bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 20.03.2018 | Vārda dienas: Made, Irbe
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. TUA programmā pieprasījumu vairs nav

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIXPēdējā pusotra mēneša laikā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē saņemti tikai trīs jauni iesniegumi termiņuzturēšanās (TUA) saņemšanai apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi Latvijā: tā investori reaģējuši uz Imigrācijas likuma grozījumiem, kas stājās spēkā 1.septembrī.

Šādu informāciju pēc Saeimas Aizsardzības komisijas sēdes plašsaziņas līdzekļiem paziņoja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieks Vilnis Jēkabsons. Komisijas locekļi slēgtā sēdē diskutēja par draudiem, kas saistīti ar TUA izsniegšanu. Politiķu galvenais secinājums: Drošības policijai nepieciešama jauna nodaļa, kas sekos TUA saņēmējiem.

Kā jau tika ziņots, līdz 1.septembrim trešo valstu pilsoņi varēja pretendēt uz uzturēšanās atļaujām Latvijā, pamatojoties uz nekustamā īpašuma iegādi par summu no 142,3 tūkstošiem līdz 70,1 tūkstotim eiro (atkarībā no objekta ģeogrāfiskās atrašanās vietas). Kopš pirmā septembra darījuma minimālā summa ir 250 tūkstoši eiro.

Darījuma minimālās summas sliekšņa paaugstināšana praktiski iznīcinājusi interesi par programmu ārvalstnieku vidū: pirmajā pusgadā tika saņemti 400 pieteikumi, bet septembrī tikai trīs.

Vērts atzīmēt, ka TUA uz investīciju pamata var saņemt pamatojoties uz vēl diviem variantiem:

– iemaksāt ne mazāk kā 280 tūkstošus eiro bankas depozītā vai par tādu pašu summu iegādāties bankas vērtspapīrus, veicot ieguldījumu arī valsts budžetā 25 tūkstošu eiro apmērā;

– investēt Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā ne mazāk kā 35 tūkstošus vai ne mazāk kā 150 tūkstošus eiro – sliekšņi tiek noteikti atkarībā no uzņēmuma, kas saņem investīcijas, lieluma. Turklāt, atšķirībā no varianta ar nekustamā īpašuma iegādi un ieguldījuma bankas depozītā, šajā gadījumā papildus iemaksa budžetā prasīta netiek.

Nekustamais īpašums «vietējiem» kļūst dārgāks

Neremontētu sērijveida dzīvokļu segmentā viena kvadrātmetra cena Rīgā gada laika pieaugusi par 8% un sasniegusi 650 eiro, liecina Ober Haus uzņēmuma dati.

Tirgū nav vērojamas arī aktivitātes izmaiņas. Pēc Zemesgrāmatas datiem šī gada septembrī, salīdzinot ar tādu pašu periodu pērn, darījumu skaits Rīgā sarucis apmēram par 10%. Taču kopumā deviņu mēnešu laikā rādītājs pieaudzis par 4,13%

Pircēji interesējas gan par vienistabas dzīvokļiem gan lielākiem – trīs un četru istabu dzīvokļiem. Tomēr lielāks pieprasījums ir pēc nelieliem dzīvokļiem cenu kategorijā līdz 30 tūkstošiem eiro.

Saskaņā ar uzņēmuma Ober Haus speciālistu novērojumiem, cenu amplitūda dažādos Rīgas mikrorajonos aizvien ļoti svārstās – no 450 līdz 1 000 eiro par kvadrātmetru.

Ievērojama klientu daļa ir nolēmusi nogaidīt, vērojot tirgus izmaiņas, ko radīs grozījumi Imigrācijas likumā un Maksātnespējas likumā, kas paredz paaugstināt ieguldījumu nekustamajā īpašumā TUA saņemšanai līdz 250 tūkstošiem eiro un «nolikto atslēgu» principa ieviešanu.

Eksperti norāda, ka nerezidentu interese par nekustamo īpašumu septembrī ir ievērojami mazinājusies, taču nav izzudusi: pamatā nerezidentus interesē īpašumi pilsētas centrā – klusajā centrā un tā tuvumā, cenu kategorijā no 250 tūkstošiem līdz 300 tūkstošiem eiro.

Attiecībā uz jaunajiem projektiem vērojams intereses pieaugums no vietējo pircēju puses, un intereses mazināšanās no nerezidentu puses. Rīgas mikrorajonos cena par dzīvokļa kvadrātmetru svārstās 1 200-1 850 eiro robežās, bet pilsētas centrā no 1 900 līdz 3 900 eiro, sasniedzot pat 4 900 eiro par kvadrātmetru. Tajā pašā laikā cena par kvadrātmetru ekskluzīvos īpašumos ar pilno apdari sasniedz no 4 000-6 000 eiro par kvadrātmetru.

Kurš ir valsts vērtīgākais uzņēmums?

AS Prudentia (finanšu konsultācijas) sadarbībā ar NASDAQ OMX Riga jau devīto reizi sagatavojuši un publicējusi ikgadējo Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.

Sešus gadus pēc kārtas līdera vietu nemainīgi ieņem AS Latvenergo. Pie tam, uzņēmuma vērtība gada laikā pieaugusi par 15% – no 1,127 miljardiem eiro 1,3 miljardiem eiro. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs reitinga paziņošanas ceremonijā pateicās par uzņēmuma izrādīto atbalstu, bez kā attīstība nav iespējama. Žīgurs informēja, ka pirmajā pusgadā uzņēmums trešdaļu no ražotās enerģijas eksportējis.

Līderu topā pirmās desmit vietas ieņem zviedru banka AS Swedbank (2.vieta), valsts AS Latvijas Valsts meži (3.vieta), АS Ventspils nafta (4.vieta), VAS Latvijas Dzelzceļš (5.vieta), SIA Lattelecom (6.vieta), AS Latvijas gāze (7.vieta) АО SEB banka (8.vieta), SIA Kronospan Riga (9.vieta) un SIA Latvijas Mobilais Telefons (10.vieta).

Vērts atzīmēt, ka pirmajā desmitniekā pirmo reizi iekļauts kokapstrādes uzņēmums Kronospan Riga.

Gada griezumā top 100 uzņēmumu kopējā vērtība pieaugusi par 16% – no 12,24 miljardiem līdz 14,22 miljardiem eiro.

Svinīgajā pasākumā tika pasniegta arī NASDAQ OMX Riga īpašā balva: laureātu AS Valmieras stikla šķiedra apbalvoja par vislielāko akciju vērtību pieaugumu – pēdējā gada laikā uzņēmuma akciju cena palielinājusies par 96%.

Prudentia īpašo balvu – Par spēju veiksmīgi realizēt ambiciozu stratēģiju lauksaimniecībā starptautiskā līmenī, saņēma uzņēmums Agrolats Holding.

Reitinga sastādīšanā tika izmantoti dati no gada pārskatiem par iepriekšējo periodu. Šogad tika izanalizēti 400 uzņēmumu gada pārskati, no kuriem tika izvēlēti simts vērtīgākie uzņēmumi. Analīzes gaitā tika izvērtēta uzņēmuma darbība, rādītājs EBIDTA, kā arī situācija Eiropas biržās.

Vēl ir ko «atbraucējiem» pārdot

Aptuveni 8% no Latvijas lauksaimniecībā izmantojamās zemes pieder uzņēmumiem ar ārvalstu kapitāla dalību, liecina Valsts zemes dienesta informācija.

Pēc iestādes rīcībā esošās informācijas, aptuveni 2% no kopējās lauksaimniecības zemju platības, pieder zemnieku saimniecībām, 14% – uzņēmumiem(tostarp 8% uzņēmumu ar ārvalstu kapitālu), bet pārējie 84% – fiziskām personām, valstij un pašvaldībām.

Pagājušā gadā Latvijā tika uzskaitīti aptuveni 60 tūkstoši lielu lauku saimniecību, kuru īpašumā ir vairāk nekā 2 000 hektāri zemes. Mazliet vairāk kā puse no šīm saimniecībām pieder vietējiem, bet pārējie – īpašniekiem no ārvalstīm, lielākoties zviedriem un dāņiem.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā pavisam ir 1,87 miljoni hektāru lauksaimniecībā izmantojamas zemes.

Ref:103.000.103.6136


Pievienot komentāru

ES piekrīt britu pārejas periodam

Lielbritānijas izstāšanās sarunās ar Eiropas Savienību panākts pavērsiens. Londona pirmdien, 19.martā, piekritusi, tam, ka starp Īriju un Ziemeļīriju netiks izveidota fiziska robeža, apmaiņā saņemot ES puses atbalstu pārejas periodam pirms īstās izstāšanās, kas britiem uz turpat diviem gadiem ļaus saglabāt vairumu ES priekšrocību.

Apdrošināšanas sabiedrību peļņa pērn sasniedz 16 miljonus eiro

Apdrošināšanas sabiedrību peļņa pērn sasniegusi 16 miljonus eiro, t.sk. nedzīvības apdrošināšanas sabiedrību peļņa bija 15 miljoni eiro, bet dzīvības apdrošināšanas sabiedrības kopumā nopelnīja 1 miljonu eiro. Peļņas pieaugumu galvenokārt nodrošināja nedzīvības apdrošinātāju veiksmīgā apdrošināšanas pamatdarbība, ziņo Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Rīgas dome piespiedu kārtā nojauks vēl septiņus graustus

Kā pēc apsekojuma konstatējis Rīgas domes Īpašuma departamenta būvinženieris, ēku stāvoklis ir neapmierinošs, tās ir bīstamas un «telpiski nenoturīgas», līdz ar ko, lai sakārtotu attiecīgo teritoriju, pilsētvidi un novērstu draudus iedzīvotāju veselībai vai dzīvībai, būves ieteikts nojaukt. Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja šodien, 19.martā, apstiprināja vēl septiņu pilsētā esošu graustu nojaukšanu un sakārtošanu piespiedu kārtā.

Eksperts: Putins caur spēka pozīcijām mēģinās panākt dialogu ar Rietumiem

Amatā uz vēl vienu sešu gadu pilnvaru termiņu ievēlētais Krievijas prezidents Vladimirs Putins mēģinās panākt dialogu ar Rietumiem caur spēka pozīcijām, šādu viedokli pauda Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis.

Elektronisko iepirkumu sistēmā paplašināts programmatūras piedāvājums

Lai nodrošinātu valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī kapitālsabiedrību vajadzībām nepieciešamo standarta programmatūru, Valsts reģionālās attīstības aģentūra Elektronisko iepirkumu sistēmas dalībnieku vajadzībām ir noslēgusi līgumu uz četriem gadiem par standarta programmatūras licenču piegādi un programmatūras apmācību pakalpojumu izmantošanu.

Pērn no uzturlīdzekļu parādniekiem atgūti vairāk nekā 5,5 miljoni eiro

Pagājušajā gadā valsts budžetā no uzturlīdzekļu parādniekiem atgūti 5 598 378 eiro, salīdzinājumam 2016.gadā tika atgūti vien 4 295 638 eiro, vēsta Uzturlīdzekļu garantiju fonda pārstāve Evija Pērkone.

Bulduros ar vērienu tērē «neatliekamo» pasākumu līdzekļus

Bulduru dārzkopības vidusskolā ar vērienu tērēti līdzekļi – 1,4 miljoni eiro, kas pērn skolai piešķirti «neatliekamiem pasākumiem». Latvijas Televīzijas raidījums de facto ziņo, ka skola neatliekamības kārtā pirkusi pat baseina sūkņus, lai gan pats baseins nedarbojas jau kopš deviņdesmito gadu sākuma un tehniskā projekta tā atjaunošanai nav.

Latvijā janvārī starp ES valstīm bijis viens no straujākajiem eksporta kāpumiem

Latvijā šā gada janvārī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis viens no straujākajiem eksporta pieaugumiem, liecina pirmdien, 19.martā, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

Rīgas dome plāno Latvijas Nacionālā teātra ēkas paplašināšanu

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas sēdē deputāti apstiprinājuši lēmumprojektu par Latvijas valstij piederošā nekustamā īpašuma Kronvalda bulvārī 2B jeb pašreizējo tenisa kortu aiz Latvijas Nacionālā teātra pārņemšanu Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā ar perspektīvu - paplašināt Latvijas Nacionālā teātra telpas.

Līdz ar naftas cenām stabilizējusies Krievijas ekonomika

Augstākas naftas cenas 2017.gadā ļāvušas Krievijas tautsaimniecībai uzrādīt pozitīvus ekonomiskos rādītājus, neraugoties uz Eiropas Savienības un Amerikas Savienoto Valstu sankcijām, un tie savukārt nākuši par labu Krievijas prezidenta Vladimira Putina tēlam vēlētāju acīs, kas viņu pārvēlējuši amatā uz nākamiem sešiem gadiem.

Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi atbalstījuši Putinu vairāk nekā Krievijā

Nedēļas nogalē notikušajās Krievijas prezidenta vēlēšanās starp Latvijā balsojušajiem atbalsts līdzšinējam valsts vadītājam Vladimiram Putinam bijis ievērojami lielāks nekā Krievijā un vēlēšanās kopumā. Informācija par vēlēšanu rezultātiem trīs vēlēšanu iecirkņos Rīgā liecina, ka par Putinu tajos balsi atdevis 93,61% jeb 11 878 vēlētāju, vēsta Centrālās vēlēšanu komisijas dati.

Katra trešā nelegāli iegūtā datorprogramma – inficēta

International Data Corporation apkopotie dati liecina: katra trešā datorprogramma, kas iegūta nelegāli, ir inficēta ar ļaunprogrammatūru. Tomēr joprojām 69% patērētāju un 33% uzņēmumu Eiropā savus datorus, līdz ar programmatūru, iegādājas no nedrošiem avotiem.

Investīciju kompānija Novalpina pērk Olympic Entertainment Group

Luksemburgā reģistrētā investīciju kompānija Novalpina gatavojas izteikt piedāvājumu iegādāties visas Igaunijas azartspēļu operatora Olympic Entertainment Group akcijas par 288,4 miljoniem eiro, un OEG lielākie akcionāri Armins Karu un Jāns Korpusovs jau ir piekrituši šim piedāvājumam.

Pērn brīvo darbvietu skaits pieaudzis par 17,9% jeb 2,6 tūkstošiem

2017.gadā Latvijā vidēji bija 17,0 tūkstoši brīvo darbvietu un, salīdzinot ar 2016.gadu,to skaits ir pieaudzis par 2,6 tūkstoši jeb 17,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas Bankas reģistrētā peļņa pērn 23,9 miljoni eiro

Latvijas Bankas valde ir apstiprinājusi Latvijas Bankas 2017.gada finanšu pārskatus, kuros fiksēts, ka tās peļņa pērn bija 23,9 miljoni eiro, ziņo Latvijas Bankas preses dienests.

Latvijas kosmētikas ražotāji eksportē produkciju aptuveni 20 miljonu eiro apjomā

Vietējie kosmētikas ražotāji gadā eksportē produkciju aptuveni 20 miljonus eiro vērtībā un eksporta apjomu ik gadu pieaug par aptuveni 5%. Galvenie eksporta partneri ir Eiropas Savienības dalībvalstis, taču aizvadītajā gadā strauji ir pieaudzis eksports uz trešajām pasaules valstīm - atsevišķiem uzņēmumiem pat par 60% - 70%, liecina Latvijas Kosmētikas ražotāju asociācijas apkopotie dati.

BVKB: Gan Vanšu, gan Zemitāna tiltam jānovērtē nestspēja

Gan Vanšu, gan Zemitāna tiltam ir jāveic padziļināta tehniskā izpēte, lai novērtētu tiltu nestspēju, pirmdien, 19.martā, žurnālistiem sacīja Būvniecības valsts kontroles biroja vadītāja Svetlana Mjakuškina.

NP: Neskatoties uz aizliegumu, Latvijas valsts ceļi slēgs līgumu ar SIA Reck

Četru miljonu sadārdzinājums par luksoforiem un svēršanas ierīcēm - šāds ir uzņēmumam Latvijas valsts ceļi lēmuma rezultāts, turpinot sadarbību ar uzņēmumu SIA Reck. Lai arī Iepirkumu uzraudzības birojs Latvijas valsts ceļiem bija aizliedzis slēgt līgumu ar konkursa uzvarētāju, kura pakalpojumi divarpus reizes pārsniedz tēriņiem paredzēto finansējumu, LVC ceļi spītīgi nolēmuši pie šī pretendenta pieturēties.

Ugunsgrēkā gājuši bojā nepilngadīgie, kuri atstāti bez pieaugušo uzraudzības

Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada sestdienas, 17.marta, pulksten 6.30 līdz pirmdienas, 19.marta, pulksten 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēmis 150 izsaukumus – 93 uz ugunsgrēku dzēšanu un 29 uz glābšanas darbiem, bet 28 no izsaukumiem bijuši maldinājumi. 

Amerikas Tirdzniecības palāta izsaka bažas, ka politiskā kultūra kopš «Rīdzenes sarunām» Latvijā nav mainījusies

Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā: « Esam nobažījušies, ka Latvijas valsts sabiedrība un tās pārvaldes politiskā kultūra varētu vēl nebūt pietiekami augusi un mainījusies kopš minētajiem «Rīdzene sarunu» notikumiem 2009.–2011.gadā un ka tajās paustā «valsts nozagšana» varētu joprojām būt iespējama. Mēs esam pārsteigti par valsts pārvaldes un drošības institūciju lēno un neproduktīvo reakciju uz publiskoto informāciju.» 

Ukraina: Krievijas izraidītie britu diplomāti varētu strādāt Kijevā

Atsaucoties uz Krievijas paziņojumu, ka no Maskavas izraidīs 23 britu diplomātus saistībā strīdu par dubultaģenta indēšanu Anglijā, Ukrainas ārlietu ministrs savam britu kolēģim ieteicis nosūtīt šos diplomātus uz Ukrainu.

Premjers gatavs runāt par OIK sistēmas likvidēšanu

Premjers Māris Kučinskis ir gatavs runāt par elektrības cenu sadārdzinošās obligātā iepirkuma komponentes sistēmas likvidēšanu, bet ne visiem tās atbalstu saņemošajiem uzņēmējiem uzreiz.

Bezmaksas konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem

Tiesu izpildītāju dienās ceturtdien, 22.martā, iedzīvotājiem būs iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem. Konsultācijas klātienē varēs saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

NATO tikai trīs ES dalībvalstis aizsardzībai velta 2% no IKP

Kaut arī drošības situācija Eiropā Krievijas rīcības dēļ nav spīdoša, no Eiropas Savienības dalībvalstīm tikai trīs NATO locekles 2017.gadā sasniegušas ieteicamo aizsardzības tēriņu slieksni un Baltijā vienīgā no tām ir Igaunija.

KNAB: Saskaņa maksāja par Ušakovu slavinošo Elbakjana filmu Pārgājiens

Pagājušā gada maijā, dažas nedēļas pirms pašvaldību vēlēšanām, kustības Ghetto Games līderis Raimonds Elbakjans paziņoja, ka kopā ar režisoru Māri Martinsonu ir izveidojis filmu par Rīgas mēru Nilu Ušakovu Pārgājiens, kurā vēstīts par viņa ceļu «no Imantas puikas līdz Rīgas mēram». Paši veidotāji par filmu izsakās, ka tā ir «pilsoniskās sabiedrības aktīvistu brīvprātīgi veidota filma ar mērķi veicināt jauniešu politisko atbildību laikā, kad krītas vēlētāju aktivitāte».