bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 12.12.2017 | Vārda dienas: Otīlija, Iveta
LatviaLatvija

Deviņi ekspertu ieteikumi drošai mobilo ierīču lietošanai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPrivāto mobilo ierīču izmantošana darbā jeb «Bring your own device» (BYOD) tendence kļūst arvien populārāka arī Latvijā. Latvijā 74% uzņēmumos un 62% valsts pārvaldes institūcijās strādājošo darbam var izmantot savas personīgās mobilās ierīces, liecina Samsung dzīvesstila indeksa Living biznesa vides pētījums.

«Arvien vairāk uzņēmumu peļņas avots ir informācija un nemateriāli pakalpojumi, kur pat niecīgākie datu drošības riski var nodarīt neatgriezenisku bojājumu biznesam. Ja agrāk mobilo ierīču saturu veidoja privātas īsziņas, zvanu arhīvs, bildes un video, tad šodien to papildina arī uzņēmuma kontakti, piekļuve darba e-pastam un konfidenciāliem dokumentiem. Diemžēl jāatzīst, ka šī informācija ir vien plānu durvju attālumā – lielākoties datu aizsardzībai tiek izmantots zemākais drošības līmenis – viedtālruņos 34% lieto paroli, 18% atbloķē uz ekrāna uzvelkot figūru, bet 17% atstāj brīvi pieejamu bez kādiem ierobežojumiem. Līdz ar saturu jāmainās arī drošības risinājumiem,» norāda Samsung Electronics Baltics biznesa klientu attiecību vadītājs Ronalds Možeiko.

Domājot par informācijas aizsardzību, tehnoloģiju eksperti aicina ievērot drošas mobilo ierīču lietošanas principus.

Datu drošības politika – pārliecinies, vai darba devējs ļauj izmantot privātas mobilās ierīces darbam un kādi ir to lietošanas noteikumi. Ja nav izstrādāta datu drošības politika, jautā IT speciālistam, kādai uzņēmuma informācijai vari piekļūt un kā to darīt pareizi. Ja pats esi uzņēmējs, apzini informācijas noplūdes riskus un runā par tiem ar darbiniekiem. Aizsardzību veicina nevis aizliegumi un uzspiesta paradumu maiņa, bet gan izglītošana un lietotājam draudzīgu drošības risinājumu ieviešana.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina piekrīt – mobilo ierīču lietošana Latvijā strauji pieaug un līdz ar to palielinās arī iespēja, ka tieši mobilā ierīce tiek inficēta un no tās tiek nozagti svarīgi dati. «Mums jāapzinās, ka jebkurš mobilais telefons šodien ir tikpat jaudīgs, kā lielie serveri pirms 5-10 gadiem. Mums kabatā ir ātrs un jaudīgs dators ar ļoti plašām pielietošanas iespējām, kas diemžēl paver ceļu arī tieši telefoniem domātiem vīrusiem un ļaunatūrām. Par telefonu jārūpējas tāpat un vēl labāk, kā mēs rūpējamies par savu datoru,» skaidro eksperte.

Paroles – visas ierīces aizsargā ar paroli. To veidošanā lieto burtus, ciparus un simbolus, kā arī regulāri tās maini. Vēlams izmantot vairāku līmeņu aizsardzību – ne tikai pašai ierīcei, piemēram, PIN kodu, pirkstu nospiedumu lasītāju, figūras zīmējumu u.c., bet atšķirīgas paroles arī saturam – darba e-pastam, aplikācijām un tml. Labāk katrreiz ievadīt paroli, nekā atstāt neaizsargātus datus un programmas.

Darba un privātās dzīves dalījums – vēl drošāka metode ir mobilo ierīču drošības risinājumu izmantošana, piemēram, KNOX, kur atsevišķā «konteinerā» nodalīti darba dati ir aizsargāti pret datu noplūdi, vīrusiem, ļaunprogrammatūrām, hakeru uzbrukumiem un gadījumos, kad mobilās ierīces tiek nozagtas vai pazaudētas. Šādi tehnoloģiski risinājumi necīnās ar cilvēku paradumu maiņu, bet palīdz mazināt riskus, jo, kā atklāj pētījums – vienlīdz darba piešķirto un privāto ierīču lietotāji (23%) atzīst, ka to izmanto vēl kāds, piemēram, ģimenes locekļi.

Datu dublēšana – laikmetā, kad kontakti un informācija ir naudas vērtībā, īpaši jādomā par informācijas uzglabāšanu arī kādā citā vietā – mākonī vai datorā ar šifrētu pieeju, lai vari ērti un droši tos atjaunot vai pārnest uz citu ierīci.

Attālināta kontrole – nodrošini ierīci ar aizsardzības risinājumiem gadījumiem, ja tā nonākusi nelabvēļu rokās. Ar tādu aplikāciju palīdzību kā Find My Mobile iespējams atrast telefonu un to attālināti bloķēt, lai to nevarētu izmantot citi lietotāji.

Drošs bezvadu tīkls – izvēlies uzticamu interneta pieslēgumu. Pieslēdzoties publiskam bezmaksas bezvadu tīklam, izvairies no jebkādām īpaši konfidenciālām aktivitātēm, piemēram, paroļu ievadīšanas internetbankā vai kādām naudas operācijām.

Bezvadu savienojumu lietošana pēc nepieciešamības – atslēdz visu, ko nelieto. Ja konkrētajā brīdī nav nepieciešams datu pieslēgums, atrašanās vietas noteikšana, Wi-Fi pieslēgums, Bluetooth vai citi pakalpojumi, tad tos var atvienot. Tas gan pagarinās telefona baterijas darbības ilgumu, gan samazinās iespēju, ka telefons pieslēdzas kādam nevēlamam Wi-Fi tīklam.

Drošu programmatūras avotu izmantošana – neveic neatļautu lietotāja tiesību maiņu ar mērķi uzstādīt ierīcē apšaubāmas izcelsmes un ražotāja neatbalstītu programmatūru. Mobilās ierīces drošības līmenis būs ievērojami augstāks, saglabājot ražotāja uzstādīto aizsardzību un izmantojot tikai oficiālus programmatūras avotus, tādus kā Samsung Galaxy Apps, Windows Store un Google Play. Kā arī operētājsistēma un aplikācijas ir regulāri jāatjaunina.

Pārdomāta lietošana – Neglabā paroles ierīcē vai e-pastā. Nedod paroles citiem cilvēkiem. Ievēro piesardzību pārlūkojot interneta vietnes un izmantojot nejauši atrastus QR kodus. Neveic nepazīstamu aplikāciju uzstādīšanu steigā, izlasi noteikumus, atsauksmes un pārliecinies, ka piekrīti visiem nosacījumiem. Nekavējoties ziņo savam mobilajam operatoram un darba devējam par nozaudētu ierīci vai aizdomīgām darbībām, kas saistīta ar datiem, parolēm vai ierīci.

Ref: 102.000.102.8522


Pievienot komentāru

Saakašvili Ukrainā atbrīvots no apcietinājuma

Ukrainas politikā aktīvais Gruzijas eksprezidents Mihails Saakašvili ir atbrīvots no apcietinājuma, taču pret viņu uzsāktā krimināllieta tiek turpināta.

Eksperts: Gaļas cenas Latvijā ietekmē patēriņa tendences Skandināvijā un Ķīnā

Jo ekonomiski stabilāk jutīsies pircēji, jo vairāk viņi pirks un patērēs gaļas produktus - šāda aina iezīmējas arī vēsturiski. Piemēram, pirmskrīzes laikā gaļas patēriņš nemitīgi auga, un arī pašlaik vērojama līdzīga tendence, vistas un cūkgaļas patēriņam arvien pieaugot, pauž HKScan Latvia pārdošanas direktors Heino Lapiņš.

Latvijā uzlabos autopārvadājumu kontroli

Valsts policija autopārvadājumu kontroles veikšanai sāks izmantot autopārvadājumu kontroles uzskaites sistēmu, ar kuras palīdzību VP nodrošinās autopārvadājumu kontroles rezultātā iegūtās informācijas elektronisku apriti.

Latvijas piens pagājušajā finanšu gadā strādāja ar 2,655 miljonu eiro zaudējumiem

Jelgavas rūpnīca Latvijas piens pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2016.gada 1.jūlija līdz 2017.gada 30.jūnijam, strādāja ar 23,164 miljonu eiro apgrozījumu un 2,655 miljonu eiro zaudējumiem.

Rīgas Stradiņu universitātes rektora amatā apstiprina Aigaru Pētersonu

Ministru kabineta sēdē otrdien, 12.decembrī, Rīgas Stradiņu universitātes rektora amatā apstiprināts profesors Aigars Pētersons. Jaunajā amatā Pētersons darbu uzsāks 2018.gada 1.janvārī.

EP gatavs sākt sarunas ar dalībvalstīm par tiešsaistes TV un radio noteikumiem

Eiropas Parlamenta deputātiem balsojumā dodot zaļo gaismu, EP varēs uzsāk sarunas ar Eiropas Savienības valstu valdībām par jauniem noteikumiem, kas patērētājiem sniegtu lielāku radio un TV programmu izvēli tiešsaistē

Reģionālo pasažieru pārvadātāju zaudējumu segšanai piešķir 4,24 miljonus eiro

Valdība atbalstīja papildus finansējuma piešķiršanu 4 240 000 eiro apmērā reģionālo pasažieru pārvadātāju zaudējumu segšanai, līdz ar to nodrošinot sabiedriskā transporta pakalpojuma nepārtrauktību šī gada novembrī un decembrī.

Mainīts minimālais ienākumu līmenis trūcīgajiem; to paaugstina par 3,20 eiro

Pēc četru gadu pārtraukuma maina garantēto minimālo ienākumu līmeni trūcīgajiem, to paaugstinot par 3,20 eiro. No nākamā gada to palielinās no 49,80 eiro līdz 53 eiro mēnesī, otrdien, 12.decembrī, lēmusi valdība.

Gribi ieviest granātābolu no Āfrikas? Tam būs nepieciešams fitosanitārais sertifikāts

No 2018.gada 1.janvāra tomātu ievešanai no valstīm, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstis, kā arī granātābolu ievešanai no Āfrikas kontinenta valstīm, Kaboverdes, Sv. Helēnas salas, Madagaskaras, Reinjonas, Maurīcijas un Izraēlas, būs nepieciešams fitosanitārais sertifikāts.

Sola vienkāršāku un taisnīgāku ES lauksaimniecības politiku

Eiropas Parlamenta deputāti apstiprināja noteikumus, kas padarīs vienkāršāku Eiropas Savienības lauksaimniecības politiku, stiprinās lauksaimnieku iespējas panākt izdevīgus nosacījumus sarunās ar tirgotājiem un palīdzēs tiem labāk sagatavoties neparedzētām situācijām

Šadurskis: Mums nepieciešama plaša un dziļa zināšanu bāze visās zinātņu nozarēs

Valdība pieņēmusi svarīgus lēmumus Latvijas zinātnes attīstībai. Apstiprināti prioritārie zinātnes virzieni 2018. - 2021.gadam. Tāpat apstiprināti arī jaunie fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu izvērtēšanas, finansēšanas un administrēšanas kārtības noteikumi.

Ķemeru nacionālā parka mitrājos atjaunos dabisko hidroloģisko režīmu

Lai mazinātu plūdu un lielo palu riskus, kā arī novērstu neatgriezeniskas izmaiņas dabā, Dabas aizsardzības pārvalde šonedēļ Ķemeru Nacionālajā parkā sāk hidroloģiskā režīma atjaunošanu mitrājos, kur savulaik nesaudzīgi veikta nosusināšana.

Latvijas pilsonībā uzņemt vēl 91 personu

Ministru kabinets izdevis rīkojumu otrdien, 12.decembrī, uzņemt Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā 91 personu, tajā skaitā, četras nepilngadīgas personas, kuras naturalizējušās kopā ar vecākiem, vēsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.

Vidzemē uziet vērienīgas metadona ražotnes

Valsts policija Allažu un Taurupes pagastos atklājusi divas metadona ražotnes, kopumā par šo noziegumu aizturot deviņas personas,  stāsta Kriminālpolicijas vadība.

Augsta riska grūtniecība: Ginekoloģes skaidrojums un rīcības plāns

Augsta riska grūtniecība ir problēma, kas var skart ikvienu sievieti. Neauglības ārstēšanas kampaņas ietvaros ir svarīgi pieminēt, ka grūtniecība, kas iestājusies ar medicīniskās apaugļošanas palīdzību, vienmēr tiek uzskatīta par augsta riska grūtniecību. Par to, ko nozīmē šis jēdziens un kāds būtu grūtniecei ieteicamais rīcības plāns, stāsta Klīnikas EGV ginekoloģe un dzemdību speciāliste Dr. Inta Dinsberga.

Atliek jautājuma par ievadāmo ķīmijterapijas zāļu centralizētu iepirkšanu

Valdība atlikusi jautājuma par onkoloģisko slimību ārstēšanai lietojamo parenterāli ievadāmo zāļu, kuru iegāde tiks apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem, centralizētu iepirkšanu, izskatīšanu.

Latvijā joprojām būtiska problēma ir korupcija publiskajā sektorā

Latvijā noziedzīgu līdzekļu legalizācija un ēnu ekonomika mazinās, tomēr būtiskas problēmas joprojām ir korupcija publiskajā sektorā un kontrabanda, liecina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera publicētais pētījums.

Apstiprina regulējumu starptautiskās palīdzības saņemšanai un sniegšanai

Valdība pieņēma trīs Ministra kabineta noteikumus, kas saistīti ar starptautiskās palīdzības pieprasīšanas kārtību, humānās palīdzības saņemšanas un sniegšanas kārtību, kā arī valsts civilās aizsardzības kontaktpunkta izveidi.

No 2018.gada pieaugs atlīdzības apmērs audžuģimenēm un adoptētājiem

No nākamā gada 1.janvāra atlīdzības apmērs audžuģimenei, kura aprūpē vienu bērnu būs analoģisks atlīdzības apmēram, kāds noteikts par adoptējamā bērna aprūpi jeb bērna kopšanas pabalsta apmēram līdz bērna pusotra gada vecumam - 171 eiro.

Joprojām neatceļ aizliegumu nedzemdējušam sievietēm ziedot olšūnas

Saeimas sociālo un darba lietu komisijas deputāti nespēja vienoties izņemt no Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumiem aizliegumu ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm.

Aptauja: 65% Latvijas ceļotāju cenšas izvairīties no teroraktu reģioniem

Lielākā daļa jeb 65% aptaujāto, izvēloties sava ceļojuma galamērķi, cenšas izvairīties no tādiem reģioniem, kur notiek terorakti vai kuriem raksturīgas dabas katastrofas, liecina jaunākais Latvia Tours Ceļojumu indekss.

Rasnačs: Latvija turpinās sniegt atbalstu Maķedonijai tieslietu nozares uzlabošanā

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs ticies ar Maķedonijas tieslietu ministru Bilenu Saliji, kurš ieradies darba vizītē Latvijā, lai parakstītu Saprašanās memorandu par sadarbību starp Latvijas Tieslietu ministriju un Maķedonijas Tieslietu ministriju.

Staķis: Ne pie kādiem apstākļiem nesadarbosimies ar Putina agresīvās ārpolitikas atbalstītājiem

«Bēdīgi slavenais Eiroparlamenta deputāts, Tatjanas Ždanokas cīņubiedrs, Sīrijas diktatora Asada draugs un «Krimnaš» aktīvists Andrejs Mamikins paziņojis, ka dibina jaunu sabiedrisku organizācija un redz iespēju sadarbībai arī ar Kustību Par!.  Partijas vārdā varu paziņot, ka mēs nekad un ne pie kādiem apstākļiem nesadarbosimies ar Putina agresīvās ārpolitikas atbalstītājiem,» uzsver Kustība Par! valdes loceklis Mārtiņš Staķis.

Eksperte: Nākamajā gadā atvadīsimies no kaitinošajām reklāmām interneta pārlūkos

Pieaugot lietotāju skaitam, kas bloķē reklāmas interneta pārlūkos, Google sadarbībā ar 16 uzņēmumiem, veikuši apjomīgu pētījumu, kura rezultātā izkristalizējies, kuras reklāmas klasificējas kā «kaitinošas». Balstoties uz šo pētījumu, tiks pieņemtas normas un ar vairākiem kaitinošiem reklāmas formātiem nākamajā gadā vairs nebūs jāsaskaras. Par digitālā mārketinga tendencēm stāsta digitālā mārketinga Triple20 dibinātāja un vadītāja Līga Strazdiņa.

Krievija notiesā igauņu uzņēmēju uz 12 gadiem par spiegošanu

Tiesa Maskavā atzinusi kādu igauņu aviācijas tehnoloģiju uzņēmēju par vainīgu spiegošanā un piespriedusi tam 12 gadus stingra režīma cietumā, tā vēsta krievu mediji.