bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.03.2018 | Vārda dienas: Tamāra, Dziedra
LatviaLatvija

Degvielas cenas sasniedz zemāko līmeni pēdējos četros gados

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUSekojot naftas produktu cenu kritumam pasaulē, otrdien, 28.oktobrī, atkārtoti samazinātas degvielas cenas Neste Oil degvielas uzpildes stacijās Latvijā. Tādējādi degvielas cenas sasniegušas zemāko līmeni pēdējo četru gadu laikā.

No šī gada augstākā cenu līmeņa dīzeļdegvielai martā un benzīnam jūnijā, Neste Futura 95 un Neste Futura 98 benzīnu cenas kritušās par 14 eiro centiem litrā. Savukārt Neste Futura dīzeļdegvielas cena – par 12 eiro centiem litrā, portālu BNN informē uzņēmumā.

Kā norāda SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis, īstermiņā cenu izmaiņas būs atkarīgas no tā, kā rīkosies naftas eksportētājvalstu organizācijas OPEC, respektīvi vai kartelis lems par ieguves apjomu ierobežošanu, lai stabilizētu cenas svārstības. Ilgtermiņā cenu noteiks tas, cik ar karteli nesaistītie ieguvēji tiks galā ar pieprasījuma pieaugumu. Pie cenas 100 dolāri par barelu, ārpuskarteļa valstis ir spējīgas tikt galā ar pieprasījuma pieaugumu aptuveni līdz 2017.gadam, kas nozīmē, ka kartelim ir jāmazina ieguves apjomi, kas nešķiet iespējams. Lai saglabātu savu tirgus daļu un nospiestu ASV konkurenci, cenai ir jārūk un jāveicina patēriņš.

Saūda Arābija augustā ievērojami samazināja ieguvi, taču politiku ir mainījusi, lai noturētu apjomus un tirgus daļu eksportam uz Āziju. Cenu konkurence starp karteļa dalībniekiem un Rietumāfrikas eksportētājiem rada apstākļus zemākai cenai. Cenu tuvākajā laikā varētu pieturēt gada aktīvākais sezonālais pieprasījums.

Naftas tirgū pieaug aktivitāte, ko nosaka ierastais pieprasījuma kāpums ik gadu šajā laikā. Tomēr Brent naftas līkne nostāsies drīzāk ap 90 dolāriem, nekā atgriezīsies pie 100 dolāru atzīmes. Pēdējā laikā naftas cenu prognozes ir koriģētas uz leju, jo Saūda Arābija nav izrādījusi vēlmi aizstāvēt 100 dolāru līmeni. Izaicinājums ir OPEC pusē, kam nepieciešams samazināt ieguvi par 1.5 miljoniem barelu, lai līdzsvarotu tirgu. Zemākai cenai būs tendence skart ASV slānekļa naftas piegādes vai palielināt pieprasījumu. Gada pēdējā ceturkšņa pieprasījums solās būt pietiekami augsts, tomēr nākamā gada pirmajā pusē varētu būt vērojama pretēja tendence. OPEC būs jābūt gatavai samazināt ieguvi, vai arī Ķīnai nāksies audzēt rezerves, lai mazinātu piedāvājuma pārpalikumu, skaidro ekonomists.

«Tādējādi nākamā gada pirmajā pusē tirgū varētu valdīt lācīgs noskaņojums. 27.novembrī notiks OPEC sanāksme, kas varētu mainīt potenciālos scenārijus, tomēr pagaidām ir maz cerību redzēt jebkāda veida valdes piekrišanu piegādes samazinājumam. ASV naftas krājumu izmaiņu ietekme uz cenu varētu būt neitrāla, jo sagaidāms, ka pieaugs jēlnaftas, bet mazināsies tās produktu krājumi. Tādejādi no OPEC alternatīvais piedāvājums spēs kompensēt pieprasījuma pieaugumu, kas nozīmē zemākas cenas. Nākamā gada vidējā cenas prognoze ir 85 dolāri, salīdzinājumā šogad tā ir 105 dolāri,» teic bankas eksperts.

«Kopumā cenu vājināšanos ietekmē slābanais globālais pieprasījums un citi faktori. Ķīnas ekonomikas dati liecina, ka drīzumā tās pilnvērtīgs pieprasījums neatgūsies. Tāpat nozīmīgi argumenti, kādēļ pieprasījums ir vājš, ir naftas, kā energoresursa cenas dārdzība. Nafta nav vien 30-40% dārgāka par oglēm, tā ir sešreiz dārgāka. Tāpat Eiropā tā ir divkārt dārgāka par gāzi. ASV dabasgāzes cena ir pat 4.5 reizes lētāka par Brent cenu. Tādēļ tiem, kam ir iespējas, pārslēdzas uz alternatīvām. Tehnoloģijas attīstās, kas sniedz arvien plašākas alternatīvas enerģijas ieguvei,» teic Gašpuitis.

Viņš piebilst: «Šķiet, ka Ķīna, izmanto zemās cenas, lai palielinātu krājumus aktīvāk nekā parasti. Tankkuģu skaits, kas dodas šajā virzienā, ir sasniedzis rekordaugstu līmeni. To skaits ir pieaudzis līdz deviņu mēnešu augstākajam līmenim – 80, pret pēdējo divu gadu vidējo skaitu 63. Ķīnai joprojām ir 41 miljons barelu brīvo stratēģisko rezervju jaudu, jeb aptuveni 20 supertankeru. Tātad, lai kāds būs jēlnaftas pārpalikums, tas visdrīzāk aizdosies uz Ķīnu. Kaut arī Ķīnas naftas patēriņš joprojām tiek lēsts kā vājš, svarīgāk ir nevis tas, cik tā patērē, bet faktiski nopērk.»

Ref: 102.000.102.8471


Pievienot komentāru

Franču veikaliem nepārdotā pārtika jau 2 gadus jāziedo labdarībai

Lai samazinātu nepārdotās pārtikas izmešanu, Francijā kopš 2016.gada sākuma veikaliem ir aizliegts nodot akritumos patēriņam vēl derīgu pārtiku. Tā vietā veikaliem nerealizētie produkti ir jāziedo vai arī jārēķinās ar 3 600 eiro naudassodu par katru izmešanas reizi.

Latvijā realizētās degvielas apmērs janvārī pieaudzis par 1%

Šī gada janvārī kopumā Latvijā realizēja 101 130 tonnas naftas produktu, kas ir par 1037 tonnām jeb 1% vairāk nekā attiecīgajā laikā 2017.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Konceptuāli atbalsta ES un Armēnijas partnerības nolīguma ratificēšanu

Saeima konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

Vēlas biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot ES finansējumu

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām, kas paredz iespēju invalīdu biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot Eiropas Savienība finansējumu.

Atkal noraida pieprasījumus Ašeradenam par EM rīcību OIK sistēmas jautājumos

Saeima kārtējo reizi noraidīja opozīcijas trīs pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tajā skaitā par Ekonomikas ministrijas rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām, sabiedrības interesēm un valdības noteiktajam «OIK moratorijam».

Lauksaimnieki neapmierināti ar elektroenerģijas problēmjautājumu risināšanu

Kopš lauksaimnieki saņēma neadekvāti augstos elektroenerģijas rēķinus, ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā ir notikušas neskaitāmas tikšanās un diskusijas, tomēr joprojām nav pieņemts lēmums par problēmas risinājumu. Lauksaimnieki ir neizpratnē par lēmumpieņēmēju neizlēmību tautsaimniecībai tik būtiskā jautājumā, norāda biedrībā Zemnieku saeima.

Latvijā par teju 90% iespējams samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu

Līdz pat 87% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu iespējams nodot pārstrādei, tādējādi gan samazinot mājsaimniecības izdevumus, gan rūpējoties par apkārtējo vidi, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Pēc pusotra gada mazākumtautību skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusksolās

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Dzīve pēc 25.maija. Vai pasākumu foto galerijas vairs nevarēs brīvi publicēt?

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk klikšķināt fotogrāfiju galerijas portālos un sociālajos tīklos, lai apskatītu pasākuma viesus. No šā gada 25.maija, kad spēkā stāsies Vispārējā datu aizsardzības regula, situācija vairs nebūs tik viennozīmīga - proti, ja persona nebūs piekritusi, tad tās foto vairs nebūs tik vienkārši publicēt. Tomēr attēlu publicēšanu žurnālistikas vajadzībām jaunajam regulējumam nevajadzētu ietekmēt.

Par LDDK prezidentu vienbalsīgi ievēlēts Vitālijs Gavrilovs

Latvijas Darba devēju konfederācijas ikgadējā biedru sapulcē par LDDK prezidentu uz trīs gadiem atkārtoti ievēlēts Vitālijs Gavrilovs.

Nostiprinās tiesisko regulējumu Baltijas sadarbībai katastrofu novēršanas jomā

Saeima ceturtdien, 22.martā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēs Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valdību nolīgumu par sadarbību katastrofu novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā ar mērķi aizsargāt cilvēkus, vidi un īpašumu, tostarp kultūras mantojumu.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms palielinājies par 18,2%

Šā gada janvārī patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms ir palielinājies par 18,2% salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri.

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Igauņu komponisti nopelna rekordlielu autoratlīdzību naudu

Igaunijas Autoru biedrība, kas Igaunijā iekasē autoratlīdzības gan par vietējās, gan ārzemju mūzikas atskaņošanu, autoratlīdzībās par 2017.gadu ir saņēmusi kopumā 6,27 miljonus eiro, kas ir līdz šim nebijusi summa.