bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 20.03.2018 | Vārda dienas: Made, Irbe
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Cik «maksā» deputāta mandāts?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIXPēc līdzekļiem, kas tērēti priekšvēlēšanu kampaņai 4.oktobrī notikušajām Saeimas vēlēšanām, visaugstāko cenu par deputātu vietu parlamentā samaksājusi Ingunas Sudrabas No sirds Latvijai: vidēji 56 tūkstošus eiro par katru no astoņiem mandātiem.

Saskaņā ar likumā noteiktajiem ierobežojumiem, pirmsvēlēšanu aģitācijai laikā no 7.jūnija līdz 4.oktobrim partijas varēja tērēt ne vairāk kā 422,9 tūkstošus eiro, ja tika izvirzīti kandidāti visos vēlēšanu apgabalos.

Ingunas Sudrabas vadītā partija kampaņai iztērējusi 94% no atļautās summas un rezultātā par katru vietu parlamentā «samaksājusi» 56 tūkstošus eiro.

Zaļo un Zemnieku savienība iztērējusi 96% no maksimāli pieejamās summas un tādējādi katra no 21 iegūtā mandāta partijai izmaksājusi 19 tūkstošus eiro.

«Dārgo» mandātu reitinga trešajā vietā ierindojusies premjeres partija Vienotība – 17 tūkstošus eiro par katru no 23 mandātiem (93% no atļautās summas).

Ceturtajā vietā uzvarētāji – Saskaņa, kas ieguvusi 24 deputātu vietas, par katru samaksājot 14 tūkstošus eiro (78% no atļautās summas).

Mārtiņa Bondara vadītā Latvijas Reģionu apvienība (LRA) ieguvusi 8 mandātus – 9 tūkstoši eiro par katru (17% no atļautās summas).

Nacionālā apvienība Visu Latvijai! – TB/LNNK palielinājusi savu klātbūtni parlamentā līdz 17 mandātiem (no līdzšinējiem 12), iztērējot vismazāk līdzekļu, rēķinot uz vienu mandātu – 7 tūkstošus eiro (21% no atļautās summas).

Bankrotēt kļuvis vieglāk. Baņķieri neapmierināti

Latvijas likumdevēji veikuši kardinālas izmaiņas Maksātnespējas likumā. Paši būtiskākie jaunievedumi stāsies spēkā jau nākamā gada janvārī.

Vien no būtiskākajiem grozījumiem – «nolikto atslēgu» principa ieviešana īpašumam, kas kalpoja kredīta nodrošinājumam.

Pēc šī brīža spēkā esošajām normām, kredīta saņēmējs, brīdī, kad rodas problēmas ar kredīta savlaicīgu dzēšanu, paliek parādā bankai pat pēc tam, kad ķīlā esošais nekustamais īpašums pārdots izsolē un ar iegūtajiem līdzekļiem nepietiek, lai dzēstu parādu bankai. Grozījumi nosaka sekojošo: pārdodot nekustamo īpašumu, kas ir parādnieka vienīgais mājoklis, kreditora tiesības beidzas. Šī norma gan neattiecas uz jau paņemtajiem kredītiem.

Jaunievedums saņēmis asu kritiku no komercbankām. Viņu galvenais arguments: aizņēmējs mazāk atbildīgi izturēsies pret kredīta atmaksu, bankām pieaugs riski un rezultātā kredīti jauniem kredītņēmējiem kļūs ievērojami dārgāki.

Likumā ieviesti arī grozījumi, kas skar juridisko personu maksātnespēju. Šeit likumdevēji centušies pastiprināt uzņēmēju aizsardzību tiesiskās aizsardzības vai maksātnespējas procesā, kā arī ierobežot izsoļu reiderismu.

Šeit kardināls jaunums būs sadaļa likumā, kas nosaka uzņēmumu valdes locekļu personīgo atbildību maksātnespējas procesā. Turpmāk valdei ar savu personīgo īpašumu būs jāatbild par kreditoriem radītajiem zaudējumiem gadījumos, kad administratoram netiks nodoti grāmatvedības dokumenti vai dokumenti neļaus izvērtēt parādnieka darījumus un materiālo stāvokli trīs gadus pirms maksātnespējas procesa pasludināšanas.

Vēl kāds būtisks papildinājums būs norma, kurā noteikts, ka pēc maksātnespējas administratora prasības, parādniekam nekavējoties būs jāsniedz ziņas par tiesiskās aizsardzības procesa plāna izstrādi un saskaņošanu. Parādniekam būs jānodrošina iespēja operatīvi un klātienē pārbaudīt savu saimniecisko darbību un dokumentus, kā arī jāapliecina pievienoto dokumentu atbilstība oriģināliem.

Ar grozījumiem nav apmierināti maksātnespējas administratori, kuri tiks pielīdzināti valsts amatpersonām. Jaunais statuss uzliek viņiem par pienākumu deklarēt savus ienākumus. Tajā pašā laikā mūsdienās daudzi advokāti «piestrādā» par maksātnespējas administratoriem, un viņiem ar likumu ir aizliegts atklāt šādu informāciju. Tāpēc ir samērā ticams, ka advokātiem nāksies atteikties no administratoru pienākumu pildīšanas.

Ražotāji: kritums ir acīmredzams

Ar nepacietību gaidītie dati par rūpniecības izlaidi augustā apstiprinājuši bažas: pārtikas ražošanas sektorā, kur divus gadus bija vērojama izaugsme un kas bija visas Latvijas apstrādes rūpniecības lokomotīve, vērojams apjoma kritums.

Pesimistisko bažu pamatā bija Krievijas augusta sākumā ieviestais embargo atsevišķiem produktiem.

Gada griezumā pārtikas produktu ražošanas apjoms mazinājies par 2%, informē Finanšu ministrija. Ņemot vērā to, ka pārtikas ražošana veido vienu piekto daļu no kopējā apstrādes rūpniecības apjoma, novērotais kritums jāuzskata par nozīmīgu. Ministrija norāda, ka tas var būt ne tikai Krievijas sankciju rezultāts.

Jebkurā gadījumā, pārtikas nozare nav vienīgā, kas uzrādījusi negatīvus rezultātus.

Piemēram, jau tradicionāli negatīvus statistikas datus uzrāda tekstilrūpniecības un apģērbu ražošanas sektors: gada griezumā kritums attiecīgi 6,1% un 15,8%. Dzērienu ražotājiem kritums par 14,5%.

Grūtības piedzīvo arī atsevišķi mašīnbūves un metālapstrādes sektori, kurus ietekmē ģeopolitiskā situācija: elektroiekārtu ražotāji zaudējuši 15,5% no kopējā apjoma, bet iekārtu, mehānismu un darbagaldu ražotāji – 24,9%.

No otras puses, neskatoties uz sankciju radītajām sekām, dažas nozares uzrāda pozitīvu dinamiku. Piemēram, kokapstrāde, kas veido ceturto daļu no kopējās apstrādes rūpniecības, turpina attīstīties: pieaugums, salīdzinot ar pērnā gada augustu, bijis 6,1%. Mēbeļu ražotāji palielinājuši ražošanas apjomu par 9,4%, automašīnu un piekabju ražotāji – par 15,1%.

Rekordliels pieaugums vērojams datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražotāju segmentā – 70,2%.

Finanšu ministrija atzīmē, ka kopējais Latvijas ražotāju pārliecības līmenis saglabājies iepriekšējo mēnešu līmenī. Taču nozarē dominē piesardzība un nenoteiktība, ko izraisījusi saspringtā ģeopolitiskā situācija, kas patlaban ir galvenais apstrādes rūpniecības un visas ekonomikas tālākās attīstības risks.

Ref:017.010.103.6114


Pievienot komentāru

LLKA: Latvijas piena lopkopji zemo iepirkuma cenu dēļ var tikai izdzīvot, bet ne attīstīties

Latvijas piena lopkopības saimniecības ar pašreizējām piena iepirkuma cenām, kas ir krietni zemākas nekā vidēji Eiropas Savienībā, var tikai izdzīvot, taču ne attīstīties, vēstīja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas Piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane.

Francijā aizturēts eksprezidents Sarkozī par sakariem ar Lībiju

Francijas eksprezidents Nikolā Sarkozī otrdien, 20.martā, aizturēts, lai izmeklētāji varētu viņu nopratināt par iespējamu finansējuma saņemšanu 2007.gada vēlēšanu kampaņai no toreizējā Lībijas vadītāja Muamara Kadāfi.

Latvijā bijis ES sestais mazākais patvēruma lūgumu skaits pret iedzīvotāju skaitu

Latvijā pērn saņemti 182 pirmreizējie patvēruma lūgumi, rēķinot uz miljonu valsts iedzīvotāju, kas ir sestais mazākais rādītājs Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, liecina publicētie ES statistikas departamenta Eurostat dati.

Samazinās traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 20.martā, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz samazināt un tādējādi vienkāršot traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas.

Strautiņš: Investīcijas mājokļos ir neizmantota iespēja

«Investīcijas mājokļos ir neizmantota iespēja, kas pavisam drīz kļūs par nepieciešamību,» iepazīstinot ar Luminor Baltijas ekonomikas jaunāko prognozi, uzsvēra bankas ekonomists Pēteris Strautiņš. «Šobrīd iespējas kreditēšanas kāpumam ir milzīgas. Un tieši mājsaimniecības ar banku starpniecību būs tās, kas galvenokārt nodrošinās finansējumu ieguldījumiem mājokļos.»

LTRK padomes priekšsēdētāja amatā atkārtoti ievēlēts Rostovskis

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes priekšsēdētāja amatā uz nākamo trīs gadu termiņu ievēlēts līdzšinējais LTRK prezidents Aigars Rostovskis.

No 1.novembra Latvijā varēs reģistrēt automašīnas ar stūri labajā pusē

No šī gada 1.novembra Latvijā būs atļauts reģistrēt automašīnas, kurām stūre atrodas labajā pusē. Tāpat kā līdz šim šādām automašīnām būs jāīsteno virkne tehnisko prasību, taču stūres atrašanās puse nebūs jāmaina.

ES piešķir papildu finansējumu izglītības reformu ieviešanai

Izglītības un zinātnes ministrija izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos par kompetenču pieejā balstīta vispārējās izglītības satura aprobāciju un ieviešanu, palielinot jaunā satura izstrādei un ieviešanai paredzēto finansējumu.

KVV Liepājas metalurga velmētavas kustamo mantu iegādājies Austrijas uzņēmums Smart Stahl

Maksātnespējīgās AS KVV Liepājas metalurgs velmētavas kustamās mantas izsolē uzvarējis Austrijas uzņēmums Smart Stahl GmbH, norāda uzņēmuma administrators Guntars Koris.

Valdība apstiprina Attīstības sadarbības politikas plānu 2018.gadam

Ministru kabinets otrdien, 20.martā, apstiprināja Ārlietu ministrijas sagatavoto Attīstības sadarbības politikas plānu 2018.gadam. Plāns nosaka konkrētus pasākumus Latvijas Attīstības sadarbības politikas pamatnostādņu 2016.-2020.gadam praktiskai ieviešanai.

Pilnveidos likumu, lai jaunuzņēmumiem atvieglotu valsts atbalsta saņemšanu

Lai uz valsts atbalstu varētu pretendēt arvien vairāk jaunuzņēmumu jeb startup, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 20.martā, noslēdza darbu pie grozījumiem Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā .

Izvērtēs nepieciešamību palielināt gāzes pārvades jaudas starp Latviju un Lietuvu

Biznesa konsultāciju un audita kompānija Ernst & Young Baltic izvērtēs nepieciešamību palielināt gāzes pārvades jaudas starp Latviju un Lietuvu.

Aiztur divus vīriešus ar 140'000 kontrabandas cigarešu

Daugavpilī par tabakas izstrādājumu nelikumīgu pārvietošanu aizturēti divi Latvijas pilsoņi un izņemts 140 000 kontrabandas cigarešu, vēsta Kristīne Pētersone, Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Stratēģiskās attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas galvenā inspektore.

Norvēģijas valdību paglābj tieslietu ministres atkāpšanās

Norvēģijā, cenšoties novērst valdības krišanu, otrdien, 20.martā, no amata atkāpusies tieslietu ministre, kura izsaukusi asu kritiku par izteikumiem, ka opozīcijas partija ir pārāk maiga tās attieksmē pret iespējamiem teroristiem.

Rail Baltica stacijas būvprojekta izstrāde lidostā Rīga izmaksās 4,5 miljonus eiro

Starptautiskajā lidostā Rīga veidojamās Rail Baltica dzelzceļa stacijas, saistītās infrastruktūras un estakādes būvprojekta izstrāde izmaksās 4,5 miljonus eiro, teic Rail Baltica ieviesēja Latvijā Eiropas dzelzceļa līniju valdes loceklis Andris Linužs.

VARAM uzsāk latviešu remigrācijas atbalsta pilotprojektu

Lai uzsāktu mērķtiecīgu darbu latviešu remigrācijas veicināšanai, 2018.gadā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija izveidojusi piecu reģionālo remigrācijas koordinatoru tīklu, ziņo Santa Vaļuma, Ministra padomniece VARAM.

Igaunijas uzņemtam sīrietim patur spēkā cietumsodu par vardarbību pret sievu

Igaunijas krimināllietā, kur Sīrijas pilsonis notiesāts uz desmit gadiem cietumā par miesas bojājumu nodarīšanu savai sievai, Igaunijas Augstākā tiesa noraidījusi viņa sūdzību trešajā tiesas instancē. Jaunietis aizturēšanā atrodas jau vairāk nekā gadu.

Entomologs: Latvijā pēdējos gados aptuveni 5% visu ērču ir inficētas ar encefalītu

Šogad ērces periodiski bijušas aktīvas arī ziemas periodā. Gaisa temperatūrai nedaudz iesilstot, tās kļūst sastopamas aizvien biežāk un tas nozīmē, ka laikus jādomā par ērču encefalīta profilaksi, lai izvairītos no inficēšanās ar bīstamo slimību, atzīmē entomologi.

Latvijas ļaudis ar Putinu sirdī

Krievijas prezidenta vēlēšanās 95% no Latvijā mītošajiem Krievijas pilsoņiem, svētdien, 18.martā, balsoja par Vladimiru Putinu. Vēl lielāks atbalsts Putinam ārzemēs fiksēts vienīgi Krievijas kara bāzē Tadžikistānā – 99%. Kopš 2012.gada Putina atbalstītāju rindas mūsu valstī ievērojami augušas, savus novērojumus izsaka Saeimas deputāts Edvīns Šnore.

Vidējā izmaksātā atlīdzība par Latvijā notikušu CSNg pieaugusi par teju 30%

Pēdējos piecos gados vidējā apdrošināšanas atlīdzība par Latvijā notikušu ceļu satiksmes negadījumu pieaugusi par teju 30%. Tikmēr vidējā atlīdzība par ārvalstīs notikušu CSNg, kurā iesaistīts Latvijā reģistrēts transportlīdzeklis, pēdējo piecu gadu laikā mainījusies nedaudz, liecina Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja apkopotā statistika.

SEB: Latvijā mājokļa kredīta ikmēneša maksājumi – vidēji 260 eiro

Pērn SEB banka piešķīrusi iedzīvotājiem mājokļa iegādei vairāk nekā 2 600 aizdevumus par kopējo summu ap 133 miljoniem eiro. Piešķirtā finansējuma apjoms ir par 23% lielāks nekā 2016.gadā. Ņemot vērā rekordzemās procentu likmes, vidējais ikmēneša maksājums pērn piešķirtajiem kredītiem šobrīd ir ap 260 eiro.

Afrinu Sīrijā pametuši 220 000 iedzīvotāji, sācies marodierisms

No Afrinas pilsētas Sīrijas ziemeļos īsi pirms sīriešu kaujinieku ienākšanas tajā bēgļu gaitās devušies ap 220 000 cilvēku. Turcijas atbalstītie kaujinieki, kuri ieņēmuši pilsētu, savukārt sākuši Afrinā nodarboties ar izlaupīšanu.

«Iesālītajai Rīgai» rosina meklēt steidzamu risinājumu

Partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas deputāts Ansis Ansbergs rosinājis Rīgas domei rast steidzamu risinājumu sāls pārmērīgajam lietojumam ziemas sezonā, kas negatīvi ietekmē gan cilvēku un dzīvnieku veselību, gan ēku, transportlīdzekļu, apstādījumu dzīves ilgumu, vēsta politiskais spēks. 

Kalniete: Visiem ES zemniekiem jānodrošina taisnīga konkurence

Sešpadsmit Eiropas Parlamenta deputāti no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas pirmdien, 19.martā, kopīgi iesniedza priekšlikumus EP rezolūcijai par kopējās lauksaimniecības politikas nākotni – Parlamenta ziņojumā iekļaut prasību no 2021.gada vienādot tiešmaksājumu līmenī visā Eiropā.

Teju 50% Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad ir jau parādījušās sāpes

Lai gan cilvēki ļoti labi apzinās, ka mutes veselība ietekmē katra vispārējo veselības stāvokli, tomēr 44% Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad ir jau parādījušās sāpes, liecina uzņēmuma Philips veiktā Starptautiskās mutes veselības dienas aptauja.