bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 23.03.2018 | Vārda dienas: Mirdza, Žanete, Žanna
LatviaLatvija

Deviņi ekspertu ieteikumi drošai mobilo ierīču lietošanai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPrivāto mobilo ierīču izmantošana darbā jeb «Bring your own device» (BYOD) tendence kļūst arvien populārāka arī Latvijā. Latvijā 74% uzņēmumos un 62% valsts pārvaldes institūcijās strādājošo darbam var izmantot savas personīgās mobilās ierīces, liecina Samsung dzīvesstila indeksa Living biznesa vides pētījums.

«Arvien vairāk uzņēmumu peļņas avots ir informācija un nemateriāli pakalpojumi, kur pat niecīgākie datu drošības riski var nodarīt neatgriezenisku bojājumu biznesam. Ja agrāk mobilo ierīču saturu veidoja privātas īsziņas, zvanu arhīvs, bildes un video, tad šodien to papildina arī uzņēmuma kontakti, piekļuve darba e-pastam un konfidenciāliem dokumentiem. Diemžēl jāatzīst, ka šī informācija ir vien plānu durvju attālumā – lielākoties datu aizsardzībai tiek izmantots zemākais drošības līmenis – viedtālruņos 34% lieto paroli, 18% atbloķē uz ekrāna uzvelkot figūru, bet 17% atstāj brīvi pieejamu bez kādiem ierobežojumiem. Līdz ar saturu jāmainās arī drošības risinājumiem,» norāda Samsung Electronics Baltics biznesa klientu attiecību vadītājs Ronalds Možeiko.

Domājot par informācijas aizsardzību, tehnoloģiju eksperti aicina ievērot drošas mobilo ierīču lietošanas principus.

Datu drošības politika – pārliecinies, vai darba devējs ļauj izmantot privātas mobilās ierīces darbam un kādi ir to lietošanas noteikumi. Ja nav izstrādāta datu drošības politika, jautā IT speciālistam, kādai uzņēmuma informācijai vari piekļūt un kā to darīt pareizi. Ja pats esi uzņēmējs, apzini informācijas noplūdes riskus un runā par tiem ar darbiniekiem. Aizsardzību veicina nevis aizliegumi un uzspiesta paradumu maiņa, bet gan izglītošana un lietotājam draudzīgu drošības risinājumu ieviešana.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina piekrīt – mobilo ierīču lietošana Latvijā strauji pieaug un līdz ar to palielinās arī iespēja, ka tieši mobilā ierīce tiek inficēta un no tās tiek nozagti svarīgi dati. «Mums jāapzinās, ka jebkurš mobilais telefons šodien ir tikpat jaudīgs, kā lielie serveri pirms 5-10 gadiem. Mums kabatā ir ātrs un jaudīgs dators ar ļoti plašām pielietošanas iespējām, kas diemžēl paver ceļu arī tieši telefoniem domātiem vīrusiem un ļaunatūrām. Par telefonu jārūpējas tāpat un vēl labāk, kā mēs rūpējamies par savu datoru,» skaidro eksperte.

Paroles – visas ierīces aizsargā ar paroli. To veidošanā lieto burtus, ciparus un simbolus, kā arī regulāri tās maini. Vēlams izmantot vairāku līmeņu aizsardzību – ne tikai pašai ierīcei, piemēram, PIN kodu, pirkstu nospiedumu lasītāju, figūras zīmējumu u.c., bet atšķirīgas paroles arī saturam – darba e-pastam, aplikācijām un tml. Labāk katrreiz ievadīt paroli, nekā atstāt neaizsargātus datus un programmas.

Darba un privātās dzīves dalījums – vēl drošāka metode ir mobilo ierīču drošības risinājumu izmantošana, piemēram, KNOX, kur atsevišķā «konteinerā» nodalīti darba dati ir aizsargāti pret datu noplūdi, vīrusiem, ļaunprogrammatūrām, hakeru uzbrukumiem un gadījumos, kad mobilās ierīces tiek nozagtas vai pazaudētas. Šādi tehnoloģiski risinājumi necīnās ar cilvēku paradumu maiņu, bet palīdz mazināt riskus, jo, kā atklāj pētījums – vienlīdz darba piešķirto un privāto ierīču lietotāji (23%) atzīst, ka to izmanto vēl kāds, piemēram, ģimenes locekļi.

Datu dublēšana – laikmetā, kad kontakti un informācija ir naudas vērtībā, īpaši jādomā par informācijas uzglabāšanu arī kādā citā vietā – mākonī vai datorā ar šifrētu pieeju, lai vari ērti un droši tos atjaunot vai pārnest uz citu ierīci.

Attālināta kontrole – nodrošini ierīci ar aizsardzības risinājumiem gadījumiem, ja tā nonākusi nelabvēļu rokās. Ar tādu aplikāciju palīdzību kā Find My Mobile iespējams atrast telefonu un to attālināti bloķēt, lai to nevarētu izmantot citi lietotāji.

Drošs bezvadu tīkls – izvēlies uzticamu interneta pieslēgumu. Pieslēdzoties publiskam bezmaksas bezvadu tīklam, izvairies no jebkādām īpaši konfidenciālām aktivitātēm, piemēram, paroļu ievadīšanas internetbankā vai kādām naudas operācijām.

Bezvadu savienojumu lietošana pēc nepieciešamības – atslēdz visu, ko nelieto. Ja konkrētajā brīdī nav nepieciešams datu pieslēgums, atrašanās vietas noteikšana, Wi-Fi pieslēgums, Bluetooth vai citi pakalpojumi, tad tos var atvienot. Tas gan pagarinās telefona baterijas darbības ilgumu, gan samazinās iespēju, ka telefons pieslēdzas kādam nevēlamam Wi-Fi tīklam.

Drošu programmatūras avotu izmantošana – neveic neatļautu lietotāja tiesību maiņu ar mērķi uzstādīt ierīcē apšaubāmas izcelsmes un ražotāja neatbalstītu programmatūru. Mobilās ierīces drošības līmenis būs ievērojami augstāks, saglabājot ražotāja uzstādīto aizsardzību un izmantojot tikai oficiālus programmatūras avotus, tādus kā Samsung Galaxy Apps, Windows Store un Google Play. Kā arī operētājsistēma un aplikācijas ir regulāri jāatjaunina.

Pārdomāta lietošana – Neglabā paroles ierīcē vai e-pastā. Nedod paroles citiem cilvēkiem. Ievēro piesardzību pārlūkojot interneta vietnes un izmantojot nejauši atrastus QR kodus. Neveic nepazīstamu aplikāciju uzstādīšanu steigā, izlasi noteikumus, atsauksmes un pārliecinies, ka piekrīti visiem nosacījumiem. Nekavējoties ziņo savam mobilajam operatoram un darba devējam par nozaudētu ierīci vai aizdomīgām darbībām, kas saistīta ar datiem, parolēm vai ierīci.

Ref: 102.000.102.8522


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Sarunas, koncerti, Nameja gredzena tērpu izstāde

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kuri šķitīs interesanti gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan dabas mīļotājiem, gan dzīvnieku mīļotājiem. BNN komanda aicina pavadīt savu nedēļas nogali, apmeklējot kādu no pasākumiem, kuri norisināsies gan svaigā gaisā, gan iekštelpās.

Franču veikaliem nepārdotā pārtika jau 2 gadus jāziedo labdarībai

Lai samazinātu nepārdotās pārtikas izmešanu, Francijā kopš 2016.gada sākuma veikaliem ir aizliegts nodot akritumos patēriņam vēl derīgu pārtiku. Tā vietā veikaliem nerealizētie produkti ir jāziedo vai arī jārēķinās ar 3 600 eiro naudassodu par katru izmešanas reizi.

Latvijā realizētās degvielas apmērs janvārī pieaudzis par 1%

Šī gada janvārī kopumā Latvijā realizēja 101 130 tonnas naftas produktu, kas ir par 1037 tonnām jeb 1% vairāk nekā attiecīgajā laikā 2017.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Konceptuāli atbalsta ES un Armēnijas partnerības nolīguma ratificēšanu

Saeima konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

Vēlas biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot ES finansējumu

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām, kas paredz iespēju invalīdu biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot Eiropas Savienība finansējumu.

Atkal noraida pieprasījumus Ašeradenam par EM rīcību OIK sistēmas jautājumos

Saeima kārtējo reizi noraidīja opozīcijas trīs pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tajā skaitā par Ekonomikas ministrijas rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām, sabiedrības interesēm un valdības noteiktajam «OIK moratorijam».

Lauksaimnieki neapmierināti ar elektroenerģijas problēmjautājumu risināšanu

Kopš lauksaimnieki saņēma neadekvāti augstos elektroenerģijas rēķinus, ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā ir notikušas neskaitāmas tikšanās un diskusijas, tomēr joprojām nav pieņemts lēmums par problēmas risinājumu. Lauksaimnieki ir neizpratnē par lēmumpieņēmēju neizlēmību tautsaimniecībai tik būtiskā jautājumā, norāda biedrībā Zemnieku saeima.

Latvijā par teju 90% iespējams samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu

Līdz pat 87% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu iespējams nodot pārstrādei, tādējādi gan samazinot mājsaimniecības izdevumus, gan rūpējoties par apkārtējo vidi, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Pēc pusotra gada mazākumtautību skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusksolās

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Dzīve pēc 25.maija. Vai pasākumu foto galerijas vairs nevarēs brīvi publicēt?

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk klikšķināt fotogrāfiju galerijas portālos un sociālajos tīklos, lai apskatītu pasākuma viesus. No šā gada 25.maija, kad spēkā stāsies Vispārējā datu aizsardzības regula, situācija vairs nebūs tik viennozīmīga - proti, ja persona nebūs piekritusi, tad tās foto vairs nebūs tik vienkārši publicēt. Tomēr attēlu publicēšanu žurnālistikas vajadzībām jaunajam regulējumam nevajadzētu ietekmēt.

Par LDDK prezidentu vienbalsīgi ievēlēts Vitālijs Gavrilovs

Latvijas Darba devēju konfederācijas ikgadējā biedru sapulcē par LDDK prezidentu uz trīs gadiem atkārtoti ievēlēts Vitālijs Gavrilovs.

Nostiprinās tiesisko regulējumu Baltijas sadarbībai katastrofu novēršanas jomā

Saeima ceturtdien, 22.martā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēs Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valdību nolīgumu par sadarbību katastrofu novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā ar mērķi aizsargāt cilvēkus, vidi un īpašumu, tostarp kultūras mantojumu.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms palielinājies par 18,2%

Šā gada janvārī patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms ir palielinājies par 18,2% salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri.

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.