bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 20.04.2018 | Vārda dienas: Mirta, Ziedīte
LatviaLatvija

Lembergs netiks virzīts premjera amatam; visticamāk, tiesas sēdes četrreiz nedēļā grūti apvienot ar premjera pienākumiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vairākkārt uz vienu no Latvijas prestižākajiem amatiem – premjerministra «krēslu» – savu kandidatūru ir virzījis arī smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs, kurš ir atstādināts no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas. Tad nu šogad beidzot ir pienācis gads, kad «pūcei aste ir uzziedējusi» jeb Lembergs netiks virzīts premjera amatam, BNN informāciju apstiprina arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Joprojām norit tiesas process pret Lembergu – katru nedēļu darbadienās, izņemot piektdienas. Tas vien jau parāda, ka apvienot premjera amatu ar tiesas procesu nebūtu prāta darbs. Tomēr šeit ir jāatgādina fakts, ka 2006.gadā, tajā pašā dienā, kad prokuratūra paziņoja par apsūdzības uzrādīšanu Lembergam, ZZS viņu izvirzīja Latvijas premjera amatam. Tolaik Brigmanis pamatoja, ka «Lembergs jau vairākus gadus ir Ventspils mērs un ir pierādījis, ka var risināt gan ekonomiskās, gan sociālas, gan integrācijas problēmas».

Tāpat arī 2010. un arīdzan 2014.gadā ZZS bija virzījis Lembergu premjera «krēslam». Šķiet, tai laikā ZZS bija vīzija, kā apvienot premjera amatu ar regulāriem tiesas apmeklējumiem.

Brigmanis intervijā BNN atzīst, ka šobrīd  ZZS ir pilnībā  skaidrs, ka premjera kandidāts viņu partijā būs jau esošais Latvijas premjerministrs Māris Kučinskis.

Šeit gan ir jāatzīmē, ka Kučinska valdības laiks tiek vērtēts ļoti pretrunīgi. Tiek uzskatīts, ka viņš «spēlē pēc Lemberga stabulītes», citi politiķi to mēdz arī dēvēt par «Lemberga diktātu». Proti, 2016.gadā bijusī Vienotības līdere Solvita Āboltiņa bija apstiprinājusi, ka izšķirošos valdības veidošanas brīžos bija jūtams absolūts ZZS sadarbības partijas Latvijai un Ventspilij priekšsēdētāja Aivara Lemberga «diktāts».

Tikmēr pats Kučinskis šo apgalvojumu nosauca par nepatiesu, uzskatot, ka ««Lembergs neklusē», līdz ar to var rasties tāds iespaids, taču par «diktātu» nevar runāt».

Nevienu no pašreizējiem ZZS ministriem partija nevēlas nomainīt, atzīmē Brigmanis, «tomēr ir jāsaprot, ka neviens no šiem ministriem, ieskaitot arī premjeru, nav neaizstājams». «Tajā brīdī, kad viņi sāks domāt, ka ir neaizstājami un tajā amatā ir uz mūžu, būs jāsāk domāt par viņa objektivitāti. Cik es esmu runājis ar saviem kolēģiem, viņi to apzinās,» uzsver Brigmanis.

Ir jāatzīmē, ka ZZS valdības laikā vairāki politiķi ir pieprasījuši ministru demisiju par nepienācīgu amata pienākumu pildīšanu. Proti, pēc publiskotajām «Oligarhu sarunām» vairākas politiskās partijas, kā arī sabiedrība par atklātību Delna bija nosūtījusi vēstuli Valsts prezidentam Raimondam Vējonim un Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, aicinot uzņemties atbildību par «Oligarhu lietas» tālāko virzību. Organizācija rosināja arī pieprasīt zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS) un satiksmes ministra Ulda Auguļa (ZZS) demisiju.

Savukārt par joprojām neskaidro banku situāciju Latvijas finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu Saeimas opozīcijas spēki aicināja atkāpties no amata, uzskatot, ka viņa nav spējusi novērst ASV Finanšu ministrijas lēmumu, kas ir iznīcinošs Latvijas finanšu sektora reputācijai un pazemojošs Latvijas valdībai.

Tikmēr Brigmanis norāda, ka opozīcijas partijas, pieprasot šīs demisijas, paši nekādus risinājumus vietā nepiedāvā. «Ja politiskajiem spēkiem, piemēram, Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP) vai, nezinu, kādai citai nav ko darīt, ja nevar piedāvāt ļoti konkrētus risinājumus šajā situācijā, ja nav redzējuma par politisko un ekonomisko situāciju, par konkrētām reformām, bet ir tikai viens sauklis Galvas nost!, tad tādām partijām nav nākotnes.»

Pēc viņa domām, nav skaidrs, kur šo politisko partiju pašreizējie līderi bija tad, kad Latvijā sākās šobrīd skandalozie procesi. «Viņu rokās bija visas iespējas ierosināt procesus par dažādām nebūšanām valstī, viņiem bija informācija. Kas viņiem pietrūka? ­Kapacitātes šo informāciju pasniegt, vai pietrūka māka to izdarīt? Nu mēs jau redzam, ka šie procesi tālāk nekur nav attīstījušies,» saka ZZS frakcijas vadītājs.

Ir jāatzīmē, ka JKP sapulcē par premjera amata kandidātu izvirzītais partijas līderis, bijušais tieslietu ministrs un pašreizējais Rīgas domes deputāts Jānis Bordāns valsts pārvaldē iecerējis veikt radikālas reformas. Bordāns uzsvēra, ka JKP mērķis ir Latvijā izveidot mazu un efektīvu valsts pārvaldi. Lai sasniegtu šo mērķi, JKP ir iecerējusi no pašreizējām 13 ministrijām gada laikā izveidot astoņas.

Brigmanis BNN uz Bordāna pieteikumu atbild: «Mēs arī nāksim ar ko jaunu. Tomēr, manuprāt, cilvēki, kas ir mainījuši vairāk nekā trīs partijas, nedrīkstētu kandidēt Saeimas vēlēšanās. Ir tādi politiķi, kas staigā un piedāvā sevi kā pasaules mesijas. Vēlāk sevi pasniedz kā pasaules glābējus, uzspiežot uz vecās tēmas – korupcijas. Es neesmu no viņiem dzirdējis neko konkrētu, ko viņa partija piedāvātu ekonomikā, zemkopībā, veselībā. Ir tikai viena tēma – kas ir izdarīts līdz šim, ir slikti. Un tai tēmai, protams, ir piekritēji,» uzskata Brigmanis. Jāsecina, ka partiju maiņa Brigmani vairāk satrauc nekā korupcijas ēnas, kas jau vairāk nekā desmit gadus nostiprinājušās pār partijas sadarbības partneru galvām.

Runājot par to, kāpēc ZZS turpina sadarboties ar Lembergu laikā, kad viņš ir apsūdzēts tik smagos noziegumos, ka veselas dekādes garumā izmeklēšanas un tiesu varas iestādes nespēj tos atšķetināt, Brigmanis norāda, ka «Lemberga tēls ir ļoti duāla personība, un sabiedrība, protams, viņu vērtē ļoti dažādi, bet mēs vienalga atgriežamies pie visām aptaujām – viņš joprojām paliek populārāko cilvēku top trijniekā.»

«Mums katram par viņu var būt savs viedoklis, mēs vienkārši neejam un publiskajā telpā neapspriežam, vai viņš ir labs vai slikts. Katram cilvēkam, kam par viņu viedoklis radies, tas ir nostabilizējies, un tur nekas īpaši nav maināms,» uzskata Brigmanis.

Brigmanis atzīst, ka Lembergs joprojām ir ZZS sadarbības partneris. Galu galā, divi no viņu partijas cilvēkiem, gan finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, gan, visticamāk, Gundars Daudze būs sarakstā pirmie numuri – viens Rīgā, viens Kurzemē. Brigmanis neredz šeit nekādu problēmu.

Proti, deputātu nemulsina, ka Ģenerālprokuratūra pret Lembergu cēlusi apsūdzības par korupciju – kukuļņemšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, dokumentu viltošanu, amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un nepatiesu ziņu sniegšanu amatpersonu deklarācijā.

Pēc viņa domām, tiesai ir jāpierāda Lemberga vaina. «Līdz ar to, lai pateiktu, ka mēs Lembergu negribam redzēt un tikties nevaram, nu, to mēs nedarīsim,» uzsver Brigmanis.

Atgriežoties pie tēmas par gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, Brigmanis atzīmē, ka koalīciju velētos veidot ar, pirmām kārtām, Nacionālo apvienību (NA). «Kā arī ar Vienotību, kaut arī šeit mēs nonākam zināmā pretrunā ar mūsu konservatīvo uzskatu, jo viņi ir liberālais spēks, bet tas vienojošais faktors ir tā nacionālā jautājuma izpratne.»

Savukārt atbildot uz BNN jautājumu, kāpēc ne ar Saskaņu, kad vairākos balsojumos opozīcijas spēks balso tā, lai panāktu ZZS izdevīgu rezultātu, Brigmanis piebilst, ka viņa partija neiet NA pavadā. Viņš atzīst, ka ir balsojumi, kas sakrīt ar Saskaņu. «Šī uzskatu sakritība nav par fundamentālajiem pamatiem, šeit jautājumi, kas ir skaidri nepārprotami – valoda, tās zināšana, pilsonība, jautājumi, kas skar vēstures izpratnes jautājumus, tie ir skaidri, fundamentāli, tur nevar būt kopīgu balsojumu.»

Te jāatgādina, ko intervijā ar BNN sacīja bijušais Saskaņas deputāts, finansists, uzņēmuma Laika stars īpašnieks Vadims Jerošenko: «Saskaņas un Aivara Lemberga pakļautībā esošās partijas ZZS sadarbība ir pastāvējusi vienmēr. Tā tas bija arī pirms Saskaņa parādījās Rīgas domē. Arī Saeimā ir šāda situācija, kaut arī Saskaņa vienmēr atrodas opozīcijā. Tomēr brīžos, kad viens vai otrs jautājums ir svarīgs Lembergam, nav jābūt izcilam politologam, lai ieraudzītu saikni starp šīm partijām. Citreiz šķiet, ka Saskaņa tiek izmantota kā «satelītpartija» Lembergam.» Kā piemēru par kopīgu balsojumam var minēt arī ierosinājumu atsaukt Ingunu Sudrabu no «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas. Proti, ar Saskaņas un ZZS balsīm Sudraba palieka «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijā.

Latvijā 13.Saeimas vēlēšanas notiks šī gada 6.oktobrī. Vēlētājiem būs jāizšķiras, ko viņi vēlas Saeimas valdošajos spēkos redzēt: politiķus, kas ierindojas populārāko Latvijas iedzīvotāju top trijniekā, vai deputātus, kas spēs bez korupcijas pazīmēm attīstīt Latvijas izaugsmi.


Pievienot komentāru

  1. rasa teica:

    Kādas briesmas,kā KUČINSKIS un Valsts prezidents varēs darboties?Lembergs nekandidēšot pasēdēt Kučinska krēslā!kāds gudrs cilvēks norādīja,ka Latvijas sabiedrība sirgst ar infantīlismu.Principā tā ir liela taisnība,jo pretējā gadījumā ZZS nebūtu iespēja spīdēt vēlēšanās.Jāpiezīmē,ka nekas jau nemainīsies,jo Lembergs jau neatkāpsies no padomdevēja svarīgā statusa.jācer,ka mūsu tagadējā valdība beidzot sāks domāt un darboties valsts un tautas labā!

    +1 0 -1 0

Pazemina Latvijas reitingu sabiedrības līdzdalības iespēju jomā

Norādot uz Saeimas mēģinājumiem ierobežot pilsoņu pamata brīvības Latvijas tiesību aktos, CIVICUS, starptautiska organizācija, kas popularizē un novēro pilsoniskās līdzdalības iespēju līmeni, pazeminājusi Latvijas reitingu no vērtējuma «atvērts» uz «sašaurināts».

ES fondu atbalstu jaunu produktu ieviešanai visvairāk vēlas izmantot Zemgales ražotnes

Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu jaunu produktu ieviešanai ražošanā projektu atlases otrajā kārtā komersanti vēlas izmantot 51 projekta īstenošanai. Kopumā pieprasītais ERAF līdzfinansējums 64,3 miljonu eiro apmērā par 88% pārsniedz pieejamo līdzfinansējumu. Visvairāk Eiropas Savienības fondu atbalstu jaunu produktu ieviešanai visvairāk vēlas izmantot Zemgales ražotnes, informē Centrālajā finanšu un līgumu aģentūra.

Fox: Prasība tulkojumu Baltijai «piekoriģēt» atbilstoši Krievijas vadlīnijām ir pārpratums

Kanāla Fox prasība tulkojumu Baltijai «piekoriģēt» atbilstoši Krievijas vadlīnijām ir pārpratums komunikācijā ar tulkotājiem, norāda Fox pārstāve Baltijā Sille Rūsa. Viņa skaidroja, ka Igaunija un Latvija, kas attiecas uz Fox retranslēšanu, ir nodalītas no Krievijas, līdz ar to tās nav pakļautas cenzētam saturam.

NMPD: Katru dienu negadījumos cieš līdz 20 skolas vecuma bērnu

Ik dienu dažādos negadījumos cieš 18 līdz 20 skolas vecuma bērni, konkursa Esi drošs -neesi pārdrošs preses konferencē teic Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule.

DP par iespējamām pret Latviju vērstām darbībām aizturējusi Gapoņenko

Drošības policija aizturējusi nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadītāju Aleksandru Gapoņenko par iespējamām pret Latviju vērstām darbībām, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Kustība Par!Latvijas attīstībai un Izaugsme ir apvienībā Attīstībai/Par!

Oficiāli reģistrēta politisko partiju apvienība Attīstībai/Par! kopš 20.aprīļa. Apvienībā ir partijas Kustība Par!Latvijas attīstībai un Izaugsme.

Pārbauda dāsni atalgotā RD deputāta Frolova darbu uzņēmumā Getliņi Eko

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs sācis pārbaudi pēc Rīgas domes deputātes Jutas Strīķes iesnieguma, kurā viņa paudusi bažas par domnieka Vladimira Frolova, iespējams, fiktīvu nodarbināšanu uzņēmumā Getliņi Eko.

ASV aicina Krieviju pievērsties vēlēšanu, ķīmisko ieroču un Ukrainas problēmām

Amerikas Savienoto Valstu valdība ir vērsusies pie Krievijas, aicinot to rīkoties attiecībā uz ASV satraukumu par jaukšanos to vēlēšanās, par Salisberī ķīmiskā ieroča uzbrukumu Lielbritānijā un situāciju Ukrainā un Sīrijā.

Nebanku kredītdevēji pilnveido modeli klientu maksātspējas vērtēšanai

Apstiprinot labas prakses kodeksu, nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumi pilnveido modeli klientu maksātspējas vērtēšanai, balstot to uz kredītspējas riska sliekšņiem. Ar kodeksu tiek paplašināts arī to aizņēmēju loks, kuriem nozares uzņēmumi aizdevumus neizsniegs, informē Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija.

Izlemts veikt konservācijas darbus pils vēsturisko liecību saglabāšanai

Rīgas pils atjaunošanas padome šonedēļ sēdē nolēma saglabāt vēsturiskās liecības, paralēli turpinot virzīt pils būvniecību, vēsta VAS Valsts nekustamie īpašumi

Basku separātisti ETA, gatavojoties pašlikvidācijai, atvainojas upuriem

Basku kaujinieku grupējums ETA, kas 50 gadus vardarbīgiem līdzekļiem cīnījies par neatkarīgas basku valsts izveidi Spānijas ziemeļos un Francijas dienvidrietumos, gatavojoties pašlikvidācijai, publiski atvainojies uzbrukumos cietušajiem un to tuviniekiem.

Budžeta pārpalikums 2017.gadā vien Sociālās apdrošināšanas fondam, deficīts – 131,1 miljons eiro

Vispārējās valdības budžeta deficīts par 2017.gadu ir 131,1 miljons eiro jeb 0,5% no iekšzemes kopprodukta, bet konsolidētais bruto parāds – 10,8 miljardi eiro jeb 40,1% no IKP, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie rezultāti.

Jēkabpils domē tiek dalīts pīrāgs, nevis pienākumi; vai tiks mainīta vadība?

Jēkabpils domē norit nesaskaņas deputātu vidū – koalīcijas deputāte Kristīne Ozola skaidro, ka mainīt savu nostāju attiecībā uz koalīcijas atbalstu viņai likusi Jēkabpils domes vadības līdzšinējā rīcība: «Ir bijuši jautājumi, kas pieņemti vienprātīgi domes sēdēs, ir bijuši jautājumi, kur mans viedoklis ir atšķīries. Koalīcijas līgumu es nebiju parakstījusi, bet atbalstīju Ragaiņa ievēlēšanu priekšsēža amatā. Šobrīd esmu nedaudz vīlusies viņa vadības stilā, tāpēc nevaru teikt, ka pilnībā viņu atbalstu.»

Balta: Nezaudējiet modrību pavasarī – garnadži nesmādē pat radiatorus

Šī gada pirmajā ceturksnī izmaksātais atlīdzību apjoms par zādzībām nekustamajos īpašumos, salīdzinot ar to pašu laika periodu pērn, pieaudzis par 73%.

Lietuvas CVK domā konsultēties ar Latviju par politiskajām reklāmām Facebook

Sakarā ar prezidenta, pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanu tuvošanos Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija apsver iespēju konsultēties ar Latviju par politisko reklāmu kontrolēšanu sociālajos tīklos.

Slapjā vasara nākusi par labu Tallinas lidostas rādītājiem

Pasažieru aviopārvadājumu nozarē Igaunijā 2017.gadā novērota izaugsme 19% apmērā, un tās cēloņi esot sliktie laikapstākļi, kas tik ļoti pelti citās nozarēs, kā arī Igaunijas ekonomiskā augšupeja, tā liecina Tallinas lidostas aplēses.

Latvijas Krājbankas administrators martā atguvis 114 800 eiro

Likvidējamās Latvijas Krājbankas administrators šogad martā atguvis 114 823 eiro, kas ir par 16,9% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Maršruts nedēļas nogalei: laivu brauciens, dzīvā mūzika un labs kino

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šīs nedēļas nogales noskaņojumam.

Autovadītāju ievērībai: Plānojot brīvdienu braucienus jārēķinās ar ceļu būvdarbiem

Valsts autoceļu tīklā ir atsākušies remontdarbi un autobraucējiem jārēķinās ar satiksmes ierobežojumiem, kas ieviesti būvdarbu laikā, informē VAS Latvijas Valsts ceļi.

Ekonomikas ministriju un tās iestādes grib pārcelt uz ēku Elizabetes ielā

Ekonomikas ministriju un tās pakļautībā esošās iestādes varētu pārcelt uz ēku Elizabetes ielā 2, Rīgā, kas pazīstama ar nosaukumu Pasaules tirdzniecības centrs Rīga.

Katram otrajam iedzīvotājam ir kredīts, katrs trešais – kavē kādu maksājumu

Pēdējā gada laikā privātpersonu aizņēmumu līgumu skaits palielinājies gandrīz par 10%, liecina Kredītinformācijas Birojs datu apmaiņas sistēma.

Valsts sekretārs: Latviju un Ķīnu vieno labas ekonomiskās sadarbības perspektīvas

Lai iepazīstinātu uzņēmējus ar Latvijas un Ķīnas ekonomiskās sadarbības aktualitātēm, kā arī sekmētu jaunu biznesa kontaktu veidošanos, notiek Latvijas un Ķīnas pilsētas Ninbo ekonomiskās un tirdzniecības sadarbības simpozijs. Tas norisinās Ninbo pašvaldības ģenerālsekretāra Ļangcai Džanga un pavadošās uzņēmēju delegācijas vizītes laikā Latvijā, vēsta Ārlietu ministrija.

ABLV Bank aicina atsaukt FinCEN «pārspīlētās apsūdzības»

Pašlikvidācijas proceša esošās ABLV Bank advokāti aicina ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūciju atsaukt publicēto priekšlikumu, kurā ziņots, ka ABLV Bank vadība ir izmantojusi kukuļošanu, lai ietekmētu Latvijas valsts amatpersonas, un, iespējams, pārkāpusi Ziemeļkorejas sankcijas.

EP deputāti satraukti par vakcinācijas līmeņa krituma ietekmi uz veselību

Rūkošā uzticība vakcinācijai ir izaicinājums, kas jau tagad ietekmē sabiedrības veselību, pieņemtā rezolūcijā norāda Eiropas Parlamenta deputāti.

Berlīnē masu evakuācija pēc 500 kg smaga spridzekļa atrašanas

Berlīnē atrasta nesprāgusi Otrā Pasaules kara laika bumba, tādēļ piektdien, 20.aprīlī, tiek evakuēta daļa Vācijas galvaspilsētas, lai sapieri varētu padarīt spridzekli nekaitīgu.