bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 17.03.2018 | Vārda dienas: Ģertrūde, Gerda, Gertrūde
LatviaLatvija

Ekonomisti: izaugsme bremzējas, lai arī joprojām ir spēcīga

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Centrālās statistikas pārvaldes ceturtdien, 9. februārī publicētie dati attiecībā uz iekšzemes kopproduktu liecina par ievērojamu sasniegumu, ekonomiku pērn uz priekšu virzot rūpniecībai, tirdzniecībai un būvniecībai. Lai arī, piemēram, nav skaidrs, kā tai izdevies augt arī pēdējā ceturksnī, norāda banku ekonomisti.

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis:

Aizgājušais gads ekonomikai kopumā ir bijis salīdzinoši veiksmīgs, lai arī mikro līmenī jūtamas pārmaiņas vēl izpalika. Līdzšinējais tirdzniecības devuma īpatsvars izaugsmē un maksājumu bilances tekošā konta pakāpeniskā ieslīdēšana mīnusos norāda uz nepieciešamību turpināt stiprināt eksporta attīstību. No šiem panākumiem lielā mērā izrietēs spēja uzturēt sabalansētu un līdz ar to arī ilgtspējīgu izaugsmi.

Šī gada izaugsmes izredzes galvenokārt būs atkarīgas no eirozonas politiķu panākumiem nodrošināt vienotās valūtas idejas dzīvotspēju un atgūt investoru uzticību atsevišķu valstu spējām apkalpot savus parādus. Lai arī šogad eiro zonas ekonomikai prognozes sola recesiju, būtiski ir nepārvērtēt tās negatīvo ietekmi. Šā gada IKP izaugsmes prognoze ir 2,5%, kas nozīmē, ka pozitīvo tendenču turpināšanās uz aizgājuša gada fona būs ievērojami gausākas.

Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds:

Aplūkojot 2011.gada 4.ceturkšņa statistiku ir skaidrs, ka nekas nav skaidrs. Apstrādes rūpniecība ceturkšņa griezumā uzrāda kritumu par 0,5%, bet tirdzniecība sarukusi par 0,9%. Šīs abas nozares ir ar lielu īpatsvaru ekonomikā, kopumā veidojot ap 30% no ekonomikas apjoma, turklāt tās arī vispusīgi atspoguļo izmaiņas pieprasījumā – apstrādes rūpniecība ir lielā mērā orientēta uz eksportu, bet tirdzniecība faktiski tikai uz vietējo tirgu. Tas liek domāt, ka pieprasījums ceturkšņa griezumā pagājušā gada beigās ir nedaudz krities gan eksporta tirgos, gan šeit Latvijā.

Šādā kontekstā ir visai grūti saprast, kā ekonomika kopumā ceturkšņa griezumā tomēr pamanījusies augt par 0,8% – tas katrā ziņā nozīmē, ka vairākās citās nozarēs ir bijis pieaugums virs 2% ceturkšņa griezumā. Atbilde uz šo mīklu acīmredzot būs jāgaida vēl mēnesi, līdz tiks publicēta izvērstā IKP statistika par 4.ceturksni. Protams, pastāv arī otra iespēja, ka IKP apjomu galīgais aprēķins 4.ceturksnim būs būtiski zemāks par ātro novērtējumu.

Swedbank vecākais ekonomists Dainis Stikuts:

Kopumā 2011. gads uzskatāms par ļoti veiksmīgu, ekonomikai pieaugot par 5,2%. Arī šī gada sākums vēl būs bijis labs, patērētāju un ražotāju optimisms janvārī pieauga, arī nodokļu ieņēmumi bija labi. Tomēr, skatoties tālāk, tad IKP izaugsme lielā mērā būs atkarīga no situācijas Eiropā, jo Latvijas ekonomika joprojām ir eksporta virzīta. Mēs prognozējam, ka šogad IKP pieaugs par 2%, jo gaidām, ka izaugsmes palēnināšanās galvenajās tirdzniecības partnervalstīs mazinās Latvijas eksporta izaugsmi, neskaidrība un stress finanšu tirgos kaitēs investīcijām, savukārt vājāks noskaņojums kavēs patēriņu.

DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:

Kaut arī izaugsmes temps ir bremzējies, publicētie dati ir ievērojams Latvijas ekonomikas sasniegums periodā, kas pasaules un jo īpaši Eiropas ekonomikai ir bijis ļoti slikts. Nav ne mazāko šaubu, ka eirozonas kopprodukts 4.ceturksnī pret 3.ceturksni ir samazinājies, tas ir noticis pat šobrīd par stabilitātes pīlāru uzskatītajā Vācijā. Arī mūsu kaimiņvalstī un lielākajā preču eksporta tirgū Lietuvā bijis kritums pret iepriekšējo periodu, par Igauniju vēl nav ziņu, bet dinamika par iekšējo un ārējo pieprasījumu signalizējošajās nozarēs – rūpniecībā un tirdzniecībā tur nesenākajos mēnešos ir bijusi krietni vājāka nekā Latvijā.

Ievērojot, ka 2012.gada sākumā strauji mainījās pasaules makroekonomisko ziņu plūsmas toņkārta un ar pieaugošu bezrūpību finanšu tirgi uztver arvien skaidrāko un skaudrāko Grieķijas bankrota varbūtību, šobrīd publicētie dati palielina Latvijas cerības izvairīties no ekonomikas lejupslīdes kādā no šī gada ceturkšņiem.

Tātad, ja vien nesāksies jauna panikas lēkme finanšu tirgos, tad uz sirds tik ilgi nēsātais krīzes otro viļņa smagums var izrādīties bijis stipri pārspīlēts. Šobrīd jau ir maz bažu par mūsu ekonomikas sniegumu 2012.gada 1.ceturksnī. Pasaules ekonomikas stabilizācija ļauj paļāvīgāk raudzīties uz eksportētāju izredzēm, bet aukstuma vilnis ir palielinājis izlaidi enerģētikā, patērētājiem vienlaikus tērējot siltajā ziemas sākumā par apkuri nesamaksāto naudu.

Kā izriet no iepriekš teiktā, sagaidu, ka vēlāk publicētajos datos pieauguma temps ceturkšņa griezumā būtiski nemainīsies, taču gada pieauguma temps varētu tikt pārskatīts uz augšu.

Ref: 102.000.102.996


Pievienot komentāru

Valka lūdz VID vēl vienu darbnieku karstākajā deklarāciju iesniegšanas laikā

Valkas novada pašvaldība lūdz Valsts ieņēmumu dienestu pārskatīt VID darbinieku noslodzi ienākumu deklarāciju iesniegšanas laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam un piešķirt vēl vienu VID darbinieku Valkas Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā, jo saskaņā ar noslēgto trīspusējo sadarbības līgumu VID pakalpojumus Valkas VPVKAC jāsniedz diviem darbiniekiem.

Lembergs netiks virzīts premjera amatam; visticamāk, tiesas sēdes četrreiz nedēļā grūti apvienot ar premjera pienākumiem

Vairākkārt uz vienu no Latvijas prestižākajiem amatiem – premjerministra «krēslu» – savu kandidatūru ir virzījis arī smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs, kurš ir atstādināts no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas. Tad nu šogad beidzot ir pienācis gads, kad «pūcei aste ir uzziedējusi» jeb Lembergs netiks virzīts premjera amatam. BNN informāciju apstiprina arī Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti teju 290 miljoni eiro

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti gandrīz 290 miljoni eiro, tāpēc ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens aicinājis izveidot mehānismu, kā likvidēt obligātā iepirkuma komponentes maksājumus patērētājiem.

Līdz šim valsts garantētā atlīdzība izmaksāta 3'441 ABLV Bank klientam

Trīspadsmit dienu laikā, kopš banka Citadele sāka izmaksāt valsts garantēto atlīdzību ABLV Bank klientiem, kopumā atlīdzība izmaksāta 3441 klientam. Kopējā izmaksātā summa no 3. līdz 15.martam ir 54,5 miljoni eiro.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijis vidēji augsts vakanču līmenis ES

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī bija vidēji augsts darbavietu vakanču līmenis, kas izteikts procentuāli kā attiecība starp kopējo pieejamo vakanču skaitu pret visām darbavietām ekonomikā – jau aizņemtajām un vakantajām – to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejami salīdzināmi dati.

Baltic International Bank valdes priekšsēdētāja amatā iecelts Viktors Bolbats

Baltic International Bank līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Ilona Guļčaka pievienojas bankas padomei, bet bankas vadītāja pienākumus uzņemas šī brīža valdes priekšsēdētājas vietnieks Viktors Bolbats.

Secina: Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir plašas iespējas aizņemties

Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir viegla naudas pieejamība un plašas iespējas aizņemties nepieciešamības gadījumā, secināts Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs un Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes veiktajā pētījumā.

Leģionāru piemiņas pasākumi aizrit ar pretēji domājošo pabļaustīšanos un diviem aizturētajiem

Leģionāru piemiņas gājiens piektdien, 16.martā, Rīgā kopumā aizritēja mierīgi, tomēr pie Brīvības pieminekļa izcēlās vairāki tradicionāli novērojami konflikti starp pretēji domājošajiem, tostarp divi cilvēki tika aizturēti.

Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja

Salīdzinot gripas intensitātes rādītājus Eiropā, kur vairākās valstīs tā ir augsta vai pat ļoti augsta, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja, aģentūrai norāda Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Raina Nikiforova.

Pērn vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 7,3%

Vienas stundas darbaspēka izmaksas pērn 4.ceturksnī salīdzinājumā ar 2016.gada 4.ceturksni pieauga par 54 centiem jeb 7,3%, sasniedzot 8,02 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes sezonāli neizlīdzināti dati. Sezonāli izlīdzināta rādītāja pārmaiņas bija identiskas – 7,3%.

Precizēta informācija par aizliegumu atrasties uz Rīgas ūdenstilpju ledus

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no piektdienas, 16.marta, ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus.

Slikta pieredze sešgadnieku programmas ieviešanā

Ideja sūtīt uz skolu sešgadniekus nav nekas jauns, šādu priekšlikumu virzīja arī kādreizējais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis, taču sabiedrības un izglītības nozares profesionāļu iebildumu dēļ ideja netika īstenota. Taču ir bijis periods, kad sešgadnieku reforma tika ieviesta, 1982.gadā.

Dubultaģenta indēšana: Krievija sola izdarīt maksimālu spiedienu uz britiem

Krievijas vēstnieks Lielbritānijā piektdien, 16.martā, sacījis, ka Maskava izdarīs iespējami lielu spiedienu uz Londonu, Krievijas pusei turpinot noliegt saistību ar bijušā abu valstu dubultaģenta indēšanas gadījumu, kas saskaņā ar britu izmeklētāju atklāto pastrādāts ar Krievijā izgatavotu, starptautiski aizliegtu ķīmisko ieroci.

Rietumu banka apgalvo, ka jau vairākus gadus atsakās no augsta riska klientiem

Rietumu banka jau vairāku gadu garumā atsakās no augstāka riska klientiem un ir būtiski samazinājusi transakciju apmēru, pauž bankas pārstāvji.

Lietuvas un Igaunijas uzņēmēju investīciju plāni apsteidz Latvijas uzņēmējus

Latvijā 36% maza uz vidēja lieluma uzņēmumi šogad plāno ieguldīt sava biznesa attīstībā. Savukārt Igaunijā šādi plāni ir 42%, bet Lietuvā – gandrīz pusei jeb 46% MVU, liecina SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti.

KP pērn 20 uzņēmumiem piemēroja naudas sodus 10,1 milj. eiro apmērā

Pērn Konkurences padome konstatēja četrus pārkāpumus, atklājot aizliegtas vienošanās 20 uzņēmumu darbībās un tiem piemērojot naudas sodus kopumā 10,1 milj. eiro apmērā.

Būvējot Somu līča gāzes vadu, Igaunija organizēs darbus 135 miljonu vērtībā

Saistībā ar Balticconnector gāzes cauruļvada būvniecību no Igaunijas uz Somiju, igauņu gāzes tīkla uzņēmums Elering pavēstījis, ka tas turpmākajos gados organizēs projekta ieguldījumus aptuveni 135 miljonu eiro vērtībā, no kuriem lauvas tiesu – 98 miljonus eiro – segs Eiropas Savienības fondi.

Latvijas Ārlietu ministrija: Krimas ieņemšana ir pretlikumīga

Šī gada 18.martā apritēs jau četri gadi kopš Krievijas Federācijas īstenotajiem Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpumiem, nelikumīgi anketējot Krimas pussalu un aizsākot militāru agresiju Ukrainas austrumos. Ar savu rīcību Krievijas Federācija ir pārkāpusi starptautiskās tiesības un starpvalstu attiecību pamatprincipus, nostāju pauž Ārlietu ministrija.

AS Valmieras stikla šķiedra akcionāriem piemērota soda nauda 131'250 eiro apmērā

Finanšu un kapitāla tirgus komisija AS Valmieras stikla šķiedra akcionāruzņēmumiem Heinz-Jürgen Preiss-Daimler un Beatrix Preiss-Daimler piemērojusi soda naudu 131 250 eiro apmērā par konstatētajiem Finanšu instrumentu tirgus likuma pārkāpumiem.

Komercbanku asociācija vērtē ārvalstu klientu apkalpošanu biedru bankās

Latvijas Komercbanku asociācija šobrīd apzina esošo situāciju tās biedru bankās saistībā ar ārvalstu klientu apkalpošanu, atzina asociācijas stratēģiskās komunikācijas vadītāja Kristīne Mennika.

Latvijas lielās slimnīcas sākušas īstenot kopīgus iepirkumus

«Latvijas lielās slimnīcas sākušas īstenot kopīgus iepirkumus, piemēram, gāzes un elektrības, bet tiek plānoti arī citi,» intervijā Latvijas Radio sacīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas vadītāja Ilze Kreicberga.

ASV soda Krievijas pilsoņus par jaukšanos vēlēšanās un kiberuzbrukumiem

Amerikas Savienotās Valstis ir ieviesušas sankcijas pret 19 Krievijas pilsoņiem, vainojot tos par iejaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanu norisē un par kiberuzbrukumu pastrādāšanu.

Latvijas pārstāvji veic bruņojuma kontroles inspekciju Baltkrievijā

No 12. līdz 15.martam trīs Latvijas Aizsardzības ministrijas pārstāvji Eiropas Drošības un sadarbības drošības organizācijas ietvaros un saskaņā ar Vīnes dokumentu veica bruņojuma kontroles inspekciju Baltkrievijā.

Slovākijā pēc slepkavības skandāla nomaina premjerministru Fico

Slovākijā no amata atkāpies premjerministrs Roberts Fico pēc tam, kad žurnālista slapkavība pievērsusi sabiedrības uzmanību korupcijai valstī. Ilggadējais politikas «smagsvars» gan demisionējis ar nosacījumu, ka valdošā koalīcija paliek nemainīga.

Nolemts nerīkot Māras zeme papildkoncertu

Dziesmu un deju svētku mākslinieciskā padome kārtējā sēdē skatīja XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku deju lieluzveduma Māras zeme papildus koncerta iespējamību Svētku nedēļas ietvaros. Padome vienbalsīgi pieņēma lēmumu neatbalstīt iniciatīvu rīkot papildus deju lieluzveduma Māras zeme koncertu.

Jaunākie komentāri