bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 19.04.2018 | Vārda dienas: Vēsma, Fanija
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Laimīgu Jauno gadu! Apsveicam ar eiro!

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 3 balsojumi)

Autors: PantherMedia/SCANPIX

Jaunā gada iestāšanos mūsu valsts sagaidīja ar jaunu valūtu un vieglā reibumā, ko izraisījusi politiskā krīze, kuras risināšana pagaidām arī ir pati lielākā intriga, jo no jaunās valdības sastāva būs atkarīgs ekonomikas turpmākais kurss.

Debates par šo tēmu notiek svētdien, 12.janvārī, koalīcijas izveides darba grupas sanāksmē, kas spriež par ekonomiku un finansēm. Pēc premjera amata kandidātes Laimdotas Straujumas vārdiem, sanāksmē tiks apspriesti partiju piedāvājumi. Pagaidām plānots, ka jaunais ministru kabinets būs uzticīgs ekonomijas principiem un turpinās ceļu uz bezdeficīta budžetu. Galīgos priekšlikumus par ekonomikas un finanšu jautājumiem iekļaus valdības deklarācijā.

Pēc līdzšinējā ekonomikas ministra Daniela Pavļuta domām, galvenais jaunā ekonomikas ministra uzdevums būs darbs pie gāzes tirgus liberalizācijas un kārtības ieviešana būvniecības nozares regulējumu normatīvajā bāzē, lai izvairītos no līdzīgām ārkārtas situācijām, kā Zolitūdes traģēdija. Vēl nāksies pabeigt enerģijas tirgus reformu un pilnveidot ātro kredītu jomu.

Pavļutu varētu nomainīt bijušais ekonomikas ministrs Kaspars Gerhards, kas pārstāv apvienību Visu Latvijai!– TB/LNNK.

Pilntiesīgs dalībnieks

Ķibeles politiskajā arēnā nekādā veidā neiespaidoja Latvijas pievienošanos valūtas aliansei. Pāreja uz jauno valūtu noritēja diezgan gludi. Pēc Eiropas Komisijas informācijas sestajā dienā pēc eiro ieviešanas vairāk nekā pusei aptaujāto iedzīvotāju maciņos bija tikai jaunā nauda, bet 70% skaidrās naudas darījumu tika veikti norēķinoties ar eiro. Ja neņem vārā dažas neērtības gada pirmajās dienās, fiziskajām personām pāreja uz eiro bijusi samērā nesāpīga.

To nevar sacīt par uzņēmumiem, īpaši tirdzniecības uzņēmumiem. Saskaņā ar Latvijas Tirgotāju asociācijas priekšsēdētāja Henrika Danusēviča teikto, vietējo mazumtirgotāju izdevumi ieviešot eiro būs ievērojami lielāki nekā kaimiņiem Igaunijā. Banku komisijas maksa, saņemot maiņas naudu eiro vidēji ir 1% no summas. Citiem vārdiem sakot, lai apmainītu 10 tūkstošus eiro, tirgotājam komisijas naudā jāsamaksā 100 eiro. Asociācija saņem daudz sūdzību par tamlīdzīgām kredītiestāžu darbībām, jo saskaņā ar eiro ieviešanas plānu, katram pašam jāsedz savi izdevumi. «Tirgotāji taču neņem komisijas maksu par izsniegtām eiro monētām pircējiem,» uzsver Danusēvičs.

Saistībā ar to ir vērts atzīmēt, ka Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs aizvadītajā nedēļā pirmo reizi Piedalījās Eiropas Centrālās Bankas (ECB) padomes sēdē nevis kā novērotājs, bet kā pilntiesīgs padomes loceklis. ECB padome ir Eiropas Centrālās Bankas galvenā struktūra, un tajā ietilpst seši valdes locekļi un 18 eirozonas dalībvalstu nacionālo banku vadītāji. Padomes sēdes parasti notiek divas reizes mēnesī Vācijas pilsētā Frankfurtē pie Mainas.

Deputāti ķērušies pie darba

Aizvadītajā nedēļā, pēc garajām brīvdienām, notika arī Saeimas pirmā ziemas sesijas sēde. Parlaments galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus Elektronisko sakaru likumā, kas uzliek par pienākumu šajā nozarē strādājošiem komersantiem, būvējot vai veicot rekonstrukcijas darbus kabeļu kanalizācijā, turpmāk nodrošināt vietas nākamās paaudzes piekļuves tīklu ierīkošanai. Turklāt uzņēmējiem turpmāk būs pienākums arī individuāli informēt lietotāju par iespēju uzstādīt satura filtru, kas ierobežo vardarbības un pornogrāfisku materiālu pieejamību, kā arī pēc klienta pieprasījuma minētos filtrus uzstādīt bez maksas.

Saeimas dienas kārtībā tika iekļauti arī grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz mīkstināt administratīvo sodu politiku. Grozījumi paredz, ka administratīvās lietas ietvaros var tikt noslēgta vienošanās par soda naudas samazināšanu par 50% gadījumā, ja tā tiek labprātīgi samaksāta 10 dienu laikā.

Parlaments izskatīja arī grozījumus Reklāmas likumā, kas paredz aizsardzību personām, kas veic saimniecisko vai profesionālo darbību.

Mūs kļūst aizvien mazāk

Lūk, tādās rūpēs aizvadīta pirmā darba nedēļa pēc garajām brīvdienām. Atbildīgās struktūras rūpējās par drošu pāreju uz eiro, politiķi mēģināja vienoties par nākamās valdošās koalīcijas kontūrām, bet likumdevēji uzlaboja likumus. Tas viss tika darīts Latvijas iedzīvotāju labā, kuru skaits tomēr turpina samazināties darbaspēka migrācijas dēļ. Arī šogad šī tendence saglabāsies, pārliecināts demogrāfs Ilmārs Mežs. Pēc viņa domām, valsti šogad varētu pamest vēl 10 -20 tūkstoši cilvēku.

Pēc Latvijas Ārlietu ministrijas datiem ārpus valsts šobrīd uzturas aptuveni 370 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, kuri strādā citu valstu labā, maksā tur nodokļus un laiž pasaulē bērnus. Un, lai arī 2013.gadā spēkā stājās Pilsonības likuma grozījumi, kas paredz iespēju iegūt Latvijas pilsonību, saglabājot arī citas valsts pilsonību (līdz tam Latvijā dubultpilsonība bija aizliegta), bet valsts aktīvi turpina virzīt iedzīvotāju reemigrācijas programmu, eksperts ir pārliecināts, ka problēma jāsāk risināt no otras puses – jāpaaugstina labklājības līmenis, jāstimulē labi apmaksātu darba vietu radīšana, jāpārskata valsts ģimenes politika, piedāvājot labākas sociālās garantijas ģimenēm ar bērniem, un jādomā par to, kā noturēt Latvijā jauniešus, kuri mācās augstskolās. Iespējams, ka vērts padomāt par studiju kredītu dzēšanu.

Mežam piekrīt arī Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone. Viņa ir pārliecināta, ka cilvēki sāks atgriezties Latvijā tad, kad būs pietiekoši daudz darba vietu un algu līmenis sasniegs Eiropas vidējo algu līmeni.


Pievienot komentāru

Lietuvas politiskās kukuļošanas lieta atklāj «korupcijas sistēmu»

Tiesā Lietuvā šonedēļ nonākusi liela politiskās korupcijas lieta, kurā ierauti divi politiskie spēki, Darba partija un Liberālā kustība, kā arī viena lielākajām uzņēmumu grupām valstī MG Baltic.

Pieņemts lēmums par «Rīgas slavenākā grausta» piespiedu sakārtošanu

Rīgas domes Pilsētas īpašumu komiteja pirmdien, 16.aprīlī, atbalstījusi lēmumprojektu par grausta Marijas ielā 6 piespiedu sakārtošanu, dodot ēkas īpašniekiem četrus mēnešus laika izstrādāt ēkas sakārtošanas būvprojektu.

Maksātnespējas procesam beidzoties bez saistību dzēšanas, jaunam varēs pieteikties tikai pēc gada

Saeima atbalstīja grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz noteikt, ka maksātnespējas procesam beidzoties bez saistību dzēšanas, jaunam varēs pietiekties tikai gadu pēc iepriekšējā procesa pasludināšanas.

Mediķi: apdraudēta neatliekamās palīdzības nepārtrauktība

Valdības un Saeimas bezdarbība jau drīzumā var novest pie neatliekamās medicīniskās palīdzības nepārtrauktības pārrāvumiem, šādas bažas pauž Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība.

AHK brīdina: investoru skatījumā Latvijas novērtējums pasliktinājies; vājie punkti ir korupcija un nodokļi

Izvērtējot uzņēmējdarbības vidi, 21 valsts konkurencē augstāku vērtējumu par vidējo Latvija ieguvusi 14 punktos. Īpaši labu novērtējumu Latvija saņēmusi par vietējo ražotāju piegāžu kvalitāti, darba izmaksām, maksājumu disciplīnu un augstskolu izglītības sistēmu. Latvijas vājie punkti, salīdzinot ar citām valstīm, ir korupcijas apkarošana un nodokļu sistēma, vēsta Vācijas – Baltijas Tirdzniecības kameras (AHK) konjunktūras aptaujas rezultāti.

EP veicina naudas atmazgāšanas ierobežojumus ar jaunu direktīvu

Eiropas Parlaments plenārsesijā Strasbūrā ir atbalstījusi jauno Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas direktīvu. Direktīva ir daļa no plašākiem centieniem veicināt pārredzamību, lai novērstu nodokļu nemaksāšanu. Tiek lēsts, ka naudas atmazgāšanas apjomi veido līdz pat 5% no pasaules kopējā kopprodukta.

Rīgas satiksme šovasar cer saņemt visus 20 jaunos zemās grīdas tramvajus; Kad tie būs pieejami pasažieriem?

SIA Rīgas satiksme šovasar cer saņemt visus 20 jaunos Škoda zemās grīdas tramvajus, taču vēl nemin precīzu laiku, kad ar tiem sāks pārvadāt pasažierus.

Saeima konceptuāli atbalsta piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanas likumprojektu

Saeima pirmajā lasījumā pieņēma likumprojektu, kas paredz kārtību, kādā uzsākams un īstenojams vienota īpašuma izveidošanas process piespiedu dalītā īpašuma gadījumā, ja uz citai personai piederoša zemes īpašuma atrodas daudzdzīvokļu māja ar privatizētu dzīvokļu īpašumiem

Plāno uzlabot infrastruktūru 22 Latvijas slimnīcās

Lai uzlabotu kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, turpinās Eiropas Savienības fondu programma par investīcijām ārstniecības iestāžu infrastruktūras un tehnoloģiju attīstībā. Programmas trešajā atlases kārtā projektu īstenošanai no Eiropas Reģionālās attīstības fonda pieejami vairāk nekā 13,4 miljoni eiro.

Bioloģiskā pārtika: deputāti pieņem stingrākus noteikumus

Eiropas Parlaments pieņem jaunus noteikumus, kam jānodrošina augstas kvalitātes bioloģiskā pārtika un jāveicina tās ražošana

Vēlas, lai Latvijas karogu būtu pastāvīgi jānovieto arī robežšķērsošanas vietās

Saeimas Juridiskā komisija galīgajam lasījumam parlamentā atbalstīja grozījumus Latvijas valsts karoga likumā, kas nosaka, ka turpmāk Latvijas karogs būs pastāvīgi jānovieto arī robežšķērsošanas vietās un vietās, kur valsts galvenie autoceļi šķērso iekšējo robežu.

Dzimstības līmenis krītas – provizoriskais iedzīvotāju skaits Latvijā ir 1 miljons 925 tūkstoši

2018.gada pirmajos trīs mēnešos reģistrēto jaundzimušo skaits – 4 612 bērni – ir par 336 mazuļiem mazāk nekā 2017.gada attiecīgajā periodā. Kopš 2016.gada dzimušo skaits Latvijā tupina samazināties – 2017.gadā dzīvi dzimušo skaits varētu būt par apmēram tūkstoti mazāks nekā 2016.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati. 

Būtiski palielinājies ātruma kontroles maratonā pieķerto pārkāpēju skaits

Šogad 24 stundu ātruma kontroles maratonā fiksēto ātruma pārkāpumu skaits ir palielinājies. Salīdzinoši, ja pērn likumsargi fiksējuši 430 ātrumpārkāpējus, tad šogad – 636.

East Capital pārvaldīts fonds iegādājies tirdzniecības centru Galleria Riga – pirkuma summu neizpauž

Aktīvu pārvaldītāja East Capital nekustamo īpašumu fonds East Capital Baltic Property Fund III  pabeidzis un noslēdzis darījumu, ar kuru iegādājies tirdzniecības centru Galleria Riga.

Aptauja: piektajai daļai iedzīvotāju ir svarīgi ātri pārskaitīt naudu, lietojot tālruni

Arvien vairāk iedzīvotāju dažādus ar finansēm saistītus darījumus vēlētos veikt savā mobilajā tālrunī, liecina Swedbank aptaujas dati. Šādā veidā 40% iedzīvotāju vēlētos savā mobilajā bankas lietotnē saņemt visu informāciju par būtiskākajām finanšu lietām, savukārt teju trešdaļa jeb 29% iedzīvotāju izteikuši vēlmi savā mobilajā telefonā veikt pilnībā visus ar finansēm saistītos pakalpojumus.

Krievija cauri Baltijas jūrai vilks peldošu atomelektrostaciju

Igaunijas atbildīgo iestāžu pastiprinātu uzmanību piesaistījusi Krievijas iecere caur Baltijas jūras Somu līci pārvietot peldošo atomelektrostaciju «Akadēmiķis Lomonosovs», kuras ceļu no Sanktpēterburgas uz Murmansku Krievijas ziemeļrietumos plānots sākt piektdien, 20.aprīlī.

Pērn Latvenergo nopelnījis 925,6 miljonus

Latvenergo koncernā ir saražots viens no vēsturiski lielākajiem elektroenerģijas apjomiem, un tas ir nodrošinājis 925,6 miljonus eiro lielus ieņēmumus pērnajā gadā. Par 38% ir pieaugusi koncerna EBITDA, sasniedzot 541,7 miljoniem eiro, un tādējādi 2017.gads ir bijis īpaši veiksmīgs, norāda Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs.

Saeima ratificē Eiropas Savienības un Armēnijas partnerības nolīgumu

Saeima ratificē Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

39% igauņu pērn iegādājušies alkoholu Latvijā, liecina aptauja

Igaunijas alkohola akcīzes nodokļa likmēm esot krietni augstākām nekā Latvijā, nesen Igaunijā veiktā aptaujā noskaidrots, ka pēdējo 12 mēnešu laikā kopumā 39% iedzīvotāju vai nu iegādājušies grādīgos dzērienus Latvijā vai arī lūguši līdzcilvēkus to izdarīt viņu vietā.

LM rosina palielināt valsts atbalstu pensiju nodrošinājumā ģimenēm ar bērniem

Labklājības ministrija rosina veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai no valsts pamatbudžeta 20 procentu apmērā no vecāku pabalsta apmēra par nestrādājošām personām, kuras kopj bērnu, kas nav sasniedzis gada vai pusotra gada vecumu.

Spure joprojām cer uz jaunu cietumu; atzīst neskaidrību par projekta finansējumu

Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadītāja Ilona Spure joprojām cer, ka pārskatāmā nākotnē jauns cietums Latvijā tiks uzcelts, tomēr atzīst, ka skaidrības par finansējumu projektam nav.

Kuba izvēlas pirmo prezidentu pēc brāļiem Kastro

Karību jūras salu valsts Kubas parlaments prezidenta Raula Kastro nomaiņai ir izvēlējies citu Komunistiskās partijas locekli, lai tas stātos viņa vietā, tā noslēdzot Kastro ģimenes ilgo valdīšanas laiku.

Ieceļošana Latvijā liegta vairākiem ārzemniekiem

Valsts robežsardzes amatpersonas uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 34 likumpārkāpējus. Uz ārējām robežām konstatēti 19 robežpārkāpēji, tajā skaitā – aizturēti divi meklēšanā esoši Latvijas pilsoņi.

Kurai partijai vēlētājs ir uzticīgs «līdz kapa malai» un muļķīgie reemigrācijas plāni. Saruna ar politologu Ojāru Skudru

No jaunajām partijām tikai Jaunajai konservatīvajai partijai ir izredzes iekļūt 13.Saeimā; Zaļo un zemnieku savienības reitingus neietekmēšot publiskotās «oligarhu sarunas»; un Vienotība līdz vēlēšanām atkopsies, paceļot reitingu līdz 5%, par 13.Saeimas vēlēšanām spriež Latvijas Universitātes asociētais profesors, politologs Ojārs Skudra intervijā ar BNN. 

Lielākā daļa no vardarbības ģimenē cietušo nevēršas policijā

Par vardarbību ģimenē policijā nav vērsušies 56% cietušo, liecina pēc Valsts policijas pasūtījuma veiktais pētījums.

Jaunākie komentāri