bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 27.05.2018 | Vārda dienas: Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris
LatviaLatvija

Ekonomisti brīdina par Latvijas darba tirgus pārkaršanas riskiem tuvākajos gados

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUŠogad un nākamgad Latvijas ekonomikai prognozējama diezgan strauja izaugsme – ap 4-5% gadā. Eksporta un investīciju kāpums kļūs spēcīgāks, uzlabojoties ārējam pieprasījumam, prognozē Swedbank ekonomisti.

Algu un nodarbināto skaita pieaugums balstīs mājsaimniecību patēriņu. Bezdarbs turpinās samazināties, inflācija būs mērena. Bet šāda šķietami komfortabla un bezrūpīga izaugsme slēpj būtiskus vidēja termiņa riskus. Galvenais no tiem ir darba tirgus pārkaršana – Latvijai šādi riski var kļūt akūtāki 2016.gadā, bet, iespējams, jau pat 2015.gada otrajā pusē, jaunākajā Swedbank makroekonomikas apskatā brīdina bankas eksperti.

Darba tirgus pašlaik ir galvenais risks ilgtspējīgai izaugsmei. Ja tas uzkarst, proti, algas aug krietni ātrāk par ražīgumu, sākumā tas palielina patēriņu un uzdzen straujāku iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmi. Tomēr, ja algu kāpums ilgstoši ir straujāks par ražīguma kāpumu, tas samazina konkurētspēju un rada straujas korekcijas risku. Proti, izmaksām augot, konkurētspējai sarūkot un eksportam sākot stagnēt, mazināsies iedzīvotāju optimisms un gatavība tērēt, kā arī uzņēmēju vēlme investēt, tā sabremzējot ekonomiku. Darba tirgum uzkarstot, tuvākajos pāris gados Latvijas IKP izaugsme var izrādīties arī krietni straujāka par 4-5%, bet tai, visticamāk, sekotu krasa sabremzēšanās.

«Algu kāpums ir nepieciešams, lai uzlabotu dzīves kvalitāti un mazinātu emigrāciju, bet tam ir jābūt nopelnītam. Nenopelnīts jeb ar ražīguma kāpumu nesegts algu kāpums nozīmē augošas izmaksas uzņēmējiem, kas samazina viņu konkurētspēju un izraisa finansiālas problēmas. Rezultātā, visticamāk, būs jāmazina darbinieku skaits un bezdarbs kāps. Uzņēmumi to apzinās un investē ražīguma paaugstināšanā, bet ne viss ir uzņēmēju pašu spēkos. Mūsuprāt, efektīvs veids, kā mazināt pārkaršanas risku, ir īstenot strukturālas reformas, kas veicina darba ražīguma kāpumu. Izaugsmes gadi ir īstais laiks reformu īstenošanai, jo tad tās nav tik sāpīgas. Diemžēl pašlaik strauja izaugsme un vēlēšanu tuvums mazina politiķu vēlmi šādas reformas īstenot. Tas nozīmē, ka nelīdzsvarotība darba tirgū pakāpeniski pieaugs,» saka ekonomiste Lija Strašuna.

Pasaulē un Eiropā izaugsme pakāpeniski kļūst spēcīgāka, noskaņojums uzlabojas, procentu likmes vēl samērā ilgi būs zemas. Tāpēc Latvijas ekonomikas izaugsmi tuvākajos pāris gados arvien vairāk balstīs eksports – gan tiešā veidā, eksporta apjomam augot līdz ar spējāku ārzemju pieprasījumu, gan netieši, jo tā kāpums stimulēs investīcijas. Mājsaimniecību patēriņa pieauguma tempu nedaudz piebremzēs inflācija, bet mājsaimniecības pelnīs un tērēs vairāk. Šogad mājsaimniecību patēriņš, visticamāk, vēl augs nedaudz straujāk par eksportu, bet 2015.gadā eksports atkal izrausies priekšā.

2013.gada 3.ceturksnī eksporta apjoms bija mazāks nekā pirms gada, bet kritums ir īslaicīgs. Proti, tas lielā mērā atspoguļo 2012.gada rekordaugstās graudaugu ražas un Liepājas metalurga darbības apturēšanu pērn pavasarī. Tikmēr pārējo preču grupu eksports vairumā gadījumu ir turpinājis augt. Palielinās arī pakalpojumu eksports, jo kravu pārvadājumu kritumu kompensē tūrisma un komercpakalpojumu kāpums. Proti, pašlaik situācija eksporta jomā vēl joprojām ir diezgan laba, skaidro ekonomisti.

Kā jau iepriekš Swedbank ekonomisti brīdināja, investīciju aktivitāte pērn bija ļoti vārga. 2014.gadā investīcijām vajadzētu pieņemties spēkā (īpaši privātajā sektorā) divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, nepieciešamība investēt ir liela, ko nosaka tādi faktori kā augsta jaudu noslodze, nepieciešamība attīstīt infrastruktūru un kāpināt ražīgumu, lai mazinātu algu spiedienu uz izmaksām un konkurētspēju. Otrkārt, uzņēmumiem ir iespējas investēt – parādu slogs ir sarucis un noguldījumu apjoms ir audzis, ienāk atmaksas par iepriekšējā perioda Eiropas Savienības (ES) fondu projektiem, procentu likmes ir zemas. Bet 2015.gadā investīciju pieaugums nedaudz pierims, jo uzņēmumi atliks investīcijas, gaidot jaunā ES fondu plānošanas perioda finansējumu.

Latvijā bezdarbs turpinās sarukt, uzņēmumiem būs arvien grūtāk atrast darbiniekus, algas augs, bet pāris tuvākajos gados konkurētspēju tas vēl krasi nepasliktinās. Pērn vidējā reālā bruto alga auga nedaudz straujāk par ražīgumu, bet konkurētspēja saglabājās samērā laba un nodarbinātība turpināja augt. Gaidāms, ka nākamajos divos gados nodarbināto skaits turpinās augt par 1,5-2% gadā. Darba meklētāju īpatsvars 2015.gadā jau pastāvīgi saruks zem 10%, un spiediens celt algas palielināsies. Vidējā bruto alga tuvākajos pāris gados varētu augt par 6-7% gadā (šogad daļēji arī minimālās algas palielinājuma dēļ).

Tuvākajos pāris gados inflācija, visticamāk, būs mērena un galvassāpes neradīs, jo pakāpeniski augošu vietējo faktoru spiedienu uz cenām ierobežos labvēlīga izejvielu cenu dinamika pasaulē. Zemāki dabasgāzes un apkures tarifi (dēļ zemākām naftas cenām pasaulē) daļēji kompensēs elektrības tarifu kāpumu un Rīgas ūdens plānoto tarifu kāpumu vasaras sākumā. Pārtikas cenu kāpums gaidāms mērens, pateicoties samērā labvēlīgām cenu izmaiņām pasaulē.

Šogad inflācija Latvijā būs ap 2,5%. 2015.gadā patēriņa cenu kāpums būs mazliet straujāks (tai skaitā, vājinoties eiro vērtībai pret ASV dolāru), tomēr tas tik un tā būs zem 3%.

«Attiecībā uz pasaules ekonomiku kopumā saglabājam piesardzīgi optimistisku skatu, prognozējot, ka nākamajos divos gados izaugsme pieņemsies spēkā un tuvosies 4%. Lai gan pērn bija daudz falšstartu, gada nogales datos redzams, ka izaugsme kļūst spēcīgāka. Taču dinamika nav vienmērīga. Turpmākajos divos gados samērā spēcīgu izaugsmi piedzīvos vien dažas, bet lielas ekonomikas (ASV, Lielbritānija un Vācija), kamēr daudzas citas joprojām cīnīsies ar recesiju vai lēnu izaugsmi,» stāsta bankas ekonomists Mārtiņš Kazāks.

Pašlaik Eiropas Centrālā banka (ECB) ir nogaidošā pozīcijā un, pēc ekonomistu domām, visticamāk, saglabās bāzes likmi 0,25%, bet, ja inflācija turpinās sarukt, tiks ieviesti jauni atbalsta pasākumi. Daudz kas atkarīgs no banku savienības izveides, no banku stresa testu rezultātiem un tam sekojošas rīcības. Politikas lēmumiem būs izšķiroša nozīme arī daudzās attīstības valstīs, kurām būs jāspēj pielāgoties procentu likmju kāpumam un Ķīnas lēnākai izaugsmei, teic ekonomisti.

102.000.102.6404


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Spriež, vai atzīt seno leišu ticības kopienu

Lietuvas Seimā aizvadītajā nedēļā sāktas likumdevēju debates par priekšlikumu valstī atzīt reliģisko kopienu Romuvu, kas savos priekšstatos un rituālos vadās pēc pirmskristietības laika baltu cilšu ticības tradīcijām.

BNN nedēļas apkopojums: Saeimas balsojumu «atturēšanās speciālisti»; OIK maksājumi; Izdienas pensiju sistēma

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Nākotne; Mudinājums; Izaugsme; Cīņa; Tiesa.

FKTK ar 455 822 eiro soda Meridian Trade Bank

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ar 455 822 eiro sodījusi Meridian Trade Bank. Banka sodīta par konstatētiem trūkumiem Meridian Trade Bank iekšējās kontroles sistēmas darbībā un līdz ar to Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un tam pakārtoto normatīvo aktu pārkāpumiem.

ABLV Bank piederošās New Hanza Capital zaudējumi pirmajā ceturksnī – 18 000 eiro

ABLV Bank grupas uzņēmuma ieguldījumiem komercīpašumos New Hanza Capital apgrozījums šogad pirmajos trijos mēnešos bijis 78 100 eiro, kas ir 3,2 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, bet kompānijas zaudējumi samazinājušies 2,2 reizes un bijusši 18 024 eiro.

Rinkēvičs: Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par ES daudzgadu budžetu

Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, preses konferencē pēc tikšanās ar Horvātijas premjerministra vietnieci, ārlietu un Eiropas lietu ministri Mariju Pejčinoviču Buriču sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

CVK: EP vēlēšanas Latvijā notiks 2019.gada 25.maijā

Kārtējās Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks sestdienā, 2019.gada 25.maijā, informē Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

VM padotības iestāžu reorganizāciju jūlijā sāks ar Valsts sporta medicīnas centru

Veselības ministrija padotības iestāžu reorganizāciju plāno sākt jūlijā, kad galvenās izmaiņas skars Valsts sporta medicīnas centru, liecina Ministru kabinetā iesniegtais projekts, kuru valdība skatīs nākamnedēļ, 29.maijā.

Satraucoša tendence: Pieaug narkotiku izplatība jauniešu vidū

Noziedzīgo nodarījumu skaits psihotropo vielu nelikumīgas aprites jomā 2017.gadā sastāda 5,9% no visiem valstī reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, tāpat vērojama satraucoša tendence – narkotisko vielu izplatība arvien pieaug jauniešu vidū.

Pētījums: Latvija starp Baltijas valstīm ir līdere elitāru īpašumu piedāvājumā

Latvijā, atšķirībā no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, nekustamo īpašumu tirgū dominē salīdzinoši daudz nekustamo īpašumu, kuru cena pārsniedz 200 000 eiro, liecina Igaunijas kompānijas ria.com Marketplaces apkopotā informācija.

NATO dalībvalstis mudina ātrāk un vairāk dalīties ar informāciju

NATO dalībvalstīm ātrāk un vairāk jādalās ar informāciju, lai apsteigtu Krieviju, paziņojis NATO izlūkošanas vadītājs Arnts Freitāgs fon Loringhofens.

VUGD veiks trauksmes sirēnu pārbaudi

Pirmdien, 28.maijā no plkst. 9.30 līdz 9.45, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.

Nīderlande un Austrālija uzskata Krieviju par atbildīgu MH17 notriekšanā

Saistībā ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Ukrainā, kas prasījusi 298 cilvēku dzīvības, Nīderlandes valdība piektdien, 25.maijā, oficiāli paziņojusi, ka kopā ar Austrāliju uzskata, ka par noziegumu ir atbildīga Krievija.

Īrija balso abortu referendumā, vai atcelt aizliegumu

Īru vēlētājiem piektdien, 25.maijā, doda iespēja izlemt, vai to katoļticīgajā valstī būtu atceļams aizliegums veikt abortu, kas ierakstīts arī konstitūcijā.

No kurām valstīm atgriežoties visvairāk pieprasa apdrošināšanas atlīdzību?

Dati rāda, ka visuzmanīgākajiem jābūt iedzīvotājiem, kas nolēmuši apmeklēt Itāliju, Spāniju un ASV. Tieši šajās valstīs visbiežāk notiek kāds apdrošināšanas gadījums, liecina Swedbank apkopotie dati par ceļojumu apdrošināšanas pieteikumiem.

Pētījums: Rīdzinieki nav apmierināti ar māju apsaimniekošanu

Teju katrs otrais Rīgas iedzīvotājs nav apmierināts ar esošo namu apsaimniekošanas kvalitāti, liecina namu apsaimniekošanas uzņēmuma Latvijas namsaimnieks pētījums par apmierinātību ar dzīvojamo ēku uzturēšanu un apsaimniekošanu Rīgā.

FM: Kopbudžeta ieņēmumos gada pirmajos četros mēnešos vērojams pieaugums

Šā gada pirmajos četros mēnešos kopbudžeta ieņēmumi pārsnieguši izdevumus, veidojot kopbudžetā pārpalikumu 239,9 miljonu eiro apmērā, kas bijis par 69,2 miljoniem eiro lielāks nekā pērn pirmo četru mēnešu periodā. Pārpalikums veidojies gan valsts konsolidētajā kopbudžetā, gan arī pašvaldību konsolidētajā kopbudžetā.

Tallinā būvē dzīvokļu namus, būvniecības apjoms Igaunijā augšup par 21%

Galvenokārt Tallinas daudzdzīvokļu namu būvniecības iespaidā, celtniecības uzņēmumi Igaunijā 2018.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, palielinājuši darbības apjumu par 21%, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Uzsākta atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveide

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru ir uzsākusi darbu pie atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveides

Būtiskas izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no 28.maija tiks veiktas izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, informē Rīgas satiksme.

Sola karstas brīvdienas – līdz pat +28 grādiem

Šajās brīvdienās laiks Latvijā kļūs karstāks, līdz ar to palielināsies sausums un ugunsbīstamība, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Zviedrijā dzimumaktu bez skaidras piekrišanas atzīst par izvarošanu

Zviedrijas parlaments ir pieņēmis tiesību normas, kas noteic, ka stāšanās dzimumattiecībās, nepaužot piekrišanu tām, uzskatāmas par izvarošanu arī gadījumos, ja izvarošanas upurim nav draudēts vai nav izmantots spēks.

Veselības ministrija sola uzlabot hronisko pacientu aprūpi

Lai uzlabotu hronisko pacientu aprūpi, Veselības ministrija izstrādājusi noteikumu projektu, kas nosaka kārtību, kādā tiek nodrošināta valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana hronisku slimību, onkoloģisko, sirds un asinsvadu saslimšanu pacientiem stacionārajā ārstniecības iestādē.

Kuldīgā izņem 3,3 miljonus nelegālo cigarešu; atklāj nelegālā alkohola ražotni

Kuldīgas novadā Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas uz aizdomu pamata par akcīzes preču nelegālu apriti aizturējušas vienu personu un izņēmušas turpat 3,3 miljonus nelegālo cigarešu, kas ir lielākais līdz šim izņemtais apjoms Kurzemes reģionā, kā arī atklāja nelegālu degvīna ražotni.

Ziemeļkoreja pēc Trampa atteikuma joprojām gatava tikties

Atsaucoties uz Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) atteikšanos tikties ilgi plānotās sarunās ar Ziemeļkorejas vadītāju Kimu Čenunu, Phenjana pavēstījusi, ka joprojām ir gatava sarunām, turklāts jebkādā formā.

KM: Datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus

Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus, kas nebūtu iekļauti jau esošajā tiesiskajā regulējumā, pēc regulas izvērtējuma secinājusi Kultūras ministrija.

Jaunākie komentāri