bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 22.10.2017 | Vārda dienas: Irīda, Īrisa
LatviaLatvija

262 graustiem Rīgā ir kultūrvēsturisks statuss

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RURīgas domes Īpašuma departamenta speciālistu veidotajā graustu reģistrā patlaban iekļauta 471 ēka, kas netiek atbilstoši apsaimniekota un atrodas neapmierinošā tehniskā stāvoklī. No tām 262 namiem ir kultūrvēsturisks statuss.

Graustu sarakstā 27 nami ir valsts un vietējas nozīmes numurētie pieminekļi, 113 būves atrodas aizsargājamas apbūves teritorijās, bet 122 ēkas ir koka nami. Lielākā daļa šo kultūrvēsturisko ēku ir sabrukušas un apdraud cilvēku drošību – 121 ēka atzīta par bīstamu A kategorijas graustu, un šajā sarakstā ir 79 koka nami. Vēl 58 ēkas iekļautas bīstamo graustu B kategorijā. 37 ēkas novērtētas kā C kategorijas grausti, bet D kategorijā iekļauti 46 nami.

Departamenta speciālisti norāda, ka ēku kultūrvēsturiskais statuss būtiski apgrūtina un sašaurina ēku sakārtošanas iespējas. Daudzos gadījumos pastāv tikai ēkas rekonstrukcijas iespēja, kas var būt ekonomiski neizdevīgi un nelietderīgi, ņemot vērā ēkas atrašanās vietu, administratīvās teritorijas perspektīvo attīstību, kā arī ēkas tipu un tās lietošanas veidu.

Rīgas pilsētas pašvaldības kompetento iestāžu sekmīgas sadarbības rezultātā šogad Rīgā sakārtoti jau 54 grausti, bet papildus jau zināmajiem objektiem patlaban apzinātas vēl 62 vidi degradējošas un bīstamas būves.

Sakārtoto objektu dinamika ir uzlabojusies – 2011.gadā sakārtoti 16 grausti, pērn – 68 grausti, bet šogad līdz gada beigām sakārtoto graustu skaits varētu pārsniegt iepriekšējā gada rādītājus. Kopumā divu gadu laikā, kopš 2011.gada augusta, sakārtotas vai nojauktas 138 ēkas, no kurām 79 ir privātpersonu īpašums, bet 59 pieder pašvaldībai.

Rīgas pilsētas pašvaldības iestādes papildus jau zināmajiem 192 graustiem 2011.gadā apzināja vēl 258 objektus, 2012.gadā tika apzināti jauni 27 objekti, savukārt līdz šim brīdim apzināti vēl 62 jauni objekti ar vidi degradējošām un cilvēku drošību apdraudošām pazīmēm.

Rīgas domes Īpašuma departaments šogad 76 ēkas klasificējis kā vidi degradējošas būves un piemērojis tām paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apjomā no kadastrālās vērtības. Departamenta speciālisti spriež, ka paaugstinātā nodokļa likme varētu būt motivējoša ēku īpašniekiem uzturēt ēkas atbilstoši normatīvo aktu noteiktajām prasībām. Piemēram, šogad 76 graustiem sākotnēji aprēķinātais nekustamā īpašuma nodoklis kopā bija 23 179 lati, bet, piemērojot tām paaugstināto nodokļa likmi, papildus aprēķinātais nekustamā īpašuma nodoklis ir 69 096 lati.

Saskaņā ar departamenta izstrādāto klasifikāciju no kopumā 471 grausta 133 nami Rīgā ir novērtēti kā A kategorijas vidi degradējošas būves ar augstu sabiedriskās drošības apdraudējuma pakāpi – tās ir būves ar būtiski bojātām nesošajām vai norobežojošajām konstrukcijām, kā rezultātā var notikt pilnīga vai daļēja būves sabrukšana, apdraudot blakus esošos īpašumus, satiksmi, trešo personu veselību un dzīvību. No bīstamajiem graustiem 118 būves atrodas privātīpašumā, četri ir pašvaldības īpašums, trīs grausti pieder valstij, bet astoņu būvju piederība nav zināma.

Par B kategorijas graustiem Rīgā atzītas 139 būves, kas potenciāli rada sabiedriskās kārtības apdraudējumu. Šajā kategorijā iekļautas būves, kuru uzturēšanā netiek ievērotas pašvaldības saistošo noteikumu prasības, tajās brīvi var iekļūt nepiederošas personas, šādās ēkās vai īpašuma teritorijā tiek uzkrāti dažāda veida atkritumi un ir apdraudēta sabiedriskā kārtība. Arī šajā gadījumā lielākā daļa jeb 126 grausti ir privāts īpašums. Seši grausti pieder pašvaldībai, četri valstij, bet vēl trim piederība nav zināma.

C kategorijā iekļautas 77 pilsētvidi degradējošas būves – saimnieciskajā darbībā neizmantotas, pilnīgi vai daļēji sabrukušas ēkas, nepabeigtās būvniecības objekti un citas būves, kuru tehniskais stāvoklis nerada sabiedriskās drošības apdraudējumu, bet kam ir pilsētvidi degradējoša ietekme. No šiem graustiem 75 ir privātīpašums, bet pa vienam graustam pieder pašvaldībai un valstij.

Rīgā 120 nami ieskaitīti D kategorijā, kas nozīmē, ka ēka tiek uzturēta, kopumā ievērojot normatīvo aktu prasības, ir veikta objekta konservācija, kas nodrošina konstrukciju noturību ilgtermiņā, bet ilgstoši netiek veikta tā atjaunošana vai arī ir pārtraukta būvniecības ieceres realizācija, kas rada draudus, ka ēkas stāvoklis pasliktināsies un tās saglabāšanai būs nepieciešams organizēt papildu pasākumus.

102.000.102.5406


Pievienot komentāru

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro, paredz Zemkopības ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Latvijas delegācijas vadītāja: Starptautisko tiesību pamatvērtība ir cilvēks

Starptautisko tiesību lielākā vērtība ir cilvēks, tā neaizskaramais gods un cieņa. Šo un citu Eiropas vērtību kvalitatīva aizsardzība ir nesaraujami saistīta ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas nolēmumu kvalitāti, kuras pamatā ir tiesnešu profesionalitāte, uzsvēra Saeimas priekšsēdētājas biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere.

VID piemēro nodokļu atbalsta kārtību par kopējo summu 7,06 miljoniem

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti jau 3 342 pieteikumi. Uz šī gada 19.oktobri pieņemti 1 181 lēmums par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 7 062 601,45 eiro, ziņo Valsts ieņēmumu dienests.

Profesors: Atņemot naudu zinātnei, valsts «šauj sev kājā»

Šobrīd publiskajā telpā būtiski aktualizējies jautājums par nepietiekamo finansējumu zinātnei. Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis visai skarbi raksturojis situāciju: Latvija melojusi Eiropas Savienībai un Eiropas Komisijai par to, ka 2020.gadā finansējums zinātnei mūsu valstī sasniegs 1,5% no valsts iekšzemes kopprodukta.

Krāpšanās iespēju novēršanai veiks OIK saņēmēju auditu

Ekonomikas ministrija veiks obligātās iepirkuma komponentes saņēmēju auditu un ar jaunu regulējumu centīsies izskaust krāpniecības iespējas, informē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Igaunijā celtnieku algu kāpums – galvenais celtniecības cenu indeksa virzītājs

Celtniecības cenu indekss Igaunijā 2017.gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar periodu no aprīļa līdz jūnijam, kāpis par 0,9%, un par 1,7%, ja salīdzina ar pērnā gada trešo ceturksni, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Rail Baltic iepirkumi turpmāk tiks apstrādāti Elektronisko iepirkumu sistēmā

Līdz ar izmaiņām Latvijas Republikas Publisko iepirkumu likumā visi turpmākie RB RAIL AS administrētie Rail Baltica iepirkumi tiks apstrādāti, izmantojot bezmaksas elektronisko informācijas sistēmu un tās e-konkursu apakšsistēmu.

Latvijas budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro

Vispārējās valdības budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro jeb 0,04 % no iekšzemes kopprodukta. Tikmēr vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds gada beigās bija 10 091,6 milj. eiro jeb 40,6 % no IKP, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tartu atkāpjas mēra vietnieki, kuri aizturēti par iespējamu kukuļņemšanu

Igaunijas otrajā lielākajā pilsētā Tartu no mēra vietnieku amatiem atkāpušies Artjoms Suvorovs un Valvo Semilarskis, kuri šonedēļ aizturēti uz aizdomu pamata par kukuļņemšanu.

Vienota ostu tīkla izveidē Latvijā plānots ieguldīt 5,9 miljonus eiro

Rīgas plānošanas reģiona un Kurzemes plānošanas reģiona ostās tiek uzsākts nozīmīgs tūrisma projekts, kura mērķis ir izveidot vienotu jahtu ostu tīklu Latvijā un Igaunijā ar kvalitatīviem pakalpojumiem, kas ļautu nākotnē attīstīt burāšanas tūrismu un piesaistīt ārvalstu burātājus no Skandināvijas un citām valstīm.

Eksperte: Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels «izdegšanas» risks

Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels izdegšanas risks, intervijā Latvijas Radio sacījusi kādreizējā domnīcas Providus direktore, pilsoniskās sabiedrības eksperte Dace Akule.

Vides piesārņojums pasaulē saistīts ar katru sesto priekšlaicīgas nāves gadījumu

Vides piesārņojums 2015.gadā bijis saistīts ar kopumā deviņiem miljoniem priekšlaicīgas nāves gadījumu, secināts pētījumā, kas kā divus cilvēka veselībai kaitīgākos vides piesārņojuma veidus izcēlis kaitīgu vielu klātbūni gaisā un ūdenī.

Pasaules akciju tirgi izjutuši spiedienu

Pasaules akciju tirgi ceturtdien, 19.oktobrī, izjutuši spiedienu, Volstrītā apsīkstot šonedēļ pieredzētajam akciju cenu pieaugumam, bet biržas Eiropā saskārās ar krīzi Katalonijā.

Producents: Kinoindustrijā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku

Latvijā pēdējos gados sākusi veidoties kinoindustrija, un īpaši priecē tas, ka tajā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku, intervijā sacījis režisors un producents, kompānijas Film Angels Productions pārstāvis Jānis Kalējs.

Autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem, drīzumā uz ceļiem gaidāms «melnais ledus»

Autovadītājiem jābūt īpaši vērīgiem uz autoceļa un jāpielāgo braukšanas paradumus, ņemot vērā laika apstākļus un ceļa seguma īpašības. Meteorologi prognozē, ka jau šajās brīvdienās naktīs gaisa temperatūra var pazemināties zem nulles, kas nozīmē, ka no rīta autoceļi vietām var būt apledojuši un slideni.

Infektoloģe: Gripa nogalina bioloģiski trauslākos, tostarp bērnus un grūtnieces

Gripa ir bērnu un jaunu pieaugušo infekcija, taču tā nogalina bioloģiski trauslākos, pauž Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu vakcinācijas centra vadītāja infektoloģe Dace Zavadska.

Atvieglo investoru darbību starp Latviju un Vjetnamu

Parakstīts Latvijas Republikas valdības un Vjetnamas Sociālistiskās Republikas valdības līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem un tā protokols.

Maltas žurnāliste nogalināta ar «tālvadības ierīces detonētu» spridzekli

Maltas amatpersonas pavēstījušas, ka atklāts – žurnāliste Dafne Karuana Galicija nonāvēta, automašīnā, kurā viņa braukusi, palaižot spridzekli ar tālvadības ierīci.

Tuvākajās dienās ieplūdīs aukstāks gaiss, bet nokrišņu būs maz

Kaut arī tuvākajās dienās virs Latvijas dominēs augsta spiediena atzars, tomēr sestdien, 21.oktobrī, Latvijas dienvidu rajonos ir sagaidāmi īslaicīgi nokrišņi ciklona darbības rezultātā virs Polijas teritorijas. Jau tuvākajās dienās Latvijā ieplūdīs aukstākas gaisa masas un, gan dienām, gan naktīm kļūstot vēsākām, iespējams jau nākamnedēļ atsevišķās vietās sagaidīsim pirmo sniegu, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Kučinskis: Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus

Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus, ceturtdien, 19.oktobrī, tikšanās laikā ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru sacījis Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Farmaceite: Viltīgā osteoporoze - nešķiro ne vecumu, ne dzimumu

Kaulu trauslums, biežas traumas un nepilnvērtīgs uzturs, kā arī mazkustīgs dzīvesveids ir ideāla vide, lai veidotos pirmie aizmetņi nopietnām kaulu un locītavu saslimšanām. Tā kā mūsdienās šī problēma kļūst arvien aktuālāka, arī farmaceitiem bieži tiek uzdoti jautājumi saistībā ar kaulu sāpēm, norāda Euroaptiekas farmaceite Daina Bulmeistere.

Barometrs: Nepietiekams materiālais stāvoklis liedz ģimenes pieaugumu

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vēlamais bērnu skaits ģimenē būtu vismaz trīs, bet realitātē vismaz pagaidām visbiežāk ģimenēs ir divi bērni un mazāk. Par iemeslu visbiežāk atzīts nepietiekams materiālais stāvoklis, liecina Baltic International Bank Latvijas barometra aptauja. 

Skandināvi pārpērk tūrisma uzņēmumu Lietuvā, gaidāmas pārmaiņas arī Latvijā

Nīderlandes tiešsaistes ceļojumu organizācija Otravo paplašinās un iegādājas lietuviešu tiešsaistes ceļojumu aģentūru Interno Partneris, tādā veidā piesakot sevi Baltijas tirgū.

Zviedrijas ārlietu ministre: seksuāla uzmākšanās pastāv arī politiskā līmenī

Zviedrijas ārlietu ministre paudusi atbalstu aktuālai sociālo mediju kampaņai, kas pievērš uzmanību seksuālas izmantošanas un uzmākšanās gadījumiem visā pasaulē un aicinājusi arī poltiķus Zviedrijā pievērsties šīs problēmas risināšanai.

DB: Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki

Jau vairāk nekā desmit gadus Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki, vēsta laikraksta Dienas Bizness izdotais ikgadējais žurnāls 100 Latvijas lielākie pelnītāji.