bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 22.11.2017 | Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Eiropiešu «acīs» parādās optimisms

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Eiropas iedzīvotāji sāk kļūt optimistiskāki attiecībā uz ekonomikas turpmāko gaitu, jo arvien vairāk cilvēku uzskata, ka smagākā krīze jau ir aiz muguras, secināts Eirobarometra 2011.gada pavasara apsekojumā.

43 % Eiropas iedzīvotāju domā, ka krīzes ietekme uz darba tirgu jau sasniegusi apogeju. Tas ir par vienu procentu punktu vairāk nekā iepriekšējā pārskatā 2010.gada rudenī un par 15 procentu punktiem vairāk nekā 2009.gada pavasarī. Tāpat Eiropas iedzīvotāji arvien vairāk pieprasa ES rīcību un spēcīgāku Eiropas sadarbību, lai rastu risinājumu krīzei un novērstu turpmākas problēmas. Turpat 8 no 10 Eiropas iedzīvotājiem uzskata, ka ekonomikas politikas ciešāka koordinācija dalībvalstu starpā būtu efektīvs veids, kā risināt situāciju ekonomikas jomā.

«Jaunākais Eirobarometra pārskats apstiprina, ka Eiropas Savienība pakāpeniski iziet no krīzes. Cilvēki uzskata, ka ES īsteno efektīvus pasākumus, cīnoties ar krīzi, un mēs atkal virzāmies atveseļošanās virzienā,» sacīja Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Viviāna Redinga. «Pārskats arī liecina, ka vairums cilvēku uzskata, ka ES virzās pareizajā virzienā. Viņi sagaida, ka ES iestādes un valstu valdības turpinās stāties pretī kopīgiem pārbaudījumiem, panākot izaugsmes ilgtspēju un radot darba vietas. Ja mēs visi rīkosimies atbildīgi, Eiropai ir labas izredzes izkļūt no krīzes stiprākai nekā tā bijusi pirms tam.»

Kaut arī vispārējā ES tendence ir pozitīva, joprojām vērojama skepse valstīs, kam aizvien jāsaskaras ar ekonomikas lejupslīdi un bezdarba pieaugumu. Pastāv atšķirības starp «optimistiskākām» un «pesimistiskākām» valstīm. Vairums dalībvalstu, jo īpaši Dānija (68 %), Igaunija (64 %) un Austrija (62 %), uzskata, ka ekonomikas krīzes ietekme uz darba tirgu jau sasniegusi savu augstāko punktu. Pretējs viedoklis vērojams valstīs, kas cīnās ar krīzi, piemēram, Portugālē (80 %) un Grieķijā (78 %).

Eiropas iedzīvotāji joprojām plaši atbalsta ideju «esam stiprāki, strādājot kopā»: 79 % (+2 procentu punkti kopš 2010. gada rudens) atbalsta «ekonomikas politikas ciešāku koordināciju starp visām ES dalībvalstīm», 78 % (+3) atbalsta «ES veiktu ciešāku uzraudzību, kad publiskie finanšu līdzekļi tiek izmantoti banku un finanšu iestāžu glābšanai», 78 % (+3) domā, ka efektīva būtu «ekonomikas un finanšu politikas ciešāka koordinācija starp eiro zonas valstīm», 77 % (+2) atbalsta «lielo finanšu grupu darbības ciešu pārraudzību, ko veic ES», bet 73 % (+2) uzskata, ka efektīva būtu «lielāka ES loma finanšu pakalpojumu regulēšanā».

Pilsoņi arī joprojām atzīst ES par efektīvāko procesa dalībnieku, lai stātos pretī ekonomikas krīzes izpausmēm – to izvirzot pirms valstu valdībām (skat. pielikumu). ES saglabā pirmo pozīciju (22%, -1), bet tai cieši seko valstu valdības (20 %, bez izmaiņām). G20 (14%, -2) ir atdevusi savu trešo pozīciju Starptautiskajam Valūtas fondam (15 %, bez izmaiņām). Trešo reizi pēc kārtas kopš 2010.gada pavasara Eirobarometra apsekojuma ASV (7%, +1) atpaliek no starptautiskajām organizācijām.

Attiecībā uz stratēģiju Eiropa 2020, kurā iekļautas vairākas ierosmes, lai veicinātu izaugsmi un radītu darba vietas, Eiropas iedzīvotāji visas septiņas ierosmes atzina par «svarīgām» (skat. pielikumu). Lielākais atbalsts tika pausts «palīdzībai trūcīgiem un sociāli atstumtiem cilvēkiem un iespēju sniegšanai viņiem būt aktīvai sabiedrības daļai» (79%, +3), «darba tirgu modernizācijai, lai paaugstinātu nodarbinātības līmeni» (79%, +3) un «atbalstam ekonomikai, kurā mazāk izmanto dabas resursus un mazāk emitē siltumnīcefektu izraisošās gāzes» (76%, +3). Eiropas iedzīvotāju vairākums arī uzskata, ka stratēģijas Eiropa 2020 mērķi – inovācijas veicināšana un konkurētspējas vairošana – ir reāli sasniedzami.

Visbeidzot, vairums Eiropas iedzīvotāju – 46 % (bez izmaiņām) – uz nākotni raugās optimistiski, apgalvojot, ka stratēģija Eiropa 2020 virza ES pareizajā virzienā. Viņi ir vienisprātis, ka «ES virzās pareizajā virzienā, lai izkļūtu no krīzes un stātos pretī jauniem pasaules mēroga pārbaudījumiem». Šim viedoklim piekrīt 46 % vai vairāk cilvēku 21 no 27 dalībvalstīm.

 


Pievienot komentāru

Turcijā žurnālistam cietumsods par Twitter ierakstu

Tiesa Turcijā žurnālistam no opozīcijas laikraksta piespriesti trīs gadi cietumā par teroristiskas propagandas izplatīšanu saistībā ar ierakstu mikroemuāru vietnē Twitter, kas uz brīdi bijis internetā.

Latvijas pilsonībā uzņem vēl 60 personas

Ministru kabinets izdevis rīkojumu otrdien, 21.novembrī, uzņemt Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā 60 personas, tajā skaitā divus nepilngadīgos, kuri naturalizējušies kopā ar vecākiem, vēsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

Apšauba Ogres novada domes ieceri ieviest maksu par iebraukšanu Ogrē

Latvijas valsts ceļi apšauba Ogres novada domes ieceri citu teritoriju iedzīvotājiem piemērot nodevu par iebraukšanu Ogres pilsētā un Ogresgala pagastā, norāda LVC pārstāve Anna Kononova.

Pētījums: Latvijā nodokļi uzņēmumiem - pievilcīgākie Baltijas valstīs

Latvijā nodokļu sistēma ir pievilcīgākā Baltijas valstu vidū, bet kopumā 190 pasaules valstu vidū tā ir 13.pievilcīgākā, liecina jaunākais Pasaules Bankas un audita kompānijas PricewaterhouseCoopers ziņojums par nodokļu sistēmām pasaulē. Igaunija reitingā Paying Taxes 2018 ierindojas 14.vietā, bet Lietuva - 18.vietā.

Būvniecībā varēs izmantot EEZ valstu standartiem atbilstošu stiegrojuma tēraudu

Ministru kabinets otrdien, 21.novembra sēdē, apstiprināja grozījumus būvizstrādājumu tirgus uzraudzības kārtībā, ar kuriem turpmāk Latvijā būvdarbos tiek atļauts izmantot tādu stiegrojuma tēraudu, kurš ir ieguvis atbilstības novērtējumu ikvienam Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstu standartam, kā arī atbilst noteikumos izvirzītajām minimālajām prasībām.

Decembrī uz «oligarhu lietas» izmeklēšanu aicinās Šķēli, Dūklavu un Ameriku

Decembrī uz «oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdi aicināts ekspolitiķis Andris Šķēle, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks.

Lai samazinātu OIK izmaksas, mazina atbalstu AS Latvenergo TEC stacijām

Valdība, otrdien, 21.novembra sēdē, nolēma par 75% samazināt atbalstu AS Latvenergo TEC stacijām, nodrošinot elektroenerģijas obligātā iepirkuma izmaksu samazināšanu gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām.

Militāro karjeru sāks vairāk nekā 30 profesionālajā dienestā pieņemto karavīru

Vairāk nekā 30 karavīru, kuri sekmīgi pabeiguši Rekrutēšanas un atlases centra veikto atlasi, trešdien, 22.novembrī, sāks dienestu bruņotajos spēkos, vispirms apgūstot profesijas pamatiemaņas Kājnieku skolā Alūksnē.

FM: Nodokļu reforma nodrošinās atvieglojumus ziedojumiem

Nākamgad spēkā stāsies vērienīga nodokļu reforma, kuras ietvaros tostarp tiks īpaši atbalstīti tie uzņēmumi, kuri labprāt ziedo līdzekļus sabiedriskā labuma organizācijām, pauž Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Latvija 35.vietā pasaulē informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstībā

Latvija šogad sasniegusi 35.vietu pasaulē informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomas attīstībā, liecina publiskotais jaunākais ANO Starptautiskās Telekomunikāciju savienības pētījums.

Veselības ministrijas valsts sekretāra amatā apstiprināts Aivars Lapiņš

Valdība otrdien, 21.novembri, Veselības ministrijas valsts sekretāra amatā pārcēla bijušo Zemkopības ministrijas valsts sekretāra vietnieku Aivaru Lapiņu, informē ministrijā.

Lietuvā atrod miljona vērtu hašišu, kuru caur Latviju bijis plānots vest uz Krieviju

Lietuvas policisti, pārbaudot kādu vieglo automašīnu, atraduši 100 kilogramus hašiša ar «melnā tirgus» vērtību ap miljonu eiro, kuru caur Latviju bijis plānots vest uz Krieviju, paziņojusi Lietuvas policija.

Zibmaksājumu infrastruktūra ieviesta Eiropas mērogā

Otrdien, 21.novembrī, zibmaksājumu infrastruktūra tiek ieviesta Eiropas mērogā, darbību sākot Eiropas banku dibinātā uzņēmuma EBA Clearing ātro maksājumu sistēmai RT1. Eiropas līmeņa risinājums ir saslēgts ar Latvijas Bankas Latvijā 2017.augustā ieviesto zibmaksājumu infrastruktūru.

Konstatē atšķirības Latvijā un citās valstīs pieejamos ārvalstu izcelsmes produktos

Atšķirības starp Latvijā pieejamiem ārvalstu izcelsmes pārtikas produktiem un citās valstīs iegādātiem pārtikas produktiem ir, taču tās nav būtiskas, secina Pārtikas un veterinārā dienesta, salīdzinot pārtikas produktu marķējumus un laboratoriski pārbaudot to sastāvu.

Igaunijā valdošā Centra partija izslēdz 31 deputātu par startēšanu no cita saraksta

Centra partija, kuras rokās pašlaik ir gan Igaunijas valdības, gan Tallinas domes groži, pieņēmusi apakšnodaļu priekšlikums par biedriem, kuri 2017.gada pašvaldību vēlēšanās startējuši no atsevišķa saraksta, un izslēgusi no politiskā spēka rindām 31 šādu biedru.

Pārtrauc grupējuma darbību, kas valstij nodarījis zaudējumus 7 miljonu eiro apmērā

Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvalde, veicot 34 kratīšanas, par aizdomās turētām atzīstot divas personas, šī gada novembrī apturēja noziedzīga grupējuma darbību.

BVKB šogad Latvijā par nedrošām atzinis 39 sabiedriski nozīmīgas ēkas

Būvniecības valsts kontroles birojs šogad Latvijā par nedrošām atzinis 39 sabiedriski nozīmīgas ēkas, vēst biroja pārstāvji.

Biržu indeksi kāpj, naftas cenas krītas

Biržu indeksi Amerikas Savienotajās Valstīs un Eiropā pirmdien, 21.novembrī, kāpa, bet eiro kritās, valdot bažām par politisko krīzi Vācijā. Spēcīgi rezultāti Volstrītā palīdzējuši stiprināt arī biržu rezultātus Eiropā. Tikmēr eiro vērtība pret dolāru jūtami saruka, un daži analītiķi prognozē turpmāku kritumu.

Reaģējot uz e-tirdzniecības izaugsmi, Omniva steidz Baltijā izvērst pakomātu tīklu

Igaunijas valsts pasta uzņēmums Eesti Post, kas darbojas ar zīmolu Omniva, pavēstījis, ka paplašinās savu pasta paciņu skapīšu tīklu Baltijā un līdz Ziemassvētkiem paplašinās 100 esošos pakomātus.

Zariņš: Deputāti, balsojot par budžetu bez grozījumiem, pārkāps tautai doto zvērestu

Nav pieļaujams, ka Saeimas koalīcija iet Ministru kabineta pavadā un neievēro likumus budžeta pieņemšanas procesā, norāda Saeimas deputāts Ivars Zariņš, piebilstot, ka deputātiem, balsojot par budžetu bez grozījumiem, nāksies pārkāpt Latvijas tautai doto zvērestu.

Eiropā joprojām jāskaidro, ka sieviešu tiesības ir cilvēktiesības

Diemžēl arī Eiropas Savienībā joprojām nākas skaidrot, ka sieviešu tiesības ir cilvēktiesības, Briselē notiekošajā ikgadējā konferencē Sieviešu tiesības trauksmainajos laikos atzīst ES Pamattiesību aģentūras direktors Maikls O'Flahertijs.

Pabriks: Valsts intereses ir jātur augstāk par partiju interesēm

Latvija nedrīkst atļauties iestigt provinciālismā, un tās interesēs ir saglabāt Eiropas un NATO vērtību kursu. Situācijā, kad centriski un eiropeiski orientēto partiju skaits ir liels, to izdarīt paliek aizvien grūtāk, jo notiek politiskā fragmentācija, kurā galvenais pašmērķis ir 5% vēlēšanu barjeras pārvarēšana, nevis Latvijas izaugsme un attīstība, pauž Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Uber un Volvo vienojas par 24 000 pašgājēju automašīnu iegādi

Amerikāņu neformālo taksometru pakalpojumu platformas uzturētājs Uber ir vienojies ar ķīniešu uzņēmējiem piederošo autoražotāju Volvo par 24 000 tādu automašīnu iegādi, kuras sevi vada pašas.

SEB: Vidējais uzkrājums pensiju 2. līmenī vienam dalībniekam pieaudzis par 18%

Ekonomiskās situācijas uzlabošanās, algu pieaugums, kā arī investīcijas stratēģijas pareiza izvēle palīdzējuši šī gada desmit mēnešos kāpināt SEB pārvaldīto pensiju 2. līmeņa plānu dalībnieku kapitālu par 97 miljoniem eiro.

Vācijā izjūk ilgstošas koalīcijas sarunas

Vācijas federālajā parlamentā septembrī iekļuvušās politiskās partijas joprojām nespēj vienoties par koalīcijas un vairākuma valdības izveidi, bet Vācijas kanclere Angela Merkele norādījusi, ka labākas par mazākuma valdību būtu jaunas vēlēšanas.