bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 17.03.2018 | Vārda dienas: Ģertrūde, Gerda, Gertrūde
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata Latvija. Vilinās Brexit pārbēdzējus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIX

Latvijā 2016.gada  trešajā ceturksnī bijis vislēnākais iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums starp Baltijas valstīm, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) šonedēļ publicētā informācija. Premjerministram Mārim Kučinskim tas neliedz cerēt uz IKP pieaugumu 4-5% gadā.

Šī gadā trešajā ceturksnī, salīdzinot ar to pašu periodu 2015.gadā, Latvijas IKP pieaudzis par 0,3% gan pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem, gan pēc neizlīdzinātiem datiem, Lietuvas IKP pieaudzis par 1,7%, Igaunijas – par 1,1%.

Gada pirmajos deviņos mēnešos, salīdzinot ar attiecīgo periodu 2015.gadā, Latvijas IKP pieaudzis par 1,4%. Faktiskajās cenās tas sasniedza 18,2 miljardus eiro, tai skaitā trešajā ceturksnī – 6,431 miljardu eiro.

Vislielākais pieaugums fiksēts apstrādes rūpniecības nozarē (par 4%), datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā (par 22%), citur neklasificētu iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā (par 13%) un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā (par 10%). Samazinājums vērojams apģērbu ražošanā (par 5%), ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā (par 8%), iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā (par 11%). Gada laikā būvniecības produkcijas apjoms samazinājies par 22%, un vislielākais kritums bija vērojams inženierbūvju celtniecībā – par 36%.

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (ESAO) samazināja ekonomikas izaugsmes prognozi šim gadam visām trijām Baltijas valstīm. Saskaņā ar jaunākajiem ESAO prognozēm, Latvijas IKP šogad pieaugs par 1,1% (tas ir par 0,8 procentpunktiem mazāk nekā iepriekšējā, jūlija prognozē).

Premjera optimisms

Jaunākie CSP dati un ESAO prognozes netraucē premjerministram Mārim Kučinskim cerēt uz valsts attīstību ilgtermiņā, prognozējot ikgadējo IKP pieaugumu par 4-5%.

Tā nav utopija, ja precīzi tiks pildīti valdības deklarācijā un rīcības plānā definētie uzdevumi, piemēram, konkurētspējīgas vai pat izcilas uzņēmējdarbības vides izveide, labvēlīga investīciju klimata iedibināšana, stratēģisko investīciju virzienu attīstīšana, norādīja premjers savā uzrunā Saeimas deputātiem.

No premjera teiktā var saprast, ka uz Latviju pozitīvu iespaidu var radīt pat Lielbritānijas izstāšanās no ES (Brexit). Tiesa gan, tai pareizi jāsagatavojas. Kučinskis atgādināja – pēc lēmuma par Brexit izskanēja viedoklis, ka daudzi no Lielbritānijā reģistrētajiem uzņēmumiem pārvāksies uz citām ES valstīm.

Ārzemju investoram, kurš vēlas reģistrēt uzņēmumu Latvijā, būtu jānodrošina iespēja reģistrēt uzņēmumu Latvijā, aizpildot visus formālos dokumentus e-vidē angļu valodā, viņam ir jābūt pārliecībai, ka arī visas uzņēmumu finansiālās atskaites viņš varēs aizpildīt angļu valodā, uzskata premjers. Šajā kontekstā viņš rosināja apsvērt iespēju ļaut uzņēmējiem iespēju maksāt nodokļus arī citās valūtās.

Kučinskis sacīja, ka nesaskata tajā nekādu problēmu, kā piemēru minot Helsinku lielveikalu Stockmann, kurā pircējs var norēķināties skaidrā naudā arī Krievijas rubļos. Ieguvēji ir gan pircējs, gan uzņēmējs, gan Somijas valsts – tātad tās iedzīvotāji. Latvijai jādomā arī par šo virzienu, uzskata premjers.

Nepatīkamais Mikrouzņēmumu nodokļa likums

Joprojām kritiku turpina izpelnīties Mikrouzņēmumu nodokļa likums, kuru šobrīd par savu «politisko pestītāju» izvirzījušas opozīcijas partijas.

Grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā un likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu, kuri var radīt grūtības desmitiem tūkstošu mazajiem, ģimenes uzņēmumiem, ministri joprojām uzskata par pareiziem. Cīnīties mēģina tikai opozīcijas partijas. Partijas No Sirds Latvijai (NSL) Saeimas frakcija un Latvijas Reģionu apvienība (LRA), lūdz prezidentu neizsludināt šo likumu grozījumus.

Kā sacīja Valsts prezidenta likumdošanas un juridiskā padomniece Kristīne Jaunzeme, šobrīd tiek apsvērta iespēja nodot otrreizējai caurlūkošanai tikai Mikrouzņēmumu nodokļa likumu atsevišķi no budžeta likuma.

NSL norāda, ka parlamenta vairākums, pieņemot šos likumus, atklāti ignorējis sabiedrības viedokli, un ka Saeimas deputāti un ierēdņi aizvien redzamāk pārvēršas par kungiem, kas faktiski padara par vergiem pārējos Latvijas iedzīvotājus.

Partija NSL uzskata, ka grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā ne tikai neatbilst labai valsts pārvaldībai un vairo sabiedrības neuzticēšanos varai, bet ir arī pretrunā ar Satversmes 90.pantā noteiktajām cilvēka pamattiesībām, ka «ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības».

NSL arī uzskata, ka grozījumi ir pretrunā ar Satversmi, un novedīs pie sociālo pabalstu saņēmēju skaita palielināšanās. Frakcija jau iepriekš piedāvāja atcelt grozījumus, atsaucoties uz Satversmes 108.pantu, kas nosaka tiesības ikvienam brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu. NCL norāda arī uz 107. pantu, kas paredz tiesības saņemt algu, kas nav zemāka par valstī noteikto minimālo algu.

Deputāts Bondars (LRA) uzskata, ka grozījumi rada neziņas pilnu nākotni darba ņēmējiem un darba devējiem. Plānotās izmaiņas sāpīgi ietekmēs reģionus un mazos uzņēmumus, kur cilvēki strādā nepilnu darba laiku. Valsts nevar tā rīkoties ar saviem iedzīvotājiem, viņš uzskata.

Darba ņēmēji būs spiesti pamest darba tirgu un papildināt pabalstu saņēmēju rindas, vai doties strādāt uz ārzemēm, bet uzņēmēji – pārnest uzņēmējdarbību uz valstīm, kur nav šādu ierobežojumu, atzīmē NSL.

BNN jau ziņoja, pēc Finanšu ministrijas informācijas, pašlaik Latvijā ir reģistrēti vairāk nekā 50 tūkstoši mikrouzņēmumu nodokļu maksātāju, un to apgrozījums šajā gadā sasniedza 327,3 miljonus eiro. 2016.gada pirmajā pusē mikrouzņēmumu darbinieku vidējie ienākumi veidoja 499 eiro. No jaunā gada, ja grozījumi likumā netiks atgriezti pārskatīšanai, no šīs naudas mēnesī būs jāveic sociālā nodokļa maksājums aptuveni 100 eiro apmērā.

Ienesīgs bizness

ASV ekspertu pārbaudēs par nerezidentu banku iekšējās kontroles sistēmu atbilstību ASV standartiem noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā neviena no bankām nav saņēmusi izcilu vērtējumu, žurnālistiem atzina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) Atbilstības kontroles departamenta direktore Maija Treija.

Novembrī noslēdzās ASV konsultantu neatkarīga pārbaude 12 Latvijas bankās, kuras koncentrējas uz nerezidentu klientu apkalpošanu. Būtiskākais pārbaudēs atklātais trūkums – atsevišķās bankās nav nodrošināts iekšējās kontroles sistēmas neatkarības un pastāvības princips.

Eksperti konstatējuši arī nepietiekamu kvalitātes kontroli klientu saimnieciskās darbības pārzināšanā un izpētē, tāpat secināts, ka pastāv nepamatoti vienkāršota klientu risku novērtēšana.

Savukārt FKTK priekšsēdētājs Pēteris Putniņš uzsvēra, ka secinājumi par iekšējās kontroles sistēmām noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanai jāizdara visam Latvijas bankām, ne tikai nerezidentu segmentā strādājošajām. Iekšējās kontroles sistēmu pilnveidošanā ļoti liels darbs gaida visas bankas.

Tikmēr Latvijas banku sektora peļņa 2016.gada 10 mēnešos sasniegusi 408,748 miljonus eiro – par 14,8% vairāk nekā tajā pašā periodā 2015.gadā, liecina FKTK dati.

Šajā periodā, ar peļņu strādājušas visas 16 Latvijas bankas un trīs no septiņām ārvalstu banku filiālēm. Šo banku tirgus daļu kopējos banku sektora aktīvos ir 97%.

Ref:017.010.103.200500


Pievienot komentāru

Lembergs netiks virzīts premjera amatam; visticamāk, tiesas sēdes četrreiz nedēļā grūti apvienot ar premjera pienākumiem

Vairākkārt uz vienu no Latvijas prestižākajiem amatiem – premjerministra «krēslu» – savu kandidatūru ir virzījis arī smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs, kurš ir atstādināts no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas. Tad nu šogad beidzot ir pienācis gads, kad «pūcei aste ir uzziedējusi» jeb Lembergs netiks virzīts premjera amatam. BNN informāciju apstiprina arī Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti teju 290 miljoni eiro

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti gandrīz 290 miljoni eiro, tāpēc ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens aicinājis izveidot mehānismu, kā likvidēt obligātā iepirkuma komponentes maksājumus patērētājiem.

Līdz šim valsts garantētā atlīdzība izmaksāta 3'441 ABLV Bank klientam

Trīspadsmit dienu laikā, kopš banka Citadele sāka izmaksāt valsts garantēto atlīdzību ABLV Bank klientiem, kopumā atlīdzība izmaksāta 3441 klientam. Kopējā izmaksātā summa no 3. līdz 15.martam ir 54,5 miljoni eiro.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijis vidēji augsts vakanču līmenis ES

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī bija vidēji augsts darbavietu vakanču līmenis, kas izteikts procentuāli kā attiecība starp kopējo pieejamo vakanču skaitu pret visām darbavietām ekonomikā – jau aizņemtajām un vakantajām – to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejami salīdzināmi dati.

Baltic International Bank valdes priekšsēdētāja amatā iecelts Viktors Bolbats

Baltic International Bank līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Ilona Guļčaka pievienojas bankas padomei, bet bankas vadītāja pienākumus uzņemas šī brīža valdes priekšsēdētājas vietnieks Viktors Bolbats.

Secina: Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir plašas iespējas aizņemties

Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir viegla naudas pieejamība un plašas iespējas aizņemties nepieciešamības gadījumā, secināts Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs un Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes veiktajā pētījumā.

Leģionāru piemiņas pasākumi aizrit ar pretēji domājošo pabļaustīšanos un diviem aizturētajiem

Leģionāru piemiņas gājiens piektdien, 16.martā, Rīgā kopumā aizritēja mierīgi, tomēr pie Brīvības pieminekļa izcēlās vairāki tradicionāli novērojami konflikti starp pretēji domājošajiem, tostarp divi cilvēki tika aizturēti.

Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja

Salīdzinot gripas intensitātes rādītājus Eiropā, kur vairākās valstīs tā ir augsta vai pat ļoti augsta, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja, aģentūrai norāda Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Raina Nikiforova.

Pērn vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 7,3%

Vienas stundas darbaspēka izmaksas pērn 4.ceturksnī salīdzinājumā ar 2016.gada 4.ceturksni pieauga par 54 centiem jeb 7,3%, sasniedzot 8,02 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes sezonāli neizlīdzināti dati. Sezonāli izlīdzināta rādītāja pārmaiņas bija identiskas – 7,3%.

Precizēta informācija par aizliegumu atrasties uz Rīgas ūdenstilpju ledus

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no piektdienas, 16.marta, ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus.

Slikta pieredze sešgadnieku programmas ieviešanā

Ideja sūtīt uz skolu sešgadniekus nav nekas jauns, šādu priekšlikumu virzīja arī kādreizējais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis, taču sabiedrības un izglītības nozares profesionāļu iebildumu dēļ ideja netika īstenota. Taču ir bijis periods, kad sešgadnieku reforma tika ieviesta, 1982.gadā.

Dubultaģenta indēšana: Krievija sola izdarīt maksimālu spiedienu uz britiem

Krievijas vēstnieks Lielbritānijā piektdien, 16.martā, sacījis, ka Maskava izdarīs iespējami lielu spiedienu uz Londonu, Krievijas pusei turpinot noliegt saistību ar bijušā abu valstu dubultaģenta indēšanas gadījumu, kas saskaņā ar britu izmeklētāju atklāto pastrādāts ar Krievijā izgatavotu, starptautiski aizliegtu ķīmisko ieroci.

Rietumu banka apgalvo, ka jau vairākus gadus atsakās no augsta riska klientiem

Rietumu banka jau vairāku gadu garumā atsakās no augstāka riska klientiem un ir būtiski samazinājusi transakciju apmēru, pauž bankas pārstāvji.

Lietuvas un Igaunijas uzņēmēju investīciju plāni apsteidz Latvijas uzņēmējus

Latvijā 36% maza uz vidēja lieluma uzņēmumi šogad plāno ieguldīt sava biznesa attīstībā. Savukārt Igaunijā šādi plāni ir 42%, bet Lietuvā – gandrīz pusei jeb 46% MVU, liecina SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti.

KP pērn 20 uzņēmumiem piemēroja naudas sodus 10,1 milj. eiro apmērā

Pērn Konkurences padome konstatēja četrus pārkāpumus, atklājot aizliegtas vienošanās 20 uzņēmumu darbībās un tiem piemērojot naudas sodus kopumā 10,1 milj. eiro apmērā.

Būvējot Somu līča gāzes vadu, Igaunija organizēs darbus 135 miljonu vērtībā

Saistībā ar Balticconnector gāzes cauruļvada būvniecību no Igaunijas uz Somiju, igauņu gāzes tīkla uzņēmums Elering pavēstījis, ka tas turpmākajos gados organizēs projekta ieguldījumus aptuveni 135 miljonu eiro vērtībā, no kuriem lauvas tiesu – 98 miljonus eiro – segs Eiropas Savienības fondi.

Latvijas Ārlietu ministrija: Krimas ieņemšana ir pretlikumīga

Šī gada 18.martā apritēs jau četri gadi kopš Krievijas Federācijas īstenotajiem Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpumiem, nelikumīgi anketējot Krimas pussalu un aizsākot militāru agresiju Ukrainas austrumos. Ar savu rīcību Krievijas Federācija ir pārkāpusi starptautiskās tiesības un starpvalstu attiecību pamatprincipus, nostāju pauž Ārlietu ministrija.

AS Valmieras stikla šķiedra akcionāriem piemērota soda nauda 131'250 eiro apmērā

Finanšu un kapitāla tirgus komisija AS Valmieras stikla šķiedra akcionāruzņēmumiem Heinz-Jürgen Preiss-Daimler un Beatrix Preiss-Daimler piemērojusi soda naudu 131 250 eiro apmērā par konstatētajiem Finanšu instrumentu tirgus likuma pārkāpumiem.

Komercbanku asociācija vērtē ārvalstu klientu apkalpošanu biedru bankās

Latvijas Komercbanku asociācija šobrīd apzina esošo situāciju tās biedru bankās saistībā ar ārvalstu klientu apkalpošanu, atzina asociācijas stratēģiskās komunikācijas vadītāja Kristīne Mennika.

Latvijas lielās slimnīcas sākušas īstenot kopīgus iepirkumus

«Latvijas lielās slimnīcas sākušas īstenot kopīgus iepirkumus, piemēram, gāzes un elektrības, bet tiek plānoti arī citi,» intervijā Latvijas Radio sacīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas vadītāja Ilze Kreicberga.

ASV soda Krievijas pilsoņus par jaukšanos vēlēšanās un kiberuzbrukumiem

Amerikas Savienotās Valstis ir ieviesušas sankcijas pret 19 Krievijas pilsoņiem, vainojot tos par iejaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanu norisē un par kiberuzbrukumu pastrādāšanu.

Latvijas pārstāvji veic bruņojuma kontroles inspekciju Baltkrievijā

No 12. līdz 15.martam trīs Latvijas Aizsardzības ministrijas pārstāvji Eiropas Drošības un sadarbības drošības organizācijas ietvaros un saskaņā ar Vīnes dokumentu veica bruņojuma kontroles inspekciju Baltkrievijā.

Slovākijā pēc slepkavības skandāla nomaina premjerministru Fico

Slovākijā no amata atkāpies premjerministrs Roberts Fico pēc tam, kad žurnālista slapkavība pievērsusi sabiedrības uzmanību korupcijai valstī. Ilggadējais politikas «smagsvars» gan demisionējis ar nosacījumu, ka valdošā koalīcija paliek nemainīga.

Nolemts nerīkot Māras zeme papildkoncertu

Dziesmu un deju svētku mākslinieciskā padome kārtējā sēdē skatīja XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku deju lieluzveduma Māras zeme papildus koncerta iespējamību Svētku nedēļas ietvaros. Padome vienbalsīgi pieņēma lēmumu neatbalstīt iniciatīvu rīkot papildus deju lieluzveduma Māras zeme koncertu.

VID izbrāķēto kases aparātu problēmu novēršana izmaksās pusmiljonu eiro

Valsts ieņēmumu dienests par Ministru kabineta prasībām neatbilstošus atzinis 18 000 kases aparātu, kuros konstatēto problēmu novēršana izmaksās pusmiljonu eiro.