bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 20.11.2017 | Vārda dienas: Anda, Andīna

18 gadi pēc Estonia katastrofas: vairāk jautājumu nekā atbilžu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Tieši šodien, 28.septembrī, aprit 18 gadi kopš prāmja Estonia nogrimšanas, kas 1994.gadā izvērtās par briesmīgāko katastrofu Eiropā kopš Otrā pasaules kara. Apstiprināta 852 cilvēku nāve, taču vēl vairāk nekā 1 000 līdz pat šim brīdim nav atrasti.

Lai gan pagājuši jau 18 gadi, katastrofas izmeklēšanā ir vairāk jautājumu nekā atbilžu.

Pirmkārt, svarīgi atzīmēt, ka prāmis Estonia nogrima dienā, kad Baltijas jūrā sākās 10 dienu ilgas NATO jūras spēku mācības ar nosaukumu Cooperative Venture. Mācību temats, kuru apguva vairāk nekā 15 kuģi, kā arī vairākas militārās lidmašīnas, bija meklēšanas un glābšanas operācijas ūdenī, raksta Red Ice Creations (RIC).

Saskaņā ar 1994.gada 16.septembrī publicētu NATO preses relīzi, šo NATO mācību, kurās bija iesaistītas 10 dalībvalstis, kā arī Baltijas partnervalstis – Krievija, Zviedrija, Polija un Lietuva – norise bija plānota jūras šaurumā starp Dāniju un Norvēģiju – Skagerakā, kā arī Norvēģijas jūrā.

Tādēļ pārsteidzošs ir fakts, ka Estonia nogrima, turpat netālu esot zemūdenēm, kuģiem, militārajam personālam un satelītierīcēm. Nav saprotams arī, kāpēc NATO 15 kuģi un militārie lidaparāti neiesaistījās katastrofas upuru glābšanā.

Turklāt izmeklēšanā noskaidrots, ka minētajā dienā netika saņemti Estonia saucieni pēc palīdzības, jo plašā teritorijā nedarbojās radio sakari. Ir pat teorija, ka šie SOS signāli tika bloķēti ar nolūku. Ja tas tā bija, nav skaidrs, kam un kāpēc tas bija vajadzīgs.

Savādi ir arī tas, ka Estonia palīgā saucienus neuztvēra NATO sakaru ierīces, kas atradās turpat netālu un bija sagatavotas apmācībām meklēšanas un glābšanas operācijās. Turklāt NATO, kā rīcībā ir modernākās sakaru ierīces, vajadzēja zināt, kas minētajā dienā bloķēja radio signālus.

RIC  norāda, ka šādu signālu bloķēšana ir starptautiskās likumdošanas pārkāpums. Tāpēc nav saprotams, kādēļ nav tikusi veikta attiecīga izmeklēšana.

«Patiesībā minētajā dienā NATO, lai gan tā kuģi un personāls atradās pavisam netālu, prāmim Estonia nesniedza pilnīgi nekādu palīdzību. Tā bija ļaunprātīga bezdarbība, kas rada aizdomas par to, ka aiz NATO stāv vēl kāda persona vai organizācija, kam šī katastrofa, kurā gāja bojā simtiem cilvēku, bija izdevīga,» teikts RIC publikācijā.

Interesanti, ka Savienoto Valstu izlūkdienests, kura rīcībā ir dokumenti par prāmja Estonia katastrofu, vēl joprojām tur tos stingrā slepenībā.

Kāda cita teorija apgalvo, ka prāmis Estonia 1994.gadā bija iesaistīts mācībās, kuru laikā suņi tika apmācīti meklēt sprāgstvielas uz kuģa – vienu reizi februārī, bet otru tikai dienu pirms kuģa nogrimšana.

Mācību scenārijā bija paredzēts, ka vienu bumbu suņi atradīs, bet otra «uzsprāgs». Sprādziena simulācija bija ieplānota aptuveni pusceļā starp Igauniju un Zviedriju – vietā, kur nākošajā dienā Estonia nogrima.

Izmeklēšanā tiešām tika atklāts, ka kuģis nogrimis, jo pēkšņs sprādziens izraisījis bojājumus kuģa korpusā.

Arī tas, ka kuģis nogrima pārsteidzošā ātrumā – aptuveni 30 minūtēs – liecinot par sprāgstvielu klātbūtni.

Savukārt Facts-are-facts.com raksta, ka, lai gan starp noslīkušajiem Estonia pasažieriem bija 500 Zviedrijas pilsoņi, Zviedrijas valdība neļāva mirušos izcelt no kuģa vraka. Trīs mēnešus pēc katastrofas Zviedrijas valdība paziņoja, ka nekādas tamlīdzīgas operācijas netiks veiktas. Tā vietā tika nolīgta holandiešu firma Smit Tak BV, kas specializējas kodolatkritumu iznīcināšanās zem ūdens, lai pārklātu Estonia vraku ar svinu, kas gan izrādījās neveiksmīgs pasākums.

Zviedrijas medijos sākotnēji izskanēja ziņas, ka Estonia izmantota, lai pārvadātu PSRS militāro tehniku. Tāpat tiek pieļauts, ka prāmja katastrofa ir saistīta ar vēlmi noslēpt slepenu kosmosa ieroču kravu, kas ar to tika vesta.

Vēl jāatzīmē, ka 12 cilvēki no kuģa apkalpes, kuru vārdi sākotnēji tika iekļauti izdzīvojušo sarakstos, pazuda bez vēsts, un viņu vārdi bez kādiem paskaidrojumiem vēlāk tika izsvītroti no saraksta.

Tiek lēsts arī, ka eksistē pierādījumi par to, ka daži no kuģa apkalpes tikuši ar varu aizvesti uz Stokholmas lidostu un privātā lidmašīnā izvesti no Zviedrijas. Pieļauts, ka aizvestie cilvēki bija svarīgi liecinieki, kuri būtu varējuši pastāstīt, kas tieši notika liktenīgajā dienā.

Lielākā daļa cilvēku, kuri izdzīvoja prāmja Estonia katastrofā bija vīrieši vecumā no 20 līdz 44 gadiem. Tikai 26 no izdzīvojušajiem bija sievietes. Kāds 12 gadus vecs norvēģu zēns bija vienīgais no bērniem, kurš tika izglābts.

Ref.110.000.103.2133


Pievienot komentāru

  1. Inese teica:

    Paldies , labs raksts , lai arī patiešām vairāk ir jautājumu nekā atbilžu , bet tie ir jautājumi uz kuriem visdrīzāk atbildes mēs neuzzināsim !

    +1 0 -1 0

Pārslimota ērču encefalīta sekas - depresija, miega traucējumi un uzvedības izmaiņas

Slikts miegs, uzvedības un garastāvokļu maiņa, produktivitātes kritums darbā un depresija ir dažas no pazīmēm, kas var liecināt par savulaik pārslimotu ērču encefalītu.

Autovadītājus biedē intensīva pilsētas satiksme un apgrūtinoši laikapstākļi

Visbiežāk autovadītājus no sēšanās pie stūres attur bailes no dalības intensīvā pilsētas satiksmē un bailes no apgrūtinošiem laikapstākļiem. Dienas tumšais laiks autovadītājus neietekmē - tikai 3% no aptaujātajiem jūtas droši tikai dienas gaišajā laikā, liecina Circle K un Drošas Braukšanas skolas  aptaujas dati. 

Nedēļa Lietuvā. Seims pieņem «Magņitska likumu»

Lietuvas Seims ceturtdien, 16.novembrī, pieņēmis tiesību normas, ar kurām valstī tiks ieviests tā sauktais «Magņitska likuma» princips, kas paredz liegt valstī ieceļot ārvalstniekiem, kuri iesaistīti liela apmēra korupcijā, naudas atmazgāšanā vai cilvēktiesību pārkāpšanā.

BNN nedēļas apkopojums: Medicīniskā marihuāna Lietuvā. Kravu pārvadājumu antirekordi. Lemberga ietekme ZSS

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne

Kopš neatkarības atgūšanas vērienīgākā militārā parāde godinās Latvijas izveidošanu

18.novembrī Rīgā, 11.novembra krastmalā, plkst.13:30 notiks Latvijas Republikas proklamēšanas 99.gadadienai veltīta Latvijas un tās sabiedroto bruņoto spēku, Iekšlietu ministrijas pakļautības iestāžu un Jaunsardzes vienību militārā parāde.

19.novembris - Ceļu satiksmē bojāgājušo piemiņas diena

Jau svētdien, 19.novembrī, visā pasaulē atzīmēs atceres dienu, kurā pieminēs ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušos cilvēkus.

Dalībai nodokļu atbalsta pasākumā saņemti 6 194 iesniegumi

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti 6 194 pieteikumi. Uz šī gada 16.novembri pieņemti 4 416 lēmumi par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 46 047 157,81 eiro.

Ventspilī joprojām neatklāj, kāpēc pēc kataraktas operācijas cieta desmit cilvēki

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas vadība joprojām klusē saistībā ar Ventspils slimnīcā veiktajiem bakteoroloģiskajiem izmeklējumiem pēc tam, kad pēc katarakta operācijas dažādas nopietnības pakāpes komplikācijas skāra desmit pacientus, kuriem šī operācija tika veikta Ventspilī.

«Oligarhu lietas» izmeklēšanas komisijā izvaicāšanā kārta pienākusi Lembergam

No Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pildīšanas atstādinātais Aivars Lembergs aicināts 27.novembrī ierasties un atbildēt uz deputātu jautājumiem tā dēvētās «oligarhu lietas» Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē. Viņš kļūs par otro oligarhu, kurš klātienē tiks izvaicāts saistībā ar iepriekš žurnālā Ir publiskotajām tā dēvētajām «Rīdzenes sarunām».

CSDD teorijas eksāmenos iekļaus arī video jautājumus

Ceļu satiksmes drošības direkcija teorētiskajā eksāmenā ieviesīs nebijušu jaunumu – video jautājumus, kas būs pietuvināti reālām dzīves situācijām uz ceļa.

NBS: Krievijas demonstrētā attieksme diemžēl joprojām nav draudzīga Latvijai

Krievijas demonstrētā attieksme diemžēl joprojām nav draudzīga Latvijai, telekanālā LNT pauž Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš.

Aicina pārdomātāk izvēlēties atbilstošas riepas ziemas sezonai

Ņemot vērā faktu, ka šajā gadalaikā būtiski pagarinās bremzēšanas ceļa garums, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs aicina patērētājus atbildīgi izvēlēties atbilstošas ziemas riepas. Tāpat eksperti uzsver, ka ceļu satiksmes dalībniekiem ir jāatceras, ka neatkarīgi no riepu klases, bremzēšanas ceļa garums uz sausa seguma un uz slidena ceļa var atšķirties pat vairākas reizes.

Eksperti iesaka nelietot antibiotikas nepamatoti; baktērijas var kļūt rezistentas

Pēdējo gadu laikā par vienu no nopietnākajiem sabiedrības veselības apdraudējumiem visā pasaulē tiek uzskatīta antimikrobā rezistence, kad baktēriju izraisītu slimību ārstēšanā antibiotikas vairs nepalīdz, jo baktērijas ir kļuvušas rezistentas jeb nejūtīgas pret antibiotikām.

Eiroparlaments iekustina Polijas sodīšanas procedūru

Eiropas Parlaments pieņēmis rezolūciju, aicinot piemērot tā saucamo «atomiespēju» jeb «Līguma par Eiropas Savienību» 7.panta pieļauto sodīšanas procedūru pret Poliju saistībā ar plaši izskanējušām bažām, ka Austrumeiropas lielākajā valstī ir apdraudēta likuma vara.

Kredītu reģistrā ziņas par 724 200 personu ar spēkā esošām saistībām

Kredītu reģistrā šogad septembra beigās bija ziņas par 724 200 personu ar spēkā esošām saistībām, kas ir par 1,1% vairāk nekā pagājušā gada beigās.

Kā Latvijas valsts svētkus svinēs dažādas latviešu kopienas pasaulē

Latvijas Republikas neatkarības svētki allaž ir bijusi būtiska tradīcija, kas latviešu diasporai visos laikos ir ļāvusi saglabāt saikni ar dzimteni - šogad šis notikums ir vēl gaišāks, jo vienlaikus notiek dažādi valsts simtgadi ieskandinoši pasākumi teju visā pasaulē.

Mazākumtautību skolās nav vienotas latviešu valodas mācību programmas

Krievu skolās šobrīd trūkst latviešu valodas skolotāju, stāsta Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības eksperte Irina Avdejeva.

Čekas maisu saturs ar nolūku ir izrevidēts, uzsver Vīķe-Freiberga

Tā dēvēto «čekas maisu» saturs ar nolūku ir izrevidēts, Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma teica bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Tas esot darīts ar nolūku «ne jau mums labu darīt», uzskata bijusī prezidente. Viņasprāt, «čekas maisos» ir apslēptas dažādas «dziļbumbas».

LLKC: Ziemāju lauki Latvijā pašlaik ir kā raibs lupatdeķis; izdzīvošana sarežģīta

Ziemāju lauki visā Latvijā pašlaik ir kā raibs lupatdeķis, - pakalni zaļi, ielejas izmirkušas, lielā mitruma dēļ daudzviet, kas sākuši dīgt, nosmakuši un sapuvuši - tos nāksies pārsēt ar vasarājiem.

Igaunija ar 700 000 eiro atbalsta Somijas-Igaunijas Kultūras fondu

Igaunijas valdība ir nolēmusi piešķirt 700 000 eiro Somijas-Igaunijas Kultūras Fondam, kas kopš 2015.gada veicina abu tautu sadarbību kultūras, radošas ekonomikas un izglītības jomā.

Darba samaksas noteikumu pārkāpšana visbiežāk saistīta ar «aplokšņu» algām

Lai veicinātu sabiedrības informētību, kā arī komercdarbības vides drošību, godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, Valsts ieņēmumu dienests papildinās VID publiskojamo datu bāzi ar jaunu informāciju par nodokļu maksātājiem.

Vienotības Saeimas frakcijas vadība mainīsies 21.decembrī

«Ir noslēgušās politiskās konsultācijas ar visām Vienotības sadarbības partijām, kas pārstāvētas Saeimas frakcijā, un panākta vienošanās, ka frakcijas vadības maiņa notiks līdz ar Saeimas rudens sesijas beigām 21.decembrī,» norāda partijas Vienotība valdes priekšsēdētājs Arvils Ašeradens.

Krievija ANO bloķē Sīrijas ķīmiskā uzbrukuma izmeklēšanas turpināšanu

ANO Drošības padomē Krievija ir izmantojusi veto tiesības, lai bloķētu rezolūciju, ar ko tiktu ļauts turpināt izmeklēt Sīrijā šopavasar notikušo uzbrukumu ar aizliegtiem ķīmiskiem ieročiem, kas tolaik pamudināja Amerikas Savienotās Valstis ar raķetēm apšaudīt Sīrijas militārās aviācijas bāzi.

EM prognozēto reemigrācijas dinamiku nosauc par utopisku

Ekonomikas ministrijas prognozētā reemigrācijas dinamika ir utopiska, turklāt ar Latvijas pilsoņu atgriešanos dzimtenē ir saistīti dažādi izaicinājumi, ko līdz šim neviens nav uzņēmies risināt, norāda domnīcas PROVIDUS pētniece Agnese Lāce.

Privātās ārstniecības iestādes sašutušas par ierobežojumiem valsts naudas sadalē

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija vienbalsīgi ir atbalstījusi ierobežojumus valsts naudas piešķiršanai privātajām ārstniecības iestādēm, kas radījis lielu sašutumu privāto ārstniecības iestāžu īpašnieku vidū.