bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 20.01.2018 | Vārda dienas: Aļģirds, Orests, Oļģerts, Alģis
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Mieru, tikai mieru! Eiromieru!

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIX

Latvijas Komercbanku asociācija uzsākusi akciju «Eiromiers». Kampaņa paredzēta, lai palīdzētu mazajiem tirdzniecības un pakalpojumu sfēras uzņēmumiem sagatavoties pārejai uz vienoto Eiropas valūtu.

Sākot ar šo nedēļu desmit velokurjeri Rīgas komersantiem izvadā materiālus – testu un pasākumu kalendāru. Līdz oktobra beigām tos Rīgā saņems vairāki tūkstoši mazo uzņēmēju. Pēc tam minēto materiālu piegāde izplatīsies arī uz citām pilsētām.

Testā ir 24 jautājumi, kas sadalīti sešās tēmās. Katra no tām saistīta ar kādu no pārejas uz eiro aspektu. Tēmās ietilpst: pietiekoša daudzuma jaunās valūtas pasūtīšana, savlaicīga preču un pakalpojumu vērtības atspoguļošana abās valūtās, grāmatvedības dokumentu sakārtošana, darbinieku apmācība, u.c.. Jo vairāk testā noliedzošu atbilžu, jo zemāks ir uzņēmuma «eiromiera» indekss.

Lai priekšā esošā pāreja uz vienoto Eiropas valūtu norisinātos bez ažiotāžas, testam pievienots pasākumu kalendārs. Ne vēlāk kā oktobrī nepieciešams nosūtīt grāmatvežus uz apmācību. Vēl jo vairāk nevajag atlikt uz pēdējo brīdi vērtību pārrēķināšanu uz eiro un centiem.

Kā BNN jau vairakkārt ir ziņojusi, eiro kļūs par Latvijas oficiālo valūtu (un attiecīgi lats sāks iziet no apgrozības) ar 2014.gada 1.janvāri.

Maksa par braucienu

Vēl vienu jaunu nodokli piedāvā ieviest Satiksmes ministrija. Runa ir par maksas iekasēšanu par galveno valsts autoceļu izmantošanu, kas pēc ministrijas aplēsēm, varētu 2015.gadā varētu ienest ap 11 miljoniem latu.

Saskaņā ar ierēdņu pašreizējo plānu, no nākamā gada 1.jūlija par galveno autoceļu lietošanu būs jāmaksā divām lielām transporta grupām: transportlīdzekļiem un to sastāviem ar masu virs 3,5 tonnām un virs 12 tonnām. Satiksmes ministrija plāno dienas maksu (kravas automašīnām (atkarībā no masas) 8 vai 11 eiro), nedēļas maksu (20 vai 36 eiro), mēneša maksu (40 un 71 eiro), un, visbeidzot, gada maksu (400 un 711 eiro). Minētie skaitļi uzskatāmi par bāzes skaitļiem, jo reālā likme katram konkrētajam transportlīdzeklim būs atkarīga no asu daudzuma un tā, cik tas ir videi draudzīgs.

Jaunais nodoklis nebūs jāmaksā visiem, bet tikai tiem, kas patiešām izmanto galvenos autoceļus. Piemēram, ja uzņēmums nodarbojas ar piegādi tikai Rīgas ietvaros, neizbraucot ārpus tās robežām, šis nodoklis to neskar. Tas pats attiecināms uz uzņēmumiem, kuru transports pārvietojas galvenokārt pa reģionālajiem un vietējiem autoceļiem. Ja reizi gadā kravas mašīnai jāveic kāds ceļa posms pa A kategorijas autoceļiem, tad tā īpašniekam pietiek samaksāt dienas maksu.

Maksa par braukšanu Lietuvā tiek iekasēta jau kopš 2007.gada, taču no šīs maksas ir atbrīvoti Krievijas un Baltkrievijas autopārvadātāji, savukārt, lietuviešiem nav jāmaksā ceļu nodeva ne Krievijā, ne Baltkrievijā. Latvija tamlīdzīgus izņēmumus ieviest neplāno. Jo īpaši tāpēc, ka Krievijā nākamā gada beigās gatavojas ieviest jaunu ceļa nodevu par valsts galveno autoceļu izmantošanu – šī maksa tiks iekasēta par kilometru un būs saistoša visiem.

Stabilitātes saliņa

Ir jau arī labas ziņas: saskaņā ar Vācijas kompānijas Creditreform pētījumu, uz Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis aptvērušās bankrotu vētras fona, Baltijas valstis izskatās pēc stabilitātes saliņas. Tiesa gan, Latvija ar saviem rādītājiem piekāpjas Igaunijai un Lietuvai.

Saskaņā ar Creditreform datiem, pagājušajā gadā Latvijā tika reģistrēti 867 uzņēmumu maksātnespējas gadījumi, kas ir par 6,6% vairāk nekā 2011.gadā. Lietuvā, tajā pašā laika posmā fiksēts pieaugums par 4% (1 354 uzņēmumi), bet Igaunijā kritums par 5,6% (līdz 588 uzņēmumiem).

Kopumā situācija Baltijas valstīs pēdējā laikā ir stabilizējusies, rezultātā samazinājies arī tas, cik bieži tās minētas Creditreform pētījumā. Iepriekšējā atskaitē tām bija atvēlēta krietni lielāka vieta. 2011.gadā Latvijā un Igaunijā iezīmējās rekordliels uzņēmumu bankrota skaita samazinājums – attiecīgi 66,8% un 49,2%.

Virknē Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu situācija ir pavisam citāda. Eksporta sabrukums, iekšzemes pieprasījuma kritums, situācijas pasliktināšanās būvniecībā, grūtības ar kredītresursu piesaisti – tas viss ir pasliktinājis daudzu uzņēmumu stāvokli reģionā.

Piemēram, Bulgārijā pagājušajā gadā, uzņēmumu bankrotu skaits pieauga par 87,6%, Horvātijā (ES pievienojās šovasar) – par 43,5%, Čehijā – par 31,3%, Ungārijā – par 17,9 %, un Polijā – par 15,6%. Rumānijā fiksēts 3% kritums, taču situācija joprojām ir satraucoša: šajā Balkānu valstī tika fiksēts gandrīz 22 tūkstošu uzņēmumu bankrots, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem ES.

Latvijas pagājušā gada rādītājus varētu nosaukt par visnotaļ normāliem. Notiek nepieciešamā dabiskā izlase. Krīzes periodā (2008.–2010.) finansiālo krahu piedzīvoja salīdzinoši lieli un zināmi uzņēmumi, galvenokārt no būvniecības un nekustamu īpašumu nozarēm. Šobrīd lielākoties bankrotē mazāki uzņēmumi, kam tā arī nav izdevies izpausties.

Ref:017.010.103.2011


Pievienot komentāru

Aptaujās iedzīvotājus par interneta lietošanas paradumiem

Pirmdien, 22. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanas paradumiem 2018 gadā, BNN ziņo pārvaldē.

Bankā: Katrs sestais iedzīvotājs nav pasargāts pret garnadžiem savā mājoklī

Rūpes par sava mājokļa drošību biežāk raksturīgas privātmāju īpašniekiem, jo tieši viņi izvēlas pasargāt jeb apdrošināt savu īpašumu pret nevēlamu ciemiņu «viesošanos», kamēr dzīvokļus apdrošina tikai divas piektdaļas jeb 38% Latvijas iedzīvotāju.

Čigāne: Izaugsmes laiks ir īstais brīdis reformām

Strukturālās reformas Latvijā jāveic bez liekas kavēšanās. Latvijai jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās un tās jāīsteno jau tagad, piektdien, 19.janvārī, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Pieaudzis policijas lēmumu skaits par varmākas nošķiršanu no upura

Pērn Valsts policija pieņēma 695 lēmumus par varmākas nošķiršanu no upura, kas ir par gandrīz četrām reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 184 šādi lēmumi, informē policijas pārstāve Kristīne Lāce-Štrodaha.

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

VUGD atgādina: Šobrīd atrasties uz ledus ir ļoti bīstami

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

Ukrainas lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, uzskata FM

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

KP: Iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt karteļu pazīmes

Konkurences padome vērš uzmanību uz iepirkumu rīkotāju iespējām pirmajiem pamanīt aizdomīgas sakritības pretendentu piedāvājumos, kas var liecināt par iespējamām uzņēmumu aizliegtām vienošanām. Šādos gadījumos iepirkumu rīkotājiem ir būtiski nepalikt vienaldzīgiem, bet gan par sakritībām ziņot KP.

Lielu izmaksu dēļ mākslīgā ledus slidotavu Bauskā šogad neierīkos

Mākslīgā ledus slidotava, kas Bauskā darbojās pagājušajā ziemā, šogad pilsētā lielu izmaksu dēļ netiks ierīkota.

Alkohola pārdevējus Igaunijā pārbaudīs mazie «policisti»

Lai atrastu pārdevējus, kuri nepilngadīgajiem nelikumīgi pārdod alkoholu vai tabakas izstrādājumus, policija Igaunijā turpmāk drīkstēs darbā iesaistīt nepilngadīgos, kuru uzdevums būs mēģināt nopirkt neatļautās preces.

Patēriņam Latvijā nodoto cigarešu skaits pērn 11 mēnešos samazinājies par 1,4%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā kopumā nodoti 1,757 miljardi cigarešu, kas ir par 25,642 miljoniem cigarešu jeb 1,4% mazāk nekā 2016.gada 11 mēnešos.

PVD: Biodrošības prasībām Latvijā neatbilst 5-6% mājas cūku novietņu

 Biodrošības prasībām patlaban neatbilst 5-6% no kopējā mājas cūku novietņu skaita Latvijā un tas nozīmē, ka vairums cūkkopju attiecīgās prasības ievēro, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ekonomists: Svarīgākajai reformai jānotiek cilvēku galvās

«No biznesa skolā mācītajām psiholoģijas gudrībām man vislabāk palikusi prātā iekšējās/ārējās kontroles punkta ideja. Ir cilvēki, kuri tic, ka viņi paši nosaka savu likteni, un ir tādi, kuri domā, ka to nosaka ārēji spēki. Man ir ļoti lielas aizdomas, ka Latvijā cilvēki savas veiksmes vai neveiksmes izskaidro ar ārējiem apstākļiem daudz lielākā mērā nekā Šveicē vai citā ilgāk brīvību baudījušā valstī,» komentē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā

Latvijas valsts un pašvaldību budžetu plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā, Rīta panorāmā pauž Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pērn 11 mēnešos Latvijā saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu

Pērnā gada 11 mēnešos Latvijā saražoti 51,52 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada 11 mēnešiem, pērn saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu, liecina VID apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sola lielākas algas strādājošajiem un atbalstu Latvijas rūpniecībai

«Ekonomikas ministrijas prioritātes 2018.gadā ir lielākas algas strādājošajiem un atbalsts Latvijas rūpniecībai. Latvijas simtgades gadā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsajūt gan valsts, gan savas personīgās labklājības celšanās,» sola ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Tallinas-Helsinku tuneļa iecerei trūkst ambīciju, tā «Dusmīgo putnu» izstrādātājs

Kamēr Somija un Igaunija kaļ plānus zemūdens tunelim starp Tallinu un Helsinkiem, ko varētu īstenot 2030.gados, somu datorspēļu veidotājs Tallinā iepazīstinājis ar ieceri, kas paredz šādu būvi pabeigt jau 2024.gadā.

Skycop: Aviopasažieriem ir tiesības zināt, kas slēpjas aiz iemesla «ārkārtas apstākļi»

Patērētāju uzraudzības biedrības Wich? datu analīze atklāj, ka Lielbritānijā vidēji katrs ceturtais lidojums, kas sasniedz savu galamērķi, ir kavējies. «Ārkārtas apstākļi» kļuvuši par aviosabiedrību iecienītāko attaisnojumu, lai izvairītos no kompensāciju izmaksāšanas, taču patiesā kavēšanās iemesls esot citādāks

Ždanoka biedē krievvalodīgos vēlētājus teju zem Kubas revolūcijas saukļiem

Politiķe Tatjana Ždanoka, atgriežoties Latvijas politikā, plāno organizēt spēcīgu pilsonisko pretošanos iecerētajām izglītības reformām, cilvēkus pulcējos zem saukļiem Tagad vai nekad vai Tēvzeme vai nāve, kas izmantots Kubas revolūcijā.

ASV biržu indeksi krītas pēc bažām par valdības darba apturēšanu

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 18.janvārī, kritās un saruka arī ASV dolāra vērtība, jo investoru noskaņojumu ietekmēja bažas par iespējamu ASV valdības darba apturēšanu.

Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu ieviest maksu tikai par receptes izrakstīšanu

Veselības ministre Anda Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu piemērot samaksu tikai par receptes izrakstīšanu, bet varētu rosināt diskusiju par attālinātās konsultācijas apmaksu.

Latvenergo: Pēdējos trīs gados elektroenerģijas cena kritusies par 30%

Pēdējos gados Latvijā ir strauji kritusies elektroenerģijas cena. No 2014. līdz 2017.gadam vidējā elektrības cena Nord Pool biržā ir kritusies par 30%, ļaujot samazināt galalietotāju izmaksas, vēsta AS Latvenergo.

Jaunākie komentāri