bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 23.06.2018 | Vārda dienas: Līga
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Valsts palīdzēs jaunajām ģimenēm

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIX

Latvijā jau šogad var tikt uzsākta valsts programma mājokļu kreditēšanas stimulēšanai. Ja plāns tiks īstenots, aptuveni tūkstotis jauno ģimeņu varēs saņemt garantijas hipotekārā kredīta pirmās iemaksas segšanai par kopējo summu 2 miljoni eiro.

Par nepieciešamību izstrādāt mehānismus hipotekāro kredītu tirgus atdzīvināšanai Saeima sāka runāt jau pirms gada. Tomēr vēl nesen visas šāda veida iniciatīvas atdūrās pret Finanšu ministrijas un to kontrolējošās partijas Vienotība nostāju – aizņēmējam nauda pirmajai iemaksai ir jāsakrāj pašam.

Punkts par valsts programmu mājokļa kreditēšanas stimulēšanai tika iekļauts jaunās Laimdotas Straujumas vadītās valdības deklarācijā. Tomēr darbs pie imigrācijas likuma grozījumiem ir ieildzis, tāpēc nācās meklēt citu finansējuma avotu. Brīvi līdzekļi 2 miljonu eiro apmērā tika atrasti nesen izveidotās attīstības institūcijas Altum kontos.

Šonedēļ priekšlikumu izskatīja un apstiprināja valdošās koalīcijas padome. Bet ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis paziņoja, ka atbalstītā programma tiks uzsākta jau šajā gadā. Tuvākajos mēnešos Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Finanšu ministriju izstrādās nepieciešamos normatīvos aktus, kuros tiks aprakstīts, kas un uz kādiem nosacījumiem varēs saņemt valsts atbalstu.

Saskaņā ar Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) aplēsēm, 14% jeb 100 tūkstoši Latvijas mājsaimniecību tuvākajos gados vēlētos uzlabot savus dzīves apstākļus. Taču iespēja veikt pirmo iemaksu ir tikai 3%. LKA padomnieks uzskata, ka atbalsta programmas radītais efekts varētu būt nenozīmīgs nepietiekoši lielā finansējuma dēļ. Spriežot pēc izskanējušajiem skaitļiem, viena ģimene vidēji varētu saņemt garantiju par summu 2 tūkstoši eiro, kas sedz pirmo iemaksu (10-20%) vien kredītiem ar kopējo apjomu 10-20 tūkstoši. Par šādu summu dzīvokli iegādāties var, taču vietās, kas ir vismaz 50 km attālumā no Rīgas. Lai gan jaunajām ģimenēm, kam nepieciešams mājoklis, arī tas ir labs variants.

Ostu «desmitā tiesa»

Savukārt Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padomes sēdē, kas arī notika šonedēļ tika apspriests jautājums, no kura brīža trīs lielākās Latvijas ostas sāks maksāt budžetā maksājumus par valsts īpašuma lietošanu. Līdz padomes sēdei tika plānots, ka Rīgas, Liepājas un Ventspils ostu pārvaldes pirmās iemaksas valsts budžetā sāks maksāt tikai 2015.gadā. Tomēr likumā par 2014.gada valsts budžetu norādīts: pēc likuma Par ostām grozījumu izsludināšanas (un tas noticis jau sen) Finanšu ministrs var reizi ceturksnī palielināt valsts izdevumu prognozi no ostām saņemto iemaksu apmērā. Tādējādi ministrijai šādas tiesības jau ir, un tā var pieprasīt no ostam iemaksas sākot ar aprīli.

Diskusijas dalībnieki vienojās par sekojošo: tuvāko nedēļu laikā Satiksmes ministrijas speciālisti izvērtēs dažādu struktūru slēdzienus un noskaidros vai jāiedarbina skaitītājs jau šī gada pavasarī vai vasarā, vai var pagaidīt līdz 2015.gadam, kad tiks apstiprinātas atskaites par ostu darbību šajā gadā.

Jaunā ostu nodokļu sistēma paredz, ka ostas atdod 10% no enkura, kanālu, tonnāžas nodevām no mazajiem kuģiem gan savām pašvaldībām, gan valstij (iepriekš iemaksas tika veiktas tikai pašvaldību budžetā). Tiek pieņemts, ka 90% no saņemtās summas valsts atgriezīs maksātājiem kā subsīdijas ostu padziļināšanai, akvatoriju uzturēšanai, bet 10% no šīm iemaksām tērēs valsts galvenajiem autoceļiem.

Dārgs prieks

Arī Ministru kabineta komiteja šonedēļ nesēdēja rokas klēpī salikusi. Komitejas sēdē tika nolemts, ka sākot ar 2020.gadu biodegvielas daļa automašīnu degvielā nedrīkst būt mazāka par 10%. Lēmums izraisījis nozares pārstāvju sašutumu, jo tika pieņemts bez viņu līdzdalības. Saskaņā ar Latvijas Biodegvielas asociācijas prezidenta Daumanta Znatnaja sacīto, pašlaik tiek gatavots rakstisks protests, jo likumdevēji nav apstiprinājuši nevienu no punktiem, kas netieši atbalstītu biodegvielas ražotājus.

Taču bez valsts atbalsta vietējā nozare neizdzīvos, apgalvo asociācijas prezidents. Un tas nozīmē, ka 2020.gadā prasīto degvielas piedevu nāksies iepirkt ārzemēs. Vienīgā rūpnīca Latvijā, kas vēl nodarbojas ar šādas produkcijas ražošanu ir Bio-Venta. Taču ņemot vērā, ka 2008.gadā rūpnīcas modernizācijai tika paņemti kredīti, bez investīcijām šī ražotne ilgi eksistēt nevarēs. Znatnajs arī izteica cerību, ka Ministru kabineta sēdē asociācijas viedoklis tomēr tiks ņemts vērā. Teorētiski iespējas ir: grozījumi vēl būs jāapstiprina ne tikai valdībā, bet arī parlamentā.

Biodegvielas industrijas attīstība 2003.-2010.gadā bija Latvijas valdības prioritāšu sarakstā. Šajā periodā valsts nozarē tiešo subsīdiju veidā ieguldīja 67,2 miljonus latu (89,57 miljonus eiro). Tika plānots, ka līdz 2010.gadam rūpnīcas saražos 75 tūkstošus tonnu biodegvielas. Faktiski saražotas tika 58 383 tonnas, no kurām 39 451 tonna tika eksportēta.

Kā pastāvēt krīzē

Un visbeidzot – Latvijas Ārpolitikas institūts (LAI) šonedēļ prezentēja rakstu krājumu Ekonomiskās ilgtspējas politika: Baltijas un Višegradas (Čehija, Slovākija, Ungārija, Polija) atbildes Eiropas ekonomiskajai krīzei. Uz prezentāciju Rīgā ieradās grāmatā publicēto rakstu autori – pētnieki no visām minētajām valstīm.

Kā norādīja LAI direktora vietnieks un krājuma redaktors Kārlis Bukovskis, problēmas, ar ko valstīm nācies sastapties, bijušas dažāda smaguma, tāpēc tām bijis nepieciešams atšķirīgs risinājums. Saskaņā ar viņa teikto, brīdī, kad daži izmantoja monetāros instrumentus, lai stimulētu eksportu (piemēram, Polija, kas devalvēja zlotu), citi bija spiesti piedalīties eirozonas partneru glābšanā (Slovākija, kas eirozonai pievienojās 2009.gadā).

Daļa valstu krīzes laikā ieviesa stingrus taupības pasākumus (Baltijas valstis un Ungārija), kamēr citas veica tikai nelielu izdevumu samazināšanu. Lai kompensētu valsts kases ienākumu samazināšanos, tās emitēja valsts obligācijas (piemēram, Lietuva), bet citas bija spiestas aizņemties no starptautiskajiem aizdevējiem (Latvija un Ungārija).

Ref:017.010.103.9854


Pievienot komentāru

ES valstis apņēmušās pagarināt sankcijas pret Krieviju par Krimas aneksiju

Eiropas Savienības dalībvalstis nākamnedēļ līdz 2019.gada janvāra nogalei paildzinās ierobežojošos pasākumus, kuri pret konkrētiem Krievijas uzņēmumiem un amatpersonām ieviesti par to saistību ar Krievijas agresīvo rīcību Ukrainā, tā aģentūrai Reuters norādījuši ES diplomāti un amatpersonas.

VID konstatē pārkāpumus vairāk nekā pusē darba devēju tematiskajās pārbaudēs

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvalde šogad pirmajā ceturksnī veica 305 darba devēju tematiskās pārbaudes, 171 gadījumā konstatējot pārkāpumus, liecina VID informācija.

Sadales tīklam ir jāuzlabo sistēmas pieslēguma process un tā kontrole

Turpmākos divus gadus AS Sadales tīkls ir pienākums uzlabot sistēmas pieslēguma procesu un tā kontroli. Savukārt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija no savas puses turpmākos divus gadus papildus veiks šī procesa pastiprinātu monitoringu un uzraudzību.

Šogad pasaulē nākuši jau trešie Latvijas trīnīši

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nākuši pasaulē šogad trešie trīnīši, ar komentāru, ka «trīs lietas – labas lietas», savā Facebook kontā pavēstījis labklājības ministrs Jānis Reirs.

Latvijā pērn trešais lielākais nerezidentu īpatsvars ES valsts parāda struktūrā

Nerezidenti pērn Latvijai ir aizdevuši 67,6% no kopējā valsts parāda apmēra, kas ir trešais lielākais nerezidentu īpatsvars Eiropas Savienības dalībvalstu parādu struktūrā, liecina ES statistikas biroja Eurostat apkopotā informācija.

Iemaksu apmērs trešā līmeņa pensiju plānos sasniedz jaunu rekordaugstu apmēru

Iedzīvotāju interese par pensijas uzkrājumu veidošanu saglabājas augsta, un gada pirmajos trijos mēnešos veikto iemaksu apmērs privātajos pensiju plānos ir sasniedzis jaunu vēsturisko maksimumu.

Vai turpmāk nebūs jāgaida garā rindā Vaivaros, lai saņemtu vajadzīgo riteņkrēslu?

«Patlaban tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumus cilvēkiem ar invaliditāti sniedz Nacionālais rehabilitācijas centrs Vaivari, taču gadiem saņemtās klientu sūdzības un rindas uz pakalpojuma saņemšanu parāda, ka tā nav iespējami efektīvākā sistēma,» saka Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls pieķerts krāpšanā ar dīzeļdegvielu

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde ir pārtraukusi noziedzīgu shēmu, kurās krāpnieciskos darījumos ar dīzeļdegvielu iesaistīts kāds Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls, informē VID.

Konceptuāli atbalsta izmaiņas virsstundu apmaksas kārtībā

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Darba likumā, kas paredz iespēju nozarēs, kurās ar ģenerālvienošanos būtiski palielināta minimālā darba alga, noteikt mazāku piemaksu par virsstundu darbu, ziņo Saeimas Preses dienests.

Saeima atbalsta priekšlikumu tabaku veikalos tirgot tikai pēc cenu lapām

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņēma grozījumus tabakas apriti regulējošajā likumā. Izmaiņas paredz, ka tabakas izstrādājumi veikalos vairs nebūs pircējiem redzami un tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapas, informē Saeimas Preses dienests.

Vētra appludina Tallinas ielas un pārtrauc futbola pārraidi svarīgā brīdī

Igaunijas ziemeļus skārusi vētra un lietusgāze, kas galvaspilsētā Tallinā appludinājusi ielas, nodarījusi bojājumus ēkām un pat svarīgā brīdī pārtraukusi aizraujošu Pasaules Kausa futbola spēles pārraidi.

Saeima 2.lasījumā atbalsta fondēto pensiju kapitāla mantošanu

Iedzīvotājiem būs iespēja mantot otrajā pensiju līmenī uzkrāto kapitālu. To paredz Saeimā ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņemtie grozījumi Valsts fondēto pensiju likumā, ziņo Saeimas Preses dienests.

Kaimiņš: Manuprāt, KNAB izpilda politisko pasūtījumu; deputāts izstāsta aizturēšanas gaitu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ceturtdienas, 21.jūnija, vakarā atbrīvojis kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētās personas – Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu, viņa partijas biedru Ati Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu.

ASV bankas iztur finanšu satricinājumu pārbaudes

Amerikas Savienotajās Valstīs 35 lielāko banku rīcībā ir pietiekami daudz naudas, lai tās izturētu iespējamu smagu ārēju finanšu satricinājumu apstākļos, liecina banku ilgtspējas pārbaužu rezultāti.

Konceptuāli atbalsta VDK dokumentu publisku pieejamību pētniecībai

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Par atrašanos darbā reibumā Saeima no amata atcēlusi Rēzeknes tiesas tiesnesi Arvi Garo

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atbalstījusi Rēzeknes tiesas tiesneša Arvja Garā atcelšanu no amata. Par tiesneša atcelšanu nobalsojis 71 deputāts, neviens neatturējās un nebija pret.

Lai paliktu Lielbritānijā, ES pilsoņiem prasīs atbilstību trim prasībām

Tiem Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri vēlēsies turpināt dzīvot Lielbritānijā pēc valsts izstāšanās no ES, būs jāaizpilda obligāti elektroniskie iesniegumi, sniedzot atbildes uz trim būtiskiem jautājumiem, pavēstījis britu iekšlietu ministrs.

Līgo svētkos gaidāms lietains un vēss, bet jaunnedēļ atkal sauss un karsts laiks

Piektdien un svētku brīvdienās laika apstākļus noteiks ciklonu darbība, tādēļ Līgo dienā vietām īslaicīgi līs, savukārt Jāņu dienā sagaidāms pat ilgstošs lietus. Laika apstākļi uzlabosies nākamajā nedēļā, kad atgriezīsies vasarīgs karstums.

Saeima ļauj KNAB uzsākt zaļzemnieka Kļaviņa mājas un auto kratīšanu

Saeimas deputāti deva atļauju uzsākt kratīšanu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Maršruts nedēļas nogalei: līgošana visā Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka šajā nedēļas nogalē visā Latvijā tiks sagaidīti Jāņi. Ja nu kādam vēl nav grandiozu plānu, kā pavadīt vienu no gada īsākajām naktīm, tad ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā maršrutā, kurš aizvedīs uz kādu zaļumballi visā Latvijā.

Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki - vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem. 

Atbalsta grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Mazinās administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem

Atvieglos administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem, kā arī viņus uzņemošajām izglītības un pētniecības iestādēm. To nosaka Saeimas trešajā lasījumā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā.

Par tālruņa izmantošanu pie stūres piemēros naudas sodu līdz 100 eiro

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas palielina administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Jaunākie komentāri