bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 23.01.2018 | Vārda dienas: Strauta, Grieta
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Valsts palīdzēs jaunajām ģimenēm

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: PantherMedia/SCANPIX

Latvijā jau šogad var tikt uzsākta valsts programma mājokļu kreditēšanas stimulēšanai. Ja plāns tiks īstenots, aptuveni tūkstotis jauno ģimeņu varēs saņemt garantijas hipotekārā kredīta pirmās iemaksas segšanai par kopējo summu 2 miljoni eiro.

Par nepieciešamību izstrādāt mehānismus hipotekāro kredītu tirgus atdzīvināšanai Saeima sāka runāt jau pirms gada. Tomēr vēl nesen visas šāda veida iniciatīvas atdūrās pret Finanšu ministrijas un to kontrolējošās partijas Vienotība nostāju – aizņēmējam nauda pirmajai iemaksai ir jāsakrāj pašam.

Punkts par valsts programmu mājokļa kreditēšanas stimulēšanai tika iekļauts jaunās Laimdotas Straujumas vadītās valdības deklarācijā. Tomēr darbs pie imigrācijas likuma grozījumiem ir ieildzis, tāpēc nācās meklēt citu finansējuma avotu. Brīvi līdzekļi 2 miljonu eiro apmērā tika atrasti nesen izveidotās attīstības institūcijas Altum kontos.

Šonedēļ priekšlikumu izskatīja un apstiprināja valdošās koalīcijas padome. Bet ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis paziņoja, ka atbalstītā programma tiks uzsākta jau šajā gadā. Tuvākajos mēnešos Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Finanšu ministriju izstrādās nepieciešamos normatīvos aktus, kuros tiks aprakstīts, kas un uz kādiem nosacījumiem varēs saņemt valsts atbalstu.

Saskaņā ar Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) aplēsēm, 14% jeb 100 tūkstoši Latvijas mājsaimniecību tuvākajos gados vēlētos uzlabot savus dzīves apstākļus. Taču iespēja veikt pirmo iemaksu ir tikai 3%. LKA padomnieks uzskata, ka atbalsta programmas radītais efekts varētu būt nenozīmīgs nepietiekoši lielā finansējuma dēļ. Spriežot pēc izskanējušajiem skaitļiem, viena ģimene vidēji varētu saņemt garantiju par summu 2 tūkstoši eiro, kas sedz pirmo iemaksu (10-20%) vien kredītiem ar kopējo apjomu 10-20 tūkstoši. Par šādu summu dzīvokli iegādāties var, taču vietās, kas ir vismaz 50 km attālumā no Rīgas. Lai gan jaunajām ģimenēm, kam nepieciešams mājoklis, arī tas ir labs variants.

Ostu «desmitā tiesa»

Savukārt Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padomes sēdē, kas arī notika šonedēļ tika apspriests jautājums, no kura brīža trīs lielākās Latvijas ostas sāks maksāt budžetā maksājumus par valsts īpašuma lietošanu. Līdz padomes sēdei tika plānots, ka Rīgas, Liepājas un Ventspils ostu pārvaldes pirmās iemaksas valsts budžetā sāks maksāt tikai 2015.gadā. Tomēr likumā par 2014.gada valsts budžetu norādīts: pēc likuma Par ostām grozījumu izsludināšanas (un tas noticis jau sen) Finanšu ministrs var reizi ceturksnī palielināt valsts izdevumu prognozi no ostām saņemto iemaksu apmērā. Tādējādi ministrijai šādas tiesības jau ir, un tā var pieprasīt no ostam iemaksas sākot ar aprīli.

Diskusijas dalībnieki vienojās par sekojošo: tuvāko nedēļu laikā Satiksmes ministrijas speciālisti izvērtēs dažādu struktūru slēdzienus un noskaidros vai jāiedarbina skaitītājs jau šī gada pavasarī vai vasarā, vai var pagaidīt līdz 2015.gadam, kad tiks apstiprinātas atskaites par ostu darbību šajā gadā.

Jaunā ostu nodokļu sistēma paredz, ka ostas atdod 10% no enkura, kanālu, tonnāžas nodevām no mazajiem kuģiem gan savām pašvaldībām, gan valstij (iepriekš iemaksas tika veiktas tikai pašvaldību budžetā). Tiek pieņemts, ka 90% no saņemtās summas valsts atgriezīs maksātājiem kā subsīdijas ostu padziļināšanai, akvatoriju uzturēšanai, bet 10% no šīm iemaksām tērēs valsts galvenajiem autoceļiem.

Dārgs prieks

Arī Ministru kabineta komiteja šonedēļ nesēdēja rokas klēpī salikusi. Komitejas sēdē tika nolemts, ka sākot ar 2020.gadu biodegvielas daļa automašīnu degvielā nedrīkst būt mazāka par 10%. Lēmums izraisījis nozares pārstāvju sašutumu, jo tika pieņemts bez viņu līdzdalības. Saskaņā ar Latvijas Biodegvielas asociācijas prezidenta Daumanta Znatnaja sacīto, pašlaik tiek gatavots rakstisks protests, jo likumdevēji nav apstiprinājuši nevienu no punktiem, kas netieši atbalstītu biodegvielas ražotājus.

Taču bez valsts atbalsta vietējā nozare neizdzīvos, apgalvo asociācijas prezidents. Un tas nozīmē, ka 2020.gadā prasīto degvielas piedevu nāksies iepirkt ārzemēs. Vienīgā rūpnīca Latvijā, kas vēl nodarbojas ar šādas produkcijas ražošanu ir Bio-Venta. Taču ņemot vērā, ka 2008.gadā rūpnīcas modernizācijai tika paņemti kredīti, bez investīcijām šī ražotne ilgi eksistēt nevarēs. Znatnajs arī izteica cerību, ka Ministru kabineta sēdē asociācijas viedoklis tomēr tiks ņemts vērā. Teorētiski iespējas ir: grozījumi vēl būs jāapstiprina ne tikai valdībā, bet arī parlamentā.

Biodegvielas industrijas attīstība 2003.-2010.gadā bija Latvijas valdības prioritāšu sarakstā. Šajā periodā valsts nozarē tiešo subsīdiju veidā ieguldīja 67,2 miljonus latu (89,57 miljonus eiro). Tika plānots, ka līdz 2010.gadam rūpnīcas saražos 75 tūkstošus tonnu biodegvielas. Faktiski saražotas tika 58 383 tonnas, no kurām 39 451 tonna tika eksportēta.

Kā pastāvēt krīzē

Un visbeidzot – Latvijas Ārpolitikas institūts (LAI) šonedēļ prezentēja rakstu krājumu Ekonomiskās ilgtspējas politika: Baltijas un Višegradas (Čehija, Slovākija, Ungārija, Polija) atbildes Eiropas ekonomiskajai krīzei. Uz prezentāciju Rīgā ieradās grāmatā publicēto rakstu autori – pētnieki no visām minētajām valstīm.

Kā norādīja LAI direktora vietnieks un krājuma redaktors Kārlis Bukovskis, problēmas, ar ko valstīm nācies sastapties, bijušas dažāda smaguma, tāpēc tām bijis nepieciešams atšķirīgs risinājums. Saskaņā ar viņa teikto, brīdī, kad daži izmantoja monetāros instrumentus, lai stimulētu eksportu (piemēram, Polija, kas devalvēja zlotu), citi bija spiesti piedalīties eirozonas partneru glābšanā (Slovākija, kas eirozonai pievienojās 2009.gadā).

Daļa valstu krīzes laikā ieviesa stingrus taupības pasākumus (Baltijas valstis un Ungārija), kamēr citas veica tikai nelielu izdevumu samazināšanu. Lai kompensētu valsts kases ienākumu samazināšanos, tās emitēja valsts obligācijas (piemēram, Lietuva), bet citas bija spiestas aizņemties no starptautiskajiem aizdevējiem (Latvija un Ungārija).

Ref:017.010.103.9854


Pievienot komentāru

Bildēs: Ne kases, ne pirkumu skenēšanas – ASV atver jauna veida pārtikas veikalu

E-tirdzniecības milzis Amazon Amerikas Savienotajās Valstīs vēris durvis veikalam, kur nav ne kases, ne arī pašapkalpošanās kases ar pirkumu skenēšanu, turklāt pircēji tiek mudināti: «Vienkārši ej ārā».

Ledus biezums Lielupē vietām sasniedz 15 centimetru

Ledus biezums Lielupē pie Staļģenes sasniedzis 12 centimetru, savukārt pie Kalnciema - 15 centimetru, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mērījumi. Turklāt nedēļas otrajā pusē - līdz ar atkusni un nokrišņiem - Latvijas upēs sāksies ūdens līmeņa kāpums, vietām tas var būt straujš.

SAB direktora apzagšanā apsūdzētajam vīrietim piespriež piecus gadus cietumā

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa pirmdien, 22.janvārī, piesprieda piecu gadu cietumsodu agrāk tiesātam vīrietim par Satversmes aizsardzības biroja direktora Jāņa Maizīša dzīvokļa un citu personu dzīvokļu apzagšanu. Tāpat vīrietim piemērotas 180 stundas piespiedu darba.

Latviju Phjončhanas Ziemas Olimpiskajās spēles pārstāvēs 35 sportisti

Latvijas Olimpiskās komitejas Izpildkomitejas sēdē pirmdien, 22.janvārī, tika apstiprināts Latvijas Olimpiskās komandas Phjončhana 2018 sastāvs startam XXIII Ziemas Olimpiskajās spēlēs, kas no 9. līdz 25.februārim notiks Dienvidkorejas pilsētā Phjončhanā.

Čehijā gaida sīvu prezidenta vēlēšanu izšķirošo kārtu

Čehijā šonedēļ gaidāma prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kur, kā noskaidrojuši sociologi, mazliet lielāks atbalsts gaidāms proeiropeiskajam akadēmiķim Jirži Drahošam, tomēr vēlēšanu pirmajā kārtā ar ievērojamu vairākumu uzvarējis pašreizējais čehu valsts galva Milošs Zemans.

Latvenergo: Šobrīd Latvija ir lielākā elektroenerģijas eksportētāja Baltijā

Latvija turpina eksportēt saražoto elektroenerģiju - pirmdien, 22.janvārī pulksten 10:00 tie bija 832 megavati. Īpaši intensīva izstrāde ir gan Daugavas hidroelektrostacijās, gan Rīgas termoelektrostacijās. Savukārt lielākais imports ir Lietuvā, kur tiek importēts tikpat, cik Latvija patērē, skaidro AS Latvenergo.

Nacionālajā Sporta padomē skatīs valsts sporta budžeta sadalījumu 2018.gadam

Otrdien, 2018.gada 23.janvārī, notiks Latvijas Nacionālās Sporta padomes sēde, kurā skatīs šā gada valsts budžeta programmas Sports sadalījumu, vēsta Izglītības un zinātnes ministrijā.

Plāno noteikt institūcijas, kuras būs tiesīgas apstrādāt Invaliditātes sistēmas datus

Plāno noteikt virkni institūciju, kurām būs tiesības apstrādāt Invaliditātes informācijas sistēmā iekļauto informāciju saistībā ar invaliditāti un prognozējamo invaliditāti.

Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas cenas Baltijas valstīs pieauga par vidēji 10%

Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas cenas Baltijas valstīs pieauga par vidēji 10%, bet Latvijā pieaugums bija nepilni 11%, aģentūru informē AS Latvenergo. Cenu kāpuma galvenais faktors bija NordBalt starpsavienojuma atslēgums nedēļas sākumā, tam turpinoties arī visas nedēļas gaitā.

Nedēļas laikā Kurzemē fiksēti 134 auto ar neatbilstošu riepu protektoru dziļumu

Nedēļas laikā Kurzemes reģionā pārbaudīti 2 827 transportlīdzekļi ar masu līdz 3,5 tonnām, savukārt administratīvo pārkāpumu protokoli noformēti 134 gadījumos. Liepājas pusē konstatēts mazākais riepu protektora dziļums - 0,79 mm, savukārt Talsu pusē - 1,49 mm.

LPS ģenerālsekretāre: Jāmazina ES pilsoņu dzīves apstākļu atšķirības

Kopš Latvija iestājās Eiropas Savienībā, iedzīvotāju skaits ir samazinājies par 14%, un būtiskāko samazinājumu radījusi darbspējīgo iedzīvotāju pārvietošanās ES ietvaros, austrumu reģionos iedzīvotāju skaits ir samazinājies pat par 23%. Tātad dzīves apstākļu harmonizācija ES reģionu starpā ir ļoti liels izaicinājums, komentē Latvijas Pašvaldību savienības ģenerālsekretāre Mudīte Priede.

Totalizators: Brieža uzvara būtu īsta sensācija

Jau šajā nedēļas nogalē sestdien, 27.janvārī, Arēnā Rīga norisināsies gada lielākais sporta notikums Latvijā - Mairis Briedis cīņā par WBC un WBO pasaules čempionu jostām sacentīsies ar ukrainieti Oleksandru Usiku, kas reizē arī būs Pasaules boksa Supersērijas pusfināls. Sporta totalizatori Brieža izredzes nevērtē spīdoši - Betsafe bukmeikeri norāda, ka viņa uzvara būtu liela sensācija.

RAKUS: Austrumu slimnīcā veikta unikāla plaušu operācija zemniekam no Latgales

Pagājušajā nedēļā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā Tuberkulozes un plaušu slimību centrs veikta īpaši sarežģīta operācija, kuras laikā vīrietim spēka gados veiksmīgi izoperēts ļaundabīgs plaušu audzējs, kas jau bija skāris elpvadu un augšējo dobo vēnu un atradās tuvu sirdij, vēsta slimnīcā.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā gada laikā pieaudzis par 3,1%

2017.gada decembrī, salīdzinot ar 2016.gada decembri, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir pieaudzis par 3,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 3,0%, savukārt eksportētajai produkcijai - par 3,3%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas augušas par 3,8 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm - par 2,9%.

Mājlopi jāaudzē labturības un ilgtspējas apstākļos, uzskata Igaunija

Lai arī pasaulē pieaug pieprasījums pēc dzīvnieku izcelsmes pārtikas precēm, ir jārūpējas arī par dzīvnieku labturību un lauksaimniecības ilgtspēju, tā uzskata Igaunijas lauku lietu ministrs Tarmo Tamms.

Tiesnešiem par nopietnākiem disciplinārpārkāpumiem varētu uzlikt pienākumu veikt ārkārtas atestāciju

Nākotnē tiesnešiem, kuri ir pieļāvuši nopietnākus disciplinārpārkāpumus, kā papildsodu varētu noteikt pienākumu veikt ārpuskārtas profesionālās darbības atestāciju, intervijā Latvijas Radio pauž Augstākās tiesas un Tieslietu padomes priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs.

Valsts policija Daugavpilī atsavina atpazīstamu smaržu viltojumus

Šī gada sākumā Valsts policija, veicot plānotās pārbaudes, Daugavpilī konstatēja tirdzniecību ar pasaulē populāru smaržu viltojumiem. Pārbaudes laikā tika izņemtas 99 pudelītes ar viltotām smaržām, kuru vērtība lēšama aptuveni 5 000 eiro apmērā.

Pabriks: Vēl lielāka ZZS dominance valdībā bremzēs Latvijas attīstību

Ja Zaļo un zemnieku savienība pēc Saeimas vēlēšanām iegūs vēl lielāku pārsvaru valdībā, tad nākotnē Latvijas attīstība tiks bremzēta, izriet no Eiropas Parlamenta deputāta Arta Pabrika paustā. «ZZS nekad nav izcēlusies ar ļoti aktīvu politiku, bet drīzāk pasīvu, konservatīvu, lēnu, un tas nav veids, kā Latvija var tikt ārā no trešās vietas Baltijā,» izteicās Pabriks.

Nodokļu reformas izaicinājums janvārī: Darbaspēka nodokļu aprēķins

2018.gads Latvijā ir sācies ar vēsturisku nodokļu reformu un konceptuālām izmaiņām, būtiski ietekmējot uzņēmēju, darba devēju un grāmatvežu ikdienas darbu.

Igaunijā informēs iedzīvotājus par rīcību dižķibeles vai kara gadījumā

Igaunija gatavo brošūru, lai izskaidrotu iedzīvotājiem, kā rīkoties ārkārtas situācijās vai kara gadījumā, pavēstījusi augsta armijas amatpersona.

Rīgas dome prēmē arī Barona ielas lietā apsūdzēto, ziņo de facto

Krišjāņa Barona ielas krimināllietā apsūdzētais Jānis Sprinģis ir ne vien saglabājis Būvdarbu vadības nodaļas vadītāja vietnieka amatu Rīgas domes Satiksmes departamentā, bet arī saņēmis prēmiju par labo darbu pagājušajā gadā. Departamenta direktors Emīls Jakrins teic, ka viņam neesot pamata apšaubīt Sprinģa godaprātu, jo darbinieks tagad esot pārdomājis visu savu dzīvi.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā gada sākumā - 1,217 miljardi eiro

Latvijā šogad janvāra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,217 miljardu eiro apmērā, kas ir par 3% mazāk nekā mēnesi iepriekš, liecina Valsts ieņēmumu dienesta dati.

Vācijas sociāldemokrāti pauž atbalstu sarunām ar Merkeles konservatīvajiem

Vācijā, kur četrus mēnešus pēc federālā parlamenta vēlēšanām joprojām nav izveidota valdība, koalīcijas sarunām ar kancleres Angelas Merkeles vadīto konservatīvo partiju tandēmu piekritusi Vācijas Sociāldemokrātiskā partija.

Līdz 1.februārim jādeklarē iedzīvotāju veiktie līzinga un/vai kredīta maksājumi

Līdz šī gada 1.februārim tiem nodokļu maksātājiem, kuri sniedz līzinga un kreditēšanas pakalpojumus, ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā informatīvā deklarācija par fiziskās personas - Latvijas Republikas rezidenta - veiktajiem līzinga un/vai kredīta un ar to saistīto procentu maksājumiem.

Latvijai ir cerības atgūt no klasiskā cūku mēra brīvas valsts statusu

Ir cerības, ka Latvija atgūs no klasiskā cūku mēra brīvas valsts statusu, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants.