bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 22.01.2018 | Vārda dienas: Austris

Ekonomisti: gada inflācijas rādītāji var pieaugt vēl vairāk

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Tuvākajos mēnešos gada inflācijas rādītājs varētu pieaugt vēl vairāk un arī varbūtība, ka gada griezumā inflācija šogad kādu brīdi pārsniegs 4%, aizvadītā mēneša laikā ir pieaugusi, norāda ekonomisti.

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis:

Tuvākajos mēnešos gada inflācijas rādītājs varētu pieaugt vēl vairāk, pārsniedzot 4% atzīmi, jo janvārī visās preču grupās (īpaši tajās, kurās janvārī raksturīgas atlaides un izpārdošanas) nodokļu pieauguma efekts vēl pilnā mērā nebija izjūtams. Nodokļu izmaiņas atsevišķos gadījumos tomēr ir kā arguments cenu pārskatīšanai, turklāt lielākā mērā nekā veiktās nodokļu izmaiņas. Savu artavu salīdzinoši augstai inflācijai sniegs plānotais elektroenerģijas tarifu kāpums, tāpat izskanējuši nodomi palielināt vēl atsevišķus nodokļus. Turklāt būtiski palielinājušās inflācijas gaidas – vairums iedzīvotāju un uzņēmēju prognozē inflācijas palielināšanos nākamo 12 mēnešu laikā, kas arī var būt viens no inflāciju uzturošiem momentiem.

Lai arī tirdzniecībā vairs nav kritums un atsevišķās preču grupās vērojams kāpums, tomēr iedzīvotāju pirktspēja joprojām saglabājas zema, tādējādi straujš cenu pieaugums var negatīvi ietekmēt tirdzniecības apjomus, jo pie tik strauja cenu kāpuma daļai iedzīvotāju var nākties pārskatīt savu patēriņa grozu. Iedzīvotāju zemā pirktspēja tomēr neļauj būtiski kāpināt cenas, tādējādi ražotājiem un tirgotājiem būs jāspēj darboties vēl efektīvāk, nevis pārlikt pieaugošās izmaksas uz patērētāju pleciem.

DnB Nord bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:

Cenu kāpums janvārī ir bijis tuvāks prognožu diapazona augstākajam galam, dzīves dārdzībai kopš decembra pieaugot par 1.3%. Skaidrs, ka tik lielu cenu lēcienu mēneša griezumā šogad vairs nebūs. Taču varbūtība, ka gada griezumā inflācija šogad kādu brīdi pārsniegs 4%, diemžēl aizvadītā mēneša laikā ir pieaugusi, jo graudu un metālu cenas pasaulē turpina kāpt, bet naftas cena ir veikusi dažus īslaicīgus ceļojumus trīsciparu skaitļu teritorijā.

Gan nodokļu izmaiņas, gan globālie procesi turpinās stumt cenu līmeni uz augšu, taču kā gumija uz leju to vilks Latvijas iedzīvotāju joprojām vājā pirktspēja. No indeksa izslēdzot pārtiku un enerģiju, pārējās preces un pakalpojumi joprojām bija lētāki nekā pirms gada, tātad inflācijas un deflācijas spēki ekonomikā joprojām cīnās sparīgi. Nesenā aptaujā tikai sestā daļa uzņēmumu saka, ka paaugstinās pamatalgas, vēl apmēram tikpat liela daļa varētu gūt būtisku labumu no stimulējošās atalgojuma daļas atjaunošanās, daži procenti iedzīvotāju varētu baudīt pat ļoti strauju ienākumu kāpumu, pateicoties darba atrašanai vai veiksmīgam biznesam, taču lielākajai daļai iedzīvotāju ienākumi būtiski nepieaugs.

Tiek runāts par atsevišķu pārtikas produktu cenu kāpumu pat par 50%. Nav šaubu, ka kopumā pārtikas cenas turpmākajos mēnešos augs, taču arī jāsaprot, ka Latvijai vienmēr bijuši raksturīgi mēģinājumi uzrunāt cenas augšā ar runāšanu. Ir produkti, kuros graudu cenu kāpumam vēl tikai jāatspoguļojas, piemēram – gaļa un tās produkti, taču maizes cenas jau ir visumā pielāgojušās globālajiem procesiem, un turpmāk izmaiņas var būt dažādos virzienos, tā janvārī maizes cenas pat samazinājušās.

Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds:

Cenu pieaugums janvārī, protams, nebija negaidīts, ņemot vērā cenu kāpumu pasaules tirgos gan pārtikai, gan izejvielām, kā arī nodokļu paaugstinājumu janvārī. Pieaugums par 1,3%, salīdzinot ar decembri un par 3,7% pret pagājušā gada janvāri atbilst prognozētajam. Tāpat redzams, ka preču cenas, kuras vairāk ietekmē cenu attīstība pasaules tirgū, pieaugušas straujāk nekā pakalpojumu cenas.

Tālākās cenu izmaiņas galvenokārt būs atkarīgas no notikumu attīstības pasaules izejvielu tirgos un pasaules lielāko centrālo banku rīcības gadījumā, ja strauji atsāks pieaugt naudas aprites ātrums. Tādējādi tiks veicināts turpmāks cenu pieaugums. Aplūkojot finanšu tirgus datus, redzam, ka tirgus dalībnieku vairākums ir pārliecināts, ka pašreizējais inflācijas kāpums ir pārejošs un jau gada otrajā pusē inflācija samazināsies jeb, citiem vārdiem sakot, tālāks būtisks izejvielu un pārtikas cenu lēciens nesekos, kā arī centrālās bankas atsāks paaugstināt procentu likmes pirms pieaugošais naudas daudzums apgrozībā kļūs par draudu cenu stabilitātei.

Latvijā turpmākajos mēnešos cenu pieaugums būs daudz mērenāks nekā janvārī, un gada vidējā cenu līmeņa pieaugums 2011. gadā, visticamāk, būs ap 3%. Turpmākajos mēnešos inflācija gada griezumā samazināsies pieaugošā bāzes efekta dēļ – 2010. gada sākumā cenas sasniedza zemāko līmeni un pēc tam jau pakāpeniski atsāka pieaugt. Tāpat jāņem vērā, ka mājsaimniecību ienākumu pieaugums būs mērens, bet mājsaimniecībām izsniegto kredītu apjoms turpinās pat vēl nedaudz sarukt. Tādējādi pieprasījums pēc patēriņa precēm un pakalpojumiem augs salīdzinoši lēnām. Pieprasījuma attīstība, savukārt, būtiski ietekmē patēriņa cenu līmeņa izmaiņas – ja patēriņš aug lēnām, uzņēmējiem ir mazāk iespēju paaugstināt cenas.

Protams, viens no riskiem augstāk aprakstītajā scenārijā ir būtisks tālāks naftas cenu pieaugums. Šāda varbūtība savukārt ir salīdzinoši zema, jo resursiem bagāto valstu valdības arī var atļauties daudz lielākus budžeta izdevumus, tādējādi lielā mērā nopērkot iedzīvotāju lojalitāti.

Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe Olga Ertuganova:

Runājot par 2011. gadu kopumā, jāatzīst, ka inflācija neapšaubāmi kļūst par izaicinājumu. Runa nav tikai par Māstrihtas kritērijiem un citiem makro lielumiem, vairāk – par situāciju mikro līmenī. No vienas puses, ņemot vērā, ka ekonomikas pieaugums šogad varētu sasniegt pat 4-5%, inflācija 3-4% apmērā varbūt arī nešķiet tik dramatisks cipars. Tomēr no otras puses, jārēķinās arī ar to, ka Latvijas ekonomikas attīstība ir ļoti nevienmērīga un to pavada arvien lielāka nevienlīdzība iedzīvotāju ienākumos. Turklāt jāatzīst, ka individuālā inflācija tai iedzīvotāju daļai, kura ekonomikas atveseļošanos vēl neizjūt, ir lielāka tāpēc, ka straujāk par vidējo cenu pieaugumu ir augušas cenas tādās kategorijās, kuras šiem cilvēkiem ieņem lielāku īpatsvaru viņu izdevumos – piemēram, pārtika un rēķini par mājokli.


Pievienot komentāru

Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas cenas Baltijas valstīs pieauga par vidēji 10%

Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas cenas Baltijas valstīs pieauga par vidēji 10%, bet Latvijā pieaugums bija nepilni 11%, aģentūru informē AS Latvenergo. Cenu kāpuma galvenais faktors bija NordBalt starpsavienojuma atslēgums nedēļas sākumā, tam turpinoties arī visas nedēļas gaitā.

Nedēļas laikā Kurzemē fiksēti 134 auto ar neatbilstošu riepu protektoru dziļumu

Nedēļas laikā Kurzemes reģionā pārbaudīti 2 827 transportlīdzekļi ar masu līdz 3,5 tonnām, savukārt administratīvo pārkāpumu protokoli noformēti 134 gadījumos. Liepājas pusē konstatēts mazākais riepu protektora dziļums - 0,79 mm, savukārt Talsu pusē - 1,49 mm.

LPS ģenerālsekretāre: Jāmazina ES pilsoņu dzīves apstākļu atšķirības

Kopš Latvija iestājās Eiropas Savienībā, iedzīvotāju skaits ir samazinājies par 14%, un būtiskāko samazinājumu radījusi darbspējīgo iedzīvotāju pārvietošanās ES ietvaros, austrumu reģionos iedzīvotāju skaits ir samazinājies pat par 23%. Tātad dzīves apstākļu harmonizācija ES reģionu starpā ir ļoti liels izaicinājums, komentē Latvijas Pašvaldību savienības ģenerālsekretāre Mudīte Priede.

Totalizators: Brieža uzvara būtu īsta sensācija

Jau šajā nedēļas nogalē sestdien, 27.janvārī, Arēnā Rīga norisināsies gada lielākais sporta notikums Latvijā - Mairis Briedis cīņā par WBC un WBO pasaules čempionu jostām sacentīsies ar ukrainieti Oleksandru Usiku, kas reizē arī būs Pasaules boksa Supersērijas pusfināls. Sporta totalizatori Brieža izredzes nevērtē spīdoši - Betsafe bukmeikeri norāda, ka viņa uzvara būtu liela sensācija.

RAKUS: Austrumu slimnīcā veikta unikāla plaušu operācija zemniekam no Latgales

Pagājušajā nedēļā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā Tuberkulozes un plaušu slimību centrs veikta īpaši sarežģīta operācija, kuras laikā vīrietim spēka gados veiksmīgi izoperēts ļaundabīgs plaušu audzējs, kas jau bija skāris elpvadu un augšējo dobo vēnu un atradās tuvu sirdij, vēsta slimnīcā.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā gada laikā pieaudzis par 3,1%

2017.gada decembrī, salīdzinot ar 2016.gada decembri, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir pieaudzis par 3,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 3,0%, savukārt eksportētajai produkcijai - par 3,3%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas augušas par 3,8 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm - par 2,9%.

Mājlopi jāaudzē labturības un ilgtspējas apstākļos, uzskata Igaunija

Lai arī pasaulē pieaug pieprasījums pēc dzīvnieku izcelsmes pārtikas precēm, ir jārūpējas arī par dzīvnieku labturību un lauksaimniecības ilgtspēju, tā uzskata Igaunijas lauku lietu ministrs Tarmo Tamms.

Tiesnešiem par nopietnākiem disciplinārpārkāpumiem varētu uzlikt pienākumu veikt ārkārtas atestāciju

Nākotnē tiesnešiem, kuri ir pieļāvuši nopietnākus disciplinārpārkāpumus, kā papildsodu varētu noteikt pienākumu veikt ārpuskārtas profesionālās darbības atestāciju, intervijā Latvijas Radio pauž Augstākās tiesas un Tieslietu padomes priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs.

Valsts policija Daugavpilī atsavina atpazīstamu smaržu viltojumus

Šī gada sākumā Valsts policija, veicot plānotās pārbaudes, Daugavpilī konstatēja tirdzniecību ar pasaulē populāru smaržu viltojumiem. Pārbaudes laikā tika izņemtas 99 pudelītes ar viltotām smaržām, kuru vērtība lēšama aptuveni 5 000 eiro apmērā.

Pabriks: Vēl lielāka ZZS dominance valdībā bremzēs Latvijas attīstību

Ja Zaļo un zemnieku savienība pēc Saeimas vēlēšanām iegūs vēl lielāku pārsvaru valdībā, tad nākotnē Latvijas attīstība tiks bremzēta, izriet no Eiropas Parlamenta deputāta Arta Pabrika paustā. «ZZS nekad nav izcēlusies ar ļoti aktīvu politiku, bet drīzāk pasīvu, konservatīvu, lēnu, un tas nav veids, kā Latvija var tikt ārā no trešās vietas Baltijā,» izteicās Pabriks.

Nodokļu reformas izaicinājums janvārī: Darbaspēka nodokļu aprēķins

2018.gads Latvijā ir sācies ar vēsturisku nodokļu reformu un konceptuālām izmaiņām, būtiski ietekmējot uzņēmēju, darba devēju un grāmatvežu ikdienas darbu.

Igaunijā informēs iedzīvotājus par rīcību dižķibeles vai kara gadījumā

Igaunija gatavo brošūru, lai izskaidrotu iedzīvotājiem, kā rīkoties ārkārtas situācijās vai kara gadījumā, pavēstījusi augsta armijas amatpersona.

Rīgas dome prēmē arī Barona ielas lietā apsūdzēto, ziņo de facto

Krišjāņa Barona ielas krimināllietā apsūdzētais Jānis Sprinģis ir ne vien saglabājis Būvdarbu vadības nodaļas vadītāja vietnieka amatu Rīgas domes Satiksmes departamentā, bet arī saņēmis prēmiju par labo darbu pagājušajā gadā. Departamenta direktors Emīls Jakrins teic, ka viņam neesot pamata apšaubīt Sprinģa godaprātu, jo darbinieks tagad esot pārdomājis visu savu dzīvi.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā gada sākumā - 1,217 miljardi eiro

Latvijā šogad janvāra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,217 miljardu eiro apmērā, kas ir par 3% mazāk nekā mēnesi iepriekš, liecina Valsts ieņēmumu dienesta dati.

Vācijas sociāldemokrāti pauž atbalstu sarunām ar Merkeles konservatīvajiem

Vācijā, kur četrus mēnešus pēc federālā parlamenta vēlēšanām joprojām nav izveidota valdība, koalīcijas sarunām ar kancleres Angelas Merkeles vadīto konservatīvo partiju tandēmu piekritusi Vācijas Sociāldemokrātiskā partija.

Līdz 1.februārim jādeklarē iedzīvotāju veiktie līzinga un/vai kredīta maksājumi

Līdz šī gada 1.februārim tiem nodokļu maksātājiem, kuri sniedz līzinga un kreditēšanas pakalpojumus, ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā informatīvā deklarācija par fiziskās personas - Latvijas Republikas rezidenta - veiktajiem līzinga un/vai kredīta un ar to saistīto procentu maksājumiem.

Latvijai ir cerības atgūt no klasiskā cūku mēra brīvas valsts statusu

Ir cerības, ka Latvija atgūs no klasiskā cūku mēra brīvas valsts statusu, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants.

Raidījumā: Starptautiskā prasība pret valsti saistīta ar bēdīgi slaveno Winergy lietu

Norvik bankas pieteikums pret Latvijas valsti starptautiskā šķīrējtiesā Vašingtonā ir saistīts ar Winergy vēja parka biznesu, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto. Banka pagaidām nav darījusi zināmu, cik lielu summu vēlas no valsts piedzīt. 

Turcija iebrūk Sīrijā, lai vērstos pret kurdu kaujiniekiem

Turcijas sauszemes spēki ir iebrukuši Sīrijas ziemeļos, pastiprinot Ankaras uzbrukumu kurdu kaujinieku vienībām, kuras Turcija uzskata par teroristiskām.

Nedēļas vidū kļūs siltāks un iestāsies atkusnis

Nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt anticiklons. Tikai vietām, galvenokārt valsts ziemeļos, brīžiem gaidāmi nokrišņi - pārsvarā sniegs un slapjš sniegs. Debesis būs mākoņains, tomēr bieži starp mākoņiem uzspīdēs saule, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Pastiprinās biļešu kontroli un paplašinās videonovērošanu autobusos

Lai izskaustu negodprātīgus pasažieru autobusu šoferus, kuri mēdz paņemt no pasažiera naudu, neizsniedzot pretī biļeti, Autotransporta direkcija šogad plāno pastiprināt biļešu kontroli un paplašināt videonovērošanas pieejamību autobusos.

Nedēļa Lietuvā. Uzlauž TV3 vietni un paziņo par aizsardzības ministra homoseksualitāti

Lietuvā ceturtdien, 18.janvārī, notikusi ielaušanās ziņu portāla TV3.lt datorsistēmā. Pagaidām nenoskaidroti kibernoziedznieki vietnē publicējuši safantazētu ziņu, kur apgalvots, ka Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis atzinies, ka ir homoseksuāls un uzmācies ziņu radio Žinių Radijas žurnālistam.

BNN nedēļas apkopojums: Nebijis precedents Latvijas vēsturē. Oligarhu lietas galaziņojums. Uzbrukumi pēc pasūtījuma

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Viedoklis; Uzbrukums; Nākotne; Izaugsme

Aptaujās iedzīvotājus par interneta lietošanas paradumiem

Pirmdien, 22. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanas paradumiem 2018 gadā, BNN ziņo pārvaldē.

Bankā: Katrs sestais iedzīvotājs nav pasargāts pret garnadžiem savā mājoklī

Rūpes par sava mājokļa drošību biežāk raksturīgas privātmāju īpašniekiem, jo tieši viņi izvēlas pasargāt jeb apdrošināt savu īpašumu pret nevēlamu ciemiņu «viesošanos», kamēr dzīvokļus apdrošina tikai divas piektdaļas jeb 38% Latvijas iedzīvotāju.

Jaunākie komentāri