bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 18.06.2018 | Vārda dienas: Madis, Alberts
LatviaLatvija

Ekonomikas dienasgrāmata. Vēl viena struktūra biznesa atbalstam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šonedēļ Latvijā noslēdzās vienotās attīstības finanšu institūcijas izveide: Saeima galīgajā lasījumā apstiprinājusi nepieciešamo likumprojektu.

Iemeslu jaunās struktūras izveidei paredz grozījumi ar steidzamības statusu likumā Par valsts un pašvaldību kapitāla daļām un kapitālsabiedrībām. Trešdien zaļo gaismu dokumentam deva Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija, bet ceturtdien ar 66 balsīm «Par» to apstiprināja parlaments. Izmaiņām jāstājas spēkā dienu pēc tam, kad tās būs izsludinājis valsts prezidents Andris Bērziņš.

Attīstības finanšu institūcija apvienos uzreiz trīs valsts struktūru: Latvijas Hipotēku un zemes bankas, Latvijas garantiju aģentūras un Lauku attīstības fonda funkcijas. Organizācija palīdzēs piesaistīt finansējumu uzņēmumiem, kas nevar saņemt kredītu bankā. Kā apgalvo valdība, līdz šim struktūrām, kas atbalstīja biznesu, trūka koordinācijas, un plānots, ka, izveidojot vienotu struktūru, šī problēma atkritīs. Tiesa gan, sākumā institūcija darbosies vien kā holdings, t.i. nākotnes «meitas» turpinās eksistēt šķirtā veidā. Saskaņā ar dažādām aplēsēm, jaunās struktūras rīcībā būs aptuveni 474 miljoni latu.

Jaunās organizācijas padomē ietilps pārstāvji no Finanšu ministrijas, Ekonomikas ministrijas, Zemkopības ministrijas, kā arī no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Pēc Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvju domām, institūcijā vajadzētu iekļauta arī biznesa pārstāvjus. Attīstības finanšu institūcijas akciju turētājs būs Finanšu ministrija, kura šobrīd atbild par Hipotēku banku. Sākotnēji apvienoto struktūru vēlējās kontrolēt arī Ekonomikas ministrija, kuras pakļautībā ir Latvijas garantiju aģentūra. Ilgu diskusiju rezultātā, Ekonomikas ministrija no savām pretenzijām atteicās.

Vai mums vajadzīgi investori?

Šajā nedēļā atkal aktualizējās jautājums par investoru vīzu programmu: Ekonomikas ministrijas Tautsaimniecības apsprieda priekšlikumus par nepieciešamajiem grozījumiem Imigrācijas likumā. Diskusijā piedalījās pārstāvji no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības un Latvijas Darba devēju konfederācijas.

Ekonomikas ministrija piedāvā papildināt esošo programmu ar punktu, kas uzliek par pienākumu ārvalstu investoram līdztekus nekustamā īpašuma iegādei, ieguldījumam kāda Latvijas uzņēmuma kapitālā vai noguldījumam bankā, ieguldīt arī noteiktu summu valsts ekonomiskās attīstības fondā.

Uzņēmēji kopumā uzskata šo programmu par ļoti veiksmīgu. Kā BNN jau iepriekš ziņoja, pēc dažiem aprēķiniem, ārzemju investori nodrošina 0.5% – 1% no Latvijas IKP. Sanāksmē puses vienojās par to, ka uzņēmējdarbības organizācijas mēneša laikā sagatavos savus priekšlikumus grozījuma tekstam.

Lauciniekus «pievilks» Eiropas līmenim

Tāpat šonedēļ Saeimas tautsaimniecības komisija izskatīja Latvijas Lauku attīstības programmu 2014.-2020.gadam. Neskatoties uz ievērojamiem Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (EAFRD)finanšu ieguldījumiem (no 2007.gada kopējie ieguldījumi sasniedz 973 miljonus eiro), mūsu lopkopjus, dārzeņu un graudaugu audzētājus Eiropas kolēģi ražībā un darbības efektivitātē joprojām uzskata par atpalikušiem. Tā, saskaņā ar Eurostat datiem par 2010.gadu (jaunāki dati nav pieejami), Latvijas vidējā lauksaimnieka viena darbaspēka atdeve bijusi par 67% mazāka nekā vidēji ES. Gada laikā viņš saražojis produkciju par 10 tūkstošiem eiro, kamēr viens lietuvietis par 13 tūkstošiem eiro, igaunis – par 23 tūkstošiem eiro, un saraksta pašā augšā esošais beļģu zemnieks – par 122 tūkstošiem eiro. Un tas, pie nosacījumiem, ka 2011.gadā Eiropas subsīdijas veidoja 31% no Latvijas lauksaimniecībā saražotā, un tas ir 1 miljards eiro.

Iemesls ir zemes neracionāla izmantošana. Zemkopības ministrija grasās situāciju labot, palielinot to lauksaimnieku skaitu, kas piegādā produkciju tirgum. Viņu apmācībai un konsultēšanai septiņu gadu laikā plānots tērēt pieticīgu summu – 18,5 miljonus eiro. Toties subsīdijas pamatlīdzekļu (tehnikas un zemes) iegādei ir daudz iespaidīgākas: šiem mērķiem tiek rezervēti 513,6 miljoni eiro.

Pasaules tirgū konkurētspējīgi ir Latvijas graudi, kartupeļi, piena un gaļas produkcija. Šīs nozares piedāvāts attīstīt vispirms. Valsts piesaistīs ES līdzekļus arī bioloģisko saimniecību paplašināšanai, ņemot vērā, ka Latvija ir viena no «zaļākajām» ES valstīm. Programmām, kuru nosaukumā ietilpst «Bio», tiek rezervēts 141 miljons eiro. Vēl uz 64 miljoniem eiro var pretendēt tie, kas likmes liek uz neskartas apkārtējās vides saglabāšanu un ekotūrismu. Kopumā nākošā plānošanas perioda septiņos gados Latvija lauksaimniecības dažāda veida atbalstam cer saņemt no Briseles 1,521 miljardu eiro.

Samazinās virsstundas

Visbeidzot Saeimā nonākuši daudzie grozījumi Darba likumā, kas savu ceļu caur varas gaiteņiem uzsāka šī gada pavasarī. Drīzumā tos sāks skatīt Saeimas Sociālo un darba lietu komiteja. Pēc Labklājības ministrijas domām, lai efektīvāk cīnītos ar ēnu ekonomiku, izmaiņas ir nepieciešamas. Tas tiks darīts ar papildinājumu likuma 40.pantā: «Darba devējam ir pienākums nodrošināt noslēgto darba līgumu uzglabāšanu un to uzrādīšanu pēc uzraudzības un kontroles institūciju pieprasījuma.»

Tādējādi plānots novērst visnotaļ plaši izplatīto praksi, kad inspektoram ierodoties uz pārbaudi tiek paziņots, ka līgums glabāja mājās pie īpašnieka un tiek solīts uzrādīt minēto dokumentu nākošajā dienā. Iegūtais laiks tiek izmantots līguma sastādīšanai un vainīgais izvairās no likumā paredzētā soda.

Otrs grozījums skar virsstundu uzskaiti. Šobrīd spēkā esošajā likumā paredzēts, ka četru mēnešu laikā virsstundu skaits var sasniegt 144 stundas, bet Labklājības ministrija piedāvā izmainīt uzskaites sistēmu: virsstundu darbs nedrīkst pārsniegt astoņas stundas nedēļā, ko aprēķina to pašu četru mēnešu periodā.

Uzņēmējus jautājums par virsstundām patiešām satrauc. Šobrīd katra nostrādātā virsstunda tiek apmaksāta pēc dubultās likmes. Latvijas Darba devēju konfederācija piedāvā samazināt minimālo piemaksas izmēru no 100% un 50%, kā tas jau ir Lietuvā un Igaunijā. Turklāt, tā uzstāj, lai likumdevēji ļautu pusēm vienoties par piemaksas kompensēšanu ar atpūtu, vēl jo vairāk tāpēc, ka darbinieki bieži vien paši dod priekšroku šādai atlīdzībai. Konfederācija savus priekšlikumus jau nosūtījusi Saeimai.

Ref.103.000.103.2036


Pievienot komentāru

Pēta saikni starp noslepkavoto Bunku un bezvēsts pazudušo uzņēmēju Bojāru

Valsts policijas izmeklētāju redzeslokā ir iespējama saistība starp noslepkavoto maksātnespējas administratoru un advokātu Mārtiņu Bunku un bezvēsts pazudušo uzņēmēju Andri Bojāru, apliecina policijas pārstāve Ilze Jurēvica.

Šajā nedēļā karstākais laiks būs pirmdien ar +29 grādiem

Šīs nedēļas sākumā Latvijā ieplūdīs nedaudz vēsāks gaiss un pakāpeniski pastiprināsies vējš, kas pūtīs no rietumu puses. Valsti šķērsos atsevišķas gubu-lietus mākoņu zonas, līdz ar to daudzviet arī nedaudz uzlīs. Pirmdiena būs nedēļas karstākā diena – gaiss vēl daudzviet iesils līdz pat +23...+26 pēc Celsija.

Nedēļa Lietuvā. Dzelzceļa pārvadātājs pievienojas Eiropas dzelzceļa sistēmai Interrail

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmums Lietuvos Geležinkeliai ir pirmais no līdzīgiem uzņēmumiem Baltijā, kas pievienojies Eiropas dzelzceļa sistēmai Interrail, kas pasažieriem ļauj iegādāties lētākas biļetes braucieniem ar vilcienu lielākajā daļā Eiropas valstu.

BNN nedēļas apkopojums: Cīņa par Rasnača atlaišanu. ABLV Bank pašlikvidācija. Reputācija «lembergos»?

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Virzība ; Darījums; Jautājums; Dīvainība.

Maršruts nedēļas nogalei: Jēkabpils pilsētas svētki un futbols

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo garo brīvdienu pavadīšanai.

Kuldīgas novadā ilgstošā sausuma dēļ jau likvidē mājlopus

Kuldīgas novada pašvaldība rosina Ministru kabinetam izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā, jo ilgstošā sausuma dēļ, trūkstot lopbarībai, jau tiek likvidēti mājlopi, informē Kuldīgas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Signeta Lapiņa un Kuldīgas novada lauksaimnieki.

VID vadītāju sāks meklēt jūlija sākumā ar citu personāla atlases kompāniju

Valsts ieņēmumu dienesta vadītāja amata konkursu plānots izsludināt jūlija sākumā ar nelielām izmaiņām konkursa vērtēšanas komisijas sastāvā un ar citu personāla atlases kompāniju, vienojušies finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola un Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Par viltotu dokumentu izmantošanu Kazahstānas pilsonis sodīts ar 2'000 eiro

Pasienes pagastā  ceturtdien, 14.jūnijā, aizturēts viens Kazahstānas pilsonis ar viltotu Rumānijas transportlīdzekļa vadītāja apliecību, informē Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Stratēģiskās attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas galvenā inspektore Kristīne Pētersone.

Likvidēts ugunsgrēks Ādažu poligonā

Ceturtdienas, 14.jūnija, vakarā izdevies likvidēt ugunsgrēku Ādažu poligonā, apstiprināja Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis.

Restorānu tīkls Vairāk saules darbību plāno atsākt sestdien

Restorānu tīkls Vairāk saules darbību plāno atsākt sestdien, informē uzņēmuma pārstāvji.

Eurostat: Latvijā pirmajā ceturksnī bijis straujāks darbaspēka izmaksu pieaugums nekā ES un eirozonā vidēji

Vidējās stundas darbaspēka izmaksas Latvijā šogad pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar janvāri–martu pirms gada, pieauga par 11,2%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji.

Pāvilostas «māja-kuģis»: būvi pārvietos ārpus aizsargjoslas; pa ūdeni gan nevedīs

Pāvilostas novada Ulmales stāvkrastā esošo «māju-kuģi» tās īpašnieks Argods Lūsiņš pa jūru prom tomēr nevedīšot, bet esot pašvaldībai solījis to līdz 1.jūlijam pārvietot ārpus krasta kāpu aizsargjoslas, informēja Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons.

Bankā: Pieaug automašīnu salonu logu bojājumu skaits, zaudējumi līdz 1 300 eiro

Līdz ar siltā laika iestāšanos palielinās automašīnu salona logu bojājumu skaits, liecina Swedbank apdrošināšanas dati.

Nosoda Sīrijas lēmumu atzīt Gruzijas separātisko reģionu neatkarību

Baltijas Asambleja stingri nosoda Sīrijas lēmumu atzīt Gruzijas separātisko reģionu Abhāzijas un Dienvidosetijas neatkarību, piektdien, 15.jūnijā, uzsvēra BA Latvijas delegācijas vadītājs Jānis Vucāns.

Centrālo banku darba stils mainījies. Latvijas Bankas ekonomista secinājumi pēc ECB Padomes sēdes

Aizvadītā Eiropas Centrālās bankas Padomes sanāksme Rīgā bija tas gadījums, kad tika veidotas nākotnes gaidas. Monetārās politikas likmes šajā sanāksmē netika mainītas, ko neviens arī negaidīja, tajā pašā laikā publiskotā informācija ļauj izdarīt dažus secinājumus par ECB Padomes nākotnes izaicinājumiem.

Opozīcijas politiķi aicina SAB pārbaudīt Dūklava tiesības strādāt ar valsts noslēpumu

Opozīcijas politiskais spēks – Latvijas reģionu apvienība –  iesniegusi Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizītim pieprasījumu izvērtēt zemkopības ministra Jāņa Dūklava tiesības strādāt ar valsts noslēpumu.

Ilgstošā sausuma dēļ Ventspils novadā lūdz izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā

Ilgstošā sausuma dēļ Ventspils novada dome lūgusi Ministru kabinetu Ventspils novada administratīvajā teritorijā izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā.

Rinkēvičs: Gērnsijā dzīvojošie latvieši nedrīkst kļūt par Brexit «ķīlniekiem»

«Gērnsijā dzīvojošie un strādājošie Latvijas valstspiederīgie nedrīkst kļūt par Brexit «ķīlniekiem»,  uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Izsludināta pieteikšanās nogalinātā Bunkus mantojumam

Zvērināta notāre Ingūna Bobrovska ir izsludinājusi mantojuma atklāšanos un uzaicinājusi pieteikties visus mantiniekus, kreditoros, kā arī citas personas, kurām ir tiesības uz noslepkavotā maksātnespējas administratora un advokāta Mārtiņa Bunkus mantojumu.

Vispirms jāsaprot, cik izmaksā valstij nepieciešamais pakalpojums, un tad jāpiešķir nauda, tā Valsts kontrolē

Finansējums laboratoriskajiem izmeklējumiem pārtikas un veterinārās uzraudzības, kā arī zivju resursu saglabāšanas jomā joprojām tiek piešķirts, pamatojoties uz vēsturiskiem datiem. Zemkopības ministrijas īstenotajā finanšu vadībā ir trūkumi, kas ļauj  tās padotībā esošajam zinātniskajam institūtam BIOR budžeta līdzekļus tērēt pēc inerces, daļu izlietojot iepriekš neplānotiem mērķiem. To revīzijā secina Valsts kontrole.

ECB pārstās miljardu iepludināšanu eirozonā ekonomikas «stutēšanai»

Eiropas Centrālā banka paziņojusi, ka 2018.gada decembrī noslēgs tās kvantitatīvās stimulēšanas programmu, kuras ietvaros eirozonas tautsaimniecībā, iepērkot obligācijas, ik mēnesi tiek iepludināti 30 miljardi eiro.

Ceļu remontdarbi turpinās – atsevišķos posmos jārēķinās ar ilgāku braukšanas laiku

Plānojot nedēļas nogales braucienus, autovadītājiem jārēķinās, ka visā valsts autoceļu tīklā rit aktīva būvdarbu sezona un ir ieviesti satiksmes ierobežojumi. Piektdienas, 15.jūnija, pēcpusdienā autobraucējiem jārēķinās ar to, ka Pierīgā, kā arī Jūrmalas un Saulkrastu virzienā satiksme var būt palēnināta.

Pierīgā: Katra otrā vidusskola nespēs izpildīt kritēriju par 22 bērniem klasē

Katra otrā Pierīgas pašvaldības vidusskola nespēs sasniegt 22 bērnu skaitu klasē, šādu viedokli pauž Pierīgas pašvaldību apvienības valdes priekšsēdētājs un Ādažu novada mērs Māris Sprindžuks.

Ungārijā notiesā cilvēkkontrabandistus par 71 cilvēka bojāeju gaļas furgonā

Tiesa Ungārijā saistībā ar 71 migranta nosmakšanu slēgtā kravas furgona kravas kastē 2015.gadā atzinusi četrus vīriešus par vainīgiem cilvēkkontrabandā un piespriedusi tiem 25 gadus cietumā.

Par nepiesprādzēšanos ar drošības jostu paredz uzlikt naudas sodu līdz 70 eiro

Saeimas Juridiskā komisija trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz palielināt administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.