bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 13.12.2017 | Vārda dienas: Veldze, Lūcija
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Bankas piesaka karu fiktīviem bankrotiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valsts kredītiestādes ļaunprātīga maksātnespējas mehānisma izmantošanas dēļ cieš desmitiem miljonu eiro lielus zaudējumus. Tāpēc baņķieri uzsākuši aktīvu cīņu pret tiesnešu, tiesu izpildītāju un maksātnespējas administratoru ļaunprātībām.

Par problēmas nopietnību pirmā šajā gadā ierunājās Norvik banka, BNN par to informēja jau augustā. Šonedēļ šai iniciatīvai pievienojās Swedbank. Latvijas Komercbanku asociācija iniciatīvu pilnībā atbalsta.

Ļaunprātīgi maksātnespējas gadījumi nodara aizvien lielāku ļaunumu Latvijas sabiedrībai un ekonomikas attīstībai. Vēl vairāk – šī problēma jau rada draudus Latvijas drošībai, teikts Swedbank paziņojumā presei. «Kā lielākajam investoram Latvijā mums nav saprotams, kā tiesneši var neiedziļināties lietās, ko izskata, un pieņemt formālus, pat absurdus lēmumus, nevis lēmumus pēc būtības. Kā maksātnespējas administratori var būt tie, kas iesaka vai atbalsta fiktīvu kreditoru radīšanu, lai viņu «klients» varētu izvairīties no reālajām saistībām?» saka Swedbank valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis.

«Katrs formāls lēmums rada nopietnas sekas – pasliktinās kreditēšanas noteikumi, rodas riski valsts reputācijai un ekonomikas attīstībai – Latvija zaudē savu vietu kā investīcijām pievilcīga valsts. Diemžēl tās nav tikai atsevišķas situācijas, bet gan aizvien vairāk klibojoša tieslietu sistēma,» situācijas nopietnību skaidro bankas valdes loceklis.

Krāpšana eksistē arī citās valstīs, tomēr attīstītās valstīs ir mehānismi, kas ļauj to ātri lokalizēt un šos gadījumus neitralizēt. Diemžēl Latvijā šāda sistēma nav izveidota, tāpēc Swedbank aicina veikt sistēmiskas reformas un atbrīvot tieslietu sistēmu no negodprātīgiem un neprofesionāliem dalībniekiem.

Ar detalizētākiem mahināciju aprakstiem ikviens var iepazīties Swedbankas, Norvik bankas un Revertas speciālistu īpaši izveidotajā interneta vietnē www.pretkorupciju.lv.

Swedbank plāno darboties aktīvi: vēstule ar problēmas aprakstu tiks nosūtīta visiem jaunievēlētās Saeimas deputātiem, valdībai, ministrijām, visām tiesībsargājošām iestādēm, Maksātnespējas administrācijai, kā arī Latvijas Darba devēju konfederācijai, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerai un ārvalstu vēstniecībām.

Latvijas Komercbanku asociācija pilnībā atbalsta kolēģu aktivitāti un ar nožēlu atgādina, ka daudzas bankas jau saskārušās ar ļaunprātībām, jo īpaši uzņēmumu maksātnespējas jomā. Kā piemērus asociācija min: Norvik banka procesu pret Winergy, Swedbank pret Tērbatas biznesa centrs, Reverta pret Delfīns partneri, Danske Bank pret Ceturtā planēta. Pēdējais tika izskatīts Satversmes tiesā, tika pieņemts lēmums par labu bankai, taču tas negarantēja kreditora tiesību ievērošanu.

Atbalsts iespējams ar lielu avansu

Valdība mainījusi uzņēmēju atbalsta programmas Augstas pievienotās vērtības investīcijas noteikumus. Šajā reizē par labu uzņēmējiem.

Minētās programmas ietvaros uzņēmēji var pretendēt uz finansējumu pamatlīdzekļu iegādei – jauna aprīkojuma vai iekārtu iegādei, kas ļauj modernizēt ražošanu. Savukārt aprīkojuma piegādātāji no savas puses bieži vien pieprasa priekšapmaksu, lai neriskētu, ka pasūtījums tiks atcelts.

Tāpēc turpmāk, lai atvieglotu dzīvi uzņēmējiem, programmas ietvaros varēs saņemt avansu 35%-90% apmērā no projekta vērtības gadījumā, ja projekta autori varēs pierādīt, ka nauda ļaus paātrināt projekta realizāciju un attiecīgi – jaunu darbavietu radīšanu. Der pieminēt, ka avansu varēs saņemt tikai, tad, ja būs bankas garantija.

Saistībā ar to Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) aicina visus interesentus rakstīt iesniegumu par avansa saņemšanu programmas Augstas pievienotās vērtības investīcijas ietvaros. Pēc LIAA rīcībā esošās informācijas, pēdējo piecu gadu laikā valsts un uzņēmēji kopā investējuši jauna ražošanas aprīkojuma iegādei vairāk nekā 650 miljonus eiro.

Iepriekšējā ES fondu plānošanas periodā 2007.-2013.gadam komersantiem tika piešķirti vairāk nekā 229 miljoni eiro kā atbalsts investīcijām ar augstu pievienoto vērtību – par aprīkojuma iegādi, kā arī 38 miljoni eiro – lai uzsāktu jaunas produkcijas ražošanu.

Ražotāju cenas paliek nemainīgas

Šī gada deviņu mēnešu laikā ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā samazinājušās par 0,1%, informē Ekonomikas ministrija. Produkcijas cenas vietējā tirgū samazinājušās par 0,3%, bet eksporta produkcijai – pieaugušas par 0,1%.

Vislielākais pieaugums vērojams koksnes izstrādājumu ražošanā – 1,7%: cenu kāpums bijis gan iekšējā, gan ārējā tirgū.

Kopējais rādītājs samazinājies pateicoties ražotāju cenu samazinājumam pārtikas produktu ražošanā, kas minētajā periodā krities par 1,1 %. Šajā segmentā vislielākais kritums bijis tieši septembrī. Cenas samazinājušās gan iekšējā, gan ārējā tirgū.

Straujāks cenu kritums bijis datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražotājiem – par 15,5 %. Šajā sektorā cenas ievērojami samazinājušās eksportētajai produkcijai.

Kopumā noteicošais faktors, kāpēc samazinājušās cenas, ir Krievijas embargo pārtikas produktiem un attiecības starp ES un Krieviju. Pēdējais faktors būs noteicošais rādītāju turpmākai dinamikai. Pasaules tirgos šī gada septembrī bija vērojams enerģijas un izejvielu cenu kritums, kā arī neliels kāpums lauksaimniecības produkcijai, norāda Ekonomikas ministrija speciālisti.

Ref:017.010.102.6120


Pievienot komentāru

Saakašvili Ukrainā atbrīvots no apcietinājuma

Ukrainas politikā aktīvais Gruzijas eksprezidents Mihails Saakašvili ir atbrīvots no apcietinājuma, taču pret viņu uzsāktā krimināllieta tiek turpināta.

Eksperts: Gaļas cenas Latvijā ietekmē patēriņa tendences Skandināvijā un Ķīnā

Jo ekonomiski stabilāk jutīsies pircēji, jo vairāk viņi pirks un patērēs gaļas produktus - šāda aina iezīmējas arī vēsturiski. Piemēram, pirmskrīzes laikā gaļas patēriņš nemitīgi auga, un arī pašlaik vērojama līdzīga tendence, vistas un cūkgaļas patēriņam arvien pieaugot, pauž HKScan Latvia pārdošanas direktors Heino Lapiņš.

Latvijā uzlabos autopārvadājumu kontroli

Valsts policija autopārvadājumu kontroles veikšanai sāks izmantot autopārvadājumu kontroles uzskaites sistēmu, ar kuras palīdzību VP nodrošinās autopārvadājumu kontroles rezultātā iegūtās informācijas elektronisku apriti.

Latvijas piens pagājušajā finanšu gadā strādāja ar 2,655 miljonu eiro zaudējumiem

Jelgavas rūpnīca Latvijas piens pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2016.gada 1.jūlija līdz 2017.gada 30.jūnijam, strādāja ar 23,164 miljonu eiro apgrozījumu un 2,655 miljonu eiro zaudējumiem.

Rīgas Stradiņu universitātes rektora amatā apstiprina Aigaru Pētersonu

Ministru kabineta sēdē otrdien, 12.decembrī, Rīgas Stradiņu universitātes rektora amatā apstiprināts profesors Aigars Pētersons. Jaunajā amatā Pētersons darbu uzsāks 2018.gada 1.janvārī.

EP gatavs sākt sarunas ar dalībvalstīm par tiešsaistes TV un radio noteikumiem

Eiropas Parlamenta deputātiem balsojumā dodot zaļo gaismu, EP varēs uzsāk sarunas ar Eiropas Savienības valstu valdībām par jauniem noteikumiem, kas patērētājiem sniegtu lielāku radio un TV programmu izvēli tiešsaistē

Reģionālo pasažieru pārvadātāju zaudējumu segšanai piešķir 4,24 miljonus eiro

Valdība atbalstīja papildus finansējuma piešķiršanu 4 240 000 eiro apmērā reģionālo pasažieru pārvadātāju zaudējumu segšanai, līdz ar to nodrošinot sabiedriskā transporta pakalpojuma nepārtrauktību šī gada novembrī un decembrī.

Mainīts minimālais ienākumu līmenis trūcīgajiem; to paaugstina par 3,20 eiro

Pēc četru gadu pārtraukuma maina garantēto minimālo ienākumu līmeni trūcīgajiem, to paaugstinot par 3,20 eiro. No nākamā gada to palielinās no 49,80 eiro līdz 53 eiro mēnesī, otrdien, 12.decembrī, lēmusi valdība.

Gribi ieviest granātābolu no Āfrikas? Tam būs nepieciešams fitosanitārais sertifikāts

No 2018.gada 1.janvāra tomātu ievešanai no valstīm, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstis, kā arī granātābolu ievešanai no Āfrikas kontinenta valstīm, Kaboverdes, Sv. Helēnas salas, Madagaskaras, Reinjonas, Maurīcijas un Izraēlas, būs nepieciešams fitosanitārais sertifikāts.

Sola vienkāršāku un taisnīgāku ES lauksaimniecības politiku

Eiropas Parlamenta deputāti apstiprināja noteikumus, kas padarīs vienkāršāku Eiropas Savienības lauksaimniecības politiku, stiprinās lauksaimnieku iespējas panākt izdevīgus nosacījumus sarunās ar tirgotājiem un palīdzēs tiem labāk sagatavoties neparedzētām situācijām

Šadurskis: Mums nepieciešama plaša un dziļa zināšanu bāze visās zinātņu nozarēs

Valdība pieņēmusi svarīgus lēmumus Latvijas zinātnes attīstībai. Apstiprināti prioritārie zinātnes virzieni 2018. - 2021.gadam. Tāpat apstiprināti arī jaunie fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu izvērtēšanas, finansēšanas un administrēšanas kārtības noteikumi.

Ķemeru nacionālā parka mitrājos atjaunos dabisko hidroloģisko režīmu

Lai mazinātu plūdu un lielo palu riskus, kā arī novērstu neatgriezeniskas izmaiņas dabā, Dabas aizsardzības pārvalde šonedēļ Ķemeru Nacionālajā parkā sāk hidroloģiskā režīma atjaunošanu mitrājos, kur savulaik nesaudzīgi veikta nosusināšana.

Latvijas pilsonībā uzņemt vēl 91 personu

Ministru kabinets izdevis rīkojumu otrdien, 12.decembrī, uzņemt Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā 91 personu, tajā skaitā, četras nepilngadīgas personas, kuras naturalizējušās kopā ar vecākiem, vēsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.

Vidzemē uziet vērienīgas metadona ražotnes

Valsts policija Allažu un Taurupes pagastos atklājusi divas metadona ražotnes, kopumā par šo noziegumu aizturot deviņas personas,  stāsta Kriminālpolicijas vadība.

Augsta riska grūtniecība: Ginekoloģes skaidrojums un rīcības plāns

Augsta riska grūtniecība ir problēma, kas var skart ikvienu sievieti. Neauglības ārstēšanas kampaņas ietvaros ir svarīgi pieminēt, ka grūtniecība, kas iestājusies ar medicīniskās apaugļošanas palīdzību, vienmēr tiek uzskatīta par augsta riska grūtniecību. Par to, ko nozīmē šis jēdziens un kāds būtu grūtniecei ieteicamais rīcības plāns, stāsta Klīnikas EGV ginekoloģe un dzemdību speciāliste Dr. Inta Dinsberga.

Atliek jautājuma par ievadāmo ķīmijterapijas zāļu centralizētu iepirkšanu

Valdība atlikusi jautājuma par onkoloģisko slimību ārstēšanai lietojamo parenterāli ievadāmo zāļu, kuru iegāde tiks apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem, centralizētu iepirkšanu, izskatīšanu.

Latvijā joprojām būtiska problēma ir korupcija publiskajā sektorā

Latvijā noziedzīgu līdzekļu legalizācija un ēnu ekonomika mazinās, tomēr būtiskas problēmas joprojām ir korupcija publiskajā sektorā un kontrabanda, liecina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera publicētais pētījums.

Apstiprina regulējumu starptautiskās palīdzības saņemšanai un sniegšanai

Valdība pieņēma trīs Ministra kabineta noteikumus, kas saistīti ar starptautiskās palīdzības pieprasīšanas kārtību, humānās palīdzības saņemšanas un sniegšanas kārtību, kā arī valsts civilās aizsardzības kontaktpunkta izveidi.

No 2018.gada pieaugs atlīdzības apmērs audžuģimenēm un adoptētājiem

No nākamā gada 1.janvāra atlīdzības apmērs audžuģimenei, kura aprūpē vienu bērnu būs analoģisks atlīdzības apmēram, kāds noteikts par adoptējamā bērna aprūpi jeb bērna kopšanas pabalsta apmēram līdz bērna pusotra gada vecumam - 171 eiro.

Joprojām neatceļ aizliegumu nedzemdējušam sievietēm ziedot olšūnas

Saeimas sociālo un darba lietu komisijas deputāti nespēja vienoties izņemt no Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumiem aizliegumu ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm.

Aptauja: 65% Latvijas ceļotāju cenšas izvairīties no teroraktu reģioniem

Lielākā daļa jeb 65% aptaujāto, izvēloties sava ceļojuma galamērķi, cenšas izvairīties no tādiem reģioniem, kur notiek terorakti vai kuriem raksturīgas dabas katastrofas, liecina jaunākais Latvia Tours Ceļojumu indekss.

Rasnačs: Latvija turpinās sniegt atbalstu Maķedonijai tieslietu nozares uzlabošanā

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs ticies ar Maķedonijas tieslietu ministru Bilenu Saliji, kurš ieradies darba vizītē Latvijā, lai parakstītu Saprašanās memorandu par sadarbību starp Latvijas Tieslietu ministriju un Maķedonijas Tieslietu ministriju.

Staķis: Ne pie kādiem apstākļiem nesadarbosimies ar Putina agresīvās ārpolitikas atbalstītājiem

«Bēdīgi slavenais Eiroparlamenta deputāts, Tatjanas Ždanokas cīņubiedrs, Sīrijas diktatora Asada draugs un «Krimnaš» aktīvists Andrejs Mamikins paziņojis, ka dibina jaunu sabiedrisku organizācija un redz iespēju sadarbībai arī ar Kustību Par!.  Partijas vārdā varu paziņot, ka mēs nekad un ne pie kādiem apstākļiem nesadarbosimies ar Putina agresīvās ārpolitikas atbalstītājiem,» uzsver Kustība Par! valdes loceklis Mārtiņš Staķis.

Eksperte: Nākamajā gadā atvadīsimies no kaitinošajām reklāmām interneta pārlūkos

Pieaugot lietotāju skaitam, kas bloķē reklāmas interneta pārlūkos, Google sadarbībā ar 16 uzņēmumiem, veikuši apjomīgu pētījumu, kura rezultātā izkristalizējies, kuras reklāmas klasificējas kā «kaitinošas». Balstoties uz šo pētījumu, tiks pieņemtas normas un ar vairākiem kaitinošiem reklāmas formātiem nākamajā gadā vairs nebūs jāsaskaras. Par digitālā mārketinga tendencēm stāsta digitālā mārketinga Triple20 dibinātāja un vadītāja Līga Strazdiņa.

Krievija notiesā igauņu uzņēmēju uz 12 gadiem par spiegošanu

Tiesa Maskavā atzinusi kādu igauņu aviācijas tehnoloģiju uzņēmēju par vainīgu spiegošanā un piespriedusi tam 12 gadus stingra režīma cietumā, tā vēsta krievu mediji.