bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 26.04.2018 | Vārda dienas: Rūsiņš, Sandris, Alīna
LatviaLatvija

Eksperti: Veselības finansēšanas likums liegs veselības aprūpi neaizsargātākajiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijā un pasaulē atzīti eksperti sarunā par veselības aprūpi ziņo, ka Valsts Prezidenta Raimonda Vējoņa izsludinātais Veselības finansēšanas likums ir ekonomiski nepamatots un neefektīvs. Trūkst sociāli atbildīgas valsts principu, jo veselības aprūpe kļūs vēl nepieejamāka, kas pasliktinās sabiedrības veselības rādītājus, pauž Kustība Par!.

«Valdības un Saeimas piedāvātais risinājums veselības aprūpes uzlabošanai radīs vairāk neskaidrību nekā labuma. Tas ir mēģinājums aizstāt patiesi nepieciešamas reformas veselības un nodokļu jomās ar mieru koalīcijā. Pacientu un mediķu intereses atstātas otrajā plānā. Lai kvalitatīvu veselības aprūpi padarītu pieejamu visiem Latvijas iedzīvotājiem, ar kosmētiskiem pseidorisinājumiem nepietiks. Galvenie jautājumi joprojām netiek atbildēti – kur veselības aprūpei ņemt naudu un kā nodrošināt pieejamību,» norāda diskusijas moderatore un Kustības Par! valdes locekle Ilze Viņķele.

Kustības Par pārstāvji pamato savu viedokli, uzskaitot: 

1.Latvijas veselības aprūpes sistēmai ir jākļūst ekonomiski efektīvai

Pakalpojumus tur zem pašizmaksas, bet lepojas, ka slimnīcas spēj izdzīvot. Rīgas Stradiņa universitātes prodekāne Daiga Behmane ziņo, ka «mēs dzīvojam ar padomju laika domāšanu, kad valstij piederēja viss un tā darīja visu – sniedza pakalpojumus, ekonomiskos resursus ieguldot milzīgas infrastruktūras un tehnoloģiju uzturēšanā. Bet esam aizmirsuši, ka pareizāk ir ieguldīt cilvēkos. Pat ar to papildu finansējumu, kas ir šogad, mēs nezinām, vai varēsim nodrošināt cilvēkresursus.» Savukārt jaunajam Veselības finansēšanas likumam trūkst jebkādu saprotamu ekonomisku aprēķinu, kas prognozē sekas, un indikatoru, pēc kuriem analizēt ietekmi.

2.Jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums pasliktinās veselības rādītājus

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Teksasas universitātes Southwestern profesors Uģis Gruntmanis sacīja: «Atruna, ka būs pieejama tikai akūta palīdzība, ir grūti saprotama. Pēc Bulgārijas mēs esam viena no nevienlīdzīgākajām valstīm Eiropas Savienībā. Reforma palielinās nevienlīdzību, palielinās saslimstību un palielinās mirstību. Tas, man liekas, ir katastrofāls solis.»

Kustības pārstāvji pauž, ka ārsti tiks nostādīti neētiskā situācijā, jo būs spiesti atteikt pakalpojumus gadījumos, kas nav akūti, bet var kļūt bīstami pacienta veselībai bez turpmākas izmeklēšanas. Veselības aprūpei ir jābūt tālredzīgai plānveida aprūpei.

3. Obligātā apdrošināšana būs pseido apdrošināšana

Rīgas Stradiņa universistātes profesors Ģirts Briģis skaidro, ka «Veselības aprūpes finansēšanas likuma grozījumu nosaukumā ir «obligātā veselības apdrošināšana». Ja var brīvprātīgi izlemt par piedalīšanos nodokļu sistēmā, tad kādēļ tur ir vārds «obligātā»?» Brīvprātīga apdrošināšana nenodrošina veselības pakalpojumus visiem. Ir jāpanāk obligāta iesaiste, citādāk zūd apdrošināšanas virsuzdevums – garantēt veselības aprūpi ikvienam iedzīvotājam, jo īpaši vājākajām sabiedrības grupām.»

4.Nevienlīdzība ir vislielākā netaisnība

Par atzīmē, ka Latvijā ir viens no Eiropas Savienībā (ES) visaugstākajiem nevienlīdzības rādītājiem. Sociālās politikas ekspert Ruta Zilvere skaidro, ka «sociāli atbildīgu valsti vērtē pēc tā, cik pieejami ir veselības aprūpes pakalpojumi valsts vājākajām sabiedrības grupām. Plašāk lietotais indikators pieejamībai ir zemāko ienākumu grupas.» Pēc tā vērtējot, 17,1% Latvijas iedzīvotāju nav pieejami veselības aprūpes pakalpojumi, kas ir vissliktākais rādītājs ES. Zem vidējā ES rādītāja kopumā Latvijā atrodas 60% sabiedrības. Zilvere norāda, ka «vienlīdzību starp ienākumu grupām neizdodas noturēt nevienai valstij, bet, lai šī atšķirība nebūtu tik uzkrītoša, veselības aprūpes pakalpojumi ir jānodrošina daudz efektīvāk.»

5.Galvenais uzdevums ir nodrošināt ilgtspējīgu un universālu veselības aprūpi

Veselības aprūpei ir jābūt kvalitatīvai, drošai un par tādu cenu, ko var atļauties ikviens. Ne attālums, ne trūcība, ne pilna laika darbs nedrīkst būt šķērslis valsts iedzīvotājam saņemt dinamisku veselības aprūpi. Veselības aprūpes sistēmai jānodrošina ģimenes pret finansiāliem riskiem, uzsver sociālantropoloģe un Latvijas Universitātes asociētā profesore Aivita Putniņa.

Viņa komentē: «Socioloģiskās aptaujas parāda, ka veselības problēmas ir vislielākais apdraudējums ģimenei. Tās risina privāti, kopienas līmenī. Cilvēki pārlaida ekonomisko krīzi mierīgi un bez protestiem tāpēc, ka mums ir savi sociālie tīkli, mums nevajag valsti vai pašvaldības, jo ir līdzcilvēki, kas palīdz attīstīties. Bet tā nelaime ir, ka šī sistēma ir ekonomiska problēma.»

Vienlaikus Putniņa saka, ka valsts veselības aprūpes sistēmai ir jāspēj sniegt reālu palīdzību, tādējādi pārtraucot iedzīvotāju pašu izveidoto «apdrošināšanas» sistēmu un motivējot maksāt nodokļus.

Diskusijas ieraksts ir pieejams divās daļās: http://ej.uz/9uv9 un http://ej.uz/we7q.

Ref: 225.000.103.2510


Pievienot komentāru

Dāņu izgudrotājam mūža ieslodzījums par žurnālistes slepkavību zemūdenē

Tiesa Dānijā atzinusi izgudrotāju Peteru Madsenu par vainīgu zviedru žurnālistes nonāvēšanā un viņas ķermeņa sadalīšanā, kas noticis uz viņa būvētas zemūdenes klāja Kopenhāgenā 2017.gada vasarā.

Eksperts: Latvijas izglītības sistēmā vērojama meiteņu un zēnu segregācija

Latvijas izglītības sistēmā vērojama meiteņu un zēnu segregācija, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas, kā arī Sociālo un darba lietu komisijas kopsēdē norāda Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta eksperts Mauricio Moska.

KNAB šonedēļ pamet ilggadējā priekšnieka vietniece Jurča

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju šonedēļ pametīs ilggadējā biroja priekšnieka vietniece Ilze Jurča.

OECD veiks FKTK un Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta lēmumu auditu

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija veiks Finanšu un kapitāla tirgus komisijas un Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta pieņemto lēmumu auditu, šodien pēc Finanšu sektora attīstības padomes sēdes žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Starp pašvaldību amatpersonām lielākos ienākumus gūst Ameriks un Lembergs

Lielākos ienākumus pagājušajā gadā no Latvijas pašvaldību vēlētajām amatpersonām ir guvis Rīgas vicemērs Andris Ameriks, apsteidzot Ventspils mēru Aivaru Lembergu, liecina apkopotās amatpersonu deklarācijas.

Latvija Preses brīvības indeksā – augšup par četrām vietām

Prese Latvijā kļuvusi brīvāka, taču šajā demokrātijas aspektā mediju videmūsu valstī turpina apalikt no Igaunijas un Ziemeļvalstīm, tā secinājusi franču starptautiskā organizācija Reportieri bez robežām tās sagatavotajā Pasaules Preses brīvības indeksā 2018.

Rīgā ģimenēm jārēķinās ar dārgākiem dzīves apstākļiem nekā citās Baltijas galvaspilsētās, tā bankā

Lai gan pēdējos gados mājsaimniecību rocība Latvijā turpinājusi augt, vairums ģimeņu joprojām lielāko daļu savu ieņēmumu atvēl pārtikas iegādei, kā arī mājokļa un transporta izdevumu segšanai, vēsta Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa.

Lauksaimniecības produktu cenu līmenis pērn palielinājies par 11,6%

Lauksaimniecības cenu indekss pērn palielinājies par 11,6%, ko galvenokārt ietekmēja lopkopības produkcijas cenu indeksa kāpums par 25,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati. Augkopības produkcijas cenu indekss pieaudzis par 2,2%.

Badastreiku pieteikušais Gapoņenko cietumā atsācis ēst

Apcietinātais nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadītājs Aleksandrs Gapoņenko otrdienas, 24.aprīļa, vakarā Rīgas Centrālcietumā atsācis ēst.

51% iedzīvotāju neiegādātos preces, kuru ražošana piesārņo vidi

Videi draudzīgs dzīvesveids Latvijā, tāpat kā citviet pasaulē, kļūst arvien populārāks, un «zaļā domāšana» arvien spēcīgāk ietekmē arī Latvijas iedzīvotāju ikdienas paradumus. Jau 53% Latvijas iedzīvotāju, ikdienā izvēloties preces un pakalpojumus, priekšroku dod zīmoliem, kuri saudzē vidi, liecina AS Latvijas Zaļais punkts veiktā zaļo zīmolu izpēte.

Starptautiskajā nopludināto e-pasta paroļu sarakstā atrod 215 000 igauņu paroļu

Starptautiskajā datubāzē, kur apkopotas internetā nopludinātas e-pasta kastīšu paroles, atrodamas arī paroles, ko, lai piekļūtu savām vēstulēm, lietojuši ap 215 000 Igaunijas interneta lietotāju.

Abu Meri: Parlamentārā izmeklēšanas komisija varētu būt instruments Rīgas domes sistemātiskās korupcijas apkarošanai

«Nila Ušakova politika Rīgas pašvaldībā ir ne tikai nedemokrātiska režīma stilā, bet tajā nepārtraukti notiek sistemātiska korupcija, kas nu jau kļuvusi par tradīciju. Ja nedēļu nav ziņots par kādu skandālu, tad tas jau šķiet ļoti ilgi. Tas ir iemesls, kāpēc domāju par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi, lai pētītu korupcijas jautājumus Rīgas domē,» intervijā ar BNN stāsta Vienotības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Hosams Abu Meri.

Latvijas karavīri un militārā tehnika piedalās mācībās Combined Resolve Vācijā

No 24.aprīļa līdz 12.maijam Vācijā, Hohenfelsā Latvijas karavīri un militārā tehnika piedalās militārajās mācības Combined Resolve, lai trenētu savietojamību un sadarbību, kā arī spēju plānot un veikt kopējus pilna spektra operāciju taktiskos uzdevumus daudznacionālā vidē.

Spānijas kūrortpilsētā aizliegs izīrēt dzīvokļus atpūtniekiem

Spānijas kūrotpilsētā Palmā, kas atrodas Vidusjūras salā Maljorkā, pašvaldība nolēmusi liegt dzīvokļu īpašniekiem izīrēt savus dzīvokļus atpūtniekiem, tā kļūstot par pirmo vietu Spānijā, kur iecerēts ieviest šādu ierobežojumu.

Dombrovskis aicina uzņēmumus sagatavoties visiem Brexit scenārijiem

Uzņēmumiem un uzraugiem būtu jāturpina darbs, lai sagatavotos visiem iespējamiem Brexit scenārijiem, piedaloties Lielbritānijā notiekošajā starptautiskajā finanšu servisu forumā City Week, norāda Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības jautājumos Valdis Dombrovskis.

Pasaules Brīvo latviešu apvienība iebilst pret luteriskās baznīcas tiesību monopolizāciju

Pasaules Brīvo latviešu apvienība kategoriski iebilst pret Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas pasludināšanu par vienīgo tiesību pārmantotāju luteriskajai baznīcai, kas darbojās Latvijā līdz 1940.gadam.

FKTK nemaina pretcikliskās kapitāla rezerves normu, atstājot to 0% apmērā

Ņemot vērā makroekonomiskos un finanšu sektora rādītājus, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padome nolēmusi atstāt bez izmaiņām pretcikliskās kapitāla rezerves normu riska darījumiem, kuri noslēgti ar Latvijas iekšzemes klientiem, nosakot to 0% apmērā, informē FKTK.

WhatsApp Eiropā paaugstinās lietotāju vecuma slieksni līdz 16 gadiem

Iecienītās ziņapmaiņas lietojumprogrammas WhatsApp uzturētāji apņēmušies Eiropas Savienībā dzīvojošiem lietotājiem paaugstināt no 13 līdz 16 gadiem vecumu, no kura atļauts to lietot. Amerikāņu uzņēmums noteikumus maina, gatavojoties ES Vispārīgās datu aizsardzības regulas ieviešanai.

Valdība gatava dalībai izstādē Expo 2020 Dubai atvēlēt 4,8 miljonus eiro

Valdība ir gatava dalībai starptautiskajā izstādē Expo 2020 Dubai atvēlēt 4,8 miljonus eiro, otrdien pēc Ministru kabineta sēdes atzīmē premjers Māris Kučinskis.

Augstākā tiesa skata Kristovska prasību pret Ventspils domi

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments 25.aprīlī skata divus Ventspils domes deputāta Ģirta Valda Kristovska prasījumus pret Ventspils domi. «Ņemot vērā to, ka lieta tiks skatīta mutvārdu procesā, kurā atbildētājs ir ne tikai Ventspils dome, bet arī VARAM un Pašvaldību savienība, tas būs unikāls, līdz šim nebijis notikums līdzšinējā Latvijas tiesu praksē,» saka Kristovskis.

Slovākijā nominē jaunu iekšlietu ministru, gatavojas mainīt policijas priekšnieku

Slovākijā, kur turpinās žurnālista Jāna Kuceka slepkavības izmeklēšana, pēc otrā iekšlietu ministra atkāpšanās šogad, valdošā partija amatam nominējusi savu pārstāvi. Opozīcijas acīs šāds solis nevairo cerības uz neatkarīgu slepkavības izmeklēšanu, kas metusi ēnu arī valstī valdošo polistko eliti.

Virza iniciatīvu par pabalstu pensionāru atraitņiem

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien, 24.aprīlī, nolēma iesniegt izskatīšanai Saeimā grozījumus pensiju likumā, kas paredz ieviest pabalstu pensionāru atraitņiem.

Aizturēts iespējamais bijušās prokurores Birutas Lozes slepkava

Valsts policija atradusi iepriekš meklēšanā izsludināto bijušo totalitāro režīmu noziegumu izmeklēšanas prokurori Birutu Lozi mirušu ar vardarbīgas nāves pazīmēm. Aizdomās par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu ir aizturēts 1967.gadā dzimis vīrietis, kuram tiesa piemērojusi drošības līdzekli – apcietinājumu, informē VP.

Nordea nedaudz palielinājusi Latvijas un Igaunijas šā gada IKP pieauguma prognozi

Nordea nedaudz palielinājusi Latvijas un Igaunijas šā gada iekšzemes kopprodukta pieauguma prognozi, vienlaikus samazinot IKP pieauguma prognozi Lietuvai, liecina jaunākais bankas ekonomikas apskats.