bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 20.10.2017 | Vārda dienas: Leonīda, Leonīds
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Latvijas bizness pielāgosies visam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIX

Ja neskaita satraucošo tēmu «Krima-Krievija-Ukraina» un prātojumus par Krimas referenduma iespējamām sekām citās valstīs, tad par vienu no aizejošās nedēļas galvenajiem notikumiem, viennozīmīgi, var minēt ziņu par to, ka populārā interneta izsoles vietne eBay tagad būs arī Latvijā.

Tuvākajā laikā mūsu valstī tiks atvērta specializētā noliktava, kur eBay tirgotāji varēs uzglabāt savas preces tuvāk Krievijas pircējiem. Par to paziņojis uzņēmuma darbības direktors Krievijā Jevgeņijs Tihomirovs. Saskaņā ar viņa teikto, šīs noliktavas atvēršana ievērojami vienkāršos loģistiku un paātrinās preču piegādi. Tādu pašu noliktavu plānots atvērt arī Krievijā, jo atkarībā no preces cenas, svara un transportēšanas specifikas, dažas preces izdevīgāk uzglabāt Krievijā, nekā sūtīt no citas valsts.

Savu projektu eBay plāno īstenot kopīgi ar interneta mazumtirgotāju Wikimart. Kā pastāstīja šī uzņēmuma ģenerāldirektors Maksims Faldins, ir jau noīrēta 5 000 m2 liela telpa Rīgā. Noliktava jau ir gatava darbam, taču vēl nav nokārtotas visas nepieciešamās formalitātes. Viņš arī piebilda, ka, lai gan projekts orientēts galvenokārt uz Krievijas tirgu, tomēr par iespēju izmantot pakalpojumus ieinteresējušās arī Kazahstāna un Ukraina.

eBay serviss, saskaņā ar datiem uz 2013.gada decembra beigām, fiksējis vienu pirkumu sekundē, kas veikts no Krievijas, jeb 90 tūkstošus pasūtījumu diennaktī, liecina uzņēmuma statistika. Šajā gadā pasūtījumu skaits ir trīskāršojies. Pēc eBay datiem, Krievijā ir aptuveni miljons aktīvo lietotāju, kas gada laikā ir noformējuši interneta vietnē vismaz vienu pirkumu.

Tomēr, saskaņā ar uzņēmuma pārstāvja teikto, šāds klientu skaita pieaugums ved pie pirkuma vidējās summas samazināšanās, jo jauni lietotāji bieži vien baidās veikt lielus pirkumus. Viens no iemesliem – preču piegādes termiņi no eBay uz Krieviju bieži vien ir garāki. Krievijas Pasts piegādā preci 30 dienu laikā, kurjerpasts aptuveni 12 dienās un vēl 2-4 dienas nepieciešamas muitas procedūru veikšanai. Aprēķināts, ka no Latvijas noliktavas piegādes uz Maskavu varētu tikt veiktas 5-6 dienu laikā.

Galvenais ir netraucēt

Tomēr visaktuālākais uzņēmējiem, ekspertiem un politiķiem ir „Krimas – Ukrainas” jautājums. Un viedokļi par šo tēmu vēl aizvien ir diametrāli pretēji. Piemēram, investīciju baņķieris Ģirts Rungainis ir pārliecināts, ka Ukrainas notikumu rezultātā radusies spriedze starp Rietumiem un Krieviju piesaistīs jaunu investīciju plūsmu uz Latviju, pie tam no abām pusēm. Viņš arī uzskata, ka Krievijas kravu tranzīta zaudējuma dēļ raudāt nevajag.

Viņaprāt, konfrontācijas rezultāts būs ASV un citu NATO dalībvalstu vēlēšanās, uzlabot Baltijas valstu drošību. Tādējādi šis process ietekmēs Latviju diezgan labvēlīgi: palielināsies investīcijas gan no Rietumiem, gan no Krievijas.

Attiecībā uz ostu nozari, kas ir lielā mērā atkarīga no Krievijas kravām, recesija ir iespējama. Tomēr eksperts uzskata, ka kritums nebūs dramatisks. Vienkārši tas mainīs tranzīta jomas darbības modeļus – tā pārorientēsies uz citām precēm.

Optimisma pilns ir arī Latvijas Biznesa bankas valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons. Viņš ir pārliecināts, ka ekonomisko sankciju rezultātā Krievijas naudas plūsma uz Latvijas bankām tikai pieaugs. Prakse rāda, ka tad, kad pieaug politiskā spriedze, Krievijas iedzīvotāji cenšas turēt valstī mazāk naudas un pārskaitīt savus ietaupījumus uz ārzemēm. Un tieši Latvija ir viena no ģeogrāfiski vistuvākajām valstīm.

Savukārt tūrisma nozares pārstāvji sagaida, ka ES ieviesto sankciju pret Krieviju rezultātā ievērojami samazināsies tūristu skaits no austrumiem. Uzņēmuma Baltic Travel Group priekšsēdētājs Vladislavs Korjagins stāsta, ka tūristi no Krievijas veido 30% no visiem ārvalstu viesiem. Un, ja ES ieviesto sankciju dēļ viņi šurp neatbrauks, tas būs smags trieciens ne tikai visai tūrisma nozarei, bet arī praktiski visām ar viesmīlības jomu saistītajām nozarēm – taksometru pārvadātājiem, viesnīcu servisam, tirdzniecībai, sabiedriskajai ēdināšanai.

Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidente Līga Meņģelsone piedāvā uzlūkot situāciju tīri no lietišķās puses. Jau noskaidrots, ka Krievija veido 10% no mūsu eksporta. Tāpēc daudz kas būs atkarīgs no Latvijas politiķiem: jo mazāk asu izteikumu no viņu puses, jo labāk uzņēmējiem. Pēc viņas teiktā, vietējie uzņēmēji sīksti, labi pielāgojas, un svarīgi ir, lai viņiem netraucētu.

Gāzes zilā liesma

Komersanti vienmēr atradīs veidu, kā gūt labumu pat visgrūtākajās situācijās. Bet, kas notiks ar Krievijas gāzes piegādēm Baltijas valstīm? Monopolists Latvijas Gāze saistībā ar šo jautājumu turpina klusēt, un šo klusēšanu var traktēt dažādi. Nav izslēgts, ka uztraukumam pagaidām tiešām nav pamata, jo gāzes krātuvē Inčukalnā ir pietiekamas šī kurināmā rezerves. Daži eksperti uzskata, ka kurināmā diēta mums pat nekaitētu: ātrāk tiks sākti īstenot enerģētikas projekti, kas dažādu iemeslu dēļ tiek atlikti.

Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministrijas ģenerālsekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos Ando Leppimans jau paziņojis, ka 80% no valstij pienākošās Krievijas gāzes var aizstāt ar rezerves kurināmo, piemēram, degakmens eļļu. Starp citu, enerģētikas eksperts Andres Mae Krievijas gāzes piegādes pārtraukšanu uzskata par mazticamu. Saskaņā ar viņa teikto, gāzes pārdošana – tas ir Gazprom. Kāpēc lai viņi labprātīgi atteiktos no peļņas?

Savukārt Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs cer uz sašķidrinātās dabasgāzes termināli, kam vajadzētu sākt darboties šī gada beigās. Saskaņā ar viņa sacīto, valsts varēs izmantot kurināmo pati un pat nodrošināt kaimiņus.

Ref:017.010.103.9432


Pievienot komentāru

 1. Reklāmas menedžeris teica:

  Sveiki! Tas ir tiešsaistes reklāmas aģentūra sertificētas un ko valdība apstiprinājusi piešķirt aizdevumu plašai sabiedrībai.
  Mēs piedāvājam dažāda veida aizdevumu, kuri ir šādi
  * Personal Loan
  * Student Loan
  * Uzņēmuma Loan
  * Droša un Neaizsargāts Loan
  * Parastie Loan

  Lai pieteiktos un saņemtu aizdevumu šodien, lūdzu, sazinieties ar mums tagad, izmantojot mūsu e-pasta adresi
  zemāk par formālu info.Thanks jūsu patronāža.

  Kontaktinformācija e-mail: solistarlendingfirm@gmail.com
  Copyright © 2015 Solistar Aizdevumi Firm.All tiesības aizsargātas
  Reklāmas menedžeris

  +1 0 -1 0

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro, paredz Zemkopības ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Latvijas delegācijas vadītāja: Starptautisko tiesību pamatvērtība ir cilvēks

Starptautisko tiesību lielākā vērtība ir cilvēks, tā neaizskaramais gods un cieņa. Šo un citu Eiropas vērtību kvalitatīva aizsardzība ir nesaraujami saistīta ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas nolēmumu kvalitāti, kuras pamatā ir tiesnešu profesionalitāte, uzsvēra Saeimas priekšsēdētājas biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere.

VID piemēro nodokļu atbalsta kārtību par kopējo summu 7,06 miljoniem

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti jau 3 342 pieteikumi. Uz šī gada 19.oktobri pieņemti 1 181 lēmums par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 7 062 601,45 eiro, ziņo Valsts ieņēmumu dienests.

Profesors: Atņemot naudu zinātnei, valsts «šauj sev kājā»

Šobrīd publiskajā telpā būtiski aktualizējies jautājums par nepietiekamo finansējumu zinātnei. Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis visai skarbi raksturojis situāciju: Latvija melojusi Eiropas Savienībai un Eiropas Komisijai par to, ka 2020.gadā finansējums zinātnei mūsu valstī sasniegs 1,5% no valsts iekšzemes kopprodukta.

Krāpšanās iespēju novēršanai veiks OIK saņēmēju auditu

Ekonomikas ministrija veiks obligātās iepirkuma komponentes saņēmēju auditu un ar jaunu regulējumu centīsies izskaust krāpniecības iespējas, informē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Igaunijā celtnieku algu kāpums – galvenais celtniecības cenu indeksa virzītājs

Celtniecības cenu indekss Igaunijā 2017.gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar periodu no aprīļa līdz jūnijam, kāpis par 0,9%, un par 1,7%, ja salīdzina ar pērnā gada trešo ceturksni, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Rail Baltic iepirkumi turpmāk tiks apstrādāti Elektronisko iepirkumu sistēmā

Līdz ar izmaiņām Latvijas Republikas Publisko iepirkumu likumā visi turpmākie RB RAIL AS administrētie Rail Baltica iepirkumi tiks apstrādāti, izmantojot bezmaksas elektronisko informācijas sistēmu un tās e-konkursu apakšsistēmu.

Latvijas budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro

Vispārējās valdības budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro jeb 0,04 % no iekšzemes kopprodukta. Tikmēr vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds gada beigās bija 10 091,6 milj. eiro jeb 40,6 % no IKP, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tartu atkāpjas mēra vietnieki, kuri aizturēti par iespējamu kukuļņemšanu

Igaunijas otrajā lielākajā pilsētā Tartu no mēra vietnieku amatiem atkāpušies Artjoms Suvorovs un Valvo Semilarskis, kuri šonedēļ aizturēti uz aizdomu pamata par kukuļņemšanu.

Vienota ostu tīkla izveidē Latvijā plānots ieguldīt 5,9 miljonus eiro

Rīgas plānošanas reģiona un Kurzemes plānošanas reģiona ostās tiek uzsākts nozīmīgs tūrisma projekts, kura mērķis ir izveidot vienotu jahtu ostu tīklu Latvijā un Igaunijā ar kvalitatīviem pakalpojumiem, kas ļautu nākotnē attīstīt burāšanas tūrismu un piesaistīt ārvalstu burātājus no Skandināvijas un citām valstīm.

Eksperte: Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels «izdegšanas» risks

Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels izdegšanas risks, intervijā Latvijas Radio sacījusi kādreizējā domnīcas Providus direktore, pilsoniskās sabiedrības eksperte Dace Akule.

Vides piesārņojums pasaulē saistīts ar katru sesto priekšlaicīgas nāves gadījumu

Vides piesārņojums 2015.gadā bijis saistīts ar kopumā deviņiem miljoniem priekšlaicīgas nāves gadījumu, secināts pētījumā, kas kā divus cilvēka veselībai kaitīgākos vides piesārņojuma veidus izcēlis kaitīgu vielu klātbūni gaisā un ūdenī.

Pasaules akciju tirgi izjutuši spiedienu

Pasaules akciju tirgi ceturtdien, 19.oktobrī, izjutuši spiedienu, Volstrītā apsīkstot šonedēļ pieredzētajam akciju cenu pieaugumam, bet biržas Eiropā saskārās ar krīzi Katalonijā.

Producents: Kinoindustrijā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku

Latvijā pēdējos gados sākusi veidoties kinoindustrija, un īpaši priecē tas, ka tajā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku, intervijā sacījis režisors un producents, kompānijas Film Angels Productions pārstāvis Jānis Kalējs.

Autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem, drīzumā uz ceļiem gaidāms «melnais ledus»

Autovadītājiem jābūt īpaši vērīgiem uz autoceļa un jāpielāgo braukšanas paradumus, ņemot vērā laika apstākļus un ceļa seguma īpašības. Meteorologi prognozē, ka jau šajās brīvdienās naktīs gaisa temperatūra var pazemināties zem nulles, kas nozīmē, ka no rīta autoceļi vietām var būt apledojuši un slideni.

Infektoloģe: Gripa nogalina bioloģiski trauslākos, tostarp bērnus un grūtnieces

Gripa ir bērnu un jaunu pieaugušo infekcija, taču tā nogalina bioloģiski trauslākos, pauž Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu vakcinācijas centra vadītāja infektoloģe Dace Zavadska.

Atvieglo investoru darbību starp Latviju un Vjetnamu

Parakstīts Latvijas Republikas valdības un Vjetnamas Sociālistiskās Republikas valdības līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem un tā protokols.

Maltas žurnāliste nogalināta ar «tālvadības ierīces detonētu» spridzekli

Maltas amatpersonas pavēstījušas, ka atklāts – žurnāliste Dafne Karuana Galicija nonāvēta, automašīnā, kurā viņa braukusi, palaižot spridzekli ar tālvadības ierīci.

Tuvākajās dienās ieplūdīs aukstāks gaiss, bet nokrišņu būs maz

Kaut arī tuvākajās dienās virs Latvijas dominēs augsta spiediena atzars, tomēr sestdien, 21.oktobrī, Latvijas dienvidu rajonos ir sagaidāmi īslaicīgi nokrišņi ciklona darbības rezultātā virs Polijas teritorijas. Jau tuvākajās dienās Latvijā ieplūdīs aukstākas gaisa masas un, gan dienām, gan naktīm kļūstot vēsākām, iespējams jau nākamnedēļ atsevišķās vietās sagaidīsim pirmo sniegu, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Kučinskis: Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus

Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus, ceturtdien, 19.oktobrī, tikšanās laikā ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru sacījis Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Farmaceite: Viltīgā osteoporoze - nešķiro ne vecumu, ne dzimumu

Kaulu trauslums, biežas traumas un nepilnvērtīgs uzturs, kā arī mazkustīgs dzīvesveids ir ideāla vide, lai veidotos pirmie aizmetņi nopietnām kaulu un locītavu saslimšanām. Tā kā mūsdienās šī problēma kļūst arvien aktuālāka, arī farmaceitiem bieži tiek uzdoti jautājumi saistībā ar kaulu sāpēm, norāda Euroaptiekas farmaceite Daina Bulmeistere.

Barometrs: Nepietiekams materiālais stāvoklis liedz ģimenes pieaugumu

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vēlamais bērnu skaits ģimenē būtu vismaz trīs, bet realitātē vismaz pagaidām visbiežāk ģimenēs ir divi bērni un mazāk. Par iemeslu visbiežāk atzīts nepietiekams materiālais stāvoklis, liecina Baltic International Bank Latvijas barometra aptauja. 

Skandināvi pārpērk tūrisma uzņēmumu Lietuvā, gaidāmas pārmaiņas arī Latvijā

Nīderlandes tiešsaistes ceļojumu organizācija Otravo paplašinās un iegādājas lietuviešu tiešsaistes ceļojumu aģentūru Interno Partneris, tādā veidā piesakot sevi Baltijas tirgū.

Zviedrijas ārlietu ministre: seksuāla uzmākšanās pastāv arī politiskā līmenī

Zviedrijas ārlietu ministre paudusi atbalstu aktuālai sociālo mediju kampaņai, kas pievērš uzmanību seksuālas izmantošanas un uzmākšanās gadījumiem visā pasaulē un aicinājusi arī poltiķus Zviedrijā pievērsties šīs problēmas risināšanai.

DB: Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki

Jau vairāk nekā desmit gadus Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki, vēsta laikraksta Dienas Bizness izdotais ikgadējais žurnāls 100 Latvijas lielākie pelnītāji.