bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 27.05.2018 | Vārda dienas: Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris
LatviaLatvija

Dēla bizness Straujumai var radīt interešu konfliktu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Zemkopības ministre Laimdota Straujuma un ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts

Ja ekonomikas ministram Danielam Pavļutam (Reformu partija) neatrastos vieta jaunajā valdībā un Ekonomikas ministrija (EM) atgrieztos pie zaļās enerģijas subsīdiju politikas, kāda tā bija savulaik, otro elpu iegūtu ietekmīgu partiju sponsoru bizness.

Tostarp – arī savulaik lielākā bioetanola ražotāja un dāsna Vienotību veidojošo partiju sponsora Donāta Vaitaiša bizness, ar kuru saistītu uzņēmumu valdēs kopš šīs vasaras iecelts topošās premjeres, tobrīd zemkopības ministres Laimdotas Straujumas dēls Ģirts Straujums. Tas premjera kandidātei rada interešu konfliktu, ja tiktu lemts neaicināt Pavļuta valdībā, vēsta portāls Pietiek.

Dienā, kad Vienotība oficiāli premjera amatam virzīja Straujumu, premjera amata kandidāte portālam noliedza, ka ar viņas piedalīšanos bijušas kādas sarunas par atbalstu Vaitaiša biznesam. Savukārt dēla nonākšana konkrēto zaļās enerģijas uzņēmumu valdēs esot saistīta vienīgi ar viņa darba pienākumiem, ne mātes politisko ietekmi.

Ģirts Straujums ir korporatīvo klientu apkalpošanas pārvaldes vadītājs Norvik bankā, kura pēdējā laikā aktīvi izmantojot kriminālprocesu ierosināšanu Ekonomikas policijā, cenšas pārņemt zaļās enerģijas uzņēmumus, kuri kreditējušies bankā.

«Pilnīgi noliedzu jebkādu ietekmi uz mani par valsts subsīdijām. Mana dēla saistība ar minēto personu ir tikai un vienīgi darba pienākumu dēļ. Nekādas sarunas par iespējamo valsts atbalstu ar mani nevienam nav bijušas, es pilnīgi noliedzu, ka varētu būt valsts atbalsts kādam konkrētam privātam uzņēmējam. Es ilgus gadus esmu valsts pārvaldē un lieliski saprotu, ka nedrīkst būt ne mazākās piekāpes attiecībā uz kādu privātu lobēšanu,» Straujuma rakstīja portālam, noliedzot Vaitaiša iespējamo ietekmi uz nākamās valdības sastāvu un lēmumiem.

Tomēr zināms, ka Vaitaitim bijuši kontakti ar citiem valdības veidošanā iesaistītiem politiķiem.

Tāpat valdības locekles dēla iecelšana uzņēmumu valdēs, lai virzītu procesus vēlamajā gultnē, varētu būt loģisks izskaidrojums, kādēļ bankas darbinieks Ģirts Straujums pēkšņi nonācis šajos amatos. Radies iespaids, ka Straujuma izvairās sniegt publisku argumentāciju valdības veidošanas kuluāros jau sen klīstošajām runām, ka Pavļutam amats būs jāpamet.

Kolēģi, kas pazīstami ar Straujumas darbību, nepieļauj, ka premjera kandidāte varētu darboties kāda interesēs, bet tas neizslēdz diskrētāku ietekmi. Proti, ka viņas dēls virzīts Norvik bankas jaundibināto uzņēmumu valdēs kopā ar Vaitaiti, lai vieglāk vērtu durvis pie lēmumu pieņēmējiem.

Gada nogalē, kad jau bija zināms par pārkārtojumiem valdībā, Vaitaiti viņa Norvik bankas ofisā Ernesta Birznieka-Upīša ielā apciemojis par finansējuma piesaisti partijai atbildīgais Vienotības ģenerālsekretārs Artis Kampars, portālam tolaik atstāstīja avoti bankā.

Kad Kamparam jautāts, vai ar Vaitaiti apspriesta arī Straujumas kandidatūra premjera amatam, nākamais vēlamais ekonomikas ministra kandidāts un tas, vai Vaitaitis solījis ziedot partijai pie noteikta valdības sastāva vai subsīdiju politikas maiņas, Vienotības ģenerālsekretārs atbildēja, ka «šī informācija neatbilst patiesībai», nekonkretizējot, tieši uz kuru no jautājumiem tas attiecas.

Vaitaitis noteikti minams kā viena no atslēgas figūram partiju sponsoru vidū, kam ir bijusi ietekme uz jaunās valdības veidošanu. Kopš Pavļuta kļūšanas par ekonomikas ministru 2011. gada novembrī tikušas pārskatītas dāsnās valsts subsīdijas bioetanola ražotājiem – galvenajam Vaitaiša pēdējo gadu oficiālajam biznesam. Par Vaitaiša biznesu informēti avoti viņa situāciju raksturo ar vārdiem «ūdens smeļas mutē».

Visi uzņēmumi, kuros kā valdes loceklis figurē Ģirts Straujums – SIA NBT Energy, NBT1 Energy, NBT2 Energy, NBT3 Energy, NBT4 Energy, NBT5 Energy, NBT6 Energy, NBT7 Energy –, kā rāda Lursoft dati, dibināti īsi pēc tam, kad panākts Norvik bankas kreditētā uzņēmuma SIA Winergy mantas arests.

Pēc Uzņēmumu reģistra datiem Vaitaiti Norvik banka iecēlusi par SIA Winergy ieķīlātās mantas pārvaldnieku. Par Winergy norit strīds starp igauņu investoriem un bankas akcionāriem. Kopš oktobra Vaitaitis jaundibināto uzņēmumu valdes formāli pametis.

Publiskajā karā aizdomīgas izskatās abas konfliktējošās puses. No vienas puses igauņi tiek vainoti mēģinājumā izkrāpt uzņēmumam piešķirtos kredītlīdzekļus, no otras puses Norvik bankas akcionāri – mēģinājumā ar reiderisma metodēm pārņemt vēja enerģijas biznesu, izmantojot Vaitaiša ietekmi Ekonomikas policijā, kas uzsākusi kriminālprocesu, kā ietveros arestēta Winergy manta.

Laikā, kad ekonomikas ministrs bija Kampars, valsts subsidēja bioetanola ražotājus un Vaitaitim nākotne rādījās rožainā gaismā. Uz 10.Saeimas vēlēšanām viņš četrām partijām noziedoja 72 000 latu, un tas bija pirmais oficiālais Vaitaiša ziedojums partijām, lai gan par viņu kā vienu no ietekmīgākajiem finansētajiem, kas turas ēnā, runāja jau kopš Tautas partijas laikiem. Kopsummā 36 000 latu tika Vienotību veidojošajām Jaunajam laikam un Pilsoniskajai savienībai, bet pa 18 000 latu saņēma Zaļo un zemnieku savienība un apvienība Par labu Latviju.

Trīs mēnešus pēc dāsnā ziedojuma, 2010.gada decembrī valdošā koalīcija, ko vadīja premjers Valdis Dombrovskis, nolēma valsts budžetā atvēlēt 24,4 miljonu latu lielu valsts galvojumu Vaitaiša uzņēmumam JP Termināls kredītam bioetanola rūpnīcas celtniecībai Rīgas brīvostas teritorijā.

Projekts tā arī netika realizēts, un kā galvenais šķērslis minēts tas, ka gadu vēlāk par ekonomikas ministru kļuva Pavļuts, kurš sāka pārskatīt dāsno subsīdiju politiku «zaļās enerģijas» biznesam. Bez garantētām valsts subsīdijām Vaitaiša projekts komercbankām un privātiem investoriem šķita pārāk riskants bizness pat ar valsts galvojumu.

Norvik bankā kreditējusies arī Vaitaiša bioetanola ražotne SIA Jaunpagasts plus, kas apstājusies EM jaunās subsīdiju politikas dēļ. Neoficiāli izskan, ka Vaitaitis panācis vienošanos ar bankas akcionāriem, ka saņems pretimnākšanu, ja, izmantojot ietekmi uz politiķiem un tiesībsargiem, palīdzēs atrisināt strīdus ar citiem kredītņēmējiem.

Saredzama shēma – Vaitaitis tiek iecelts par arestētās mantas pārvaldnieku, tiek veidoti jauni uzņēmumi, kuru valdēs ir Vaitaitis, bet īpašums, par kuru notiek strīds, tiek pārņemts ar Vaitaiti izsenis apkalpojošās apsardzes firmas TM security palīdzību.

Tam, ka Norvik banka ar apšaubāmām metodēm aktīvi cenšas pārņemt ar zaļās enerģijas biznesu saistītus uzņēmumus, kas tajā kreditējušies, ir arī citi apliecinājumi. Šoruden ar Vaitaiti saistītās apsardzes firmas TM security darbinieku klātbūtnē tika nopļauti diviem rapša audzētājiem – SIA Tilbe agro un SIA Agronika – piederošie lauki, un ražas vērtība tika lēsta ap 1,5 miljoniem latu. Bankas viedokli šajā karā publiski pārstāvēja Ģirts Straujums.

102.000.102.6336


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Saeimas balsojumu «atturēšanās speciālisti»; OIK maksājumi; Izdienas pensiju sistēma

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Nākotne; Mudinājums; Izaugsme; Cīņa; Tiesa.

FKTK ar 455 822 eiro soda Meridian Trade Bank

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ar 455 822 eiro sodījusi Meridian Trade Bank. Banka sodīta par konstatētiem trūkumiem Meridian Trade Bank iekšējās kontroles sistēmas darbībā un līdz ar to Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un tam pakārtoto normatīvo aktu pārkāpumiem.

ABLV Bank piederošās New Hanza Capital zaudējumi pirmajā ceturksnī – 18 000 eiro

ABLV Bank grupas uzņēmuma ieguldījumiem komercīpašumos New Hanza Capital apgrozījums šogad pirmajos trijos mēnešos bijis 78 100 eiro, kas ir 3,2 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, bet kompānijas zaudējumi samazinājušies 2,2 reizes un bijusši 18 024 eiro.

Rinkēvičs: Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par ES daudzgadu budžetu

Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, preses konferencē pēc tikšanās ar Horvātijas premjerministra vietnieci, ārlietu un Eiropas lietu ministri Mariju Pejčinoviču Buriču sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

CVK: EP vēlēšanas Latvijā notiks 2019.gada 25.maijā

Kārtējās Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks sestdienā, 2019.gada 25.maijā, informē Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

VM padotības iestāžu reorganizāciju jūlijā sāks ar Valsts sporta medicīnas centru

Veselības ministrija padotības iestāžu reorganizāciju plāno sākt jūlijā, kad galvenās izmaiņas skars Valsts sporta medicīnas centru, liecina Ministru kabinetā iesniegtais projekts, kuru valdība skatīs nākamnedēļ, 29.maijā.

Satraucoša tendence: Pieaug narkotiku izplatība jauniešu vidū

Noziedzīgo nodarījumu skaits psihotropo vielu nelikumīgas aprites jomā 2017.gadā sastāda 5,9% no visiem valstī reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, tāpat vērojama satraucoša tendence – narkotisko vielu izplatība arvien pieaug jauniešu vidū.

Pētījums: Latvija starp Baltijas valstīm ir līdere elitāru īpašumu piedāvājumā

Latvijā, atšķirībā no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, nekustamo īpašumu tirgū dominē salīdzinoši daudz nekustamo īpašumu, kuru cena pārsniedz 200 000 eiro, liecina Igaunijas kompānijas ria.com Marketplaces apkopotā informācija.

NATO dalībvalstis mudina ātrāk un vairāk dalīties ar informāciju

NATO dalībvalstīm ātrāk un vairāk jādalās ar informāciju, lai apsteigtu Krieviju, paziņojis NATO izlūkošanas vadītājs Arnts Freitāgs fon Loringhofens.

VUGD veiks trauksmes sirēnu pārbaudi

Pirmdien, 28.maijā no plkst. 9.30 līdz 9.45, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.

Nīderlande un Austrālija uzskata Krieviju par atbildīgu MH17 notriekšanā

Saistībā ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Ukrainā, kas prasījusi 298 cilvēku dzīvības, Nīderlandes valdība piektdien, 25.maijā, oficiāli paziņojusi, ka kopā ar Austrāliju uzskata, ka par noziegumu ir atbildīga Krievija.

Īrija balso abortu referendumā, vai atcelt aizliegumu

Īru vēlētājiem piektdien, 25.maijā, doda iespēja izlemt, vai to katoļticīgajā valstī būtu atceļams aizliegums veikt abortu, kas ierakstīts arī konstitūcijā.

No kurām valstīm atgriežoties visvairāk pieprasa apdrošināšanas atlīdzību?

Dati rāda, ka visuzmanīgākajiem jābūt iedzīvotājiem, kas nolēmuši apmeklēt Itāliju, Spāniju un ASV. Tieši šajās valstīs visbiežāk notiek kāds apdrošināšanas gadījums, liecina Swedbank apkopotie dati par ceļojumu apdrošināšanas pieteikumiem.

Pētījums: Rīdzinieki nav apmierināti ar māju apsaimniekošanu

Teju katrs otrais Rīgas iedzīvotājs nav apmierināts ar esošo namu apsaimniekošanas kvalitāti, liecina namu apsaimniekošanas uzņēmuma Latvijas namsaimnieks pētījums par apmierinātību ar dzīvojamo ēku uzturēšanu un apsaimniekošanu Rīgā.

FM: Kopbudžeta ieņēmumos gada pirmajos četros mēnešos vērojams pieaugums

Šā gada pirmajos četros mēnešos kopbudžeta ieņēmumi pārsnieguši izdevumus, veidojot kopbudžetā pārpalikumu 239,9 miljonu eiro apmērā, kas bijis par 69,2 miljoniem eiro lielāks nekā pērn pirmo četru mēnešu periodā. Pārpalikums veidojies gan valsts konsolidētajā kopbudžetā, gan arī pašvaldību konsolidētajā kopbudžetā.

Tallinā būvē dzīvokļu namus, būvniecības apjoms Igaunijā augšup par 21%

Galvenokārt Tallinas daudzdzīvokļu namu būvniecības iespaidā, celtniecības uzņēmumi Igaunijā 2018.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, palielinājuši darbības apjumu par 21%, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Uzsākta atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveide

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru ir uzsākusi darbu pie atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveides

Būtiskas izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no 28.maija tiks veiktas izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, informē Rīgas satiksme.

Sola karstas brīvdienas – līdz pat +28 grādiem

Šajās brīvdienās laiks Latvijā kļūs karstāks, līdz ar to palielināsies sausums un ugunsbīstamība, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Zviedrijā dzimumaktu bez skaidras piekrišanas atzīst par izvarošanu

Zviedrijas parlaments ir pieņēmis tiesību normas, kas noteic, ka stāšanās dzimumattiecībās, nepaužot piekrišanu tām, uzskatāmas par izvarošanu arī gadījumos, ja izvarošanas upurim nav draudēts vai nav izmantots spēks.

Veselības ministrija sola uzlabot hronisko pacientu aprūpi

Lai uzlabotu hronisko pacientu aprūpi, Veselības ministrija izstrādājusi noteikumu projektu, kas nosaka kārtību, kādā tiek nodrošināta valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana hronisku slimību, onkoloģisko, sirds un asinsvadu saslimšanu pacientiem stacionārajā ārstniecības iestādē.

Kuldīgā izņem 3,3 miljonus nelegālo cigarešu; atklāj nelegālā alkohola ražotni

Kuldīgas novadā Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas uz aizdomu pamata par akcīzes preču nelegālu apriti aizturējušas vienu personu un izņēmušas turpat 3,3 miljonus nelegālo cigarešu, kas ir lielākais līdz šim izņemtais apjoms Kurzemes reģionā, kā arī atklāja nelegālu degvīna ražotni.

Ziemeļkoreja pēc Trampa atteikuma joprojām gatava tikties

Atsaucoties uz Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) atteikšanos tikties ilgi plānotās sarunās ar Ziemeļkorejas vadītāju Kimu Čenunu, Phenjana pavēstījusi, ka joprojām ir gatava sarunām, turklāts jebkādā formā.

KM: Datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus

Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus, kas nebūtu iekļauti jau esošajā tiesiskajā regulējumā, pēc regulas izvērtējuma secinājusi Kultūras ministrija.

Biržu indeksi un naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 24.maijā, kritušies, jo pastāvošās globālās bažas par tirdzniecības karu pastiprināja ASV prezidenta Donalda Trampa pēkšņais lēmums atcelt samitu ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu.

Jaunākie komentāri