bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.02.2018 | Vārda dienas: Rigonda, Adrians, Ārija

18 gadi pēc Estonia katastrofas: vairāk jautājumu nekā atbilžu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Tieši šodien, 28.septembrī, aprit 18 gadi kopš prāmja Estonia nogrimšanas, kas 1994.gadā izvērtās par briesmīgāko katastrofu Eiropā kopš Otrā pasaules kara. Apstiprināta 852 cilvēku nāve, taču vēl vairāk nekā 1 000 līdz pat šim brīdim nav atrasti.

Lai gan pagājuši jau 18 gadi, katastrofas izmeklēšanā ir vairāk jautājumu nekā atbilžu.

Pirmkārt, svarīgi atzīmēt, ka prāmis Estonia nogrima dienā, kad Baltijas jūrā sākās 10 dienu ilgas NATO jūras spēku mācības ar nosaukumu Cooperative Venture. Mācību temats, kuru apguva vairāk nekā 15 kuģi, kā arī vairākas militārās lidmašīnas, bija meklēšanas un glābšanas operācijas ūdenī, raksta Red Ice Creations (RIC).

Saskaņā ar 1994.gada 16.septembrī publicētu NATO preses relīzi, šo NATO mācību, kurās bija iesaistītas 10 dalībvalstis, kā arī Baltijas partnervalstis – Krievija, Zviedrija, Polija un Lietuva – norise bija plānota jūras šaurumā starp Dāniju un Norvēģiju – Skagerakā, kā arī Norvēģijas jūrā.

Tādēļ pārsteidzošs ir fakts, ka Estonia nogrima, turpat netālu esot zemūdenēm, kuģiem, militārajam personālam un satelītierīcēm. Nav saprotams arī, kāpēc NATO 15 kuģi un militārie lidaparāti neiesaistījās katastrofas upuru glābšanā.

Turklāt izmeklēšanā noskaidrots, ka minētajā dienā netika saņemti Estonia saucieni pēc palīdzības, jo plašā teritorijā nedarbojās radio sakari. Ir pat teorija, ka šie SOS signāli tika bloķēti ar nolūku. Ja tas tā bija, nav skaidrs, kam un kāpēc tas bija vajadzīgs.

Savādi ir arī tas, ka Estonia palīgā saucienus neuztvēra NATO sakaru ierīces, kas atradās turpat netālu un bija sagatavotas apmācībām meklēšanas un glābšanas operācijās. Turklāt NATO, kā rīcībā ir modernākās sakaru ierīces, vajadzēja zināt, kas minētajā dienā bloķēja radio signālus.

RIC  norāda, ka šādu signālu bloķēšana ir starptautiskās likumdošanas pārkāpums. Tāpēc nav saprotams, kādēļ nav tikusi veikta attiecīga izmeklēšana.

«Patiesībā minētajā dienā NATO, lai gan tā kuģi un personāls atradās pavisam netālu, prāmim Estonia nesniedza pilnīgi nekādu palīdzību. Tā bija ļaunprātīga bezdarbība, kas rada aizdomas par to, ka aiz NATO stāv vēl kāda persona vai organizācija, kam šī katastrofa, kurā gāja bojā simtiem cilvēku, bija izdevīga,» teikts RIC publikācijā.

Interesanti, ka Savienoto Valstu izlūkdienests, kura rīcībā ir dokumenti par prāmja Estonia katastrofu, vēl joprojām tur tos stingrā slepenībā.

Kāda cita teorija apgalvo, ka prāmis Estonia 1994.gadā bija iesaistīts mācībās, kuru laikā suņi tika apmācīti meklēt sprāgstvielas uz kuģa – vienu reizi februārī, bet otru tikai dienu pirms kuģa nogrimšana.

Mācību scenārijā bija paredzēts, ka vienu bumbu suņi atradīs, bet otra «uzsprāgs». Sprādziena simulācija bija ieplānota aptuveni pusceļā starp Igauniju un Zviedriju – vietā, kur nākošajā dienā Estonia nogrima.

Izmeklēšanā tiešām tika atklāts, ka kuģis nogrimis, jo pēkšņs sprādziens izraisījis bojājumus kuģa korpusā.

Arī tas, ka kuģis nogrima pārsteidzošā ātrumā – aptuveni 30 minūtēs – liecinot par sprāgstvielu klātbūtni.

Savukārt Facts-are-facts.com raksta, ka, lai gan starp noslīkušajiem Estonia pasažieriem bija 500 Zviedrijas pilsoņi, Zviedrijas valdība neļāva mirušos izcelt no kuģa vraka. Trīs mēnešus pēc katastrofas Zviedrijas valdība paziņoja, ka nekādas tamlīdzīgas operācijas netiks veiktas. Tā vietā tika nolīgta holandiešu firma Smit Tak BV, kas specializējas kodolatkritumu iznīcināšanās zem ūdens, lai pārklātu Estonia vraku ar svinu, kas gan izrādījās neveiksmīgs pasākums.

Zviedrijas medijos sākotnēji izskanēja ziņas, ka Estonia izmantota, lai pārvadātu PSRS militāro tehniku. Tāpat tiek pieļauts, ka prāmja katastrofa ir saistīta ar vēlmi noslēpt slepenu kosmosa ieroču kravu, kas ar to tika vesta.

Vēl jāatzīmē, ka 12 cilvēki no kuģa apkalpes, kuru vārdi sākotnēji tika iekļauti izdzīvojušo sarakstos, pazuda bez vēsts, un viņu vārdi bez kādiem paskaidrojumiem vēlāk tika izsvītroti no saraksta.

Tiek lēsts arī, ka eksistē pierādījumi par to, ka daži no kuģa apkalpes tikuši ar varu aizvesti uz Stokholmas lidostu un privātā lidmašīnā izvesti no Zviedrijas. Pieļauts, ka aizvestie cilvēki bija svarīgi liecinieki, kuri būtu varējuši pastāstīt, kas tieši notika liktenīgajā dienā.

Lielākā daļa cilvēku, kuri izdzīvoja prāmja Estonia katastrofā bija vīrieši vecumā no 20 līdz 44 gadiem. Tikai 26 no izdzīvojušajiem bija sievietes. Kāds 12 gadus vecs norvēģu zēns bija vienīgais no bērniem, kurš tika izglābts.

Ref.110.000.103.2133


Pievienot komentāru

  1. Inese teica:

    Paldies , labs raksts , lai arī patiešām vairāk ir jautājumu nekā atbilžu , bet tie ir jautājumi uz kuriem visdrīzāk atbildes mēs neuzzināsim !

    +1 0 -1 0

Maršruts nedēļas nogalei: Gaismas parāde, smiekli, svinības

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kuri šķitīs interesanti gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan dabas mīļotājiem, gan dzīvnieku mīļotājiem. BNN komanda aicina pavadīt savu nedēļas nogali, apmeklējot kādu no pasākumiem, kuri norisināsies gan svaigā gaisā, gan iekštelpās.

Delfi.lv: FKTK jau svētdien brīdinājusi, ka ABLV Bank situācija var provocēt naudas aizplūdi no četrām bankām

Finanšu un kapitāla tirgus komisija jau svētdien, 18.februārī, brīdinājusi par risku, ka gadījumā, ja AS ABLV Bank nekavējoties neatsāks pildīt maksājumus ASV dolāros, tas var provocēt naudas līdzekļu aizplūdi no citām bankām Latvijā un izraisīt noguldījumu aizplūdi vismaz no četrām kredītiestādēm, liecina portāla Delfi rīcībā esoša FKTK vēstule.

Regulators lemj par 2 komersantu darbības apturēšanu elektronisko sakaru nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, veicot elektronisko sakaru komersantu uzraudzību, konstatējusi, ka divi elektronisko sakaru komersanti - SIA Foco 16 un SIA Olaines KTV - atkārtoti gada laikā izdarījuši administratīvo pārkāpumu, neizpildot pienākumu iesniegt Regulatoram tā pieprasīto informāciju un ievērot vispārējās atļaujas noteikumus.

Latvijas iedzīvotāji kritiski par valsts politiku sabiedrības veselības jomā

Latvijas iedzīvotāji uzskata, ka Latvijas valdības īstenotā sabiedrības veselības politika raksturojama drīzāk kā neefektīva. 83% no Kantar TNS aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem norādījuši, ka atbildīgajām valsts iestādēm būtu jāinformē sabiedrība par dažādu nikotīnu saturošo produktu ietekmi uz cilvēku veselību, tai skaitā, par tādiem, kuri no tiem ir mazāk kaitīgi nekā cigaretes.

SEB banka: Darba kļūs vairāk, darbinieki izvēlīgāki

«Atrast vai nomainīt darbu kļūs vieglāk un ātrāk. Lielākas iespējas būs reģiona centros un pilsētās, īpaši Rīgā un Pierīgā. Reģionos iespēju būs mazāk, kaut pieprasījums pēc darbiniekiem būs vērojams arī tur, Taču tas, būs interesenti, noteiks atalgojums, sadzīves apstākļi. To trūkums būs viens no mudinājumiem iedzīvotājiem turpināt migrēt uz pilsētām, gan mainīt nodarbošanos,» prognozē SEB bankas Makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

ABLV Bank vadītājs apgalvo, ka banka ir gatava maksājumu ierobežojumu atcelšanai

 ABLV Bank ir gatava maksājumu ierobežojumu atcelšanai, ceturtdien preses konferencē paziņoja bankas valdes priekšsēdētājs Ernests Bernis.

Baltijas valstu prezidentu un Trampa tikšanās notiks aprīlī

Triju Baltijas valstu prezidentu un ASV prezidenta Donalda Trampa tikšanās notiks šī gada 3.aprīlī Vašingtonā, ceturtdien, 22.februārī, preses konferencē pēc tikšanās ar ASV valsts sekretāra vietnieku Džonu Salivanu apliecināja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

2017.gadā Latvijā bija nodarbināti 62,9% iedzīvotāju

2017.gadā Latvijā bija nodarbināti 894,8 tūkstoši jeb 62,9% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti.

Vairāki jauni satiksmes ierobežojumi Latvijas galvaspilsētā

Saistībā ar kanalizācijas kolektora avārijas darbiem no piektdienas, 23.februāra, pulksten 23.30 līdz pirmdienas, 26.februāra, pulksten 5.00 tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Lāčplēša ielas un Ernesta Birznieka-Upīša ielas krustojumā un slēgta transportlīdzekļu satiksme Ernesta Birznieka-Upīša ielā no Lāčplēša ielas puses.

Tiek apstiprināta EP nostāja par Eiropas nākotnes budžetu

Eiropas Parlamenta Budžeta komiteja apstiprināja nostāju par nākamo Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, kas stāsies spēkā ar 2021.gadu.

Lembergam neesot iespējams pilnvērtīgi organizēt savu privāto dzīvi, jo uz tiesas sēdēm jāierodās parāk bieži

Rīgas apgabaltiesa noraidījusi smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga lūgumu turpmāk organizēt tiesas sēdes tikai trīs reizes nedēļā, nevis četras, kā tas bija nolemts līdz šim, vēsta ziņu portāls Ventspilnieks.lv.

Rīgā sākas stikla šķirošanas akcija

Rīgā tiek uzsākta stikla šķirošanas akcija, kuras mērķis ir būtiski palielināt stikla kā otrreizēji pārstrādājamās izejvielas šķirošanas, savākšanas un nodošanas pārstrādei apjomus Rīgā.

2017.gadā bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 8,7%

2017.gadā 85,4 tūkstoši iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem bija bezdarbnieki, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. Salīdzinot ar 2016.gadu, bezdarbnieku skaits ir sarucis par 9,9 tūkstošiem jeb 10,4%.

Aptauja: Latvijas iedzīvotāji nav gatavi piemaksāt par depozīta sistēmas ieviešanu

Latvijas iedzīvotāji piesardzīgi vērtē Vides un reģionālās attīstības ministrijas ieceri ieviest jaunu atkritumu šķirošanas sistēmu, un pilnībā to atbalsta vien 29% aptaujāto, liecina Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas un pētījumu centra SKDS janvārī veiktā aptauja.

Balta: Janvārī autovadītājus visbiežāk pievīlis dzinējs un akumulators

Šī gada janvārī saņemti 583 izsaukumi no autovadītājiem, kuri sava transportlīdzekļa tehniskā stāvokļa dēļ negaidīti nonākuši grūtībās uz ceļa. Izsaukumu iemesls visbiežāk bijis dzinēja vai akumulatora darbības traucējumi, liecina apdrošinātāji.

LTAB izskatījis 2 479 sūdzības par OCTA apdrošinātāju pieņemtajiem lēmumiem

Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs, laika posmā no 2008.gada 1.janvāra līdz 2017.gada 31.decembrim, saņēmis un izskatījis 2 479 sūdzības par apdrošināšanas sabiedrību pieņemtajiem lēmumiem OCTA atlīdzību izmaksu lietās un rīcības atbilstību OCTA likumam. 506 gadījumos sniegts atzinums, ka apdrošināšanas sabiedrības pieņemtais lēmums ir nepamatots.

Kušners: ECB ir izteikti neapmierināta ar Rimšēviča funkcionalitātes ierobežošanu

Eiropas Centrālā banka ir izteikti neapmierināta ar tās padomes locekļa - Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča funkcionalitātes ierobežošanu, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes teic Latvijas Bankas padomes loceklis Edvards Kušners.

Tūristu skaits Jūrmalā pērn pieaudzis par 22%

Tūristu skaits Jūrmalas pilsētā 2017.gadā pieaudzis par 22% salīdzinājumā ar 2016.gadu. 2017.gadā Jūrmala bijusi otrs iecienītākais galamērķis uzreiz pēc galvaspilsētas Rīgas kā ārvalstu, tā Latvijas ceļotājiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Kālezerā nevarēs veikt rūpniecisko zveju

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus noteikumos par rūpniecisko zveju iekšējos ūdeņos. Grozījumu projekts paredz rūpnieciskās zvejas aizliegumu Kālzerā.

Aizsardzības nozares iepirkumiem šogad plānoti 234 miljoni eiro

Šogad aizsardzības nozares iepirkumiem plānoti 234 miljoni eiro, un lielākie finanšu resursi paredzēti transportlīdzekļu, munīcijas, bruņojuma un individuālā ekipējuma iegādei, vēsta Aizsardzības ministrijā.

Veselības inspekcijas pārbaude Ainažos varētu noslēgties marta beigās

Veselības inspekcija pārbaudi bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā Ainaži plāno veikt līdz 30.martam, aģentūru informē inspekcijas pārstāve Līga Jeroščeva.

Atceltas OIK atļaujas vēl piecām AER koģenerācijas elektrostacijām

Ekonomikas ministrija pieņēmusi lēmumus par atļauju atcelšanu pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros vēl piecām atjaunojamo energoresursu koģenerācijas elektrostacijām: SIA Madonas Eko, SIA Eiro-Āzijas investīciju aģentūra, SIA EVOKEM, SIA M Parks, SIA Eco Latvis.

SM: Šogad būvēs un remontēs ap 1'300 kilometru valsts autoceļu

Šogad būvdarbi notiks autoceļu 152 objektos apmēram 1 300 kilometru garumā, kas ir vairāk nekā pērn, kad būvdarbi notika 1100 kilometros valsts autoceļu, vēsta satiksmes ministrs Uldis Augulis.

Maizīti virza SAB vadītāja amatam arī uz nākamo pilnvaru termiņu

Nacionālā drošības padome lēmusi izvirzīt pašreizējo Satversmes aizsardzības biroja direktoru Jāni Maizīti arī nākamajām pilnvaru termiņam uz SAB vadītāja amatu. Par Maizīša atkārtotu apstiprināšanu šajā amatā būs jālemj Saeimai.

Precizēta informācija par aizliegumu atrasties uz Rīgas ūdenstilpju ledus

No piektdienas, 23. februāra, atrasties uz ledus drīkstēs uz Bābelīša ezera, Gaiļezera, Velnezera, Dambjapurva ezera, Ķengaraga dīķa, Mazjumpravas muižas dīķa, Bolderājas karjera un ūdenstilpju Uzvaras parkā, Viesturdārzā un Vladimira Kudojara parkā.