bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 21.06.2018 | Vārda dienas: Monvīds, Egita, Emīls
LatviaLatvija

Biedrība: Atsevišķas pašvaldības pārkāpj Krimināllikumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijā ir izveidojusies absurda situācija, ka sabiedrība netiek pienācīgi informēta par vēlētāju ierosinātiem likumprojektiem un to parakstīšanu, bet atsevišķas pašvaldības nenodrošina pilsoņu tiesības parakstīties par tiem, tādējādi pārkāpjot Krimināllikuma 90.pantu, šādu nostāju pauž biedrības Atvērtās Pārvaldības Partnerība Latvijā pārstāvis Ivars Redisons.

Vienlaikus Redions norāda, ka amatpersonu pienākums informēt pilsoņus ietverts Satversmes 90.pantā. Jebkurš balsstiesīgais, saskaņā ar likumu, var izteikt savu atbalstu vēlētāju ierosinātajiem likumprojektiem divos veidos: balsojot par to vietnē latvija.lv, kas ir oficiāls saziņas veids ar valsti, vai arī parakstoties savā pašvaldībā.

Vairums pilsoņu Latvijā nezina, ka jau no pašiem Latvijas Republikas pirmsākumiem 20.gadsimta sākumā pastāv manabalss.lv līdzīga, taču likumdošanā nostiprināta iespēja pašiem pilsoņiem ierosināt likumprojektus.

Atšķirībā no manabalss.lv, šīm iniciatīvām ir likumā noteikta kārtība un spēks, Saeima tās nevar atstāt bez ievērības. Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājas lapā tās redzamas sadaļā «vēlētāju iniciatīvas».

2012.gada 8.novembrī Saeima pieņēma grozījumus likumā par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu atcelšanu, kas būtiski mainīja parakstu skaitu, kas jāsavāc iniciatīvas grupai, ar to padarot pilsoņu likumdošanas iniciatīvas praktiski neiespējamas. Tai pašā laikā Eiropas Komisija strādā pie tā, lai pilsoņu iniciatīvas padarītu pieejamākas.

Biedrība pēc komunikācijas ar pašvaldībām un to sniegtajām atbildēm ir iesniegusi lūgumus gan prokuroram, gan Tiesībsargam pārkāpumu vērtēšanai un novēršanai un konkrēto amatpersonu brīdināšanai. «Tas nav pieņemami, ka mums ir jālūdz prokurora iesaistīšanās, tomēr, informējot pašvaldības un komunicējot ar tām, esam darījuši visu, kas ir mūsu spēkos. No 119 pašvaldībām apmēram puse bija tādas, kas ar izpratni atsaucās mūsu aicinājumam, bet diemžēl bija arī tādas, kurās faktiski nodot savu balsi par ierosināto likumprojektu nebija iespējams. Esam arī saņēmuši par to sūdzības no iedzīvotājiem,» tā Redisons.

Turklāt viņš saka, ka atvērtās Pārvaldības Partnerība Latvijā ir lūgusi visu 119 pašvaldību administrācijām informēt novada iedzīvotājus par viņu tiesībām un iespējām parakstīties par vēlētāju ierosinātajiem likumprojektiem, kas ir ierosināti pilsoņu parakstīšanai un saskaņā ar Likumu reģistrēti Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK).

Vienlaikus biedrības pārstāvji norāda, ka saņemtās teju identiskās atbildes no Burtnieku novada piecu dažādu pagastu pārvaldēm atspoguļo amatpersonu neizdarību vai neizpratni. CVK mājas lapā esošā informācija liecina, ka, piemēram, Burtnieku novada Matīšu pagastā, pagasta pārvaldniece Skaidrīte Klāsone ir iedzīvotāju paraksta apliecinātāja ierosinātajiem likumprojektiem, tomēr biedrībai nosūtītā vēstulē Klāsones kundze norāda, ka «pagasta pārvalde nevar veikt darbības vēstulē izteikto lūgumu nodrošināšanā» (t.i. ne tik vien nodrošināt parakstu pieņemšanu, bet arī informēt iedzīvotājus par likumprojektu parakstīšanas vietu un laiku).

Šāda situācija ir piecās Burtnieku novada pagastu pārvaldēs. Ir nepieņemama situācija, ka daļa administratoru, kuri personiski katrs pašrocīgi ir parakstījuši CVK instrukciju par parakstu apliecinājumu, kas ir viņu darba saistības, nav spējīgi nodrošināt šo pakalpojumu. Saskaņā ar Krimināllikuma 90.pantu, šāda amata pienākumu nepildīšana ir noziegums.

«Kopumā valstī situācija ir absurda,» norāda biedrība. Pārstāvji skaidro, ka vairums pilsoņu vispār nav informēti par CVK reģistrētām vēlētāju iniciatīvām iesniegt likumprojektus Saeimā, līdz ar to savākt noteiktos 155 000 (10 % no balsstiesīgajiem) parakstus, lai izstrādāto likumprojektu nodotu Saeimai caurskatīšanai, kļūst teju neiespējami. «Papildus jāņem vērā, ka ir ierobežoti finanšu līdzekļi, kurus drīkst atvēlēt sabiedrības informēšanai par konkrēto likumprojektu. Pastāv risks nesavākt parakstus nevis tādēļ, ka likumprojekts nav aktuāls sabiedrībai, bet sabiedrības neinformētības un sistēmas nedarbošanās dēļ.»

Šobrīd Latvijā ir ierosināti trīs likumprojekti, un kā uzskatāms piemērs tam, ka sistēma nedarbojas, ir iniciatīva par Nekustamā īpašuma nodokli vienīgajam īpašumam. Tas sabiedrībai ir īpaši aktuāls, tomēr iedzīvotāju neinformētības dēļ par to līdz šim ir savākts niecīgs parakstu skaits.

«Ir redzams, ka tautas vairākums nezina, ka valdība ir izveidojusi tehniski ērtu mehānismu latvija.lv, kuru pilsoņi var lietot savu interešu aizstāvībai,» norāda pārstāvji.

Ref: 225.000.103.2060


Pievienot komentāru

Saeima ļauj KNAB uzsākt zaļzemnieka Kļaviņa mājas un auto kratīšanu

Saeimas deputāti deva atļauju uzsākt kratīšanu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Maršruts nedēļas nogalei: līgošana visā Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka šajā nedēļas nogalē visā Latvijā tiks sagaidīti Jāņi. Ja nu kādam vēl nav grandiozu plānu, kā pavadīt vienu no gada īsākajām naktīm, tad ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā maršrutā, kurš aizvedīs uz kādu zaļumballi visā Latvijā.

Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki - vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem. 

Atbalsta grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Mazinās administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem

Atvieglos administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem, kā arī viņus uzņemošajām izglītības un pētniecības iestādēm. To nosaka Saeimas trešajā lasījumā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā.

Par tālruņa izmantošanu pie stūres piemēros naudas sodu līdz 100 eiro

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas palielina administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Atbalsta Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā atbalstījusi Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu. Grozījumi nosaka nacionālo regulējumu, lai sekmētu Eiropas Savienības Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanu.

Jaunzēlandes premjerministrei piedzimst meitiņa

Jaunzēlandiešu politiķe Džesinda Ārderna kļuvusi pār māti, atrodoties premjerministres amatā, kas tālajā Okeānijas valstī ir augstākā pozīcija pēc Jaunzēlandes formālās vadītājas, Lielbritānijas karalienes Elizabetes II. Sociāldemokrātiski un progresīvi noskaņotā politiķe gan nav pirmā premjerministre, kura dzemdējusi, būdama tik augstā amatā.

Ašeradens iztur neuzticības balsojumu

Saeima noraida opozīcijas deputātu pieprasījumu par ekonomikas ministra Arvila Ašeradena demisiju.

No aprobežojumiem atbrīvo valsts un pašvaldību zemes

Līdz ar izmaiņu stāšanos spēkā no iepriekš noteiktajiem aprobežojumiem tiks atbrīvotas zemes, kas valsts un pašvaldības īpašumā nonākušas valsts un pašvaldības funkciju īstenošanai.

Saeima par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprina Mārtiņu Kazāku

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprinājusi Mārtiņu Kazāku, ziņo Saeimas Preses dienests.

Pāvesta vizītes laikā Latvijā būs brīvdiena

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24.septembri, kad Latviju apmeklēs pāvests Francisks.

Ungārija par palīdzību migrantiem paredz cietumsodu

Ungārijas Nacionālā Asambleja pieņēmusi tiesību aktu kopumu, kas paredz valstī ieviest cietumsodu par palīdzības sniegšanu nelegāliem imigrantiem un tiesības valstij atteikties no ārvalstu iedzīvotāju uzņemšanas.

Saeima atbalsta likumprojektu Likteņdārza attīstībai

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja jauna likuma projektu Likteņdārza attīstībai, kas paredz nostiprināt zemes piederību Latvijas valstij.

Latvijā IKT speciālistu skaits ir krietni zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa

Latvijā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju speciālistu skaits veido vien 2,2% no visiem strādājošajiem, kas ir ievērojami zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa jeb 3,7%. No visām ES dalībvalstīm vēl mazāk nekā Latvijā IKT speciālistu ir tikai Rumānijā un Grieķijā.

Čakša apgalvo, ka Lietuvas izmeklētājus pamatā informējusi par Latvijas pieredzi

Latvijas veselības ministre Anda Čakša Lietuvas dienestus, kuri sākuši lietu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, pamatā informējusi par Latvijas pieredzi un regulējumu asins plazmas savākšanā.

Igaunijā vēlas ražot mīnas un granātas

Igaunijas parlaments jūnijā pieņēmis jaunus noteikumus par militāro ieroču un munīcijas ražošanu valstī, kas papumidinājis igauņu uzņēmumu Eesti Arsenal nākt klajā ar ieceri būvēt rūpnīcu, kur tiktu ražotas mīnas, granātas un citas kara sprāgstvielas.

LLKC: Ražas dārzkopībā – cerības un realitāte

Nepietiekams agro dārzeņu, tostarp – jauno kartupeļu klāsts, kā arī ievērojami zemākas ražas visu uzglabājamo dārzeņu un augļu kategorijā, – tā situāciju pēc ilgstošā sausuma novērtē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Saskaņa vērsīsies Satversmes tiesā, lai nepieļautu pāreju uz mācībām latviešu valodā

«Kāpēc reforma ir nerealizējama? Tādēļ, ka skolas nav gatavas kardinālām izmaiņām vienlaicīgi ar desmitiem citu reformu, kas satricinājušas visu vispārējās izglītības sistēmu valstī. Reformas ieviešana neizbēgami samazinās izglītības kvalitāti, ko mēs arī pierādīsim Satversmes tiesā.»

Laikapstākļu dēļ pieaug sausās zāles ugunsgrēku skaits

Laika posmā no 20.jūnija plkst. 6.30 līdz 21.jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 102 izsaukumus – 63 uz ugunsgrēku dzēšanu un 25 uz glābšanas darbiem, bet 14 no izsaukumiem bija maldinājumi.

Uz eksāmenu laiku valstī izslēdz internetu – Alžīrijas pieeja

Lai nepieļautu špikošanu un krāpšanos vidusskolas eksāmenu laikā, Ziemeļāfrikas valsts Alžīrija ir nolēmusi izslēgt internetu visā tās teritorijā.

Kaimiņš un Tamužs nav atzīti par aizdomās turētajiem; visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos

Kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētais Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš un uzņēmējs Viesturs Tamužs patlaban vēl nav atzīti par aizdomās turētajiem un abi atrodas policijas izolatorā, lai gan, visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos.

Spirta ražošana Latvijā četros mēnešos samazinājusies par 13,4%

Latvijā saražotā spirta apmērs šogad pirmajos četros mēnešos samazinājies par 13,4%, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Rinkēvičs: Latvija atbalstīs Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar ES

«Latvija turpinās atbalstīt Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar Eiropas Savienību,» uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Jaunākie komentāri