bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 20.06.2018 | Vārda dienas: Rasa, Rasma, Maira
LatviaLatvija

Eksperte: Vai sabiedrības sašutums par nepiedzenamo parādu dzēšanu ir pamatots?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valts ieņēmumu dienests (VID ) veicis analīzi un atlasījis uzņēmumus, kam līdz 2021.gadam dzēsīs parādus. Tie ir uzņēmumi ar pārtrauktu saimniecisko darbību un, kā informē VID, tā kā šie uzņēmumi vairs nepastāv, no tiem nav iespējams piedzīt parādu. Kopējais parādu apjoms ir 1,288 miljardi eiro, no kā piedzenamie parādi ir aptuveni 200 miljoni eiro, informē Biznesa augstskolas Turība Finanšu un grāmatvedības programmas direktore, lektore Anna Medne.

Vienlaikus lektore Medne norāda, ka jau kādu laiku uzņēmumiem ir iespēja izmantot 2012.gadā pieņemto nodokļu atbalsta pasākumu likumu, kas vērsts uz to, lai uzņēmums nenonāktu pie lieliem nodokļu parādiem. Tātad, ja uzņēmums vairs nespēj maksāt nodokļus, tas var griezties VID un noslēgt līgumu, kas paredz nodokļu maksāšanu pēc speciāla grafika, līdz ar to uzņēmumam neveidojas soda sankcijas, protams, ar noteikumu, ka tiek maksāti regulārie nodokļi.

Viņa uzsver, ka kopš šī likuma ieviešanas VID saņēmuši jau 2 209 pieteikumus. «Pozitīvi ir tas, ka VID jaunās vadītājas vadībā ir sācis aktīvi darboties šajā jomā un atgādinājis uzņēmumiem par šo nodokļu atbalsta pasākuma likumu.»

Uzņēmumiem par nenomaksātiem nodokļiem tika piemērotas «zvērīgas» soda sankcijas

«Iedzīvotāju sašutums par to, ka šiem uzņēmumiem atlaiž nodokļu parādus, ir tāpēc, ka viņu rīcībā nav detalizētas informācijas. Šie parādi, kas tiks dzēsti, ir ļoti seni un tajā laikā uzņēmumiem par nenomaksātiem nodokļiem tika piemērotas «zvērīgas» soda sankcijas, kādas šodien nodokļu nemaksātājiem netiek piemērotas. Līdz ar to soda sankcijas, kas attiecās uz vecajiem parādniekiem, būtu jāpārrēķina pēc jaunajiem normatīvajiem aktiem, jo patlaban viss notiek daudz liberālāk. Daļa šo parādu ir arī krīzes sekas,» komentē augstskolas lektore.

Turpinot, viņa saka: «Protams, sašutums ir arī par to, ka starp šiem uzņēmumiem noteikti ir arī uzņēmumi, kas veidojušies ar mērķi nodokļus nemaksāt un no tādiem, nenoliedzami, neko piedzīt nevar. Mums ir pietiekoši daudz uzņēmumi, kuri principā ir izveidoti ar domu nopietnu saimniecisko darbību neveikt, un nekādi maksājumi budžetā netiek maksāti. Pakāpeniski tiek pieņemti dažādi mēri par kuriem, protams, uzņēmēji ir sašutuši, bet situācija kopumā ar nodokļu maksāšanu, cik var spriest pēc valsts kases datiem, uzlabojās.»

Sociālajos tīklos tiek pausts atbalsts nodokļu nemaksātājiem

Tāpat eksperte norāda, ka 2018.gadā stāsies spēkā jaunā nodokļu politika. Ir nepieciešams sakārtot parādu sistēmu. Apsveicami ir tas, ka VID mēģina sakārtot šīs lietas, jo nav vajadzības rakstīt lielus parādus un tracināt sabiedrību, ja šos miljardus reālajā situācijā piedzīt nevar.

Viņa saka: «Jā, iespējams, ka iepriekš no VID nav bijusi pienācīga darbība attiecībā pret šiem parādniekiem. Novērojot situāciju sociālajos tīkos, ir skaidri redzams, ka uzņēmums kurš ir saņēmis aizrādījumu no VID par nodokļu nemaksāšanu, tiek atbalstīts un masveidā aizstāvēts, nopeļot VID darbību. Savukārt brīžos, kad atklājas milzīgi parādi, sabiedrība metas pārmest VID nolaidīgo darbu. Uzņēmums, kurš saņem šādu sabiedrības atbalstu saprot, ka neko sliktu nav darījis un šādā veidā var turpināt darboties.»

Turklāt eksperte min, ka VID ir tiesības pārtraukt saimniecisko darbību uz zināmu laiku, ja netiek maksāti nodokļi, bet gadījumos, ja uzņēmums ir piekritis veikt maksājumus, kā bēdīgi slavenajā Gan Bei situācijā, kur uzņēmuma īpašnieki ir piekrituši visām sankcijām, to saimnieciskā darbība tiek atjaunota, lai veidotos naudas plūsma, no kā segt izdevumus un nokārtot saistības pret valsts budžetu.

«Darbības apturēšana nenotiek vienā dienā, pirms tam ir brīdinājumi un pārrunas. Tas nav vienas dienas jautājums,» lektore Medne klāsta, piebilstot, ka šis ir sakārtošanās process, pēc kura situācijai būtu jāuzlabojas.

Ref: 225.000.103.2503


Pievienot komentāru

Saeima balsojumā neatbalsta Rasnača demisiju

Trešdien, 20.jūnijā, Saeima ar balsojumu 33 par un 41 pret, deviņiem deputātiem atturoties, neatbalstīja tieslietu ministra Dzintara Rasnača (VL–TB/LNNK) demisiju.

Maigāki sodi digitālās televīzijas krimināllietā apsūdzētajiem; idejas autori cietumsodu nesaņem

Rīgas apgabaltiesa pasludināja saīsināto spriedumu tā dēvētās digitālās televīzijas lietā, ar kuru attaisnoja iepriekš notiesāto bijušo Nacionālā teātra direktoru Ojāru Rubeni, taču piemēroja naudas sodus un reālu brīvības atņemšanu citiem apsūdzētajiem.

Pēc Saeimas sēdes KNAB darbinieki aiztur Kaimiņu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki  pēc Saeimas sēdes aizturēja parlamentārieti Artusu Kaimiņu. Viņš zināja teikt, ka uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju izsaukta partijas grāmatvede, un piebilda, ka nespējot saprast, kāpēc birojs to darījis, jo partijai tā dēvētās «melnās kases» neesot.

ASV izstājas no ANO Cilvēktiesību padomes

Amerikas Savienotās Valstis ir paziņojušas par izstāšanos no ANO Cilvēktiesību padomes, kas uzrauga cilvēktiesību ievērošanu pasaulē, Vašingtonai uzskatot, ka organizācijā tiek ievēlētas valstis, kuras ilgstoši pieļauj rupjus cilvēktiesību pārkāpumus.

Vai atklāto «mafijas» shēmu dēļ kriminālvajāšanai izdos Kaimiņu?

Pašlaik Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija izskata Ģenerālprokuratūras lūgumu izdot kriminālvajāšanai Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu,  apstiprināja KPV LV premjera amata kandidāts advokāts Aldis Gobzems.

Kontroles dienests nedrīkstētu atrasties viena cilvēka pakļautībā, tā Znotiņa

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests nedrīkstētu atrasties viena cilvēka pakļautībā, norāda Kontroles dienesta priekšniece Ilze Znotiņa.

Kanāda legalizē marihuānu lietošanai vienkārši tāpat

Kanādas parlaments pieņēmis likumu, kas paredz atļaut lietot marihuānu atpūtas nolūkos. Šīs psihoaktīvā auga lietošana medicīniskos nolūkos Kanādā bijusi atļauta kopš 2001.gada.

Deputāti: kredītņēmēju spēju atmaksāt aizdevumu vērtēs stingrāk

Latvijā vēlas stingrāk vērtēt kredītņēmēju spēju aizdevumu atmaksāt, informē Saeimas Preses dienests.

Plāno aizliegt militārās apmācības, kas netiek organizētas valsts aizsardzībai

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija otrdien, 19.jūnijā, otrajā lasījumā atbalstīja priekšlikumu, kas paredz noteikt aizliegumu veikt, organizēt un piedalīties militāri taktisku uzdevumu izpildes apmācībās.

Čakša apstiprina Lietuvas dienestu veiktu pratināšanu, tomēr detaļās neieslīgst

Lietuvas dienesti lietā par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā ir nopratinājuši arī Latvijas veselības ministri Andu Čakšu, atzīst amatpersona.

Cilvēktiesību komiteja: VDK dokumentiem jābūt publiski pieejamiem

Latvijas PSR Valsts drošības komitejas dokumenti ir daļa no nacionālā dokumentārā mantojuma, kas jānodod mūžīgai glabāšanai kā nedalāms kopums un kuriem jābūt publiski pieejamiem pētniecībai Latvijas Nacionālajā arhīvā.

Francijas prezidents publiski audzina pusaudzi par nepieklājīgu izturēšanos

«Kā iet, Manu?» tā Francijas prezidentu Emanuelu Makronu uzrunājis kāds jaunietis svinīgas ceremonijas laikā, turklāt liberāli noskaņotā politiķa priekšā dziedājis starptautisko sociālistu himnu.

VARAM joprojām nav izdevies saskaņot iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai ar iesaistītajām pusēm joprojām nav izdevies vienoties par iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanu, apstiprina ministrijas pārstāve Anda Zaļepska.

Krievijas «melnajā sarakstā» iekļauti vairāki Saeimas deputāti un sabiedriski politiskie aktīvisti

Krievijas Ārlietu ministrijas Latvijai iesniegtajā «melnajā sarakstā» ir iekļauti vairāki Saeimas deputāti, kā arī sabiedriski politiskie aktīvisti, liecina šo cilvēku ieraksti sociālajos tīklos.

Pērn mediķi nepamatoti iekasējuši samaksu par pakalpojumiem 255 000 eiro apmērā

Pagājušajā gadā ārstniecības iestādēs, kuras sniedz valsts budžeta apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, konstatēta nepamatoti prasīta samaksa par pakalpojumiem 254 994 eiro apmērā.

Krievija liedz iebraukt Latvijas pilsoņiem, kuri atbalstīja sankciju noteikšanu Magņitska lietā iesaistītajām personām

Krievijas Ārlietu ministrija iesniegusi Latvijas vēstniecībai Maskavā Latvijas pilsoņu sarakstu, kuriem noteikts iebraukšanas liegums Krievijā par sankciju atbalstīšanu advokāta Sergeja Magņitska lietā iesaistītajām personām.

Budžeta komisija par Latvijas Bankas padomes locekli virza Mārtiņu Kazāku

Saeimas Budžeta un finanšu komisija, vienbalsīgi lēma virzīt izskatīšanai Saeimā lēmuma projektu par Mārtiņa Kazāka apstiprināšanu Latvijas Bankas padomes locekļa amatā.

Lietuva uzņēmusi Krievijas un Baltkrievijas ieroču inspektorus

Krievijas un Baltkrievijas ieroču inspektori apmeklējuši Lietuvu, kamēr tās teritorijā Lietuvas un citu NATO dalībvalstu spēki attīstījuši prasmes militārajās mācībās Zobena cirtiens 2018.

Zemnieku saeima aicina izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā

Biedrība Zemnieku saeima nosūtīja vēstuli Valsts kancelejai, Zemkopības ministrijai, Finanšu ministrijai un Latvijas Pašvaldību savienībai ar aicinājumu Ministru kabinetam izsludināt un Saeimai apstiprināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā ilgstošā sausuma dēļ.

Vairāk saules lietā apcietinātā IT speciālista aizstāvji pārsūdzējuši tiesas piemēroto drošības līdzekli

Krimināllietā par iejaukšanos kases aparātu darbībā restorānu tīklā Vairāk saules aizdomās turētā IT speciālista Edgara Štromberga aizstāvji ir pārsūdzējuši viņam piemēroto drošības līdzekli – apcietinājumu, atklāja zvērināts advokāts Mareks Halturins.

Velorikšām Tallinā prasīs drošības jostas

Tallinas velorikšu pakalpojumos līdz šim pastāvējusi minimāla pilsētas vadības kontrole, taču tas mainīsies no jūlija, kad, stājoties spēkā jauniem noteikumiem, šis dabai draudzīgais pasažieru pārvadājumu veids tiks pielīdzināts automašīnu taksometra pakalpojumiem.

Latvijas ostās šī gada pirmajos piecos mēnešos pārkrauts par 7,5% mazāk kravu

Latvijas ostās šogad pirmajos piecos mēnešos pārkrāva 27,072 miljonus tonnu kravu, kas ir par 7,5% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn, liecina Satiksmes ministrijas apkopotā informācija.

Vācijā apcietina Audi vadītāju saistībā ar dīzeļauto shēmas izmeklēšanu

Izmeklētāji Vācijā ir apcietinājuši autobūves uzņēmuma Audi izpilddirektoru Rupertu Štadleru saistībā ar izmeklēšanu izplūdes mērierīču maldināšanas shēmā Volkswagen grupas uzņēmumos.

Saeimas vēlēšanu laikā Rīga plānots atvērt 158 vēlēšanu iecirkņus

Rudenī gaidāmo Saeimas vēlēšanu laikā Rīga plānots atvērt 158 vēlēšanu iecirkņus, liecina Rīgas domes sagatavotie dokumenti.

Jaunākie komentāri