bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 13.12.2017 | Vārda dienas: Veldze, Lūcija
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Sekss, narkotikas un IKP

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIXAizvadītajā otrdienā 30.septembrī Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pirmo reizi publicēja datus par IKP pieaugumu pēc ES jaunās metodikas, saskaņā ar kuru, aprēķinot rādītāju, tiek ņemtas vērā arī tādas nelegālās darbības jomas, kā narkotiku tirdzniecība, cigarešu un citu preču kontrabanda, kā arī prostitūcija. No šī gada 1.septembra šīs jomas tiek atzītas par ekonomikas sastāvdaļām un iekļautas IKP aprēķināšanā.

Saskaņā ar CSP publicēto informāciju, 2014.gada otrajā ceturksnī, mūsu valsts IKP pieaudzis par 2,3%. Faktiskajās cenās rādītājs sasniedzis 5,9 miljardus eiro. Salīdzinot ar pirmo ceturksni, kad rādītājs pieauga par 2,5%, vērojams, kaut arī neliels, tomēr kritums. Taču eksperti situāciju pagaidām nedramatizē, uzsverot, ka, lai arī IKP samazināsies, tas paliks pozitīvajā zonā, tāpēc no recesijas vai stagnācijas pagaidām nav jābaidās.

Situācija nozarēs, kā vienmēr, ir atšķirīga. Straujākos izaugsmes tempus turpina uzrādīt būvniecība – +15,8%. Tostarp dzīvojamo māju celtniecība – 67,3%, rūpniecības ražošanas ēku un noliktavu celtniecība – 30,4%, biroja ēku celtniecība -18,0%. Ceļu būvniecībā fiksēts samazinājums par 2,4%.

Neskatoties uz potenciālajiem riskiem, kas saistīti ar konfliktu Ukrainā, un iepriekš paustajām nelabvēlīgajām prognozēm, ļoti labus rezultātus uzrāda transporta nozare (11%).

Samērā labs rādītājs ir arī mazumtirdzniecības nozarei (+4,3%), tai skaitā degvielas tirdzniecībai – 6,1%, pārtikas preču tirdzniecībā – 5,9%, nepārtikas preču – 3,4%.

Lai arī simbolisku, bet tomēr pieaugumu, uzrādījusi apstrādes rūpniecība (+0,1%). Situācija nozarē var būtiski uzlaboties nākamgad, kad aktīvajā biznesā atgriezīsies uzņēmums Liepājas metalurgs, uzsver SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Pozitīva dinamika saglabājusies atpūtas un izklaides nozarē (+ 12,2%), azartspēļu (+19,7%), viesmīlības (+6%), un tūrisma nozarē (+4,4​​%).

CSP Latvijā pagaidām atsevišķi neizdala nelegālo jomu ienākumus, tomēr no 1.septembra šogad visās Eiropas Savienības valstīs IKP aprēķina vadoties no jaunajiem noteikumiem. Saskaņā ar tiem, rādītāja izvērtēšanā ņems vērā papildu parametrus – piemēram, pētniecības un bruņošanās izdevumus, kā arī ienākumus no prostitūcijas un narkotiku kontrabandas.

Pievienojot jaunas jomas, IKP palielināsies. Daži šajā jaunievedumā saskata nodomu izpušķot statistiku bloka valstīs. Galu galā, pat, ja parādi netiek samaksāti, to summa, pieaugot IKP, automātiski samazinās. Tomēr eksperti atspēko šo apgalvojumu. Statistiķis Norberts Rets, kas atbildīgs par rādītāja aprēķinu Vīsbādenē (Vācija), apgalvo, ka jaunās procedūras būtība – iespēja adekvāti salīdzināt datus visā pasaulē. Viņš resursam Deutsche Welle norādījis, ka jaunā IKP aprēķina sistēma nav politiski motivēta un arī sākotnēji nav tāda bijusi.

Līdzīgu aprēķināšanas metodi ANO apspriež kopš 2003.gada, bet 2008.gadā, ņemot vērā jaunos kritērijus, organizācija izstrādāja un pieņēma Nacionālo kontu sistēmu (NKS). Kā pirmā to pieņēma Austrālija, ASV uzskaiti pēc šiem standartiem veic no 2013.gada. ES šos standartus jau izmanto Francija un Nīderlande, bet sākot ar 1.septembri, likumā noteiktajā kārtībā tā jāievieš visas pārējās ES dalībvalstīs.

Saskaņā ar ES statistikas iestādes Eurostat aplēsēm, pēc pārejas uz jauno IKP aprēķina sistēmu, vidēji ES IKP rādītājs pieaugs par 2,4%.

Ar trešo reizi izdevās

Pēdējā Saeimas sēdē pirms vēlēšanām deputāti atgriezās pie idejas aizliegt Krievijas pilsoņiem iegādāties nekustamo īpašumu Latvijā apmaiņā pret termiņuzturēšanās atļaujām.

Likumprojekta anotācijā teikts: «Persona, kas saņēmusi uzturēšanās atļauju par nekustamā īpašuma iegādi, iegūst termiņuzturēšanās atļauju Latvijā, vienlaikus iegūst tajā arī noteiktu ekonomisku ietekmi un arī iespēju ietekmēt Latvijā notiekošos politiskos un sociālos procesus, kā arī iespēju ietekmēt publiskās informācijas apriti.» Situācijā, kad militārā konflikta virzība un ilgums nav paredzami, Latvijai nevajag lieki riskēt un radīt sev papildu nacionālās drošības apdraudējumus.

Ja iepriekš Saeima divas reizes noraidīja Nacionālās apvienības ideju (iepriekšējā plenārsēdē to atbalstīja vien 30 deputāti), tad tagad «Par» nobalsoja 48, «Pret» – 28 (Saskaņas Centrs un Reformu partija), četri atturējās un pieci nebalsoja.

Likumprojekts nosūtīts izskatīšanai Saeimas komisijās. Taču to pieņemt mēneša laikā, līdz 11.Saeimas sasaukuma pilnvaru termiņa beigām, ir nereāli. Tiek piedāvāts ieviest aizliegumu Krievijas Federācijas pilsoņiem uz laiku, «kamēr turpinās starptautisko tiesību normu pārkāpšana no Krievijas puses, veicot agresiju pret Ukrainu,» sacīts anotācijā. Brīdī, kad izzudīs atļauju izsniegšanas apturēšanas iemesli, ja to atļaus drošība, uzturēšanās atļauju izsniegšanu varēs daļēji vai pilnībā atjaunot, Saeimā pieņemot attiecīgus likuma grozījumus.

Kā BNN jau ziņoja, laika posmā no 2010.gada 1.jūlija līdz 2014.gada 1.jūlijam nerezidenti apmaiņā pret termiņuzturēšanās atļaujām investējuši Latvijas ekonomikā 1,017 miljardus eiro.

VID devusi zaļo gaismu amnestijai

Valsts ieņēmumu dienests (VID), pēc nodokļu nomaksas rezultātiem, izveidojis sarakstu ar uzņēmumiem, kas iemaksājuši budžetā ne mazāk kā 100 tūkstošus eiro un kam nav nekādu nenomaksātu nodokļu risku. Vērā ņemti arī tādi faktori, kā, piemēram, algu lielums uzņēmumos un zaudējumu neesamība pēc nodokļu nomaksas.

«Esam izskatījuši iespēju un pieņēmuši lēmumu neveikt nodokļu kontroles pasākumus tiem nodokļu maksātājiem, kuri nodrošina lielāko īpatsvaru valsts budžeta nodokļu ieņēmumos un ar savu godprātīgo attieksmi pret nodokļu saistību izpildi ieguvuši augstu uzticību no VID puses,» sacīja VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone.

Līdz šī gada 3.oktobrim 2 300 uzņēmumi saņēmuši paziņojumu no VID, ka viņiem līdz 2015.gada 1.maijam nav paredzēts veikt nodokļu kontroles pasākumus, kā arī pateicību par līdzšinējo sekmīgo sadarbību.

VID plāno atjaunot šo sarakstu ik gadu līdz 1.maijam, ņemot vērā nodokļu nomaksu iepriekšējā gadā.

Ref:017.010.103.6084


Pievienot komentāru

Saakašvili Ukrainā atbrīvots no apcietinājuma

Ukrainas politikā aktīvais Gruzijas eksprezidents Mihails Saakašvili ir atbrīvots no apcietinājuma, taču pret viņu uzsāktā krimināllieta tiek turpināta.

Eksperts: Gaļas cenas Latvijā ietekmē patēriņa tendences Skandināvijā un Ķīnā

Jo ekonomiski stabilāk jutīsies pircēji, jo vairāk viņi pirks un patērēs gaļas produktus - šāda aina iezīmējas arī vēsturiski. Piemēram, pirmskrīzes laikā gaļas patēriņš nemitīgi auga, un arī pašlaik vērojama līdzīga tendence, vistas un cūkgaļas patēriņam arvien pieaugot, pauž HKScan Latvia pārdošanas direktors Heino Lapiņš.

Latvijā uzlabos autopārvadājumu kontroli

Valsts policija autopārvadājumu kontroles veikšanai sāks izmantot autopārvadājumu kontroles uzskaites sistēmu, ar kuras palīdzību VP nodrošinās autopārvadājumu kontroles rezultātā iegūtās informācijas elektronisku apriti.

Latvijas piens pagājušajā finanšu gadā strādāja ar 2,655 miljonu eiro zaudējumiem

Jelgavas rūpnīca Latvijas piens pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2016.gada 1.jūlija līdz 2017.gada 30.jūnijam, strādāja ar 23,164 miljonu eiro apgrozījumu un 2,655 miljonu eiro zaudējumiem.

Rīgas Stradiņu universitātes rektora amatā apstiprina Aigaru Pētersonu

Ministru kabineta sēdē otrdien, 12.decembrī, Rīgas Stradiņu universitātes rektora amatā apstiprināts profesors Aigars Pētersons. Jaunajā amatā Pētersons darbu uzsāks 2018.gada 1.janvārī.

EP gatavs sākt sarunas ar dalībvalstīm par tiešsaistes TV un radio noteikumiem

Eiropas Parlamenta deputātiem balsojumā dodot zaļo gaismu, EP varēs uzsāk sarunas ar Eiropas Savienības valstu valdībām par jauniem noteikumiem, kas patērētājiem sniegtu lielāku radio un TV programmu izvēli tiešsaistē

Reģionālo pasažieru pārvadātāju zaudējumu segšanai piešķir 4,24 miljonus eiro

Valdība atbalstīja papildus finansējuma piešķiršanu 4 240 000 eiro apmērā reģionālo pasažieru pārvadātāju zaudējumu segšanai, līdz ar to nodrošinot sabiedriskā transporta pakalpojuma nepārtrauktību šī gada novembrī un decembrī.

Mainīts minimālais ienākumu līmenis trūcīgajiem; to paaugstina par 3,20 eiro

Pēc četru gadu pārtraukuma maina garantēto minimālo ienākumu līmeni trūcīgajiem, to paaugstinot par 3,20 eiro. No nākamā gada to palielinās no 49,80 eiro līdz 53 eiro mēnesī, otrdien, 12.decembrī, lēmusi valdība.

Gribi ieviest granātābolu no Āfrikas? Tam būs nepieciešams fitosanitārais sertifikāts

No 2018.gada 1.janvāra tomātu ievešanai no valstīm, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstis, kā arī granātābolu ievešanai no Āfrikas kontinenta valstīm, Kaboverdes, Sv. Helēnas salas, Madagaskaras, Reinjonas, Maurīcijas un Izraēlas, būs nepieciešams fitosanitārais sertifikāts.

Sola vienkāršāku un taisnīgāku ES lauksaimniecības politiku

Eiropas Parlamenta deputāti apstiprināja noteikumus, kas padarīs vienkāršāku Eiropas Savienības lauksaimniecības politiku, stiprinās lauksaimnieku iespējas panākt izdevīgus nosacījumus sarunās ar tirgotājiem un palīdzēs tiem labāk sagatavoties neparedzētām situācijām

Šadurskis: Mums nepieciešama plaša un dziļa zināšanu bāze visās zinātņu nozarēs

Valdība pieņēmusi svarīgus lēmumus Latvijas zinātnes attīstībai. Apstiprināti prioritārie zinātnes virzieni 2018. - 2021.gadam. Tāpat apstiprināti arī jaunie fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu izvērtēšanas, finansēšanas un administrēšanas kārtības noteikumi.

Ķemeru nacionālā parka mitrājos atjaunos dabisko hidroloģisko režīmu

Lai mazinātu plūdu un lielo palu riskus, kā arī novērstu neatgriezeniskas izmaiņas dabā, Dabas aizsardzības pārvalde šonedēļ Ķemeru Nacionālajā parkā sāk hidroloģiskā režīma atjaunošanu mitrājos, kur savulaik nesaudzīgi veikta nosusināšana.

Latvijas pilsonībā uzņemt vēl 91 personu

Ministru kabinets izdevis rīkojumu otrdien, 12.decembrī, uzņemt Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā 91 personu, tajā skaitā, četras nepilngadīgas personas, kuras naturalizējušās kopā ar vecākiem, vēsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.

Vidzemē uziet vērienīgas metadona ražotnes

Valsts policija Allažu un Taurupes pagastos atklājusi divas metadona ražotnes, kopumā par šo noziegumu aizturot deviņas personas,  stāsta Kriminālpolicijas vadība.

Augsta riska grūtniecība: Ginekoloģes skaidrojums un rīcības plāns

Augsta riska grūtniecība ir problēma, kas var skart ikvienu sievieti. Neauglības ārstēšanas kampaņas ietvaros ir svarīgi pieminēt, ka grūtniecība, kas iestājusies ar medicīniskās apaugļošanas palīdzību, vienmēr tiek uzskatīta par augsta riska grūtniecību. Par to, ko nozīmē šis jēdziens un kāds būtu grūtniecei ieteicamais rīcības plāns, stāsta Klīnikas EGV ginekoloģe un dzemdību speciāliste Dr. Inta Dinsberga.

Atliek jautājuma par ievadāmo ķīmijterapijas zāļu centralizētu iepirkšanu

Valdība atlikusi jautājuma par onkoloģisko slimību ārstēšanai lietojamo parenterāli ievadāmo zāļu, kuru iegāde tiks apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem, centralizētu iepirkšanu, izskatīšanu.

Latvijā joprojām būtiska problēma ir korupcija publiskajā sektorā

Latvijā noziedzīgu līdzekļu legalizācija un ēnu ekonomika mazinās, tomēr būtiskas problēmas joprojām ir korupcija publiskajā sektorā un kontrabanda, liecina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera publicētais pētījums.

Apstiprina regulējumu starptautiskās palīdzības saņemšanai un sniegšanai

Valdība pieņēma trīs Ministra kabineta noteikumus, kas saistīti ar starptautiskās palīdzības pieprasīšanas kārtību, humānās palīdzības saņemšanas un sniegšanas kārtību, kā arī valsts civilās aizsardzības kontaktpunkta izveidi.

No 2018.gada pieaugs atlīdzības apmērs audžuģimenēm un adoptētājiem

No nākamā gada 1.janvāra atlīdzības apmērs audžuģimenei, kura aprūpē vienu bērnu būs analoģisks atlīdzības apmēram, kāds noteikts par adoptējamā bērna aprūpi jeb bērna kopšanas pabalsta apmēram līdz bērna pusotra gada vecumam - 171 eiro.

Joprojām neatceļ aizliegumu nedzemdējušam sievietēm ziedot olšūnas

Saeimas sociālo un darba lietu komisijas deputāti nespēja vienoties izņemt no Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumiem aizliegumu ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm.

Aptauja: 65% Latvijas ceļotāju cenšas izvairīties no teroraktu reģioniem

Lielākā daļa jeb 65% aptaujāto, izvēloties sava ceļojuma galamērķi, cenšas izvairīties no tādiem reģioniem, kur notiek terorakti vai kuriem raksturīgas dabas katastrofas, liecina jaunākais Latvia Tours Ceļojumu indekss.

Rasnačs: Latvija turpinās sniegt atbalstu Maķedonijai tieslietu nozares uzlabošanā

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs ticies ar Maķedonijas tieslietu ministru Bilenu Saliji, kurš ieradies darba vizītē Latvijā, lai parakstītu Saprašanās memorandu par sadarbību starp Latvijas Tieslietu ministriju un Maķedonijas Tieslietu ministriju.

Staķis: Ne pie kādiem apstākļiem nesadarbosimies ar Putina agresīvās ārpolitikas atbalstītājiem

«Bēdīgi slavenais Eiroparlamenta deputāts, Tatjanas Ždanokas cīņubiedrs, Sīrijas diktatora Asada draugs un «Krimnaš» aktīvists Andrejs Mamikins paziņojis, ka dibina jaunu sabiedrisku organizācija un redz iespēju sadarbībai arī ar Kustību Par!.  Partijas vārdā varu paziņot, ka mēs nekad un ne pie kādiem apstākļiem nesadarbosimies ar Putina agresīvās ārpolitikas atbalstītājiem,» uzsver Kustība Par! valdes loceklis Mārtiņš Staķis.

Eksperte: Nākamajā gadā atvadīsimies no kaitinošajām reklāmām interneta pārlūkos

Pieaugot lietotāju skaitam, kas bloķē reklāmas interneta pārlūkos, Google sadarbībā ar 16 uzņēmumiem, veikuši apjomīgu pētījumu, kura rezultātā izkristalizējies, kuras reklāmas klasificējas kā «kaitinošas». Balstoties uz šo pētījumu, tiks pieņemtas normas un ar vairākiem kaitinošiem reklāmas formātiem nākamajā gadā vairs nebūs jāsaskaras. Par digitālā mārketinga tendencēm stāsta digitālā mārketinga Triple20 dibinātāja un vadītāja Līga Strazdiņa.

Krievija notiesā igauņu uzņēmēju uz 12 gadiem par spiegošanu

Tiesa Maskavā atzinusi kādu igauņu aviācijas tehnoloģiju uzņēmēju par vainīgu spiegošanā un piespriedusi tam 12 gadus stingra režīma cietumā, tā vēsta krievu mediji.