bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 23.03.2018 | Vārda dienas: Mirdza, Žanete, Žanna

10 populāri pārtikas produkti, kuri bieži vien ir pārbagāti ar kaitīgām E-vielām

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Nevienam vairs nav jāskaidro, cik liela nozīme mūsu veselības saglabāšanā ir pareizam uzturam, tomēr bieži vien tas, ko mūsu organisms saņem ar pārtiku, ir inde.

Runa ir par visu veidu kaitīgajām piedevām, kuras satur rūpnieciski apstrādātā pārtika. Mūsu organisms ir diezgan spēcīgs, tas ir spējīgs patstāvīgi atbrīvoties no daudzām kaitīgajām vielām, kuras uzņemam ar pārtiku, ūdeni un gaisu, bet tad, kad šīs kaitīgās vielas ir pārāk daudz, organisms nespēj tikt galā.

Pirmā lieta, kas būtu jādara ikvienam, kurš rūpējas par savu veselību – nelietot visvairāk kaitīgos pārtikas produktus (jo tie satur kaitīgas piedevas) vai vismaz samazināt šādu produktu izmantošanu līdz minimumam. Problēma gan varētu būt tā, ka mūsdienās ir gandrīz neiespējami nopirkt patiešām videi draudzīgus produktus, kas nesatur nekādas veselībai kaitīgas piedevas. Populārākie pārtikas produkti bieži vien ir kaitīgi mūsu veselībai. Daži pārtikas produkti satur īpaši daudz kaitīgo piedevu.

1. Košļājamā gumija, konfektes

Šos produktus diez vai vispār var nosaukt par pārtiku, jo tie sastāv galvenokārt no pārtikas piedevām, saldinātājiem un cukura aizvietotājiem, stabilizatoriem, recinātājiem un biezinātājiem, emulgatoriem, antioksidantiem un pārtikas krāsvielām. Košļājamā gumija sastāv gandrīz tikai no pārtikas piedevām. Saldumi, atkarībā no veida, satur nedaudz mazāk pārtikas piedevu. Košļājamā gumija un konfektes ir ļoti populāras, jo īpaši bērnu vidū, un, protams, ir pelnījušas ierindoties vispopulārākās kaitīgās pārtikas sarakstā.

Iespējamās problēmas: šie pārtikas produkti var izraisīt gremošanas traucējumus, dehidratāciju, nieru un aknu slimības, nierakmeņu slimību, kuņģa un zarnu trakta slimības, alerģiskas reakcijas, ādas slimības, paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs, demenci.

2. Vārītas desas, cīsiņi, sardeles

Šie ir vieni no viskaitīgākajiem gaļas ēdieniem, tie satur kaitīgas vielas (vai dažas no tām – atkarībā no produkta): konservantus, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, antioksidantus, krāsvielas, aromatizētājus, garšas pastiprinātājus. Turklāt desas, sardeles un cīsiņi satur līdz 80% transgēno soju, kura, lai gan neattiecas uz pārtikas piedevu tēmu, arī ir visai bīstams produkts. Par galvenās desu sastāvdaļas – gaļas – kvalitāti būtu vēl atsevišķa tēma.

Iespējamās problēmas: vēzis, kuņģa-zarnu trakta slimības, redzes traucējumi, slikta dūša, caureja, galvassāpes, alerģija. Antioksidanti nogalina derīgo mikrofloru, tādēļ var rasties dažādas slimības un gremošanas traucējumi. Pārtikas krāsvielas un stabilizatori provocē ļaundabīgo audzēju rašanos un attīstību.

3. Kūpināta gaļa un zivis, kūpinātas, žāvētas un pusžāvētas desas

Šie pārtikas produkti kaitīguma ziņā pārspēj iepriekšējos – vārītās desas un sardeles. Tos bez pārspīlējuma var saukt par viskaitīgākajiem gaļas produktiem. Satur konservantus, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, antioksidantus, krāsvielas, garšas pastiprinātājus.

Iespējamās problēmas: tās pašas, kas jau nosauktas pie vārītiem gaļas produktiem. Turklāt, pusžāvētās un žāvētās desas kaitē aizkuņģa dziedzerim, paaugstina holesterīna līmeni asinīs, kā rezultātā noslogo sirds un asinsvadu sistēmu.

4. Jogurts

Pateicoties reklāmai, mums radies priekšstats, ka jogurts ir gandrīz visnoderīgākais no piena produktiem. Tomēr tie ir iekļauti desmit viskaitīgāko produktu sarakstā, jo satur stabilizatorus, biezinātājus, antioksidantus un aromatizētājus.

Iespējamās problēmas: vēzis (pat citronskābe, kuru satur jogurts, lielās devās ir ar kancerogēnu iedarbību), alerģijas, aizkuņģa dziedzera slimības.

5. Čipsi un frī kartupeļi

Šie produkti satur stabilizatorus un aromatizētājus (garšas pastiprinātājus). Kartupeļu frī ātrās ēdināšanas restorānos tiek cepti daudzreiz izmantotā eļļā, kas noved pie kancerogēnu vielu veidošanās. Arī čipsu ražošanas process noved pie kancerogēno sintētisko tauku un citu kancerogēnu vielu veidošanās. Liels daudzums kancerogēnu vielu padara šos pārtikas produktus īpaši kaitīgus.

Iespējamās problēmas: vēzis (saistībā ar bīstamu daudzumu kancerogēnu), «ķīniešu restorāna sindroms» (galvassāpes, sejas piesarkums, svīšana, smaguma sajūta utt.) un citas slimības (precīza čipsu visu pārtikas piedevu ietekme vēl nav izpētīta).

6. Saldējums

Saldējums var arī nesaturēt pārtikas piedevas. Bet daudz veidu saldējumi satur šādas kaitīgas piedevas: pārtikas krāsvielas, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, garšas pastiprinātājus. Saldējums ar šīm piedevām pelnīti iekļauts 10 viskaitīgāko pārtikas produktu sarakstā.

Iespējamās problēmas: vēzis, aknu un nieru slimības, gremošanas traucējumi, palēnināta vielmaiņa organismā, redzes traucējumi, galvassāpes, nieze, nemiers, miega traucējumi.

7. Dzērieni

Visbīstamākie – bezalkoholiskie gāzēti dzērieni, enerģijas dzērieni. Tāpat kā košļājamo gumiju tos ir grūti pat nosaukt par pārtiku. Negāzētie parasti satur mazāk kaitīgo pārtikas piedevu. Papildus risks – kaitīgās vielas iedzerot absorbējas ātrāk un vieglāk, nekā apēdot. Visbīstamākās piedevas, kas atrodamas dažādos dzērienos: sintētiski saldinātāji, pārtikas konservanti, emulgatori, aromatizētāji.

Iespējamās problēmas: vēzis, aknu ciroze, sirds funkcijas pasliktināšanās, alerģiskas reakcijas, u.c. Pārmērīga enerģijas dzērienu lietošana noved pie nervu sistēmas novājināšanās.

8. Mērces

Daudzas mērces satur: pārtikas konservantus, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, krāsvielas, garšas pastiprinātājus u.c. Mērces, ko lieto kā piedevas, var pārvērst jebkuru veselīgu pārtiku kaitīgā.

Iespējamās problēmas: atkarībā no sastāva var izraisīt visas uzskaitītās slimības citās kategorijās.

9. Sausiņi

Sausiņi parasti sastāv no dažādiem aromatizētājiem un pārtikas krāsvielām. Var ietvert arī citas kaitīgas piedevas.

Iespējamās problēmas: redzes pasliktināšanās, asinsspiediena svārstības, kuņģa darbības traucējumi, alerģiskas reakcijas.

10. Šokolāde

Lai atrastu šokolādi bez kaitīgām piedevām, būtu ļoti jāpapūlas. Tās sastāvs parasti ietver aromatizētājus, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, konservantus.

Iespējamās problēmas: vēzis, alerģijas un daudz kas cits.

Avots:


Pievienot komentāru

KM izstrādās likuma grozījumus Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkošanai 2021.gadā

Kultūras ministrija sāks darbu pie likuma grozījumiem, lai Mežaparka estrādes rekonstrukcijas gala termiņa dēļ XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notiktu 2021.gadā, mediju pārstāvjiem piektdien, 23.martā, sacīja kultūras ministre Dace Melbārde.

Uz kultūras pieminekļu saglabāšanas līdzfinansējumu pretendē 89 projekti

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija nolēmusi, ka 89 no 134 iesniegtajiem projektu pieteikumiem turpinās pretendēt Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanai kultūras pieminekļu saglabāšanai. Kopējā projektu summa ir vairāk nekā 1,5 miljoni eiro.

Gerhards apliecina: Ar rīkojumu atcels Rīgas domes deputātu jautājumus ierobežojošos grozījumus

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL/TB-LNNK) izdos rīkojumu, ar kuru tiks atcelti marta sākumā pieņemtie Rīgas pašvaldības nolikuma grozījumi, kas liedz deputātiem par katru sēdes darba kārtībā iekļauto punktu uzdot vairāk nekā trīs jautājumus, apstiprināja ministra preses pārstāve Santa Vaļuma.

LOK apstiprina 2018.gada budžetu 5,6 miljonu eiro apmērā

Latvijas Olimpiskās komitejas Ģenerālās Asamblejas sesijā tika apstiprināta LOK ieņēmumu un izdevumu tāme 2018.gadam, kur vairāk nekā 70% finanšu līdzekļu tiks novirzīta Olimpisko sporta veidu federāciju atbalstam. 

Pļaviņu HES ūdenskrātuves līmenis nevar veicināt pilsētu applūšanu, tā eksperti

Pļaviņu hidroelektrostacijas ūdenskrātuves ūdens līmenis nevar veicināt Daugavas upes augštecē esošo pilsētu applūšanu, saka energokompānijas AS Latvenergo pārstāvji. Līdz ar to Pļaviņu ūdenskrātuve nevar ietekmēt norises upē tālāk par ūdenskrātuves ietekmes zonu.

Kā iegādāties e-receptes zāles? Skaidro veselības dienests

Kas jādara, lai iegādātos e-recepšu medikamentus sev vai citam cilvēkam, piemēram, bērnam vai vecāka gadagājuma cilvēkam, nacionālais veselības dienests apkopojis svarīgāko informāciju, kas jāņem vērā, aptiekā iegādājoties e-recepšu medikamentus

Kariņš: Atsevišķu banku darbība grauj visas valsts reputāciju

Naudas atmazgāšana Latvijā ir problēma, jo šīs darbības, kas notiek tikai atsevišķās bankās, grauj visas valsts reputāciju, intervijā Rietumu radio norāda Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš.

Ar 10'800 eiro plāno apbalvot ātrslidotāju Silovu un viņa treneri

Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja atbalstījusi ieceri Latvijas ātrslidotājam Haraldam Silovam un viņa trenerei Diānai Stupelei piešķirt 10 800 eiro lielu naudas balvu par sasniegumiem šī gada XXIII ziemas olimpiskajās spēlēs.

Robežsargi aiztur četras personas ar viltotiem dokumentiem

Robežsargi par viltotu dokumentu izmantošanu ceturtdien, 22.martā, aizturējuši četras personas - vienu Baltkrievijas, vienu Moldovas, vienu Uzbekistānas un vienu Lietuvas pilsoni.

333 Eiropas nevalstiskās organizācijas aicina veikt izmaiņas Stambulas konvencijā

Vairāk nekā trīssimt nevalstisko organizāciju no deviņām Eiropas valstīm, ieskaitot Latviju, aicina Eiropas Padomi veikt izmaiņas Stambulas konvencijā ar mērķi izslēgt gender ideoloģijas klātbūtni, kas daudzām valstīm traucē ratificēt Stambulas konvenciju.

Rīko zibakciju vecuma ierobežojuma atcelšanai bezmaksas vēža skrīningam

Tiek rīkota zibakcija par vecuma ierobežojuma atcelšanu bezmaksas vēža skrīniga saņemšanai, jo šobrīd izstrādātās valsts programmas paredz, ka bezmaksas skrīningu jeb profilaktisko pārbaudi krūts vēzim var saņemt sievietes līdz 69 gadu vecumam.

Aptauja: 44% MVU digitalizācija nav svarīga

SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti liecina, ka tikai 8% Latvijas mazo un vidēja izmēra uzņēmumu atzinuši, ka to plānos 2018.gadā ar digitalizācijas saistītās aktivitātes ieņem nozīmīgu lomu. Savukārt 44% uzņēmumu atbildējuši, ka digitalizācija tiem nav svarīga.

Rīgā būs Brīvības laukums

Rīgas dome piektdien, 23.martā, nolēma piešķirt Brīvības laukuma nosaukumu teritorijai ap Brīvības pieminekli.

Majoru pludmalē stiprina krasta kāpas

Jūrmalas pilsēta sākusi vides aizsardzības pasākumus kāpu zonas stiprināšanai, pieberot smiltis Majoru pludmalē. Darbi tiek veikti, lai ierobežotu krasta eroziju un veicinātu pludmales zonas saglabāšanu, ziņo Jūrmalas pilsētas domē.

Latvija ieņem 3.vietu starp ES valstīm tuberkolozes gadījumu skaita ziņā

Latvija ir starp trīs Eiropas Savienības valstīm, kur visbiežāk reģistrēti tuberkolozes saslimstības gadījumi, liecina statistikas dati. Kārtējo reizi skaudrā patiesība ir, ka ar tuberkulozi var saslimt ikviens neatkarīgi no dzimuma, vecuma, izglītības vai ienākumu līmeņa, turklāt statistikas dati rāda, ka vīrieši ar tuberkulozi slimo vidēji divas reizes biežāk nekā sievietes.

Latvieši biznesā: pašnovērtējums augsts, ārējie apstākļi – bremzējoši

Novērtējot uzņēmējdarbības vidi, vairāk nekā divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka valstī nav paredzamas nodokļu sistēmas, skaidras likumdošanas vides un labvēlīgas ekonomiskās situācijas biznesa uzsākšanai.

ĀM: Latvija plāno izraidīt vairākus Krievijas vēstniecības darbiniekus, kuri nodarbojas ar izlūkdarbību

Solidarizējoties ar vairākām citām Eiropas Savienības valstīm Latvija patlaban plāno izraidīt vienu vai vairākus Krievijas vēstniecības darbiniekus, kuri Latvijas teritorijā nodarbojas ar izlūkdarbību, ziņo Ārlietu ministrijas preses sekretārs Gints Jegermanis.

KNAB atgādina – partiju gada pārskatu iesniegšanas termiņš ir 3.aprīlis

Politiskajām partijām un to apvienībām Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam publicēšanai internetā ir jāiesniedz gada pārskati par 2017.gadu līdz 3.aprīlim.

Tallinas lidostā 14 mēnešos – 14 sprāgstvielu draudu izmeklēšanas

Igaunijas lielākajā lidostā Tallinā kopš 2017.gada sākuma drošībniekiem bijis jāreaģē uz 14 izsaukumiem par iespējamu sprāgstvielu atrašanos ēkā. Tomēr cēlonis šīm satraucošajām situācijām vairumā gadījumu bijis vien nevietā pateikts joks.

Saskaņa uzskata, ka mācības tikai latviešu valodā ir diskriminācija

Saeimas frakcijas Saskaņa deputāti ir vērsušies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu neizsludināt nupat Saeimā pieņemtos grozījumus Vispārējās izglītības likumā un Izglītības likumā par mācībām tikai latviešu valodā.

Skudra pārliecināts, ka ZZS, Latvijai un Ventspilij bija par to, lai Vējonis apsveiktu Putinu

Valsts prezidents Raimonds Vējonis apsveikumu uz vēl vienu termiņu ievēlētajam Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam nosūtījis, lai nodrošinātu sev politisko kapitālu nākamgad paredzētajās prezidenta vēlēšanās, uzskata Latvijas UniversitātesSociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Teju puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka oficiālo valsts brīvdienu skaits ir pārāk mazs

Šobrīd Latvijā ir 15 svētku dienas, kas ir oficiālas valsts brīvdiena, taču Latvijas iedzīvotāju domas par šo oficiālo brīvdienu skaita pietiekamību dalās, liecina pētījumu kompānijas Kantar TNS martā veiktā aptauja. Teju puse jeb 44% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem uzskata, ka oficiālo valsts brīvdienu skaits ir pārāk mazs.

Rādītāji: Pērn Eiropā vidēji katrs ceturtais lidojums ieradies galamērķī ar kavēšanos

Ik gadu aptuveni 20% lidojumu Eiropā kavējas vai tiek atcelti, taču, balstoties uz OAG statistikas datiem, 90% aviopasažieru, kas izvēlas airBaltic, ir drošībā.

Dombrovskis: Latvijai ātrāk jāsniedz skaidru reakciju finanšu sektorā

Nedienas Latvijas finanšu jomā Eiropā ir izskanējušas gana plaši, tāpēc ir svarīgi, lai no Latvijas puses sekotu skaidra reakcija, norāda Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības jautājumos Valdis Dombrovskis.

Igaunijā bankas slēdz ārvalstnieku kontus, vairoties ABLV Bank likteņa

Igaunijā novērots banku piesardzības pasākumu vilnis, ko izsaukusi gan iespējamā naudas atmazgāšana caur Danske Bank Igaunijas atzaru, gan nesenais skandāls ap ABLV Bank Latvijā. Tiek ziņots, ka aizdevēji slēdz ārvalstnieku kontus, kas savukārt nopietni apdraud Igaunijas veiksmīgo e-Uzturēšanās atļauju programmu ārvalstu investoru piesaistei.