bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.10.2017 | Vārda dienas: Daina, Dainida, Dainis
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Mieru, tikai mieru! Eiromieru!

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIX

Latvijas Komercbanku asociācija uzsākusi akciju «Eiromiers». Kampaņa paredzēta, lai palīdzētu mazajiem tirdzniecības un pakalpojumu sfēras uzņēmumiem sagatavoties pārejai uz vienoto Eiropas valūtu.

Sākot ar šo nedēļu desmit velokurjeri Rīgas komersantiem izvadā materiālus – testu un pasākumu kalendāru. Līdz oktobra beigām tos Rīgā saņems vairāki tūkstoši mazo uzņēmēju. Pēc tam minēto materiālu piegāde izplatīsies arī uz citām pilsētām.

Testā ir 24 jautājumi, kas sadalīti sešās tēmās. Katra no tām saistīta ar kādu no pārejas uz eiro aspektu. Tēmās ietilpst: pietiekoša daudzuma jaunās valūtas pasūtīšana, savlaicīga preču un pakalpojumu vērtības atspoguļošana abās valūtās, grāmatvedības dokumentu sakārtošana, darbinieku apmācība, u.c.. Jo vairāk testā noliedzošu atbilžu, jo zemāks ir uzņēmuma «eiromiera» indekss.

Lai priekšā esošā pāreja uz vienoto Eiropas valūtu norisinātos bez ažiotāžas, testam pievienots pasākumu kalendārs. Ne vēlāk kā oktobrī nepieciešams nosūtīt grāmatvežus uz apmācību. Vēl jo vairāk nevajag atlikt uz pēdējo brīdi vērtību pārrēķināšanu uz eiro un centiem.

Kā BNN jau vairakkārt ir ziņojusi, eiro kļūs par Latvijas oficiālo valūtu (un attiecīgi lats sāks iziet no apgrozības) ar 2014.gada 1.janvāri.

Maksa par braucienu

Vēl vienu jaunu nodokli piedāvā ieviest Satiksmes ministrija. Runa ir par maksas iekasēšanu par galveno valsts autoceļu izmantošanu, kas pēc ministrijas aplēsēm, varētu 2015.gadā varētu ienest ap 11 miljoniem latu.

Saskaņā ar ierēdņu pašreizējo plānu, no nākamā gada 1.jūlija par galveno autoceļu lietošanu būs jāmaksā divām lielām transporta grupām: transportlīdzekļiem un to sastāviem ar masu virs 3,5 tonnām un virs 12 tonnām. Satiksmes ministrija plāno dienas maksu (kravas automašīnām (atkarībā no masas) 8 vai 11 eiro), nedēļas maksu (20 vai 36 eiro), mēneša maksu (40 un 71 eiro), un, visbeidzot, gada maksu (400 un 711 eiro). Minētie skaitļi uzskatāmi par bāzes skaitļiem, jo reālā likme katram konkrētajam transportlīdzeklim būs atkarīga no asu daudzuma un tā, cik tas ir videi draudzīgs.

Jaunais nodoklis nebūs jāmaksā visiem, bet tikai tiem, kas patiešām izmanto galvenos autoceļus. Piemēram, ja uzņēmums nodarbojas ar piegādi tikai Rīgas ietvaros, neizbraucot ārpus tās robežām, šis nodoklis to neskar. Tas pats attiecināms uz uzņēmumiem, kuru transports pārvietojas galvenokārt pa reģionālajiem un vietējiem autoceļiem. Ja reizi gadā kravas mašīnai jāveic kāds ceļa posms pa A kategorijas autoceļiem, tad tā īpašniekam pietiek samaksāt dienas maksu.

Maksa par braukšanu Lietuvā tiek iekasēta jau kopš 2007.gada, taču no šīs maksas ir atbrīvoti Krievijas un Baltkrievijas autopārvadātāji, savukārt, lietuviešiem nav jāmaksā ceļu nodeva ne Krievijā, ne Baltkrievijā. Latvija tamlīdzīgus izņēmumus ieviest neplāno. Jo īpaši tāpēc, ka Krievijā nākamā gada beigās gatavojas ieviest jaunu ceļa nodevu par valsts galveno autoceļu izmantošanu – šī maksa tiks iekasēta par kilometru un būs saistoša visiem.

Stabilitātes saliņa

Ir jau arī labas ziņas: saskaņā ar Vācijas kompānijas Creditreform pētījumu, uz Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis aptvērušās bankrotu vētras fona, Baltijas valstis izskatās pēc stabilitātes saliņas. Tiesa gan, Latvija ar saviem rādītājiem piekāpjas Igaunijai un Lietuvai.

Saskaņā ar Creditreform datiem, pagājušajā gadā Latvijā tika reģistrēti 867 uzņēmumu maksātnespējas gadījumi, kas ir par 6,6% vairāk nekā 2011.gadā. Lietuvā, tajā pašā laika posmā fiksēts pieaugums par 4% (1 354 uzņēmumi), bet Igaunijā kritums par 5,6% (līdz 588 uzņēmumiem).

Kopumā situācija Baltijas valstīs pēdējā laikā ir stabilizējusies, rezultātā samazinājies arī tas, cik bieži tās minētas Creditreform pētījumā. Iepriekšējā atskaitē tām bija atvēlēta krietni lielāka vieta. 2011.gadā Latvijā un Igaunijā iezīmējās rekordliels uzņēmumu bankrota skaita samazinājums – attiecīgi 66,8% un 49,2%.

Virknē Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu situācija ir pavisam citāda. Eksporta sabrukums, iekšzemes pieprasījuma kritums, situācijas pasliktināšanās būvniecībā, grūtības ar kredītresursu piesaisti – tas viss ir pasliktinājis daudzu uzņēmumu stāvokli reģionā.

Piemēram, Bulgārijā pagājušajā gadā, uzņēmumu bankrotu skaits pieauga par 87,6%, Horvātijā (ES pievienojās šovasar) – par 43,5%, Čehijā – par 31,3%, Ungārijā – par 17,9 %, un Polijā – par 15,6%. Rumānijā fiksēts 3% kritums, taču situācija joprojām ir satraucoša: šajā Balkānu valstī tika fiksēts gandrīz 22 tūkstošu uzņēmumu bankrots, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem ES.

Latvijas pagājušā gada rādītājus varētu nosaukt par visnotaļ normāliem. Notiek nepieciešamā dabiskā izlase. Krīzes periodā (2008.–2010.) finansiālo krahu piedzīvoja salīdzinoši lieli un zināmi uzņēmumi, galvenokārt no būvniecības un nekustamu īpašumu nozarēm. Šobrīd lielākoties bankrotē mazāki uzņēmumi, kam tā arī nav izdevies izpausties.

Ref:017.010.103.2011


Pievienot komentāru

Prasa rast 500 000 eiro svarīgo objektu nodrošināšanai ar alternatīvo enerģijas apgādi krīzes situācijās

Ekonomikas ministrija prasa nākamgad piešķirt vismaz 500 000 eiro svarīgo objektu nodrošināšanai ar alternatīvo enerģijas apgādi krīzes situācijās un valsts apdraudējuma gadījumā.

Gapoņenko sāk tiesāt par nacionālā naida kurināšanu

Uzklausot Saeimas deputātu Eināra Cilinska un Gaida Bērziņa liecības, tiesa pirmdien, 23.oktobrī, sāka skatīt krimināllietu pret nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadoni Aleksandru Gapoņenko par nacionālā naida kurināšanu, izmantojot sociālo tīklu Facebook.

Pabriks: Zaudējot ietekmi airBaltic, Latvijas valsts pieļautu kļūdu

«Ja Latvijas nacionālās aviokompānijas airBaltic investoru piesaistes rezultātā notiktu pilnīga aviokompānijas privatizācija, Latvijas valsts no ekonomiskā un drošības viedokļa pieļautu stratēģisku kļūdu,» uzskata Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Attīstīt biznesu citā kultūrā - padomi veiksmīgiem komandējumiem Ķīnā un ASV

Eksperti norāda, ka šobrīd pieaug tendence biznesa braucienu skaitam uz Ķīnu un Amerikas Savienotajām Valstīm, aviokompānijas Aeroflot ceļojumu servisa direktore Baltijas valstīs Laura Kārkliņa - Cimdiņa vērš uzmanību praktiskiem aspektiem, kas ir jāņem vērā, dodoties komandējumos uz šīm lielvalstīm.

Reverta emitētās obligācijas izslēgs no regulētā tirgus

Likvidējamās problemātisko aktīvu pārvaldītājas Reverta emitētās obligācijas šonedēļ izslēgs no biržas Nasdaq Riga parāda vērtspapīru saraksta, teikts biržas paziņojumā.

Miega ārste: Stresa un miega problēmas - «apburtais» loks, no kura jāizkāpj

Paaugstināts stress arvien ir ļoti izplatīta problēma iedzīvotāju vidū. Diemžēl nereti ar to kopā rodas arī miega traucējumi, kas ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti. Turklāt to risināšanai ne vienmēr laikus tiek meklēta palīdzība. Tā vietā - kā īslaicīgu līdzekli izmantojot dažādus alkoholiskos dzērienus. Par to, kā rīkoties, lai izkāptu no šī «apburtā» stresa un miega problēmu loka, stāsta psihiatre, miega ārste Ija Cimdiņa.

NSL un ZZS iespējamās nelikumīgās finansēšanas lietā iesaistīta vēl viena persona

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja sāktajā kriminālprocesā par iespējamo partijas No sirds Latvijai un Zaļo un zemnieku savienības nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā figurē vēl viena persona, un lietu kriminālvajāšanai varētu nodot tuvāko mēnešu laikā.

Latvijā nodotā piena apmērs septembrī samazinājies par 2,2%

Šogad septembrī nodotā svaigpiena apmērs Latvijā samazinājies par 2,2% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi un bija 72 246 tonnas.

Vēlēšanās Čehijā uzvar policijai izdotā miljardiera Babiša partija

Čehijas parlamenta vēlēšanās, kas aizvadītas pagājušajā nedēļas nogalē, uzvarējusi centriskā partija ANO. To vada miljardieris Andrejs Babišs, kuru Čehijas parlaments šoruden izdeva kriminālvajāšanai par iespējamiem pārkāpumiem Eiropas Savienības lauksaimniecības subsīdiju piesaistē.

Paredz, ka līdz 2035.gadam mirstība no insulta Latvijā pieaugs par 15%.

Lai vērstu uzmanību uz dramatisko insulta izplatību Latvijā, kā arī mudinātu lēmumu pieņēmējus nekavējoties uzlabot insulta profilaksi un ārstēšanu, novirzot tai papildu finansējumu, kardiologi un neirologi aicina uz diskusiju Kā novērst insulta krīzi Latvijā? 25.oktobrī plkst. 11.00 Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas Lielajā konferenču zālē.

Pavļuts: Partiju apvienības būtu vēlamas, bet ne polittehnoloģisku apsvērumu dēļ

Gatavojoties Saeimas vēlēšanām, savstarpēji būtu jāapvienojas vai jāsadarbojas tām partijām, kurām «tiešām ir pa ceļam», nevis apvienības jāveido polittehnoloģisku apsvērumu dēļ, pauž jaunās partijas Kustība Par līderis Daniels Pavļuts.

Uzzini lielākos satiksmes ierobežojumus valsts autoceļu tīklā

Rīgas apvedceļa A4 (Baltezers-Saulkalne) posmā pie tilta pār Mazo Juglu Salaspils novadā remontdarbu dēļ satiksme tiek organizēta pa vienu ceļa joslu un ir palēnināta. Īpaši virzienā uz Saulkalni. VAS Latvijas Valsts ceļi iesaka izmantot citus maršrutus.

Pārmaiņas krievvalodīgajās skolās nepieciešamas vienotas politiskās nācijas izveidei, tā Šadurskis

Latvijā ir vajadzīga vienota politiskā nācija, ko nav iespējams sasniegt, dzīvojot dažādās izglītības telpās, līdz ar to ir dabisks process virzīties uz to, lai mūsu jaunatne mācītos kopā, skaidro izglītības ministrs Kārlis Šadurskis.

CVK vērtēs pārkāpumu ietekmi uz mandātu sadalījumu

Centrālā vēlēšanu komisija saņēmusi Latgales apgabaltiesas 20.jūnija spriedumu krimināllietā par vēlētāju balsu uzpirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās, kas stājies likumīgā spēkā šā gada 22.septembrī.

Spānija noliedz, ka centieni atņemt Katalonijai autonomiju pielīdzināmi «apvērsumam»

Spānijas ārlietu ministrs Alfonso Dastiss noliedzis, ka centrālās valdības tiekšanās ieviest tiešu pārvaldi separātiskajā Katalonijas reģionā uzskatāmi par «apvērsumu», kā to saredz Barselonā.

Rīgas satiksme ierobežo konkurenci; līgumi neļauj ienākt «savā tirgū svešajiem»

Konkurences padome uzskata, ka Rīgas satiksmes līgumi ar privātuzņēmējiem ierobežo konkurenci, jo neļauj tirgū ienākt nevienam citam spēlētājam, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Saglabāsies skaidrs un sauss laiks, tomēr nedēļas otrajā pusē laika apstākļi mainīsies

Gan pirmdien, gan otrdien laika apstākļus noteiks paaugstināta spiediena apgabals - gaidāms lielākoties skaidrs un sauss laiks. Pūtīs lēns līdz mērens austrumu, dienvidaustrumu vējš, kas Kurzemē līča piekrastē būs brāzmains, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

SM: Ministrija ir atvērta arī pilnīgai airBaltic valsts kapitāldaļu atsavināšanai

Satiksmes ministrija patlaban izskata jau konkrētus piedāvājumus Latvijas nacionālās aviokompānijas airBaltic investora piesaistē un nav izslēgta arī uzņēmuma pilnīga privatizācija, stāsta ministrijas valsts sekretārs Kaspars Ozoliņš.

Nedēļa Lietuvā. Apdraudēts valsts finansējums liberālai partijai

Lietuvas Centrālās vēlēšanu komisijas darba grupa secinājusi, ka 45 336 eiro , kas tērēti Viļņā valdošās partijas Liberālā kustība apmācību kursiem atzīstami par ziedojumu partijai pakalpojuma veidā.

BNN nedēļas apkopojums: Demogrāfiskie rādītāji Latvijā biedējoši. Spēļu zāļu slēgšana

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne.

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro, paredz Zemkopības ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Latvijas delegācijas vadītāja: Starptautisko tiesību pamatvērtība ir cilvēks

Starptautisko tiesību lielākā vērtība ir cilvēks, tā neaizskaramais gods un cieņa. Šo un citu Eiropas vērtību kvalitatīva aizsardzība ir nesaraujami saistīta ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas nolēmumu kvalitāti, kuras pamatā ir tiesnešu profesionalitāte, uzsvēra Saeimas priekšsēdētājas biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere.

VID piemēro nodokļu atbalsta kārtību par kopējo summu 7,06 miljoniem

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti jau 3 342 pieteikumi. Uz šī gada 19.oktobri pieņemti 1 181 lēmums par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 7 062 601,45 eiro, ziņo Valsts ieņēmumu dienests.

Profesors: Atņemot naudu zinātnei, valsts «šauj sev kājā»

Šobrīd publiskajā telpā būtiski aktualizējies jautājums par nepietiekamo finansējumu zinātnei. Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis visai skarbi raksturojis situāciju: Latvija melojusi Eiropas Savienībai un Eiropas Komisijai par to, ka 2020.gadā finansējums zinātnei mūsu valstī sasniegs 1,5% no valsts iekšzemes kopprodukta.

Krāpšanās iespēju novēršanai veiks OIK saņēmēju auditu

Ekonomikas ministrija veiks obligātās iepirkuma komponentes saņēmēju auditu un ar jaunu regulējumu centīsies izskaust krāpniecības iespējas, informē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.