bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 19.03.2018 | Vārda dienas: Jāzeps
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Sekss, narkotikas un IKP

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIXAizvadītajā otrdienā 30.septembrī Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pirmo reizi publicēja datus par IKP pieaugumu pēc ES jaunās metodikas, saskaņā ar kuru, aprēķinot rādītāju, tiek ņemtas vērā arī tādas nelegālās darbības jomas, kā narkotiku tirdzniecība, cigarešu un citu preču kontrabanda, kā arī prostitūcija. No šī gada 1.septembra šīs jomas tiek atzītas par ekonomikas sastāvdaļām un iekļautas IKP aprēķināšanā.

Saskaņā ar CSP publicēto informāciju, 2014.gada otrajā ceturksnī, mūsu valsts IKP pieaudzis par 2,3%. Faktiskajās cenās rādītājs sasniedzis 5,9 miljardus eiro. Salīdzinot ar pirmo ceturksni, kad rādītājs pieauga par 2,5%, vērojams, kaut arī neliels, tomēr kritums. Taču eksperti situāciju pagaidām nedramatizē, uzsverot, ka, lai arī IKP samazināsies, tas paliks pozitīvajā zonā, tāpēc no recesijas vai stagnācijas pagaidām nav jābaidās.

Situācija nozarēs, kā vienmēr, ir atšķirīga. Straujākos izaugsmes tempus turpina uzrādīt būvniecība – +15,8%. Tostarp dzīvojamo māju celtniecība – 67,3%, rūpniecības ražošanas ēku un noliktavu celtniecība – 30,4%, biroja ēku celtniecība -18,0%. Ceļu būvniecībā fiksēts samazinājums par 2,4%.

Neskatoties uz potenciālajiem riskiem, kas saistīti ar konfliktu Ukrainā, un iepriekš paustajām nelabvēlīgajām prognozēm, ļoti labus rezultātus uzrāda transporta nozare (11%).

Samērā labs rādītājs ir arī mazumtirdzniecības nozarei (+4,3%), tai skaitā degvielas tirdzniecībai – 6,1%, pārtikas preču tirdzniecībā – 5,9%, nepārtikas preču – 3,4%.

Lai arī simbolisku, bet tomēr pieaugumu, uzrādījusi apstrādes rūpniecība (+0,1%). Situācija nozarē var būtiski uzlaboties nākamgad, kad aktīvajā biznesā atgriezīsies uzņēmums Liepājas metalurgs, uzsver SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Pozitīva dinamika saglabājusies atpūtas un izklaides nozarē (+ 12,2%), azartspēļu (+19,7%), viesmīlības (+6%), un tūrisma nozarē (+4,4​​%).

CSP Latvijā pagaidām atsevišķi neizdala nelegālo jomu ienākumus, tomēr no 1.septembra šogad visās Eiropas Savienības valstīs IKP aprēķina vadoties no jaunajiem noteikumiem. Saskaņā ar tiem, rādītāja izvērtēšanā ņems vērā papildu parametrus – piemēram, pētniecības un bruņošanās izdevumus, kā arī ienākumus no prostitūcijas un narkotiku kontrabandas.

Pievienojot jaunas jomas, IKP palielināsies. Daži šajā jaunievedumā saskata nodomu izpušķot statistiku bloka valstīs. Galu galā, pat, ja parādi netiek samaksāti, to summa, pieaugot IKP, automātiski samazinās. Tomēr eksperti atspēko šo apgalvojumu. Statistiķis Norberts Rets, kas atbildīgs par rādītāja aprēķinu Vīsbādenē (Vācija), apgalvo, ka jaunās procedūras būtība – iespēja adekvāti salīdzināt datus visā pasaulē. Viņš resursam Deutsche Welle norādījis, ka jaunā IKP aprēķina sistēma nav politiski motivēta un arī sākotnēji nav tāda bijusi.

Līdzīgu aprēķināšanas metodi ANO apspriež kopš 2003.gada, bet 2008.gadā, ņemot vērā jaunos kritērijus, organizācija izstrādāja un pieņēma Nacionālo kontu sistēmu (NKS). Kā pirmā to pieņēma Austrālija, ASV uzskaiti pēc šiem standartiem veic no 2013.gada. ES šos standartus jau izmanto Francija un Nīderlande, bet sākot ar 1.septembri, likumā noteiktajā kārtībā tā jāievieš visas pārējās ES dalībvalstīs.

Saskaņā ar ES statistikas iestādes Eurostat aplēsēm, pēc pārejas uz jauno IKP aprēķina sistēmu, vidēji ES IKP rādītājs pieaugs par 2,4%.

Ar trešo reizi izdevās

Pēdējā Saeimas sēdē pirms vēlēšanām deputāti atgriezās pie idejas aizliegt Krievijas pilsoņiem iegādāties nekustamo īpašumu Latvijā apmaiņā pret termiņuzturēšanās atļaujām.

Likumprojekta anotācijā teikts: «Persona, kas saņēmusi uzturēšanās atļauju par nekustamā īpašuma iegādi, iegūst termiņuzturēšanās atļauju Latvijā, vienlaikus iegūst tajā arī noteiktu ekonomisku ietekmi un arī iespēju ietekmēt Latvijā notiekošos politiskos un sociālos procesus, kā arī iespēju ietekmēt publiskās informācijas apriti.» Situācijā, kad militārā konflikta virzība un ilgums nav paredzami, Latvijai nevajag lieki riskēt un radīt sev papildu nacionālās drošības apdraudējumus.

Ja iepriekš Saeima divas reizes noraidīja Nacionālās apvienības ideju (iepriekšējā plenārsēdē to atbalstīja vien 30 deputāti), tad tagad «Par» nobalsoja 48, «Pret» – 28 (Saskaņas Centrs un Reformu partija), četri atturējās un pieci nebalsoja.

Likumprojekts nosūtīts izskatīšanai Saeimas komisijās. Taču to pieņemt mēneša laikā, līdz 11.Saeimas sasaukuma pilnvaru termiņa beigām, ir nereāli. Tiek piedāvāts ieviest aizliegumu Krievijas Federācijas pilsoņiem uz laiku, «kamēr turpinās starptautisko tiesību normu pārkāpšana no Krievijas puses, veicot agresiju pret Ukrainu,» sacīts anotācijā. Brīdī, kad izzudīs atļauju izsniegšanas apturēšanas iemesli, ja to atļaus drošība, uzturēšanās atļauju izsniegšanu varēs daļēji vai pilnībā atjaunot, Saeimā pieņemot attiecīgus likuma grozījumus.

Kā BNN jau ziņoja, laika posmā no 2010.gada 1.jūlija līdz 2014.gada 1.jūlijam nerezidenti apmaiņā pret termiņuzturēšanās atļaujām investējuši Latvijas ekonomikā 1,017 miljardus eiro.

VID devusi zaļo gaismu amnestijai

Valsts ieņēmumu dienests (VID), pēc nodokļu nomaksas rezultātiem, izveidojis sarakstu ar uzņēmumiem, kas iemaksājuši budžetā ne mazāk kā 100 tūkstošus eiro un kam nav nekādu nenomaksātu nodokļu risku. Vērā ņemti arī tādi faktori, kā, piemēram, algu lielums uzņēmumos un zaudējumu neesamība pēc nodokļu nomaksas.

«Esam izskatījuši iespēju un pieņēmuši lēmumu neveikt nodokļu kontroles pasākumus tiem nodokļu maksātājiem, kuri nodrošina lielāko īpatsvaru valsts budžeta nodokļu ieņēmumos un ar savu godprātīgo attieksmi pret nodokļu saistību izpildi ieguvuši augstu uzticību no VID puses,» sacīja VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone.

Līdz šī gada 3.oktobrim 2 300 uzņēmumi saņēmuši paziņojumu no VID, ka viņiem līdz 2015.gada 1.maijam nav paredzēts veikt nodokļu kontroles pasākumus, kā arī pateicību par līdzšinējo sekmīgo sadarbību.

VID plāno atjaunot šo sarakstu ik gadu līdz 1.maijam, ņemot vērā nodokļu nomaksu iepriekšējā gadā.

Ref:017.010.103.6084


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. 5 000 protestētāju nopeļ Seima lēmumu pasargāt kolēģi-pārkāpēju

Aptuveni 5 000 cilvēki ceturtdien, 15.martā, sapulcējušies Viļņā pie Seima ēkas, lai paustu neapmierinātību ar to, ka parlamentārieši balsojumā nolēmuši neatbrīvot no amata deputātu Mindaugu Basti.

BNN nedēļas apkopojums: «Oligarhu sarunas» nepieder KNAB. Skandāli Lietuvā. Igaunijā aicina atjaunot tiešo demokrātiju

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Paziņojums; Cīņa; Kritums; Nākotne; Skandāli; Viedoklis.

Valka lūdz VID vēl vienu darbnieku karstākajā deklarāciju iesniegšanas laikā

Valkas novada pašvaldība lūdz Valsts ieņēmumu dienestu pārskatīt VID darbinieku noslodzi ienākumu deklarāciju iesniegšanas laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam un piešķirt vēl vienu VID darbinieku Valkas Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā, jo saskaņā ar noslēgto trīspusējo sadarbības līgumu VID pakalpojumus Valkas VPVKAC jāsniedz diviem darbiniekiem.

Lembergs netiks virzīts premjera amatam; visticamāk, tiesas sēdes četrreiz nedēļā grūti apvienot ar premjera pienākumiem

Vairākkārt uz vienu no Latvijas prestižākajiem amatiem – premjerministra «krēslu» – savu kandidatūru ir virzījis arī smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs, kurš ir atstādināts no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas. Tad nu šogad beidzot ir pienācis gads, kad «pūcei aste ir uzziedējusi» jeb Lembergs netiks virzīts premjera amatam. BNN informāciju apstiprina arī Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti teju 290 miljoni eiro

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti gandrīz 290 miljoni eiro, tāpēc ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens aicinājis izveidot mehānismu, kā likvidēt obligātā iepirkuma komponentes maksājumus patērētājiem.

Līdz šim valsts garantētā atlīdzība izmaksāta 3'441 ABLV Bank klientam

Trīspadsmit dienu laikā, kopš banka Citadele sāka izmaksāt valsts garantēto atlīdzību ABLV Bank klientiem, kopumā atlīdzība izmaksāta 3441 klientam. Kopējā izmaksātā summa no 3. līdz 15.martam ir 54,5 miljoni eiro.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijis vidēji augsts vakanču līmenis ES

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī bija vidēji augsts darbavietu vakanču līmenis, kas izteikts procentuāli kā attiecība starp kopējo pieejamo vakanču skaitu pret visām darbavietām ekonomikā – jau aizņemtajām un vakantajām – to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejami salīdzināmi dati.

Baltic International Bank valdes priekšsēdētāja amatā iecelts Viktors Bolbats

Baltic International Bank līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Ilona Guļčaka pievienojas bankas padomei, bet bankas vadītāja pienākumus uzņemas šī brīža valdes priekšsēdētājas vietnieks Viktors Bolbats.

Secina: Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir plašas iespējas aizņemties

Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir viegla naudas pieejamība un plašas iespējas aizņemties nepieciešamības gadījumā, secināts Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs un Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes veiktajā pētījumā.

Leģionāru piemiņas pasākumi aizrit ar pretēji domājošo pabļaustīšanos un diviem aizturētajiem

Leģionāru piemiņas gājiens piektdien, 16.martā, Rīgā kopumā aizritēja mierīgi, tomēr pie Brīvības pieminekļa izcēlās vairāki tradicionāli novērojami konflikti starp pretēji domājošajiem, tostarp divi cilvēki tika aizturēti.

Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja

Salīdzinot gripas intensitātes rādītājus Eiropā, kur vairākās valstīs tā ir augsta vai pat ļoti augsta, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja, aģentūrai norāda Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Raina Nikiforova.

Pērn vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 7,3%

Vienas stundas darbaspēka izmaksas pērn 4.ceturksnī salīdzinājumā ar 2016.gada 4.ceturksni pieauga par 54 centiem jeb 7,3%, sasniedzot 8,02 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes sezonāli neizlīdzināti dati. Sezonāli izlīdzināta rādītāja pārmaiņas bija identiskas – 7,3%.

Precizēta informācija par aizliegumu atrasties uz Rīgas ūdenstilpju ledus

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no piektdienas, 16.marta, ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus.

Slikta pieredze sešgadnieku programmas ieviešanā

Ideja sūtīt uz skolu sešgadniekus nav nekas jauns, šādu priekšlikumu virzīja arī kādreizējais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis, taču sabiedrības un izglītības nozares profesionāļu iebildumu dēļ ideja netika īstenota. Taču ir bijis periods, kad sešgadnieku reforma tika ieviesta, 1982.gadā.

Dubultaģenta indēšana: Krievija sola izdarīt maksimālu spiedienu uz britiem

Krievijas vēstnieks Lielbritānijā piektdien, 16.martā, sacījis, ka Maskava izdarīs iespējami lielu spiedienu uz Londonu, Krievijas pusei turpinot noliegt saistību ar bijušā abu valstu dubultaģenta indēšanas gadījumu, kas saskaņā ar britu izmeklētāju atklāto pastrādāts ar Krievijā izgatavotu, starptautiski aizliegtu ķīmisko ieroci.

Rietumu banka apgalvo, ka jau vairākus gadus atsakās no augsta riska klientiem

Rietumu banka jau vairāku gadu garumā atsakās no augstāka riska klientiem un ir būtiski samazinājusi transakciju apmēru, pauž bankas pārstāvji.

Lietuvas un Igaunijas uzņēmēju investīciju plāni apsteidz Latvijas uzņēmējus

Latvijā 36% maza uz vidēja lieluma uzņēmumi šogad plāno ieguldīt sava biznesa attīstībā. Savukārt Igaunijā šādi plāni ir 42%, bet Lietuvā – gandrīz pusei jeb 46% MVU, liecina SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti.

KP pērn 20 uzņēmumiem piemēroja naudas sodus 10,1 milj. eiro apmērā

Pērn Konkurences padome konstatēja četrus pārkāpumus, atklājot aizliegtas vienošanās 20 uzņēmumu darbībās un tiem piemērojot naudas sodus kopumā 10,1 milj. eiro apmērā.

Būvējot Somu līča gāzes vadu, Igaunija organizēs darbus 135 miljonu vērtībā

Saistībā ar Balticconnector gāzes cauruļvada būvniecību no Igaunijas uz Somiju, igauņu gāzes tīkla uzņēmums Elering pavēstījis, ka tas turpmākajos gados organizēs projekta ieguldījumus aptuveni 135 miljonu eiro vērtībā, no kuriem lauvas tiesu – 98 miljonus eiro – segs Eiropas Savienības fondi.

Latvijas Ārlietu ministrija: Krimas ieņemšana ir pretlikumīga

Šī gada 18.martā apritēs jau četri gadi kopš Krievijas Federācijas īstenotajiem Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpumiem, nelikumīgi anketējot Krimas pussalu un aizsākot militāru agresiju Ukrainas austrumos. Ar savu rīcību Krievijas Federācija ir pārkāpusi starptautiskās tiesības un starpvalstu attiecību pamatprincipus, nostāju pauž Ārlietu ministrija.

AS Valmieras stikla šķiedra akcionāriem piemērota soda nauda 131'250 eiro apmērā

Finanšu un kapitāla tirgus komisija AS Valmieras stikla šķiedra akcionāruzņēmumiem Heinz-Jürgen Preiss-Daimler un Beatrix Preiss-Daimler piemērojusi soda naudu 131 250 eiro apmērā par konstatētajiem Finanšu instrumentu tirgus likuma pārkāpumiem.

Komercbanku asociācija vērtē ārvalstu klientu apkalpošanu biedru bankās

Latvijas Komercbanku asociācija šobrīd apzina esošo situāciju tās biedru bankās saistībā ar ārvalstu klientu apkalpošanu, atzina asociācijas stratēģiskās komunikācijas vadītāja Kristīne Mennika.

Latvijas lielās slimnīcas sākušas īstenot kopīgus iepirkumus

«Latvijas lielās slimnīcas sākušas īstenot kopīgus iepirkumus, piemēram, gāzes un elektrības, bet tiek plānoti arī citi,» intervijā Latvijas Radio sacīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas vadītāja Ilze Kreicberga.

ASV soda Krievijas pilsoņus par jaukšanos vēlēšanās un kiberuzbrukumiem

Amerikas Savienotās Valstis ir ieviesušas sankcijas pret 19 Krievijas pilsoņiem, vainojot tos par iejaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanu norisē un par kiberuzbrukumu pastrādāšanu.

Latvijas pārstāvji veic bruņojuma kontroles inspekciju Baltkrievijā

No 12. līdz 15.martam trīs Latvijas Aizsardzības ministrijas pārstāvji Eiropas Drošības un sadarbības drošības organizācijas ietvaros un saskaņā ar Vīnes dokumentu veica bruņojuma kontroles inspekciju Baltkrievijā.