bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 13.12.2017 | Vārda dienas: Veldze, Lūcija
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Latvija. 2012. gada desmitā nedēļa

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Par pagājušās nedēļas galveno notikumu neapšaubāmi kļuva Latvijas Republikas Ministru prezidenta Valda Dombrovska vizīte Persijas līča valstīs. Tās mērķis – izveidot lietišķas attiecības un piesaistīt investīcijas. Kopā ar premjeru uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem un Kataru devās vairāk nekā 40 uzņēmēji.

Investēt Latvijā? Kādēļ gan ne?

Dombrovska kungs noteikti ir apveltīts ar lielisku humora izjūtu. Jo tikai cilvēks, kuram piemīt šī īpašība, biznesa forumā Dubaijā varēja pateikt potenciālajiem investoriem: «Var rasties jautājums, kādēļ gan investēt Latvijā? Un atbilde ir – kādēļ gan ne?»

Uzņēmēji parasti formulē jautājumu savādāk: «Kādēļ gan jā? Ko es no tā iegūšu?» Tomēr arī uz šo hipotētisko jautājumu Latvijas premjers rod atbildi. Viņaprāt, mūsu valsts priekšrocības izriet no ģeogrāfiskās atrašanās vietas, cilvēku resursiem un lietišķās vides. «Latvija ir vārti uz Rietumeiropu, Skandināvijas valstīm vai Krieviju – atkarībā no tā, no kurienes jūs nākat un uz kurieni gribat doties. Latvija ir Bābeles tornis Ziemeļeiropā,» teic premjers.

Premjerministrs ir ļoti augstās domās par Latvijā dzīvojošajiem cilvēkiem. Atliek vien cerēt, ka savu cilvēkmīlestību viņš spēja iedvest arī arābu šeihiem. Ilustrācijai Dombrovskis pastāstīja, ar kādu pašcieņu Latvijas iedzīvotāji pārdzīvoja krīzi. Ļaudis savilka jostas. Lai gan bija ļoti sūri un cilvēku dzīves līmenis pazeminājās, tomēr viņi turpināja cītīgi un pacietīgi strādāt.

Pēc tādas prezentācijas grūti nevēlēties ieguldīt Latvijā naudu. Iespējams, ka nākotnē mūsu valstī parādīsies investori no Persijas līča valstīm. Tiesa pagaidām statistika neiepriecina. Saskaņā ar Centrālās Statistikas pārvaldes provizoriskajiem datiem, Latvijas eksporta apjoms uz AAE 2011.gadā veidoja 15,4 miljonus latu, bet uz Kataru – 363 tūkstošus latu. Turklāt mūsu valsts pērn importēja no AAE preces un pakalpojumus 1,4 miljonu latu vērtībā. Kataras importa apjoms mūsu valstī pēdējos septiņos gados līdzinās nullei.

Atstājiet atslēgas un guliet mierīgi

Ne tikai premjers, bet arī mājās palikušie politiķi saspringti strādājuši valsts un sabiedrības labā. Valdību veidojošo partiju koalīcijas Sadarbības padome nolēma, ka speciāla darba grupa mēneša laikā izskatīs iespēju ieviest Latvijā «atstāto atslēgu principu».

BNN jau ziņoja, ka ar šādu iniciatīvu nāca klajā Saeimas sešu neatkarīgo deputātu grupa, kura pērn atšķēlās no Zatlera Reformu partijas (ZRP). Priekšlikuma būtība ir dot iespēju kredītņēmējam, kurš nevar atdot kredītu, vienkārši nosūtīt uz banku sava mājokļa atslēgas un tādējādi norēķināties ar saviem parādiem. Mājoklis, protams, jāatstāj. «Mūsu ierosinātie grozījumi ir vitāli nepieciešami. Pašreizējā situācija, kad kredītņēmējam jāatdod bankai visus savus turpmākos ienākumus, spiež daudzus cilvēkus pāriet uz «ēnu ekonomiku» vai aizbraukt no valsts,» uzsver Saeimas Saimnieciskās komisijas loceklis Viktors Valainis.

Tomēr Latvijas Komercbanku asociācija paredz, ka šāda rīcība izsauks postošas sekas. «Ja šādu pieeju padarīs par obligātu, tad kredītu pieejamība klientiem krasi samazināsies, jo pieaugs riski. Rezultātā pieaugs aizņēmēja pirmā iemaksa (aptuveni par 30%) un procentu likmes. Īpaši smagi tas skars jaunās ģimenes, kurām ir nepieciešams mājoklis, bet nav pietiekamu uzkrājumu,» teic asociācijas pārstāve Baiba Melnace.

Autoram neviens nemaksā

Vēl vienu interesantu iniciatīvu rosināja autortiesību aizsardzības aģentūra AKKA/LAA, Latvijas Kinoproducentu asociācija, Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība un Latvijas Profesionālo aktieru apvienība. Šīs organizācijas vērsās Satversmes tiesā ar prasību, kurā apstrīd pašreizējo atlīdzības iekasēšanas kārtību no tukšajiem datu nesējiem.

Šobrīd situācija šajā jomā ir šāda: par katru audiokaseti importētājs maksā atlīdzību 3 santīmus gabalā, par videokaseti – 6 santīmus, par minidisku – 3 santīmus, par kompaktdiska matricu – 10 santīmus un DVD matricu – 20 santīmus. Piedevām viens lats tiek iekasēts par katru videomagnetofonu, CD vai DVD rakstītāju, kā arī DVD atskaņotāju. Ar autoratlīdzību aplikto datu nesēju sarakstu un atlīdzības cenrādi Ministru kabinets apstiprināja vēl 2005.gadā un kopš tā laika nav pārskatījis.

Iesniegtā prasība balstīta uz Latvijas Satversmes pantiem, kas paredz autoriem tiesības uz taisnīgas atlīdzības saņemšanu, kamēr esošie noteikumi ļauj nodrošināt tikai daļēju kompensāciju. Pārsvarā tādēļ, ka noteikumos norādītie datu nesēji vairs gandrīz netiek izmantoti.

AKKA/LAA pārstāvji ir pārliecināti, ka pašreizējie noteikumi neatspoguļo reālo situāciju. «Kompaktdiskus lieto arvien mazāk un mazāk, un ir acīmredzams, ka atlīdzība par tiem šodien ir neadekvāti liela,» uzskata šīs organizācijas izpilddirektores vietniece Anita Sosnovska. Tomēr, cik lielai jābūt atlīdzībai par mūsdienīgajiem datu nesējiem, ja tiks gūta uzvara Satversmes tiesā, viņa atbildēt nevarēja. Acīmredzot AKKA/LAA tik nopietnu jautājumu risina, kā vecā anekdotē: ja nenoķeršu, tad vismaz sasildīšos. Tikai kādēļ tad Satversmes tiesu tirdīt?

Nodokļu rekordraža

Tiesa, nodokļu sfērā bija arī pozitīvi pavērsieni. Aizvadītajā nedēļā uzzinājām, ka februāris izrādījies pārsteidzoši ražīgs Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Mēnešu plāns izpildīts par 114%, bet vienā no svarīgākajiem sektoriem: PVN – pat par 188%. Šāda aina iespējams saistīta ar janvāra mazumtirdzniecības bumu.

PVN februārī ienesis budžetā vairāk nekā 65 miljonus latu, ieplānoto 35,56 miljonu vietā. VID skaidro panākumus PVN sadaļā tieši ar tirdzniecības statistiku. Turklāt samazinājušās pārmaksātās PVN summas, kuras valsts atmaksā uzņēmējiem. Savu lomu nospēlēja arī februāra sals: palielinājās siltuma, gāzes un elektrības patēriņš, kas automātiski noteica arī lielāku PVN pieplūdumu.

Tikmēr ekonomisti sniedz šādu plāna pārpildīšanas izskaidrojumu: nodokļu ieņēmumu prognozes tiek sastādītas tik piesardzīgi, ka tagad ir viegli pārsniedzamas.

Ja rīt Irānā sāksies karš?

Diemžēl notiek arī mazāk patīkamas lietas. Maksa par litru 95. markas benzīna pirmo reizi pārsniegusi 1 lata robežu. Ja ar notikumiem Irānā un Sīrijā saistītā situācija brīnumainā kārtā nestabilizēsies, tad, kā paziņoja Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Stirāns, litrs degvielas Latvijā var kļūt dārgāks vēl par 40–50 santīmiem.

«Ja karš patiešām sāksies, naftas cenas var sasniegt pat 200 dolārus par barelu. Tas nozīmē, ka Latvijā litrs benzīna maksās apmēram 1,50 latus. Tāda scenārija piepildīšanās pavisam noteikti nozīmētu dziļu ekonomisko recesiju visā pasaulē, tajā skaitā Latvijā. Reto izņēmumu vidū, vismaz iesākumā, varbūt atradīsies vienīgi naftu iegūstošās valstis,» viņš prognozē.

Taču ne velti mēs sākām ekonomisko notikumu apskatu ar Valda Dombrovska vizīti Persijas līča valstīs. Mūsu premjers jau ir par visu parūpējies: mēs saņemsim gan naftu, gan investīcijas no AAE, tādēļ nav par ko uztraukties. Acīmredzot Mārtiņš Stirāns šajā vizītē nepiedalījās, citādi viņš nebūtu tik pesimistisks savās prognozēs.

Ref: 017.010.103.234


Pievienot komentāru

Saakašvili Ukrainā atbrīvots no apcietinājuma

Ukrainas politikā aktīvais Gruzijas eksprezidents Mihails Saakašvili ir atbrīvots no apcietinājuma, taču pret viņu uzsāktā krimināllieta tiek turpināta.

Eksperts: Gaļas cenas Latvijā ietekmē patēriņa tendences Skandināvijā un Ķīnā

Jo ekonomiski stabilāk jutīsies pircēji, jo vairāk viņi pirks un patērēs gaļas produktus - šāda aina iezīmējas arī vēsturiski. Piemēram, pirmskrīzes laikā gaļas patēriņš nemitīgi auga, un arī pašlaik vērojama līdzīga tendence, vistas un cūkgaļas patēriņam arvien pieaugot, pauž HKScan Latvia pārdošanas direktors Heino Lapiņš.

Latvijā uzlabos autopārvadājumu kontroli

Valsts policija autopārvadājumu kontroles veikšanai sāks izmantot autopārvadājumu kontroles uzskaites sistēmu, ar kuras palīdzību VP nodrošinās autopārvadājumu kontroles rezultātā iegūtās informācijas elektronisku apriti.

Latvijas piens pagājušajā finanšu gadā strādāja ar 2,655 miljonu eiro zaudējumiem

Jelgavas rūpnīca Latvijas piens pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2016.gada 1.jūlija līdz 2017.gada 30.jūnijam, strādāja ar 23,164 miljonu eiro apgrozījumu un 2,655 miljonu eiro zaudējumiem.

Rīgas Stradiņu universitātes rektora amatā apstiprina Aigaru Pētersonu

Ministru kabineta sēdē otrdien, 12.decembrī, Rīgas Stradiņu universitātes rektora amatā apstiprināts profesors Aigars Pētersons. Jaunajā amatā Pētersons darbu uzsāks 2018.gada 1.janvārī.

EP gatavs sākt sarunas ar dalībvalstīm par tiešsaistes TV un radio noteikumiem

Eiropas Parlamenta deputātiem balsojumā dodot zaļo gaismu, EP varēs uzsāk sarunas ar Eiropas Savienības valstu valdībām par jauniem noteikumiem, kas patērētājiem sniegtu lielāku radio un TV programmu izvēli tiešsaistē

Reģionālo pasažieru pārvadātāju zaudējumu segšanai piešķir 4,24 miljonus eiro

Valdība atbalstīja papildus finansējuma piešķiršanu 4 240 000 eiro apmērā reģionālo pasažieru pārvadātāju zaudējumu segšanai, līdz ar to nodrošinot sabiedriskā transporta pakalpojuma nepārtrauktību šī gada novembrī un decembrī.

Mainīts minimālais ienākumu līmenis trūcīgajiem; to paaugstina par 3,20 eiro

Pēc četru gadu pārtraukuma maina garantēto minimālo ienākumu līmeni trūcīgajiem, to paaugstinot par 3,20 eiro. No nākamā gada to palielinās no 49,80 eiro līdz 53 eiro mēnesī, otrdien, 12.decembrī, lēmusi valdība.

Gribi ieviest granātābolu no Āfrikas? Tam būs nepieciešams fitosanitārais sertifikāts

No 2018.gada 1.janvāra tomātu ievešanai no valstīm, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstis, kā arī granātābolu ievešanai no Āfrikas kontinenta valstīm, Kaboverdes, Sv. Helēnas salas, Madagaskaras, Reinjonas, Maurīcijas un Izraēlas, būs nepieciešams fitosanitārais sertifikāts.

Sola vienkāršāku un taisnīgāku ES lauksaimniecības politiku

Eiropas Parlamenta deputāti apstiprināja noteikumus, kas padarīs vienkāršāku Eiropas Savienības lauksaimniecības politiku, stiprinās lauksaimnieku iespējas panākt izdevīgus nosacījumus sarunās ar tirgotājiem un palīdzēs tiem labāk sagatavoties neparedzētām situācijām

Šadurskis: Mums nepieciešama plaša un dziļa zināšanu bāze visās zinātņu nozarēs

Valdība pieņēmusi svarīgus lēmumus Latvijas zinātnes attīstībai. Apstiprināti prioritārie zinātnes virzieni 2018. - 2021.gadam. Tāpat apstiprināti arī jaunie fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu izvērtēšanas, finansēšanas un administrēšanas kārtības noteikumi.

Ķemeru nacionālā parka mitrājos atjaunos dabisko hidroloģisko režīmu

Lai mazinātu plūdu un lielo palu riskus, kā arī novērstu neatgriezeniskas izmaiņas dabā, Dabas aizsardzības pārvalde šonedēļ Ķemeru Nacionālajā parkā sāk hidroloģiskā režīma atjaunošanu mitrājos, kur savulaik nesaudzīgi veikta nosusināšana.

Latvijas pilsonībā uzņemt vēl 91 personu

Ministru kabinets izdevis rīkojumu otrdien, 12.decembrī, uzņemt Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā 91 personu, tajā skaitā, četras nepilngadīgas personas, kuras naturalizējušās kopā ar vecākiem, vēsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.

Vidzemē uziet vērienīgas metadona ražotnes

Valsts policija Allažu un Taurupes pagastos atklājusi divas metadona ražotnes, kopumā par šo noziegumu aizturot deviņas personas,  stāsta Kriminālpolicijas vadība.

Augsta riska grūtniecība: Ginekoloģes skaidrojums un rīcības plāns

Augsta riska grūtniecība ir problēma, kas var skart ikvienu sievieti. Neauglības ārstēšanas kampaņas ietvaros ir svarīgi pieminēt, ka grūtniecība, kas iestājusies ar medicīniskās apaugļošanas palīdzību, vienmēr tiek uzskatīta par augsta riska grūtniecību. Par to, ko nozīmē šis jēdziens un kāds būtu grūtniecei ieteicamais rīcības plāns, stāsta Klīnikas EGV ginekoloģe un dzemdību speciāliste Dr. Inta Dinsberga.

Atliek jautājuma par ievadāmo ķīmijterapijas zāļu centralizētu iepirkšanu

Valdība atlikusi jautājuma par onkoloģisko slimību ārstēšanai lietojamo parenterāli ievadāmo zāļu, kuru iegāde tiks apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem, centralizētu iepirkšanu, izskatīšanu.

Latvijā joprojām būtiska problēma ir korupcija publiskajā sektorā

Latvijā noziedzīgu līdzekļu legalizācija un ēnu ekonomika mazinās, tomēr būtiskas problēmas joprojām ir korupcija publiskajā sektorā un kontrabanda, liecina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera publicētais pētījums.

Apstiprina regulējumu starptautiskās palīdzības saņemšanai un sniegšanai

Valdība pieņēma trīs Ministra kabineta noteikumus, kas saistīti ar starptautiskās palīdzības pieprasīšanas kārtību, humānās palīdzības saņemšanas un sniegšanas kārtību, kā arī valsts civilās aizsardzības kontaktpunkta izveidi.

No 2018.gada pieaugs atlīdzības apmērs audžuģimenēm un adoptētājiem

No nākamā gada 1.janvāra atlīdzības apmērs audžuģimenei, kura aprūpē vienu bērnu būs analoģisks atlīdzības apmēram, kāds noteikts par adoptējamā bērna aprūpi jeb bērna kopšanas pabalsta apmēram līdz bērna pusotra gada vecumam - 171 eiro.

Joprojām neatceļ aizliegumu nedzemdējušam sievietēm ziedot olšūnas

Saeimas sociālo un darba lietu komisijas deputāti nespēja vienoties izņemt no Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumiem aizliegumu ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm.

Aptauja: 65% Latvijas ceļotāju cenšas izvairīties no teroraktu reģioniem

Lielākā daļa jeb 65% aptaujāto, izvēloties sava ceļojuma galamērķi, cenšas izvairīties no tādiem reģioniem, kur notiek terorakti vai kuriem raksturīgas dabas katastrofas, liecina jaunākais Latvia Tours Ceļojumu indekss.

Rasnačs: Latvija turpinās sniegt atbalstu Maķedonijai tieslietu nozares uzlabošanā

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs ticies ar Maķedonijas tieslietu ministru Bilenu Saliji, kurš ieradies darba vizītē Latvijā, lai parakstītu Saprašanās memorandu par sadarbību starp Latvijas Tieslietu ministriju un Maķedonijas Tieslietu ministriju.

Staķis: Ne pie kādiem apstākļiem nesadarbosimies ar Putina agresīvās ārpolitikas atbalstītājiem

«Bēdīgi slavenais Eiroparlamenta deputāts, Tatjanas Ždanokas cīņubiedrs, Sīrijas diktatora Asada draugs un «Krimnaš» aktīvists Andrejs Mamikins paziņojis, ka dibina jaunu sabiedrisku organizācija un redz iespēju sadarbībai arī ar Kustību Par!.  Partijas vārdā varu paziņot, ka mēs nekad un ne pie kādiem apstākļiem nesadarbosimies ar Putina agresīvās ārpolitikas atbalstītājiem,» uzsver Kustība Par! valdes loceklis Mārtiņš Staķis.

Eksperte: Nākamajā gadā atvadīsimies no kaitinošajām reklāmām interneta pārlūkos

Pieaugot lietotāju skaitam, kas bloķē reklāmas interneta pārlūkos, Google sadarbībā ar 16 uzņēmumiem, veikuši apjomīgu pētījumu, kura rezultātā izkristalizējies, kuras reklāmas klasificējas kā «kaitinošas». Balstoties uz šo pētījumu, tiks pieņemtas normas un ar vairākiem kaitinošiem reklāmas formātiem nākamajā gadā vairs nebūs jāsaskaras. Par digitālā mārketinga tendencēm stāsta digitālā mārketinga Triple20 dibinātāja un vadītāja Līga Strazdiņa.

Krievija notiesā igauņu uzņēmēju uz 12 gadiem par spiegošanu

Tiesa Maskavā atzinusi kādu igauņu aviācijas tehnoloģiju uzņēmēju par vainīgu spiegošanā un piespriedusi tam 12 gadus stingra režīma cietumā, tā vēsta krievu mediji.