bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 21.06.2018 | Vārda dienas: Monvīds, Egita, Emīls
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Mieru, tikai mieru! Eiromieru!

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIX

Latvijas Komercbanku asociācija uzsākusi akciju «Eiromiers». Kampaņa paredzēta, lai palīdzētu mazajiem tirdzniecības un pakalpojumu sfēras uzņēmumiem sagatavoties pārejai uz vienoto Eiropas valūtu.

Sākot ar šo nedēļu desmit velokurjeri Rīgas komersantiem izvadā materiālus – testu un pasākumu kalendāru. Līdz oktobra beigām tos Rīgā saņems vairāki tūkstoši mazo uzņēmēju. Pēc tam minēto materiālu piegāde izplatīsies arī uz citām pilsētām.

Testā ir 24 jautājumi, kas sadalīti sešās tēmās. Katra no tām saistīta ar kādu no pārejas uz eiro aspektu. Tēmās ietilpst: pietiekoša daudzuma jaunās valūtas pasūtīšana, savlaicīga preču un pakalpojumu vērtības atspoguļošana abās valūtās, grāmatvedības dokumentu sakārtošana, darbinieku apmācība, u.c.. Jo vairāk testā noliedzošu atbilžu, jo zemāks ir uzņēmuma «eiromiera» indekss.

Lai priekšā esošā pāreja uz vienoto Eiropas valūtu norisinātos bez ažiotāžas, testam pievienots pasākumu kalendārs. Ne vēlāk kā oktobrī nepieciešams nosūtīt grāmatvežus uz apmācību. Vēl jo vairāk nevajag atlikt uz pēdējo brīdi vērtību pārrēķināšanu uz eiro un centiem.

Kā BNN jau vairakkārt ir ziņojusi, eiro kļūs par Latvijas oficiālo valūtu (un attiecīgi lats sāks iziet no apgrozības) ar 2014.gada 1.janvāri.

Maksa par braucienu

Vēl vienu jaunu nodokli piedāvā ieviest Satiksmes ministrija. Runa ir par maksas iekasēšanu par galveno valsts autoceļu izmantošanu, kas pēc ministrijas aplēsēm, varētu 2015.gadā varētu ienest ap 11 miljoniem latu.

Saskaņā ar ierēdņu pašreizējo plānu, no nākamā gada 1.jūlija par galveno autoceļu lietošanu būs jāmaksā divām lielām transporta grupām: transportlīdzekļiem un to sastāviem ar masu virs 3,5 tonnām un virs 12 tonnām. Satiksmes ministrija plāno dienas maksu (kravas automašīnām (atkarībā no masas) 8 vai 11 eiro), nedēļas maksu (20 vai 36 eiro), mēneša maksu (40 un 71 eiro), un, visbeidzot, gada maksu (400 un 711 eiro). Minētie skaitļi uzskatāmi par bāzes skaitļiem, jo reālā likme katram konkrētajam transportlīdzeklim būs atkarīga no asu daudzuma un tā, cik tas ir videi draudzīgs.

Jaunais nodoklis nebūs jāmaksā visiem, bet tikai tiem, kas patiešām izmanto galvenos autoceļus. Piemēram, ja uzņēmums nodarbojas ar piegādi tikai Rīgas ietvaros, neizbraucot ārpus tās robežām, šis nodoklis to neskar. Tas pats attiecināms uz uzņēmumiem, kuru transports pārvietojas galvenokārt pa reģionālajiem un vietējiem autoceļiem. Ja reizi gadā kravas mašīnai jāveic kāds ceļa posms pa A kategorijas autoceļiem, tad tā īpašniekam pietiek samaksāt dienas maksu.

Maksa par braukšanu Lietuvā tiek iekasēta jau kopš 2007.gada, taču no šīs maksas ir atbrīvoti Krievijas un Baltkrievijas autopārvadātāji, savukārt, lietuviešiem nav jāmaksā ceļu nodeva ne Krievijā, ne Baltkrievijā. Latvija tamlīdzīgus izņēmumus ieviest neplāno. Jo īpaši tāpēc, ka Krievijā nākamā gada beigās gatavojas ieviest jaunu ceļa nodevu par valsts galveno autoceļu izmantošanu – šī maksa tiks iekasēta par kilometru un būs saistoša visiem.

Stabilitātes saliņa

Ir jau arī labas ziņas: saskaņā ar Vācijas kompānijas Creditreform pētījumu, uz Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis aptvērušās bankrotu vētras fona, Baltijas valstis izskatās pēc stabilitātes saliņas. Tiesa gan, Latvija ar saviem rādītājiem piekāpjas Igaunijai un Lietuvai.

Saskaņā ar Creditreform datiem, pagājušajā gadā Latvijā tika reģistrēti 867 uzņēmumu maksātnespējas gadījumi, kas ir par 6,6% vairāk nekā 2011.gadā. Lietuvā, tajā pašā laika posmā fiksēts pieaugums par 4% (1 354 uzņēmumi), bet Igaunijā kritums par 5,6% (līdz 588 uzņēmumiem).

Kopumā situācija Baltijas valstīs pēdējā laikā ir stabilizējusies, rezultātā samazinājies arī tas, cik bieži tās minētas Creditreform pētījumā. Iepriekšējā atskaitē tām bija atvēlēta krietni lielāka vieta. 2011.gadā Latvijā un Igaunijā iezīmējās rekordliels uzņēmumu bankrota skaita samazinājums – attiecīgi 66,8% un 49,2%.

Virknē Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu situācija ir pavisam citāda. Eksporta sabrukums, iekšzemes pieprasījuma kritums, situācijas pasliktināšanās būvniecībā, grūtības ar kredītresursu piesaisti – tas viss ir pasliktinājis daudzu uzņēmumu stāvokli reģionā.

Piemēram, Bulgārijā pagājušajā gadā, uzņēmumu bankrotu skaits pieauga par 87,6%, Horvātijā (ES pievienojās šovasar) – par 43,5%, Čehijā – par 31,3%, Ungārijā – par 17,9 %, un Polijā – par 15,6%. Rumānijā fiksēts 3% kritums, taču situācija joprojām ir satraucoša: šajā Balkānu valstī tika fiksēts gandrīz 22 tūkstošu uzņēmumu bankrots, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem ES.

Latvijas pagājušā gada rādītājus varētu nosaukt par visnotaļ normāliem. Notiek nepieciešamā dabiskā izlase. Krīzes periodā (2008.–2010.) finansiālo krahu piedzīvoja salīdzinoši lieli un zināmi uzņēmumi, galvenokārt no būvniecības un nekustamu īpašumu nozarēm. Šobrīd lielākoties bankrotē mazāki uzņēmumi, kam tā arī nav izdevies izpausties.

Ref:017.010.103.2011


Pievienot komentāru

Saeima ļauj KNAB uzsākt zaļzemnieka Kļaviņa mājas un auto kratīšanu

Saeimas deputāti deva atļauju uzsākt kratīšanu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Maršruts nedēļas nogalei: līgošana visā Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka šajā nedēļas nogalē visā Latvijā tiks sagaidīti Jāņi. Ja nu kādam vēl nav grandiozu plānu, kā pavadīt vienu no gada īsākajām naktīm, tad ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā maršrutā, kurš aizvedīs uz kādu zaļumballi visā Latvijā.

Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki - vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem. 

Atbalsta grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Mazinās administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem

Atvieglos administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem, kā arī viņus uzņemošajām izglītības un pētniecības iestādēm. To nosaka Saeimas trešajā lasījumā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā.

Par tālruņa izmantošanu pie stūres piemēros naudas sodu līdz 100 eiro

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas palielina administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Atbalsta Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā atbalstījusi Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu. Grozījumi nosaka nacionālo regulējumu, lai sekmētu Eiropas Savienības Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanu.

Jaunzēlandes premjerministrei piedzimst meitiņa

Jaunzēlandiešu politiķe Džesinda Ārderna kļuvusi pār māti, atrodoties premjerministres amatā, kas tālajā Okeānijas valstī ir augstākā pozīcija pēc Jaunzēlandes formālās vadītājas, Lielbritānijas karalienes Elizabetes II. Sociāldemokrātiski un progresīvi noskaņotā politiķe gan nav pirmā premjerministre, kura dzemdējusi, būdama tik augstā amatā.

Ašeradens iztur neuzticības balsojumu

Saeima noraida opozīcijas deputātu pieprasījumu par ekonomikas ministra Arvila Ašeradena demisiju.

No aprobežojumiem atbrīvo valsts un pašvaldību zemes

Līdz ar izmaiņu stāšanos spēkā no iepriekš noteiktajiem aprobežojumiem tiks atbrīvotas zemes, kas valsts un pašvaldības īpašumā nonākušas valsts un pašvaldības funkciju īstenošanai.

Saeima par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprina Mārtiņu Kazāku

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprinājusi Mārtiņu Kazāku, ziņo Saeimas Preses dienests.

Pāvesta vizītes laikā Latvijā būs brīvdiena

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24.septembri, kad Latviju apmeklēs pāvests Francisks.

Ungārija par palīdzību migrantiem paredz cietumsodu

Ungārijas Nacionālā Asambleja pieņēmusi tiesību aktu kopumu, kas paredz valstī ieviest cietumsodu par palīdzības sniegšanu nelegāliem imigrantiem un tiesības valstij atteikties no ārvalstu iedzīvotāju uzņemšanas.

Saeima atbalsta likumprojektu Likteņdārza attīstībai

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja jauna likuma projektu Likteņdārza attīstībai, kas paredz nostiprināt zemes piederību Latvijas valstij.

Latvijā IKT speciālistu skaits ir krietni zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa

Latvijā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju speciālistu skaits veido vien 2,2% no visiem strādājošajiem, kas ir ievērojami zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa jeb 3,7%. No visām ES dalībvalstīm vēl mazāk nekā Latvijā IKT speciālistu ir tikai Rumānijā un Grieķijā.

Čakša apgalvo, ka Lietuvas izmeklētājus pamatā informējusi par Latvijas pieredzi

Latvijas veselības ministre Anda Čakša Lietuvas dienestus, kuri sākuši lietu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, pamatā informējusi par Latvijas pieredzi un regulējumu asins plazmas savākšanā.

Igaunijā vēlas ražot mīnas un granātas

Igaunijas parlaments jūnijā pieņēmis jaunus noteikumus par militāro ieroču un munīcijas ražošanu valstī, kas papumidinājis igauņu uzņēmumu Eesti Arsenal nākt klajā ar ieceri būvēt rūpnīcu, kur tiktu ražotas mīnas, granātas un citas kara sprāgstvielas.

LLKC: Ražas dārzkopībā – cerības un realitāte

Nepietiekams agro dārzeņu, tostarp – jauno kartupeļu klāsts, kā arī ievērojami zemākas ražas visu uzglabājamo dārzeņu un augļu kategorijā, – tā situāciju pēc ilgstošā sausuma novērtē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Saskaņa vērsīsies Satversmes tiesā, lai nepieļautu pāreju uz mācībām latviešu valodā

«Kāpēc reforma ir nerealizējama? Tādēļ, ka skolas nav gatavas kardinālām izmaiņām vienlaicīgi ar desmitiem citu reformu, kas satricinājušas visu vispārējās izglītības sistēmu valstī. Reformas ieviešana neizbēgami samazinās izglītības kvalitāti, ko mēs arī pierādīsim Satversmes tiesā.»

Laikapstākļu dēļ pieaug sausās zāles ugunsgrēku skaits

Laika posmā no 20.jūnija plkst. 6.30 līdz 21.jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 102 izsaukumus – 63 uz ugunsgrēku dzēšanu un 25 uz glābšanas darbiem, bet 14 no izsaukumiem bija maldinājumi.

Uz eksāmenu laiku valstī izslēdz internetu – Alžīrijas pieeja

Lai nepieļautu špikošanu un krāpšanos vidusskolas eksāmenu laikā, Ziemeļāfrikas valsts Alžīrija ir nolēmusi izslēgt internetu visā tās teritorijā.

Kaimiņš un Tamužs nav atzīti par aizdomās turētajiem; visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos

Kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētais Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš un uzņēmējs Viesturs Tamužs patlaban vēl nav atzīti par aizdomās turētajiem un abi atrodas policijas izolatorā, lai gan, visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos.

Spirta ražošana Latvijā četros mēnešos samazinājusies par 13,4%

Latvijā saražotā spirta apmērs šogad pirmajos četros mēnešos samazinājies par 13,4%, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Rinkēvičs: Latvija atbalstīs Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar ES

«Latvija turpinās atbalstīt Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar Eiropas Savienību,» uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Jaunākie komentāri