bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 22.11.2017 | Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Ieteikums autobraucējiem: ziemā bremzēšana jāveic strauji

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ņemot vērā mainīgos laikapstākļus, pastiprināta uzmanība jāpievērš autobraucējiem uz ceļa, lai pasargātu sevi un citus satiksmes dalībniekus no nelaimes gadījumiem. SIA Drošas braukšanas skolas direktors Jānis Vanks min galvenos priekšnosacījumus drošai braukšanai ziemas periodā: «Galvenais, kas jāņem vērā gan vasarā, gan ziemā – ekstremālās situācijās bremzēšana jāveic strauji.»

Jaunas vai lietotas riepas

«Ziemā drošai braukšanai vissvarīgākās ir riepas,» uzsver SIA Drošas braukšanas skolas direktors un autosportists Jānis Vanks. Viņš norāda, ka mašīnu uz ceļa tur četri plaukstas lieluma laukumi ‒ jo efektīvāks to saķeres laukums, jo labāk. Līdz ar to – jo labāka riepa, jo drošāka braukšana. Var saprast, ka cilvēkiem ir limitētas iespējas nopirkt riepas, tās ir diezgan dārgas. Tāpēc nereti ir jāizšķiras ‒ pirkt laba zīmola lietotas riepas vai mazāk zināma zīmola ‒ jaunas. «Es, godīgi sakot, neesmu lietotu riepu piekritējs, jo nav zināms, kā tās glabātas. Šoziem es eksperimentēju un pamēģināju braukt ar nosacīti lētām jaunām riepām, kuras varētu atļauties jebkurš, – un godīgi sakot, neko sliktu nevaru pateikt, nevienā kupenā neesmu palicis. Savā laikā esmu braucis ar lietotām ziemas riepām, un ir skaidrs, ka jaunas man patīk labāk,» stāsta Vanks.

Ziemas riepu veidi

Riepas ar radzēm Vanks neizmanto dažādu iemeslu dēļ: «Tās parasti ir skaļākas, un ar tām nevar doties uz Eiropu. Var izbraukāt Skandināviju, bet lielākajā daļā Eiropas valstu radžotas riepas nav atļautas. Melnais ledus, uz kura radžotās riepas strādā visefektīvāk, pie mums mēdz būt, taču ne tik bieži.»

Esot vairāki ziemas riepu varianti. Ir vissezonas riepas, kuras, kā atzīmē Vanks, noteikti nebūtu autosportista izvēle. Ir nosacītās Eiropas ziemas riepas, ar kurām labi braukt agrā rudenī vai vēlā pavasarī, kad laiks ir mitrs, parādās nelieli mīnusi, bet nav dziļa sniega. Šādām riepām protektoru dziļums nav tik liels, riepas ir klusākas. Tad ir bezradžu riepas, kuru protektoros ir daudz lameles (nelieli iegriezumi protektorā). Šādām riepām ir cits gumijas sastāvs, tas ir maksimāli mīksts. Gumija ir uztaisīta tā, ka ļauj kontrolēt mašīnu arī uz tīra ledus.«Protams, tas nav metāls, kas iecērtas ledū kā radzes, taču darbojas tīri labi. Tā kā gumija šīm riepām ir ļoti mīksta, tad stūrēšana uz sausa asfalta vai mitra bruģa var būt diezgan viltīga. Šādas riepas mīkstās gumijas dēļ pastiprināti dilst, it sevišķi pie temperatūras, kas ir virs +10 grādiem. Un tad vēl ir radžotās riepas un kompromiss – radžotās riepas bez radzēm. Tās ir klusākas, protektors ir cietāks nekā bezradžu riepām, taču pietiekami dziļš, lai nodrošinātu labu saķeri sniegā,» par ziemas riepu veidiem informē autosportists Vanks.

Automašīnas gaismas un redzamība

Atgādinot par intensīvāko ziemas satiksmes laiku, kas ir vakaros un no rīta, kad ir tumšs, autosportists norāda, ka ne tikai noregulētas automašīnas gaismas ir vajadzīgas pašiem, lai kaut ko redzētu, bet arī tādēļ, lai neapžilbinātu pretimbraucošos autobraucējus. «Svarīgi arī pārliecināties, ka strādā visas lampiņas.»

«Redzamība, protams, nav tikai gaismas. Svarīgi ir logu tīrītāji, logu kvalitāte, logu tīrāmā šķidruma, kā arī sniega tīrāmās slotiņas un ledus skrāpja esamība. Pie mums smalkas sievietes nereti brauc ar lielām mašīnām un nevar notīrīt apsnigušu jumtu, taču drošībai svarīgi ir notīrīt visu mašīnu,» atgādina Vanks.

Jābremzē strauji

«Bremzēšana ir visefektīvākais veids, kā samazināt mašīnas ātrumu,» informē Drošas braukšanas skolas direktors. «Pat ja neizdosies izvairīties no šķēršļa, strauja bremzēšana samazinās ātrumu, ar kādu jūs šķērsli sasniegsiet, tādējādi samazinot iespējamos zaudējumus un traumas. Taču bremzes ir jāmāk lietot. Daudziem ir bail pedāli nospiest līdz galam, turēt to un tad vēl kaut ko darīt ar mašīnu ‒ stūrēt automašīnu, taču tieši strauja bremzēšana un pareizas manipulācijas ar stūri ir efektīvākais veids kā sevi pasargāt.»

Vanks dalās pieredzē, kas liek aizdomāties: «It kā nav nekāds jaunums, ka dažādi cilvēki ļoti dažādi pieiet savai un citu drošībai, taču nestrādājošas ABS sistēmas, ziemas riepas, kuru protektora atlikums ir tikai 2 mm, kas pat vasarā būtu bīstami, kā arī dažu automašīnu vispārējais tehniskais stāvoklis liek bažīties. Un, ja pie šāda komplekta vēl redzi, ka automašīnā ir bērnu sēdeklītis, tad nekas cits neatliek, kā ļoti nopietni aprunāties ar auto īpašnieku un izskaidrot, kādas var būt sekas.»

Viņaprāt, ir skaidrs, ka ir cilvēki, kuri neorientējas šajās tehniskajās niansēs, taču visiem noteikti ir iespēja pieteikties kādā no auto servisiem, kas ir spējīgi dot padomus, vai riepas vēl ir lietojamas vai tomēr jāizskata iespējas iegādāties jaunas.

Ierēķini sev papildu laiku

«Runājot par stūrēšanu ‒ tas ir reflekss,» skaidro Vanks, «ja pagriežot stūri, kādu brīdi nekas nenotiek (respektīvi, automašīna neseko stūres kustībām), tad liekas ‒ stūre jāgriež vairāk. Kamēr cilvēks nav pieradis pie tā, ka slīd, katrs manevrs aizņems vairāk laika, riepām ir jāsaķeras ar virsmu, ātrumam ir jābūt atbilstošam, tāpēc šo pauzi izturēt ir grūti. Kad es pirmo reizi atnācu uz Drošas braukšanas skolu, izbraucu slidenajā poligonā, arī es izdarīju tieši tās pašas kļūdas, neskatoties uz to, ka es desmit gadus nodarbojos ar autosportu. Tas ir normāli. Arī sportā mēs iedzenam refleksos kaut kādas lietas, lai tās ir zemapziņā un nav īpaši pie tā jāpiedomā.»

Ziemā svarīgi atcerēties: «Dodiet sev vairāk laika,» māca Vanks. Bremzēšanai, manevru veikšanai, arī citu satiksmes dalībnieku reaģēšanai uz situāciju. «Kaut vai elementārā patiesība – lai no rīta sataisītos, vajag vairāk laika. Esam pieraduši celties vienā laikā, bet ziemā vēl jānotīra mašīna un jānokasa ledus. Ja savus celšanās paradumus nemainām, tad desmit minūtes ir jau zaudētas, tad sākas satraukums, ka kavēsim darbu. Ceļi slīd, arī citi brauc nedroši, kāds savu logu nav nokasījis – visi šie nosacījumi summējas un veido sastrēgumus un uztraukumu. To apzinoties un dodot sev papildus desmit minūtes, pašam būs ērtāk braukt un visiem būs drošāk.»

Kam jābūt mašīnā?

«Pats svarīgākais ir ledus skrāpis/sniega slotiņa. Es esmu bijis situācijā, kad tā nav, bet visi logi ir ciet. Un ko? Var mēģināt izmantot norēķinu kartes vai ko citu, ar ko noskrāpēt ledu. Taču vislabāk, ja ir sniega tīrīšanai un ledus nokasīšanai piemēroti rīki. Ja ir lielāka mašīna, tad varbūt noderēs garāks tīrāmās slotiņas kāts,» pamācoši stāsta Vanks.

«Ja ir šaubas par akumulatoru, būtu labi vadāt līdzi akumulatora vadus. Tas pats attiecas uz trosi – ja nu tomēr gadās ieslīdēt kupenā vai jāpalīdz kādam citam no tās izkļūt. Varētu noderēt arī neliela lāpsta. Avārijas brīdinājuma trijstūrim būtu jābūt katrā mašīnā,» uzsver SIA Drošas braukšanas skolas direktors un autosportists Vanks.

Ref:225.000.103.010


Pievienot komentāru

Turcijā žurnālistam cietumsods par Twitter ierakstu

Tiesa Turcijā žurnālistam no opozīcijas laikraksta piespriesti trīs gadi cietumā par teroristiskas propagandas izplatīšanu saistībā ar ierakstu mikroemuāru vietnē Twitter, kas uz brīdi bijis internetā.

Latvijas pilsonībā uzņem vēl 60 personas

Ministru kabinets izdevis rīkojumu otrdien, 21.novembrī, uzņemt Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā 60 personas, tajā skaitā divus nepilngadīgos, kuri naturalizējušies kopā ar vecākiem, vēsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

Apšauba Ogres novada domes ieceri ieviest maksu par iebraukšanu Ogrē

Latvijas valsts ceļi apšauba Ogres novada domes ieceri citu teritoriju iedzīvotājiem piemērot nodevu par iebraukšanu Ogres pilsētā un Ogresgala pagastā, norāda LVC pārstāve Anna Kononova.

Pētījums: Latvijā nodokļi uzņēmumiem - pievilcīgākie Baltijas valstīs

Latvijā nodokļu sistēma ir pievilcīgākā Baltijas valstu vidū, bet kopumā 190 pasaules valstu vidū tā ir 13.pievilcīgākā, liecina jaunākais Pasaules Bankas un audita kompānijas PricewaterhouseCoopers ziņojums par nodokļu sistēmām pasaulē. Igaunija reitingā Paying Taxes 2018 ierindojas 14.vietā, bet Lietuva - 18.vietā.

Būvniecībā varēs izmantot EEZ valstu standartiem atbilstošu stiegrojuma tēraudu

Ministru kabinets otrdien, 21.novembra sēdē, apstiprināja grozījumus būvizstrādājumu tirgus uzraudzības kārtībā, ar kuriem turpmāk Latvijā būvdarbos tiek atļauts izmantot tādu stiegrojuma tēraudu, kurš ir ieguvis atbilstības novērtējumu ikvienam Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstu standartam, kā arī atbilst noteikumos izvirzītajām minimālajām prasībām.

Decembrī uz «oligarhu lietas» izmeklēšanu aicinās Šķēli, Dūklavu un Ameriku

Decembrī uz «oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdi aicināts ekspolitiķis Andris Šķēle, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks.

Lai samazinātu OIK izmaksas, mazina atbalstu AS Latvenergo TEC stacijām

Valdība, otrdien, 21.novembra sēdē, nolēma par 75% samazināt atbalstu AS Latvenergo TEC stacijām, nodrošinot elektroenerģijas obligātā iepirkuma izmaksu samazināšanu gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām.

Militāro karjeru sāks vairāk nekā 30 profesionālajā dienestā pieņemto karavīru

Vairāk nekā 30 karavīru, kuri sekmīgi pabeiguši Rekrutēšanas un atlases centra veikto atlasi, trešdien, 22.novembrī, sāks dienestu bruņotajos spēkos, vispirms apgūstot profesijas pamatiemaņas Kājnieku skolā Alūksnē.

FM: Nodokļu reforma nodrošinās atvieglojumus ziedojumiem

Nākamgad spēkā stāsies vērienīga nodokļu reforma, kuras ietvaros tostarp tiks īpaši atbalstīti tie uzņēmumi, kuri labprāt ziedo līdzekļus sabiedriskā labuma organizācijām, pauž Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Latvija 35.vietā pasaulē informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstībā

Latvija šogad sasniegusi 35.vietu pasaulē informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomas attīstībā, liecina publiskotais jaunākais ANO Starptautiskās Telekomunikāciju savienības pētījums.

Veselības ministrijas valsts sekretāra amatā apstiprināts Aivars Lapiņš

Valdība otrdien, 21.novembri, Veselības ministrijas valsts sekretāra amatā pārcēla bijušo Zemkopības ministrijas valsts sekretāra vietnieku Aivaru Lapiņu, informē ministrijā.

Lietuvā atrod miljona vērtu hašišu, kuru caur Latviju bijis plānots vest uz Krieviju

Lietuvas policisti, pārbaudot kādu vieglo automašīnu, atraduši 100 kilogramus hašiša ar «melnā tirgus» vērtību ap miljonu eiro, kuru caur Latviju bijis plānots vest uz Krieviju, paziņojusi Lietuvas policija.

Zibmaksājumu infrastruktūra ieviesta Eiropas mērogā

Otrdien, 21.novembrī, zibmaksājumu infrastruktūra tiek ieviesta Eiropas mērogā, darbību sākot Eiropas banku dibinātā uzņēmuma EBA Clearing ātro maksājumu sistēmai RT1. Eiropas līmeņa risinājums ir saslēgts ar Latvijas Bankas Latvijā 2017.augustā ieviesto zibmaksājumu infrastruktūru.

Konstatē atšķirības Latvijā un citās valstīs pieejamos ārvalstu izcelsmes produktos

Atšķirības starp Latvijā pieejamiem ārvalstu izcelsmes pārtikas produktiem un citās valstīs iegādātiem pārtikas produktiem ir, taču tās nav būtiskas, secina Pārtikas un veterinārā dienesta, salīdzinot pārtikas produktu marķējumus un laboratoriski pārbaudot to sastāvu.

Igaunijā valdošā Centra partija izslēdz 31 deputātu par startēšanu no cita saraksta

Centra partija, kuras rokās pašlaik ir gan Igaunijas valdības, gan Tallinas domes groži, pieņēmusi apakšnodaļu priekšlikums par biedriem, kuri 2017.gada pašvaldību vēlēšanās startējuši no atsevišķa saraksta, un izslēgusi no politiskā spēka rindām 31 šādu biedru.

Pārtrauc grupējuma darbību, kas valstij nodarījis zaudējumus 7 miljonu eiro apmērā

Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvalde, veicot 34 kratīšanas, par aizdomās turētām atzīstot divas personas, šī gada novembrī apturēja noziedzīga grupējuma darbību.

BVKB šogad Latvijā par nedrošām atzinis 39 sabiedriski nozīmīgas ēkas

Būvniecības valsts kontroles birojs šogad Latvijā par nedrošām atzinis 39 sabiedriski nozīmīgas ēkas, vēst biroja pārstāvji.

Biržu indeksi kāpj, naftas cenas krītas

Biržu indeksi Amerikas Savienotajās Valstīs un Eiropā pirmdien, 21.novembrī, kāpa, bet eiro kritās, valdot bažām par politisko krīzi Vācijā. Spēcīgi rezultāti Volstrītā palīdzējuši stiprināt arī biržu rezultātus Eiropā. Tikmēr eiro vērtība pret dolāru jūtami saruka, un daži analītiķi prognozē turpmāku kritumu.

Reaģējot uz e-tirdzniecības izaugsmi, Omniva steidz Baltijā izvērst pakomātu tīklu

Igaunijas valsts pasta uzņēmums Eesti Post, kas darbojas ar zīmolu Omniva, pavēstījis, ka paplašinās savu pasta paciņu skapīšu tīklu Baltijā un līdz Ziemassvētkiem paplašinās 100 esošos pakomātus.

Zariņš: Deputāti, balsojot par budžetu bez grozījumiem, pārkāps tautai doto zvērestu

Nav pieļaujams, ka Saeimas koalīcija iet Ministru kabineta pavadā un neievēro likumus budžeta pieņemšanas procesā, norāda Saeimas deputāts Ivars Zariņš, piebilstot, ka deputātiem, balsojot par budžetu bez grozījumiem, nāksies pārkāpt Latvijas tautai doto zvērestu.

Eiropā joprojām jāskaidro, ka sieviešu tiesības ir cilvēktiesības

Diemžēl arī Eiropas Savienībā joprojām nākas skaidrot, ka sieviešu tiesības ir cilvēktiesības, Briselē notiekošajā ikgadējā konferencē Sieviešu tiesības trauksmainajos laikos atzīst ES Pamattiesību aģentūras direktors Maikls O'Flahertijs.

Pabriks: Valsts intereses ir jātur augstāk par partiju interesēm

Latvija nedrīkst atļauties iestigt provinciālismā, un tās interesēs ir saglabāt Eiropas un NATO vērtību kursu. Situācijā, kad centriski un eiropeiski orientēto partiju skaits ir liels, to izdarīt paliek aizvien grūtāk, jo notiek politiskā fragmentācija, kurā galvenais pašmērķis ir 5% vēlēšanu barjeras pārvarēšana, nevis Latvijas izaugsme un attīstība, pauž Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Uber un Volvo vienojas par 24 000 pašgājēju automašīnu iegādi

Amerikāņu neformālo taksometru pakalpojumu platformas uzturētājs Uber ir vienojies ar ķīniešu uzņēmējiem piederošo autoražotāju Volvo par 24 000 tādu automašīnu iegādi, kuras sevi vada pašas.

SEB: Vidējais uzkrājums pensiju 2. līmenī vienam dalībniekam pieaudzis par 18%

Ekonomiskās situācijas uzlabošanās, algu pieaugums, kā arī investīcijas stratēģijas pareiza izvēle palīdzējuši šī gada desmit mēnešos kāpināt SEB pārvaldīto pensiju 2. līmeņa plānu dalībnieku kapitālu par 97 miljoniem eiro.

Vācijā izjūk ilgstošas koalīcijas sarunas

Vācijas federālajā parlamentā septembrī iekļuvušās politiskās partijas joprojām nespēj vienoties par koalīcijas un vairākuma valdības izveidi, bet Vācijas kanclere Angela Merkele norādījusi, ka labākas par mazākuma valdību būtu jaunas vēlēšanas.