bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 16.01.2018 | Vārda dienas: Lida, Lidija
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Latvijas bizness pielāgosies visam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIX

Ja neskaita satraucošo tēmu «Krima-Krievija-Ukraina» un prātojumus par Krimas referenduma iespējamām sekām citās valstīs, tad par vienu no aizejošās nedēļas galvenajiem notikumiem, viennozīmīgi, var minēt ziņu par to, ka populārā interneta izsoles vietne eBay tagad būs arī Latvijā.

Tuvākajā laikā mūsu valstī tiks atvērta specializētā noliktava, kur eBay tirgotāji varēs uzglabāt savas preces tuvāk Krievijas pircējiem. Par to paziņojis uzņēmuma darbības direktors Krievijā Jevgeņijs Tihomirovs. Saskaņā ar viņa teikto, šīs noliktavas atvēršana ievērojami vienkāršos loģistiku un paātrinās preču piegādi. Tādu pašu noliktavu plānots atvērt arī Krievijā, jo atkarībā no preces cenas, svara un transportēšanas specifikas, dažas preces izdevīgāk uzglabāt Krievijā, nekā sūtīt no citas valsts.

Savu projektu eBay plāno īstenot kopīgi ar interneta mazumtirgotāju Wikimart. Kā pastāstīja šī uzņēmuma ģenerāldirektors Maksims Faldins, ir jau noīrēta 5 000 m2 liela telpa Rīgā. Noliktava jau ir gatava darbam, taču vēl nav nokārtotas visas nepieciešamās formalitātes. Viņš arī piebilda, ka, lai gan projekts orientēts galvenokārt uz Krievijas tirgu, tomēr par iespēju izmantot pakalpojumus ieinteresējušās arī Kazahstāna un Ukraina.

eBay serviss, saskaņā ar datiem uz 2013.gada decembra beigām, fiksējis vienu pirkumu sekundē, kas veikts no Krievijas, jeb 90 tūkstošus pasūtījumu diennaktī, liecina uzņēmuma statistika. Šajā gadā pasūtījumu skaits ir trīskāršojies. Pēc eBay datiem, Krievijā ir aptuveni miljons aktīvo lietotāju, kas gada laikā ir noformējuši interneta vietnē vismaz vienu pirkumu.

Tomēr, saskaņā ar uzņēmuma pārstāvja teikto, šāds klientu skaita pieaugums ved pie pirkuma vidējās summas samazināšanās, jo jauni lietotāji bieži vien baidās veikt lielus pirkumus. Viens no iemesliem – preču piegādes termiņi no eBay uz Krieviju bieži vien ir garāki. Krievijas Pasts piegādā preci 30 dienu laikā, kurjerpasts aptuveni 12 dienās un vēl 2-4 dienas nepieciešamas muitas procedūru veikšanai. Aprēķināts, ka no Latvijas noliktavas piegādes uz Maskavu varētu tikt veiktas 5-6 dienu laikā.

Galvenais ir netraucēt

Tomēr visaktuālākais uzņēmējiem, ekspertiem un politiķiem ir „Krimas – Ukrainas” jautājums. Un viedokļi par šo tēmu vēl aizvien ir diametrāli pretēji. Piemēram, investīciju baņķieris Ģirts Rungainis ir pārliecināts, ka Ukrainas notikumu rezultātā radusies spriedze starp Rietumiem un Krieviju piesaistīs jaunu investīciju plūsmu uz Latviju, pie tam no abām pusēm. Viņš arī uzskata, ka Krievijas kravu tranzīta zaudējuma dēļ raudāt nevajag.

Viņaprāt, konfrontācijas rezultāts būs ASV un citu NATO dalībvalstu vēlēšanās, uzlabot Baltijas valstu drošību. Tādējādi šis process ietekmēs Latviju diezgan labvēlīgi: palielināsies investīcijas gan no Rietumiem, gan no Krievijas.

Attiecībā uz ostu nozari, kas ir lielā mērā atkarīga no Krievijas kravām, recesija ir iespējama. Tomēr eksperts uzskata, ka kritums nebūs dramatisks. Vienkārši tas mainīs tranzīta jomas darbības modeļus – tā pārorientēsies uz citām precēm.

Optimisma pilns ir arī Latvijas Biznesa bankas valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons. Viņš ir pārliecināts, ka ekonomisko sankciju rezultātā Krievijas naudas plūsma uz Latvijas bankām tikai pieaugs. Prakse rāda, ka tad, kad pieaug politiskā spriedze, Krievijas iedzīvotāji cenšas turēt valstī mazāk naudas un pārskaitīt savus ietaupījumus uz ārzemēm. Un tieši Latvija ir viena no ģeogrāfiski vistuvākajām valstīm.

Savukārt tūrisma nozares pārstāvji sagaida, ka ES ieviesto sankciju pret Krieviju rezultātā ievērojami samazināsies tūristu skaits no austrumiem. Uzņēmuma Baltic Travel Group priekšsēdētājs Vladislavs Korjagins stāsta, ka tūristi no Krievijas veido 30% no visiem ārvalstu viesiem. Un, ja ES ieviesto sankciju dēļ viņi šurp neatbrauks, tas būs smags trieciens ne tikai visai tūrisma nozarei, bet arī praktiski visām ar viesmīlības jomu saistītajām nozarēm – taksometru pārvadātājiem, viesnīcu servisam, tirdzniecībai, sabiedriskajai ēdināšanai.

Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidente Līga Meņģelsone piedāvā uzlūkot situāciju tīri no lietišķās puses. Jau noskaidrots, ka Krievija veido 10% no mūsu eksporta. Tāpēc daudz kas būs atkarīgs no Latvijas politiķiem: jo mazāk asu izteikumu no viņu puses, jo labāk uzņēmējiem. Pēc viņas teiktā, vietējie uzņēmēji sīksti, labi pielāgojas, un svarīgi ir, lai viņiem netraucētu.

Gāzes zilā liesma

Komersanti vienmēr atradīs veidu, kā gūt labumu pat visgrūtākajās situācijās. Bet, kas notiks ar Krievijas gāzes piegādēm Baltijas valstīm? Monopolists Latvijas Gāze saistībā ar šo jautājumu turpina klusēt, un šo klusēšanu var traktēt dažādi. Nav izslēgts, ka uztraukumam pagaidām tiešām nav pamata, jo gāzes krātuvē Inčukalnā ir pietiekamas šī kurināmā rezerves. Daži eksperti uzskata, ka kurināmā diēta mums pat nekaitētu: ātrāk tiks sākti īstenot enerģētikas projekti, kas dažādu iemeslu dēļ tiek atlikti.

Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministrijas ģenerālsekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos Ando Leppimans jau paziņojis, ka 80% no valstij pienākošās Krievijas gāzes var aizstāt ar rezerves kurināmo, piemēram, degakmens eļļu. Starp citu, enerģētikas eksperts Andres Mae Krievijas gāzes piegādes pārtraukšanu uzskata par mazticamu. Saskaņā ar viņa teikto, gāzes pārdošana – tas ir Gazprom. Kāpēc lai viņi labprātīgi atteiktos no peļņas?

Savukārt Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs cer uz sašķidrinātās dabasgāzes termināli, kam vajadzētu sākt darboties šī gada beigās. Saskaņā ar viņa sacīto, valsts varēs izmantot kurināmo pati un pat nodrošināt kaimiņus.

Ref:017.010.103.9432


Pievienot komentāru

 1. Reklāmas menedžeris teica:

  Sveiki! Tas ir tiešsaistes reklāmas aģentūra sertificētas un ko valdība apstiprinājusi piešķirt aizdevumu plašai sabiedrībai.
  Mēs piedāvājam dažāda veida aizdevumu, kuri ir šādi
  * Personal Loan
  * Student Loan
  * Uzņēmuma Loan
  * Droša un Neaizsargāts Loan
  * Parastie Loan

  Lai pieteiktos un saņemtu aizdevumu šodien, lūdzu, sazinieties ar mums tagad, izmantojot mūsu e-pasta adresi
  zemāk par formālu info.Thanks jūsu patronāža.

  Kontaktinformācija e-mail: solistarlendingfirm@gmail.com
  Copyright © 2015 Solistar Aizdevumi Firm.All tiesības aizsargātas
  Reklāmas menedžeris

  +1 0 -1 0

Masu protesti Grieķiju neattur no aizdevuma reformu pieņemšanas

Grieķijas parlaments ir pieņēmis apjomīgu reformu kopumu, lai valsts no starptautiskiem aizdevējiem saņemtu nākamos miljardus eiro. Politiķiem pret reformām prasījuši balsot aptuveni 20 000 cilvēku, kuri balsojuma laikā piedalījušies demonstrācijā pie parlamenta.

Eksperts: Kailsals līdz šim vairumam dārza kultūru nevarētu būt vērā ņemami kaitējis

Līdz šim gaisa temperatūra Latvijā nav bijusi tik zema, lai kailsals vairumam dārza kultūru būtu vērā ņemami kaitējis, saka Latvijas Lauku konsultācijas un izglītības centra Augkopības nodaļas vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Brexit: EP deputāti nobažījušies par Apvienotās Karalistes valdības prioritātēm

Eiropas Parlamenta deputāti atzīst, ka Brexit sarunās panākts progress, taču uzsver, ka sarunu sarežģītākā daļa vēl ir priekšā.

Pilnveidos regulējumu attiecībā uz emisiju kvotām un gaisa piesārņojumu

Izmaiņas likumā Par piesārņojumu paredz pienākumu kuģiem katru gadu veikt oglekļa dioksīda emisiju monitoringu un sniegt šo informāciju Eiropas Komisijai un Valsts vides dienestam. Jaunas prasības uzliktas arī degvielas piegādātājiem, un paredzēts, ka viņiem līdz 2020.gadam būs jānodrošina aprites cikla siltumnīcefekta gāzu emisijas uz vienu enerģijas vienību samazinājums vismaz par 6%.

Ogres novada pašvaldības budžeta tēriņi par teju 21 milj. eiro pārsniegs ieņēmumus

Ogres novada pašvaldības 2018.gada budžeta deficīts būs 20,99 miljoni eiro. Deficītu plānots segt ar 8,07 miljonu eiro pārpalikumu no 2017.gada budžeta un 16,96 miljonu lielu aizņēmumu.

Audžuģimenes saņems lielāku pabalstu

Pašvaldībām ir pienākums izmaksāt lielāku pabalstu par bērna uzturu, kurš ievietots audžuģimenē, pielīdzinot to divkāršam minimālo uzturlīdzekļu apmēram.

Precizēta patentmaksas režīma piemērošanas kārtība un profesiju saraksts

Apstiprinot Valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018.-2021.gadam, valdība lēma pilnveidot arī patentmaksas režīmu un noteikt vienotu patentmaksas apmēru. Tiek plānots atteikties no pārāk detalizēta saimnieciskās darbības veidu sadalījuma, vienkāršot patentmaksu samaksu un piemērot samazinātās patentmaksas režīmu arī personām ar I un II grupas invaliditāti, vēsta Ekonomikas ministrijā.

Pērn ugunsgrēkos gāja bojā 80 cilvēki; mazākais skaits pēdējo gadu laikā

Pērn samazinājies izsaukumu skaits uz ugunsgrēku dzēšanu, bojāgājušo skaits, savukārt palielinājies glābšanas darbu skaits, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apkopotā statistika.

Čehijas prezidentu noskaidros duelī starp Zemanu-Drahošu

Čehijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā vairāk nekā pusi balsu nav spējis savāktcis neviens kandidāts, tādēļ janvāra beigās tiks rīkota balsojuma otrā kārta, kur čehu vēlētājiem būs jāizšķiras, vai atbalstīt pašreizējo eiroskeptisko prezidentu vai tomēr viņa vietā likt proeiropeisku akadēmiķi.

Valsts amatpersona savu amatu drīkstēs savienot ar darbu konsultatīvajā padomē

Valsts amatpersonas savu amatu varēs savienot ar darbu konsultatīvajās padomēs, darba grupās, komisijās, vēsta Saeimas Preses dienests.

Valdība plāno uzlabot antidopinga sistēmu Latvijā

Ministru kabineta sēdē apstiprināts Veselības ministrijas izstrādātais likumprojekts, kas paredz izmaiņas Sporta likumā ar mērķi uzlabot antidopinga sistēmu Latvijā. Grozījumi paredz Latvijas Nacionālās antidopinga padomes izveidi, kas darbotos kā konsultatīva institūcija ar antidopinga jomu saistītu jautājumu risināšanai.

Tikai 12% darbinieku pilnīgi pārzina savas organizācijas IT drošības politiku

Uzņēmumos visā pasaulē joprojām ir novērojams satraucošs informētības trūkums Informācijas tehnoloģijas drošības jautājumos, liecina Kaspersky Lab un B2B International veiktais pētījums.

Organizācija: Latvijā atgriežas daļa valsti pametušo patvēruma meklētāju

Pēdējo mēnešu laikā ir vērojama tendence, ka Latvijā atgriežas daļa to patvēruma meklētāju statusu ieguvušo cilvēku, kuri iepriekš izbrauca no valsts, informē biedrības Patvērums Drošā māja vadītāja Sandra Zalcmane.

Neskatoties uz pagaidu aizliegumu atrasties uz ledus, vecāki ved savus bērnus slidot

Aizvadītās nedēļas nogales svētdienā, 14.janvārī, Rīgas pašvaldības policijas videonovērošanas centra darbinieki caur kameras aci ievēroja, ka uz Uzvaras parka dīķa ledus slido divas personas. Ņemot vērā, ka no 10.janvāra ir spēkā aizliegums atrasties uz Rīgas ūdenstilpnēm, uz notikuma vietu nosūtīta tuvākā Rīgas pašvaldības policijas ekipāža.

Igaunijas pensiju fondi piesardzīgi par Sāremā tilta ieguldījumu ideju

Saistībā ar 500 miljonus eiro vērtu ieceri būvēt maksas tiltu no Igaunijas rietumu krasta līdz valsti lielākajai salai, Sāremā, un pieņēmumu, ka to varētu finansēt no igauņu pensiju fondiem, piesardzīgu attieksmi paudusi banka Swedbank.

Pētījums: cilvēki maldīgi uzskata, ka rīsi, rieksti un banāni ir pilngraudu produkti

Vairākums cilvēku (82%) uzskata, ka ikdienā ir veselīgi uzturā lietot pilngraudu produktus. Taču vienlaikus cilvēki maldīgi domā, ka rīsi, rieksti un banāni ir pilngraudu produkti, liecina Cereal Partners Worldwide veiktais pētījums.

Līdz ar salu uz grants autoceļiem atceļ transporta masas ierobežojumus

Iestājoties ziemai raksturīgiem laika apstākļiem un salam, uz grants autoceļiem tiek atcelti sakarā ar šķīdoni ieviesti autotransporta masas ierobežojumi, vēsta VAS Latvijas Valsts ceļi.

Novaturas: Vairāk nekā 61 000 Baltijas iedzīvotāju pavadīs vasaras atpūtu ārvalstīs

Tūroperators Baltijas valstīs Novaturas, kas 2018.gadā plāno debitēt Varšavas un Viļņas fondu biržās, ir novērojis rekordlielu klientu aktivitāti, salīdzinot ar iepriekšējā gada rādītājiem.

Aldaris: Bezalkoholiskā alus tirgus 2017.gadā pieaudzis par 9%

AS Aldaris 2017.gadu noslēdzis ar bezalkoholiskā alus kategorijas ievērojamu pieaugumu. Pieprasījums pēc bezalkoholiskā alus pieaudzis visā Latvijas tirgū kopumā - bezalkoholiskā alus tirgus 2017.gadā audzis par 9%, vēsta AS Aldaris pārstāvji.

Politiķe paziņo par ielaušanos e-veselības sistēmā; premjers informāciju neapstiprina

Pagājušajā ceturtdienā, 11.janvārī, e-veselības sistēmai «tika izdarīti traucējumi» un tajā ielauzušies ļaundari, Latvijas Radio paziņo Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča. Premjers Māris Kučinskis gan uzsver, ka informācija par iespējamo ielaušanos nav apstiprinājusies.

airBaltic pērn pārvadājusi vislielāko pasažieru skaits lidsabiedrības vēsturē

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 2017.gadā kopumā pārvadājusi 3 523 300 pasažierus jeb par 22% vairāk nekā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos. Tas ir vislielākais pārvadāto pasažieru skaits lidsabiedrības vēsturē.

Iedzīvotāju skaits Igaunijā pieaug trešo gadu pēc kārtas

Igaunijas iedzīvotāju skaits audzis trešo gadu pēc kārtas. 1.janvārī tas sasniedzis 1 318 700, kas ir par 3 070 cilvēkiem vairāk nekā 2017.gada sākumā. Tā aplēsuši igauņu statistiķi, kuri gan brīdinājuši, ka aplēse balstīta uz sākotnējiem datiem, kas vēl varētu būtiski mainīties, jo nav ņemta vērā nereģistrētā imigrācija.

Bildēs: Gleznainās Rīgas ainavas

Gleznainās fotogrāfijās iemūžināts dzelzceļa tilts pār Daugavu, Rīgas panorāma, biedrības Latvijas karogs dāvinātais Latvijas valsts karogs, kurš uzstādīts 60 metrus augstā mastā uz AB dambja, viesnīca Radisson Blu Daugava, kā arī Latvijas Nacionālā bibliotēka. 

Pētījums: Latviju pametuši 100'000 cilvēku ar augstāko izglītību

No 2000. līdz 2016.gadam Latviju pametuši 100 000 iedzīvotāju ar augstāko izglītību, telekanāla LNT raidījumā 900 sekundes teica Latvijas Universitātes profesors Mihails Hazans.

Nacionālā apvienība rosina aizliegt «ofšoriem» piedalīties iepirkumos

Apvienības Visu Latvijai-Tēvzemei un brīvībai/LNNK Saeimas frakcija ir iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, piedāvājot aizliegt «ofšoriem» jeb zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs un teritorijās reģistrētiem uzņēmumiem piedalīties publiskajos iepirkumos.