bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 18.03.2018 | Vārda dienas: Ilona, Adelīna
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Latvija. 2012. gada desmitā nedēļa

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Par pagājušās nedēļas galveno notikumu neapšaubāmi kļuva Latvijas Republikas Ministru prezidenta Valda Dombrovska vizīte Persijas līča valstīs. Tās mērķis – izveidot lietišķas attiecības un piesaistīt investīcijas. Kopā ar premjeru uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem un Kataru devās vairāk nekā 40 uzņēmēji.

Investēt Latvijā? Kādēļ gan ne?

Dombrovska kungs noteikti ir apveltīts ar lielisku humora izjūtu. Jo tikai cilvēks, kuram piemīt šī īpašība, biznesa forumā Dubaijā varēja pateikt potenciālajiem investoriem: «Var rasties jautājums, kādēļ gan investēt Latvijā? Un atbilde ir – kādēļ gan ne?»

Uzņēmēji parasti formulē jautājumu savādāk: «Kādēļ gan jā? Ko es no tā iegūšu?» Tomēr arī uz šo hipotētisko jautājumu Latvijas premjers rod atbildi. Viņaprāt, mūsu valsts priekšrocības izriet no ģeogrāfiskās atrašanās vietas, cilvēku resursiem un lietišķās vides. «Latvija ir vārti uz Rietumeiropu, Skandināvijas valstīm vai Krieviju – atkarībā no tā, no kurienes jūs nākat un uz kurieni gribat doties. Latvija ir Bābeles tornis Ziemeļeiropā,» teic premjers.

Premjerministrs ir ļoti augstās domās par Latvijā dzīvojošajiem cilvēkiem. Atliek vien cerēt, ka savu cilvēkmīlestību viņš spēja iedvest arī arābu šeihiem. Ilustrācijai Dombrovskis pastāstīja, ar kādu pašcieņu Latvijas iedzīvotāji pārdzīvoja krīzi. Ļaudis savilka jostas. Lai gan bija ļoti sūri un cilvēku dzīves līmenis pazeminājās, tomēr viņi turpināja cītīgi un pacietīgi strādāt.

Pēc tādas prezentācijas grūti nevēlēties ieguldīt Latvijā naudu. Iespējams, ka nākotnē mūsu valstī parādīsies investori no Persijas līča valstīm. Tiesa pagaidām statistika neiepriecina. Saskaņā ar Centrālās Statistikas pārvaldes provizoriskajiem datiem, Latvijas eksporta apjoms uz AAE 2011.gadā veidoja 15,4 miljonus latu, bet uz Kataru – 363 tūkstošus latu. Turklāt mūsu valsts pērn importēja no AAE preces un pakalpojumus 1,4 miljonu latu vērtībā. Kataras importa apjoms mūsu valstī pēdējos septiņos gados līdzinās nullei.

Atstājiet atslēgas un guliet mierīgi

Ne tikai premjers, bet arī mājās palikušie politiķi saspringti strādājuši valsts un sabiedrības labā. Valdību veidojošo partiju koalīcijas Sadarbības padome nolēma, ka speciāla darba grupa mēneša laikā izskatīs iespēju ieviest Latvijā «atstāto atslēgu principu».

BNN jau ziņoja, ka ar šādu iniciatīvu nāca klajā Saeimas sešu neatkarīgo deputātu grupa, kura pērn atšķēlās no Zatlera Reformu partijas (ZRP). Priekšlikuma būtība ir dot iespēju kredītņēmējam, kurš nevar atdot kredītu, vienkārši nosūtīt uz banku sava mājokļa atslēgas un tādējādi norēķināties ar saviem parādiem. Mājoklis, protams, jāatstāj. «Mūsu ierosinātie grozījumi ir vitāli nepieciešami. Pašreizējā situācija, kad kredītņēmējam jāatdod bankai visus savus turpmākos ienākumus, spiež daudzus cilvēkus pāriet uz «ēnu ekonomiku» vai aizbraukt no valsts,» uzsver Saeimas Saimnieciskās komisijas loceklis Viktors Valainis.

Tomēr Latvijas Komercbanku asociācija paredz, ka šāda rīcība izsauks postošas sekas. «Ja šādu pieeju padarīs par obligātu, tad kredītu pieejamība klientiem krasi samazināsies, jo pieaugs riski. Rezultātā pieaugs aizņēmēja pirmā iemaksa (aptuveni par 30%) un procentu likmes. Īpaši smagi tas skars jaunās ģimenes, kurām ir nepieciešams mājoklis, bet nav pietiekamu uzkrājumu,» teic asociācijas pārstāve Baiba Melnace.

Autoram neviens nemaksā

Vēl vienu interesantu iniciatīvu rosināja autortiesību aizsardzības aģentūra AKKA/LAA, Latvijas Kinoproducentu asociācija, Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība un Latvijas Profesionālo aktieru apvienība. Šīs organizācijas vērsās Satversmes tiesā ar prasību, kurā apstrīd pašreizējo atlīdzības iekasēšanas kārtību no tukšajiem datu nesējiem.

Šobrīd situācija šajā jomā ir šāda: par katru audiokaseti importētājs maksā atlīdzību 3 santīmus gabalā, par videokaseti – 6 santīmus, par minidisku – 3 santīmus, par kompaktdiska matricu – 10 santīmus un DVD matricu – 20 santīmus. Piedevām viens lats tiek iekasēts par katru videomagnetofonu, CD vai DVD rakstītāju, kā arī DVD atskaņotāju. Ar autoratlīdzību aplikto datu nesēju sarakstu un atlīdzības cenrādi Ministru kabinets apstiprināja vēl 2005.gadā un kopš tā laika nav pārskatījis.

Iesniegtā prasība balstīta uz Latvijas Satversmes pantiem, kas paredz autoriem tiesības uz taisnīgas atlīdzības saņemšanu, kamēr esošie noteikumi ļauj nodrošināt tikai daļēju kompensāciju. Pārsvarā tādēļ, ka noteikumos norādītie datu nesēji vairs gandrīz netiek izmantoti.

AKKA/LAA pārstāvji ir pārliecināti, ka pašreizējie noteikumi neatspoguļo reālo situāciju. «Kompaktdiskus lieto arvien mazāk un mazāk, un ir acīmredzams, ka atlīdzība par tiem šodien ir neadekvāti liela,» uzskata šīs organizācijas izpilddirektores vietniece Anita Sosnovska. Tomēr, cik lielai jābūt atlīdzībai par mūsdienīgajiem datu nesējiem, ja tiks gūta uzvara Satversmes tiesā, viņa atbildēt nevarēja. Acīmredzot AKKA/LAA tik nopietnu jautājumu risina, kā vecā anekdotē: ja nenoķeršu, tad vismaz sasildīšos. Tikai kādēļ tad Satversmes tiesu tirdīt?

Nodokļu rekordraža

Tiesa, nodokļu sfērā bija arī pozitīvi pavērsieni. Aizvadītajā nedēļā uzzinājām, ka februāris izrādījies pārsteidzoši ražīgs Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Mēnešu plāns izpildīts par 114%, bet vienā no svarīgākajiem sektoriem: PVN – pat par 188%. Šāda aina iespējams saistīta ar janvāra mazumtirdzniecības bumu.

PVN februārī ienesis budžetā vairāk nekā 65 miljonus latu, ieplānoto 35,56 miljonu vietā. VID skaidro panākumus PVN sadaļā tieši ar tirdzniecības statistiku. Turklāt samazinājušās pārmaksātās PVN summas, kuras valsts atmaksā uzņēmējiem. Savu lomu nospēlēja arī februāra sals: palielinājās siltuma, gāzes un elektrības patēriņš, kas automātiski noteica arī lielāku PVN pieplūdumu.

Tikmēr ekonomisti sniedz šādu plāna pārpildīšanas izskaidrojumu: nodokļu ieņēmumu prognozes tiek sastādītas tik piesardzīgi, ka tagad ir viegli pārsniedzamas.

Ja rīt Irānā sāksies karš?

Diemžēl notiek arī mazāk patīkamas lietas. Maksa par litru 95. markas benzīna pirmo reizi pārsniegusi 1 lata robežu. Ja ar notikumiem Irānā un Sīrijā saistītā situācija brīnumainā kārtā nestabilizēsies, tad, kā paziņoja Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Stirāns, litrs degvielas Latvijā var kļūt dārgāks vēl par 40–50 santīmiem.

«Ja karš patiešām sāksies, naftas cenas var sasniegt pat 200 dolārus par barelu. Tas nozīmē, ka Latvijā litrs benzīna maksās apmēram 1,50 latus. Tāda scenārija piepildīšanās pavisam noteikti nozīmētu dziļu ekonomisko recesiju visā pasaulē, tajā skaitā Latvijā. Reto izņēmumu vidū, vismaz iesākumā, varbūt atradīsies vienīgi naftu iegūstošās valstis,» viņš prognozē.

Taču ne velti mēs sākām ekonomisko notikumu apskatu ar Valda Dombrovska vizīti Persijas līča valstīs. Mūsu premjers jau ir par visu parūpējies: mēs saņemsim gan naftu, gan investīcijas no AAE, tādēļ nav par ko uztraukties. Acīmredzot Mārtiņš Stirāns šajā vizītē nepiedalījās, citādi viņš nebūtu tik pesimistisks savās prognozēs.

Ref: 017.010.103.234


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. 5 000 protestētāju nopeļ Seima lēmumu pasargāt kolēģi-pārkāpēju

Aptuveni 5 000 cilvēki ceturtdien, 15.martā, sapulcējušies Viļņā pie Seima ēkas, lai paustu neapmierinātību ar to, ka parlamentārieši balsojumā nolēmuši neatbrīvot no amata deputātu Mindaugu Basti.

BNN nedēļas apkopojums: «Oligarhu sarunas» nepieder KNAB. Skandāli Lietuvā. Igaunijā aicina atjaunot tiešo demokrātiju

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Paziņojums; Cīņa; Kritums; Nākotne; Skandāli; Viedoklis.

Valka lūdz VID vēl vienu darbnieku karstākajā deklarāciju iesniegšanas laikā

Valkas novada pašvaldība lūdz Valsts ieņēmumu dienestu pārskatīt VID darbinieku noslodzi ienākumu deklarāciju iesniegšanas laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam un piešķirt vēl vienu VID darbinieku Valkas Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā, jo saskaņā ar noslēgto trīspusējo sadarbības līgumu VID pakalpojumus Valkas VPVKAC jāsniedz diviem darbiniekiem.

Lembergs netiks virzīts premjera amatam; visticamāk, tiesas sēdes četrreiz nedēļā grūti apvienot ar premjera pienākumiem

Vairākkārt uz vienu no Latvijas prestižākajiem amatiem – premjerministra «krēslu» – savu kandidatūru ir virzījis arī smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs, kurš ir atstādināts no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas. Tad nu šogad beidzot ir pienācis gads, kad «pūcei aste ir uzziedējusi» jeb Lembergs netiks virzīts premjera amatam. BNN informāciju apstiprina arī Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti teju 290 miljoni eiro

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti gandrīz 290 miljoni eiro, tāpēc ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens aicinājis izveidot mehānismu, kā likvidēt obligātā iepirkuma komponentes maksājumus patērētājiem.

Līdz šim valsts garantētā atlīdzība izmaksāta 3'441 ABLV Bank klientam

Trīspadsmit dienu laikā, kopš banka Citadele sāka izmaksāt valsts garantēto atlīdzību ABLV Bank klientiem, kopumā atlīdzība izmaksāta 3441 klientam. Kopējā izmaksātā summa no 3. līdz 15.martam ir 54,5 miljoni eiro.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijis vidēji augsts vakanču līmenis ES

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī bija vidēji augsts darbavietu vakanču līmenis, kas izteikts procentuāli kā attiecība starp kopējo pieejamo vakanču skaitu pret visām darbavietām ekonomikā – jau aizņemtajām un vakantajām – to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejami salīdzināmi dati.

Baltic International Bank valdes priekšsēdētāja amatā iecelts Viktors Bolbats

Baltic International Bank līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Ilona Guļčaka pievienojas bankas padomei, bet bankas vadītāja pienākumus uzņemas šī brīža valdes priekšsēdētājas vietnieks Viktors Bolbats.

Secina: Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir plašas iespējas aizņemties

Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir viegla naudas pieejamība un plašas iespējas aizņemties nepieciešamības gadījumā, secināts Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs un Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes veiktajā pētījumā.

Leģionāru piemiņas pasākumi aizrit ar pretēji domājošo pabļaustīšanos un diviem aizturētajiem

Leģionāru piemiņas gājiens piektdien, 16.martā, Rīgā kopumā aizritēja mierīgi, tomēr pie Brīvības pieminekļa izcēlās vairāki tradicionāli novērojami konflikti starp pretēji domājošajiem, tostarp divi cilvēki tika aizturēti.

Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja

Salīdzinot gripas intensitātes rādītājus Eiropā, kur vairākās valstīs tā ir augsta vai pat ļoti augsta, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja, aģentūrai norāda Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Raina Nikiforova.

Pērn vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 7,3%

Vienas stundas darbaspēka izmaksas pērn 4.ceturksnī salīdzinājumā ar 2016.gada 4.ceturksni pieauga par 54 centiem jeb 7,3%, sasniedzot 8,02 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes sezonāli neizlīdzināti dati. Sezonāli izlīdzināta rādītāja pārmaiņas bija identiskas – 7,3%.

Precizēta informācija par aizliegumu atrasties uz Rīgas ūdenstilpju ledus

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no piektdienas, 16.marta, ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus.

Slikta pieredze sešgadnieku programmas ieviešanā

Ideja sūtīt uz skolu sešgadniekus nav nekas jauns, šādu priekšlikumu virzīja arī kādreizējais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis, taču sabiedrības un izglītības nozares profesionāļu iebildumu dēļ ideja netika īstenota. Taču ir bijis periods, kad sešgadnieku reforma tika ieviesta, 1982.gadā.

Dubultaģenta indēšana: Krievija sola izdarīt maksimālu spiedienu uz britiem

Krievijas vēstnieks Lielbritānijā piektdien, 16.martā, sacījis, ka Maskava izdarīs iespējami lielu spiedienu uz Londonu, Krievijas pusei turpinot noliegt saistību ar bijušā abu valstu dubultaģenta indēšanas gadījumu, kas saskaņā ar britu izmeklētāju atklāto pastrādāts ar Krievijā izgatavotu, starptautiski aizliegtu ķīmisko ieroci.

Rietumu banka apgalvo, ka jau vairākus gadus atsakās no augsta riska klientiem

Rietumu banka jau vairāku gadu garumā atsakās no augstāka riska klientiem un ir būtiski samazinājusi transakciju apmēru, pauž bankas pārstāvji.

Lietuvas un Igaunijas uzņēmēju investīciju plāni apsteidz Latvijas uzņēmējus

Latvijā 36% maza uz vidēja lieluma uzņēmumi šogad plāno ieguldīt sava biznesa attīstībā. Savukārt Igaunijā šādi plāni ir 42%, bet Lietuvā – gandrīz pusei jeb 46% MVU, liecina SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti.

KP pērn 20 uzņēmumiem piemēroja naudas sodus 10,1 milj. eiro apmērā

Pērn Konkurences padome konstatēja četrus pārkāpumus, atklājot aizliegtas vienošanās 20 uzņēmumu darbībās un tiem piemērojot naudas sodus kopumā 10,1 milj. eiro apmērā.

Būvējot Somu līča gāzes vadu, Igaunija organizēs darbus 135 miljonu vērtībā

Saistībā ar Balticconnector gāzes cauruļvada būvniecību no Igaunijas uz Somiju, igauņu gāzes tīkla uzņēmums Elering pavēstījis, ka tas turpmākajos gados organizēs projekta ieguldījumus aptuveni 135 miljonu eiro vērtībā, no kuriem lauvas tiesu – 98 miljonus eiro – segs Eiropas Savienības fondi.

Latvijas Ārlietu ministrija: Krimas ieņemšana ir pretlikumīga

Šī gada 18.martā apritēs jau četri gadi kopš Krievijas Federācijas īstenotajiem Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpumiem, nelikumīgi anketējot Krimas pussalu un aizsākot militāru agresiju Ukrainas austrumos. Ar savu rīcību Krievijas Federācija ir pārkāpusi starptautiskās tiesības un starpvalstu attiecību pamatprincipus, nostāju pauž Ārlietu ministrija.

AS Valmieras stikla šķiedra akcionāriem piemērota soda nauda 131'250 eiro apmērā

Finanšu un kapitāla tirgus komisija AS Valmieras stikla šķiedra akcionāruzņēmumiem Heinz-Jürgen Preiss-Daimler un Beatrix Preiss-Daimler piemērojusi soda naudu 131 250 eiro apmērā par konstatētajiem Finanšu instrumentu tirgus likuma pārkāpumiem.

Komercbanku asociācija vērtē ārvalstu klientu apkalpošanu biedru bankās

Latvijas Komercbanku asociācija šobrīd apzina esošo situāciju tās biedru bankās saistībā ar ārvalstu klientu apkalpošanu, atzina asociācijas stratēģiskās komunikācijas vadītāja Kristīne Mennika.

Latvijas lielās slimnīcas sākušas īstenot kopīgus iepirkumus

«Latvijas lielās slimnīcas sākušas īstenot kopīgus iepirkumus, piemēram, gāzes un elektrības, bet tiek plānoti arī citi,» intervijā Latvijas Radio sacīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas vadītāja Ilze Kreicberga.

ASV soda Krievijas pilsoņus par jaukšanos vēlēšanās un kiberuzbrukumiem

Amerikas Savienotās Valstis ir ieviesušas sankcijas pret 19 Krievijas pilsoņiem, vainojot tos par iejaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanu norisē un par kiberuzbrukumu pastrādāšanu.

Latvijas pārstāvji veic bruņojuma kontroles inspekciju Baltkrievijā

No 12. līdz 15.martam trīs Latvijas Aizsardzības ministrijas pārstāvji Eiropas Drošības un sadarbības drošības organizācijas ietvaros un saskaņā ar Vīnes dokumentu veica bruņojuma kontroles inspekciju Baltkrievijā.