bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.03.2018 | Vārda dienas: Tamāra, Dziedra
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Baltijai vienots fonds - BIF

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Par aizejošās nedēļas galveno notikumu varētu uzskatīt vienošanos, kas noslēgta starp Latviju, Lietuvu un Igauniju par Baltijas Inovāciju fonda izveidi (BIF), kura kopējais finansējuma apjoms ir 100 miljoni eiro. Ar privāto riska kapitāla struktūru starpniecību fonds investēs reģiona uzņēmumos.

Baltijas Inovāciju fonds

Baltijas Inovāciju fonda, kura aicinājums ir stimulēt Baltijas valstu konkurētspēju, dibinātāji ir Eiropas Investīciju fonds, Latvijas Garantiju aģentūra, kā arī tāda paša profila organizācijas no Igaunijas un Lietuvas – Invega un Credex. Katra no Baltijas valstīm BIF ieguldīs 20 miljonus eiro, vēl 40 miljonus ieguldīs Eiropas Investīciju fonds. Līdzekļus sadalīs piesaistītās privātās riska kapitāla struktūras, kas no savs puses ieguldīs tikpat, kopējam investīciju portfelim sasniedzot 200 miljonus eiro.

Viens uzņēmums varēs piesaistīt kapitālu 3 – 15 miljonu eiro apmērā. Līdz šim Baltijas reģionā nebija valsts atbalsta instrumentu, kas ļautu uzņēmumiem saņemt tik lielas summas, norāda Latvijas Garantiju aģentūras Riska finansējuma nodaļas vadītājs Krišjānis Zariņš. Investīciju objektus izvēlēsies fondi. Katra valsts garantēti varēs piesaistīt tādu līdzekļu apjomu, kādu tā sākotnēji ieguldījusi projektā.

Viļņā parakstītās vienošanās termiņš – 16 gadi. Pirmie četri no tiem tiks veltīti BIF privāto partneru meklēšanai. Nākošie pieci – investīciju procesam, un vēl pieci – fondu iziešanai no to izvēlētajiem aktīviem. Starp citu, šie termiņi ir diezgan nosacīti – ja kāds fonds tiks izvēlēts jau nākošgad, tas nekavējoties varēs ķerties pie uzņēmumu – kapitāla meklētāju atlases. Zariņš prognozē, ka pirmais Latvijas uzņēmums varētu saņemt naudu no Baltijas Investīciju fonda jau 2014.gada sākumā.

Derētu vairāk cilvēku

Ņemot vērā ekonomiskās emigrācijas tempus un zemo dzimstību, Latvijā inovatīvā ražošana un pakalpojumu sniegšanas joma būs pieprasīta visai drīz. Tas tika apspriests premjerministra Valda Dombrovska vadītajā Demogrāfisko lietu padomes sēdē. Emigrācija, ko ievērojami pastiprināja pēdējā krīze, ir lielāks drauds ekonomikai nekā iedzīvotāju nevēlēšanās laist pasaulē pēcnācējus. Latvijas valsts prezidents Andris Bērziņš minēja iedzīvotāju atgriešanu Latvijā kā prioritāti. To vajadzētu sasniegt paaugstinot darba ražīgumu, kas ļautu algu līmenim Latvijā pieaugt, tuvojoties citām ES valstīm.

To, ka augstāks ienākumu līmenis ir izšķirošais faktors, kas stimulē Latvijas iedzīvotājus meklēt labāku dzīvi svešumā, apliecina arī jaunākais DNB pētījums Latvijas barometrs. 46% respondentu ir pārliecināti, ka galvenais apstāklis, kas varētu mudināt viņus uz dzīvi un darbu ārzemēs, ir augstāks ienākumu līmenis. Otrajā un trešajā vietā ir dzīves apstākļu uzlabošanās (29% aptaujāto) un labāka, nekā Latvijā, sociālā politika (26%).

Atliek vien priecāties par to, ka salīdzinoši lielu daļu (31% respondentu) pagaidām nekas nespētu motivēt pamest mūsu valsti. Otrs cerīgais moments ir tajā, ka Latvijas iedzīvotājiem ļoti svarīgas ir radu saites un attiecības ar draugiem. Tieši šo faktoru puse no aptaujātajiem minējusi kā šķērsli tam, lai dotos prom no Latvijas uz ilgāku laiku.

Jābūt modram!

Vēl divas problēmas, par kurām runāts šonedēļ – Latvijas ekonomikas lielā atkarība no eksporta un salīdzinoši lielā mājsaimniecību nabadzība.

Jau pusotru gadu eksports ir Latvijas ekonomikas lokomotīve. Jau vairākus gadus tā īpatsvars IKP ir ievērojami palielinājies: no 25% valstij tik grūtajā 2009.gadā līdz 40-44% šogad. Vienlaikus CSP informē, ka 81% respondentu gada beigās nebija vispār nekādu uzkrājumu. No visa tā izriet pieņēmums, ka turpmākā ekonomikas izaugsme tuvākajā nākotnē pilnībā atkarīga no eksportētāju panākumiem, un būtisks kritums ārējos tirgos (piemēram, Eiropas Savienībā, kurp aizplūst vairāk nekā 70% Latvijas eksporta preču) var radīt jaunu deflācijas spirāli.

Banku analītiķi saka, ka teorētiski problēma varētu parādīties sekojoši: ievērojami krītoties pieprasījumam kādā no lielajiem ārējiem tirgiem, eksportējošie uzņēmumi uz laiku iesaldē vai pārtrauc izmaksāt algas, vai vispār samazina štatus. Negatīvu efektu piedzīvo arī saistīto nozaru uzņēmumi. Patērētāju noskaņojuma indekss, kas pēdējo mēnešu laikā diezgan pārliecinoši aug, atkal ies uz leju, līdzi pavelkot mazumtirdzniecības un ražošanas apjomus, kā arī ietekmējot pakalpojumu sfērā strādājošos uzņēmumus, kas orientēti uz iekšējo tirgu.

Šādā gadījumā liela iespēja, ka krasi palielināsies spiediens uz valsts budžetu, jo palielināsies bezdarbnieka pabalsta saņēmēju skaits, mazturīgo skaits, utt. Ekonomisti gan ir paliecināti, ka 2009.gada atkārtošanās mums nedraud. Salīdzinot ar stāvokli, kādā mūsu valsts bija pirms trīs gadiem, budžets ir labāk sabalansēts, ir pat kādas rezerves, kuras varētu izmantot īpaši grūtos mēnešos, un privātais sektors ir daudz konkurētspējīgāks, nekā tobrīd. Un tomēr – jābūt modriem!

Katram Latvijas iedzīvotājam pa obligācijai

Nav izslēgts, ka finansiālo stāvokli mazliet varētu uzlabot iespēja katram Latvijas iedzīvotājam iegādāties valsts krājobligācijas ar nominālvērtību – viens lats. Minimālais investīciju apjoms vienam cilvēkam ir 30 lati, maksimālais – 50 tūkstoši latu dienā, informēja Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš.

Obligāciju dzēšanas termiņš – 6 -12 mēneši. Nākotnē, atkarībā no iedzīvotāju intereses, tiks izskatīta iespēja izlaist obligācijas ar piecu un desmit gadu dzēšanas termiņu, sacīja finanšu ministrs Andris Vilks. Latvijas iedzīvotājiem jaunievedums kļūs par bankas depozītu alternatīvu. Līdz šim fiziskās personas varēja iegādāties obligācijas tikai ar brokeru vai banku palīdzību. Starpnieki ņēma komisijas naudu un neliela pasūtījuma gadījumā (100 un pat 1 000 latu), tāpēc vērtspapīru iegāde, ņemot vērā salīdzinoši zemo ienesīgumu, bija bezjēdzīga.

Ref:017.010.103.2345


Pievienot komentāru

Latviešu ēdamā espreso ražotāji meklē finansējumu, lai paplašinātos Eiropā, ASV

Latviešu uzņēmēju un kafijas entuziastu izstrādāto kafijas tāfelīti Coffee Pixels, kas radīta kā alternatīva krūzei rīta kafijas, ir pamēģinājusi žurnāliste no britu ziņu portāla Wired. Acīmredzot, viņai labi gājis pie sirds, jo nu portāls vēsta par ražotāja investīciju ieceri.

Rimšēvičs pret Latviju vērsies Eiropas Savienības Tiesā

Kukuļņemšanā aizdomās turētā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča advokāti vērsušies ar prasību Eiropas Savienības Tiesā par nelikumīgu bankas prezidenta amata pilnvaru ierobežošanu.

Reirs sola, ka senioriem būs pieejamāki zobārstniecības pakalpojumi

Parakstīts savstarpējās sadarbības memorands par iespēju palīdzēt pensijas vecuma iedzīvotājiem zobārstniecības jautājumos. Parakstot šo memorandu, puses apņēmās izstrādāt modeli, kas veicinātu zobārstniecības pakalpojumu pieejamību senioriem visā Latvijas teritorijā.

Ģimenes ārsti saskata nelielus uzlabojumus e-veselības darbībā

E-veselības sistēmas darbībā, tostarp e-recepšu izrakstīšanā, ir vērojami nelieli uzlabojumi, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē atzina abu ģimenes ārstu asociāciju vadītājas

Policijas video: Āgenskalnā uz ielas aizmieg pamatīgi piedzēries un bruņots apsargs

Svētdien, 18.martā, neilgi pirms pulksten 23.00 Rīgas pašvaldības policijas darbinieki saņēma izsaukumu uz Nometņu ielu Āgenskalnā, kur garāmgājēji bija pamanījuši uz ielas guļošu vīrieti

Čigāne: Ķīmisko ieroču lietošana Solsberijā ir uzbrukums drošībai visā ES

«Ķīmisko ieroču izmantošana Solsberijā, Apvienotajā Karalistē, ir nopietns uzbrukums drošībai visā Eiropas Savienības teritorijā. Īstenotais uzbrukums Sergejam Skripaļam un viņa meitai ir smags starptautisko normu un tiesību pārkāpums,» norāda Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Igaunija jau apsveikusi Putinu, Lietuva izlēmusi to nedarīt, bet Latvija – vēl domā

Valsts prezidents Raimonds Vējonis vēl nav izšķīries, vai apsveikt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu ar pārvēlēšanu amatā. «Apsveikt vai neapsveikt ir katras valsts izšķiršanās. To valsts dara, pamatojoties uz starptautisko organizāciju atzinumiem par to, vai nav bijuši kādi pārkāpumi vēlēšanu procesā,» skaidro Vējonis.

Liepājas enerģija noslēgusi tranzīta siltumtīklu rekonstrukcijas darbus

Līdz ar pavasara tuvošanos SIA Liepājas enerģija noslēgusi cauruļvadu izolācijas rekonstrukcijas darbus siltumtīkliem, kas atrodas daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku pagrabos. Šajā apkures sezonā tika veikti pēdējie apjomīgie tranzīta siltumtīklu rekonstrukcijas darbi, un šobrīd siltumizolācija tranzīta siltumtīkliem atjaunota visos daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku pagrabos.

Finanšu sektora attīstības padome atbalsta čaulas kompāniju aizliegšanu

Ministru prezidenta Māra Kučinska vadītā Finanšu sektora attīstības padome trešdien, 21.martā, atbalstīja čaulas kompāniju aizliegšanu, norāda Kučinskis.

Latgalē izņemts iespaidīgs šaujamieroču arsenāls; aizturētas astoņas personas

Latgalē Valsts policija izņēmusi plašu šaujamieroču arsenālu un par pretlikumīgu ieroču apriti aizturējusi astoņas personas, vēsta Valsts policijā.

Latvijā darbinieki strādā visilgākās stundas no baltiešiem, tā «Bagāto valstu klubs»

Pētījumā salīdzinot, cik stundas darbam gadā velta strādājošie 35 valstīs, kuras darbojas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā, secināts, ka vidējais latviešu strādājošais gadā darbam velta 1 910 stundas, kamēr vidējais igaunis darba gaitās pavada mazāk – 1 855 stundas.

VUGD: Cilvēkiem ir interese par ugunsdrošību, bet tai neseko rīcība

Latvijas sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par ugunsdrošību, bet joprojām nav gatava veikt nepieciešamos pasākumus un darbības, lai savu mājokli un apkārtējo vidi padarītu ugunsdrošu, konstatēts pētījumā par iedzīvotāju uzskatiem un attieksmi pret ugunsdrošību.

Vēlas vienotus izsoļu veikšanas nosacījumus radiofrekvenču lietošanai

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir izstrādājusi Noteikumu projektu, kas noteiks vienotu pieeju, ko turpmāk piemērot radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību piešķiršanai izsoles kārtībā, vēsta komisijā. 

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā pieaudzis par 3,4%

Šī gada februārī, salīdzinot ar 2017.gada februāri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir palielinājies par 3,4%.Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 3,9%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas augušas par 3,3%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas attīstībai mudina uz Rīgas tiltu ārpuskārtas ekspertīzes veikšanu

Ņemot vērā, ka Vanšu un Zemitāna tilti atrodas pirmsavārijas stāvoklī, partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes deputāts Juris Pūce aicinājis Satiksmes departamentu veikt izmaksu aprēķinu visu Rīgas tiltu un satiksmes pārvadu ārkārtas ekspertīzes veikšanai, lai noskaidrotu Rīgas inženiertehnisko būvju tehnisko stāvokli.

Vājais brīvās tirdzniecības zonas regulējums – labvēlīga vide viltotu preču plūsmām

Vairāk nekā 3 500 brīvās tirdzniecības zonas pasaulē ir veicinājušas tirdzniecības ceļu attīstību, savukārt vāja regulējuma dēļ tas kļuva par labvēlīgu vidi viltotu preču plūsmām, liecina Eiropas Savienības intelektuālā īpašuma biroja un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas publicētais pētījums par viltotu preču tirdzniecību brīvajās tirdzniecības zonās.

Krievija vēsta par militārām mācībām Somu līča salās

Krievijas Aizsradzības ministrija pavēstījusi, ka krievu militāristi Somu līcī, kas apskalo Somijas, Krievijas un Igaunijas krastus, īstenojuši mācības, piedaloties taktisko, īpašo uzdevumu vienībām.

Latvijā – rekordzems par nacionālā un rasu naida kurināšanu kriminālprocesu skaits

Drošības policija pagājušā gadā ierosinājusi vien divus kriminālprocesus par nacionālā un rasu naida izraisīšanu, kas ir zemākais rādītājs pēdējo gadu laikā

Lietuvā datorspēļu studiju atvērs britu Lockwood Publishing

Lielbritānijas mobilo datorspēļu izstrādātājs Lockwood Publishing paziņojis par ieceri atvērt savu pirmo ārvalstu studiju Lietuvā, novērtējot šīs jomas uzņēmumu un darbinieku saniegumus Baltijas valstī un plašāk – reģionā.

Ministrs: Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm

Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm un pārējās Eiropas, intervijā Latvijas Radio teic ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

12.Saeima nav izpildījusi pusi no priekšvēlēšanu solījumiem tiesiskuma jomā

Delna un domnīca Providus 2014.gadā no visām 12.Saeimā ievēlētajām partijām ieguva atbalstu tiesiskuma nostiprināšanas rīcības plānam, kurā iekļauti 45 uzdevumi. Organizācijas ir izpētījušas, ka no šiem uzdevumiem pilnīgi vai daļēji ir izpildīta tikai puse: 7 solījumi īstenoti pilnībā un 16 – daļēji.

Kučinskis nav pārliecināts par Burkāna spējām radikāli mainīt dienesta darbu

«Dienesta darbs jāuzlabo radikāli,» sacīja politiķis, «vai to var izdarīt esošais vadītājs [Viesturs Burkāns], par to es neesmu drošs,»  šorīt telekanālā LNT uzsvēra Ministru prezidents Māris Kučinskis, komentējot Latvijas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta darbu.

Saņemti deviņi pieteikumi uz Kontroles dienesta priekšnieka amatu

Valsts kanceleja ir saņēmusi deviņu kandidātu pieteikumus atklātā konkursā uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieka amatu.

Kanādā tiecas iegrožot šaujamieroču apriti

Ziemeļamerikā, kur šaujamieroču pieejamība, popularitāte un arī izmantošana slepkavībās ir ievērojami lielāka nekā Eiropas valstīs, Kanādas valdība ierosinājusi pastiprināt šaujamieroču aprites kontroli.

Var uzsākt reģistrāciju Taksometru vadītāju reģistrā

No trešdienas, 21.marta, vieglā transportlīdzekļa vadītājiem, tajā skaitā arī taksometru vadītājiem, ir iespēja uzsākt reģistrāciju Taksometru vadītāju reģistrā gan klātienē kādā no Autotransporta direkcijas nodaļām, gan attālināti, izmantojot e-pakalpojumu sistēmu.