bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 24.11.2017 | Vārda dienas: Velta, Velda
LatviaLatvija

Eksperti: Brīvās tirdzniecības līgumu nozīme pieaugs - īpaši ar Āziju

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ilustratīvs foto

Latvijas uzņēmēji uz citu Eiropas Savienības (ES) valstu fona jau patlaban salīdzinoši veiksmīgi darbojas vairākos Āzijas reģionos, un līdzšinējā viņu pieredze apliecina – šajos tirgos ir liels potenciāls, pauž Eiropas parlamenta Informācijas biroja (EPIB) pārstāvji.

Savukārt EPIB Latvijā rīkotajā diskusijā par Eiropas Savienības (ES) brīvās tirdzniecības līgumiem eksperti atzina – noslēdzot brīvās tirdzniecības līgumus, potenciāls tikai pieaugs, jo jebkurš līgums atver vai vienkāršo pieeju tirgum, t.sk., samazinās tarifi, tiek vienkāršotas procedūras, kopumā samazinās eksporta izmaksas, uzņēmēji kļūst konkurētspējīgāki iepretim citu trešo valstu eksportētājiem u.c.

Pašlaik procesā esot sarunas par brīvās tirdzniecības līgumiem ar Japānu, Singapūru, Vjetnamu u.c. valstīm – kopumā aktīvs darbs patlaban notiek pie ~20 ES starptautiskās tirdzniecības nolīgumiem. Sarunas ved Eiropas Komisija (EK), bet Eiropas Parlamentam (EP) šie līgumi būs jāakceptē. Jāmin, ka nesen ES vienojās par brīvās tirdzniecības līgumu ar Kanādu (CETA), teikts biroja ziņojumā/

EP Starptautiskās tirdzniecības komitejas (INTA) deputāts Artis Pabriks norādīja, ka Latvijas vājie punkti ir salīdzinoši nelielā pieredze, «esam nosacīti mazas valsts un Āzijas tirgos priekšrocības likumsakarīgi ir tiem, kas jau tur darbojas. Vienlaicīgi Latvijai šie tirgi paver lielu potenciālu, īpaši pārtikas un luksusa preču segmentam.»

Pabriks arī aicināja uzņēmējus izmantot Eiropas fondu pieejamo finansējumu reklāmai trešo valstu tirgu apgūšanai.

Saskaņā ar EP deputāta teikto, ātrākais progress sagaidāms ar Japānu – pēc viņa prognozēm, ES un Japānas brīvās tirdzniecības līgums varētu tikt noslēgts pēc aptuveni pēc 1,5 gadiem. Arī Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā vadītājas vietnieks Andris Kužnieks norādīja, ka nule kā ES tirdzniecības komisāre tikusies ar Japānas ārlietu ministru un atzinusi, ka ir labs progress ES un Japānas brīvās tirdzniecības līguma sarunās.

Ziņojumā norādīts konkrēti par Japānu – patlaban notiek intensīvas sarunas par brīvās tirdzniecības līgumu, un sarunas plānots pabeigt tuvākajā laikā. Kužnieks norādīja, ka Japāna ir pasaules ceturtā lielākā ekonomika un ka ES eksports uz Japānu jau šodien sastāda aptuveni 86 miljardus eiro gadā. Singapūra un Vjetnama ir Dienvidaustrumu Āzijas valstis, ar kurām sarunas par brīvās tirdzniecības līgumiem ir pabeigtas un tuvākajā laikā ir plānota līgumu ratifikācija.

«Abas šīs valstis kalpos kā katalizators brīvās tirdzniecības attīstīšanai ar visu Dienvidaustrumu Āzijas valstu asociācijas (ASEAN) valstu reģionu,» pēc diskusijas paudis Kužnieks.

Savukārt Pabriks uzsvēris, ka ES un attiecīgi arī Latvijai ļoti svarīgs ir Singapūras līgums, jo caur to ir iespēja iekļūt 600 miljonu plašajā Āzijas tirgū. Turklāt Singapūra līdz šim ES ekonomikā ir investējusi aptuveni piecus miljardus eiro.

Gan EP, gan EK, gan Ārlietu ministrijas pārstāvji atzina – lai arī Āzijas valstu tirgum ir ļoti liels potenciāls, kopumā Latvijas uzņēmēju interese ir zema. Identiska bija situācija ar Kanādas brīvās tirdzniecības līgumu (CETA) – pirms 2 gadiem tas nevienu neinteresēja, bet tagad, kad tas ir noslēgts, mūs «gāž no kājām» – norādīja atbildīgo institūciju pārstāvji, liecina EP sagatavotā informācija.

Komentējot darbu pie ES brīvas tirdzniecības līgumiem, Pabriks uzsver, ka šiem nolīgumiem ir stratēģiskā nozīme – tie ne tikai sekmē biznesa saites starp ES un globāliem partneriem, un attiecīgi paver un/vai paplašina iespējas Latvijas uzņēmumiem un valsts ekonomikai, bet pašreizējā situācijā ir sevišķi svarīgi ģeopolitiski.

«Tirdzniecības noteikumu vienkāršošana ar Āzijas valstīm ir ļoti būtiska Eiropas ekonomikas aktivizēšanai un konkurētspējas saglabāšanai globālā kontekstā. Brīdī, kad Amerikas Savienotās Valstis ietur nogaidošu pozīciju attiecībā uz starptautiskās tirdzniecības līgumu slēgšanu, šis ir īstais brīdis, lai ES aktivizētu sarunas un apliecinātu, ka tā iestājas par brīvu, godīgu un ilgtspējīgu tirdzniecību,» norāda Pabriks.

Turpinot, viņš saka: «Lai gan Latvijas tirdzniecības apjomi ar Japānu, Singapūru un Vjetnamu ir nelieli, tomēr katra barjeru likvidēšana var radīt jaunas iespējas arī mūsu uzņēmējiem, kuri ir tik tālu nobrieduši, lai skatītos ne tikai uz tuvējiem tirgiem, bet arī tālāk,» minēja deputāts.

Ārlietu ministrijas Ārējās tirdzniecības un ārējo ekonomisko sakaru veicināšanas departamenta direktors Mārtiņš Kreitus informēja, ka ES patlaban turpina aktīvu tirdzniecības politikas veidošanu – parakstīts nolīgums ar Kanādu (CETA), sarunas pabeigtas ar Singapūru un Vjetnamu, turpinās ar Japānu, Mercosur jeb Dienvidu kopējā tirgus valstīm, notiek sarunas par nolīguma modernizāciju ar Meksiku, kā arī citiem partneriem Āzijā, Āfrikā, Dienvidamerikā. ES gatavojas uzsākt tirdzniecības sarunas ar Austrāliju un Jaunzēlandi.

Viņš arī norādīja, ka pasaulē notiek cīņa par priekšrocībām starptautiskajā tirdzniecībā, tāpēc ES un arī Latvijas uzdevums ir proaktīvi reaģēt uz tendencēm tirdzniecībā, veidojot modernus, Eiropas ražotājiem un eksportētājiem izdevīgus tirdzniecības nosacījumus. Turklāt būtiski ir veidot starptautiskās tirdzniecības jaunos noteikumus atbilstoši Eiropas interesēm un vērtībām.

Tāpat Kreitus atzina, ka Latvijas eksportētāji jau ir labi apguvuši tuvējos tirgus un ka pēdējo gadu laikā daudz straujāk auguši eksporta apjomi uz jauniem un tālākiem tirgiem, un daudziem Latvijas uzņēmumiem jau šobrīd ir labas iestrādes Āzijas reģionā. Jau šobrīd veiksmīgi tiek eksportēta koksne un tās izstrādājumus, pārtikas produkti, medikamenti, elektronika u.c. produkti.

Kužnieks arī norādījis, ka ES ir apjomīga un ambicioza tirdzniecības politikas darba kārtība, un tā ietvert tādus partnerus un reģionus kā ASV, Ķīna, Kanāda, Japāna, Dienvidamerika, Dienvidaustrumu Āzija, Austrālija un Jaunzēlande. Nozīmīgākie tirdzniecības ieguvumi ir lētākas preces un pakalpojumi un jaunas darbavietas.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes padomnieks ārlietu jautājumos Perts piebildis, ka Latvijas uzņēmēju organizācijas kopumā jebkuru brīvās tirdzniecības līgumu vērtē kā pozitīvu faktoru, jo tie dod jaunas iespējas un tirgus.

Skaidrojot: «Piemēram, ja skatās Japānas, Singapūras un Vjetnamas virzienā, tad Latvijas uzņēmējiem lielākā interese ir par Japānu, kur jau ir veiksmīgi darbības piemēri. Viņš arī norādīja, ka tirdzniecības līgumi ir perspektīvi un sniedz ieguvumus abām pusēm – Āzijas tirgum tā ir iespēja, piemēram, izmantot, ostas, preču distribūciju u.c., t.sk., Latvijā.»

Protokola un etiķetes pasniedzēja Jana Trahimoviča uzsvēra, ka plānojot biznesu Āzijas reģionā būtiski ir izprast ne tikai reģiona kā tāda atšķirības, bet – līdzās politiskām un juridiskām – jo īpaši svarīgi ir pārzināt kultūras atšķirības – savstarpējā komunikācijā, tradīcijās, raksturīgās vērtībās u.c.

Proti, nepietiekama kultūras pārzināšana var būt biznesa neizdošanās pamatā – īpaši biznesa uzsākšanā ir kritiski svarīgi pārzināt attiecīgās kultūras pamatnormas un ierasto praksi un kārtību, jo bizness nav atrauts no savstarpējām attiecībām. Tieši pretēji – biznesa tilts vienlaikus ir arī tilts starp dažādu kultūru cilvēkiem, sabiedrībām, tautām, valstīm, kultūrām u.c. Turklāt Austrumos tradīcijām un vērtībām ir būtiska nozīme – izturēšanās pret tām liecina par attieksmi arī pret biznesu, biznesa partneri, viņa kultūru, ģimeni, valsti, tāpēc svarīga ir iepriekšēja izpēte, viņa norādīja.

Līdzšinēja pieredze ļauj secināt, ka galvenais, kas pietrūkst abām pusēm, ir izpratne. Proti, lai arī ir apziņa par Rietumu un Austrumu kultūru lielo atšķirību, vienlaicīgi ir lielas gaidas – viens no otra sagaida izpratni kā ko pašsaprotamu.

Konkrētajās valstīs – Japānā, Singapūrā un Vjetnamā – ir daudz kopīga, vienlaicīgi katrā ir savas nianses, kas jāzina un varbūt sadarbības veiksmes faktors – gan attiecībā uz sasveicināšanos, gan hierarhiju (dzimumu vienlīdzība, vecums, amats), komunikācijas stilu publiskās vietās, ēšanas kultūru u.c, pauž Trahimoviča.

Ref: .225.000.103.1011


Pievienot komentāru

Kā ogļu Polija gausi palielina atjaunojamo energoresursu īpatsvaru

Polija ir spērusi platus soļus, lai samazinātu oglekļa dioksīdu veidojošo energoresursu īpatsvaru savā enerģētikā, pie viena izaicinot iesakņojušos stereotipus par to kā Eiropas akmeņogļu bastionu, taču pievēršanās atjaunojamiem enerģijas avotiem, šķiet apstājusies 2015.gadā.

Latvijas aizsardzības budžets pirmo reizi sasniedz 2% no iekšzemes kopprodukta

Saeimas apstiprinātais Latvijas aizsardzības budžets pirmo reizi sasniegs 2% no iekšzemes kopprodukta, izpildot NATO ieteikumu dalībvalstīm atvēlēt vismaz divus procentus aizsardzības izdevumiem, informē Aizsardzības ministrija.

Likvidēts Rīgas Patvēruma meklētāju uzņemšanas koordinācijas centrs

Līdz ar šī gada oktobri slēgts Rīgas Patvēruma meklētāju uzņemšanas koordinācijas centrs, apstiprina Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Uģis Vidauskis. Viņš informē, ka centrs ir likvidēts kopš šī gada 1.oktobra un tas ticis likvidēts pēc tā darbības lietderības izvērtēšanas.

Prezentē Latvijas Olimpiskās komandas apģērbu kolekciju

Prezentēta Latvijas Olimpiskās komandas apģērbu kolekcija 2018.gada Ziemas Olimpiskajām spēlēm Phjončhanā. Katrs sporta komplekts sastāv no apģērba Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijai, treniņiem, ikdienai un plaša aksesuāru klāsta, kopā 45 priekšmeti katrā komplektā, vēsta sporta preču zīmols 4F pārstāvji. 

Video: Policija meklē iespējamo degvielas zagli

Valsts policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka video redzamais vīrietis, iespējams, 2017.gada rudenī regulāri izdarījis zādzības no degvielas uzpildes stacijām Saulkrastu iecirkņa apkalpojamā teritorijā.

Saeima pieņem nākamā gada budžetu, paredzot būtiski vairāk līdzekļu veselībai un aizsardzībai

Saeima ceturtdien, 23.novembrī, pieņēma nākamā gada valsts budžetu, kurā ieņēmumi plānoti 8,75 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi - 8,95 miljardu eiro apmērā. Nākamā gada budžetā lielākais līdzekļu pieaugums ir paredzēts veselības aprūpei, savukārt aizsardzības jomas budžets sasniegs NATO prasītos 2% no iekšzemes kopprodukta.

Ķuzis: 94% gadījumos dzimumnoziegumus paveic bērniem pazīstami cilvēki

Aptuveni puse no seksuālā rakstura noziegumiem, kas ir vērsti pret nepilngadīgajiem, tiek paveikta interneta vidē, preses konferencē par bērnu aizsardzību pret seksuālo vardarbību, teic Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Saeima piešķir papildu līdzekļus augstākajai izglītībai

Apstiprinot nākamā gada budžetu un budžeta ietvaru nākamajiem trim gadiem, Saeima piešķīrusi papildu līdzekļus augstākajai izglītībai, trīs gadu periodā paredzot kopumā 906 750 eiro.

Vadītāju digitālais portrets: Teju puse informāciju biznesa lēmumiem iegūst mobilajās ierīcēs

Latvijas uzņēmumu vadītāji aizvien vairāk uzticas mobilajām tehnoloģijām, un nu jau 43% vadītāju, atrodoties ārpus biroja, iegūst lēmumu pieņemšanai nepieciešamo informāciju, pieslēdzoties uzņēmuma sistēmām no viedtālruņa vai planšetdatora.

Mjanma un Bangladeša slēgs vienošanos par simtiem tūkstošu bēgļu atgriešanos

Dienvidaustrumāzijā Mjanma, no kuras šoruden bēgļu gaitās uz Bangladešu devušies vairāk nekā pusmiljons iedzīvotāju, grasās šonedēļ noslēgt ar kaimiņvalsti vienošanos par bēgļu atgriešanos, tikmēr Rietumos pieaug satraukums par iespējamām militāristu pastrādātām zvērībām.

Pusotra mēneša laikā strauji audzis zādzību skaits no privātmājām

Pēdējā pusotra mēneša laikā Rīgas un Zemgales reģionā novērots, ka strauji pieaudzis zādzību skaits no privātmājām. Pēdējā laika tendence liecina, ka daļa zādzību tiek veiktas brīžos, kad saimnieki ir pārradušies mājās un atslēguši signalizāciju, ziņo Valsts policija.

Rīgas dome atgādina: Lai saņemtu samazināto NĪN, dzīvesvietu jādeklarē

Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvalde atgādina - lai 2018.gadā dzīvošanai paredzētajam nekustamajam īpašumam tiktu piemērota samazinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme 0,2% - 0,6% no kadastrālās vērtības, tad īpašumā jābūt deklarētai dzīvesvietai.

Apstiprina ES Solidaritātes fonda izmantošanu avansa maksājumiem

Eiropas Parlamenta Budžeta komiteja ir apstiprinājusi EP deputātes Ineses Vaideres virzīto ziņojumu par Eiropas Savienības Solidaritātes fonda izmantošanu avansa maksājumiem 2018.gadā.

BTA: Nepatīkamākos savainojumus cilvēki gūst pavisam ikdienišķās situācijās

Ikdienišķas, šķietami nekaitīgas situācijas nereti mēdz izvērsties nepatīkamos pārdzīvojumos un beigties ar ilgstošu ārstēšanos. AAS BTA Baltic Insurance Company vidēji mēnesī saņem 350 pieteikumus medicīnisko izdevumu atlīdzināšanai pēc visdažādākajiem nelaimes gadījumiem. Oktobrī cilvēki visbiežāk guvuši pirkstu lūzumus, kā arī sasitušies un lauzuši kaulus, krītot no privātmāju jumta vai pārlūzuša trepju pakāpiena.

Atmasko tirdzniecību ar Latvijā un Pasaulē īpaši aizsargātu dzīvnieku izstrādājumiem

Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Valsts policiju pēdējā mēneša laikā pastiprinājusi apdraudēto savvaļas sugu izstrādājumu tirdzniecības kontroli un šajā periodā ir izņemtas dažādas preces, kas veidotas no Latvijā un Pasaulē aizsargātiem dzīvniekiem.

Poļu kuģu būvnieku apsūdz kukuļdošanā Igaunijas ostu pārvaldnieka vadībai

Vadošs Polijas kuģubūves uzņēmuma Remontowa Shipbuilding darbinieks apsūdzēts par to, ka devis kukuļus Igaunijas valsts ostu pārvaldnieka Tallina Sadam bijušiem vadības pārstāvjiem.

Swedbank aptauja: jaunieši vēlas stabilitāti, aug ticība Latvijas darba tirgum

Stabilitāte un ienākumu prognozējamība Latvijas jauniešiem šobrīd ir būtiskākās vērtības, domājot par savu nākotnes darba vietu. Kā liecina Swedbank veiktā jauniešu aptauja*, vairāk nekā puse no studiju vecuma jauniešiem vislabprātāk uzsāktu darba gaitas kādā jau sevi apliecinājušā uzņēmumā.

Igaunijā varēs izmantot Somijas zāļu receptes

Igaunijā no 2018.gada vasaras stāsies spēkā kārtība, kas ļaus valstī izmantot Somijā izrakstītas elektroniskās zāļu receptes.

Par Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju varētu kļūt Lībiņa-Egnere

Par Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju varētu kļūt Vienotības deputāte Inese Lībiņa-Egnere, raksta Latvijas Avīze.

Aptauja: Tikai puse no vecākiem runā ar bērniem par seksuālu pāridarījumu riskiem

Par izvairīšanos no seksuālu pāridarījumu riskiem ar saviem bērniem runā tikai 51% vecāku, turklāt pieaugot seksuālas vardarbības riskiem interneta vidē, par tiem ar saviem bērniem runā vien 46% vecāku.liecina Centrs Dardedze aptaujas dati. 

Biržu indeksi pārsvarā krītas, taču naftas cenas pieaug

Divi no trim Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksiem trešdien. 22.novembrī, kritās, bet indekss Nasdaq Composite pieauga līdz jaunam rekordam, savukārt ASV dolāra vērtība samazinājās pēc Federālo rezervju bankas sanāksmes, kurā tika runāts par pastāvīgi zemu inflāciju.

Nogalinātās maltiešu žurnālistes tuvinieki iesūdz tiesā policiju

Maltā nogalinātās žurnālistes Dafnes Karuanas Galicijas ģimene ir vērsusies tiesā pret policiju, uzskatot, ka tā neveic objektīvu nozieguma izmeklēšanu.

Eksperts: NĪ darījumu apmērs Latvijā šogad varētu sasniegt 100 miljonus eiro

Komerciālo nekustamo īpašumu darījumu apmērs šogad Baltijā varētu pārsniegt miljardu eiro, bet Latvija gan šajā ziņā ievērojami atpaliek no savām kaimiņvalstīm un darījumu apmērs varētu sasniegt 100 miljonus eiro, stāsta nekustamo īpašumu konsultāciju uzņēmuma Colliers International izpilddirektors Deniss Kairāns.

Ulbrokā atrasti divi miruši cilvēki ar šautām brūcēm; VP uzsākts kriminālprocess

Valsts policija, ierodoties uz izsaukumu Stopiņu novada Ulbrokā, daudzdzīvokļu nama kāpņutelpā konstatēja mirušu sievieti ar šautām brūcēm, savukārt šī paša nama pagalmā tika atrasts miris vīrietis ar šautām brūcēm.

Valdībai ļauj noteikt minimālo skolēnu skaitu vidusskolas klasēs

Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Izglītības likumā, kas paredz iespēju valdībai noteikt minimālo skolēnu skaitu vidusskolas klasēs.

Jaunākie komentāri