bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 26.02.2018 | Vārda dienas: Mētra, Evelīna, Aurēlija
LatviaLatvija

Alkohola vairumtirdzniecībā Latvijā šobrīd lielu peļņu gūt nevar

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lai gan pēdējo pāris gadu laikā alkohola veikali Rīgā saradušies kā sēnes pēc lietus, alkohola vairumtirdzniecības bizness Latvijā šobrīd piedzīvojot grūtus laikus, jo nodokļu politikas, konkurences un iedzīvotāju zemās pirktspējas ietekmē šajā biznesā pat sasniegt zemu rentabilitāti jau esot «liels panākums».

Šādu nozares raksturojumu intervijā biznesa portālam BNN.LV sniedza alkohola vairumtirdzniecības kompānijas Mobil Plus tirdzniecības direktors un Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienības (ARTA) valdes loceklis Vitolds Bremmers. Vienlaikus viņš uzsver, ka tirgū jaunām kompānijām ienākt nav viegli, jo maldīgs ir «romantiskais priekšstats», ka šajā nozarē iespējams ātri «tikt pie lielās naudas».

Šobrīd nozarē par labu rādītāju jāuzskata spēja izvairīties no zaudējumiem. Traģiskākais gads bijis 2009.gads, kad  no darba bija jāatlaiž virkne darbinieku. «Cilvēki bija jāatlaiž visiem. Ir ļoti grūti atlaist tos, kuri ir bijuši ar kompāniju kopš tās pirmsākumiem, un snieguši lielu atbalstu kompānijas izaugsmē. Bet ja ir izvēle  – turpināt kompānijai pastāvēt, vai uzticamu darbinieku atlaišana, tad diemžēl patiesībā izvēles īsti nav,» viņš norāda.

Viens no būtiskākajiem nozari ietekmējošiem faktoriem šobrīd ir akcīzes nodokļa pieaugums. Patērētājam ir zema pirktspēja, tāpēc arvien pieprasītāki kļūst lētāki produkti, norāda speciālists.  Finanšu ministrijas akcīzes nodokļa politikas dēļ – ceļot akcīzes nodokli un mehāniski cerot uz akcīzes ienākumu pieaugumu – tiek panākts, ka pieaug nelegālā alkohola tirgus daļa. Cerētos papildus akcīzes ienākumu nodokļus valts negūst, jo pastāv zināma saistība starp akcīzes nodokļa pieaugumu un nelegālā alkohola tirgus izaugsmi. Pieaugot akcīzes nodoklim, attiecīgi pieaug nelegālā alkohola tirgus daļa.

Tāpat arī V. Bremmers  neslēpj, ka vairumtirgotāji lielu daļu produktu bieži tirgo pat zem pašizmaksas. «Tās ir tā saucamās «lokomotīves», ar kuru palīdzību tiek iekarots tirgus,» tā ARTA valdes loceklis. Paralēli tiek cerēts, ka peļnu izdosies gūt tirgojot citus alkoholiskos produktus.

Vaicāts, cik veiksmīga šāda stratēģija ir ilgtermiņā, viņš uzsver, ka šādas startēģijas parasti ļauj salīdzinoši strauji iekarot tirgus daļas attiecīgā tirgus segmentā un pozīcijas noturēt arī pēc tam, kad produkts vairs netiek tirgots par krietni pazeminātām cenām. Tomēr līdz ko šādu kampaņu vai stratēģiju pielieto arī konkurenti, efekts ievērojami sarūk. «Principā no tā visa iegūst patērētājs,  jo cenas tādā veidā tiek turētas ļoti zemas,»  secina speciālists.

Konkurence nozarē esot nosacīti liela  – esot daudz «viendienas kompānijas», kurām ir ilūzijas, ka alkohola vairumtirdzniecība ir lielā iespēja. Tomēr galvenais priekšnosacījums šajā biznesā – jāprot skaitīt, uzsver V. Bremmers. Reāli tirgū par nopietniem spēlētājiem esot jāuzskata aptuveni 10 kompānijas, lai arī alkohola vairumtirdzniecības licenču skaits pārsniedz 50.

«Pasaulē piedāvājums ir milzīgs. Jebkurš var aizbraukt uz kādu izstādi vai pat ceļojumu  pa Itāliju, un atrast simtiem vīnu, kas Latvijas tirgū nav pieejami.  Ienākt tirgū var ikviens, bet jāprot skaitīt nauda,» tā V. Bremmers.  Atrast produktu un tirgot nav problēma. Bet, lai uz visa piedāvājuma fona izceltos, ir jābūt attiecīgiem finanšu līdzekļiem un ieguldījumam mārketingā. «Tāpat jāzin, kas būs ejošs un neejošs. Izprast visus pircējus ir ļoti grūti. Vienmēr pastāv risks ka produkt neaizies pat ar visus mārketingu,»  klāsta ARTA valdes lockelis.

Kā piemēru viņš min vīnu tirgu. Rudenī sakšoties lielās vīnu izpārdošanas vīna ražotāju valstīs, kad tiks iztirgotas pērnā gada ražas produkti.  Šajās izpārdošanās vīnu varot iegādāties par ļoti zemām cenām, par pudeli maksājot vienu eiro un pat zemāk. Tomēr līdz ko tiek ierēķināti mārketinga, nodokļu un loģistikas izdevumi, cena Latvijā esot jau pavisam cita un bizness vairs nebūt neesot salds. «Galvenais ir mācēt rēķināt,» viņš atkārto.


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Banku drāma. Pārmetumi valdības rīcībspējai. Bronzas medaļa Latvijai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Nākotne; Draudi; Bažas; Panākumi.

ECB: ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem

ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem, jo tās glābšana nav sabiedrības interesēs, sestdien, 24.februārī, paziņojusi Eiropas Centrālā banka.

Maxima: 27% iedzīvotāju par pirkumiem norēķinās pašapkalpošanās kasēs

Aptuveni 27% iedzīvotāju izvēlas par saviem pirkumiem norēķināties pašapkalpošanās kasēs tajos Maxima Latvija veikalos, kuros šīs kases ir pieejamas, BNN vēsta uzņēmumā.

Rīgā iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu

Lai cīnītos ar ilgstošu un ļaunprātīgu nemaksāšanu par Rīgas pašvaldības autostāvvietu izmantošanu, iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu. To gan plānots pielietot tikai kā galējo līdzekli gadījumā, ja sods par iepriekšējiem pārkāpumiem nebūs samaksāts jau divas reizes.

Latvijā janvārī bijusi augstāka inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada janvārī bijusi augstāka inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ārvalstu investoru padome pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai

Ārvalstu investoru padome Latvijā pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai, ko izraisa apgalvojumi par Latvijas Bankas vadītāja iesaistīšanos korupcijā un apsūdzības naudas atmazgāšanā trešajai lielākajai bankai Latvijā.

Pabriks: Valsts naidnieka mērķis ir parādīt Latviju kā neveiksmīgu valsti

Ir jārēķinās, ka jebkuras Latvijas iekšpolitikas problēmas vēlēšanu gadā, valsts ārējie naidnieki var pastiprināt un izmantot kā iemeslu uzbrukumam informācijas telpā. Mērķis ir diskreditēt valsti, sagraut tai ticību un izplatīt vēstījumu, ka esam tā sauktā failed state jeb neizdevusies valsts, pauž bijušais aizsardzības un ārlietu ministra un tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Uzsākts kriminālprocess par Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim

Pēc Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas deputāta Viestura Zepa iesnieguma Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde uzsākusi kriminālprocesu saistībā ar Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim.

Straujuma: Pedagogu izglītība jāpielāgo laikmeta prasībām

«Ļoti svarīga loma izglītības reformā ir augstskolām, jo to īstenotās izglītības programmas pedagogiem ir jāpielāgo laikmeta prasībām,» uzsver Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētāja Laimdota Straujuma.

VK: VID uzlabojis pārmaksāto nodokļu atmaksas sistēmu nodokļu maksātāju interesēs

Pēc Valsts kontroles ieteikuma Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests ir uzlabojis pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa atmaksas kārtību. Tāpēc nodokļu maksātājiem ir pamats sagaidīt, ka VID pārmaksāto PVN un IIN atmaksās laikus un samaksās arī nokavējuma naudu, ja nebūs ievērojis noteikto atmaksas termiņu.

Lielā Talka aicina ziņot par piesārņotām teritorijām dabā

Lai arī laikapstākļi šonedēļ īpaši nelutina, pavasaris lēniem soļiem tuvojas, tāpēc Lielās Talkas organizatori aicina iedzīvotājus ziņot par piegružotām un piesārņotām teritorijām dabā, lai Lielās Talkas desmitgadē - 28.aprīlī - tās kopīgiem spēkiem sakoptu.

Grausta statuss ēkai, kurā dzīvo bijušie Valsts prezidenti

Ēka Rīgā, Brīvības ielā 38, kurā diviem bijušajiem Latvijas Valsts prezidentiem piešķirti dzīvokļi, klasificēta par B kategorijas graustu un tai piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme 3% apmērā.

Baltijas valstis EK prasa saglabāt finansiāli spēcīgu ES Kohēzijas politiku

Baltijas valstu finanšu ministri ir apvienojušies kopīgā aicinājumā Eiropas Komisijai saglabāt finansiāli spēcīgu Eiropas Savienības Kohēzijas politiku, veidot to stratēģisku un orientētu uz rezultātiem, BNN vēsta Finanšu ministrijā. 

Policija sākusi pārbaudi par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank

Valsts policija sākusi resorisko pārbaudi par ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla paziņojumā minēto par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank.

Latkovskis: Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu Maizīša nepārvēlēšanu SAB vadītāja amatā

Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu, ja Saeima nepārvēlētu amatā Satversmes aizsardzības biroja vadītāju Jāni Maizīti, šādu viedokli telekanālā LNT pauda Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis.

S&P Global apstiprinājusi Latvijas kredītreitingu līdzšinējā «A-» līmenī

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra S&P Globalpārapstiprināja Latvijas kredītreitingu esošā «A-» līmenī, saglabājot pozitīvu nākotnes novērtējuma, BNN vēsta Valsts kasē.

Kristovskis: Valsts amatpersonām jābūt vienlīdz stingrām kā pret Rimšēviču, tā pret Lembergu

«Konsekvences trūkums - tāds pārsteidzošs vērtējums rodas, vērojot valsts augstāko amatpersonu pēdējo dienu uzstājīguma uzplaiksnījumu, prasot Latvijas bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča nekavējošu atkāpšanos,» izbrīnu pauž Ventspils domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.

Valmieras stikla šķiedra: OIK reformai izšķiroša loma apstrādes rūpniecības attīstībā

Obligātās iepirkumu komponentes diferencētā maksājuma ieviešana ir pozitīvs signāls visam rūpniecības sektoram, kas ļauj drošāk raudzīties nākotnē un plānot uzņēmuma ilgtermiņa darbību Latvijā, paziņo viens no vadošajiem Eiropas stikla šķiedras produktu ražotājiem AS Valmieras stikla šķiedra.

Nacionālie bruņotie spēki Ukrainā nogādās devīto labdarības sūtījumu

Šīs nedēļas nogalē Nacionālo bruņoto spēku karavīri un virskapelāns Elmārs Pļaviņš dosies ceļā uz Ukrainu, lai nogādātu devīto humānās palīdzības kravu Ukrainas bruņoto spēku karavīriem, viņu ģimenēm un Austrumukrainā cietušajiem civiliedzīvotājiem.

LVRTC: Zaķusalas TV torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro

Zaķusalas televīzijas torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro, stāsta Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

Uztraucas, ka pedagogiem pietrūks laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu

Pedagogiem var pietrūkt laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu, bažas pauž Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga. Vanaga pauda viedokli, ka, pārejot uz jauno mācību standartu, pedagogiem vajag dot vairāk laika individuālam darbam, lai sagatavotos stundām, bet tas prasot papildus finanses un līdz ar to par šo aspektu «neviens negrib dzirdēt».

Judins, Loskutovs, Čigāne un Dālderis arī turpmāk strādās Vienotības frakcijā

Saeimas deputāti Andrejs Judins, Aleksejs Loskutovs,  Lolita Čigāne un Ints Dālderis turpinās darbu politiskās partijas Vienotība frakcijā un valdošajā koalīcijā.

No jauna jāvērtē noteiktā summa, kas Dinamo Rīga jāieskaita valsts budžetā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments, 22.februārī, atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru apmierināts pieteicējas AS Dinamo Rīga pieteikums un atcelts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lēmums.

Pagarināts pieteikšanās termiņš uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu

Konkursa nominācijas komisija lēmusi pagarināt pieteikšanās termiņu uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu - pretendenti pieteikumus aicināti iesniegt līdz šī gada 23. martam.

Atbalsta Dāldera ierosinājumu publiskot Latvijas Bankas darbinieku atlīdzību

Saeima atbalsta vairākus Inta Dāldera priekšlikumus, kas paredz publiskot arī Latvijas Bankas, izglītības iestāžu, kā arī valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrību darbinieku un amatpersonu atlīdzību.