bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 19.01.2018 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

Ekonomisti: Apstrādes rūpniecība «sit pušu» rekordus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Apstrādes rūpniecības ražošanas apjomi augustā pieauga par 12,1%  gada izteiksmē. Tas ir ne tikai straujākais kāpums šogad, bet tik spēju ražošanas apjomu kāpumu nebijām redzējuši kopš 2012.gada augusta, norāda Swedbank ekonomiste Agnese Buceniece.

Savukārt Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš norāda, ka pēdējos 15 gados tik straujš kāpums rūpniecībā bieži nav novērots un «tas lielā mērā izskaidro, kādēļ mūsu nesen veiktajā Citadele Index pētījumā rūpniecība bija pārliecinoši optimistiskākā Latvijas tautsaimniecības nozare šobrīd. Šī ir arī laba ziņa Latvijas reģioniem, jo rūpniecība vairāk atrodas ārpus Rīgas un līdz ar to izaugsmei reģionos šogad vajadzētu būt straujāka nekā galvaspilsētā.»

Komentējot rūpniecības datus, Swedbank ekonomiste norāda, ka pieaugums ir vērojams visās lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs. Produkcijas kāpumu galvenokārt veicina augošais ārējais pieprasījums, kas atspoguļojas eksporta pieaugumā. Arī vietējais tirgus ir nedaudz sarosījies līdz ar iedzīvotāju vidējo ienākumu pieaugumu.

Turpinot, viņa saka, ka šī gada augusta sniegumu spodrināt ir līdzējis arī bāzes efekts, proti, vairākās nozarēs tieši pērna gada augusts ir bijis diezgan vājš. Tā šī gada augustā negaidīti strauji pieaudzis, piemēram, koksnes un koka izstrādājumu (+10,95), kā arī gatavo metālizstrādājumu ražošana (+34,9%). Tik straujš kāpums, visticamāk, ir viena mēneša svārstības un tādus pieauguma tempus nākamajos mēnešos neredzēsim.

Kā atzīmē Āboliņš, rūpniecības straujā izaugsme šogad lielā mērā saistīta ar visnotaļ pozitīvo ekonomisko situāciju pasaules ekonomikā. Visās lielākajās pasaules ekonomikas šobrīd vērojamas pozitīvas izaugsmes tendences, starptautiskā tirdzniecība pēc vairāk gadu stagnācijas atkal aug un ekonomikas noskaņojums Eiropā sasniedzis augstāko līmeni kopš 2007.gada.

«Tas viss veicina pieprasījumu pēc Latvijā precēm un papildus tam arvien aktīvāks kļūst arī vietējais tirgus. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija, augustā rūpniecības apgrozījums vietējā tirgū audzis par 15,2%, kas atspoguļo gan būvniecības atkopšanos no pērnā gada krīzes, gan kopumā augošos iekšējo pieprasījumu,» skaidro Āboliņš.

Vienlaikus Swedbank ekonomiste min, ka apstrādes rūpniekiem šī gada pirmie astoņi mēneši ir bijuši ļoti veiksmīgi. Produkcijas izlaide bija par 8,5% augstāka nekā pērn. Arī ražotāju cenas ir augušas, palīdzot audzēt ieņēmumus. Uzņēmumu aptaujas rāda, ka jauno pasūtījumu apjomi pieaug, kas liecina, ka izaugsme turpmākajos mēnešos arī būs gana laba.

Tomēr augstā jaudu noslodze un darbaspēka trūkums neļaus ilgstoši kāpināt apjomus. Ražotājiem jāturpina investēt efektivitātes uzlabošanā un darbaspēka produktivitātes celšanā. Uz gada beigām produkcijas izlaides pieauguma tempi, visdrīzāk, sāks noplakt bāzes efektu dēļ – līdz ar ārējā pieprasījuma pieaugumu apstrādes rūpniecības sniegums sāka uzlaboties pērnā gada nogalē, iesaka Buceniece.

Tāpat viņa norāda, ka gan apstrādes rūpniecības, gan mazumtirdzniecības dati par jūliju un augustu liecina, ka plašā un straujā ekonomikas izaugsme trešajā ceturksnī turpinājās un, iespējams, pat paātrinājās salīdzinājumā ar gada pirmo pusi.

Runājot par to, kas notiks tuvāko mēnešu laikā, Āboliņš saka, ka īstermiņa indikatori pagaidām neliecina par kādām būtiskām izmaiņām ārējā ekonomiskajā vidē, tādēļ labus izaugsmes rādītājus rūpniecībā redzēsim arī gada atlikušajos mēnešos un apstrādes rūpniecības izaugsme šogad varētu būt tuvu 10%.

«Tik straujš kāpums liek domāt, ka vismaz šobrīd nozarei nav problēmas ar konkurētspēju, jo spējam izmantot ārējo tirgu sniegtās iespējas, taču darbaspēka pieejamība pakāpeniski kļūst par arvien lielāku problēmu. Straujais algu kāpums, relatīvi augstais strādājošo vecums atsevišķās nozarēs un jauno darbinieku trūkums, kā arī strauji augošais pieprasījums būvniecības nozarē, kas draud atkal pārvilināt darbiniekus no rūpniecības, būs nopietns izaicinājums Latvijas ražotājiem un ekonomikai kopumā. Tādēļ uzņēmumiem ar steigu jādomā par investīcijām produktivitātē, lai darīt vairāk ar mazāk cilvēkiem un būtu iespējams nopelnīt straujo algu kāpumu,» atzīmē Citadele ekonomists Āboliņš.

Ref: 225.000.103.2272


Pievienot komentāru

Čigāne: Izaugsmes laiks ir īstais brīdis reformām

Strukturālās reformas Latvijā jāveic bez liekas kavēšanās. Latvijai jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās un tās jāīsteno jau tagad, piektdien, 19.janvārī, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Pieaudzis policijas lēmumu skaits par varmākas nošķiršanu no upura

Pērn Valsts policija pieņēma 695 lēmumus par varmākas nošķiršanu no upura, kas ir par gandrīz četrām reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 184 šādi lēmumi, informē policijas pārstāve Kristīne Lāce-Štrodaha.

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

VUGD atgādina: Šobrīd atrasties uz ledus ir ļoti bīstami

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

Ukrainas lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, uzskata FM

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

KP: Iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt karteļu pazīmes

Konkurences padome vērš uzmanību uz iepirkumu rīkotāju iespējām pirmajiem pamanīt aizdomīgas sakritības pretendentu piedāvājumos, kas var liecināt par iespējamām uzņēmumu aizliegtām vienošanām. Šādos gadījumos iepirkumu rīkotājiem ir būtiski nepalikt vienaldzīgiem, bet gan par sakritībām ziņot KP.

Lielu izmaksu dēļ mākslīgā ledus slidotavu Bauskā šogad neierīkos

Mākslīgā ledus slidotava, kas Bauskā darbojās pagājušajā ziemā, šogad pilsētā lielu izmaksu dēļ netiks ierīkota.

Alkohola pārdevējus Igaunijā pārbaudīs mazie «policisti»

Lai atrastu pārdevējus, kuri nepilngadīgajiem nelikumīgi pārdod alkoholu vai tabakas izstrādājumus, policija Igaunijā turpmāk drīkstēs darbā iesaistīt nepilngadīgos, kuru uzdevums būs mēģināt nopirkt neatļautās preces.

Patēriņam Latvijā nodoto cigarešu skaits pērn 11 mēnešos samazinājies par 1,4%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā kopumā nodoti 1,757 miljardi cigarešu, kas ir par 25,642 miljoniem cigarešu jeb 1,4% mazāk nekā 2016.gada 11 mēnešos.

PVD: Biodrošības prasībām Latvijā neatbilst 5-6% mājas cūku novietņu

 Biodrošības prasībām patlaban neatbilst 5-6% no kopējā mājas cūku novietņu skaita Latvijā un tas nozīmē, ka vairums cūkkopju attiecīgās prasības ievēro, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ekonomists: Svarīgākajai reformai jānotiek cilvēku galvās

«No biznesa skolā mācītajām psiholoģijas gudrībām man vislabāk palikusi prātā iekšējās/ārējās kontroles punkta ideja. Ir cilvēki, kuri tic, ka viņi paši nosaka savu likteni, un ir tādi, kuri domā, ka to nosaka ārēji spēki. Man ir ļoti lielas aizdomas, ka Latvijā cilvēki savas veiksmes vai neveiksmes izskaidro ar ārējiem apstākļiem daudz lielākā mērā nekā Šveicē vai citā ilgāk brīvību baudījušā valstī,» komentē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā

Latvijas valsts un pašvaldību budžetu plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā, Rīta panorāmā pauž Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pērn 11 mēnešos Latvijā saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu

Pērnā gada 11 mēnešos Latvijā saražoti 51,52 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada 11 mēnešiem, pērn saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu, liecina VID apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sola lielākas algas strādājošajiem un atbalstu Latvijas rūpniecībai

«Ekonomikas ministrijas prioritātes 2018.gadā ir lielākas algas strādājošajiem un atbalsts Latvijas rūpniecībai. Latvijas simtgades gadā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsajūt gan valsts, gan savas personīgās labklājības celšanās,» sola ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Tallinas-Helsinku tuneļa iecerei trūkst ambīciju, tā «Dusmīgo putnu» izstrādātājs

Kamēr Somija un Igaunija kaļ plānus zemūdens tunelim starp Tallinu un Helsinkiem, ko varētu īstenot 2030.gados, somu datorspēļu veidotājs Tallinā iepazīstinājis ar ieceri, kas paredz šādu būvi pabeigt jau 2024.gadā.

Skycop: Aviopasažieriem ir tiesības zināt, kas slēpjas aiz iemesla «ārkārtas apstākļi»

Patērētāju uzraudzības biedrības Wich? datu analīze atklāj, ka Lielbritānijā vidēji katrs ceturtais lidojums, kas sasniedz savu galamērķi, ir kavējies. «Ārkārtas apstākļi» kļuvuši par aviosabiedrību iecienītāko attaisnojumu, lai izvairītos no kompensāciju izmaksāšanas, taču patiesā kavēšanās iemesls esot citādāks

Ždanoka biedē krievvalodīgos vēlētājus teju zem Kubas revolūcijas saukļiem

Politiķe Tatjana Ždanoka, atgriežoties Latvijas politikā, plāno organizēt spēcīgu pilsonisko pretošanos iecerētajām izglītības reformām, cilvēkus pulcējos zem saukļiem Tagad vai nekad vai Tēvzeme vai nāve, kas izmantots Kubas revolūcijā.

ASV biržu indeksi krītas pēc bažām par valdības darba apturēšanu

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 18.janvārī, kritās un saruka arī ASV dolāra vērtība, jo investoru noskaņojumu ietekmēja bažas par iespējamu ASV valdības darba apturēšanu.

Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu ieviest maksu tikai par receptes izrakstīšanu

Veselības ministre Anda Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu piemērot samaksu tikai par receptes izrakstīšanu, bet varētu rosināt diskusiju par attālinātās konsultācijas apmaksu.

Latvenergo: Pēdējos trīs gados elektroenerģijas cena kritusies par 30%

Pēdējos gados Latvijā ir strauji kritusies elektroenerģijas cena. No 2014. līdz 2017.gadam vidējā elektrības cena Nord Pool biržā ir kritusies par 30%, ļaujot samazināt galalietotāju izmaksas, vēsta AS Latvenergo.

«Agresorvalsts» Krievija: Ukraina «aprok» Minskas nolīgumus par konflikta izbeigšanu

Saistībā ar Ukrainas austrumos notiekošo karu tās Augstākā rada pieņēmusi Donbasa reintegrācijas likumprojektu, kur Krievija atzīta par agresorvalsti, uz ko Maskava atbildējusi, ka Ukraina šādi vēršas pret Minskas miera nolīgumiem.

EY pētījums: Par komercbanku prioritātēm pasaulē kļūst kiberdrošība

Gada laikā banku prioritātes mainījušās no reputācijas un darbības risku vadības uz datu drošības jautājumiem, secina Jaunākais EY banku nozares vispasaules pētījums EY Global Banking Outlook 2018.