bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 21.01.2018 | Vārda dienas: Agne, Agnese, Agnija
LatviaLatvija

Ar 1,73 eiro ienākumiem iespējams tikt pie 930 eiro vērta ātrā kredīta

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Kāds profesionālās vidusskolas audzēknis, kura ienākumi ir 1,73 eiro mēnesī, ticis pie 930 eiro lielām parādsaistībām no «ātro kredītu» uzņēmumiem. Turklāt kredīts, pretēji uzņēmumu iepriekš apgalvotajam, ticis izsniegts arī tad, kad iekavēti iepriekšējie maksājumi.

Ulvis nesen bija nosvinējis savu 20. dzimšanas dienu. Tas ir vecums, no kura cilvēkiem sāk izsniegt «ātros kredītus». Viņš vērsās pie visvairāk reklamētās kompānijas SMScredit. Ar mēneša starplaiku kopumā paņēma 155 eiro. Noteiktajā laikā arī tos atmaksāja, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Ulvja māte Sigita stāsta, ka «viņš sniedza ziņas par to, ka strādā veikalā. Tas bija vienu mēnesi vasarā. Alga bija minimālā un tas bija pamats, uz kuru viņš aizdomājās, ka var prasīt.» Vēlāk situācija bija mainījusies. Darba Ulvim vairs nebija. Arī stipendijas nē, jo profesionālās vidusskolas audzēknim bija sācies vasaras brīvlaiks. Taču Ulvja konts tomēr papildinājās. Ulvis atkal paņēma 50 eiro no SMScredit. Vēlāk ik pārdienas savu parādu palielināja, aizņemoties gan piecus eiro, gan lielākas summas. Vēlāk aizņēmās arī no Open Credit un Vivus, lai pagarinātu iepriekšējo parādu atmaksas termiņu. Vēl Ulvis esot ņēmis naudu, lai nopirktu jaunu mobilo telefonu. Kā tērējis pārējo, Ulvja māte nezinot: «Ar ienākumiem 1,73 eiro mēnesī viņš var aizņemties, cik nav slinkums!»

Septembra beigās, nenomaksājot iepriekšējos parādus, Ulvis atkal gribēja ņemt jaunu aizdevumu. Virkne uzņēmumu to atteica. Tā to paredz arī vienošanās starp nebanku kredītdevējiem. Taču divas kompānijas šo nosacījumu, visticamāk, pārkāpa. Turklāt viena no tām ir saistīta ar uzņēmumiem, kuriem Ulvis jau bija parādā. Naudu Ulvim aizdeva gan Ondo, gan creditON. Oktobra beigās Ulvis, kuram ir tikai nepilnu divu eiro liela stipendija, bija jau aizņēmies kopumā 930 eiro. Tā kā atmaksāt viņš to nespēj, summa šobrīd pieaugusi līdz 1 259,74 eiro.

Šā brīža regulējums paredz, ka aizdevumos līdz 427 eiro, kredīta devējs var paļauties tikai uz klienta sniegtajām ziņām. Ulvis, visticamāk, pieteikumā nebija norādījis, ka saņem nepilnus divus eiro mēnesī, bet krietni lielāku summu. Visticamāk, šādi rīkojušies arī citi. Tas nozīmē, ka ar uzticību vien ir par maz. Nepieciešama daudz stingrākā klienta maksātspējas vērtēšana, sākot jau no pirmā aizņemtā eiro.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore (PTAC) Baiba Vītoliņa norāda, ka «būtībā jau Jums ir kriminālatbildība par to, ka Jūs sniedzat kredītdevējam nepatiesu informāciju. Tomēr, ņemot vērā, ka cilvēki, kuriem kredītu ļoti vajag, ir gatavi mānīties, tad, iespējams, ka šīs te normas ir jāpārskata.» Turklāt uz problēmu nozarē norāda arī fakts, ka «ātro kredītu» uzņēmumi apgalvo, ka pārbauda «esošās kavētās parādsaistības» un «līdzšinējo kredītu atmaksas disciplīnas vēsturi». Tomēr Ulvja gadījums apliecināja pretējo. Viņš saņēma aizdevumus, lai gan bija iekavējis iepriekšējo atmaksu.

Atšķirībā no citām reizēm šoreiz interviju sarunāt ar Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija nebija nemaz tik vienkārši. Kad asociācijas pārstāve uzzināja par šo konkrēto gadījumu, raidījums saņēma e-pastu, ka «šis gadījums ir jāizvērtē PTAC. Asociācija uzskata, ka atsevišķu gadījumu dēļ, nav nepieciešams mainīt normatīvo regulējumu.» Raidījums pieļauj, ka asociācijai patiešām būtu izdevīgi šo gadījumu uztvert kā izņēmumu nevis tādu, kas parāda, ka šā brīža sistēmā problēmas pastāv.

Pēc vairākkārtējiem zvaniem un uzzinot, ka arī PTAC plāno maksātspējas vērtēšanas kārtību pārskatīt, asociācija tomēr nolemj paust savu nostāju. Tā uzsver, ka salīdzinot ar pagājušā gada pirmo pusgadu, šogad izsniegto kredītu apjoms sarucis par trešdaļu. Viens no iemesliem esot, ka maksātspēja, ticot klientu sniegtajai informācijai, tiekot vērtēta. Savukārt stingrākam regulējumam pamata neesot, jo nevajagot apgrūtināt godprātīgos cilvēkus un iejaukties viņu privātajā dzīvē. Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane norāda, ka «kavētāju procents nozarē uzlabojas, atteikumu procents, kas ir kredītu pieteikumiem, ir vairāk nekā 50%. Līdz ar to mēs varam šo informāciju vērtēt no tās statistikas, ko nozare pēdējo gadu laikā uzrāda. Attiecībā uz šādiem atsevišķiem gadījumiem, kad cilvēki ir negodprātīgi, mēs aicinām tiešām neizdarīt secinājumus par visiem klientiem, kas ir vairāk nekā 100 tūkstoši.»

Fromane gan kļūst mazrunīgāka attiecība par to, kā cilvēks var saņemt jaunu aizdevumu, nenomaksājot iepriekšējos. Viņa aicina valstij izveidot vienotu kredītreģistru nebanku kredītdevējiem, līdzīgi kā tas ir komercbankām. Tomēr maz ticams, ka tas kaut ko līdzēs sistēmas uzlabošanā, ja jau šobrīd pat viena uzņēmuma 4finance ietvaros šī datu apmaiņa nav notikusi. To uzrādīja Ulvja piemērs. Vītoliņa papildina, ka «ap 50% ātro kredītu tiek pagarināti, daži pat vairākas reizes, kas nozīmē, ka, ja jau cilvēks nevar šajā mēneša laikā, kā bija plānojis, atdot kredītu, tātad viņam ir iedots kredīts, ko viņš nevar atdot. Tas kredīts nav bijis cilvēkam piemērots.» Pieprasot pilnīgu datu pārbaudi par klienta maksātspēju, īstermiņa kredīti kļūs dārgāki. Tajā pašā laikā pastāv 14 dienu atteikuma tiesības. Tas nozīmē, ka klients šajā laikā var atdot to, ko paņēmis. Un tas nozīmē, ja cilvēks šo likuma pantu zina, viņam par kredītu nebūtu jāpārmaksā.

Ref: 102.000.102.8895


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Uzlauž TV3 vietni un paziņo par aizsardzības ministra homoseksualitāti

Lietuvā ceturtdien, 18.janvārī, notikusi ielaušanās ziņu portāla TV3.lt datorsistēmā. Pagaidām nenoskaidroti kibernoziedznieki vietnē publicējuši safantazētu ziņu, kur apgalvots, ka Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis atzinies, ka ir homoseksuāls un uzmācies ziņu radio Žinių Radijas žurnālistam.

BNN nedēļas apkopojums: Nebijis precedents Latvijas vēsturē. Oligarhu lietas galaziņojums. Uzbrukumi pēc pasūtījuma

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Viedoklis; Uzbrukums; Nākotne; Izaugsme

Aptaujās iedzīvotājus par interneta lietošanas paradumiem

Pirmdien, 22. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanas paradumiem 2018 gadā, BNN ziņo pārvaldē.

Bankā: Katrs sestais iedzīvotājs nav pasargāts pret garnadžiem savā mājoklī

Rūpes par sava mājokļa drošību biežāk raksturīgas privātmāju īpašniekiem, jo tieši viņi izvēlas pasargāt jeb apdrošināt savu īpašumu pret nevēlamu ciemiņu «viesošanos», kamēr dzīvokļus apdrošina tikai divas piektdaļas jeb 38% Latvijas iedzīvotāju.

Čigāne: Izaugsmes laiks ir īstais brīdis reformām

Strukturālās reformas Latvijā jāveic bez liekas kavēšanās. Latvijai jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās un tās jāīsteno jau tagad, piektdien, 19.janvārī, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Pieaudzis policijas lēmumu skaits par varmākas nošķiršanu no upura

Pērn Valsts policija pieņēma 695 lēmumus par varmākas nošķiršanu no upura, kas ir par gandrīz četrām reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 184 šādi lēmumi, informē policijas pārstāve Kristīne Lāce-Štrodaha.

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

VUGD atgādina: Šobrīd atrasties uz ledus ir ļoti bīstami

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

Ukrainas lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, uzskata FM

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

KP: Iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt karteļu pazīmes

Konkurences padome vērš uzmanību uz iepirkumu rīkotāju iespējām pirmajiem pamanīt aizdomīgas sakritības pretendentu piedāvājumos, kas var liecināt par iespējamām uzņēmumu aizliegtām vienošanām. Šādos gadījumos iepirkumu rīkotājiem ir būtiski nepalikt vienaldzīgiem, bet gan par sakritībām ziņot KP.

Lielu izmaksu dēļ mākslīgā ledus slidotavu Bauskā šogad neierīkos

Mākslīgā ledus slidotava, kas Bauskā darbojās pagājušajā ziemā, šogad pilsētā lielu izmaksu dēļ netiks ierīkota.

Alkohola pārdevējus Igaunijā pārbaudīs mazie «policisti»

Lai atrastu pārdevējus, kuri nepilngadīgajiem nelikumīgi pārdod alkoholu vai tabakas izstrādājumus, policija Igaunijā turpmāk drīkstēs darbā iesaistīt nepilngadīgos, kuru uzdevums būs mēģināt nopirkt neatļautās preces.

Patēriņam Latvijā nodoto cigarešu skaits pērn 11 mēnešos samazinājies par 1,4%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā kopumā nodoti 1,757 miljardi cigarešu, kas ir par 25,642 miljoniem cigarešu jeb 1,4% mazāk nekā 2016.gada 11 mēnešos.

PVD: Biodrošības prasībām Latvijā neatbilst 5-6% mājas cūku novietņu

 Biodrošības prasībām patlaban neatbilst 5-6% no kopējā mājas cūku novietņu skaita Latvijā un tas nozīmē, ka vairums cūkkopju attiecīgās prasības ievēro, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ekonomists: Svarīgākajai reformai jānotiek cilvēku galvās

«No biznesa skolā mācītajām psiholoģijas gudrībām man vislabāk palikusi prātā iekšējās/ārējās kontroles punkta ideja. Ir cilvēki, kuri tic, ka viņi paši nosaka savu likteni, un ir tādi, kuri domā, ka to nosaka ārēji spēki. Man ir ļoti lielas aizdomas, ka Latvijā cilvēki savas veiksmes vai neveiksmes izskaidro ar ārējiem apstākļiem daudz lielākā mērā nekā Šveicē vai citā ilgāk brīvību baudījušā valstī,» komentē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā

Latvijas valsts un pašvaldību budžetu plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā, Rīta panorāmā pauž Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pērn 11 mēnešos Latvijā saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu

Pērnā gada 11 mēnešos Latvijā saražoti 51,52 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada 11 mēnešiem, pērn saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu, liecina VID apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sola lielākas algas strādājošajiem un atbalstu Latvijas rūpniecībai

«Ekonomikas ministrijas prioritātes 2018.gadā ir lielākas algas strādājošajiem un atbalsts Latvijas rūpniecībai. Latvijas simtgades gadā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsajūt gan valsts, gan savas personīgās labklājības celšanās,» sola ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Tallinas-Helsinku tuneļa iecerei trūkst ambīciju, tā «Dusmīgo putnu» izstrādātājs

Kamēr Somija un Igaunija kaļ plānus zemūdens tunelim starp Tallinu un Helsinkiem, ko varētu īstenot 2030.gados, somu datorspēļu veidotājs Tallinā iepazīstinājis ar ieceri, kas paredz šādu būvi pabeigt jau 2024.gadā.

Skycop: Aviopasažieriem ir tiesības zināt, kas slēpjas aiz iemesla «ārkārtas apstākļi»

Patērētāju uzraudzības biedrības Wich? datu analīze atklāj, ka Lielbritānijā vidēji katrs ceturtais lidojums, kas sasniedz savu galamērķi, ir kavējies. «Ārkārtas apstākļi» kļuvuši par aviosabiedrību iecienītāko attaisnojumu, lai izvairītos no kompensāciju izmaksāšanas, taču patiesā kavēšanās iemesls esot citādāks

Ždanoka biedē krievvalodīgos vēlētājus teju zem Kubas revolūcijas saukļiem

Politiķe Tatjana Ždanoka, atgriežoties Latvijas politikā, plāno organizēt spēcīgu pilsonisko pretošanos iecerētajām izglītības reformām, cilvēkus pulcējos zem saukļiem Tagad vai nekad vai Tēvzeme vai nāve, kas izmantots Kubas revolūcijā.

ASV biržu indeksi krītas pēc bažām par valdības darba apturēšanu

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 18.janvārī, kritās un saruka arī ASV dolāra vērtība, jo investoru noskaņojumu ietekmēja bažas par iespējamu ASV valdības darba apturēšanu.

Jaunākie komentāri