bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.03.2018 | Vārda dienas: Tamāra, Dziedra
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Sapņi piepildās: iedzīvotāju ienākumi aug, bet cenas – nē

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: Panthermedia/SCANPIXEkonomikas ministrija informē, ka šī gada trešajā ceturksnī bruto alga Latvijā pieaugusi līdz -775 eiro, un tas ir par 7,4% vairāk nekā 2013.gadā.

Darba algas pieaugumu 2014.gadā nodrošināja vispārējā ekonomiskā stāvokļa uzlabošanās un minimālās algas palielināšana gada sākumā, kā arī izmaiņas darba algas nodokļos.

Salīdzinot ar 2013.gadu, kad algu līmenis vienmērīgi pieauga gan privātajā, gan sabiedriskajā sektorā, šogad pieaugums privātajā sektorā bijis straujāks un gada trešajā ceturksnī sasniedzis 8,5% (sabiedriskajā sektorā – 5,6%). Neskatoties uz atšķirīgo dinamiku, kopumā bruto darba samaksa sabiedriskajā sektorā bija par 8,8% lielāka nekā privātajā sektorā – attiecīgi 819 un 753 eiro.

Vienlaikus analītiķi norāda, ka pieauguma temps ir vērojams visās galvenajās tautsaimniecības nozarēs, lai gan ar atšķirīgu dinamiku. Straujāk ieņēmumi palielinās profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu jomās, būvniecībā, administratīvajā un apkalpojošajā sfērā, lauksaimniecībā un mežsaimniecībā.

Galvenajā eksportējošajā nozarē – apstrādes rūpniecībā, trešajā ceturksnī alga pieaugusi par 7,9% – līdz 722 eiro, tomēr vēl aizvien ir par 9% zemāk par vidējo algu līmeni valstī. Šajā segmentā lielākais pieaugums ir elektronisko un optisko iekārtu ražotājiem – par 14,8%, mēbeļu ražotājiem – 14,3%, metālizstrādājumu ražotājiem – 12,2%, pārtikas ražotājiem – 10,4%. No otras puses, tekstilizstrādājumu un dzērienu ražotājiem bruto darba alga samazinājusies.

Uzņēmēji nogaida

Vēl kādu optimistisku ziņu pavēstījusi Finanšu ministrija: Latvijas IKP trešajā ceturksnī pieaudzis par 2,5% salīdzinot ar analoģisku periodu pērn.

Lielākais pieaugums vērojams komerciālo pakalpojumu jomā un tirdzniecībā, kas kopā nodrošina pusi no kopējā IKP pieauguma. Ražošanas apjoma samazinājuma ziņā gada griezumā ir atzīmēti mežsaimniecība (5,9%) un apstrādes rūpniecība (0,6%).

Kopumā tautsaimniecībā saglabājusies tā pati tendence, kas gada pirmajā pusē – eksporta potenciālu ierobežo situācija ārējos tirgos, bet iekšzemes pieprasījums aug mērenā tempā.

Kopējais eksporta apjoms trešajā ceturksnī saglabājies tādā pašā līmenī kā pērn, bet preču eksports pieaudzis par 3,2%, savukārt pakalpojumu eksports samazinājies par 6,4%. Tajā pašā laikā, neraugoties uz straujo algu pieaugumu, ir palēninājies privātā patēriņa augšanas ātrums – periodā tas pieaudzis par 2,1%.

Tā kā ārējos tirgos situācijas nenoteiktība palielinās, uzņēmēji ir ieņēmuši nogaidīšanas pozīciju, un rezultātā kopējais investīciju apjoms samazinājies gandrīz par 2%, salīdzinot ar analoģisku ceturksni pagājušajā gadā.

Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas prognozēm, IKP pieaugums gada griezumā būs 2,5%, bet 2015.gadā – 2,5 – 3% robežās.

Viens no ārējiem faktoriem, kas varētu stimulēt Eiropas un Latvijas ekonomikas izaugsmi, ir naftas cenu samazināšanās.

Degviela kļūst lētāka

Saskaņā ar cenu monitoringu, novembrī, salīdzinājumā ar oktobri, lielākajai daļai preču cenas nav mainījušās – 85,9% gadījumu, nav novērotas nekādas preču un pakalpojumu cenu izmaiņas. Cenu kāpums vērojams 5% gadījumu, un kritums – 9,1% gadījumu, informē Ekonomikas ministrija.

Degvielas cenas novembrī samazinājušās par 4 – 7%. Turklāt naftas cenas pasaules tirgos turpināja samazināties un mēneša laikā energoresursa cena samazinājusies līdz 15%.

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) uzskata, ka naftas cenu kritums kopumā pozitīva ietekmē pasaules ekonomiku. SVF izpilddirektore Kristīne Lagarda šonedēļ paziņojusi, ka jēlnaftas cenu kritums par 30%, var veicināt papildu ekonomisko izaugsmi 0,8% apmērā lielākajā daļā rūpnieciski attīstītajās valstīs, jo galvenokārt tās importē naftu. Pēc Lagardas domām no cenas krituma lielākās ieguvējas būs ASV, Eiropa, Japāna un Ķīna.

Principu varēs pielietot pēc vēlēšanās

Latvijas valdība apstiprinājusi lēmumu līdz 2015.gada 1.martam atlikt grozījumu Maksātnespējas likumā stāšanos spēkā. Grozījumi paredz ieviest «nolikto atslēgu» principu.

Likumdevēji plāno mainīt likumu un ļaut hipotekārā kredīta ņēmējiem un kreditoriem izmantot mehānismu ne obligāti, bet pēc pušu vēlēšanās.

Iepriekš tika plānots, ka princips stāsies spēkā 1.janvārī, un jau izstrādes procesā pret grozījumiem protestēja bankas. Aizdevēji norādīja, ka tas novedīs pie mājokļa kredītu sadārdzināšanas, kas neizbēgami ierobežos kredīta pieejamību jaunajām ģimenēm, jo palielināsies procentu likmes, un pirmais maksājums pieaugs par 40%.

Kā jau ziņots, 25.septembrī, Saeima pieņēma grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredzēja «nolikto atslēgu» principu attiecībā uz vienīgā mājokļa kredītņēmējiem, kam mājoklis ir arī nodrošinājums aizdevumam. Tas tiks piemērots fizisku personu maksātnespējas procesā personu tikai attiecībā uz saistībām, kas radušās pēc 2015.gada 1.janvāra.

Noteikumi būs spēkā tika tajos gadījumos, kad maksātnespējas procesā tiek pārdots viņa mājoklis: pēc tam, kad hipotekārā kredīta ņēmējs būs atdevis atslēgas, viņa parāda atlikums tiks dzēsts.

Ārvalstu analītiķi saskata Latvijā stabilitāti

Aizvadītajā nedēļā Starptautiskās reitingu aģentūras Standard & Poor’s ir saglabājusi Latvijas ilgtermiņa kredītreitingu A- līmenī, bet īstermiņa – A-2 ar stabilu prognozi, informē Valsts kase.

Aģentūra uzskatīja, ka mūsu valsts IKP tuvākajos gados pieaugs par 3,5% gadā. Analītiķi atzinīgi norādīja uz iespaidīgu deficīta samazinājumu (no 9% 2009.gadā līdz 0,9% 2013.gadā) un valsts parāda samazināšanos, kas, ņemot vērā šī brīža tendenci, līdz 2017.gadam samazināsies līdz 30% no IKP. Kā Latvijas stiprās puses aģentūra min fiskālo disciplīnu, valsts administrācijas efektivitāti, un sagaida, ka šo gadu valsts noslēgs ar IKP pieaugumu par 2,4%, bet 2015.-2017.gados izaugsmes temps palielināsies vidēji līdz 3,5%.


Pievienot komentāru

RD komiteja atbalsta pašvaldības budžeta izdevumu palielināšanu par 42,38 milj. eiro

Pēc Finanšu departamenta ierosinājuma, pašvaldības 2018.gada pamatbudžeta ieņēmumu prognoze tiek palielināta par 1,66 miljoniem eiro. Tikmēr pašvaldības 2018.gada pamatbudžeta izdevumu apjoms tiek palielināts par 42,377 milj. eiro.

Latviešu ēdamā espreso ražotāji meklē finansējumu, lai paplašinātos Eiropā, ASV

Latviešu uzņēmēju un kafijas entuziastu izstrādāto kafijas tāfelīti Coffee Pixels, kas radīta kā alternatīva krūzei rīta kafijas, ir pamēģinājusi žurnāliste no britu ziņu portāla Wired. Acīmredzot, viņai labi gājis pie sirds, jo nu portāls vēsta par ražotāja investīciju ieceri.

Rimšēvičs pret Latviju vērsies Eiropas Savienības Tiesā

Kukuļņemšanā aizdomās turētā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča advokāti vērsušies ar prasību Eiropas Savienības Tiesā par nelikumīgu bankas prezidenta amata pilnvaru ierobežošanu.

Reirs sola, ka senioriem būs pieejamāki zobārstniecības pakalpojumi

Parakstīts savstarpējās sadarbības memorands par iespēju palīdzēt pensijas vecuma iedzīvotājiem zobārstniecības jautājumos. Parakstot šo memorandu, puses apņēmās izstrādāt modeli, kas veicinātu zobārstniecības pakalpojumu pieejamību senioriem visā Latvijas teritorijā.

Ģimenes ārsti saskata nelielus uzlabojumus e-veselības darbībā

E-veselības sistēmas darbībā, tostarp e-recepšu izrakstīšanā, ir vērojami nelieli uzlabojumi, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē atzina abu ģimenes ārstu asociāciju vadītājas

Policijas video: Āgenskalnā uz ielas aizmieg pamatīgi piedzēries un bruņots apsargs

Svētdien, 18.martā, neilgi pirms pulksten 23.00 Rīgas pašvaldības policijas darbinieki saņēma izsaukumu uz Nometņu ielu Āgenskalnā, kur garāmgājēji bija pamanījuši uz ielas guļošu vīrieti

Čigāne: Ķīmisko ieroču lietošana Solsberijā ir uzbrukums drošībai visā ES

«Ķīmisko ieroču izmantošana Solsberijā, Apvienotajā Karalistē, ir nopietns uzbrukums drošībai visā Eiropas Savienības teritorijā. Īstenotais uzbrukums Sergejam Skripaļam un viņa meitai ir smags starptautisko normu un tiesību pārkāpums,» norāda Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Igaunija jau apsveikusi Putinu, Lietuva izlēmusi to nedarīt, bet Latvija – vēl domā

Valsts prezidents Raimonds Vējonis vēl nav izšķīries, vai apsveikt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu ar pārvēlēšanu amatā. «Apsveikt vai neapsveikt ir katras valsts izšķiršanās. To valsts dara, pamatojoties uz starptautisko organizāciju atzinumiem par to, vai nav bijuši kādi pārkāpumi vēlēšanu procesā,» skaidro Vējonis.

Liepājas enerģija noslēgusi tranzīta siltumtīklu rekonstrukcijas darbus

Līdz ar pavasara tuvošanos SIA Liepājas enerģija noslēgusi cauruļvadu izolācijas rekonstrukcijas darbus siltumtīkliem, kas atrodas daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku pagrabos. Šajā apkures sezonā tika veikti pēdējie apjomīgie tranzīta siltumtīklu rekonstrukcijas darbi, un šobrīd siltumizolācija tranzīta siltumtīkliem atjaunota visos daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku pagrabos.

Finanšu sektora attīstības padome atbalsta čaulas kompāniju aizliegšanu

Ministru prezidenta Māra Kučinska vadītā Finanšu sektora attīstības padome trešdien, 21.martā, atbalstīja čaulas kompāniju aizliegšanu, norāda Kučinskis.

Latgalē izņemts iespaidīgs šaujamieroču arsenāls; aizturētas astoņas personas

Latgalē Valsts policija izņēmusi plašu šaujamieroču arsenālu un par pretlikumīgu ieroču apriti aizturējusi astoņas personas, vēsta Valsts policijā.

Latvijā darbinieki strādā visilgākās stundas no baltiešiem, tā «Bagāto valstu klubs»

Pētījumā salīdzinot, cik stundas darbam gadā velta strādājošie 35 valstīs, kuras darbojas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā, secināts, ka vidējais latviešu strādājošais gadā darbam velta 1 910 stundas, kamēr vidējais igaunis darba gaitās pavada mazāk – 1 855 stundas.

VUGD: Cilvēkiem ir interese par ugunsdrošību, bet tai neseko rīcība

Latvijas sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par ugunsdrošību, bet joprojām nav gatava veikt nepieciešamos pasākumus un darbības, lai savu mājokli un apkārtējo vidi padarītu ugunsdrošu, konstatēts pētījumā par iedzīvotāju uzskatiem un attieksmi pret ugunsdrošību.

Vēlas vienotus izsoļu veikšanas nosacījumus radiofrekvenču lietošanai

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir izstrādājusi Noteikumu projektu, kas noteiks vienotu pieeju, ko turpmāk piemērot radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību piešķiršanai izsoles kārtībā, vēsta komisijā. 

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā pieaudzis par 3,4%

Šī gada februārī, salīdzinot ar 2017.gada februāri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir palielinājies par 3,4%.Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 3,9%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas augušas par 3,3%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas attīstībai mudina uz Rīgas tiltu ārpuskārtas ekspertīzes veikšanu

Ņemot vērā, ka Vanšu un Zemitāna tilti atrodas pirmsavārijas stāvoklī, partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes deputāts Juris Pūce aicinājis Satiksmes departamentu veikt izmaksu aprēķinu visu Rīgas tiltu un satiksmes pārvadu ārkārtas ekspertīzes veikšanai, lai noskaidrotu Rīgas inženiertehnisko būvju tehnisko stāvokli.

Vājais brīvās tirdzniecības zonas regulējums – labvēlīga vide viltotu preču plūsmām

Vairāk nekā 3 500 brīvās tirdzniecības zonas pasaulē ir veicinājušas tirdzniecības ceļu attīstību, savukārt vāja regulējuma dēļ tas kļuva par labvēlīgu vidi viltotu preču plūsmām, liecina Eiropas Savienības intelektuālā īpašuma biroja un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas publicētais pētījums par viltotu preču tirdzniecību brīvajās tirdzniecības zonās.

Krievija vēsta par militārām mācībām Somu līča salās

Krievijas Aizsradzības ministrija pavēstījusi, ka krievu militāristi Somu līcī, kas apskalo Somijas, Krievijas un Igaunijas krastus, īstenojuši mācības, piedaloties taktisko, īpašo uzdevumu vienībām.

Latvijā – rekordzems par nacionālā un rasu naida kurināšanu kriminālprocesu skaits

Drošības policija pagājušā gadā ierosinājusi vien divus kriminālprocesus par nacionālā un rasu naida izraisīšanu, kas ir zemākais rādītājs pēdējo gadu laikā

Lietuvā datorspēļu studiju atvērs britu Lockwood Publishing

Lielbritānijas mobilo datorspēļu izstrādātājs Lockwood Publishing paziņojis par ieceri atvērt savu pirmo ārvalstu studiju Lietuvā, novērtējot šīs jomas uzņēmumu un darbinieku saniegumus Baltijas valstī un plašāk – reģionā.

Ministrs: Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm

Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm un pārējās Eiropas, intervijā Latvijas Radio teic ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

12.Saeima nav izpildījusi pusi no priekšvēlēšanu solījumiem tiesiskuma jomā

Delna un domnīca Providus 2014.gadā no visām 12.Saeimā ievēlētajām partijām ieguva atbalstu tiesiskuma nostiprināšanas rīcības plānam, kurā iekļauti 45 uzdevumi. Organizācijas ir izpētījušas, ka no šiem uzdevumiem pilnīgi vai daļēji ir izpildīta tikai puse: 7 solījumi īstenoti pilnībā un 16 – daļēji.

Kučinskis nav pārliecināts par Burkāna spējām radikāli mainīt dienesta darbu

«Dienesta darbs jāuzlabo radikāli,» sacīja politiķis, «vai to var izdarīt esošais vadītājs [Viesturs Burkāns], par to es neesmu drošs,»  šorīt telekanālā LNT uzsvēra Ministru prezidents Māris Kučinskis, komentējot Latvijas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta darbu.

Saņemti deviņi pieteikumi uz Kontroles dienesta priekšnieka amatu

Valsts kanceleja ir saņēmusi deviņu kandidātu pieteikumus atklātā konkursā uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieka amatu.

Kanādā tiecas iegrožot šaujamieroču apriti

Ziemeļamerikā, kur šaujamieroču pieejamība, popularitāte un arī izmantošana slepkavībās ir ievērojami lielāka nekā Eiropas valstīs, Kanādas valdība ierosinājusi pastiprināt šaujamieroču aprites kontroli.