bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 20.01.2018 | Vārda dienas: Aļģirds, Orests, Oļģerts, Alģis
LatviaLatvija

39% Latvijas sieviešu piedzīvojušas fizisku vai seksuālu vardarbību

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUAptuveni 39% Latvijas sieviešu savas dzīves laikā piedzīvojušas fizisku vai seksuālu vardarbību, kas ir septītais augstākais rādītājs Eiropas Savienībā (ES), secinājuši ES Pamattiesību aģentūras (FRA) pētnieki.

No 2012.gada aprīļa līdz septembrim FRA speciālisti klātienē intervējuši 42 000 ES sieviešu vecumā no 18 līdz 74 gadiem – katrā valstī aptuveni 1500 respondenšu, tā īstenojot līdz šim plašāko apsekojumu pasaulē par vardarbību pret sievietēm.

Pētījums atklāj, ka 33% ES sieviešu savas dzīves laikā ir piedzīvojušas fizisku vai seksuālu vardarbību. Tas atbilst 62 miljoniem sieviešu.

Visu ES valstu vidū Latvija šajā statistikā ieņem septīto sliktāko vietu. Pirmajā ierindojas Dānija, kur no fiziskas vai seksuālas vardarbības cietuši 52% sieviešu. Pirms Latvijas ir arī Somija ar 47% cietušo, Zviedrija – 46%, Nīderlande – 45%, Francija un Apvienotā Karaliste – 44%.

FRA pētnieki gan uzsver, ka starpvalstu atšķirības vardarbības izplatības ziņā varētu būt skaidrojamas ar dažādām sabiedrības īpatnībām, piemēram, atklātības pakāpi, kādā par vardarbību ir pieņemami runāt ar citiem cilvēkiem.

Arī lielāka dzimumu līdztiesība varētu paaugstināt atklātības līmeni, jo sabiedrībā, kur tā ir lielāka, pastāv arī lielāka iespējamība, ka ar vardarbību pret sievietēm saistīti incidenti tiks atklāti risināti un nosodīti, skaidro speciālisti. Tikpat svarīgi ir arī riska faktori, kas var palielināt saskari ar vardarbību, piemēram, nodarbinātības modeļi – darbs ārpus mājām, kā arī socializācijas un dzīvesstila modeļi – iziešana sabiedrībā vai iepazīšanās.

Līdztekus fiziskai un seksuālai vardarbībai ES sievietes saskārušās arī ar kibervardarbību, vajāšanu, psiholoģisku vardarbību un seksuālu uzmākšanos.

Aptuveni 43% sieviešu ir piedzīvojušas dažādas psiholoģiskas vardarbības izpausmes ar pašreizējo vai bijušo partneri, piemēram, publisku pazemošanu, aizliegumu iziet no mājām vai ieslēgšanu, pornogrāfisku materiālu skatīšanos pret pašas gribu un vardarbības draudus. Latvijā ar to saskārušies 60% sieviešu.

Savukārt 55% Eiropas sieviešu ir pieredzējušas kādu no seksuālas uzmākšanās izpausmēm, piemēram, nevēlamu pieskaršanos, apskaušanu vai skūpstīšanu. Turklāt 32% cietušo norāda, ka vainīgais ir bijis priekšnieks, kolēģis vai klients. Latvijā šādā situācijā vismaz reizi dzīvē nokļuvuši 47% sieviešu.

Tāpat 18% ES sieviešu saskārušās ar vajāšanu, piemēram, saņēmušas aizvainojošus vai draudošus e-pastus, īsziņas vai zvanus, tikušas izsekotas. Turklāt 5% pēdējā gada laikā, kas nozīmē, ka 12 mēnešu laika posmā deviņi miljoni sieviešu piedzīvojušas vajāšanu. Latvijā ar to saskārušies 14% sieviešu.

Vēl 11% ES sieviešu pieredzējušas kiberuzmākšanos, piemēram, saņēmušas nepiedienīgus piedāvājumus sociālajās tīmekļa vietnēs vai klaji seksuāla rakstura e-pastus vai īsziņas.

Diemžēl sievietes pietiekami neziņo par piedzīvoto vardarbību, secinājuši FRA pētnieki. Piemēram, 67% ES sieviešu par nopietnāko partnera vardarbības incidentu nav ziņojušas ne policijai, ne citām organizācijām, bet 74% sieviešu, kuras cietušas no vajāšanas, norāda, ka par nopietnāko vajāšanas gadījumu nav informējušas policiju.

«Šajā apsekojumā iegūtos datus vienkārši nevar un nedrīkst ignorēt. FRA apsekojums liecina, ka fiziska, seksuāla un psiholoģiska vardarbība pret sievietēm ir plaša mēroga cilvēktiesību aizskārums visās ES dalībvalstīs,» uzsver FRA direktors Mortens Kjaerums.

Vardarbības pret sievietēm apkarošanā ir jāiesaistās visdažādākajām sabiedrības grupām, tostarp darba devējiem, veselības aprūpes speciālistiem un interneta pakalpojumu sniedzējiem, uzsver FRA speciālisti.

Viņi sola izmanot apsekojuma rezultātus politisku pārmaiņu īstenošanai ES. Aģentūra jau nākusi klajā ar priekšlikumiem situācijas uzlabošanai, tai skaitā norāda, ka dalībvalstīm būtu pilnībā jāratificē Stambulas konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu.

Vienlaikus FRA rosina noteikt, ka intīmu partneru vardarbība ES dalībvalstīm ir jāuzlūko nevis kā privāta, bet ar valsts iejaukšanos risināma problēma.

Tāpat viņi aicina ES dalībvalstis pārskatīt pastāvošo tiesisko un politisko risinājumu darbības jomu attiecībā uz seksuālu uzmākšanos, ņemot vērā, ka tā var notikt dažādos kontekstos un izmantojot dažādus līdzekļus, piemēram, internetu un mobilos tālruņus.

FRA arī uzskata, ka ES dalībvalstīm būtu jāapmāca policijas darbinieki, veselības aprūpes speciālisti, darba devēji un specializētu cietušo atbalsta dienestu darbinieki, kā arī jāapgādā viņi ar resursiem un attiecīgi jāpilnvaro, lai viņi spētu palīdzēt cietušajām sievietēm.

Vienlaikus policija būtu jārosina ikdienā atpazīt un izmeklēt ar kibervajāšanu un kiberuzmākšanos saistītus gadījumus, kā arī jāmāca atpazīt un izprast psiholoģiskas vardarbības ietekmi uz cietušajiem.

Tikpat svarīgi būtu uzlabot sieviešu, un arī vīriešu, zināšanas par vardarbību ar izpratnes veicināšanas pasākumiem, lai uzlabotu ziņošanu par vardarbības gadījumiem.kā arī jāīsteno vēl daudzi citi pasākumi.

FRA ir vēl citi priekšlikumi vardarbības mazināšanai. Aģentūra sola cieši sadarboties ar dalībvalstīm, lai īstenotu rekomendācijas, tostarp iesaistīt to realizēšanā Eiropas Komisiju, Eiropas Parlamentu, Eiropas Padomi un Eiropas Dzimumu līdztiesības institūtu.

102.000.102.6810


Pievienot komentāru

Aptaujās iedzīvotājus par interneta lietošanas paradumiem

Pirmdien, 22. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanas paradumiem 2018 gadā, BNN ziņo pārvaldē.

Bankā: Katrs sestais iedzīvotājs nav pasargāts pret garnadžiem savā mājoklī

Rūpes par sava mājokļa drošību biežāk raksturīgas privātmāju īpašniekiem, jo tieši viņi izvēlas pasargāt jeb apdrošināt savu īpašumu pret nevēlamu ciemiņu «viesošanos», kamēr dzīvokļus apdrošina tikai divas piektdaļas jeb 38% Latvijas iedzīvotāju.

Čigāne: Izaugsmes laiks ir īstais brīdis reformām

Strukturālās reformas Latvijā jāveic bez liekas kavēšanās. Latvijai jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās un tās jāīsteno jau tagad, piektdien, 19.janvārī, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Pieaudzis policijas lēmumu skaits par varmākas nošķiršanu no upura

Pērn Valsts policija pieņēma 695 lēmumus par varmākas nošķiršanu no upura, kas ir par gandrīz četrām reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 184 šādi lēmumi, informē policijas pārstāve Kristīne Lāce-Štrodaha.

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

VUGD atgādina: Šobrīd atrasties uz ledus ir ļoti bīstami

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

Ukrainas lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, uzskata FM

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

KP: Iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt karteļu pazīmes

Konkurences padome vērš uzmanību uz iepirkumu rīkotāju iespējām pirmajiem pamanīt aizdomīgas sakritības pretendentu piedāvājumos, kas var liecināt par iespējamām uzņēmumu aizliegtām vienošanām. Šādos gadījumos iepirkumu rīkotājiem ir būtiski nepalikt vienaldzīgiem, bet gan par sakritībām ziņot KP.

Lielu izmaksu dēļ mākslīgā ledus slidotavu Bauskā šogad neierīkos

Mākslīgā ledus slidotava, kas Bauskā darbojās pagājušajā ziemā, šogad pilsētā lielu izmaksu dēļ netiks ierīkota.

Alkohola pārdevējus Igaunijā pārbaudīs mazie «policisti»

Lai atrastu pārdevējus, kuri nepilngadīgajiem nelikumīgi pārdod alkoholu vai tabakas izstrādājumus, policija Igaunijā turpmāk drīkstēs darbā iesaistīt nepilngadīgos, kuru uzdevums būs mēģināt nopirkt neatļautās preces.

Patēriņam Latvijā nodoto cigarešu skaits pērn 11 mēnešos samazinājies par 1,4%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā kopumā nodoti 1,757 miljardi cigarešu, kas ir par 25,642 miljoniem cigarešu jeb 1,4% mazāk nekā 2016.gada 11 mēnešos.

PVD: Biodrošības prasībām Latvijā neatbilst 5-6% mājas cūku novietņu

 Biodrošības prasībām patlaban neatbilst 5-6% no kopējā mājas cūku novietņu skaita Latvijā un tas nozīmē, ka vairums cūkkopju attiecīgās prasības ievēro, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ekonomists: Svarīgākajai reformai jānotiek cilvēku galvās

«No biznesa skolā mācītajām psiholoģijas gudrībām man vislabāk palikusi prātā iekšējās/ārējās kontroles punkta ideja. Ir cilvēki, kuri tic, ka viņi paši nosaka savu likteni, un ir tādi, kuri domā, ka to nosaka ārēji spēki. Man ir ļoti lielas aizdomas, ka Latvijā cilvēki savas veiksmes vai neveiksmes izskaidro ar ārējiem apstākļiem daudz lielākā mērā nekā Šveicē vai citā ilgāk brīvību baudījušā valstī,» komentē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā

Latvijas valsts un pašvaldību budžetu plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā, Rīta panorāmā pauž Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pērn 11 mēnešos Latvijā saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu

Pērnā gada 11 mēnešos Latvijā saražoti 51,52 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada 11 mēnešiem, pērn saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu, liecina VID apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sola lielākas algas strādājošajiem un atbalstu Latvijas rūpniecībai

«Ekonomikas ministrijas prioritātes 2018.gadā ir lielākas algas strādājošajiem un atbalsts Latvijas rūpniecībai. Latvijas simtgades gadā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsajūt gan valsts, gan savas personīgās labklājības celšanās,» sola ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Tallinas-Helsinku tuneļa iecerei trūkst ambīciju, tā «Dusmīgo putnu» izstrādātājs

Kamēr Somija un Igaunija kaļ plānus zemūdens tunelim starp Tallinu un Helsinkiem, ko varētu īstenot 2030.gados, somu datorspēļu veidotājs Tallinā iepazīstinājis ar ieceri, kas paredz šādu būvi pabeigt jau 2024.gadā.

Skycop: Aviopasažieriem ir tiesības zināt, kas slēpjas aiz iemesla «ārkārtas apstākļi»

Patērētāju uzraudzības biedrības Wich? datu analīze atklāj, ka Lielbritānijā vidēji katrs ceturtais lidojums, kas sasniedz savu galamērķi, ir kavējies. «Ārkārtas apstākļi» kļuvuši par aviosabiedrību iecienītāko attaisnojumu, lai izvairītos no kompensāciju izmaksāšanas, taču patiesā kavēšanās iemesls esot citādāks

Ždanoka biedē krievvalodīgos vēlētājus teju zem Kubas revolūcijas saukļiem

Politiķe Tatjana Ždanoka, atgriežoties Latvijas politikā, plāno organizēt spēcīgu pilsonisko pretošanos iecerētajām izglītības reformām, cilvēkus pulcējos zem saukļiem Tagad vai nekad vai Tēvzeme vai nāve, kas izmantots Kubas revolūcijā.

ASV biržu indeksi krītas pēc bažām par valdības darba apturēšanu

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 18.janvārī, kritās un saruka arī ASV dolāra vērtība, jo investoru noskaņojumu ietekmēja bažas par iespējamu ASV valdības darba apturēšanu.

Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu ieviest maksu tikai par receptes izrakstīšanu

Veselības ministre Anda Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu piemērot samaksu tikai par receptes izrakstīšanu, bet varētu rosināt diskusiju par attālinātās konsultācijas apmaksu.

Latvenergo: Pēdējos trīs gados elektroenerģijas cena kritusies par 30%

Pēdējos gados Latvijā ir strauji kritusies elektroenerģijas cena. No 2014. līdz 2017.gadam vidējā elektrības cena Nord Pool biržā ir kritusies par 30%, ļaujot samazināt galalietotāju izmaksas, vēsta AS Latvenergo.

Jaunākie komentāri