Pēc tikumības policijas aizturētas sievietes nāves Irānā izceļas plaši protesti

Irānā izplatījušies masu protesti pēc tam, kad apcietinājumā mirusi jauna meitene, kas aizturēta par «nepiedienīga apģērba» valkāšanu, vēsta ziņu aģentūra Reuters.

Vislielākais protestētāju daudzums bija sakoncentrējies Irānas kurdu apdzīvotajos ziemeļrietumu reģionos. Tomēr protesti notika arī vēl citās 50 apdzīvotās vietās visā valstī. Šie ir visplašākie protesti kopš demonstrācija viļņa 2019.gadā saistībā ar degvielas cenu pieaugumu.

Pēc kurdu tiesību aizsardzības grupas Hengwan sniegtajām liecībām, protestos līdz šim ir nogalināti desmit cilvēki. Tiek apgalvots, ka viņus nogalināja Irānas drošības spēki.

Tikmēr amatpersonas noliedz, ka protestētāju nāvē būtu vainojami drošības spēki, norādot, ka viņus varētu būt nošāvuši bruņoti disidenti.

Protestiem nemazinoties, Irānas varas iestādes ir ierobežojušas pieeju internetam, kā ziņo Hengaw un interneta slēgšanas novērošanas centrs NetBlocks.

Protesti Irānā izcēlās pēc tam, kad 22 gadus jauna sieviete tika Aizturēta par «nepiedienīga apģērba» valkāšanu, bet vēlāk mira apcietinājumā.

Obligātais ģērbšanās kodekss, kas attiecas uz visām tautībām un reliģijām, ne tikai uz Irānas musulmaņiem, paredz, ka sievietēm jāaizsedz mati un kakls ar galvassegu un virs apģērba jāvalkā brīva tunika vai mētelis.

Masā Amini (Masha Amini) kopā ar ģimeni bija atbraukusi uz Teherānu no savas dzimtās pilsētas Kurdistānas provincē, kad viņu aizturēja specializētā policijas vienība, kas stingri iestājas par noteikto ģērbšanās kodeksu. Šis kodekss tika noteikts sievietēm par obligātu drīz pēc 1979.gada islāma revolūcijas, informē raidorganizācija Al Jazeer.

Pēc aresta jaunā sieviete krita bezsamaņā, bet vēlāk nomira un viņas nāve izraisīja dusmu vētru sociālajos tīklos.

Sociālajos tīklos izplatītajos video ir redzams, kā demonstranti bojā Islāma Republikas simbolus un iesaistās konfrontācijās ar drošības spēkiem.

Teherānā tūkstošiem studentu pie Teherānas universitātes trešdien, 21.septembrī, skaļi sauca «nāvi diktatoram».

Prezidents Ebrahims Raisi (Ebrahim Raisi) deva rīkojumu iekšlietu ministram sākt lietas izmeklēšanu. Tam sekoja likumdevēju paziņojums, ka viņi rosinās lietas izskatīšanu parlamentā, savukārt tiesībsargājošās iestādes paziņoja, ka tiks izveidota īpaša lietas izmeklēšanas darba grupa.

Amini nāve izraisīja dusmu vilni  ne tikai Irānā, bet arī citās valstīs un saasināja jau tā aktuālos jautājumus par brīvību un ekonomisko situāciju Irānas Islāma Republikā.

Protestos vienmēr liela nozīme ir bijusi sievietēm, kas ir dedzinājušas plīvurus un publiski griezušas matus, informē aģentūra Reuters.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas