bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 18.03.2018 | Vārda dienas: Ilona, Adelīna
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Eksportētājiem vēsturisks rekords

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIXNeskatoties uz ieilgušo politisko konfliktu un nestabilo ārējo ekonomisko situāciju, Latvijas preču eksports oktobrī uzrādījis straujāko izaugsmi kopš 2011.gada. Turklāt pirmo reizi mēneša laikā eksportēto preču vērtība pārsniegusi miljardu eiro, informē Finanšu ministrija.

Ārējās tirdzniecības apgrozījums mēneša laikā audzis par 6,7%, uzrādot kāpumu preču eksportā par 15,3% un samazinājumu importā par 0,2%. Kopējā eksportēto preču vērtība oktobrī bija 1,053 miljardi eiro, bet importa – 1,135 miljardi eiro.

Skatoties pa nozarēm, lielākais pieaugums novērots elektroierīču un elektroiekārtu eksportā – par 29,9%, ko pamatā nodrošinājis telefona aparātu eksports (vienlaicīgs importa palielinājums šajā pozīcijā liecina par reeksporta pieaugumu). Alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu segmentā eksports audzis par 41,8%, bet, pateicoties salīdzinoši labai graudaugu ražai, graudu eksports pieaudzis par 28,6%. Stabilus eksporta izaugsmes tempus uzrādījuši arī koka un koka izstrādājumu eksporta segmenti.

Novērotāji atzīmē, ka oktobrī Latvijas eksports pieaudzis gan uz ES, gan uz NVS valstīm.

Apbrīnojams ir fakts, ka neskatoties uz Krievijas noteiktajām sankcijām un rubļa vērtības kritumu, kopējais eksports uz Krieviju gada laikā audzis par 7,8%. Rezultātu galvenokārt ietekmējis stiprā alkohola eksporta pieaugums. Kopumā Krievija vēl joprojām ir otrs lielākais Latvijas tirdzniecības partneris – eksporta īpatsvars – 11,9%, piekāpjoties vien Lietuvai.

Krievijas sankcijām pakļauto preču eksports turpina samazināties. Šī gada oktobrī, salīdzinājumā ar tādu pašu laika posmu pērn, zivju produktu eksporta apjomi samazinājušies par 40%, bet piena un piena produktu eksporta apjomi – par vairāk nekā ceturto daļu.

Tranzīts ir viena no Latvijas eksporta pamatjomām un tajā Krievija vēl aizvien ir galvenais partneris.

Auditoru baisie pareģojumi

Ja tiks pārtraukts Krievijas kravu tranzīts caur Latviju, mūsu valsts dzelzceļa nozare pazaudēs 43,7 miljonus tonnu kravu, teikts auditorkompānijas EY pētījumā, kas tapis pēc uzņēmuma Latvijas dzelzceļš pasūtījuma. Salīdzinājumam: šogad plānotais kravu apgrozījums ir 45 miljoni tonnu.

Ar pētījuma rezultātiem 9.decembrī tika iepazīstināti Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas locekļi. Ja īstenosies augstāk minētais scenārijs, uzņēmumu neiegūtais apgrozījums būtu 1,3 miljardi eiro, iekšzemes kopprodukta samazinājums būtu par 1,7%, bet nodarbinātības par 1,1%, savukārt nodokļu ieņēmumi samazinātos par 2,4%.

Šāda scenārija gadījumā Latvijas uzņēmumu neiegūtais apgrozījums būtu 1,3 miljardi eiro, iekšzemes kopprodukts samazinātos par 1,7%, bet nodarbinātība par 1,1%, bet nodokļu ieņēmumi samazinātos par 2,4%.

Aprēķināti zaudējumi arī tādā gadījumā, ja Krievija pārtrauktu naftas un naftas produktu tranzītu – šādā gadījumā Latvija zaudētu 18,8 miljonus tonnu kravu, bet uzņēmumu apgrozījumus samazinātos par 803,8 miljoniem eiro. Ietekme uz IKP būtu 1,1%, nodarbinātību samazinātos par 1%, bet nodokļu ieņēmumi par 1,5%.

Uzņēmuma Latvijas dzelzceļš vadītājs Uģis Magonis atzina, ka perspektīva izskatās drūma un kritizēja ārlietu ministra Edgara Rinkēviča «nepārdomāto politiku», tostarp pret Krievijas pilsoņu pēkšņo iekļaušanu «melnajā sarakstā» un Latvijas piekrišanu ES un ASV lēmumiem attiecībā pret Krievijas naftas rūpniecību.

Saskaņā ar Magoņa sacīto, Latvijas dzelzceļš plāno noslēgt šo gadu ar 45 miljonu tonnu kravu apgrozījumu un gatavojas pārtraukt visas sponsorēšanas programmas – gan kultūrā, gan sportā.

Nelielu mierinājumu transporta nozares pārstāvjiem, iespējams, nesīs ziņas no kaimiņu valsts Baltkrievijas.

Baltkrievus vilina uz Rīgu ar atlaidēm

Ar Baltkrieviju parakstīts memorands par Baltkrievijas naftas produktu eksporta palielināšanu caur Latvijas ostām, informēja Latvijas Satiksmes ministrija.

Saskaņā ar Minskā parakstīto dokumentu, Baltkrievija palielinās pārvadāto naftas produktu apjomu, izmantojot Latvijas dzelzceļa un Rīgas brīvostas infrastruktūru. Baltkrievijas uzņēmēji piedalīsies arī naftas produktu pārkraušanas termināļa attīstībā Rīgas brīvostā, informē ministrija.

Lai veicinātu ilgtermiņa partnerattiecību attīstību ar kaimiņiem, uzņēmums Latvijas dzelzceļš sola saglabāt un, iespējams, samazināt transportēšanas izmaksas naftas produktiem nākamajos trīs līdz piecos gados, kā arī sola palielināt dzelzceļa stacijas Mangaļi caurlaides spēju.

Kā skaidroja bijušais ārlietu un satiksmes ministrs Aivis Ronis, kurš vadīja sarunas Minskā, runa ir par vairākiem miljoniem tonnu gadā iespējams desmit gadu garumā. Saskaņā ar viņa teikto, nākotnē plānots arī citu Baltkrievijas preču eksporta apjoma pieaugums.

Samazināsies produktu cenas

Cenas samazinājušās pateicoties naftas cenu kritumam un šajā gadsimtā lielākajiem graudu uzkrājumiem uzskata Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe.

«Ja pasaulē nekas nemainīsies – politiskā, ģeopolitiskā situācija, klimatiskie apstākļi un nenāks slimības, tad šobrīd ir saprotams, ka cenām nebūtu jāpalielinās – tām ir jāsaglabājas tādā pašā līmenī, kādas ir pašlaik, un nākošā gada sākumā pat jāturpina samazināties. Jo galvenajiem ražošanas resursiem – degvielai, graudiem, ir diezgan būtisks cenu samazinājums. Tas nozīmē, ka gaļu un olas varam saražot lētāk. Ja arī visas cenas, par kādām zemnieki pārdod graudus, pienu un gaļu, ir kļuvušas zemākas, arī gala produkta cenai veikalu plauktos būtu jāsamazinās vēl vairāk,» preses konferencē paziņoja Gulbe.

Viņa norādīja arī, ka piena cenu kritums radies tāpēc, ka audzis piedāvājums un tas noticis vēl pirms Krievija ieviesa embargo lauksaimniecības precēm. Pēdējais faktors situāciju tikai pasliktinājis. Turklāt iekšējā tirgū vērojams piena produktu pieprasījuma kritums. I.Gulbe minēja, ka piena iepirkuma cenas turpinās kristies arī nākamgad. Tas pats attiecas uz gaļu.

Nekas neliecina, ka graudu cenas pasaules tirgos varētu palielināties, uzskata Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja. Starp tirgu noteicošajiem var minēt to, ka pieaug ražīgums un samazinās pieprasījums: graudu krājumi sasnieguši augstāko līmeni pēdējo 15 gadu laikā. Rezultātā, Latvijā, vidējā graudu iepirkuma cena desmit mēnešos samazinājusies par 18%, un atsevišķām kultūrām – par trešdaļu.

Kopumā valstī vērojams pārtikas produktu pieprasījuma kritums, tāpēc, ka aizvien samazinās iedzīvotāju skaits.

No zemnieku viedokļa, pārtikas produktu cenu izmaiņu prognozes tiek vērtētas negatīvi, un nozarei sācies samērā smags periods, sacīja Gulbe.

Ref:017.010.103.6210


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. 5 000 protestētāju nopeļ Seima lēmumu pasargāt kolēģi-pārkāpēju

Aptuveni 5 000 cilvēki ceturtdien, 15.martā, sapulcējušies Viļņā pie Seima ēkas, lai paustu neapmierinātību ar to, ka parlamentārieši balsojumā nolēmuši neatbrīvot no amata deputātu Mindaugu Basti.

BNN nedēļas apkopojums: «Oligarhu sarunas» nepieder KNAB. Skandāli Lietuvā. Igaunijā aicina atjaunot tiešo demokrātiju

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Paziņojums; Cīņa; Kritums; Nākotne; Skandāli; Viedoklis.

Valka lūdz VID vēl vienu darbnieku karstākajā deklarāciju iesniegšanas laikā

Valkas novada pašvaldība lūdz Valsts ieņēmumu dienestu pārskatīt VID darbinieku noslodzi ienākumu deklarāciju iesniegšanas laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam un piešķirt vēl vienu VID darbinieku Valkas Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā, jo saskaņā ar noslēgto trīspusējo sadarbības līgumu VID pakalpojumus Valkas VPVKAC jāsniedz diviem darbiniekiem.

Lembergs netiks virzīts premjera amatam; visticamāk, tiesas sēdes četrreiz nedēļā grūti apvienot ar premjera pienākumiem

Vairākkārt uz vienu no Latvijas prestižākajiem amatiem – premjerministra «krēslu» – savu kandidatūru ir virzījis arī smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs, kurš ir atstādināts no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas. Tad nu šogad beidzot ir pienācis gads, kad «pūcei aste ir uzziedējusi» jeb Lembergs netiks virzīts premjera amatam. BNN informāciju apstiprina arī Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti teju 290 miljoni eiro

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti gandrīz 290 miljoni eiro, tāpēc ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens aicinājis izveidot mehānismu, kā likvidēt obligātā iepirkuma komponentes maksājumus patērētājiem.

Līdz šim valsts garantētā atlīdzība izmaksāta 3'441 ABLV Bank klientam

Trīspadsmit dienu laikā, kopš banka Citadele sāka izmaksāt valsts garantēto atlīdzību ABLV Bank klientiem, kopumā atlīdzība izmaksāta 3441 klientam. Kopējā izmaksātā summa no 3. līdz 15.martam ir 54,5 miljoni eiro.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijis vidēji augsts vakanču līmenis ES

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī bija vidēji augsts darbavietu vakanču līmenis, kas izteikts procentuāli kā attiecība starp kopējo pieejamo vakanču skaitu pret visām darbavietām ekonomikā – jau aizņemtajām un vakantajām – to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejami salīdzināmi dati.

Baltic International Bank valdes priekšsēdētāja amatā iecelts Viktors Bolbats

Baltic International Bank līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Ilona Guļčaka pievienojas bankas padomei, bet bankas vadītāja pienākumus uzņemas šī brīža valdes priekšsēdētājas vietnieks Viktors Bolbats.

Secina: Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir plašas iespējas aizņemties

Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir viegla naudas pieejamība un plašas iespējas aizņemties nepieciešamības gadījumā, secināts Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs un Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes veiktajā pētījumā.

Leģionāru piemiņas pasākumi aizrit ar pretēji domājošo pabļaustīšanos un diviem aizturētajiem

Leģionāru piemiņas gājiens piektdien, 16.martā, Rīgā kopumā aizritēja mierīgi, tomēr pie Brīvības pieminekļa izcēlās vairāki tradicionāli novērojami konflikti starp pretēji domājošajiem, tostarp divi cilvēki tika aizturēti.

Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja

Salīdzinot gripas intensitātes rādītājus Eiropā, kur vairākās valstīs tā ir augsta vai pat ļoti augsta, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja, aģentūrai norāda Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Raina Nikiforova.

Pērn vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 7,3%

Vienas stundas darbaspēka izmaksas pērn 4.ceturksnī salīdzinājumā ar 2016.gada 4.ceturksni pieauga par 54 centiem jeb 7,3%, sasniedzot 8,02 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes sezonāli neizlīdzināti dati. Sezonāli izlīdzināta rādītāja pārmaiņas bija identiskas – 7,3%.

Precizēta informācija par aizliegumu atrasties uz Rīgas ūdenstilpju ledus

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no piektdienas, 16.marta, ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus.

Slikta pieredze sešgadnieku programmas ieviešanā

Ideja sūtīt uz skolu sešgadniekus nav nekas jauns, šādu priekšlikumu virzīja arī kādreizējais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis, taču sabiedrības un izglītības nozares profesionāļu iebildumu dēļ ideja netika īstenota. Taču ir bijis periods, kad sešgadnieku reforma tika ieviesta, 1982.gadā.

Dubultaģenta indēšana: Krievija sola izdarīt maksimālu spiedienu uz britiem

Krievijas vēstnieks Lielbritānijā piektdien, 16.martā, sacījis, ka Maskava izdarīs iespējami lielu spiedienu uz Londonu, Krievijas pusei turpinot noliegt saistību ar bijušā abu valstu dubultaģenta indēšanas gadījumu, kas saskaņā ar britu izmeklētāju atklāto pastrādāts ar Krievijā izgatavotu, starptautiski aizliegtu ķīmisko ieroci.

Rietumu banka apgalvo, ka jau vairākus gadus atsakās no augsta riska klientiem

Rietumu banka jau vairāku gadu garumā atsakās no augstāka riska klientiem un ir būtiski samazinājusi transakciju apmēru, pauž bankas pārstāvji.

Lietuvas un Igaunijas uzņēmēju investīciju plāni apsteidz Latvijas uzņēmējus

Latvijā 36% maza uz vidēja lieluma uzņēmumi šogad plāno ieguldīt sava biznesa attīstībā. Savukārt Igaunijā šādi plāni ir 42%, bet Lietuvā – gandrīz pusei jeb 46% MVU, liecina SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti.

KP pērn 20 uzņēmumiem piemēroja naudas sodus 10,1 milj. eiro apmērā

Pērn Konkurences padome konstatēja četrus pārkāpumus, atklājot aizliegtas vienošanās 20 uzņēmumu darbībās un tiem piemērojot naudas sodus kopumā 10,1 milj. eiro apmērā.

Būvējot Somu līča gāzes vadu, Igaunija organizēs darbus 135 miljonu vērtībā

Saistībā ar Balticconnector gāzes cauruļvada būvniecību no Igaunijas uz Somiju, igauņu gāzes tīkla uzņēmums Elering pavēstījis, ka tas turpmākajos gados organizēs projekta ieguldījumus aptuveni 135 miljonu eiro vērtībā, no kuriem lauvas tiesu – 98 miljonus eiro – segs Eiropas Savienības fondi.

Latvijas Ārlietu ministrija: Krimas ieņemšana ir pretlikumīga

Šī gada 18.martā apritēs jau četri gadi kopš Krievijas Federācijas īstenotajiem Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpumiem, nelikumīgi anketējot Krimas pussalu un aizsākot militāru agresiju Ukrainas austrumos. Ar savu rīcību Krievijas Federācija ir pārkāpusi starptautiskās tiesības un starpvalstu attiecību pamatprincipus, nostāju pauž Ārlietu ministrija.

AS Valmieras stikla šķiedra akcionāriem piemērota soda nauda 131'250 eiro apmērā

Finanšu un kapitāla tirgus komisija AS Valmieras stikla šķiedra akcionāruzņēmumiem Heinz-Jürgen Preiss-Daimler un Beatrix Preiss-Daimler piemērojusi soda naudu 131 250 eiro apmērā par konstatētajiem Finanšu instrumentu tirgus likuma pārkāpumiem.

Komercbanku asociācija vērtē ārvalstu klientu apkalpošanu biedru bankās

Latvijas Komercbanku asociācija šobrīd apzina esošo situāciju tās biedru bankās saistībā ar ārvalstu klientu apkalpošanu, atzina asociācijas stratēģiskās komunikācijas vadītāja Kristīne Mennika.

Latvijas lielās slimnīcas sākušas īstenot kopīgus iepirkumus

«Latvijas lielās slimnīcas sākušas īstenot kopīgus iepirkumus, piemēram, gāzes un elektrības, bet tiek plānoti arī citi,» intervijā Latvijas Radio sacīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas vadītāja Ilze Kreicberga.

ASV soda Krievijas pilsoņus par jaukšanos vēlēšanās un kiberuzbrukumiem

Amerikas Savienotās Valstis ir ieviesušas sankcijas pret 19 Krievijas pilsoņiem, vainojot tos par iejaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanu norisē un par kiberuzbrukumu pastrādāšanu.

Latvijas pārstāvji veic bruņojuma kontroles inspekciju Baltkrievijā

No 12. līdz 15.martam trīs Latvijas Aizsardzības ministrijas pārstāvji Eiropas Drošības un sadarbības drošības organizācijas ietvaros un saskaņā ar Vīnes dokumentu veica bruņojuma kontroles inspekciju Baltkrievijā.