bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 16.01.2018 | Vārda dienas: Lida, Lidija
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Lai spekulanti te nenāk

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUŠonedēļ Ministru kabineta Komiteja apstiprinājusi grozījumus likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos, kas paredz nepieļaut lauksaimniecības zemes izpārdošanu, ierobežot tirgū aktīvo spekulantu un citu ar lauksaimniecību nesaistītu tirgus dalībnieku aktivitāti. Kā zināms, šī gada 1.maijā spēku zaudē moratorijs par lauksaimniecības zemes iegādi, kas stājās spēkā pēc Latvijas iestāšanās ES.

Lai izvairītos no spekulācijām, likumprojektā ieskicēts vērtīgā resursa pircēja portrets: kandidātam jābūt reģistrētam Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējam, jābūt vērā ņemamai saiknei ar nozari, vai arī līdz darījuma veikšanai šim cilvēkam (vai uzņēmumam) ir bijuši ienākumi no lauksaimnieciskās preču ražošanas, viņš atbilst vienotā platības maksājuma saņemšanas nosacījumiem, vai arī viņam ir ar lauksaimniecības nozari saistīta izglītība.

Lai atzītu par cienīgu pircēju, pretendentam pietiek ar atbilstību vienam no kritērijiem. Turklāt viņam būs jāiesniedz rakstisks apliecinājums par zemes izmantošanu lauksaimniecībā trīs gadu laikā pēc tās iegādes. Ja zemesgabalu būs iekārojis kāds ārvalstu investīciju fonds, īpaša pašvaldības komisija, kuras teritorijā zemesgabals atrodas, viņam sniegs atteikumu. Tomēr Zemkopības ministrija, kas sagatavoja minētos grozījumus, atzīst: ierobežojumi skar tikai darbības sfēru, taču nekādas īpašas priekšrocības latviešu zemniekiem pret, piemēram, dāņiem, tās nesniedz.

Eiro palīdzēs

Aizvadītajā nedēļā Vācijas – Baltijas tirdzniecības kamera (VBTK) informēja žurnālistus par organizācijas plāniem 2014.gadā, kā arī izteica savu vērtējumu notikumiem, kas valstī risinājušies pēdējā laikā. Preses konferencē piedalījās Vācijas Federatīvās Republikas vēstniece Latvijā Andrea Viktorīna. Pasākuma ievadrunā viņa uzteica Latvijas valdību par lieliski noorganizētu pārejas procesu uz eiro. Saskaņā ar viņas teikto, par mūsu valsts iestāšanos eirozonā priecājas visa Eiropa, tostarp lielākā daļa Latvijas uzņēmumu un viņu starptautisko sadarbības partneru.

Kā norādīja VBTK izpilddirektore Mārena Diāle Šelšmidta, pāreja uz eiro nenozīmē to, ka strauji pieaugs Vācijas investīcijas mūsu valstī. Tomēr ilgtermiņa perspektīvā pozitīvs efekts noteikti būs, viņa uzskata. Igaunijai iestāšanās eirozonā 2011.gadā arī sakrita ar gadu, kad Tallinai bija Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss. Pēc kaimiņvalsts piemēra redzam, ka valsts biežāka pieminēšana presē vienmēr veicina intereses pieaugumu no biznesa sektora puses. Uzņēmēji pakāpeniski apzināsies, ka Latvija – tā ir zeme, kurā var kaut ko pasākt. Līdz konkrētiem rezultātiem investīciju veidā jāpagaida divi trīs gadi.

Sākusies grantu dalīšana

Šajā nedēļā Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sākusi pieņemt iesniegumus dalībai atklātajā konkursā par tiesībām saņemt grantu videi draudzīgu tehnoloģiju ieviešanai ražošanā.

Programmas oficiālais nosaukums Atbalsts «zaļo» tehnoloģiju ieviešanai ražošanā. Kopējā programmas ietvaros piešķiramo grantu summa – 7,7 miljoni eiro. Lauvas tiesu – 6,9 miljonus eiro nodrošina stratēģiskais donors, Norvēģijas valsts uzņēmums Innovation Norway, kas specializējies videi draudzīgu projektu atbalstā visā pasaulē. Pārējie 776,9 tūkstoši eiro tiks piešķirti no valsts budžeta. Līdzekļi, galvenokārt, paredzēti vecā aprīkojuma nomaiņai pret jaunu, apkārtējai videi daudz draudzīgāku.

Visas ieinteresētās personas līdz 20.martam var iesniegt pieteikumu finansējuma saņemšanai. Viens pretendents nevar saņemt vairāk par 700 tūkstošiem eiro.

Pagājušajā gadā ar LIAA atbalstu investīcijas ražošanā veica 33 Latvijas uzņēmumi. Ieguldījumu kopējā summa bija 81,2 miljoni eiro.

Ref:017.010.102.2435


Pievienot komentāru

Masu protesti Grieķiju neattur no aizdevuma reformu pieņemšanas

Grieķijas parlaments ir pieņēmis apjomīgu reformu kopumu, lai valsts no starptautiskiem aizdevējiem saņemtu nākamos miljardus eiro. Politiķiem pret reformām prasījuši balsot aptuveni 20 000 cilvēku, kuri balsojuma laikā piedalījušies demonstrācijā pie parlamenta.

Eksperts: Kailsals līdz šim vairumam dārza kultūru nevarētu būt vērā ņemami kaitējis

Līdz šim gaisa temperatūra Latvijā nav bijusi tik zema, lai kailsals vairumam dārza kultūru būtu vērā ņemami kaitējis, saka Latvijas Lauku konsultācijas un izglītības centra Augkopības nodaļas vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Brexit: EP deputāti nobažījušies par Apvienotās Karalistes valdības prioritātēm

Eiropas Parlamenta deputāti atzīst, ka Brexit sarunās panākts progress, taču uzsver, ka sarunu sarežģītākā daļa vēl ir priekšā.

Pilnveidos regulējumu attiecībā uz emisiju kvotām un gaisa piesārņojumu

Izmaiņas likumā Par piesārņojumu paredz pienākumu kuģiem katru gadu veikt oglekļa dioksīda emisiju monitoringu un sniegt šo informāciju Eiropas Komisijai un Valsts vides dienestam. Jaunas prasības uzliktas arī degvielas piegādātājiem, un paredzēts, ka viņiem līdz 2020.gadam būs jānodrošina aprites cikla siltumnīcefekta gāzu emisijas uz vienu enerģijas vienību samazinājums vismaz par 6%.

Ogres novada pašvaldības budžeta tēriņi par teju 21 milj. eiro pārsniegs ieņēmumus

Ogres novada pašvaldības 2018.gada budžeta deficīts būs 20,99 miljoni eiro. Deficītu plānots segt ar 8,07 miljonu eiro pārpalikumu no 2017.gada budžeta un 16,96 miljonu lielu aizņēmumu.

Audžuģimenes saņems lielāku pabalstu

Pašvaldībām ir pienākums izmaksāt lielāku pabalstu par bērna uzturu, kurš ievietots audžuģimenē, pielīdzinot to divkāršam minimālo uzturlīdzekļu apmēram.

Precizēta patentmaksas režīma piemērošanas kārtība un profesiju saraksts

Apstiprinot Valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018.-2021.gadam, valdība lēma pilnveidot arī patentmaksas režīmu un noteikt vienotu patentmaksas apmēru. Tiek plānots atteikties no pārāk detalizēta saimnieciskās darbības veidu sadalījuma, vienkāršot patentmaksu samaksu un piemērot samazinātās patentmaksas režīmu arī personām ar I un II grupas invaliditāti, vēsta Ekonomikas ministrijā.

Pērn ugunsgrēkos gāja bojā 80 cilvēki; mazākais skaits pēdējo gadu laikā

Pērn samazinājies izsaukumu skaits uz ugunsgrēku dzēšanu, bojāgājušo skaits, savukārt palielinājies glābšanas darbu skaits, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apkopotā statistika.

Čehijas prezidentu noskaidros duelī starp Zemanu-Drahošu

Čehijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā vairāk nekā pusi balsu nav spējis savāktcis neviens kandidāts, tādēļ janvāra beigās tiks rīkota balsojuma otrā kārta, kur čehu vēlētājiem būs jāizšķiras, vai atbalstīt pašreizējo eiroskeptisko prezidentu vai tomēr viņa vietā likt proeiropeisku akadēmiķi.

Valsts amatpersona savu amatu drīkstēs savienot ar darbu konsultatīvajā padomē

Valsts amatpersonas savu amatu varēs savienot ar darbu konsultatīvajās padomēs, darba grupās, komisijās, vēsta Saeimas Preses dienests.

Valdība plāno uzlabot antidopinga sistēmu Latvijā

Ministru kabineta sēdē apstiprināts Veselības ministrijas izstrādātais likumprojekts, kas paredz izmaiņas Sporta likumā ar mērķi uzlabot antidopinga sistēmu Latvijā. Grozījumi paredz Latvijas Nacionālās antidopinga padomes izveidi, kas darbotos kā konsultatīva institūcija ar antidopinga jomu saistītu jautājumu risināšanai.

Tikai 12% darbinieku pilnīgi pārzina savas organizācijas IT drošības politiku

Uzņēmumos visā pasaulē joprojām ir novērojams satraucošs informētības trūkums Informācijas tehnoloģijas drošības jautājumos, liecina Kaspersky Lab un B2B International veiktais pētījums.

Organizācija: Latvijā atgriežas daļa valsti pametušo patvēruma meklētāju

Pēdējo mēnešu laikā ir vērojama tendence, ka Latvijā atgriežas daļa to patvēruma meklētāju statusu ieguvušo cilvēku, kuri iepriekš izbrauca no valsts, informē biedrības Patvērums Drošā māja vadītāja Sandra Zalcmane.

Neskatoties uz pagaidu aizliegumu atrasties uz ledus, vecāki ved savus bērnus slidot

Aizvadītās nedēļas nogales svētdienā, 14.janvārī, Rīgas pašvaldības policijas videonovērošanas centra darbinieki caur kameras aci ievēroja, ka uz Uzvaras parka dīķa ledus slido divas personas. Ņemot vērā, ka no 10.janvāra ir spēkā aizliegums atrasties uz Rīgas ūdenstilpnēm, uz notikuma vietu nosūtīta tuvākā Rīgas pašvaldības policijas ekipāža.

Igaunijas pensiju fondi piesardzīgi par Sāremā tilta ieguldījumu ideju

Saistībā ar 500 miljonus eiro vērtu ieceri būvēt maksas tiltu no Igaunijas rietumu krasta līdz valsti lielākajai salai, Sāremā, un pieņēmumu, ka to varētu finansēt no igauņu pensiju fondiem, piesardzīgu attieksmi paudusi banka Swedbank.

Pētījums: cilvēki maldīgi uzskata, ka rīsi, rieksti un banāni ir pilngraudu produkti

Vairākums cilvēku (82%) uzskata, ka ikdienā ir veselīgi uzturā lietot pilngraudu produktus. Taču vienlaikus cilvēki maldīgi domā, ka rīsi, rieksti un banāni ir pilngraudu produkti, liecina Cereal Partners Worldwide veiktais pētījums.

Līdz ar salu uz grants autoceļiem atceļ transporta masas ierobežojumus

Iestājoties ziemai raksturīgiem laika apstākļiem un salam, uz grants autoceļiem tiek atcelti sakarā ar šķīdoni ieviesti autotransporta masas ierobežojumi, vēsta VAS Latvijas Valsts ceļi.

Novaturas: Vairāk nekā 61 000 Baltijas iedzīvotāju pavadīs vasaras atpūtu ārvalstīs

Tūroperators Baltijas valstīs Novaturas, kas 2018.gadā plāno debitēt Varšavas un Viļņas fondu biržās, ir novērojis rekordlielu klientu aktivitāti, salīdzinot ar iepriekšējā gada rādītājiem.

Aldaris: Bezalkoholiskā alus tirgus 2017.gadā pieaudzis par 9%

AS Aldaris 2017.gadu noslēdzis ar bezalkoholiskā alus kategorijas ievērojamu pieaugumu. Pieprasījums pēc bezalkoholiskā alus pieaudzis visā Latvijas tirgū kopumā - bezalkoholiskā alus tirgus 2017.gadā audzis par 9%, vēsta AS Aldaris pārstāvji.

Politiķe paziņo par ielaušanos e-veselības sistēmā; premjers informāciju neapstiprina

Pagājušajā ceturtdienā, 11.janvārī, e-veselības sistēmai «tika izdarīti traucējumi» un tajā ielauzušies ļaundari, Latvijas Radio paziņo Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča. Premjers Māris Kučinskis gan uzsver, ka informācija par iespējamo ielaušanos nav apstiprinājusies.

airBaltic pērn pārvadājusi vislielāko pasažieru skaits lidsabiedrības vēsturē

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 2017.gadā kopumā pārvadājusi 3 523 300 pasažierus jeb par 22% vairāk nekā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos. Tas ir vislielākais pārvadāto pasažieru skaits lidsabiedrības vēsturē.

Iedzīvotāju skaits Igaunijā pieaug trešo gadu pēc kārtas

Igaunijas iedzīvotāju skaits audzis trešo gadu pēc kārtas. 1.janvārī tas sasniedzis 1 318 700, kas ir par 3 070 cilvēkiem vairāk nekā 2017.gada sākumā. Tā aplēsuši igauņu statistiķi, kuri gan brīdinājuši, ka aplēse balstīta uz sākotnējiem datiem, kas vēl varētu būtiski mainīties, jo nav ņemta vērā nereģistrētā imigrācija.

Bildēs: Gleznainās Rīgas ainavas

Gleznainās fotogrāfijās iemūžināts dzelzceļa tilts pār Daugavu, Rīgas panorāma, biedrības Latvijas karogs dāvinātais Latvijas valsts karogs, kurš uzstādīts 60 metrus augstā mastā uz AB dambja, viesnīca Radisson Blu Daugava, kā arī Latvijas Nacionālā bibliotēka. 

Pētījums: Latviju pametuši 100'000 cilvēku ar augstāko izglītību

No 2000. līdz 2016.gadam Latviju pametuši 100 000 iedzīvotāju ar augstāko izglītību, telekanāla LNT raidījumā 900 sekundes teica Latvijas Universitātes profesors Mihails Hazans.

Nacionālā apvienība rosina aizliegt «ofšoriem» piedalīties iepirkumos

Apvienības Visu Latvijai-Tēvzemei un brīvībai/LNNK Saeimas frakcija ir iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, piedāvājot aizliegt «ofšoriem» jeb zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs un teritorijās reģistrētiem uzņēmumiem piedalīties publiskajos iepirkumos.