bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 24.03.2018 | Vārda dienas: Kazimirs, Izidors
LatviaLatvija

Eksperti: IKP otrajā ceturksnī pieaugs robežās no 4,5% līdz 6%

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULatvijas iekšzemes kopprodukts šī gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2010.gada pirmo ceturksni, varētu būt audzis no 4,5% līdz 6%, prognozē banku ekonomisti.

Savukārt IKP kāpums ceturkšņa laikā tiek prognozēts robežās no 1,5% līdz pat 3%.

Vispozitīvāko prognozi deva DnB Nord bankas analītiķis Pēteris Strautiņš, kurš IKP gada kāpumu sagaida aptuveni 6% līmenī, bet ceturkšņa pieaugumu – 3%.

Piesardzīgāki savās prognozēs bija SEB bankas, Swedbank un Latvijas Krājbankas ekonomisti.

Latvijas Krājbankas galvenā analītiķe Olga Ertuganova un Swedbank vecākais ekonomists Dainis Stikuts gada laikā IKP kāpumu lēsa par 4,5%, bet SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis – par 4,7%.

Ceturkšņa laikā Ertuganova prognozē, ka IKP būs audzis par 1,7%, Gašpuitis – par 1,8%, bet Stikuts – par 1,5%-2%.

Tomēr Ertuganova uzsver, ka kāpums otrajā ceturksnī būs bijis iespaidīgs un Latvijas ekonomika būs uzrādījusi labāko rezultātu kopš 2007.gada.

Arī Gašpuitis norāda, ka ekonomiskās aktivitātes izmaiņas otrajā ceturksnī bija ievērojami pārliecinošākas par tām, kas dominēja pirmajā ceturksnī.

Ļoti veiksmīgi būs turpinājusi attīstīties apstrādes rūpniecība. Lai arī mazumtirdzniecībā aktivitāte cēlusies visai maz, auto tirdzniecība piedzīvo bumu. Pelņas rādītāju pieaugums norāda, ka aktivitātes kāpums būs arī komercdarbībā. Pārliecinoša izaugsme sagaidāma arī tūrisma jomā. Arī tranzīta nozare ziņo par labiem aizgājušā ceturkšņa rezultātiem. Ne tik labi būs gājis būvniecības nozarē, kur situācija saglabāsies saspringta ar tālākos periodos, galvenās tendences iezīmē Gašpuitis.

Strautiņš domā, ka otrajā ceturksnī ir bijis ļoti izteikts ekonomikas izaugsmes paātrinājums, ko noteikuši ļoti labi rezultāti rūpniecībā, transportā, kā arī tirdzniecībā, kur vārgulīgo mazumtirdzniecības pieaugumu atkal būs kompensējis straujais auto pārdošanas kāpums. Komercpakalpojumu nozarē, kas pirmajā ceturksnī bija otra lielākā nozare, rezultātus uzminēt esot grūti, taču Strautiņš pieņem, ka tie nevarētu būt slikti pie tik strauja vispārējā kāpuma. Pat daudz cietusī celtniecība varētu beidzot iekāpt plusos, pateicoties infrastruktūras darbiem.

Viņaprāt, netieši labo izaugsmi apstiprina arī straujais bezdarba kritums, kā arī lielie nodokļu ieņēmumi otrajā ceturksnī. Nodokļu ieņēmumi viņu iepriecinot par spīti tam, ka turpinās paaugstināts pievienotās vērtības nodokļa atmaksu apjoms, kas rada neloģisku ietekmi uz IKP datiem, kas tiks koriģēta tikai vēlāk. Tad gada pieauguma temps varētu vēl palielināties, bet ceturkšņa – samazināties, jo pirmā ceturksnī šī faktora ietekme tomēr bija visspēcīgākā.

Pašlaik piedzīvojam izaugsmes spurtu, kādu mūsu kaimiņvalstis redzēja ap gadu miju un kuras dēļ izveidojās lielais atrāviens Baltijas valstu izaugsmes rādītājos, kas radīja tādas eksistenciālas problēmas pie mums. Otrajā ceturksnī starpībai jāsāk samazināties, spriež Strautiņš.

Viņš arī prognozē, ka otrā ceturkšņa pozitīvajai inercei būtu jānodrošina laba izaugsme arī trešajā ceturksnī. Vienlaikus Strautiņš piebilst, ka tendences Latvijas un pasaules ekonomikā pašlaik ir pretējas – ja Latvijā izaugsme paātrinās, tad pasaulē palēninās. Diemžēl neesam vienādās svaru kategorijās un pastāv risks, ka gada beigās un nākamgad mūsu izaugsmes temps atkal palēnināsies, taču pagaidām tas ir tikai risks, piebilst analītiķis.

Datus par Latvijas iekšzemes kopprodukta pārmaiņām gada otrajā ceturksnī Centrālā statistikas pārvalde paziņos 9.augustā.

Kā ziņots, IKP šā gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2010.gada pirmo ceturksni, pēc sezonāli neizlīdzinātajiem datiem auga par 3,5%, bet, salīdzinot ar 2010.gada ceturto ceturksni, – par 0,3%.

 


Pievienot komentāru

KM izstrādās likuma grozījumus Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkošanai 2021.gadā

Kultūras ministrija sāks darbu pie likuma grozījumiem, lai Mežaparka estrādes rekonstrukcijas gala termiņa dēļ XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notiktu 2021.gadā, mediju pārstāvjiem piektdien, 23.martā, sacīja kultūras ministre Dace Melbārde.

Uz kultūras pieminekļu saglabāšanas līdzfinansējumu pretendē 89 projekti

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija nolēmusi, ka 89 no 134 iesniegtajiem projektu pieteikumiem turpinās pretendēt Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanai kultūras pieminekļu saglabāšanai. Kopējā projektu summa ir vairāk nekā 1,5 miljoni eiro.

Gerhards apliecina: Ar rīkojumu atcels Rīgas domes deputātu jautājumus ierobežojošos grozījumus

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL/TB-LNNK) izdos rīkojumu, ar kuru tiks atcelti marta sākumā pieņemtie Rīgas pašvaldības nolikuma grozījumi, kas liedz deputātiem par katru sēdes darba kārtībā iekļauto punktu uzdot vairāk nekā trīs jautājumus, apstiprināja ministra preses pārstāve Santa Vaļuma.

LOK apstiprina 2018.gada budžetu 5,6 miljonu eiro apmērā

Latvijas Olimpiskās komitejas Ģenerālās Asamblejas sesijā tika apstiprināta LOK ieņēmumu un izdevumu tāme 2018.gadam, kur vairāk nekā 70% finanšu līdzekļu tiks novirzīta Olimpisko sporta veidu federāciju atbalstam. 

Pļaviņu HES ūdenskrātuves līmenis nevar veicināt pilsētu applūšanu, tā eksperti

Pļaviņu hidroelektrostacijas ūdenskrātuves ūdens līmenis nevar veicināt Daugavas upes augštecē esošo pilsētu applūšanu, saka energokompānijas AS Latvenergo pārstāvji. Līdz ar to Pļaviņu ūdenskrātuve nevar ietekmēt norises upē tālāk par ūdenskrātuves ietekmes zonu.

Kā iegādāties e-receptes zāles? Skaidro veselības dienests

Kas jādara, lai iegādātos e-recepšu medikamentus sev vai citam cilvēkam, piemēram, bērnam vai vecāka gadagājuma cilvēkam, nacionālais veselības dienests apkopojis svarīgāko informāciju, kas jāņem vērā, aptiekā iegādājoties e-recepšu medikamentus

Kariņš: Atsevišķu banku darbība grauj visas valsts reputāciju

Naudas atmazgāšana Latvijā ir problēma, jo šīs darbības, kas notiek tikai atsevišķās bankās, grauj visas valsts reputāciju, intervijā Rietumu radio norāda Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš.

Ar 10'800 eiro plāno apbalvot ātrslidotāju Silovu un viņa treneri

Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja atbalstījusi ieceri Latvijas ātrslidotājam Haraldam Silovam un viņa trenerei Diānai Stupelei piešķirt 10 800 eiro lielu naudas balvu par sasniegumiem šī gada XXIII ziemas olimpiskajās spēlēs.

Robežsargi aiztur četras personas ar viltotiem dokumentiem

Robežsargi par viltotu dokumentu izmantošanu ceturtdien, 22.martā, aizturējuši četras personas - vienu Baltkrievijas, vienu Moldovas, vienu Uzbekistānas un vienu Lietuvas pilsoni.

333 Eiropas nevalstiskās organizācijas aicina veikt izmaiņas Stambulas konvencijā

Vairāk nekā trīssimt nevalstisko organizāciju no deviņām Eiropas valstīm, ieskaitot Latviju, aicina Eiropas Padomi veikt izmaiņas Stambulas konvencijā ar mērķi izslēgt gender ideoloģijas klātbūtni, kas daudzām valstīm traucē ratificēt Stambulas konvenciju.

Rīko zibakciju vecuma ierobežojuma atcelšanai bezmaksas vēža skrīningam

Tiek rīkota zibakcija par vecuma ierobežojuma atcelšanu bezmaksas vēža skrīniga saņemšanai, jo šobrīd izstrādātās valsts programmas paredz, ka bezmaksas skrīningu jeb profilaktisko pārbaudi krūts vēzim var saņemt sievietes līdz 69 gadu vecumam.

Aptauja: 44% MVU digitalizācija nav svarīga

SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti liecina, ka tikai 8% Latvijas mazo un vidēja izmēra uzņēmumu atzinuši, ka to plānos 2018.gadā ar digitalizācijas saistītās aktivitātes ieņem nozīmīgu lomu. Savukārt 44% uzņēmumu atbildējuši, ka digitalizācija tiem nav svarīga.

Rīgā būs Brīvības laukums

Rīgas dome piektdien, 23.martā, nolēma piešķirt Brīvības laukuma nosaukumu teritorijai ap Brīvības pieminekli.

Majoru pludmalē stiprina krasta kāpas

Jūrmalas pilsēta sākusi vides aizsardzības pasākumus kāpu zonas stiprināšanai, pieberot smiltis Majoru pludmalē. Darbi tiek veikti, lai ierobežotu krasta eroziju un veicinātu pludmales zonas saglabāšanu, ziņo Jūrmalas pilsētas domē.

Latvija ieņem 3.vietu starp ES valstīm tuberkolozes gadījumu skaita ziņā

Latvija ir starp trīs Eiropas Savienības valstīm, kur visbiežāk reģistrēti tuberkolozes saslimstības gadījumi, liecina statistikas dati. Kārtējo reizi skaudrā patiesība ir, ka ar tuberkulozi var saslimt ikviens neatkarīgi no dzimuma, vecuma, izglītības vai ienākumu līmeņa, turklāt statistikas dati rāda, ka vīrieši ar tuberkulozi slimo vidēji divas reizes biežāk nekā sievietes.

Latvieši biznesā: pašnovērtējums augsts, ārējie apstākļi – bremzējoši

Novērtējot uzņēmējdarbības vidi, vairāk nekā divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka valstī nav paredzamas nodokļu sistēmas, skaidras likumdošanas vides un labvēlīgas ekonomiskās situācijas biznesa uzsākšanai.

ĀM: Latvija plāno izraidīt vairākus Krievijas vēstniecības darbiniekus, kuri nodarbojas ar izlūkdarbību

Solidarizējoties ar vairākām citām Eiropas Savienības valstīm Latvija patlaban plāno izraidīt vienu vai vairākus Krievijas vēstniecības darbiniekus, kuri Latvijas teritorijā nodarbojas ar izlūkdarbību, ziņo Ārlietu ministrijas preses sekretārs Gints Jegermanis.

KNAB atgādina – partiju gada pārskatu iesniegšanas termiņš ir 3.aprīlis

Politiskajām partijām un to apvienībām Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam publicēšanai internetā ir jāiesniedz gada pārskati par 2017.gadu līdz 3.aprīlim.

Tallinas lidostā 14 mēnešos – 14 sprāgstvielu draudu izmeklēšanas

Igaunijas lielākajā lidostā Tallinā kopš 2017.gada sākuma drošībniekiem bijis jāreaģē uz 14 izsaukumiem par iespējamu sprāgstvielu atrašanos ēkā. Tomēr cēlonis šīm satraucošajām situācijām vairumā gadījumu bijis vien nevietā pateikts joks.

Saskaņa uzskata, ka mācības tikai latviešu valodā ir diskriminācija

Saeimas frakcijas Saskaņa deputāti ir vērsušies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu neizsludināt nupat Saeimā pieņemtos grozījumus Vispārējās izglītības likumā un Izglītības likumā par mācībām tikai latviešu valodā.

Skudra pārliecināts, ka ZZS, Latvijai un Ventspilij bija par to, lai Vējonis apsveiktu Putinu

Valsts prezidents Raimonds Vējonis apsveikumu uz vēl vienu termiņu ievēlētajam Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam nosūtījis, lai nodrošinātu sev politisko kapitālu nākamgad paredzētajās prezidenta vēlēšanās, uzskata Latvijas UniversitātesSociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Teju puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka oficiālo valsts brīvdienu skaits ir pārāk mazs

Šobrīd Latvijā ir 15 svētku dienas, kas ir oficiālas valsts brīvdiena, taču Latvijas iedzīvotāju domas par šo oficiālo brīvdienu skaita pietiekamību dalās, liecina pētījumu kompānijas Kantar TNS martā veiktā aptauja. Teju puse jeb 44% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem uzskata, ka oficiālo valsts brīvdienu skaits ir pārāk mazs.

Rādītāji: Pērn Eiropā vidēji katrs ceturtais lidojums ieradies galamērķī ar kavēšanos

Ik gadu aptuveni 20% lidojumu Eiropā kavējas vai tiek atcelti, taču, balstoties uz OAG statistikas datiem, 90% aviopasažieru, kas izvēlas airBaltic, ir drošībā.

Dombrovskis: Latvijai ātrāk jāsniedz skaidru reakciju finanšu sektorā

Nedienas Latvijas finanšu jomā Eiropā ir izskanējušas gana plaši, tāpēc ir svarīgi, lai no Latvijas puses sekotu skaidra reakcija, norāda Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības jautājumos Valdis Dombrovskis.

Igaunijā bankas slēdz ārvalstnieku kontus, vairoties ABLV Bank likteņa

Igaunijā novērots banku piesardzības pasākumu vilnis, ko izsaukusi gan iespējamā naudas atmazgāšana caur Danske Bank Igaunijas atzaru, gan nesenais skandāls ap ABLV Bank Latvijā. Tiek ziņots, ka aizdevēji slēdz ārvalstnieku kontus, kas savukārt nopietni apdraud Igaunijas veiksmīgo e-Uzturēšanās atļauju programmu ārvalstu investoru piesaistei.