bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 20.03.2018 | Vārda dienas: Made, Irbe

Desmit pārsteidzošas prognozes, kas nākamgad var šokēt finanšu vidi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU Tiešsaistes tirdzniecības un investīciju uzņēmums Saxo Bank paziņojis savas pārsteidzošās prognozes 2017.gadam. Tās aptver desmit neordinārus iespējamos notikumus un izmaiņas tirgū, kas nākamajā gadā varētu pārsteigt vai šokēt finanšu vidi.

«Pēc aizvadītā gada, kurā realitātei atkārtoti ir izdevies pārspēt pat šķietami nereālus scenārijus – ar Brexit iznākumu un ASV vēlēšanu rezultātiem priekšgalā – vienotā tēma mūsu pārsteidzošajām prognozēm 2017.gadam ir tāda, ka neprātīgos laikos ir nepieciešama neprātīga rīcība,» atzīmē  Saxo Bank galvenais ekonomists Stīns Jākobsens.

«Tā kā pārmaiņas vienmēr notiek krīzes laikos, 2017.gads var būt tas modinātāja zvans, kas iezīmē atteikšanos no «ierastās lietu kārtības» gan centrālo banku ekspansijā, gan valdību taupības pasākumu politikās. Ņemot vērā, ka dažas no mūsu iepriekšējo gadu prognozēm beigās ir izrādījušās krietni mazāk pārsteidzošas, nekā sākumā šķitis, ir svarīgi, lai investori apzinātos plašo iespēju loku ārpus vispārpieņemtajiem uzskatiem par tirgus virzību. Tas var palīdzēt pieņem adekvātus lēmumus pat šķietami neiespējamu tirgus attīstības scenāriju gadījumā,» piebilst Jākobsens.

Lūk, desmit pārsteidzošas prognozes 2017. gadam:

Ķīnas IKP pieaug līdz 8% un Shanghai Composite sasniedz 5 000

Ķīna saprot, ka tā nonākusi ražošanas un infrastruktūras izaugsmes fāzes galapunktā un, izmantojot masīvus fiskālās un monetārās politikas stimulus, atver kapitāla tirgus, lai sekmīgi pārietu uz patēriņa veicinātu izaugsmi. Tā rezultātā 2017.gadā tiek panākta 8% izaugsme, pateicoties pieaugumam pakalpojumu sektorā. Eiforija par patēriņa veicināto izaugsmi veicina Ķīnas vadošā biržas indeksa Shanghai Composite divkāršošanos salīdzinājumā ar 2016.gada līmeni, pārsniedzot 5 000 atzīmi.

Izmisusī Federālo rezervju sistēma nosaka 10-gadu parādzīmju procentu likmi 1,5% apmērā

ASV dolārs un ASV procentu likmes 2017.gadā turpina augt arvien nepatīkamāk, jaunā ASV prezidenta testosterona vadītā fiskālā politika noved pie ASV desmit gadu ienesīguma rādītāju pieauguma līdz 3%, izraisot paniku tirgū. Uz katastrofas sliekšņa Federālās rezerves kopē Japānas Bankas ienesīguma izaugsmes kontroles pasākumus no savas perspektīvas, nosakot desmit gadu valdības parādzīmju ienesīgumu 1,5% līmenī. Šāds solis nekavējoties aptur izpārdošanu globālajos kapitāla un obligāciju tirgos, radot lielāko ieguvumu obligāciju tirgiem septiņu gadu laikā.

Augstās peļņas noklusējuma likme pārsniedz 25%

Tā kā ilgtermiņa vidējā noklusējuma likme augsta ienesīguma obligācijām ir 3,77%, palielinoties ASV 1990., 2000. un 2009.gada recesijas laikā līdz attiecīgi 16%, 10% un 12%, 2017.gadā tiek pieredzēta pat 25% augsta noklusējuma likme. Sasniedzot centrālās bankas intervences robežas, valdības visā pasaulē pāriet pie fiskālās veicināšanas mehānismiem, kas izraisa procentu likmju paaugstināšanos un liek būtiski kāpt ienesīguma līknei. Noklusējuma likmēm sasniedzot 25%, neefektīvie korporatīvie spēlētāji vairs nav dzīvotspējīgi, dodot iespēju efektīvāk sadalīt kapitālu.

Brexit nenotiek, Apvienotā Karaliste izvēlas Bremain

Globālā populistu sacelšanās Atlantijas okeāna abās pusēs liek ES vadībai ieņemt vairāk uz sadarbību orientētu nostāju attiecībā uz Apvienoto Karalisti. Sarunu turpinājumā ES piekāpjas galvenajos jautājumos par imigrāciju un pases tiesībām AK finanšu pakalpojumu firmām. Līdz brīdim, kad tiek iedarbināts 50. pants un iesniegts Parlamenta balsojumam, tas tiek noraidīts, ņemot vērā jaunās panāktās vienošanās. Apvienotā Karaliste paliek ES sastāvā, Anglijas banka paaugstina likmi līdz 0,5% un EURGBP kurss sasniedz 0,7300.

Varš piedzīvo grūtus laikus

Varš noteikti bija veiksmīgākā prece tirgū pēc ASV vēlēšanām, taču 2017.gadā tirgus sāk saprast, ka jaunajam prezidentam būs sarežģīti nodrošināt apsolītās investīcijas, un paredzētais pieprasījuma pieaugums pēc vara neīstenojas. Saskaroties ar pieaugošo neapmierinātību savā valstī, ASV prezidents Donalds Tramps palielina protekcionisma pasākumus, ieviešot tirdzniecības barjeras, kas radīs problēmas jaunajiem tirgiem un arī Eiropai. Globālā izaugsme sāk pavājināties, vienlaicīgi samazinoties Ķīnas pieprasījumam pēc rūpnieciskajiem metāliem. Pēc tam, kad HG Copper pārsniedz atbalsta līmeni, atgriežoties līdz pat 2002.gada diviem dolāriem par mārciņu, vārti ir vaļā un spekulatīvās tirdzniecības rezultātā vara cena tiek samazināta līdz 2009.gada finanšu krīzes līmenim, tas ir, 1,25 dolāriem par mārciņu.

Kriptovalūtu uzplaukumā milzīgi ieguvumi Bitcoin

Prezidenta Trampa vadībā ASV fiskālie izdevumi palielina ASV budžeta deficītu no 600 miljardiem dolāru (558.97 miljardiem eiro) līdz 1,2-1,8 triljoniem dolāru (1,1 – 1,6 triljoniem eiro). Tā rezultātā strauji palielinās ASV izaugsme un inflācija, piespiežot Federālās rezerves paātrināt pieaugumu, un ASV dolārs sasniedz jaunus augstumus. Tas rada domino efektu jaunajos tirgos, īpaši Ķīnā, kas sāk meklēt alternatīvas monetārajai sistēmai, kurā dominē ASV dolārs un pārmērīga uzticēšanās ASV monetārajai politikai. Attiecīgi pieaug alternatīvās kriptovalūtas popularitāte, no kā lielākais ieguvējs ir Bitcoin.

ASV veselības aprūpes reforma izraisa paniku šajā sektorā

Veselības aprūpes izdevumi ir aptuveni 17% IKP salīdzinājumā ar vidēji 10% pasaulē, un arvien vairāk ASV iedzīvotāju nevar apmaksāt rēķinus par medicīnas pakalpojumiem. Sākotnējais atvieglojums pēc medicīnas akciju pieauguma sekojot Trampa uzvarai 2017.gadā ātri izzūd, jo investori saprot, ka administrācijas attieksme pret veselības aprūpi nebūs tik virspusēja, bet tā vietā tiek uzsāktas smagas reformas attiecībā pret neproduktīvo un dārgo sistēmu.

Par spīti Trampam Meksikas peso (MXN) vērtība paaugstinās, īpaši pret Kanādas dolāru (CAD)

Tirgus ir būtiski pārvērtējis Donalda Trampa patiesos nodomus vai pat spēju ierobežot tirdzniecību ar Meksiku, ļaujot paaugstināties nospiestā peso  vērtībai. Tajā pat laikā Kanāda cieš no augstāku procentu likmju izraisītās kredītu krīzes mājokļu tirgū. Kanādas bankas salūzt, piespiežot ieviest kvantitatīvu atvieglojumu režīmu un iepludināt finanšu sistēmā kapitālu. Papildus tam CAD vērtība pazeminās, jo Kanāda daudz mazāk gūst no ASV izaugsmes atjaunošanās, nekā tas būtu bijis iepriekš, sakarā ar Kanādas ražošanas sektora, ko transformējusi globalizācija un pārmērīgi spēcīgas valūtas gadi, ilgstošo dīkstāvi. CADMXN izmaiņas sasniedz pat 30% salīdzinājumā ar augsto līmeni 2016.gadā.

Itālijas bankas nodrošina kapitāla aktīvus ar labākajiem rādītājiem

Vācijas bankas saskaras ar negatīvo procentu likmju un nemainīgu ienesīguma līkņu spirāles efektu un zaudē piekļuvi kapitāla tirgiem. ES ietvaros Vācijas banku glābšana nozīmē ES banku glābšanu, un šis brīdis nav tālu arī Itālijas bankām, kas apkrāvušās ar neatgūstamiem aizdevumiem un darbojas stagnējošas vietējās ekonomikas apstākļos. Jaunās garantijas ļauj banku sistēmai veikt rekapitalizāciju, un tiek izveidota Eiropas Bezcerīgo parādu banka, lai sakārtotu eirozonas bilanci un atkal atjaunotu banku kredītu mehānismu darbību. Itālijas banku akciju pieaugums pārsniedz 100%.

ES veicina izaugsmi, izmantojot savstarpējās eiro obligācijas

Saskaroties ar populistisko partiju panākumiem Eiropā un dramatisko Geert Wilders labējās partijas uzvaru Nīderlandē, tradicionālās politiskās partijas sāk atteikties no taupības politikām un dot priekšroku  Keinsa stila politikai, ko pēc 1929.gada krīzes uzsāka prezidents Rūzvelts. ES uzsāk 630 miljardu eiro vērtu sešu gadu veicināšanas plānu, ko atbalsta ES Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers. Lai nepieļautu vājināšanu, kas izraisītos importa apjomu pieauguma rezultātā, ES vadītāji izziņo ES obligāciju emisiju, kas virzīta viena triljona eiro investīciju nodrošināšanai infrastruktūrā, pastiprinot reģiona integrāciju un veicinot kapitāla ieplūšanu ES.

Ref: 102.000.102.14066


Pievienot komentāru

ES piekrīt britu pārejas periodam

Lielbritānijas izstāšanās sarunās ar Eiropas Savienību panākts pavērsiens. Londona pirmdien, 19.martā, piekritusi, tam, ka starp Īriju un Ziemeļīriju netiks izveidota fiziska robeža, apmaiņā saņemot ES puses atbalstu pārejas periodam pirms īstās izstāšanās, kas britiem uz turpat diviem gadiem ļaus saglabāt vairumu ES priekšrocību.

Apdrošināšanas sabiedrību peļņa pērn sasniedz 16 miljonus eiro

Apdrošināšanas sabiedrību peļņa pērn sasniegusi 16 miljonus eiro, t.sk. nedzīvības apdrošināšanas sabiedrību peļņa bija 15 miljoni eiro, bet dzīvības apdrošināšanas sabiedrības kopumā nopelnīja 1 miljonu eiro. Peļņas pieaugumu galvenokārt nodrošināja nedzīvības apdrošinātāju veiksmīgā apdrošināšanas pamatdarbība, ziņo Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Rīgas dome piespiedu kārtā nojauks vēl septiņus graustus

Kā pēc apsekojuma konstatējis Rīgas domes Īpašuma departamenta būvinženieris, ēku stāvoklis ir neapmierinošs, tās ir bīstamas un «telpiski nenoturīgas», līdz ar ko, lai sakārtotu attiecīgo teritoriju, pilsētvidi un novērstu draudus iedzīvotāju veselībai vai dzīvībai, būves ieteikts nojaukt. Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja šodien, 19.martā, apstiprināja vēl septiņu pilsētā esošu graustu nojaukšanu un sakārtošanu piespiedu kārtā.

Eksperts: Putins caur spēka pozīcijām mēģinās panākt dialogu ar Rietumiem

Amatā uz vēl vienu sešu gadu pilnvaru termiņu ievēlētais Krievijas prezidents Vladimirs Putins mēģinās panākt dialogu ar Rietumiem caur spēka pozīcijām, šādu viedokli pauda Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis.

Elektronisko iepirkumu sistēmā paplašināts programmatūras piedāvājums

Lai nodrošinātu valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī kapitālsabiedrību vajadzībām nepieciešamo standarta programmatūru, Valsts reģionālās attīstības aģentūra Elektronisko iepirkumu sistēmas dalībnieku vajadzībām ir noslēgusi līgumu uz četriem gadiem par standarta programmatūras licenču piegādi un programmatūras apmācību pakalpojumu izmantošanu.

Pērn no uzturlīdzekļu parādniekiem atgūti vairāk nekā 5,5 miljoni eiro

Pagājušajā gadā valsts budžetā no uzturlīdzekļu parādniekiem atgūti 5 598 378 eiro, salīdzinājumam 2016.gadā tika atgūti vien 4 295 638 eiro, vēsta Uzturlīdzekļu garantiju fonda pārstāve Evija Pērkone.

Bulduros ar vērienu tērē «neatliekamo» pasākumu līdzekļus

Bulduru dārzkopības vidusskolā ar vērienu tērēti līdzekļi – 1,4 miljoni eiro, kas pērn skolai piešķirti «neatliekamiem pasākumiem». Latvijas Televīzijas raidījums de facto ziņo, ka skola neatliekamības kārtā pirkusi pat baseina sūkņus, lai gan pats baseins nedarbojas jau kopš deviņdesmito gadu sākuma un tehniskā projekta tā atjaunošanai nav.

Latvijā janvārī starp ES valstīm bijis viens no straujākajiem eksporta kāpumiem

Latvijā šā gada janvārī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis viens no straujākajiem eksporta pieaugumiem, liecina pirmdien, 19.martā, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

Rīgas dome plāno Latvijas Nacionālā teātra ēkas paplašināšanu

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas sēdē deputāti apstiprinājuši lēmumprojektu par Latvijas valstij piederošā nekustamā īpašuma Kronvalda bulvārī 2B jeb pašreizējo tenisa kortu aiz Latvijas Nacionālā teātra pārņemšanu Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā ar perspektīvu - paplašināt Latvijas Nacionālā teātra telpas.

Līdz ar naftas cenām stabilizējusies Krievijas ekonomika

Augstākas naftas cenas 2017.gadā ļāvušas Krievijas tautsaimniecībai uzrādīt pozitīvus ekonomiskos rādītājus, neraugoties uz Eiropas Savienības un Amerikas Savienoto Valstu sankcijām, un tie savukārt nākuši par labu Krievijas prezidenta Vladimira Putina tēlam vēlētāju acīs, kas viņu pārvēlējuši amatā uz nākamiem sešiem gadiem.

Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi atbalstījuši Putinu vairāk nekā Krievijā

Nedēļas nogalē notikušajās Krievijas prezidenta vēlēšanās starp Latvijā balsojušajiem atbalsts līdzšinējam valsts vadītājam Vladimiram Putinam bijis ievērojami lielāks nekā Krievijā un vēlēšanās kopumā. Informācija par vēlēšanu rezultātiem trīs vēlēšanu iecirkņos Rīgā liecina, ka par Putinu tajos balsi atdevis 93,61% jeb 11 878 vēlētāju, vēsta Centrālās vēlēšanu komisijas dati.

Katra trešā nelegāli iegūtā datorprogramma – inficēta

International Data Corporation apkopotie dati liecina: katra trešā datorprogramma, kas iegūta nelegāli, ir inficēta ar ļaunprogrammatūru. Tomēr joprojām 69% patērētāju un 33% uzņēmumu Eiropā savus datorus, līdz ar programmatūru, iegādājas no nedrošiem avotiem.

Investīciju kompānija Novalpina pērk Olympic Entertainment Group

Luksemburgā reģistrētā investīciju kompānija Novalpina gatavojas izteikt piedāvājumu iegādāties visas Igaunijas azartspēļu operatora Olympic Entertainment Group akcijas par 288,4 miljoniem eiro, un OEG lielākie akcionāri Armins Karu un Jāns Korpusovs jau ir piekrituši šim piedāvājumam.

Pērn brīvo darbvietu skaits pieaudzis par 17,9% jeb 2,6 tūkstošiem

2017.gadā Latvijā vidēji bija 17,0 tūkstoši brīvo darbvietu un, salīdzinot ar 2016.gadu,to skaits ir pieaudzis par 2,6 tūkstoši jeb 17,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas Bankas reģistrētā peļņa pērn 23,9 miljoni eiro

Latvijas Bankas valde ir apstiprinājusi Latvijas Bankas 2017.gada finanšu pārskatus, kuros fiksēts, ka tās peļņa pērn bija 23,9 miljoni eiro, ziņo Latvijas Bankas preses dienests.

Latvijas kosmētikas ražotāji eksportē produkciju aptuveni 20 miljonu eiro apjomā

Vietējie kosmētikas ražotāji gadā eksportē produkciju aptuveni 20 miljonus eiro vērtībā un eksporta apjomu ik gadu pieaug par aptuveni 5%. Galvenie eksporta partneri ir Eiropas Savienības dalībvalstis, taču aizvadītajā gadā strauji ir pieaudzis eksports uz trešajām pasaules valstīm - atsevišķiem uzņēmumiem pat par 60% - 70%, liecina Latvijas Kosmētikas ražotāju asociācijas apkopotie dati.

BVKB: Gan Vanšu, gan Zemitāna tiltam jānovērtē nestspēja

Gan Vanšu, gan Zemitāna tiltam ir jāveic padziļināta tehniskā izpēte, lai novērtētu tiltu nestspēju, pirmdien, 19.martā, žurnālistiem sacīja Būvniecības valsts kontroles biroja vadītāja Svetlana Mjakuškina.

NP: Neskatoties uz aizliegumu, Latvijas valsts ceļi slēgs līgumu ar SIA Reck

Četru miljonu sadārdzinājums par luksoforiem un svēršanas ierīcēm - šāds ir uzņēmumam Latvijas valsts ceļi lēmuma rezultāts, turpinot sadarbību ar uzņēmumu SIA Reck. Lai arī Iepirkumu uzraudzības birojs Latvijas valsts ceļiem bija aizliedzis slēgt līgumu ar konkursa uzvarētāju, kura pakalpojumi divarpus reizes pārsniedz tēriņiem paredzēto finansējumu, LVC ceļi spītīgi nolēmuši pie šī pretendenta pieturēties.

Ugunsgrēkā gājuši bojā nepilngadīgie, kuri atstāti bez pieaugušo uzraudzības

Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada sestdienas, 17.marta, pulksten 6.30 līdz pirmdienas, 19.marta, pulksten 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēmis 150 izsaukumus – 93 uz ugunsgrēku dzēšanu un 29 uz glābšanas darbiem, bet 28 no izsaukumiem bijuši maldinājumi. 

Amerikas Tirdzniecības palāta izsaka bažas, ka politiskā kultūra kopš «Rīdzenes sarunām» Latvijā nav mainījusies

Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā: « Esam nobažījušies, ka Latvijas valsts sabiedrība un tās pārvaldes politiskā kultūra varētu vēl nebūt pietiekami augusi un mainījusies kopš minētajiem «Rīdzene sarunu» notikumiem 2009.–2011.gadā un ka tajās paustā «valsts nozagšana» varētu joprojām būt iespējama. Mēs esam pārsteigti par valsts pārvaldes un drošības institūciju lēno un neproduktīvo reakciju uz publiskoto informāciju.» 

Ukraina: Krievijas izraidītie britu diplomāti varētu strādāt Kijevā

Atsaucoties uz Krievijas paziņojumu, ka no Maskavas izraidīs 23 britu diplomātus saistībā strīdu par dubultaģenta indēšanu Anglijā, Ukrainas ārlietu ministrs savam britu kolēģim ieteicis nosūtīt šos diplomātus uz Ukrainu.

Premjers gatavs runāt par OIK sistēmas likvidēšanu

Premjers Māris Kučinskis ir gatavs runāt par elektrības cenu sadārdzinošās obligātā iepirkuma komponentes sistēmas likvidēšanu, bet ne visiem tās atbalstu saņemošajiem uzņēmējiem uzreiz.

Bezmaksas konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem

Tiesu izpildītāju dienās ceturtdien, 22.martā, iedzīvotājiem būs iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem. Konsultācijas klātienē varēs saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

NATO tikai trīs ES dalībvalstis aizsardzībai velta 2% no IKP

Kaut arī drošības situācija Eiropā Krievijas rīcības dēļ nav spīdoša, no Eiropas Savienības dalībvalstīm tikai trīs NATO locekles 2017.gadā sasniegušas ieteicamo aizsardzības tēriņu slieksni un Baltijā vienīgā no tām ir Igaunija.

KNAB: Saskaņa maksāja par Ušakovu slavinošo Elbakjana filmu Pārgājiens

Pagājušā gada maijā, dažas nedēļas pirms pašvaldību vēlēšanām, kustības Ghetto Games līderis Raimonds Elbakjans paziņoja, ka kopā ar režisoru Māri Martinsonu ir izveidojis filmu par Rīgas mēru Nilu Ušakovu Pārgājiens, kurā vēstīts par viņa ceļu «no Imantas puikas līdz Rīgas mēram». Paši veidotāji par filmu izsakās, ka tā ir «pilsoniskās sabiedrības aktīvistu brīvprātīgi veidota filma ar mērķi veicināt jauniešu politisko atbildību laikā, kad krītas vēlētāju aktivitāte».