bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 18.10.2017 | Vārda dienas: Rolanda, Rolands, Ronalds, Erlends
LatviaLatvija

Āboltiņa pret Vilku - Vienotībā nesaskaņas ap VID vadītāja izvēli

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa un finanšu ministrs Andris Vilks

Finanšu ministrs Andris Vilks ir pārliecināts, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) būtu jāvada Inārai Pētersonei. Par to viņš jau paspējis panākt vienošanos ar Reformu partiju, Nacionālo apvienību un Zaļo un zemnieku savienību. Vienīgie, kas ceļ iebildumus, ir Vilka paša partijas biedri no Vienotības.

Jūnijā no VID ģenerāldirektora amata aizgāja Nelija Jezdakova. Vilks viņas amatā iecēla VID ģenerāldirektores vietnieci Ināru Pētersoni un neslēpa, ka viņu par VID vadītāju redz arī nākamos piecus gadus. Premjers Valdis Dombrovskis atbalstīja sava ministra izvēli. Iebildumus necēla arī Vienotība, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Pētersones pozīcijas sašķobīja Jezdakovas korupcijas lieta. Viņa izteica atbalstu savai bijušajai priekšniecei. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) par izmeklēšanas gaitu neko neziņoja un publiskajā telpā radās šaubas, vai tik pie kukuļņemšanas tuvumā nav bijusi arī Pētersone.

Vilks baumas un tenkas par Pētersones saitēm ar Jezdakovu neņēma vērā, palika pie sava un sūtīja kandidāti iepazīšanās tūrē pie Saeimas deputātiem.

«Viņa atstāja kompetentu iespaidu. Mums bija profesionāla saruna par VID jautājumiem, nodokļiem, nodokļu iekasēšanu, nodokļu politiku,» komentē Reformu partijas dibinātājs, deputāts Valdis Zatlers. Arī Reformu partijas priekšsēdētājs Edmunds Demiters atzīst: «Mēs tikāmies frakcijas sēdē, bija daudz jautājumi, saņēmām patiešām kompetentas atbildes un mūsu viedoklis, visticamāk, būs, ka mēs Pētersones kundzi atbalstām, jo no frakcijas puses nebija neviens jautājums, uz kuriem nebūtu atbilde.»

Kad Pētersonei bija jāiet pie Vienotības, viņu sagaidīja pārsteigums. Aizvadītās nedēļas vidū valdošā partija pēkšņi nolēma tikšanos atlikt. Esot nepieciešams izvērtēt ne tikai Pētersoni, bet arī citus kandidātus. Daži deputāti arī vēlējušies sagaidīt, vai par Pētersoni kaut ko neglaimojošu neatklās prese. «Frakcijas viedoklis noslējās uz to, ka steigas šajā jautājumā nebūs. Mums ir neskaitāmi daudz prioritāšu gan budžeta kontekstā, gan valdības stabilitātes kontekstā, gan šādos jautājumos, līdz ar ko mēs iepauzēsim. Vai tās būs nedēļas divas vai trīs, mēs iepauzēsim un šobrīd nekādu konsultāciju faktiski nebūs,» skaidro Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis.

Trešdienas vakarā esot notikusi neformāla Vienotības augstākās vadības sapulce, kur nolemts meklēt citus VID ģenerāldirektora kandidātus. Minēts finanšu policijas priekšnieka Kaspara Čerņecka vārds, taču Vilks turpināja pastāvēt uz savu. Tas saniknoja Vienotības vadītāju Solvitu Āboltiņu. Viņa uzskata, ka pār Pētersoni krīt neizkliedēta aizdomu ēna Jezdakovas lietā, turklāt viņa pārstāvot to VID darbinieku tradīciju, kas traucē dzīvi mazajiem uzņēmējiem, piekasoties pie nebūtiskiem sīkumiem. Piemērotāks būtu Čerņeckis, kurš veiksmīgi apkarojot lielos nodokļu nemaksātājus.

Āboltiņai tagad piebalso arī valdības vadītājs Valdis Dombrovskis, kurš iepriekš VID vadības jautājumā pilnībā paļāvās uz Vilku. Premjers pats plāno iesaistīties ģenerāldirektora kandidāta iztaujāšanā. «No savas puses sagaidu, ka VID ģenerāldirektora prioritāšu augšgalā būs nodokļu iekasēšanas uzlabošana, ēnu ekonomikas apkarošana un VID darba pārorientēšana uz atbalstu godīgajiem uzņēmējiem, lielāku uzsvaru liekot nevis uz represijām un sodiem, bet samērīguma principa ievērošanu, konsultācijām un preventīvu darbu,» teic premjers.

Vilks ir neizpratnē, kādēļ kolēģi partijā neuzticas viņa izvēlei pēc tam, kad viņš veiksmīgi kopā ar premjeru Dombrovski izvedis valsti no krīzes un panācis eiro ieviešanu. Partija jau varot iebilst, tomēr kādā no tuvākajām valdības sēdēm par Pētersoni valdībai tik un tā būšot jābalso. «Šeit atlikt un meklēt citas kandidatūras nav adekvāti. Deputātiem arī saprotams, mēs esam vienmēr pārrunājuši visus manus soļus, ko es esmu darījis, esmu mēģinājis izstāstīt un guvis atbalstu. Šajā brīdī no manis prasa atbildību, finanšu ministra atbildību, ne jau deputātu. Man nav neviena apstiprinājuma, pilnīgi neviena apstiprinājuma, ka [Jezdakovas lietā] būtu iesaistīta Pētersone vai kaut kas tāds. Pilnīgi nekas, nav neviena mājiena, neviena informācija, nav nekas, tās ir tikai nebeidzamās spekulācijas,» tā finanšu ministrs Andris Vilks.

Raidījuma rīcībā ir ziņas, ka KNAB priekšnieka vietniece Juta Strīķe pēdējo nedēļu laikā tomēr ir bijusi Vilka kabinetā un runāts arī par nākamajiem VID ģenerāldirektora kandidātiem. Šobrīd kandidāti ir divi – Pētersone un Čerņeckis.

Pētersone ir grāmatvede. Darbu ieņēmumu dienestā sāka pirms 13 gadiem Zemgales reģionālajā iestādē. Taču jau drīz pārcēlās uz Rīgu un strauji kāpa pa karjeras kāpnēm VID Nodokļu pārvaldes direktora vietnieces, direktores un vēlāk arī Nodokļu kontroles pārvaldes direktores amatos. Pirms gada Jezdakovas laikā Pētersoni iecēla par VID ģenerāldirektora vietnieci nodokļu jautājumos.

Čerņeckis pirms 14 gadiem sāka strādāt par Finanšu policijas inspektoru. Taču jau trīs gadus vēlāk jauno finanšu policistu pieņēma darbā par VID ģenerāldirektora vietnieku, kurš pārrauga Finanšu policijas un Muitas kriminālpārvaldes darbu. Šajā amatā viņš strādā joprojām. 2009.gadā papildus šiem pienākumiem viņu iecēla arī par Finanšu policijas priekšnieku.

Kā liecina raidījuma rīcībā esošās ziņas, Vienotības vadība plāno pierunāt ministru Vilku atlikt lemšanu par VID ģenerāldirektoru pēc budžeta pieņemšanas.

BNN jau vēstīja, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizturējis Jezdakovu. Viņai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Jezdakova no šā gada 11.jūlija ir pieņemta darbā par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora ārštata padomnieci.

Viņas galvenie darba pienākumi ir saskaņā ar VID ģenerāldirektora uzdevumu līdzdarboties attīstības plānošanas dokumentu, informatīvo ziņojumu un normatīvo aktu projektu izstrādē, sniegt atzinumus par tiem un priekšlikumus to pilnveidošanai, kā arī sniegt priekšlikumus VID ģenerāldirektoram VID struktūras optimizācijai un pilnveidošanai, informē VID Sabiedrisko attiecību nodaļā.

Jezdakovas pienākumu vidū ir arī pārstāvēt VID Saeimas komisiju, Ministru kabineta, ministriju, starpinstitūciju un starptautisko komiteju un darba grupu darbā, sanāksmēs, sēdēs, apspriedēs un komisijās saskaņā ar VID ģenerāldirektora uzdevumu vai pilnvarojumu, kā arī piedalīties VID apspriedēs, komisijās un darba grupu darbā u.c.

Tāpat ziņots, ka Jezdakova šovasar finanšu ministram iesniedza lūgumu pēc pašas vēlēšanās viņu atbrīvot no ieņemamā amata, sākot ar 10.jūliju. Finanšu ministrs atlūgumu pieņēma, un valdība 2.jūlijā nolēma amatpersonu no amata atbrīvot.

102.000.102.5345


Pievienot komentāru

«Islāma valsts» galvaspilsēta krīt sīriešu kaujinieku rokās

Sīriešu kaujinieku apvienība, ko atbalsta Amerikas Savienotās Valstis, paziņojusi, ka ir ieņēmusi Rakas pilsētu Sīrijā, kur pēdējos trīs gadus valdījis teroristiskais grupējums «Islāma valsts».

Polija cer, ka Turcija iestāsies ES

Polija cer, ka Turcija ar laiku pievienosies Eiropas Savienībai, tā norādījis Polijas prezidents Andžejs Duda (Andrzej Duda), tiekoties ar savu Turcijas kolēģi īsi pirms ES-Turcijas galotņu sanāksmes.

Austrijas prezidents valdības veidošanā pastāvēs uz eiropeiskām vērtībām

Austrijas prezidents brīdinājis parlamenta vēlēšanu uzvarētājus, konservatīvo Austrijas Tautas partiju, kura apsver galēji labējas partijas iesaistīšanu valdībā, ka nākamās Austrijas valdības pamatā jābūt eiropeiskām vērtībām.

E-Igaunijā, saskaroties ar politisku kritiku, aizstāv elektroniskās balsošanas uzticamību

Atsaucoties uz Igaunijas politiķa pausto, ka valstī pastāvošai elektroniskās balsošanas sistēmai trūkst caurskatāmības, Igaunijas e-Pārvaldības akadēmijas speciāliste skaidrojusi, ka pastāv iespēja, ka vienas partijas atbalstītāji e-balsošanā ir aktīvāki nekā citu partiju vēlētāji.

Nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju skaits Baltijas valstīs augstāks par ES vidējo

Nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvars Baltijas valstīs ir augstāks par Eiropas Savienībā (ES) vidējo, liecina ES statistikas biroja Eurostat dati, kas apkopoti par 2016.gadu un aptver 26 no 28 bloka valstīm.

VID grib līdz 2021.gadam dzēst nepiedzenamos parādus miljarda apmērā

Valsts ieņēmumu dienesta mērķis ir līdz 2021.gadam dzēst reāli nepiedzenamos parādus aptuveni viena miljarda eiro apmērā, Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē sacīja VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktore Santa Garanča.

Baltijas valstīs septembrī reģistrēta lielākā gada inflācija ES

Baltijas valstīs šogad septembrī bijusi lielākā gada inflācija to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejama informācija, liecina otrdien, 17.oktobrī, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Iedzīvotāju noskaņojums pasliktinājies, kritiski vērtē materiālo stāvokli

Mēneša laikā iedzīvotāju kopējais noskaņojums ir ievērojami pasliktinājies - kritumu piedzīvojušas visas pētījumā analizētās jomas. Viskritiskāk tiek vērtēta ģimenes materiālā stāvokļa attīstība, indeksam nokrītoties no -9 līdz -11 indeksa punktiem, liecina jaunākais Baltic International Bank Latvijas barometrs.

Piedāvā jaunu risinājumu ģimenes valsts pabalstu palielināšanai

Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) piedāvā jaunu risinājumu ģimenes valsts pabalstu palielināšanai - piešķirt ikmēneša piemaksas ģimenēm, kas audzina divus vai vairāk nepilngadīgus bērnus.

Antāne: Saeimas Tautsaimniecības komisija ir sadzirdējusi tranzīta nozari

Biedrības Baltijas asociācija - transports un loģistika prezidente Inga Antāne ir gandarīta par šodien notikušās Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdes lēmumu uzdot Satiksmes ministrijai izstrādāt un prezentēt nozares ilgtermiņa attīstības stratēģiju, liekot uzsvaru uz dzelzceļa pārvadājuma izmaksu konkurētspējas palielināšanu.

Brīdina LLU un RISEBA par iespējamu darbību saskaņošanu iepirkumā

Konkurences padome izteikusi brīdinājumu divām Latvijas augstskolām - Latvijas Lauksaimniecības universitātei un RISEBA - par iespējamu piedāvājumu saskaņošanu Valsts izglītības attīstības aģentūras rīkotajā iepirkumā.

Uztura speciāliste: Bērnu un jauniešu ēšanas paradumi kļūst arvien sliktāki

Lai gan mūsdienās informācija par veselīgu un sabalansētu uzturu ir plaši pieejama, bērnu un jauniešu ēšanas paradumi kļūst arvien sliktāki. Bieži vien pieejamā informācija ir tik akadēmiska un «sausa», ka nereti nedod izpratni, kā iegūtās zināšanas pielietot reālajā dzīvē, skaidro uztura speciāliste.

KNAB atsaka kriminālprocesu eksprezidentes kapavietas lietā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ir atteicies ierosināt kriminālprocesu saistībā ar kapavietas ierādīšanu I Meža kapos bijušajai Valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai.

Igaunija no IT uzņēmuma piedzīs 270 000 eiro par neizveidotu informācijas sistēmu

Somijas informācijas tehnoloģiju grupas Tieto uzņēmumam Igaunijā būs jāmaksā Igaunijas Sociālo lietu ministrijai 270 000 eiro par tā nespēju īstenot projektu Skais2, kura nolūks bijis izveidot jaunu informācijas sistēmu Igaunijas sociālās apdrošināšanas iestādei.

Pārmet neaktīvitāti Latgales reģiona Saeimas deputātiem

Saeimā no Latgales reģiona ievēlētie deputāti ir samērā neaktīvi, reti izsakot savu viedokli un aizstāvot šī reģiona iedzīvotājus un uzņēmējus, uzskata Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvji.

Telia Company brīdina valdību par LMT un Lattelecom daļu pārdošanu uzņēmumu neapvienošanas gadījumā

Skandināvijas telekomunikāciju uzņēmums Telia Company brīdinājis Latvijas valdību, ka, neapvienojot telekomunikāciju operatorus Latvijas Mobilais telefons un Lattelecom, varētu pārdot savas daļas šajos uzņēmumos, liecina rīcībā esošā Telia vecākā viceprezidenta Roberta Andersona vēstule, kas adresēta valdības ministriem.

Latvijā vieglprātīgi attiecas pret iespēju mazināt vēzi ielaistās stadijās

Attieksme pret iespēju mazināt saslimšanu ar vēzi ielaistās stadijās Latvijā joprojām ir ļoti zema, uzsver bijusī veselības ministre un galvenā ginekoloģijas ārste SIA Dziedniecība Ingrīda Circene.

Ūdeņraža transporta tehnoloģija - realitāte Latvijā

Līdz 2017.gada beigām Rīgā plānots uzstādīt ūdeņraža uzpildes staciju. Publiski pieejamā H2 uzpildes stacija Rīgā nodrošinās starpvalstu ūdeņraža uzpildes staciju tīklu: nākamā tuvākā stacija būs Pērnavā.

Maltā piemin noslepkavotu žurnālisti, korupcijas atmaskotāju

Maltā vairāki tūkstoši iedzīvotāju pulcējušies, lai pieminētu noslepkavotu analītisko žurnālisti, kura vainojusi Maltas valdību korupcijā.

Latvija aicina Irānu demonstrēt konstruktīvu rīcību drošības sekmēšanā

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Eiropas Savienības Ārlietu padomes sanāksmē Luksemburgā, kur diskutēja par Irānas lomu reģionā un Kopīgo visaptverošo rīcības plānu Irānai, ņemot vērā gaidāmo Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa ziņojumu ASV Kongresam par Kopīgā visaptverošā rīcības plāna ieviešanu no Irānas puses.

Bildēs: Pāri Īrijai brāžas stiprākā vētra pēdējos 50 gados

Īrijā trīs cilvēki gājuši bojā, 120 000 mājsaimniecības un uzņēmumi palikuši bez elektrības, kad valsti skārusi vētra Ofēlija. Pirmdien, 16.oktobrī, vēja brāzmas Īrijā sasniegušas ātrumu 44 metri sekundē.

No Latvijas izvests par 54,14% vairāk alkohola; eksportēts, galvenokārt, uz Krieviju

Šogad astoņos mēnešos no Latvijas izvesti 102,259 miljoni litru alkoholisko dzērienu, kas ir par 54,14% vairāk nekā aizvadītā gada pirmajos astoņos mēnešos.

ASV biržu indeksi sasniedz rekordus; naftas cenas kāpj

Amerikas Savienoto Valstu biržu trīs vadošie indeksi pirmdien, 16.oktobrī, sasniedza jaunus rekordus, reaģējot uz banku akciju cenu pieaugumu. Turklāt ASV Federālās rezervju sistēmas vadītājas Dženetas Jelenas nedēļas nogalē izteiktā prognoze par drīzu inflācijas pieaugumu stiprinājusi pārliecību, ka decembrī tiks paaugstināta bāzes procentu likme.

Bildēs: Portugālē un Spānijā traģiski mežu ugunsgrēki

Ne mazāk kā 30 cilvēki gājuši bojā postošos mežu ugunsgrēkos Portugālē un Spānijā.

Traģiskajā Somālijas terora aktā vaino islāma ekstrēmistus

Austrumāfrikas valstī Somālijā noticis terora akts, kur, uzspridzinot sprāgstvielām piekrautu kravas mašīnu, nonāvēti ne mazāk kā 320 cilvēki.

Jaunākie komentāri