bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 16.01.2018 | Vārda dienas: Lida, Lidija
LatviaLatvija

Nebeidzamie attiecību jautājumi: Ko televīzijas raidījumi rāda sabiedrībai?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šķiet, ka tēma par sieviešu un vīriešu attiecībām vienmēr būs aktuāla. To pierāda sabiedrībā joprojām milzum daudz valdošie stereotipi par dzimumu lomu sadalījumu. Turklāt aizvien aktuāls arī dzimumu diskriminācijas jautājums. Tāpat popularitāti nezaudē populārās kultūras radītie produkti, kuros apspēlēti nebeidzamie attiecību jautājumi. BNN piedāvā ielūkoties seksologa Artūra Šulca pārdomās par dzimumu lomu sadalījumu, juristes Ievas Brantes viedoklī, kādai jābūt mūsdienu sievietei un teātra kritiķes Zanes Radzobes paustajā viedoklī par popkultūras produktiem, ko patērē Latviešu sabiedrība.

Uzsākot sarunu ar seksologu Šulcu, viņš uzreiz atzīmē, ka pasaule kopumā šobrīd ir dinamiski mainīga un dzimumu stereotipi stipri mainās. «Dzimumu starpā ir ļoti daudz mainīgu stereotipu. Cilvēka fiziskā attīstība un juridiskais stāvoklis nebūt nenozīmē, ka indivīds ir pieaudzis,» uzskata Šulcs.

Runājot par dzimumu sadalījumu, kā arī par to, kuram no dzimumiem pirmajam būtu jāsper solis attiecībās, seksologs saka, ka vispirms jāraugās uz to, kas ir indivīda apziņas telpā, cik cilvēks ir iestrēdzis kaut kādos priekšstatos un cik daudz cilvēks atļaujas iziet no tā laukā. Par piemēru minot, ka viens no populārākajiem stereotipiem ir tas, ka sieviete nedrīkst būt aktīva attiecību veidošanā.

Uzreiz jāatzīmē spilgts piemērs – juriste Ieva Brante. Viņa pamanāma jau vien sava spilgtā izskata dēļ. Viņai ir ugunīgi sprogaini mati, viņa ir aizrautīga sporta cienītāja, turklāt par sevi saka: «Esmu sieviete, kura zina, ko grib!»

Savu spilgto citātu viņa pamato: «Es savu vīru pirmā noskūpstīju, pirmā ievilku gultā un pirmā viņu bildināju.»

Sarunā ar Branti, viņa uzsver, ka ikvienai sievietei būtu jāzina, ko viņa grib, neklusējot, bet skaļi izsakot savas vēlmes. Viņa stāsta, ka tas, ka viņa bijusi iniciatore savu attiecību veidošanai, nav liedzis viņas vīrietim zaudēt viņa vīrietību.

Seksologs uzskata, ka juristes Brantes rīcība – bildināt savu vīru – bijis brīnišķīgs solis. «Kāpēc tikai vīrietis drīkstētu uzrunāt sievieti attiecību uzsākšanai vai ģimenes dibināšanai. Arī sievietes to var darīt, arī vīrietim ir patīkami, ka sieviete pavēsta, ka viņa vēlas šo vīrieti un ko viņa vēlas. Arī vīrietis gaida aktivitāti no sievietes puses, un, ja viņš to sagaida, tad tas abpusēji ir pozitīvi, jo abi dzimumi rada sev tīkamus resursus,» tā seksologs.

***

Vienlaikus Brante uzskata, ka daudzās sfērās joprojām pastāv dzimumu diskriminācija, jo īpaši darbā. «Par konkrētām nozarēm man noteikti būtu jāpadomā, taču uzreiz varu teikt, bieži vien par līdzvērtīgu darbu sieviete saņem mazāk nekā vīrietis. Varbūt ikdienā mēs to nejūtam tik izteikti, jo daļa sabiedrības ir vienkārši samierinājusies, pielāgojusies šai sistēmai.»

Turpinot, viņa saka: «Es domāju, ka nākotnē situācija par algu diskrimināciju varētu mainīties. Cik ilgā nākotnē, es nevaru pateikt, bet savu pārliecību es pamatoju ar to, ka ik dienas mainās sabiedrības uztvere par lietām. Mēs redzam, ka sievietes arvien vairāk uzņemas. Mums ir ļoti daudz stipru sieviešu, bet šeit ir arī galējības, es gribu teikt, ir ļoti stipras sievietes un ir ļoti vājas sievietes. Bieži vien mūsdienu sieviete dara tik daudz, ka vīrietim, iespējams, varētu šķist, ka mēs, aktīvās sievietes, atņemam vīrietim iespēju būt aktīvam klasiskā izpratnē.»

***

Kā attiecības tiek atainotas populārajā kultūrā?

«Manuprāt, ar populāro kultūru Latvijā attiecību kontekstā paliek arvien sarežģītāk, tā iemesla dēļ, ka lielākā daļa no produktiem, kurus mēs patērējam, ir veidoti, balstoties jau eksistējošās citu kultūru veidotos produktos,» atzīmē teātra kritiķe un Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes docente Zane Radzobe.

Viņa atsauc atmiņā seriālu I Love Lucy, kas tika pārveidots un translēts arī Latvijā no 1999.gada. «Seriāls Sirdsmīļā Monika ļoti konceptuāli parāda sievietes un vīriešu attiecības. Uzreiz jāatzīmē, ka, protams, tam nav ne zinātniska pamatojuma, ne arī tas atspoguļo tā laika attiecību modeli Latvijā. Tas ir Amerikas Savienoto Valstu (ASV) 50-60 gados veidota seriāla pārnesums. Līdz ar to šajā gadījumā mēs skatāmies uz 50 – 60 gadu attiecību modeli ASV,» norāda Radzobe, piebilstot, ka, protams, var diskutēt, cik fundamentāli šīs vīriešu – sieviešu attiecības ir mainījušās.

«Ir vēl viens tāds piemērs, kas uzreiz man nāk prātā, redzot to, cik attiecības ir sarežģīts process un cik grūti to ir pasniegt kā produktu sabiedrībai, kurai ir dažāda vērtību sistēma un nacionālās iezīmes.» Eksperte min amerikāņu oriģinālseriālu Visi mīl Reimondu (Everybody Loves Raymond) un pēc tam adaptēto krievu versiju – Voroņini (Воронины).» Radzobe stāsta: «Es skatījos dokumentālo filmu par šī seriāla veidošanas procesu. Seriāla veidotāji dalījās pieredzē par to, kā filmējot krievu versijas pirmo sezonu, nācās saskarties ar dažādām problēmām, jo šīs divas ir ļoti atšķirīgās kultūras – krievi un amerikāņi. Abām šīm kultūrām ir pilnīgi dažāda izpratne par to, kas ir sieviete, par to, ko sieviete dara, kā arī par to, kas ir smieklīgi.»

Radzobe atzīmē, ka būtiska atšķirība šīm abām nacionalitātēm ir humora izjūta. Kas vienam šķiet smieklīgs, otram gluži pretēji. Tā arī esot bijusi viena no centrālajām problēmām, jo seriāla žanrs ir komēdija. Ja tas nešķiet smieklīgs, tātad projekts ir izgāzies, komentē Radzobe.

Docente atzīmē arī to, ka šī iemesla dēļ skatītājs neviļus tiek pakļauts paša produkta veidotāja priekšstatiem par to, kādām vajadzētu būt sieviešu un vīriešu attiecībām. «Turklāt ne vienmēr šis skatījums no veidotāja puses tiek precīzi noformulēts vai definēts iepriekš. Drīzāk tas ir impulsīvs lēmums.»

***

Jautājot Radzobei par popultūras produktiem, kuros atainoti dzimumu lomas modeļi, viņa atzīmē: «Es nedomāju, ka Latvijā kāds būtu ļoti iedziļinājies, kā vajadzētu, un kādas būtu tās labākās attiecības starp vīrieti un sievieti. Manuprāt, šovs Saimnieks meklē sievu, Lauku sēta utml., šķiet, interesanti Latvijas auditorijai tieši tā iemesla dēļ, ka vairāk atpoguļo mūsu dzīvi, mūsu valsts izpratni un realitāti.»

Juriste Brante Latvijas televīzijas produktus vērtē kritiski. «Manuprāt, kvalitātei, ko redzam televīzijā, ir jābūt ļoti augstai. Uzskatu, ka ir stipri jāpārdomā, ko pārraida un kāpēc. Tāpēc ir ļoti liela nozīme ne tikai Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPL), bet arī mediju politikai. Ko mēs ar šiem raidījumiem, šoviem vēlamies dot sabiedrībai, kāds ir «sausais atlikums» tam, ko mēs redzam?» jautājumus uzdod Brante.

«Jautājums būtu, ko producenti vai veidotāji vēlas panākt ar raidījumiem, projektiem, šoviem? Vienkārši «truli» aizpildīt cilvēku laiku? Es negribu izcelt vienu vai otru raidījumu, es runāju par raidījumiem kopumā,» teic Brante, neslēpjot arī to, ka daži no Latvijā translētajiem produktiem viņā izraisa smīnu.

Arī seksologs, taujāts par to, kāds viedoklis ir par Latvijas raidījumiem, kuros tiek atainotas attiecības starp vīrieti un sievieti, norāda: «Ja mēs runājam par raidījuma korektumu, par cieņu pret abu dzimumu līdzvērtību, tad, manuprāt, raidījumos, kuru galvenā ideja ir veidot attiecības jeb palīdzēt atrast «otru pusīti», ir svarīgi, lai abu dzimumu intereses būtu ievērotas.»

Par piemēru viņš min: «Ja vienā sezonā vīrietis meklē sev partneri, izvēloties no vairākām sievietēm, tad otrā sezonā sievietei vajadzētu izvēlēties no vairākiem vīriešiem. Vai, piemēram, scenārijs būtu veidots tā, lai šo cilvēku skaits būtu līdzvērtīgs, jo tas parādītu abu dzimumu balansu attiecībās. Tas būtu korekti.»

Ref: 225.000.103.3121


Pievienot komentāru

  1. Ināra teica:

    Pilnībā esmu vienās domās ar juristi Branti par televīziju. Televīzijas pārraidēm jābūt ar augstu kvalitāti, bet saturam ir zema kvalitāte, ļoti zema. Izņemot dažus raidījumus. Šī zemā kvalitāte degradē cilvēkus. Brīnos, ka cilvēki ar to ir samierinājušies.

    +1 0 -1 0

Tikai 12% darbinieku pilnīgi pārzina savas organizācijas IT drošības politiku

Uzņēmumos visā pasaulē joprojām ir novērojams satraucošs informētības trūkums Informācijas tehnoloģijas drošības jautājumos, liecina Kaspersky Lab un B2B International veiktais pētījums.

Organizācija: Latvijā atgriežas daļa valsti pametušo patvēruma meklētāju

Pēdējo mēnešu laikā ir vērojama tendence, ka Latvijā atgriežas daļa to patvēruma meklētāju statusu ieguvušo cilvēku, kuri iepriekš izbrauca no valsts, informē biedrības Patvērums Drošā māja vadītāja Sandra Zalcmane.

Neskatoties uz pagaidu aizliegumu atrasties uz ledus, vecāki ved savus bērnus slidot

Aizvadītās nedēļas nogales svētdienā, 14.janvārī, Rīgas pašvaldības policijas videonovērošanas centra darbinieki caur kameras aci ievēroja, ka uz Uzvaras parka dīķa ledus slido divas personas. Ņemot vērā, ka no 10.janvāra ir spēkā aizliegums atrasties uz Rīgas ūdenstilpnēm, uz notikuma vietu nosūtīta tuvākā Rīgas pašvaldības policijas ekipāža.

Igaunijas pensiju fondi piesardzīgi par Sāremā tilta ieguldījumu ideju

Saistībā ar 500 miljonus eiro vērtu ieceri būvēt maksas tiltu no Igaunijas rietumu krasta līdz valsti lielākajai salai, Sāremā, un pieņēmumu, ka to varētu finansēt no igauņu pensiju fondiem, piesardzīgu attieksmi paudusi banka Swedbank.

Pētījums: cilvēki maldīgi uzskata, ka rīsi, rieksti un banāni ir pilngraudu produkti

Vairākums cilvēku (82%) uzskata, ka ikdienā ir veselīgi uzturā lietot pilngraudu produktus. Taču vienlaikus cilvēki maldīgi domā, ka rīsi, rieksti un banāni ir pilngraudu produkti, liecina Cereal Partners Worldwide veiktais pētījums.

Līdz ar salu uz grants autoceļiem atceļ transporta masas ierobežojumus

Iestājoties ziemai raksturīgiem laika apstākļiem un salam, uz grants autoceļiem tiek atcelti sakarā ar šķīdoni ieviesti autotransporta masas ierobežojumi, vēsta VAS Latvijas Valsts ceļi.

Novaturas: Vairāk nekā 61 000 Baltijas iedzīvotāju pavadīs vasaras atpūtu ārvalstīs

Tūroperators Baltijas valstīs Novaturas, kas 2018.gadā plāno debitēt Varšavas un Viļņas fondu biržās, ir novērojis rekordlielu klientu aktivitāti, salīdzinot ar iepriekšējā gada rādītājiem.

Aldaris: Bezalkoholiskā alus tirgus 2017.gadā pieaudzis par 9%

AS Aldaris 2017.gadu noslēdzis ar bezalkoholiskā alus kategorijas ievērojamu pieaugumu. Pieprasījums pēc bezalkoholiskā alus pieaudzis visā Latvijas tirgū kopumā - bezalkoholiskā alus tirgus 2017.gadā audzis par 9%, vēsta AS Aldaris pārstāvji.

Politiķe paziņo par ielaušanos e-veselības sistēmā; premjers informāciju neapstiprina

Pagājušajā ceturtdienā, 11.janvārī, e-veselības sistēmai «tika izdarīti traucējumi» un tajā ielauzušies ļaundari, Latvijas Radio paziņo Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča. Premjers Māris Kučinskis gan uzsver, ka informācija par iespējamo ielaušanos nav apstiprinājusies.

airBaltic pērn pārvadājusi vislielāko pasažieru skaits lidsabiedrības vēsturē

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 2017.gadā kopumā pārvadājusi 3 523 300 pasažierus jeb par 22% vairāk nekā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos. Tas ir vislielākais pārvadāto pasažieru skaits lidsabiedrības vēsturē.

Iedzīvotāju skaits Igaunijā pieaug trešo gadu pēc kārtas

Igaunijas iedzīvotāju skaits audzis trešo gadu pēc kārtas. 1.janvārī tas sasniedzis 1 318 700, kas ir par 3 070 cilvēkiem vairāk nekā 2017.gada sākumā. Tā aplēsuši igauņu statistiķi, kuri gan brīdinājuši, ka aplēse balstīta uz sākotnējiem datiem, kas vēl varētu būtiski mainīties, jo nav ņemta vērā nereģistrētā imigrācija.

Bildēs: Gleznainās Rīgas ainavas

Gleznainās fotogrāfijās iemūžināts dzelzceļa tilts pār Daugavu, Rīgas panorāma, biedrības Latvijas karogs dāvinātais Latvijas valsts karogs, kurš uzstādīts 60 metrus augstā mastā uz AB dambja, viesnīca Radisson Blu Daugava, kā arī Latvijas Nacionālā bibliotēka. 

Pētījums: Latviju pametuši 100'000 cilvēku ar augstāko izglītību

No 2000. līdz 2016.gadam Latviju pametuši 100 000 iedzīvotāju ar augstāko izglītību, telekanāla LNT raidījumā 900 sekundes teica Latvijas Universitātes profesors Mihails Hazans.

Nacionālā apvienība rosina aizliegt «ofšoriem» piedalīties iepirkumos

Apvienības Visu Latvijai-Tēvzemei un brīvībai/LNNK Saeimas frakcija ir iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, piedāvājot aizliegt «ofšoriem» jeb zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs un teritorijās reģistrētiem uzņēmumiem piedalīties publiskajos iepirkumos.

Krievijas skolā iebrūk ar nažiem

Skolā Permas pilsētā Krievijā pusaudži ar nažiem uzbrukuši skolotājai un skolēniem, nodarot miesas bojājumus kopumā 12 cilvēkiem.

Volkswagen komerctransports uzstādījis jaunu pārdošanas rekordu

Pērn Volkswagen komerctransports visā pasaulē pārdevis gandrīz pusmiljonu jeb 497 900 automašīnas, uzstādot jaunu rekordu.

Pētījums: Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju neuzticas līdzcilvēkiem

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka lielākajai daļai cilvēku nevar uzticēties, kamēr pilnībā uzticēties ir gatavi vien 5%. Savukārt lēmumu pieņēmējiem uzticas mazāk nekā piektā daļa Latvijas iedzīvotāju.

Ekonomikas eksperts: Gaidāms labs gads investoriem

«Arī šis gads solās būt labs investoriem, jo globālā ekonomika aug un uzņēmumu peļņa ir ar augšupejošu tendenci,» norāda Luminor ekonomikas eksperts Gints Belēvičs.

Rumānijā valdības vadītājs, jau otrais septiņu mēnešu laikā

Rumānijā septiņu mēnešu laikā atkāpies otrais premjerministrs Mihajs Tudose, kurš līdzīgi kā iepriekšējais valdības vadītājs zaudējis paša pārstāvētās Sociāldemokrātiskās partijas atbalstu.

Pilsētas īpašuma komiteja atbalsta vairāku graustu sakārtošanu piespiedu kārtā

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas deputāti atbalsta vairāku pilsētā atrodošos graustu sakārtošanu piespiedu kārtā. Tās ir būves Bauskas ielā 69, Bauskas ielā 69A, Miera ielā 14 un Jāņa Asara ielā 22.

NA: Domei jāizvērtē partnerības pieeja Āgenskalna tirgus attīstībā

Rīgas domes deputātiem ir jāizvēlas, vai slēgtā Āgenskalna tirgus situācijā svarīgākais ir temps vai kvalitāte. Ir divas iespējas: forsēt slēgtā tirgus attīstību ar izsoli par ilgtermiņa nomas tiesībām vai pirms gala lēmuma veltīt laiku, lai izvērtētu publiskās privātās partnerības modeļa iespēju. To paredz Rīgas domes Nacionālās apvienības frakcijas deputātu sagatavotais priekšlikums RD Pilsētas īpašuma komitejas sēdei.

Rubenim mākslinieciskajā jomā svarīgākais ir gatavošanās Nacionālā teātra simtgadei

Mākslinieciskajā jomā svarīgākais ir gatavošanās Nacionālā teātra simtgadei, līdz kurai ir atlicis gads, atzīst teātra izpilddirektors Ojārs Rubenis.

Eksperts: Graudu cenas lielā mērā ietekmē politiskā situācija pasaulē

Patlaban graudu cenas ir stabilizējušās un joprojām ir salīdzinoši zemas, saka Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrības Latraps ģenerāldirektors Edgars Ruža. «Graudu cenas ir tajā pašā zemajā līmenī, kurā tās ir kopš [pagājušā gada] rudens, vasaras,» teic Ruža.

LPS aicina mazināt birokrātisko slogu dokumentu iesniegšanai Zemesgrāmatā

Ministru kabinets neatbalsta Latvijas Pašvaldību savienības ierosinājumu - atļaut nostiprinājuma lūgumus Zemesgrāmatā iesniegt arī bez notāru starpniecības.

Pērn nedaudz sarucis nodotā piena apmērs; arī govju skaits turpināja samazināties

Pagājušajā gadā zemnieku nodotā svaigpiena apmērs salīdzinājumā ar 2016.gadu ir samazinājies par 0,1% līdz 813 463 043 kilogramiem, liecina Lauksaimniecības datu centra apkopotā informācija.