bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 22.11.2017 | Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Baltijai vienots fonds - BIF

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Par aizejošās nedēļas galveno notikumu varētu uzskatīt vienošanos, kas noslēgta starp Latviju, Lietuvu un Igauniju par Baltijas Inovāciju fonda izveidi (BIF), kura kopējais finansējuma apjoms ir 100 miljoni eiro. Ar privāto riska kapitāla struktūru starpniecību fonds investēs reģiona uzņēmumos.

Baltijas Inovāciju fonds

Baltijas Inovāciju fonda, kura aicinājums ir stimulēt Baltijas valstu konkurētspēju, dibinātāji ir Eiropas Investīciju fonds, Latvijas Garantiju aģentūra, kā arī tāda paša profila organizācijas no Igaunijas un Lietuvas – Invega un Credex. Katra no Baltijas valstīm BIF ieguldīs 20 miljonus eiro, vēl 40 miljonus ieguldīs Eiropas Investīciju fonds. Līdzekļus sadalīs piesaistītās privātās riska kapitāla struktūras, kas no savs puses ieguldīs tikpat, kopējam investīciju portfelim sasniedzot 200 miljonus eiro.

Viens uzņēmums varēs piesaistīt kapitālu 3 – 15 miljonu eiro apmērā. Līdz šim Baltijas reģionā nebija valsts atbalsta instrumentu, kas ļautu uzņēmumiem saņemt tik lielas summas, norāda Latvijas Garantiju aģentūras Riska finansējuma nodaļas vadītājs Krišjānis Zariņš. Investīciju objektus izvēlēsies fondi. Katra valsts garantēti varēs piesaistīt tādu līdzekļu apjomu, kādu tā sākotnēji ieguldījusi projektā.

Viļņā parakstītās vienošanās termiņš – 16 gadi. Pirmie četri no tiem tiks veltīti BIF privāto partneru meklēšanai. Nākošie pieci – investīciju procesam, un vēl pieci – fondu iziešanai no to izvēlētajiem aktīviem. Starp citu, šie termiņi ir diezgan nosacīti – ja kāds fonds tiks izvēlēts jau nākošgad, tas nekavējoties varēs ķerties pie uzņēmumu – kapitāla meklētāju atlases. Zariņš prognozē, ka pirmais Latvijas uzņēmums varētu saņemt naudu no Baltijas Investīciju fonda jau 2014.gada sākumā.

Derētu vairāk cilvēku

Ņemot vērā ekonomiskās emigrācijas tempus un zemo dzimstību, Latvijā inovatīvā ražošana un pakalpojumu sniegšanas joma būs pieprasīta visai drīz. Tas tika apspriests premjerministra Valda Dombrovska vadītajā Demogrāfisko lietu padomes sēdē. Emigrācija, ko ievērojami pastiprināja pēdējā krīze, ir lielāks drauds ekonomikai nekā iedzīvotāju nevēlēšanās laist pasaulē pēcnācējus. Latvijas valsts prezidents Andris Bērziņš minēja iedzīvotāju atgriešanu Latvijā kā prioritāti. To vajadzētu sasniegt paaugstinot darba ražīgumu, kas ļautu algu līmenim Latvijā pieaugt, tuvojoties citām ES valstīm.

To, ka augstāks ienākumu līmenis ir izšķirošais faktors, kas stimulē Latvijas iedzīvotājus meklēt labāku dzīvi svešumā, apliecina arī jaunākais DNB pētījums Latvijas barometrs. 46% respondentu ir pārliecināti, ka galvenais apstāklis, kas varētu mudināt viņus uz dzīvi un darbu ārzemēs, ir augstāks ienākumu līmenis. Otrajā un trešajā vietā ir dzīves apstākļu uzlabošanās (29% aptaujāto) un labāka, nekā Latvijā, sociālā politika (26%).

Atliek vien priecāties par to, ka salīdzinoši lielu daļu (31% respondentu) pagaidām nekas nespētu motivēt pamest mūsu valsti. Otrs cerīgais moments ir tajā, ka Latvijas iedzīvotājiem ļoti svarīgas ir radu saites un attiecības ar draugiem. Tieši šo faktoru puse no aptaujātajiem minējusi kā šķērsli tam, lai dotos prom no Latvijas uz ilgāku laiku.

Jābūt modram!

Vēl divas problēmas, par kurām runāts šonedēļ – Latvijas ekonomikas lielā atkarība no eksporta un salīdzinoši lielā mājsaimniecību nabadzība.

Jau pusotru gadu eksports ir Latvijas ekonomikas lokomotīve. Jau vairākus gadus tā īpatsvars IKP ir ievērojami palielinājies: no 25% valstij tik grūtajā 2009.gadā līdz 40-44% šogad. Vienlaikus CSP informē, ka 81% respondentu gada beigās nebija vispār nekādu uzkrājumu. No visa tā izriet pieņēmums, ka turpmākā ekonomikas izaugsme tuvākajā nākotnē pilnībā atkarīga no eksportētāju panākumiem, un būtisks kritums ārējos tirgos (piemēram, Eiropas Savienībā, kurp aizplūst vairāk nekā 70% Latvijas eksporta preču) var radīt jaunu deflācijas spirāli.

Banku analītiķi saka, ka teorētiski problēma varētu parādīties sekojoši: ievērojami krītoties pieprasījumam kādā no lielajiem ārējiem tirgiem, eksportējošie uzņēmumi uz laiku iesaldē vai pārtrauc izmaksāt algas, vai vispār samazina štatus. Negatīvu efektu piedzīvo arī saistīto nozaru uzņēmumi. Patērētāju noskaņojuma indekss, kas pēdējo mēnešu laikā diezgan pārliecinoši aug, atkal ies uz leju, līdzi pavelkot mazumtirdzniecības un ražošanas apjomus, kā arī ietekmējot pakalpojumu sfērā strādājošos uzņēmumus, kas orientēti uz iekšējo tirgu.

Šādā gadījumā liela iespēja, ka krasi palielināsies spiediens uz valsts budžetu, jo palielināsies bezdarbnieka pabalsta saņēmēju skaits, mazturīgo skaits, utt. Ekonomisti gan ir paliecināti, ka 2009.gada atkārtošanās mums nedraud. Salīdzinot ar stāvokli, kādā mūsu valsts bija pirms trīs gadiem, budžets ir labāk sabalansēts, ir pat kādas rezerves, kuras varētu izmantot īpaši grūtos mēnešos, un privātais sektors ir daudz konkurētspējīgāks, nekā tobrīd. Un tomēr – jābūt modriem!

Katram Latvijas iedzīvotājam pa obligācijai

Nav izslēgts, ka finansiālo stāvokli mazliet varētu uzlabot iespēja katram Latvijas iedzīvotājam iegādāties valsts krājobligācijas ar nominālvērtību – viens lats. Minimālais investīciju apjoms vienam cilvēkam ir 30 lati, maksimālais – 50 tūkstoši latu dienā, informēja Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš.

Obligāciju dzēšanas termiņš – 6 -12 mēneši. Nākotnē, atkarībā no iedzīvotāju intereses, tiks izskatīta iespēja izlaist obligācijas ar piecu un desmit gadu dzēšanas termiņu, sacīja finanšu ministrs Andris Vilks. Latvijas iedzīvotājiem jaunievedums kļūs par bankas depozītu alternatīvu. Līdz šim fiziskās personas varēja iegādāties obligācijas tikai ar brokeru vai banku palīdzību. Starpnieki ņēma komisijas naudu un neliela pasūtījuma gadījumā (100 un pat 1 000 latu), tāpēc vērtspapīru iegāde, ņemot vērā salīdzinoši zemo ienesīgumu, bija bezjēdzīga.

Ref:017.010.103.2345


Pievienot komentāru

Turcijā žurnālistam cietumsods par Twitter ierakstu

Tiesa Turcijā žurnālistam no opozīcijas laikraksta piespriesti trīs gadi cietumā par teroristiskas propagandas izplatīšanu saistībā ar ierakstu mikroemuāru vietnē Twitter, kas uz brīdi bijis internetā.

Latvijas pilsonībā uzņem vēl 60 personas

Ministru kabinets izdevis rīkojumu otrdien, 21.novembrī, uzņemt Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā 60 personas, tajā skaitā divus nepilngadīgos, kuri naturalizējušies kopā ar vecākiem, vēsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

Apšauba Ogres novada domes ieceri ieviest maksu par iebraukšanu Ogrē

Latvijas valsts ceļi apšauba Ogres novada domes ieceri citu teritoriju iedzīvotājiem piemērot nodevu par iebraukšanu Ogres pilsētā un Ogresgala pagastā, norāda LVC pārstāve Anna Kononova.

Pētījums: Latvijā nodokļi uzņēmumiem - pievilcīgākie Baltijas valstīs

Latvijā nodokļu sistēma ir pievilcīgākā Baltijas valstu vidū, bet kopumā 190 pasaules valstu vidū tā ir 13.pievilcīgākā, liecina jaunākais Pasaules Bankas un audita kompānijas PricewaterhouseCoopers ziņojums par nodokļu sistēmām pasaulē. Igaunija reitingā Paying Taxes 2018 ierindojas 14.vietā, bet Lietuva - 18.vietā.

Būvniecībā varēs izmantot EEZ valstu standartiem atbilstošu stiegrojuma tēraudu

Ministru kabinets otrdien, 21.novembra sēdē, apstiprināja grozījumus būvizstrādājumu tirgus uzraudzības kārtībā, ar kuriem turpmāk Latvijā būvdarbos tiek atļauts izmantot tādu stiegrojuma tēraudu, kurš ir ieguvis atbilstības novērtējumu ikvienam Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstu standartam, kā arī atbilst noteikumos izvirzītajām minimālajām prasībām.

Decembrī uz «oligarhu lietas» izmeklēšanu aicinās Šķēli, Dūklavu un Ameriku

Decembrī uz «oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdi aicināts ekspolitiķis Andris Šķēle, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks.

Lai samazinātu OIK izmaksas, mazina atbalstu AS Latvenergo TEC stacijām

Valdība, otrdien, 21.novembra sēdē, nolēma par 75% samazināt atbalstu AS Latvenergo TEC stacijām, nodrošinot elektroenerģijas obligātā iepirkuma izmaksu samazināšanu gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām.

Militāro karjeru sāks vairāk nekā 30 profesionālajā dienestā pieņemto karavīru

Vairāk nekā 30 karavīru, kuri sekmīgi pabeiguši Rekrutēšanas un atlases centra veikto atlasi, trešdien, 22.novembrī, sāks dienestu bruņotajos spēkos, vispirms apgūstot profesijas pamatiemaņas Kājnieku skolā Alūksnē.

FM: Nodokļu reforma nodrošinās atvieglojumus ziedojumiem

Nākamgad spēkā stāsies vērienīga nodokļu reforma, kuras ietvaros tostarp tiks īpaši atbalstīti tie uzņēmumi, kuri labprāt ziedo līdzekļus sabiedriskā labuma organizācijām, pauž Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Latvija 35.vietā pasaulē informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstībā

Latvija šogad sasniegusi 35.vietu pasaulē informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomas attīstībā, liecina publiskotais jaunākais ANO Starptautiskās Telekomunikāciju savienības pētījums.

Veselības ministrijas valsts sekretāra amatā apstiprināts Aivars Lapiņš

Valdība otrdien, 21.novembri, Veselības ministrijas valsts sekretāra amatā pārcēla bijušo Zemkopības ministrijas valsts sekretāra vietnieku Aivaru Lapiņu, informē ministrijā.

Lietuvā atrod miljona vērtu hašišu, kuru caur Latviju bijis plānots vest uz Krieviju

Lietuvas policisti, pārbaudot kādu vieglo automašīnu, atraduši 100 kilogramus hašiša ar «melnā tirgus» vērtību ap miljonu eiro, kuru caur Latviju bijis plānots vest uz Krieviju, paziņojusi Lietuvas policija.

Zibmaksājumu infrastruktūra ieviesta Eiropas mērogā

Otrdien, 21.novembrī, zibmaksājumu infrastruktūra tiek ieviesta Eiropas mērogā, darbību sākot Eiropas banku dibinātā uzņēmuma EBA Clearing ātro maksājumu sistēmai RT1. Eiropas līmeņa risinājums ir saslēgts ar Latvijas Bankas Latvijā 2017.augustā ieviesto zibmaksājumu infrastruktūru.

Konstatē atšķirības Latvijā un citās valstīs pieejamos ārvalstu izcelsmes produktos

Atšķirības starp Latvijā pieejamiem ārvalstu izcelsmes pārtikas produktiem un citās valstīs iegādātiem pārtikas produktiem ir, taču tās nav būtiskas, secina Pārtikas un veterinārā dienesta, salīdzinot pārtikas produktu marķējumus un laboratoriski pārbaudot to sastāvu.

Igaunijā valdošā Centra partija izslēdz 31 deputātu par startēšanu no cita saraksta

Centra partija, kuras rokās pašlaik ir gan Igaunijas valdības, gan Tallinas domes groži, pieņēmusi apakšnodaļu priekšlikums par biedriem, kuri 2017.gada pašvaldību vēlēšanās startējuši no atsevišķa saraksta, un izslēgusi no politiskā spēka rindām 31 šādu biedru.

Pārtrauc grupējuma darbību, kas valstij nodarījis zaudējumus 7 miljonu eiro apmērā

Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvalde, veicot 34 kratīšanas, par aizdomās turētām atzīstot divas personas, šī gada novembrī apturēja noziedzīga grupējuma darbību.

BVKB šogad Latvijā par nedrošām atzinis 39 sabiedriski nozīmīgas ēkas

Būvniecības valsts kontroles birojs šogad Latvijā par nedrošām atzinis 39 sabiedriski nozīmīgas ēkas, vēst biroja pārstāvji.

Biržu indeksi kāpj, naftas cenas krītas

Biržu indeksi Amerikas Savienotajās Valstīs un Eiropā pirmdien, 21.novembrī, kāpa, bet eiro kritās, valdot bažām par politisko krīzi Vācijā. Spēcīgi rezultāti Volstrītā palīdzējuši stiprināt arī biržu rezultātus Eiropā. Tikmēr eiro vērtība pret dolāru jūtami saruka, un daži analītiķi prognozē turpmāku kritumu.

Reaģējot uz e-tirdzniecības izaugsmi, Omniva steidz Baltijā izvērst pakomātu tīklu

Igaunijas valsts pasta uzņēmums Eesti Post, kas darbojas ar zīmolu Omniva, pavēstījis, ka paplašinās savu pasta paciņu skapīšu tīklu Baltijā un līdz Ziemassvētkiem paplašinās 100 esošos pakomātus.

Zariņš: Deputāti, balsojot par budžetu bez grozījumiem, pārkāps tautai doto zvērestu

Nav pieļaujams, ka Saeimas koalīcija iet Ministru kabineta pavadā un neievēro likumus budžeta pieņemšanas procesā, norāda Saeimas deputāts Ivars Zariņš, piebilstot, ka deputātiem, balsojot par budžetu bez grozījumiem, nāksies pārkāpt Latvijas tautai doto zvērestu.

Eiropā joprojām jāskaidro, ka sieviešu tiesības ir cilvēktiesības

Diemžēl arī Eiropas Savienībā joprojām nākas skaidrot, ka sieviešu tiesības ir cilvēktiesības, Briselē notiekošajā ikgadējā konferencē Sieviešu tiesības trauksmainajos laikos atzīst ES Pamattiesību aģentūras direktors Maikls O'Flahertijs.

Pabriks: Valsts intereses ir jātur augstāk par partiju interesēm

Latvija nedrīkst atļauties iestigt provinciālismā, un tās interesēs ir saglabāt Eiropas un NATO vērtību kursu. Situācijā, kad centriski un eiropeiski orientēto partiju skaits ir liels, to izdarīt paliek aizvien grūtāk, jo notiek politiskā fragmentācija, kurā galvenais pašmērķis ir 5% vēlēšanu barjeras pārvarēšana, nevis Latvijas izaugsme un attīstība, pauž Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Uber un Volvo vienojas par 24 000 pašgājēju automašīnu iegādi

Amerikāņu neformālo taksometru pakalpojumu platformas uzturētājs Uber ir vienojies ar ķīniešu uzņēmējiem piederošo autoražotāju Volvo par 24 000 tādu automašīnu iegādi, kuras sevi vada pašas.

SEB: Vidējais uzkrājums pensiju 2. līmenī vienam dalībniekam pieaudzis par 18%

Ekonomiskās situācijas uzlabošanās, algu pieaugums, kā arī investīcijas stratēģijas pareiza izvēle palīdzējuši šī gada desmit mēnešos kāpināt SEB pārvaldīto pensiju 2. līmeņa plānu dalībnieku kapitālu par 97 miljoniem eiro.

Vācijā izjūk ilgstošas koalīcijas sarunas

Vācijas federālajā parlamentā septembrī iekļuvušās politiskās partijas joprojām nespēj vienoties par koalīcijas un vairākuma valdības izveidi, bet Vācijas kanclere Angela Merkele norādījusi, ka labākas par mazākuma valdību būtu jaunas vēlēšanas.