bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.10.2017 | Vārda dienas: Daina, Dainida, Dainis
LatviaLatvija

Biedrība: Atsevišķas pašvaldības pārkāpj Krimināllikumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijā ir izveidojusies absurda situācija, ka sabiedrība netiek pienācīgi informēta par vēlētāju ierosinātiem likumprojektiem un to parakstīšanu, bet atsevišķas pašvaldības nenodrošina pilsoņu tiesības parakstīties par tiem, tādējādi pārkāpjot Krimināllikuma 90.pantu, šādu nostāju pauž biedrības Atvērtās Pārvaldības Partnerība Latvijā pārstāvis Ivars Redisons.

Vienlaikus Redions norāda, ka amatpersonu pienākums informēt pilsoņus ietverts Satversmes 90.pantā. Jebkurš balsstiesīgais, saskaņā ar likumu, var izteikt savu atbalstu vēlētāju ierosinātajiem likumprojektiem divos veidos: balsojot par to vietnē latvija.lv, kas ir oficiāls saziņas veids ar valsti, vai arī parakstoties savā pašvaldībā.

Vairums pilsoņu Latvijā nezina, ka jau no pašiem Latvijas Republikas pirmsākumiem 20.gadsimta sākumā pastāv manabalss.lv līdzīga, taču likumdošanā nostiprināta iespēja pašiem pilsoņiem ierosināt likumprojektus.

Atšķirībā no manabalss.lv, šīm iniciatīvām ir likumā noteikta kārtība un spēks, Saeima tās nevar atstāt bez ievērības. Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājas lapā tās redzamas sadaļā «vēlētāju iniciatīvas».

2012.gada 8.novembrī Saeima pieņēma grozījumus likumā par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu atcelšanu, kas būtiski mainīja parakstu skaitu, kas jāsavāc iniciatīvas grupai, ar to padarot pilsoņu likumdošanas iniciatīvas praktiski neiespējamas. Tai pašā laikā Eiropas Komisija strādā pie tā, lai pilsoņu iniciatīvas padarītu pieejamākas.

Biedrība pēc komunikācijas ar pašvaldībām un to sniegtajām atbildēm ir iesniegusi lūgumus gan prokuroram, gan Tiesībsargam pārkāpumu vērtēšanai un novēršanai un konkrēto amatpersonu brīdināšanai. «Tas nav pieņemami, ka mums ir jālūdz prokurora iesaistīšanās, tomēr, informējot pašvaldības un komunicējot ar tām, esam darījuši visu, kas ir mūsu spēkos. No 119 pašvaldībām apmēram puse bija tādas, kas ar izpratni atsaucās mūsu aicinājumam, bet diemžēl bija arī tādas, kurās faktiski nodot savu balsi par ierosināto likumprojektu nebija iespējams. Esam arī saņēmuši par to sūdzības no iedzīvotājiem,» tā Redisons.

Turklāt viņš saka, ka atvērtās Pārvaldības Partnerība Latvijā ir lūgusi visu 119 pašvaldību administrācijām informēt novada iedzīvotājus par viņu tiesībām un iespējām parakstīties par vēlētāju ierosinātajiem likumprojektiem, kas ir ierosināti pilsoņu parakstīšanai un saskaņā ar Likumu reģistrēti Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK).

Vienlaikus biedrības pārstāvji norāda, ka saņemtās teju identiskās atbildes no Burtnieku novada piecu dažādu pagastu pārvaldēm atspoguļo amatpersonu neizdarību vai neizpratni. CVK mājas lapā esošā informācija liecina, ka, piemēram, Burtnieku novada Matīšu pagastā, pagasta pārvaldniece Skaidrīte Klāsone ir iedzīvotāju paraksta apliecinātāja ierosinātajiem likumprojektiem, tomēr biedrībai nosūtītā vēstulē Klāsones kundze norāda, ka «pagasta pārvalde nevar veikt darbības vēstulē izteikto lūgumu nodrošināšanā» (t.i. ne tik vien nodrošināt parakstu pieņemšanu, bet arī informēt iedzīvotājus par likumprojektu parakstīšanas vietu un laiku).

Šāda situācija ir piecās Burtnieku novada pagastu pārvaldēs. Ir nepieņemama situācija, ka daļa administratoru, kuri personiski katrs pašrocīgi ir parakstījuši CVK instrukciju par parakstu apliecinājumu, kas ir viņu darba saistības, nav spējīgi nodrošināt šo pakalpojumu. Saskaņā ar Krimināllikuma 90.pantu, šāda amata pienākumu nepildīšana ir noziegums.

«Kopumā valstī situācija ir absurda,» norāda biedrība. Pārstāvji skaidro, ka vairums pilsoņu vispār nav informēti par CVK reģistrētām vēlētāju iniciatīvām iesniegt likumprojektus Saeimā, līdz ar to savākt noteiktos 155 000 (10 % no balsstiesīgajiem) parakstus, lai izstrādāto likumprojektu nodotu Saeimai caurskatīšanai, kļūst teju neiespējami. «Papildus jāņem vērā, ka ir ierobežoti finanšu līdzekļi, kurus drīkst atvēlēt sabiedrības informēšanai par konkrēto likumprojektu. Pastāv risks nesavākt parakstus nevis tādēļ, ka likumprojekts nav aktuāls sabiedrībai, bet sabiedrības neinformētības un sistēmas nedarbošanās dēļ.»

Šobrīd Latvijā ir ierosināti trīs likumprojekti, un kā uzskatāms piemērs tam, ka sistēma nedarbojas, ir iniciatīva par Nekustamā īpašuma nodokli vienīgajam īpašumam. Tas sabiedrībai ir īpaši aktuāls, tomēr iedzīvotāju neinformētības dēļ par to līdz šim ir savākts niecīgs parakstu skaits.

«Ir redzams, ka tautas vairākums nezina, ka valdība ir izveidojusi tehniski ērtu mehānismu latvija.lv, kuru pilsoņi var lietot savu interešu aizstāvībai,» norāda pārstāvji.

Ref: 225.000.103.2060


Pievienot komentāru

Prasa rast 500 000 eiro svarīgo objektu nodrošināšanai ar alternatīvo enerģijas apgādi krīzes situācijās

Ekonomikas ministrija prasa nākamgad piešķirt vismaz 500 000 eiro svarīgo objektu nodrošināšanai ar alternatīvo enerģijas apgādi krīzes situācijās un valsts apdraudējuma gadījumā.

Gapoņenko sāk tiesāt par nacionālā naida kurināšanu

Uzklausot Saeimas deputātu Eināra Cilinska un Gaida Bērziņa liecības, tiesa pirmdien, 23.oktobrī, sāka skatīt krimināllietu pret nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadoni Aleksandru Gapoņenko par nacionālā naida kurināšanu, izmantojot sociālo tīklu Facebook.

Pabriks: Zaudējot ietekmi airBaltic, Latvijas valsts pieļautu kļūdu

«Ja Latvijas nacionālās aviokompānijas airBaltic investoru piesaistes rezultātā notiktu pilnīga aviokompānijas privatizācija, Latvijas valsts no ekonomiskā un drošības viedokļa pieļautu stratēģisku kļūdu,» uzskata Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Attīstīt biznesu citā kultūrā - padomi veiksmīgiem komandējumiem Ķīnā un ASV

Eksperti norāda, ka šobrīd pieaug tendence biznesa braucienu skaitam uz Ķīnu un Amerikas Savienotajām Valstīm, aviokompānijas Aeroflot ceļojumu servisa direktore Baltijas valstīs Laura Kārkliņa - Cimdiņa vērš uzmanību praktiskiem aspektiem, kas ir jāņem vērā, dodoties komandējumos uz šīm lielvalstīm.

Reverta emitētās obligācijas izslēgs no regulētā tirgus

Likvidējamās problemātisko aktīvu pārvaldītājas Reverta emitētās obligācijas šonedēļ izslēgs no biržas Nasdaq Riga parāda vērtspapīru saraksta, teikts biržas paziņojumā.

Miega ārste: Stresa un miega problēmas - «apburtais» loks, no kura jāizkāpj

Paaugstināts stress arvien ir ļoti izplatīta problēma iedzīvotāju vidū. Diemžēl nereti ar to kopā rodas arī miega traucējumi, kas ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti. Turklāt to risināšanai ne vienmēr laikus tiek meklēta palīdzība. Tā vietā - kā īslaicīgu līdzekli izmantojot dažādus alkoholiskos dzērienus. Par to, kā rīkoties, lai izkāptu no šī «apburtā» stresa un miega problēmu loka, stāsta psihiatre, miega ārste Ija Cimdiņa.

NSL un ZZS iespējamās nelikumīgās finansēšanas lietā iesaistīta vēl viena persona

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja sāktajā kriminālprocesā par iespējamo partijas No sirds Latvijai un Zaļo un zemnieku savienības nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā figurē vēl viena persona, un lietu kriminālvajāšanai varētu nodot tuvāko mēnešu laikā.

Latvijā nodotā piena apmērs septembrī samazinājies par 2,2%

Šogad septembrī nodotā svaigpiena apmērs Latvijā samazinājies par 2,2% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi un bija 72 246 tonnas.

Vēlēšanās Čehijā uzvar policijai izdotā miljardiera Babiša partija

Čehijas parlamenta vēlēšanās, kas aizvadītas pagājušajā nedēļas nogalē, uzvarējusi centriskā partija ANO. To vada miljardieris Andrejs Babišs, kuru Čehijas parlaments šoruden izdeva kriminālvajāšanai par iespējamiem pārkāpumiem Eiropas Savienības lauksaimniecības subsīdiju piesaistē.

Paredz, ka līdz 2035.gadam mirstība no insulta Latvijā pieaugs par 15%.

Lai vērstu uzmanību uz dramatisko insulta izplatību Latvijā, kā arī mudinātu lēmumu pieņēmējus nekavējoties uzlabot insulta profilaksi un ārstēšanu, novirzot tai papildu finansējumu, kardiologi un neirologi aicina uz diskusiju Kā novērst insulta krīzi Latvijā? 25.oktobrī plkst. 11.00 Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas Lielajā konferenču zālē.

Pavļuts: Partiju apvienības būtu vēlamas, bet ne polittehnoloģisku apsvērumu dēļ

Gatavojoties Saeimas vēlēšanām, savstarpēji būtu jāapvienojas vai jāsadarbojas tām partijām, kurām «tiešām ir pa ceļam», nevis apvienības jāveido polittehnoloģisku apsvērumu dēļ, pauž jaunās partijas Kustība Par līderis Daniels Pavļuts.

Uzzini lielākos satiksmes ierobežojumus valsts autoceļu tīklā

Rīgas apvedceļa A4 (Baltezers-Saulkalne) posmā pie tilta pār Mazo Juglu Salaspils novadā remontdarbu dēļ satiksme tiek organizēta pa vienu ceļa joslu un ir palēnināta. Īpaši virzienā uz Saulkalni. VAS Latvijas Valsts ceļi iesaka izmantot citus maršrutus.

Pārmaiņas krievvalodīgajās skolās nepieciešamas vienotas politiskās nācijas izveidei, tā Šadurskis

Latvijā ir vajadzīga vienota politiskā nācija, ko nav iespējams sasniegt, dzīvojot dažādās izglītības telpās, līdz ar to ir dabisks process virzīties uz to, lai mūsu jaunatne mācītos kopā, skaidro izglītības ministrs Kārlis Šadurskis.

CVK vērtēs pārkāpumu ietekmi uz mandātu sadalījumu

Centrālā vēlēšanu komisija saņēmusi Latgales apgabaltiesas 20.jūnija spriedumu krimināllietā par vēlētāju balsu uzpirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās, kas stājies likumīgā spēkā šā gada 22.septembrī.

Spānija noliedz, ka centieni atņemt Katalonijai autonomiju pielīdzināmi «apvērsumam»

Spānijas ārlietu ministrs Alfonso Dastiss noliedzis, ka centrālās valdības tiekšanās ieviest tiešu pārvaldi separātiskajā Katalonijas reģionā uzskatāmi par «apvērsumu», kā to saredz Barselonā.

Rīgas satiksme ierobežo konkurenci; līgumi neļauj ienākt «savā tirgū svešajiem»

Konkurences padome uzskata, ka Rīgas satiksmes līgumi ar privātuzņēmējiem ierobežo konkurenci, jo neļauj tirgū ienākt nevienam citam spēlētājam, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Saglabāsies skaidrs un sauss laiks, tomēr nedēļas otrajā pusē laika apstākļi mainīsies

Gan pirmdien, gan otrdien laika apstākļus noteiks paaugstināta spiediena apgabals - gaidāms lielākoties skaidrs un sauss laiks. Pūtīs lēns līdz mērens austrumu, dienvidaustrumu vējš, kas Kurzemē līča piekrastē būs brāzmains, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

SM: Ministrija ir atvērta arī pilnīgai airBaltic valsts kapitāldaļu atsavināšanai

Satiksmes ministrija patlaban izskata jau konkrētus piedāvājumus Latvijas nacionālās aviokompānijas airBaltic investora piesaistē un nav izslēgta arī uzņēmuma pilnīga privatizācija, stāsta ministrijas valsts sekretārs Kaspars Ozoliņš.

Nedēļa Lietuvā. Apdraudēts valsts finansējums liberālai partijai

Lietuvas Centrālās vēlēšanu komisijas darba grupa secinājusi, ka 45 336 eiro , kas tērēti Viļņā valdošās partijas Liberālā kustība apmācību kursiem atzīstami par ziedojumu partijai pakalpojuma veidā.

BNN nedēļas apkopojums: Demogrāfiskie rādītāji Latvijā biedējoši. Spēļu zāļu slēgšana

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne.

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro, paredz Zemkopības ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Latvijas delegācijas vadītāja: Starptautisko tiesību pamatvērtība ir cilvēks

Starptautisko tiesību lielākā vērtība ir cilvēks, tā neaizskaramais gods un cieņa. Šo un citu Eiropas vērtību kvalitatīva aizsardzība ir nesaraujami saistīta ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas nolēmumu kvalitāti, kuras pamatā ir tiesnešu profesionalitāte, uzsvēra Saeimas priekšsēdētājas biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere.

VID piemēro nodokļu atbalsta kārtību par kopējo summu 7,06 miljoniem

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti jau 3 342 pieteikumi. Uz šī gada 19.oktobri pieņemti 1 181 lēmums par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 7 062 601,45 eiro, ziņo Valsts ieņēmumu dienests.

Profesors: Atņemot naudu zinātnei, valsts «šauj sev kājā»

Šobrīd publiskajā telpā būtiski aktualizējies jautājums par nepietiekamo finansējumu zinātnei. Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis visai skarbi raksturojis situāciju: Latvija melojusi Eiropas Savienībai un Eiropas Komisijai par to, ka 2020.gadā finansējums zinātnei mūsu valstī sasniegs 1,5% no valsts iekšzemes kopprodukta.

Krāpšanās iespēju novēršanai veiks OIK saņēmēju auditu

Ekonomikas ministrija veiks obligātās iepirkuma komponentes saņēmēju auditu un ar jaunu regulējumu centīsies izskaust krāpniecības iespējas, informē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.