bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 25.02.2018 | Vārda dienas: Alma, Annemarija
LatviaLatvija

Eksperte: Vai sabiedrības sašutums par nepiedzenamo parādu dzēšanu ir pamatots?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valts ieņēmumu dienests (VID ) veicis analīzi un atlasījis uzņēmumus, kam līdz 2021.gadam dzēsīs parādus. Tie ir uzņēmumi ar pārtrauktu saimniecisko darbību un, kā informē VID, tā kā šie uzņēmumi vairs nepastāv, no tiem nav iespējams piedzīt parādu. Kopējais parādu apjoms ir 1,288 miljardi eiro, no kā piedzenamie parādi ir aptuveni 200 miljoni eiro, informē Biznesa augstskolas Turība Finanšu un grāmatvedības programmas direktore, lektore Anna Medne.

Vienlaikus lektore Medne norāda, ka jau kādu laiku uzņēmumiem ir iespēja izmantot 2012.gadā pieņemto nodokļu atbalsta pasākumu likumu, kas vērsts uz to, lai uzņēmums nenonāktu pie lieliem nodokļu parādiem. Tātad, ja uzņēmums vairs nespēj maksāt nodokļus, tas var griezties VID un noslēgt līgumu, kas paredz nodokļu maksāšanu pēc speciāla grafika, līdz ar to uzņēmumam neveidojas soda sankcijas, protams, ar noteikumu, ka tiek maksāti regulārie nodokļi.

Viņa uzsver, ka kopš šī likuma ieviešanas VID saņēmuši jau 2 209 pieteikumus. «Pozitīvi ir tas, ka VID jaunās vadītājas vadībā ir sācis aktīvi darboties šajā jomā un atgādinājis uzņēmumiem par šo nodokļu atbalsta pasākuma likumu.»

Uzņēmumiem par nenomaksātiem nodokļiem tika piemērotas «zvērīgas» soda sankcijas

«Iedzīvotāju sašutums par to, ka šiem uzņēmumiem atlaiž nodokļu parādus, ir tāpēc, ka viņu rīcībā nav detalizētas informācijas. Šie parādi, kas tiks dzēsti, ir ļoti seni un tajā laikā uzņēmumiem par nenomaksātiem nodokļiem tika piemērotas «zvērīgas» soda sankcijas, kādas šodien nodokļu nemaksātājiem netiek piemērotas. Līdz ar to soda sankcijas, kas attiecās uz vecajiem parādniekiem, būtu jāpārrēķina pēc jaunajiem normatīvajiem aktiem, jo patlaban viss notiek daudz liberālāk. Daļa šo parādu ir arī krīzes sekas,» komentē augstskolas lektore.

Turpinot, viņa saka: «Protams, sašutums ir arī par to, ka starp šiem uzņēmumiem noteikti ir arī uzņēmumi, kas veidojušies ar mērķi nodokļus nemaksāt un no tādiem, nenoliedzami, neko piedzīt nevar. Mums ir pietiekoši daudz uzņēmumi, kuri principā ir izveidoti ar domu nopietnu saimniecisko darbību neveikt, un nekādi maksājumi budžetā netiek maksāti. Pakāpeniski tiek pieņemti dažādi mēri par kuriem, protams, uzņēmēji ir sašutuši, bet situācija kopumā ar nodokļu maksāšanu, cik var spriest pēc valsts kases datiem, uzlabojās.»

Sociālajos tīklos tiek pausts atbalsts nodokļu nemaksātājiem

Tāpat eksperte norāda, ka 2018.gadā stāsies spēkā jaunā nodokļu politika. Ir nepieciešams sakārtot parādu sistēmu. Apsveicami ir tas, ka VID mēģina sakārtot šīs lietas, jo nav vajadzības rakstīt lielus parādus un tracināt sabiedrību, ja šos miljardus reālajā situācijā piedzīt nevar.

Viņa saka: «Jā, iespējams, ka iepriekš no VID nav bijusi pienācīga darbība attiecībā pret šiem parādniekiem. Novērojot situāciju sociālajos tīkos, ir skaidri redzams, ka uzņēmums kurš ir saņēmis aizrādījumu no VID par nodokļu nemaksāšanu, tiek atbalstīts un masveidā aizstāvēts, nopeļot VID darbību. Savukārt brīžos, kad atklājas milzīgi parādi, sabiedrība metas pārmest VID nolaidīgo darbu. Uzņēmums, kurš saņem šādu sabiedrības atbalstu saprot, ka neko sliktu nav darījis un šādā veidā var turpināt darboties.»

Turklāt eksperte min, ka VID ir tiesības pārtraukt saimniecisko darbību uz zināmu laiku, ja netiek maksāti nodokļi, bet gadījumos, ja uzņēmums ir piekritis veikt maksājumus, kā bēdīgi slavenajā Gan Bei situācijā, kur uzņēmuma īpašnieki ir piekrituši visām sankcijām, to saimnieciskā darbība tiek atjaunota, lai veidotos naudas plūsma, no kā segt izdevumus un nokārtot saistības pret valsts budžetu.

«Darbības apturēšana nenotiek vienā dienā, pirms tam ir brīdinājumi un pārrunas. Tas nav vienas dienas jautājums,» lektore Medne klāsta, piebilstot, ka šis ir sakārtošanās process, pēc kura situācijai būtu jāuzlabojas.

Ref: 225.000.103.2503


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Banku drāma. Pārmetumi valdības rīcībspējai. Bronzas medaļa Latvijai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Nākotne; Draudi; Bažas; Panākumi.

ECB: ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem

ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem, jo tās glābšana nav sabiedrības interesēs, sestdien, 24.februārī, paziņojusi Eiropas Centrālā banka.

Maxima: 27% iedzīvotāju par pirkumiem norēķinās pašapkalpošanās kasēs

Aptuveni 27% iedzīvotāju izvēlas par saviem pirkumiem norēķināties pašapkalpošanās kasēs tajos Maxima Latvija veikalos, kuros šīs kases ir pieejamas, BNN vēsta uzņēmumā.

Rīgā iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu

Lai cīnītos ar ilgstošu un ļaunprātīgu nemaksāšanu par Rīgas pašvaldības autostāvvietu izmantošanu, iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu. To gan plānots pielietot tikai kā galējo līdzekli gadījumā, ja sods par iepriekšējiem pārkāpumiem nebūs samaksāts jau divas reizes.

Latvijā janvārī bijusi augstāka inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada janvārī bijusi augstāka inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ārvalstu investoru padome pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai

Ārvalstu investoru padome Latvijā pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai, ko izraisa apgalvojumi par Latvijas Bankas vadītāja iesaistīšanos korupcijā un apsūdzības naudas atmazgāšanā trešajai lielākajai bankai Latvijā.

Pabriks: Valsts naidnieka mērķis ir parādīt Latviju kā neveiksmīgu valsti

Ir jārēķinās, ka jebkuras Latvijas iekšpolitikas problēmas vēlēšanu gadā, valsts ārējie naidnieki var pastiprināt un izmantot kā iemeslu uzbrukumam informācijas telpā. Mērķis ir diskreditēt valsti, sagraut tai ticību un izplatīt vēstījumu, ka esam tā sauktā failed state jeb neizdevusies valsts, pauž bijušais aizsardzības un ārlietu ministra un tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Uzsākts kriminālprocess par Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim

Pēc Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas deputāta Viestura Zepa iesnieguma Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde uzsākusi kriminālprocesu saistībā ar Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim.

Straujuma: Pedagogu izglītība jāpielāgo laikmeta prasībām

«Ļoti svarīga loma izglītības reformā ir augstskolām, jo to īstenotās izglītības programmas pedagogiem ir jāpielāgo laikmeta prasībām,» uzsver Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētāja Laimdota Straujuma.

VK: VID uzlabojis pārmaksāto nodokļu atmaksas sistēmu nodokļu maksātāju interesēs

Pēc Valsts kontroles ieteikuma Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests ir uzlabojis pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa atmaksas kārtību. Tāpēc nodokļu maksātājiem ir pamats sagaidīt, ka VID pārmaksāto PVN un IIN atmaksās laikus un samaksās arī nokavējuma naudu, ja nebūs ievērojis noteikto atmaksas termiņu.

Lielā Talka aicina ziņot par piesārņotām teritorijām dabā

Lai arī laikapstākļi šonedēļ īpaši nelutina, pavasaris lēniem soļiem tuvojas, tāpēc Lielās Talkas organizatori aicina iedzīvotājus ziņot par piegružotām un piesārņotām teritorijām dabā, lai Lielās Talkas desmitgadē - 28.aprīlī - tās kopīgiem spēkiem sakoptu.

Grausta statuss ēkai, kurā dzīvo bijušie Valsts prezidenti

Ēka Rīgā, Brīvības ielā 38, kurā diviem bijušajiem Latvijas Valsts prezidentiem piešķirti dzīvokļi, klasificēta par B kategorijas graustu un tai piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme 3% apmērā.

Baltijas valstis EK prasa saglabāt finansiāli spēcīgu ES Kohēzijas politiku

Baltijas valstu finanšu ministri ir apvienojušies kopīgā aicinājumā Eiropas Komisijai saglabāt finansiāli spēcīgu Eiropas Savienības Kohēzijas politiku, veidot to stratēģisku un orientētu uz rezultātiem, BNN vēsta Finanšu ministrijā. 

Policija sākusi pārbaudi par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank

Valsts policija sākusi resorisko pārbaudi par ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla paziņojumā minēto par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank.

Latkovskis: Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu Maizīša nepārvēlēšanu SAB vadītāja amatā

Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu, ja Saeima nepārvēlētu amatā Satversmes aizsardzības biroja vadītāju Jāni Maizīti, šādu viedokli telekanālā LNT pauda Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis.

S&P Global apstiprinājusi Latvijas kredītreitingu līdzšinējā «A-» līmenī

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra S&P Globalpārapstiprināja Latvijas kredītreitingu esošā «A-» līmenī, saglabājot pozitīvu nākotnes novērtējuma, BNN vēsta Valsts kasē.

Kristovskis: Valsts amatpersonām jābūt vienlīdz stingrām kā pret Rimšēviču, tā pret Lembergu

«Konsekvences trūkums - tāds pārsteidzošs vērtējums rodas, vērojot valsts augstāko amatpersonu pēdējo dienu uzstājīguma uzplaiksnījumu, prasot Latvijas bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča nekavējošu atkāpšanos,» izbrīnu pauž Ventspils domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.

Valmieras stikla šķiedra: OIK reformai izšķiroša loma apstrādes rūpniecības attīstībā

Obligātās iepirkumu komponentes diferencētā maksājuma ieviešana ir pozitīvs signāls visam rūpniecības sektoram, kas ļauj drošāk raudzīties nākotnē un plānot uzņēmuma ilgtermiņa darbību Latvijā, paziņo viens no vadošajiem Eiropas stikla šķiedras produktu ražotājiem AS Valmieras stikla šķiedra.

Nacionālie bruņotie spēki Ukrainā nogādās devīto labdarības sūtījumu

Šīs nedēļas nogalē Nacionālo bruņoto spēku karavīri un virskapelāns Elmārs Pļaviņš dosies ceļā uz Ukrainu, lai nogādātu devīto humānās palīdzības kravu Ukrainas bruņoto spēku karavīriem, viņu ģimenēm un Austrumukrainā cietušajiem civiliedzīvotājiem.

LVRTC: Zaķusalas TV torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro

Zaķusalas televīzijas torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro, stāsta Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

Uztraucas, ka pedagogiem pietrūks laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu

Pedagogiem var pietrūkt laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu, bažas pauž Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga. Vanaga pauda viedokli, ka, pārejot uz jauno mācību standartu, pedagogiem vajag dot vairāk laika individuālam darbam, lai sagatavotos stundām, bet tas prasot papildus finanses un līdz ar to par šo aspektu «neviens negrib dzirdēt».

Judins, Loskutovs, Čigāne un Dālderis arī turpmāk strādās Vienotības frakcijā

Saeimas deputāti Andrejs Judins, Aleksejs Loskutovs,  Lolita Čigāne un Ints Dālderis turpinās darbu politiskās partijas Vienotība frakcijā un valdošajā koalīcijā.

No jauna jāvērtē noteiktā summa, kas Dinamo Rīga jāieskaita valsts budžetā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments, 22.februārī, atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru apmierināts pieteicējas AS Dinamo Rīga pieteikums un atcelts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lēmums.

Pagarināts pieteikšanās termiņš uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu

Konkursa nominācijas komisija lēmusi pagarināt pieteikšanās termiņu uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu - pretendenti pieteikumus aicināti iesniegt līdz šī gada 23. martam.

Atbalsta Dāldera ierosinājumu publiskot Latvijas Bankas darbinieku atlīdzību

Saeima atbalsta vairākus Inta Dāldera priekšlikumus, kas paredz publiskot arī Latvijas Bankas, izglītības iestāžu, kā arī valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrību darbinieku un amatpersonu atlīdzību.