bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 19.03.2018 | Vārda dienas: Jāzeps
LatviaLatvija

Ekonomists: būvniecība pārstrukturējas, bet vēl neaug

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 

Ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš

Celtniecības nozares dati par otro ceturksni atspoguļo iepriekšējos gados radušās ekonomiskās nelīdzsvarotības sāpīgo pārvarēšanas procesu, precīzāk, tā noslēguma fāzi, biznesa ziņu portālam norāda DnB Nord bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Viņš atzīmē, ka, piemēram, biroju ēku iepriekš tika sabūvēts par daudz, un to celtniecības apjoms nokrities no jau tā niecīgiem apjomiem pērn līdz vēl niecīgākiem patlaban. «Ļoti krasas svārstības tieši biroja ēku būvniecībā ir neatņemama jebkura biznesa cikla iezīme. Dzīvojamo ēku celtniecībā korekcija acīmredzot ir beigusies, un kustība notiek pretējā virzienā — no gandrīz nulles uz nedaudz vairāk nekā gandrīz nulli. Taču apjomi ir vēl patiesi niecīgi, un pat viena liela projekta attīstīšanas gaita var iespaidot kopējos datus,» teic eksperts.

Strautiņš uzsver, ka augstākajā mērā likumsakarīgi ir tas, ka rūpniecības ēku un noliktavu (galvenokārt pirmo) būvniecība pieaug visstraujāk un arī turpmāk izmaiņas tieši šo ēku būvniecībā būs pozitīvākas nekā ēku būvniecībā kopumā. Šo ēku celtniecības apjoms 2.ceturksnī gada griezumā vairāk nekā divkāršojies, bet būvatļauju apjoms parāda, ka pēc gada aktivitāte varētu būt vēl par trešdaļu lielāka. Savukārt, salīdzinot ar 2009.gadu, būvatļauju apjoms šāda tipa ēkām 1. pusgadā ir divkāršojies. Rūpniecība pašlaik ir straujāk augošā starp lielajām ekonomikas nozarēm un turpinās pakāpeniski palielināt savu īpatsvaru ekonomikā visā šajā desmitgadē. Izsīkstot neizmantoto rūpniecības ēku rezervei, būvēt vajadzēs arvien ātrāk, teic ekonomists.

«Sagaidāms, ka arī cita tipa ēku būvniecībā turpmākajos gados virzība būs uz augšu, bet atkārtoti jāpiebilst, ka no patiesi niecīgiem apjomiem. Tuvākajā nākotnē tiek plānota vērienīga augstskolu ēku būvniecība, tāpat tiek ziņots par neaizņemto biroju telpu atlikuma samazināšanos un īres cenu kāpumu. Gan bagātu nerezidentu interese, gan Latvijas ekonomiski aktīvāko iedzīvotāju ienākumu kāpums veicinās augstas kvalitātes dzīvojamo ēku celtniecību. To apliecina arī straujais izsniegto plānošanas un arhitektūras uzdevumu skaita kāpums Rīgā par trešdaļu šī gada 1.pusē, salīdzinot ar attiecīgo laiku pērn,» skaidro Strautiņš.

Viņaprāt, ja kaut kas jaunākajos būvniecības datos it kā nepakļaujas vispārējo ekonomisko tendenču loģikai, tad tas ir atļauju skaits vienas ģimenes dzīvojamo māju būvniecībai, kas joprojām neaug. Šādu mājokļu īpatsvars Latvijā ir krietni par zemu, to būvniecībai nākotnē ir strauji jāpieaug. Taču tieši pašlaik tirgū nonāk liels skaits māju, kuras to sākotnējie pircēji vai būvētāji tomēr nav varējuši atļauties vai arī ir aizbraukuši strādāt uz citām valstīm, un tas kādu laiku vēl bremzēs privātmāju celtniecības atjaunošanos.

Kopumā nozares dati 2.ceturksnī, pēc eksperta domām, ir sliktāki, nekā varēja gaidīt, vērojot dabā notiekošo, gaidītā nelielā kāpuma vietā bijis kritums par 0,9%. Taču esot skaidrs arī tas, ka šie dati var precīzi neatspoguļot tieši attiecīgajā brīdī faktiski paveikto darbu apjomu, jo paiet laiks, pirms dzīves realitāte būvniecībā atstāj pēdas uz papīra. «Ir skaidrs, ka sr gandrīz divreiz lielāku pieejamo finansējumu ceļu būves apjomi pieaugs strauji un apjomi kategorijā «šosejas, ielas, ceļi, lidlauki, skrejceļi un dzelzceļa līnijas» šogad palielināsies vairāk nekā par 16.7%, kā tas ir bijis 2.ceturksnī gada griezumā,» uzskata ekonomists.

Strautiņš piebilst – tā kā arī ēku celtniecībai vairs nav kur krist, straujš kāpums celtniecības datos gada griezumā šī gada 2.pusē ir uzskatāms par faktiski garantētu. Taču būvniecībai būtu strauji jāaug vairākus gadus pēc kārtas, lai tā atkal kļūtu par ekonomiku izšķiroši ietekmējošu nozari. Tā ir vienīgā, kurā izlaides apjoms ir mazāk nekā puse no 2007.gada līmeņa. Rēķinot faktiskajās cenās, naudas aprite celtniecībā 2.ceturksnī bija 2.6 reizes mazāka nekā 2008.gada attiecīgajā periodā. Šogad celtniecība veidos tikai ap 5% ekonomikas, un pat procentuāli straujš kāpums radīs tikai salīdzinoši nelielu pieaugumu naudas izteiksmē.


Pievienot komentāru

Rīgas autoelektroaparātu rūpnīca piedzīvo lielus zaudējumus

Uzņēmuma Rīgas autoelektroaparātu rūpnīca neto apgrozījums 2017.gadā bijis 5 566 eiro, bet saimnieciskās darbības rezultāts pērn veidojis zaudējumus 285 562 eiro apmērā.

Latvijā šonedēļ lielākoties dienās gaidāma pozitīva gaisa temperatūra

Nedēļas sākumā laika apstākļi Latvijā mainīsies – pirmdien, 19.martā, Latvijai no ziemeļiem pietuvosies zema spiediena ieplaka ar atmosfēras fronti - diena būs vēl kopumā saulaina, bet  mākoņu daudzums pakāpeniski pieaugs, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Bildēs: Putins Krievijā pārvēlēts ar lielu balsu pārsvaru

Pēc Krievijas prezidenta vēlēšanu pirmās kārtas, kas aizvadīta svētdien, 18.martā, par vēlēšanu uzvarētāju atzīts ilggadējais valsts vadītājs Vladimirs Putins, kurš šoreiz iedzīvotājiem solījis uzlabot valsts aizsardzību pret Rietumvalstīm un arī uzlabot dzīves apstākļus.

Nedēļa Lietuvā. 5 000 protestētāju nopeļ Seima lēmumu pasargāt kolēģi-pārkāpēju

Aptuveni 5 000 cilvēki ceturtdien, 15.martā, sapulcējušies Viļņā pie Seima ēkas, lai paustu neapmierinātību ar to, ka parlamentārieši balsojumā nolēmuši neatbrīvot no amata deputātu Mindaugu Basti.

BNN nedēļas apkopojums: «Oligarhu sarunas» nepieder KNAB. Skandāli Lietuvā. Igaunijā aicina atjaunot tiešo demokrātiju

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Paziņojums; Cīņa; Kritums; Nākotne; Skandāli; Viedoklis.

Valka lūdz VID vēl vienu darbnieku karstākajā deklarāciju iesniegšanas laikā

Valkas novada pašvaldība lūdz Valsts ieņēmumu dienestu pārskatīt VID darbinieku noslodzi ienākumu deklarāciju iesniegšanas laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam un piešķirt vēl vienu VID darbinieku Valkas Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā, jo saskaņā ar noslēgto trīspusējo sadarbības līgumu VID pakalpojumus Valkas VPVKAC jāsniedz diviem darbiniekiem.

Lembergs netiks virzīts premjera amatam; visticamāk, tiesas sēdes četrreiz nedēļā grūti apvienot ar premjera pienākumiem

Vairākkārt uz vienu no Latvijas prestižākajiem amatiem – premjerministra «krēslu» – savu kandidatūru ir virzījis arī smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs, kurš ir atstādināts no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas. Tad nu šogad beidzot ir pienācis gads, kad «pūcei aste ir uzziedējusi» jeb Lembergs netiks virzīts premjera amatam. BNN informāciju apstiprina arī Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti teju 290 miljoni eiro

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti gandrīz 290 miljoni eiro, tāpēc ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens aicinājis izveidot mehānismu, kā likvidēt obligātā iepirkuma komponentes maksājumus patērētājiem.

Līdz šim valsts garantētā atlīdzība izmaksāta 3'441 ABLV Bank klientam

Trīspadsmit dienu laikā, kopš banka Citadele sāka izmaksāt valsts garantēto atlīdzību ABLV Bank klientiem, kopumā atlīdzība izmaksāta 3441 klientam. Kopējā izmaksātā summa no 3. līdz 15.martam ir 54,5 miljoni eiro.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijis vidēji augsts vakanču līmenis ES

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī bija vidēji augsts darbavietu vakanču līmenis, kas izteikts procentuāli kā attiecība starp kopējo pieejamo vakanču skaitu pret visām darbavietām ekonomikā – jau aizņemtajām un vakantajām – to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejami salīdzināmi dati.

Baltic International Bank valdes priekšsēdētāja amatā iecelts Viktors Bolbats

Baltic International Bank līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Ilona Guļčaka pievienojas bankas padomei, bet bankas vadītāja pienākumus uzņemas šī brīža valdes priekšsēdētājas vietnieks Viktors Bolbats.

Secina: Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir plašas iespējas aizņemties

Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir viegla naudas pieejamība un plašas iespējas aizņemties nepieciešamības gadījumā, secināts Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs un Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes veiktajā pētījumā.

Leģionāru piemiņas pasākumi aizrit ar pretēji domājošo pabļaustīšanos un diviem aizturētajiem

Leģionāru piemiņas gājiens piektdien, 16.martā, Rīgā kopumā aizritēja mierīgi, tomēr pie Brīvības pieminekļa izcēlās vairāki tradicionāli novērojami konflikti starp pretēji domājošajiem, tostarp divi cilvēki tika aizturēti.

Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja

Salīdzinot gripas intensitātes rādītājus Eiropā, kur vairākās valstīs tā ir augsta vai pat ļoti augsta, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja, aģentūrai norāda Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Raina Nikiforova.

Pērn vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 7,3%

Vienas stundas darbaspēka izmaksas pērn 4.ceturksnī salīdzinājumā ar 2016.gada 4.ceturksni pieauga par 54 centiem jeb 7,3%, sasniedzot 8,02 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes sezonāli neizlīdzināti dati. Sezonāli izlīdzināta rādītāja pārmaiņas bija identiskas – 7,3%.

Precizēta informācija par aizliegumu atrasties uz Rīgas ūdenstilpju ledus

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no piektdienas, 16.marta, ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus.

Slikta pieredze sešgadnieku programmas ieviešanā

Ideja sūtīt uz skolu sešgadniekus nav nekas jauns, šādu priekšlikumu virzīja arī kādreizējais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis, taču sabiedrības un izglītības nozares profesionāļu iebildumu dēļ ideja netika īstenota. Taču ir bijis periods, kad sešgadnieku reforma tika ieviesta, 1982.gadā.

Dubultaģenta indēšana: Krievija sola izdarīt maksimālu spiedienu uz britiem

Krievijas vēstnieks Lielbritānijā piektdien, 16.martā, sacījis, ka Maskava izdarīs iespējami lielu spiedienu uz Londonu, Krievijas pusei turpinot noliegt saistību ar bijušā abu valstu dubultaģenta indēšanas gadījumu, kas saskaņā ar britu izmeklētāju atklāto pastrādāts ar Krievijā izgatavotu, starptautiski aizliegtu ķīmisko ieroci.

Rietumu banka apgalvo, ka jau vairākus gadus atsakās no augsta riska klientiem

Rietumu banka jau vairāku gadu garumā atsakās no augstāka riska klientiem un ir būtiski samazinājusi transakciju apmēru, pauž bankas pārstāvji.

Lietuvas un Igaunijas uzņēmēju investīciju plāni apsteidz Latvijas uzņēmējus

Latvijā 36% maza uz vidēja lieluma uzņēmumi šogad plāno ieguldīt sava biznesa attīstībā. Savukārt Igaunijā šādi plāni ir 42%, bet Lietuvā – gandrīz pusei jeb 46% MVU, liecina SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti.

KP pērn 20 uzņēmumiem piemēroja naudas sodus 10,1 milj. eiro apmērā

Pērn Konkurences padome konstatēja četrus pārkāpumus, atklājot aizliegtas vienošanās 20 uzņēmumu darbībās un tiem piemērojot naudas sodus kopumā 10,1 milj. eiro apmērā.

Būvējot Somu līča gāzes vadu, Igaunija organizēs darbus 135 miljonu vērtībā

Saistībā ar Balticconnector gāzes cauruļvada būvniecību no Igaunijas uz Somiju, igauņu gāzes tīkla uzņēmums Elering pavēstījis, ka tas turpmākajos gados organizēs projekta ieguldījumus aptuveni 135 miljonu eiro vērtībā, no kuriem lauvas tiesu – 98 miljonus eiro – segs Eiropas Savienības fondi.

Latvijas Ārlietu ministrija: Krimas ieņemšana ir pretlikumīga

Šī gada 18.martā apritēs jau četri gadi kopš Krievijas Federācijas īstenotajiem Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpumiem, nelikumīgi anketējot Krimas pussalu un aizsākot militāru agresiju Ukrainas austrumos. Ar savu rīcību Krievijas Federācija ir pārkāpusi starptautiskās tiesības un starpvalstu attiecību pamatprincipus, nostāju pauž Ārlietu ministrija.

AS Valmieras stikla šķiedra akcionāriem piemērota soda nauda 131'250 eiro apmērā

Finanšu un kapitāla tirgus komisija AS Valmieras stikla šķiedra akcionāruzņēmumiem Heinz-Jürgen Preiss-Daimler un Beatrix Preiss-Daimler piemērojusi soda naudu 131 250 eiro apmērā par konstatētajiem Finanšu instrumentu tirgus likuma pārkāpumiem.

Komercbanku asociācija vērtē ārvalstu klientu apkalpošanu biedru bankās

Latvijas Komercbanku asociācija šobrīd apzina esošo situāciju tās biedru bankās saistībā ar ārvalstu klientu apkalpošanu, atzina asociācijas stratēģiskās komunikācijas vadītāja Kristīne Mennika.