bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 23.03.2018 | Vārda dienas: Mirdza, Žanete, Žanna
LatviaLatvija

Ekonomists: Latvija arvien vairāk izjutīs autoritāro režīmu spēka pieaugumu pasaulē

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Mēs dzīvojam lielu pārmaiņu laikā un šis ir brīdis, kad jātur acis un ausis vaļā, lai pieņemtu valstij un sev pareizus lēmumus, Ekonomistu apvienības diskusijā «Jaunā ASV prezidenta loma pasaules ekonomikā un drošībā» uzsvēris apvienības prezidents Ojārs Kehris.

Savukārt ekonomists Kārlis Cerbulis minēja vairākas tendences, kas, neatkarīgi no nākamā ASV prezidenta Donalda Trampa darbības rezultātiem, būtiski ietekmēs pasauli. Pirmkārt, liela daļa cilvēces nespēj tikt līdzi pārmaiņām un labprātāk dzīvotu pagātnē. To apliecina gan ASV prezidenta vēlēšanu rezultāts, gan Brexit – par izstāšanos balsoja gados vecāki un neizglītoti vēlētāji, nevis jaunieši, kuri jūtas ērti modernajā pasaulē. Turklāt ekonomikas plānotājiem ļoti nopietni būtu jāņem vērā fakts, ka pasaule strauji noveco. «Ja pirms desmit gadiem tikai vienā valstī senioru skaits pārsniedza gados jauno iedzīvotāju daudzumu, tad pašlaik šāds īpatsvars ir aptuveni 30 valstīs,» uzsver eksperts. Viņaprāt, šis ir būtiskākais iemesls, kas negatīvi ietekmē pasaules ekonomiskās izaugsmes tempus, tostarp zemo produktivitāti un konkurētspējas pazemināšanos, tādejādi gados vecākiem cilvēkiem radot izstumtības sajūtu.

Statistika liecina, ka jau kopš Otrā pasaules kara ekonomiskā attīstība pasaulē kopumā kļūst lēnāka, tāpēc Cerbulis apšauba Trampa solījumu panākt savas valsts ekonomikas izsaugsmi līdz 5%. Viņš uzskata, ka daudzi nākamā ASV prezidenta vēlētāji nobalsoja pret savām interesēm, nesaprotot, piemēram, ka Trampa solījums mazināt migrāciju padarīs darbaspēku dārgāku un cenas augstākas, turklāt viņa spēkos nav apturēt pieaugošo automatizāciju ražošanas procesos, kas potenciāli ir lielāks bezdarba cēlonis par Trampa piesaukto globalizāciju.

Kā lielu ASV problēmu ekonomisti nosauc pieaugošo ekonomisko nevienlīdzību un varas koncentrāciju kā indivīdu, tā arī korporatīvajā līmenī.

Ņemot vērā Donaldam Trampam raksturīgās instinktīvās reakcijas un biežo nostājas maiņu, prognozēt viņa turpmāko rīcību ir ārkārtīgi grūti. Lai gūtu zināmu priekšstatu, žurnāla Ir komentētājs Pauls Raudseps norāda uz Brookings institūta pētnieka Tomasa Raita (Thomas Wright) secinājumiem par Trampa ideoloģiskām nosliecēm, kas novērotas pēdējo 35 gadu laikā, kopš viņš kļuvis pamanīts ASV sabiedrībā. Pirmkārt, Tramps konsekventi ir uzskatījis, ka ASV dalība starptautiskās aliansēs ir neizdevīga. Nebūs tā, ka līdzšinējās sadarbības tiks pilnībā pārtrauktas, bet prognozējamā instinktīvā reakcija – tieciet paši galā – Latvijai ir potenciāli bīstama. Otrkārt, Trampam ir negatīva attieksme pret brīvo tirdzniecību un viņš nav atbalstījis nevienu ASV noslēgto tirdzniecības līgumu. Treškārt, viņš ilglaicīgi apbrīno autoritārismu un demokrātija nav jaunā prezidenta vērtība. Trampa piedāvājumi un risinājumi, kas vērsti uz esošās ekonomikas struktūras saglabāšanu, padarīs to neefektīvu un nepalīdzēs cilvēkiem, uzskata žurnālists. Latīņamerikas piemērs, kur šāda tipa cilvēki ir nākuši pie varas ar solījumiem palīdzēt ekonomikas pabērniem, galu galā bijis iemesls pamatīgam sociālam konfliktam. Vēlētāju neapmierinātība var mazināt ASV iekšējo stabilitāti, kas negatīvi ietekmēs pasaules kopējo līdzsvaru – ASV administrācija vairāk koncentrēsies uz iekšpolitiku, samazinot ārpolitisko rīcību.

Ierobežojot līdzdalību starptautiskās institūcijas un to finansējumā, mazināsies šo organizāciju kapacitāte un spēja efektīvi darboties reģionālu krīžu situācijās, uzskata ekonomists Andris Liepiņš. Viņš prognozē, ka pasaule sadalīsies reģionālos grupējumos, kur mazās ekonomikas kā Latvija var negūt atbalstu un ievērību. Liepiņš pauda bažas par autoritāro režīmu spēka pieaugumu, ko Latvija izjutīs arvien vairāk. “Sabiedrība globalizējas, tai pat laikā arvien skaļāk tiek piesauktas nacionālās intereses. Pretruna saasinās”, secina ekonomists.

Tikmēr politiķis Mārtiņš Bondars uzskata, ka pasaulē valda stereotipi par Trampu, kurš patiesībā metis izaicinājumu globalizācijai, risinot jautājumus ar uzņēmēja pieeju, priekšplānā izvirzot izdevīguma aspektus, rosinot samazināt birokrātijas tēriņus un pieprasot solidāru izmaksu sadalījumu. Bondars prognozē, ka jaunā ASV administrācija stiprinās saiknes ar nacionālajām valstīm, nevis Eiropas Savienību. «Transatlantiskās attiecības mainīsies, bet, ja darīsim savus mājasdarbus tiesiskuma, pretkorupcijas un aizsardzības budžeta stiprināšanā, varam būt mierīgi,» nesenās ASV vizītes laikā gūtās atziņas pauž politiķis.

Arī ekonomists Ojārs Kehris uzskata, ka aizsardzības budžeta palielināšana ir galvenais Latvijas diplomātu trumpis sarunās ar jauno ASV administrāciju par Latvijas drošības garantijām. Pieņemot, ka progresu un globalizācijas procesus grūti apturēt, viņaprāt, ir nepieciešams kompensācijas mehānisms cilvēku pārkvalifikācijai, kā arī jāattīsta ekonomiskā vide trešās pasaules valstīs. «Ja kopējiem spēkiem tas netiks darīts, turpināsies revolūcija, kas zināmā mērā jau ir sākusies. Populisms, norobežošanās un izolacionisms nav pareizie risinājumi. Ceru, ka nepiedzīvosim vēsturiski pierādīto tēzi par karu kā izaugsmes katalizatoru,» situācijas nopietnību raksturo Kehris.

Ref: 102.000.102. 14159


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Sarunas, koncerti, Nameja gredzena tērpu izstāde

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kuri šķitīs interesanti gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan dabas mīļotājiem, gan dzīvnieku mīļotājiem. BNN komanda aicina pavadīt savu nedēļas nogali, apmeklējot kādu no pasākumiem, kuri norisināsies gan svaigā gaisā, gan iekštelpās.

Franču veikaliem nepārdotā pārtika jau 2 gadus jāziedo labdarībai

Lai samazinātu nepārdotās pārtikas izmešanu, Francijā kopš 2016.gada sākuma veikaliem ir aizliegts nodot akritumos patēriņam vēl derīgu pārtiku. Tā vietā veikaliem nerealizētie produkti ir jāziedo vai arī jārēķinās ar 3 600 eiro naudassodu par katru izmešanas reizi.

Latvijā realizētās degvielas apmērs janvārī pieaudzis par 1%

Šī gada janvārī kopumā Latvijā realizēja 101 130 tonnas naftas produktu, kas ir par 1037 tonnām jeb 1% vairāk nekā attiecīgajā laikā 2017.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Konceptuāli atbalsta ES un Armēnijas partnerības nolīguma ratificēšanu

Saeima konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

Vēlas biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot ES finansējumu

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām, kas paredz iespēju invalīdu biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot Eiropas Savienība finansējumu.

Atkal noraida pieprasījumus Ašeradenam par EM rīcību OIK sistēmas jautājumos

Saeima kārtējo reizi noraidīja opozīcijas trīs pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tajā skaitā par Ekonomikas ministrijas rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām, sabiedrības interesēm un valdības noteiktajam «OIK moratorijam».

Lauksaimnieki neapmierināti ar elektroenerģijas problēmjautājumu risināšanu

Kopš lauksaimnieki saņēma neadekvāti augstos elektroenerģijas rēķinus, ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā ir notikušas neskaitāmas tikšanās un diskusijas, tomēr joprojām nav pieņemts lēmums par problēmas risinājumu. Lauksaimnieki ir neizpratnē par lēmumpieņēmēju neizlēmību tautsaimniecībai tik būtiskā jautājumā, norāda biedrībā Zemnieku saeima.

Latvijā par teju 90% iespējams samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu

Līdz pat 87% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu iespējams nodot pārstrādei, tādējādi gan samazinot mājsaimniecības izdevumus, gan rūpējoties par apkārtējo vidi, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Pēc pusotra gada mazākumtautību skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusksolās

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Dzīve pēc 25.maija. Vai pasākumu foto galerijas vairs nevarēs brīvi publicēt?

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk klikšķināt fotogrāfiju galerijas portālos un sociālajos tīklos, lai apskatītu pasākuma viesus. No šā gada 25.maija, kad spēkā stāsies Vispārējā datu aizsardzības regula, situācija vairs nebūs tik viennozīmīga - proti, ja persona nebūs piekritusi, tad tās foto vairs nebūs tik vienkārši publicēt. Tomēr attēlu publicēšanu žurnālistikas vajadzībām jaunajam regulējumam nevajadzētu ietekmēt.

Par LDDK prezidentu vienbalsīgi ievēlēts Vitālijs Gavrilovs

Latvijas Darba devēju konfederācijas ikgadējā biedru sapulcē par LDDK prezidentu uz trīs gadiem atkārtoti ievēlēts Vitālijs Gavrilovs.

Nostiprinās tiesisko regulējumu Baltijas sadarbībai katastrofu novēršanas jomā

Saeima ceturtdien, 22.martā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēs Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valdību nolīgumu par sadarbību katastrofu novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā ar mērķi aizsargāt cilvēkus, vidi un īpašumu, tostarp kultūras mantojumu.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms palielinājies par 18,2%

Šā gada janvārī patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms ir palielinājies par 18,2% salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri.

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.