bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 23.03.2018 | Vārda dienas: Mirdza, Žanete, Žanna
LatviaLatvija

Ekonomisti: Latvijas ekonomikas izaugsme samazina ātrumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUEkonomikas izaugsme ir palēninājusies, un, lai gan pakāpeniski pieņemsies spēkā un kļūs arī sabalansētāka – ne tik daudz balstīta uz patēriņu – tā tomēr saglabāsies lēnāka nekā pēckrīzes «atsitiena» gados, secināts jaunākajā Swedbank ekonomikas apskatā.

Ārējā vide vēl arvien būs samērā vāja, lai arī pamazām uzlabosies. Pēc Saeimas vēlēšanām būtiskas izmaiņas ekonomikas politikā nav gaidāmas un arī reformu ieviešanas gaita, visticamāk, saglabāsies ļoti gausa, prognozē Swedbank Latvija galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks un vecākā ekonomiste Lija Strašuna.

Pēc viņu sacītā, atšķirības attīstīto ekonomiku izaugsmes tempos kļūst arvien izteiktākas. Piemēram, ASV ekonomika stabili aug, kamēr eirozonas atgūšanās buksē, pat neskatoties uz jau pat ļoti agresīviem Eiropas centrālās bankas stimuliem. Svarīga loma eirozonā ir Vācijas ekonomikai, kuras iekšējais pieprasījums pēdējā laikā licis vilties. Bankas ekonomisti uzskata – lai vecinātu izaugsmi tuvākajā nākotnē, būs nepieciešami arī fiskālās politikas stimuli, taču ir bažas, vai par to varēs rast politisku vienošanos.

No attīstības tirgiem Indijai ir labi priekšnoteikumi spējākai izaugsmei, kamēr izaugsme Ķīnā pakāpeniski palēnināsies. Brazīlija saskaras ar milzīgiem ekonomiskiem izaicinājumiem, bet Krievijas ekonomiku bremzē hroniskas strukturālas un institucionālas problēmas (korupcija, atkarība no izejvielu sektora utt.), zemākas naftas cenas un Rietumu-Krievijas abpusējās sankcijas. Krievijas ekonomika būs vāja gan īstermiņā, gan ilgtermiņā.

«Šī gada pirmajā pusē Krievijas ekonomika neieslīga recesijā vien tāpēc, ka strauji saruka imports. Mājsaimniecību patēriņš ir ļoti vārgs un jau tuvākajā laikā sāks sarukt, jo kāpjošā inflācija mazina iedzīvotāju pirktspēju. Savukārt investīcijas sāka sarukt jau pirms Krievijas-Ukrainas konflikta un turpinās samazināties, jo finansējums ir arvien grūtāk pieejams un dārgāks, bet politisko risku radītā nenoteiktība par nākotnes izaugsmi arvien lielāka. Sagaidāms, ka Krievija ieslīdēs (diezgan seklā, bet) recesijā un ļoti lēna izaugsme varētu atgriezties vien 2015.gada beigās vai 2016.gadā,» saka Kazāks.

Ekonomisti nedaudz samazina pasaules izaugsmes prognozes 2015.–2016.gadam bāzes scenārijā (varbūtība 60%), galvenokārt vārgākas eirozonas ekonomikas dēļ. Negatīvākam scenārijam ir 25% varbūtība (piemēram, Ukrainas konflikta eskalācija, deflācijas riski eirozonā, atkārtotas svārstības finansu sektorā). Taču ir iespējams arī labāks scenārijs (15%), piemēram, jaudīgākas un efektīvākas ECB politikas dēļ.

Bankas ekonomisti šī gada paredzamo iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi samazina no 2,5% uz 2,3% (pirmajos trijos ceturkšņos pieaugums bija 2,4%). 2015.gadam un 2016.gadam saglabāta pieauguma prognoze par attiecīgi 2,6% un 3,5%.

«Šī ir salīdzinoši mērena izaugsme, kas gan pakāpeniski pieņemsies spēkā, pateicoties Latvijas tirdzniecības partneru pakāpeniski straujākai izaugsmei un Krievijas–Ukrainas konflikta zināmai stabilizācijai. Lai arī mājsaimniecību patēriņš šogad būs galvenais izaugsmes dzinējspēks, izaugsme pakāpeniski kļūs sabalansētāka, augot arī eksporta un investīciju pieauguma tempiem. Negatīvie riski gan joprojām ir lielāki par labāka scenārija iespējamību, it īpaši pasaulē,» uzsver Strašuna.

Latvijas eksporta apjomi šogad ir bijuši labi un pat nedaudz labāki, nekā gaidīts, neskatoties uz vājāku, nekā iepriekš prognozēts, eirozonas attīstību un zemu pieprasījumu no Krievijas. Tomēr, ņemot vērā zemās inflācijas vidi (gan zemākas izejvielu cenas, gan Krievijas pārtikas produktu embargo ietekme), palielināt eksporta vērtību naudas izteiksmē ir sarežģītāk. Eksports uz Krieviju sarūk, tomēr to kompensē eksporta pieaugums uz citiem tirgiem, piemēram, Lielbritāniju, Poliju, Zviedriju, Turciju un Ungāriju. Sagaidāms, ka eksports uz Eiropas valstīm ārpus eirozonas turpinās palielināties salīdzinoši strauji. Turklāt Liepājas Metalurgs plāno atsākt ražošanu jau līdz šī gada beigām, kas Latvijas preču eksporta kopējos apjomus nākamgad varētu palielināt par vismaz 1-1,5 procentpunktiem. Līdz ar to eksporta izaugsmes prognoze nākamajam gadam netiek samazināta, neskatoties uz eirozonas izaugsmes prognozes mazināšanu.

Ņemot vērā ģeopolitiskos riskus un neskaidrību, uzņēmumi ir kļuvuši piesardzīgi investēt. Tomēr sagaidāms, ka investīciju aktivitāte uzlabosies tuvāk 2015.gada beigām un 2016.gadā, ieplūstot ES fondu līdzekļiem no jaunā plānošanas perioda un zināmā mērā stabilizējoties Krievijas-Ukrainas konfliktam.

«Naftas un pārtikas cenas pasaulē ir zemākas, nekā gaidīts. 2015.gada patēriņa cenu pieauguma jeb inflācijas prognoze Latvijai tiek samazināta līdz 2,1% (iepriekš 2,5%). Eiro vērtības samazināšanās nespēs pilnībā atsvērt naftas cenu kritumu. Spiediens uz pārtikas cenu samazināšanos Latvijā jau jūtams produktiem, ko skāris Krievijas embargo – īpaši piena produktiem, mazākā mērā augļiem un dārzeņiem. Elektroenerģijas tirgus atvēršana mājsaimniecībām un no tā izrietošais cenas kāpums 2015.gada sākumā palielinās gada inflāciju par aptuveni 0,6 procentpunktiem. 2016.gadam inflācijas prognoze tiek saglabāta 2,5% apmērā,» tā eksperti.

Prognozējams, ka algas turpinās kāpt, bet lēnāk nekā 2014.gada pirmajā pusē. Vidējās bruto algas kāpums varētu sasniegt ap 4,5% nākamgad un 5,5% 2016.gadā. Savukārt nodarbināto skaits tuvākajā laikā būtiski nemainīsies, jaunu darba vietu radīšanai kļūstot spēcīgākai vien 2016.gadā. Darba meklētāju īpatsvars galvenokārt samazināsies emigrācijas un negatīvo demogrāfisko tendenču dēļ. Vakanču īpatsvars pieaug samēra lēni, līdz ar to pagaidām nav redzama plaša nelīdzsvarotība darba tirgū, kas veicinātu nepamatoti strauju algu kāpumu. Tomēr ražīguma kāpums saglabājas lēns un, ja plaisa starp algu un ražīguma izaugsmi nemazināsies, ar laiku atkal var parādīties konkurētspējas problēmas.

Tāpat bankas ekonomisti neparedz būtiskas izmaiņas ekonomiskajā politikā. Ja iepriekš šķita, ka budžetu pieņems vien janvārī vai februārī, pašlaik tiek strādāts, lai 2015.gada valsts budžetu pieņemtu jau līdz gada beigām un atbrīvotos no iekšējiem darbiem pirms Latvija kļūst par ES Padomes prezidējošo valsti 2015.gada pirmajā pusē. Nekādu būtisku izrāvienu reformu ieviešanā tuvākajā laikā ekonomisti neparedz – agrākais, kad tas varētu notikt, ir vien 2016.gada budžeta ietvaros. Ņemot vērā lēnāku ekonomikas izaugsmi, iespējams, ka budžeta deficīts nākamgad būs lielāks nekā pašlaik noteikts valdības plānošanas dokumentos. Tomēr tas būs vien nedaudz lielāks un būtiski neapdraudēs fiskālo disciplīnu.

Ref: 102.000.102.8560


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Sarunas, koncerti, Nameja gredzena tērpu izstāde

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kuri šķitīs interesanti gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan dabas mīļotājiem, gan dzīvnieku mīļotājiem. BNN komanda aicina pavadīt savu nedēļas nogali, apmeklējot kādu no pasākumiem, kuri norisināsies gan svaigā gaisā, gan iekštelpās.

Franču veikaliem nepārdotā pārtika jau 2 gadus jāziedo labdarībai

Lai samazinātu nepārdotās pārtikas izmešanu, Francijā kopš 2016.gada sākuma veikaliem ir aizliegts nodot akritumos patēriņam vēl derīgu pārtiku. Tā vietā veikaliem nerealizētie produkti ir jāziedo vai arī jārēķinās ar 3 600 eiro naudassodu par katru izmešanas reizi.

Latvijā realizētās degvielas apmērs janvārī pieaudzis par 1%

Šī gada janvārī kopumā Latvijā realizēja 101 130 tonnas naftas produktu, kas ir par 1037 tonnām jeb 1% vairāk nekā attiecīgajā laikā 2017.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Konceptuāli atbalsta ES un Armēnijas partnerības nolīguma ratificēšanu

Saeima konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

Vēlas biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot ES finansējumu

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām, kas paredz iespēju invalīdu biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot Eiropas Savienība finansējumu.

Atkal noraida pieprasījumus Ašeradenam par EM rīcību OIK sistēmas jautājumos

Saeima kārtējo reizi noraidīja opozīcijas trīs pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tajā skaitā par Ekonomikas ministrijas rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām, sabiedrības interesēm un valdības noteiktajam «OIK moratorijam».

Lauksaimnieki neapmierināti ar elektroenerģijas problēmjautājumu risināšanu

Kopš lauksaimnieki saņēma neadekvāti augstos elektroenerģijas rēķinus, ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā ir notikušas neskaitāmas tikšanās un diskusijas, tomēr joprojām nav pieņemts lēmums par problēmas risinājumu. Lauksaimnieki ir neizpratnē par lēmumpieņēmēju neizlēmību tautsaimniecībai tik būtiskā jautājumā, norāda biedrībā Zemnieku saeima.

Latvijā par teju 90% iespējams samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu

Līdz pat 87% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu iespējams nodot pārstrādei, tādējādi gan samazinot mājsaimniecības izdevumus, gan rūpējoties par apkārtējo vidi, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Pēc pusotra gada mazākumtautību skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusksolās

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Dzīve pēc 25.maija. Vai pasākumu foto galerijas vairs nevarēs brīvi publicēt?

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk klikšķināt fotogrāfiju galerijas portālos un sociālajos tīklos, lai apskatītu pasākuma viesus. No šā gada 25.maija, kad spēkā stāsies Vispārējā datu aizsardzības regula, situācija vairs nebūs tik viennozīmīga - proti, ja persona nebūs piekritusi, tad tās foto vairs nebūs tik vienkārši publicēt. Tomēr attēlu publicēšanu žurnālistikas vajadzībām jaunajam regulējumam nevajadzētu ietekmēt.

Par LDDK prezidentu vienbalsīgi ievēlēts Vitālijs Gavrilovs

Latvijas Darba devēju konfederācijas ikgadējā biedru sapulcē par LDDK prezidentu uz trīs gadiem atkārtoti ievēlēts Vitālijs Gavrilovs.

Nostiprinās tiesisko regulējumu Baltijas sadarbībai katastrofu novēršanas jomā

Saeima ceturtdien, 22.martā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēs Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valdību nolīgumu par sadarbību katastrofu novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā ar mērķi aizsargāt cilvēkus, vidi un īpašumu, tostarp kultūras mantojumu.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms palielinājies par 18,2%

Šā gada janvārī patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms ir palielinājies par 18,2% salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri.

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.