bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.04.2018 | Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs
LatviaLatvija

Nebeidzamie attiecību jautājumi: Ko televīzijas raidījumi rāda sabiedrībai?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šķiet, ka tēma par sieviešu un vīriešu attiecībām vienmēr būs aktuāla. To pierāda sabiedrībā joprojām milzum daudz valdošie stereotipi par dzimumu lomu sadalījumu. Turklāt aizvien aktuāls arī dzimumu diskriminācijas jautājums. Tāpat popularitāti nezaudē populārās kultūras radītie produkti, kuros apspēlēti nebeidzamie attiecību jautājumi. BNN piedāvā ielūkoties seksologa Artūra Šulca pārdomās par dzimumu lomu sadalījumu, juristes Ievas Brantes viedoklī, kādai jābūt mūsdienu sievietei un teātra kritiķes Zanes Radzobes paustajā viedoklī par popkultūras produktiem, ko patērē Latviešu sabiedrība.

Uzsākot sarunu ar seksologu Šulcu, viņš uzreiz atzīmē, ka pasaule kopumā šobrīd ir dinamiski mainīga un dzimumu stereotipi stipri mainās. «Dzimumu starpā ir ļoti daudz mainīgu stereotipu. Cilvēka fiziskā attīstība un juridiskais stāvoklis nebūt nenozīmē, ka indivīds ir pieaudzis,» uzskata Šulcs.

Runājot par dzimumu sadalījumu, kā arī par to, kuram no dzimumiem pirmajam būtu jāsper solis attiecībās, seksologs saka, ka vispirms jāraugās uz to, kas ir indivīda apziņas telpā, cik cilvēks ir iestrēdzis kaut kādos priekšstatos un cik daudz cilvēks atļaujas iziet no tā laukā. Par piemēru minot, ka viens no populārākajiem stereotipiem ir tas, ka sieviete nedrīkst būt aktīva attiecību veidošanā.

Uzreiz jāatzīmē spilgts piemērs – juriste Ieva Brante. Viņa pamanāma jau vien sava spilgtā izskata dēļ. Viņai ir ugunīgi sprogaini mati, viņa ir aizrautīga sporta cienītāja, turklāt par sevi saka: «Esmu sieviete, kura zina, ko grib!»

Savu spilgto citātu viņa pamato: «Es savu vīru pirmā noskūpstīju, pirmā ievilku gultā un pirmā viņu bildināju.»

Sarunā ar Branti, viņa uzsver, ka ikvienai sievietei būtu jāzina, ko viņa grib, neklusējot, bet skaļi izsakot savas vēlmes. Viņa stāsta, ka tas, ka viņa bijusi iniciatore savu attiecību veidošanai, nav liedzis viņas vīrietim zaudēt viņa vīrietību.

Seksologs uzskata, ka juristes Brantes rīcība – bildināt savu vīru – bijis brīnišķīgs solis. «Kāpēc tikai vīrietis drīkstētu uzrunāt sievieti attiecību uzsākšanai vai ģimenes dibināšanai. Arī sievietes to var darīt, arī vīrietim ir patīkami, ka sieviete pavēsta, ka viņa vēlas šo vīrieti un ko viņa vēlas. Arī vīrietis gaida aktivitāti no sievietes puses, un, ja viņš to sagaida, tad tas abpusēji ir pozitīvi, jo abi dzimumi rada sev tīkamus resursus,» tā seksologs.

***

Vienlaikus Brante uzskata, ka daudzās sfērās joprojām pastāv dzimumu diskriminācija, jo īpaši darbā. «Par konkrētām nozarēm man noteikti būtu jāpadomā, taču uzreiz varu teikt, bieži vien par līdzvērtīgu darbu sieviete saņem mazāk nekā vīrietis. Varbūt ikdienā mēs to nejūtam tik izteikti, jo daļa sabiedrības ir vienkārši samierinājusies, pielāgojusies šai sistēmai.»

Turpinot, viņa saka: «Es domāju, ka nākotnē situācija par algu diskrimināciju varētu mainīties. Cik ilgā nākotnē, es nevaru pateikt, bet savu pārliecību es pamatoju ar to, ka ik dienas mainās sabiedrības uztvere par lietām. Mēs redzam, ka sievietes arvien vairāk uzņemas. Mums ir ļoti daudz stipru sieviešu, bet šeit ir arī galējības, es gribu teikt, ir ļoti stipras sievietes un ir ļoti vājas sievietes. Bieži vien mūsdienu sieviete dara tik daudz, ka vīrietim, iespējams, varētu šķist, ka mēs, aktīvās sievietes, atņemam vīrietim iespēju būt aktīvam klasiskā izpratnē.»

***

Kā attiecības tiek atainotas populārajā kultūrā?

«Manuprāt, ar populāro kultūru Latvijā attiecību kontekstā paliek arvien sarežģītāk, tā iemesla dēļ, ka lielākā daļa no produktiem, kurus mēs patērējam, ir veidoti, balstoties jau eksistējošās citu kultūru veidotos produktos,» atzīmē teātra kritiķe un Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes docente Zane Radzobe.

Viņa atsauc atmiņā seriālu I Love Lucy, kas tika pārveidots un translēts arī Latvijā no 1999.gada. «Seriāls Sirdsmīļā Monika ļoti konceptuāli parāda sievietes un vīriešu attiecības. Uzreiz jāatzīmē, ka, protams, tam nav ne zinātniska pamatojuma, ne arī tas atspoguļo tā laika attiecību modeli Latvijā. Tas ir Amerikas Savienoto Valstu (ASV) 50-60 gados veidota seriāla pārnesums. Līdz ar to šajā gadījumā mēs skatāmies uz 50 – 60 gadu attiecību modeli ASV,» norāda Radzobe, piebilstot, ka, protams, var diskutēt, cik fundamentāli šīs vīriešu – sieviešu attiecības ir mainījušās.

«Ir vēl viens tāds piemērs, kas uzreiz man nāk prātā, redzot to, cik attiecības ir sarežģīts process un cik grūti to ir pasniegt kā produktu sabiedrībai, kurai ir dažāda vērtību sistēma un nacionālās iezīmes.» Eksperte min amerikāņu oriģinālseriālu Visi mīl Reimondu (Everybody Loves Raymond) un pēc tam adaptēto krievu versiju – Voroņini (Воронины).» Radzobe stāsta: «Es skatījos dokumentālo filmu par šī seriāla veidošanas procesu. Seriāla veidotāji dalījās pieredzē par to, kā filmējot krievu versijas pirmo sezonu, nācās saskarties ar dažādām problēmām, jo šīs divas ir ļoti atšķirīgās kultūras – krievi un amerikāņi. Abām šīm kultūrām ir pilnīgi dažāda izpratne par to, kas ir sieviete, par to, ko sieviete dara, kā arī par to, kas ir smieklīgi.»

Radzobe atzīmē, ka būtiska atšķirība šīm abām nacionalitātēm ir humora izjūta. Kas vienam šķiet smieklīgs, otram gluži pretēji. Tā arī esot bijusi viena no centrālajām problēmām, jo seriāla žanrs ir komēdija. Ja tas nešķiet smieklīgs, tātad projekts ir izgāzies, komentē Radzobe.

Docente atzīmē arī to, ka šī iemesla dēļ skatītājs neviļus tiek pakļauts paša produkta veidotāja priekšstatiem par to, kādām vajadzētu būt sieviešu un vīriešu attiecībām. «Turklāt ne vienmēr šis skatījums no veidotāja puses tiek precīzi noformulēts vai definēts iepriekš. Drīzāk tas ir impulsīvs lēmums.»

***

Jautājot Radzobei par popultūras produktiem, kuros atainoti dzimumu lomas modeļi, viņa atzīmē: «Es nedomāju, ka Latvijā kāds būtu ļoti iedziļinājies, kā vajadzētu, un kādas būtu tās labākās attiecības starp vīrieti un sievieti. Manuprāt, šovs Saimnieks meklē sievu, Lauku sēta utml., šķiet, interesanti Latvijas auditorijai tieši tā iemesla dēļ, ka vairāk atpoguļo mūsu dzīvi, mūsu valsts izpratni un realitāti.»

Juriste Brante Latvijas televīzijas produktus vērtē kritiski. «Manuprāt, kvalitātei, ko redzam televīzijā, ir jābūt ļoti augstai. Uzskatu, ka ir stipri jāpārdomā, ko pārraida un kāpēc. Tāpēc ir ļoti liela nozīme ne tikai Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPL), bet arī mediju politikai. Ko mēs ar šiem raidījumiem, šoviem vēlamies dot sabiedrībai, kāds ir «sausais atlikums» tam, ko mēs redzam?» jautājumus uzdod Brante.

«Jautājums būtu, ko producenti vai veidotāji vēlas panākt ar raidījumiem, projektiem, šoviem? Vienkārši «truli» aizpildīt cilvēku laiku? Es negribu izcelt vienu vai otru raidījumu, es runāju par raidījumiem kopumā,» teic Brante, neslēpjot arī to, ka daži no Latvijā translētajiem produktiem viņā izraisa smīnu.

Arī seksologs, taujāts par to, kāds viedoklis ir par Latvijas raidījumiem, kuros tiek atainotas attiecības starp vīrieti un sievieti, norāda: «Ja mēs runājam par raidījuma korektumu, par cieņu pret abu dzimumu līdzvērtību, tad, manuprāt, raidījumos, kuru galvenā ideja ir veidot attiecības jeb palīdzēt atrast «otru pusīti», ir svarīgi, lai abu dzimumu intereses būtu ievērotas.»

Par piemēru viņš min: «Ja vienā sezonā vīrietis meklē sev partneri, izvēloties no vairākām sievietēm, tad otrā sezonā sievietei vajadzētu izvēlēties no vairākiem vīriešiem. Vai, piemēram, scenārijs būtu veidots tā, lai šo cilvēku skaits būtu līdzvērtīgs, jo tas parādītu abu dzimumu balansu attiecībās. Tas būtu korekti.»

Ref: 225.000.103.3121


Pievienot komentāru

  1. Ināra teica:

    Pilnībā esmu vienās domās ar juristi Branti par televīziju. Televīzijas pārraidēm jābūt ar augstu kvalitāti, bet saturam ir zema kvalitāte, ļoti zema. Izņemot dažus raidījumus. Šī zemā kvalitāte degradē cilvēkus. Brīnos, ka cilvēki ar to ir samierinājušies.

    +1 0 -1 0

Nedēļa Lietuvā. Valdība piesaka nodokļu un pensiju sistēmas reformas

Lietuvas valdība aizvadītajā nedēļā nākusi klajā ar ieceri veikt būtiskas reformas nodokļu un pensiju sistēmā.

BNN nedēļas apkopojums: Kučinskim nav risinājuma. Dzimstības līmenis krītas. Neatliekamās palīdzības nepārtrauktība

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Kritums; Izaugsme; Kustība; Vērtējums.

Indijā upes krastā atrasts sakropļots pazudušās Latvijas pilsones līķis

Indijā upes krastā atrasts pirms vairāk nekā mēneša pazudušās Latvijas pilsones Līgas Skromanes līķis, vēsta tīmekļa izdevums India Today.

VL-TB/LNNK Saeimas sēdē plāno atbalstīt aizliegumu «ofšoriem» piedalīties publiskajos iepirkumos

Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK Saeimas sēdē tomēr atbalstīs priekšlikumu, kas paredz aizliegumu publiskajos iepirkumos piedalīties «ofšoriem», vēsta VL-TB/LNNK.

EM: Ražotāju cenas ietekmēs izejvielu cenu dinamika

Apstrādes rūpniecības ražotāju cenas šogad pieaugs līdzīgi kā 2017.gadā. Ražotāju cenu līmeni lielā mērā ietekmēs eksportētās produkcijas ražotāju cenu svārstības, ko pamatā nosaka pasaules izejvielu cenu dinamika, prognozē Ekonomikas ministrija.

Lidostā Rīga ražīgākais marts tās darbības vēsturē

Lidostā Rīga trīs mēnešos apkalpoti jau 1 352 776 pasažieri – par 19,4% vairāk nekā 2017.gada attiecīgajā periodā. Martā lidostā apkalpoti vairāk nekā pusmiljons pasažieru, kas ir lielākais gada trešajā mēnesī apkalpoto pasažieru skaits lidostas vēsturē. Pasažieru skaits martā, salīdzinot ar 2017.gada martu, pieaudzis par 20,4%, liecina operatīvie dati par lidostas darbības rezultātiem šā gada pirmajā ceturksnī.

Lietā par Depo būvniecību Jelgavā zemes īpašnieks prasa noraidīt visu tiesas sastāvu

SIA Auras centrs, kas uz sev piederoša zemesgabala Jelgavā vēlas izbūvēt lielveikalu Depo, Administratīvajā rajona tiesā iesniegusi noraidījumu visam tiesas sastāvam, jo šaubās par tā objektivitāti, izskatot jelgavnieku pieteikumus ar lūgumu atcelt Jelgavas domes lēmumus, ar kuriem atstāta spēkā lielveikala Depo būvēšanai izsniegtā būvatļauja.

Latvijas karavīri piedalīsies Apvienoto reaģēšanas spēku mācībās

No 21.aprīļa līdz 3.maijam, Lielbritānijā, Solsberī poligonā norisināsies Apvienoto reaģēšanas spēku mācības, kurās Latvijas bruņotos spēkus pārstāvēs aptuveni 80 Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes karavīru.

Gapoņenko tiek apcietināts par iespējamām pret Latviju vērstām darbībām

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien nolēma piemērot drošības līdzekli apcietinājumu nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongres vadītajam Aleksandram Gapoņenko.

SPRK: Gaso juridiskā nodalīšana no Latvijas Gāzes atbilst likuma prasībām

Izvērtējot sadales sistēmas operatora iesniegtos dokumentus atbilstoši Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas noteikumiem un papildu informāciju, SPRK ir atzinusi, ka AS Gaso veiktie pasākumi AS Latvijas Gāze reorganizācijas procesā neatkarības prasību nodrošināšanai ir pietiekami, vēsta SPRK pārstāvji.

No 2.maija būs izmaiņas 34. un 48. autobusa kustības sarakstā

No 2.maija pasažieru ērtībām 34. un 48. autobusa maršrutam tiks mainīts kustības saraksts darba dienām, informē Rīgas satiksme.

Nolemts atteikties ieviest normu, kas apgrūtinātu «ģimenes bankrotu» veikšanu

Skatot piedāvātos grozījumus Maksātnespējas likumā, nolemts atteikties no sākotnēji plānotās normas, kas būtu apgrūtinājusi tā dēvēto «ģimenes bankrotu» veikšanu.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā pieaudzis par 3,5%

Šī gada martā, salīdzinot ar 2017.gada martu, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir palielinājies par 3,5%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas augušas par 3,2%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,9%, vēsta CSP dati.

Tiesā nonāk krimināllieta par maksātnespējas administratoru pretlikumīgām darbībām

Latvijas prokuratūra tiesai nodevusi krimināllietu par divu maksātnespējas administratoru pretlikumīgām darbībām, tai skaitā izspiešanu, kukuļa pieprasīšanu un pienākumu nepildīšanu.

Pašvaldība: Pēc tikšanās vasarā British Steel atteicās pirkt KVV Liepājas metalurgu

Pēc tikšanās pagājušā gada augusta beigās Lielbritānijas uzņēmums British Steel, kas pašlaik izrāda interesi par Liepājas metālapstrādes uzņēmumu, atteicās pirkt maksātnespējīgo AS KVV Liepājas metalurgs. Tā apgalvo domes priekšsēdētāja padomnieks sabiedrisko attiecību jautājumos Andrejs Rjabcevs.

Lielākie valsts amatpersonu ienākumi Spurei un Čakšai, lielākā alga – Rimšēvičam

Īpašumu pārdošanas dēļ lielākos ienākumus starp valsts amatpersonām 2017.gadā ir guvusi Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure un veselības ministre Anda Čakša, bet lielāko algu joprojām ir saņēmis Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, liecina apkopotie Valsts ieņēmumu dienestā iesniegto valsts amatpersonu deklarāciju dati.

Pašvaldības policisti no Hapaka grāvja izceļ 25 metrus garu nelegālu zvejas tīklu

Rīgas pašvaldības policijas Drošības uz ūdens un civilās aizsardzības pārvaldes darbinieki, veicot rūpnieciskās zvejas noteikumu ievērošanas kontroli, Hapaka grāvī atrada un izcēla nemarķētu zvejas rīku.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā – 1,255 miljardi eiro

Latvijā šogad aprīļa sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,255 miljardu eiro apmērā, kas ir par 3,2% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Spānijā teroraktu upuri nepieņem basku separātistu ETA atvainošanos

Spānijā iedzīvotāji, kuri savulaik cietuši basku separātistu organizācijas ETA sarīkotos vardarbīgos uzbrukumos, ir noraidījuši atvainošanos, ko organizācija paudusi šonedēļ attiecībā tiem upuriem, kurus tā negribot nonāvējusi vai ievainojusi.

Noslēdzies astoņus gadus ilgušais Latvijas-Krievijas robežas demarkācijas process

Stājas spēkā Latvijas-Krievijas valsts robežas demarkācijas dokumenti. Līdz ar to 2018.gada 21.aprīlī ir noslēdzies abu valstu kopējā robežposma demarkācijas process, kas ilga astoņus gadus. Demarkācijas procesa gaitā tika veikta 283,6 km garās robežlīnijas iezīmēšana dabā.

Ģenerālprokurors vēršas Satversmes tiesā par OIK regulējuma neatbilstību Satversmei

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers iesniedzis Satversmes tiesai pieteikumu par elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes regulējuma neatbilstību Satversmei.

Veģetāro desiņu Francijā aizliegs saukt par «desiņu»

Francijā iecerēts aizliegt no dārzeņiem gatavotus pārtikas produktus pārdot ar nosaukumiem, kas attiecas uz gaļas izstrādājumiem, tā vēršoties pret tādiem apzīmējumiem kā, piemēram, «sojas steiks» un «veģetārā desiņa».

Vienotība varētu kļūt par Jauno Vienotību, bet par premjera kandidātu Kariņš

Līdzšinējā partija Vienotība Saeimas vēlēšanās varētu startēt ar jaunu nosaukumu - Jaunā Vienotība, bet par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīs eiroparlamentārieti Krišjāni Kariņu. Tā vēsta LTV raidījums Panorāma.

Atklās pirmo vēstures grāmatu vācu valodā par Latvijas simtgadi

Berlīnē Latvijas vēstniecība Vācijā pirmdien, 23.aprīlī, notiks Latvijas valsts simtgadei veltītās vēstures grāmatas Lettland 1918-2018. Ein Jahrhundert Staatlicheit atklāšana, kurai sekos augsta līmeņa politiska diskusija par Latvijas, Vācijas un Eiropas nākotni.

Pieaug pārkāpumu intensitāte uz Latvijas valsts robežas

Aprīlī aizturētas divas valsts robežu nelikumīgi šķērsojušas Vjetnamas pilsoņu grupas un konstatēti vairāki cigarešu nelikumīgas pārvietošanas gadījumi, vēsta Latvijas Valsts robežsardze.