bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 18.06.2018 | Vārda dienas: Madis, Alberts
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Ekspertiem nav vienota viedokļa par Latvijas nākotni

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: Ieva Čīka/LETANotikumi Ukrainā var ietekmēt Latvijas ekonomisko situāciju un darījumu attiecības ar Krieviju. Šonedēļ par to tika runāts dažādos līmeņos.

Ekonomikas ministra Vjačeslava Dombrovska publiskais paziņojums par to, ka gadījumā, ja Eiropas Savienība ieviesīs ekonomiskās sankcijas pret Krieviju, vislielākos zaudējumus ciešo tirdzniecības saišu dēļ cietīs Latvija, radījusi plašu rezonansi.

Saskaņā ar ministra sacīto, pirmās triecienu saņems pārtikas rūpniecības, enerģētikas un tranzīta nozares. 43% no produkcijas, ko Latvija eksportē uz Krieviju, ir pārtikas un lauksaimniecības preces. Dabasgāzes piegādē mēs pilnībā esam atkarīgi no Krievijas. Un visbeidzot 70 % no visiem tranzītpārvadājumiem ir saistīti ar austrumu kaimiņvalsti. Ministrs arī apstiprināja, ka valdībai ir aprēķini par finansiālajiem zaudējumiem, kādus varētu nākties piedzīvot sankciju ieviešanas gadījumā, bet šie aprēķini netiek izpausti.

Taču, ja ekonomisko sankciju ieviešana ir uz jautājuma zīmes un ES valstis ar to nesteidzās, tad sarunas starp Eiropas Savienību un Krieviju par bezvīzu ieviešanu gan ir pārtrauktas. Starptautiskās nekustamo īpašumu federācijas – FIABCI Baltic – prezidents Aigars Zariņš vērtē šo faktu kā visnotaļ pozitīvu notikumu Latvijas nekustamo īpašumu tirgum.

Viņš uzskata, ka izveidojusies situācija veicinās Krievijas pilsoņu intereses pieaugumu par nekustamo īpašumu iegādi mūsu valstī. Pat tad, ja tiks pārskatīta vai ierobežota termiņuzturēšanās atļauju izsniegšana apmaiņā pret investīcijām, kaimiņzemes pilsoņi ieguldīs līdzekļus nekustamo īpašumu iegādē Latvijā. Tas vien, ka kādam ir īpašums mūsu valstī, piešķir iespēju ar atvieglotiem nosacījumiem apmeklēt Eiropas Savienību un pārvietoties tajā. Protams, ka būs investoru kategorijas, kas atteiksies no projektiem vai īpašumu iegādes Latvijā, taču, pēc eksperta domām, interese par dzīvokļu vai ēku iegādi nemazināsies.

Šonedēļ Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde paziņojusi, ka šī gada pirmajos divos mēnešos  uzturēšanās atļaujas apmaiņā pret nekustamo īpašumu iegādi vai investīcijām Latvijā  saņēmušas 916 personas. Visvairāk to vidū ir Krievijas pilsoņu – 573, otrajā vietā ķīnieši – 170 personas, trešajā Ukrainas pilsoņi – 44 personas. Visbiežāk ārvalstnieki iegādājušies nekustamos īpašumus Rīgā (178 objekti) un Jūrmalā (62).

Koks ar diviem galiem

Turpinot tēmu par nekustamo īpašumu, vērts pieminēt to, cik pieejams tas ir vietējiem iedzīvotājiem. Viens strādājošs cilvēks ar vidējiem ienākumiem ar bankas kredīta palīdzību un pārlieku neriskējot var iegādāties 50,5 m2 lielu sērijveida dzīvokli Rīgas mikrorajonā. Viļņā šis rādītājs ir 40,3 m2, bet Tallinā – 42,4m2. Tādējādi Baltijas valstu vidū mūsu valstī ir vispieejamākie mājokļi. Par to liecina šajā nedēļā prezentētais SEB bankas Mājokļu pieejamības indekss.

Tomēr jāpiezīmē, ka Igaunijā mājokļus kļuva grūtāk iegādāties, jo to cena palielinājās straujāk nekā pieauga neto algas. Negatīvu ietekmi radīja arī  nelielā procenta likmju paaugstināšana mājokļa kredītiem.

Pēc Igaunijas Swedbank  galvenā ekonomista Tõnu Mertsina teiktā, ceturtajā ceturksnī cenu pieaugums dzīvokļiem Tallinas gada izteiksmē palielinājās līdz 18%, bet ieņēmumi palielinājās par 8%. Savukārt Rīgā mājokļu pieejamība ir uzlabojusies, jo algas pieaugušas straujāk nekā dzīvokļu cenas. Pagājušajā gada pēdējā ceturksnī mūsu valstī ieņēmumi par 60% pārsniedza mājokļu pieejamībai nepieciešamo līmeni. Viļņā attiecīgais rādītājs bijis viszemākais, sasniedzot 30%.

Starp Baltijas valstu galvaspilsētām 55m2 liela dzīvokļa vidējā cena visaugstākā ir Tallinā, pārsniedzot tāda paša dzīvokļa cenu Viļņā par 19%, bet Rīgā pat par 64%. Dzīvokļu cenas Rīgā sasniegušas tikai 53% no nekustamā īpašuma cenu burbuļa laikā sasniegtajām. Tallinā un Viļņā šī attiecība ir attiecīgi 80% un 67%. Pēc straujā krituma 2009.gadā visstraujākais dzīvokļu cenu kāpums starp Baltijas valstu galvaspilsētām bijis Tallinā.

Ja visu darīsim pareizi – mēs augsim

Šajā nedēļā savu misiju noslēdza Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) inspektori. Noslēdzot pārbaudi, viņi sniedza preses konferenci, kurā informēja par galvenajiem secinājumiem. Visā visumā tie ir pozitīvi: valsts iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad var pieaugt par 4%, bet, pateicoties ienākumu līmeņa paaugstināšanai, Latvijas ekonomiskā izaugsme vidēja termiņa perspektīvā noritēs straujāk nekā vidēji ES.

Tomēr ir arī zināmi riski. Piemēram, lai uzturētu uzņemto tempu, mums nepieciešams veikt strukturālās reformas, uzlabot uzņēmējdarbības vidi un paaugstināt darba ražīgumu.

Kā norādīja SVF misijas vadītājs Latvijā Šehars Aijars, kopš krīzes darba ražīguma pieaugums un zemas algas nodrošināja Latvijas konkurētspēju, kas galvenokārt bija balstīta eksportā. Tomēr ar algu palielināšanos Latvijas konkurētspēju vidēja termiņa perspektīvā vajadzēs nodrošināt tieši ražīgumam. Lai tas notiktu, būtu svarīgi atjaunot banku kreditēšanu, finanšu nozares uzraudzību, jo īpaši attiecībā uz nerezidentu noguldījumiem, svarīga tāpat ir infrastruktūras attīstība, izglītības sistēmas reforma, valsts uzņēmumu centralizācija un fiskālās disciplīnas ievērošana.

Viņš arī norādīja, ka attīstību var negatīvi ietekmēt ekonomiskā situācija Krievijā un Ukrainā un sekas prognozēt pagaidām ir grūti. Latvijai ir samērā nelieli tirdzniecības sakari ar Ukrainu, taču Krievijas eksporta daļa ir 12%.

Ref:017.010.103.8462


Pievienot komentāru

Pēta saikni starp noslepkavoto Bunku un bezvēsts pazudušo uzņēmēju Bojāru

Valsts policijas izmeklētāju redzeslokā ir iespējama saistība starp noslepkavoto maksātnespējas administratoru un advokātu Mārtiņu Bunku un bezvēsts pazudušo uzņēmēju Andri Bojāru, apliecina policijas pārstāve Ilze Jurēvica.

Šajā nedēļā karstākais laiks būs pirmdien ar +29 grādiem

Šīs nedēļas sākumā Latvijā ieplūdīs nedaudz vēsāks gaiss un pakāpeniski pastiprināsies vējš, kas pūtīs no rietumu puses. Valsti šķērsos atsevišķas gubu-lietus mākoņu zonas, līdz ar to daudzviet arī nedaudz uzlīs. Pirmdiena būs nedēļas karstākā diena – gaiss vēl daudzviet iesils līdz pat +23...+26 pēc Celsija.

Nedēļa Lietuvā. Dzelzceļa pārvadātājs pievienojas Eiropas dzelzceļa sistēmai Interrail

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmums Lietuvos Geležinkeliai ir pirmais no līdzīgiem uzņēmumiem Baltijā, kas pievienojies Eiropas dzelzceļa sistēmai Interrail, kas pasažieriem ļauj iegādāties lētākas biļetes braucieniem ar vilcienu lielākajā daļā Eiropas valstu.

BNN nedēļas apkopojums: Cīņa par Rasnača atlaišanu. ABLV Bank pašlikvidācija. Reputācija «lembergos»?

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Virzība ; Darījums; Jautājums; Dīvainība.

Maršruts nedēļas nogalei: Jēkabpils pilsētas svētki un futbols

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo garo brīvdienu pavadīšanai.

Kuldīgas novadā ilgstošā sausuma dēļ jau likvidē mājlopus

Kuldīgas novada pašvaldība rosina Ministru kabinetam izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā, jo ilgstošā sausuma dēļ, trūkstot lopbarībai, jau tiek likvidēti mājlopi, informē Kuldīgas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Signeta Lapiņa un Kuldīgas novada lauksaimnieki.

VID vadītāju sāks meklēt jūlija sākumā ar citu personāla atlases kompāniju

Valsts ieņēmumu dienesta vadītāja amata konkursu plānots izsludināt jūlija sākumā ar nelielām izmaiņām konkursa vērtēšanas komisijas sastāvā un ar citu personāla atlases kompāniju, vienojušies finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola un Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Par viltotu dokumentu izmantošanu Kazahstānas pilsonis sodīts ar 2'000 eiro

Pasienes pagastā  ceturtdien, 14.jūnijā, aizturēts viens Kazahstānas pilsonis ar viltotu Rumānijas transportlīdzekļa vadītāja apliecību, informē Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Stratēģiskās attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas galvenā inspektore Kristīne Pētersone.

Likvidēts ugunsgrēks Ādažu poligonā

Ceturtdienas, 14.jūnija, vakarā izdevies likvidēt ugunsgrēku Ādažu poligonā, apstiprināja Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis.

Restorānu tīkls Vairāk saules darbību plāno atsākt sestdien

Restorānu tīkls Vairāk saules darbību plāno atsākt sestdien, informē uzņēmuma pārstāvji.

Eurostat: Latvijā pirmajā ceturksnī bijis straujāks darbaspēka izmaksu pieaugums nekā ES un eirozonā vidēji

Vidējās stundas darbaspēka izmaksas Latvijā šogad pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar janvāri–martu pirms gada, pieauga par 11,2%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji.

Pāvilostas «māja-kuģis»: būvi pārvietos ārpus aizsargjoslas; pa ūdeni gan nevedīs

Pāvilostas novada Ulmales stāvkrastā esošo «māju-kuģi» tās īpašnieks Argods Lūsiņš pa jūru prom tomēr nevedīšot, bet esot pašvaldībai solījis to līdz 1.jūlijam pārvietot ārpus krasta kāpu aizsargjoslas, informēja Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons.

Bankā: Pieaug automašīnu salonu logu bojājumu skaits, zaudējumi līdz 1 300 eiro

Līdz ar siltā laika iestāšanos palielinās automašīnu salona logu bojājumu skaits, liecina Swedbank apdrošināšanas dati.

Nosoda Sīrijas lēmumu atzīt Gruzijas separātisko reģionu neatkarību

Baltijas Asambleja stingri nosoda Sīrijas lēmumu atzīt Gruzijas separātisko reģionu Abhāzijas un Dienvidosetijas neatkarību, piektdien, 15.jūnijā, uzsvēra BA Latvijas delegācijas vadītājs Jānis Vucāns.

Centrālo banku darba stils mainījies. Latvijas Bankas ekonomista secinājumi pēc ECB Padomes sēdes

Aizvadītā Eiropas Centrālās bankas Padomes sanāksme Rīgā bija tas gadījums, kad tika veidotas nākotnes gaidas. Monetārās politikas likmes šajā sanāksmē netika mainītas, ko neviens arī negaidīja, tajā pašā laikā publiskotā informācija ļauj izdarīt dažus secinājumus par ECB Padomes nākotnes izaicinājumiem.

Opozīcijas politiķi aicina SAB pārbaudīt Dūklava tiesības strādāt ar valsts noslēpumu

Opozīcijas politiskais spēks – Latvijas reģionu apvienība –  iesniegusi Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizītim pieprasījumu izvērtēt zemkopības ministra Jāņa Dūklava tiesības strādāt ar valsts noslēpumu.

Ilgstošā sausuma dēļ Ventspils novadā lūdz izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā

Ilgstošā sausuma dēļ Ventspils novada dome lūgusi Ministru kabinetu Ventspils novada administratīvajā teritorijā izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā.

Rinkēvičs: Gērnsijā dzīvojošie latvieši nedrīkst kļūt par Brexit «ķīlniekiem»

«Gērnsijā dzīvojošie un strādājošie Latvijas valstspiederīgie nedrīkst kļūt par Brexit «ķīlniekiem»,  uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Izsludināta pieteikšanās nogalinātā Bunkus mantojumam

Zvērināta notāre Ingūna Bobrovska ir izsludinājusi mantojuma atklāšanos un uzaicinājusi pieteikties visus mantiniekus, kreditoros, kā arī citas personas, kurām ir tiesības uz noslepkavotā maksātnespējas administratora un advokāta Mārtiņa Bunkus mantojumu.

Vispirms jāsaprot, cik izmaksā valstij nepieciešamais pakalpojums, un tad jāpiešķir nauda, tā Valsts kontrolē

Finansējums laboratoriskajiem izmeklējumiem pārtikas un veterinārās uzraudzības, kā arī zivju resursu saglabāšanas jomā joprojām tiek piešķirts, pamatojoties uz vēsturiskiem datiem. Zemkopības ministrijas īstenotajā finanšu vadībā ir trūkumi, kas ļauj  tās padotībā esošajam zinātniskajam institūtam BIOR budžeta līdzekļus tērēt pēc inerces, daļu izlietojot iepriekš neplānotiem mērķiem. To revīzijā secina Valsts kontrole.

ECB pārstās miljardu iepludināšanu eirozonā ekonomikas «stutēšanai»

Eiropas Centrālā banka paziņojusi, ka 2018.gada decembrī noslēgs tās kvantitatīvās stimulēšanas programmu, kuras ietvaros eirozonas tautsaimniecībā, iepērkot obligācijas, ik mēnesi tiek iepludināti 30 miljardi eiro.

Ceļu remontdarbi turpinās – atsevišķos posmos jārēķinās ar ilgāku braukšanas laiku

Plānojot nedēļas nogales braucienus, autovadītājiem jārēķinās, ka visā valsts autoceļu tīklā rit aktīva būvdarbu sezona un ir ieviesti satiksmes ierobežojumi. Piektdienas, 15.jūnija, pēcpusdienā autobraucējiem jārēķinās ar to, ka Pierīgā, kā arī Jūrmalas un Saulkrastu virzienā satiksme var būt palēnināta.

Pierīgā: Katra otrā vidusskola nespēs izpildīt kritēriju par 22 bērniem klasē

Katra otrā Pierīgas pašvaldības vidusskola nespēs sasniegt 22 bērnu skaitu klasē, šādu viedokli pauž Pierīgas pašvaldību apvienības valdes priekšsēdētājs un Ādažu novada mērs Māris Sprindžuks.

Ungārijā notiesā cilvēkkontrabandistus par 71 cilvēka bojāeju gaļas furgonā

Tiesa Ungārijā saistībā ar 71 migranta nosmakšanu slēgtā kravas furgona kravas kastē 2015.gadā atzinusi četrus vīriešus par vainīgiem cilvēkkontrabandā un piespriedusi tiem 25 gadus cietumā.

Par nepiesprādzēšanos ar drošības jostu paredz uzlikt naudas sodu līdz 70 eiro

Saeimas Juridiskā komisija trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz palielināt administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.