bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 23.06.2018 | Vārda dienas: Līga
LatviaLatvija

262 graustiem Rīgā ir kultūrvēsturisks statuss

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RURīgas domes Īpašuma departamenta speciālistu veidotajā graustu reģistrā patlaban iekļauta 471 ēka, kas netiek atbilstoši apsaimniekota un atrodas neapmierinošā tehniskā stāvoklī. No tām 262 namiem ir kultūrvēsturisks statuss.

Graustu sarakstā 27 nami ir valsts un vietējas nozīmes numurētie pieminekļi, 113 būves atrodas aizsargājamas apbūves teritorijās, bet 122 ēkas ir koka nami. Lielākā daļa šo kultūrvēsturisko ēku ir sabrukušas un apdraud cilvēku drošību – 121 ēka atzīta par bīstamu A kategorijas graustu, un šajā sarakstā ir 79 koka nami. Vēl 58 ēkas iekļautas bīstamo graustu B kategorijā. 37 ēkas novērtētas kā C kategorijas grausti, bet D kategorijā iekļauti 46 nami.

Departamenta speciālisti norāda, ka ēku kultūrvēsturiskais statuss būtiski apgrūtina un sašaurina ēku sakārtošanas iespējas. Daudzos gadījumos pastāv tikai ēkas rekonstrukcijas iespēja, kas var būt ekonomiski neizdevīgi un nelietderīgi, ņemot vērā ēkas atrašanās vietu, administratīvās teritorijas perspektīvo attīstību, kā arī ēkas tipu un tās lietošanas veidu.

Rīgas pilsētas pašvaldības kompetento iestāžu sekmīgas sadarbības rezultātā šogad Rīgā sakārtoti jau 54 grausti, bet papildus jau zināmajiem objektiem patlaban apzinātas vēl 62 vidi degradējošas un bīstamas būves.

Sakārtoto objektu dinamika ir uzlabojusies – 2011.gadā sakārtoti 16 grausti, pērn – 68 grausti, bet šogad līdz gada beigām sakārtoto graustu skaits varētu pārsniegt iepriekšējā gada rādītājus. Kopumā divu gadu laikā, kopš 2011.gada augusta, sakārtotas vai nojauktas 138 ēkas, no kurām 79 ir privātpersonu īpašums, bet 59 pieder pašvaldībai.

Rīgas pilsētas pašvaldības iestādes papildus jau zināmajiem 192 graustiem 2011.gadā apzināja vēl 258 objektus, 2012.gadā tika apzināti jauni 27 objekti, savukārt līdz šim brīdim apzināti vēl 62 jauni objekti ar vidi degradējošām un cilvēku drošību apdraudošām pazīmēm.

Rīgas domes Īpašuma departaments šogad 76 ēkas klasificējis kā vidi degradējošas būves un piemērojis tām paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apjomā no kadastrālās vērtības. Departamenta speciālisti spriež, ka paaugstinātā nodokļa likme varētu būt motivējoša ēku īpašniekiem uzturēt ēkas atbilstoši normatīvo aktu noteiktajām prasībām. Piemēram, šogad 76 graustiem sākotnēji aprēķinātais nekustamā īpašuma nodoklis kopā bija 23 179 lati, bet, piemērojot tām paaugstināto nodokļa likmi, papildus aprēķinātais nekustamā īpašuma nodoklis ir 69 096 lati.

Saskaņā ar departamenta izstrādāto klasifikāciju no kopumā 471 grausta 133 nami Rīgā ir novērtēti kā A kategorijas vidi degradējošas būves ar augstu sabiedriskās drošības apdraudējuma pakāpi – tās ir būves ar būtiski bojātām nesošajām vai norobežojošajām konstrukcijām, kā rezultātā var notikt pilnīga vai daļēja būves sabrukšana, apdraudot blakus esošos īpašumus, satiksmi, trešo personu veselību un dzīvību. No bīstamajiem graustiem 118 būves atrodas privātīpašumā, četri ir pašvaldības īpašums, trīs grausti pieder valstij, bet astoņu būvju piederība nav zināma.

Par B kategorijas graustiem Rīgā atzītas 139 būves, kas potenciāli rada sabiedriskās kārtības apdraudējumu. Šajā kategorijā iekļautas būves, kuru uzturēšanā netiek ievērotas pašvaldības saistošo noteikumu prasības, tajās brīvi var iekļūt nepiederošas personas, šādās ēkās vai īpašuma teritorijā tiek uzkrāti dažāda veida atkritumi un ir apdraudēta sabiedriskā kārtība. Arī šajā gadījumā lielākā daļa jeb 126 grausti ir privāts īpašums. Seši grausti pieder pašvaldībai, četri valstij, bet vēl trim piederība nav zināma.

C kategorijā iekļautas 77 pilsētvidi degradējošas būves – saimnieciskajā darbībā neizmantotas, pilnīgi vai daļēji sabrukušas ēkas, nepabeigtās būvniecības objekti un citas būves, kuru tehniskais stāvoklis nerada sabiedriskās drošības apdraudējumu, bet kam ir pilsētvidi degradējoša ietekme. No šiem graustiem 75 ir privātīpašums, bet pa vienam graustam pieder pašvaldībai un valstij.

Rīgā 120 nami ieskaitīti D kategorijā, kas nozīmē, ka ēka tiek uzturēta, kopumā ievērojot normatīvo aktu prasības, ir veikta objekta konservācija, kas nodrošina konstrukciju noturību ilgtermiņā, bet ilgstoši netiek veikta tā atjaunošana vai arī ir pārtraukta būvniecības ieceres realizācija, kas rada draudus, ka ēkas stāvoklis pasliktināsies un tās saglabāšanai būs nepieciešams organizēt papildu pasākumus.

102.000.102.5406


Pievienot komentāru

ES valstis apņēmušās pagarināt sankcijas pret Krieviju par Krimas aneksiju

Eiropas Savienības dalībvalstis nākamnedēļ līdz 2019.gada janvāra nogalei paildzinās ierobežojošos pasākumus, kuri pret konkrētiem Krievijas uzņēmumiem un amatpersonām ieviesti par to saistību ar Krievijas agresīvo rīcību Ukrainā, tā aģentūrai Reuters norādījuši ES diplomāti un amatpersonas.

VID konstatē pārkāpumus vairāk nekā pusē darba devēju tematiskajās pārbaudēs

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvalde šogad pirmajā ceturksnī veica 305 darba devēju tematiskās pārbaudes, 171 gadījumā konstatējot pārkāpumus, liecina VID informācija.

Sadales tīklam ir jāuzlabo sistēmas pieslēguma process un tā kontrole

Turpmākos divus gadus AS Sadales tīkls ir pienākums uzlabot sistēmas pieslēguma procesu un tā kontroli. Savukārt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija no savas puses turpmākos divus gadus papildus veiks šī procesa pastiprinātu monitoringu un uzraudzību.

Šogad pasaulē nākuši jau trešie Latvijas trīnīši

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nākuši pasaulē šogad trešie trīnīši, ar komentāru, ka «trīs lietas – labas lietas», savā Facebook kontā pavēstījis labklājības ministrs Jānis Reirs.

Latvijā pērn trešais lielākais nerezidentu īpatsvars ES valsts parāda struktūrā

Nerezidenti pērn Latvijai ir aizdevuši 67,6% no kopējā valsts parāda apmēra, kas ir trešais lielākais nerezidentu īpatsvars Eiropas Savienības dalībvalstu parādu struktūrā, liecina ES statistikas biroja Eurostat apkopotā informācija.

Iemaksu apmērs trešā līmeņa pensiju plānos sasniedz jaunu rekordaugstu apmēru

Iedzīvotāju interese par pensijas uzkrājumu veidošanu saglabājas augsta, un gada pirmajos trijos mēnešos veikto iemaksu apmērs privātajos pensiju plānos ir sasniedzis jaunu vēsturisko maksimumu.

Vai turpmāk nebūs jāgaida garā rindā Vaivaros, lai saņemtu vajadzīgo riteņkrēslu?

«Patlaban tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumus cilvēkiem ar invaliditāti sniedz Nacionālais rehabilitācijas centrs Vaivari, taču gadiem saņemtās klientu sūdzības un rindas uz pakalpojuma saņemšanu parāda, ka tā nav iespējami efektīvākā sistēma,» saka Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls pieķerts krāpšanā ar dīzeļdegvielu

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde ir pārtraukusi noziedzīgu shēmu, kurās krāpnieciskos darījumos ar dīzeļdegvielu iesaistīts kāds Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls, informē VID.

Konceptuāli atbalsta izmaiņas virsstundu apmaksas kārtībā

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Darba likumā, kas paredz iespēju nozarēs, kurās ar ģenerālvienošanos būtiski palielināta minimālā darba alga, noteikt mazāku piemaksu par virsstundu darbu, ziņo Saeimas Preses dienests.

Saeima atbalsta priekšlikumu tabaku veikalos tirgot tikai pēc cenu lapām

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņēma grozījumus tabakas apriti regulējošajā likumā. Izmaiņas paredz, ka tabakas izstrādājumi veikalos vairs nebūs pircējiem redzami un tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapas, informē Saeimas Preses dienests.

Vētra appludina Tallinas ielas un pārtrauc futbola pārraidi svarīgā brīdī

Igaunijas ziemeļus skārusi vētra un lietusgāze, kas galvaspilsētā Tallinā appludinājusi ielas, nodarījusi bojājumus ēkām un pat svarīgā brīdī pārtraukusi aizraujošu Pasaules Kausa futbola spēles pārraidi.

Saeima 2.lasījumā atbalsta fondēto pensiju kapitāla mantošanu

Iedzīvotājiem būs iespēja mantot otrajā pensiju līmenī uzkrāto kapitālu. To paredz Saeimā ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņemtie grozījumi Valsts fondēto pensiju likumā, ziņo Saeimas Preses dienests.

Kaimiņš: Manuprāt, KNAB izpilda politisko pasūtījumu; deputāts izstāsta aizturēšanas gaitu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ceturtdienas, 21.jūnija, vakarā atbrīvojis kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētās personas – Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu, viņa partijas biedru Ati Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu.

ASV bankas iztur finanšu satricinājumu pārbaudes

Amerikas Savienotajās Valstīs 35 lielāko banku rīcībā ir pietiekami daudz naudas, lai tās izturētu iespējamu smagu ārēju finanšu satricinājumu apstākļos, liecina banku ilgtspējas pārbaužu rezultāti.

Konceptuāli atbalsta VDK dokumentu publisku pieejamību pētniecībai

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Par atrašanos darbā reibumā Saeima no amata atcēlusi Rēzeknes tiesas tiesnesi Arvi Garo

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atbalstījusi Rēzeknes tiesas tiesneša Arvja Garā atcelšanu no amata. Par tiesneša atcelšanu nobalsojis 71 deputāts, neviens neatturējās un nebija pret.

Lai paliktu Lielbritānijā, ES pilsoņiem prasīs atbilstību trim prasībām

Tiem Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri vēlēsies turpināt dzīvot Lielbritānijā pēc valsts izstāšanās no ES, būs jāaizpilda obligāti elektroniskie iesniegumi, sniedzot atbildes uz trim būtiskiem jautājumiem, pavēstījis britu iekšlietu ministrs.

Līgo svētkos gaidāms lietains un vēss, bet jaunnedēļ atkal sauss un karsts laiks

Piektdien un svētku brīvdienās laika apstākļus noteiks ciklonu darbība, tādēļ Līgo dienā vietām īslaicīgi līs, savukārt Jāņu dienā sagaidāms pat ilgstošs lietus. Laika apstākļi uzlabosies nākamajā nedēļā, kad atgriezīsies vasarīgs karstums.

Saeima ļauj KNAB uzsākt zaļzemnieka Kļaviņa mājas un auto kratīšanu

Saeimas deputāti deva atļauju uzsākt kratīšanu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Maršruts nedēļas nogalei: līgošana visā Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka šajā nedēļas nogalē visā Latvijā tiks sagaidīti Jāņi. Ja nu kādam vēl nav grandiozu plānu, kā pavadīt vienu no gada īsākajām naktīm, tad ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā maršrutā, kurš aizvedīs uz kādu zaļumballi visā Latvijā.

Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki - vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem. 

Atbalsta grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Mazinās administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem

Atvieglos administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem, kā arī viņus uzņemošajām izglītības un pētniecības iestādēm. To nosaka Saeimas trešajā lasījumā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā.

Par tālruņa izmantošanu pie stūres piemēros naudas sodu līdz 100 eiro

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas palielina administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Jaunākie komentāri