bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 22.11.2017 | Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris
LatviaLatvija

Eksperti: kļūstam par savas valsts ekonomisko procesu noteicējiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUIzziņotais 2.ceturkšņa IKP gada pieauguma ātrais novērtējums (+5,3%) ir augstāks par vidējo prognozi, kas bija ap 4,5%. Tomēr daudz svarīgāka par IKP skaitļiem ir sajūta, ka pakāpeniski kļūstam savas valsts ekonomisko procesu noteicēji, uzsvēra DnB NORD bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Sagaidāms, ka sākotnējais IKP pieauguma vērtējums vēl tiks paaugstināts, pienākot statistiskas datiem par procesiem, par kuriem šobrīd var gūt priekšstatu ar neformālām metodēm. Tas var notikt septembrī un var notikt arī vēlāk. DnB NORD bankas prognoze par IKP pieaugumu gada griezumā 2.ceturksnī bija 6%, un tā tiek saglabāta.

Ievērojot, ka gandrīz neizbēgama ir arī 1.ceturksnī notikušā ekonomikas pieauguma (šobrīd: 3,5% gada griezumā) pārvērtēšana uz augšu un vēl vismaz 3.ceturkšņa rezultātus pat pie nelabvēlīgiem ārējiem apstākļiem pamatā vēl noteiks šobrīd uzņemtā izaugsmes tempa inerce, ticamākais IKP pieauguma temps šogad kopumā ir ap 5%.

Daudz svarīgāka par IKP skaitļiem ir sajūta, ka spējam īstenot sistemātiskus ilgtermiņa plānus, kuri sasniedz iecerētos mērķus. Uzlabojas makro rādītāji, pieaug veiksmīgu uzņēmēju skaits, kuri ir sajutuši veiksmes garšu un ieguvuši naudas resursus tālākai attīstībai. Līdzšinējais ekonomiskās politikas kurss, ko nosaka nepatīkamas dilemmas un ko veido arī atsevišķi lēmumi, kas paši par sevi nebūtu vēlami, savā kopumā tomēr dod labākos iespējamos rezultātus reālajā dzīvē.

Šī sajūta ir īpaši svarīga šobrīd, pasaules ekonomikai visnotaļ bīstamā brīdī. Aizvadītās nedēļas laikā makroekonomikas ziņās nav bijis lielu nepatīkamu pārsteigumu, taču investoru psiholoģijas virzītie tirgus kritumi var būt reālās ekonomikas dinamiku ietekmējošs faktors. Daudzu subjektīvu viedokļu summa ekonomikā ir objektīvs fakts, un atkārtotas recesijas riski ASV un Rietumeiropā pieaug.

Ja vien nepiepildīsies paši dramatiskākie globālie scenāriji, mums šī gada nogalē un nākamgad draud izaugsmes palēnināšanās, nevis atkārtota recesija. Citiem vārdiem, ja Eiropā un ASV saglabāsies neliels ekonomikas pieaugums: 1 – 2% gadā, mums izaugsme saglabāsies pašreizējā tempā, ap 5% vai nedaudz vairāk. Ja Eiropā un ASV būs mērena recesija, mums tomēr saglabāsies neliela izaugsme.

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis norāda, ka pazīmes un fragmentāra informācija liecināja, ka otrajā ceturksnī ekonomikas attīstības tempi būs pārliecinošāki par gada pirmajos trijos mēnešos uzrādītajiem. Ātrais IKP novērtējums liecina, ka ekonomika ceturkšņa laikā ir pieaugusi par 2,2%, bet gada laikā par 5,3%. Kā potenciālais nozīmīgākais izaugsmes virzītājspēks joprojām ir rūpniecība un eksports. Lai arī mazumtirdzniecībā aktivitāte cēlusies nepārliecinoši, ceļot kopējo aktivitāti tirdzniecībā, auto tirdzniecība piedzīvo bumu. Pārliecinoša izaugsme vērojama tūrisma jomā. Arī tranzīta nozare ziņo par labiem 2. ceturkšņa rezultātiem. Sagaidāms, ka ne tik labi būs gājis būvniecības nozarē, kur situācija saglabāsies saspringta ar tālākos periodos. Otrā ceturkšņa izaugsme izlīdzina pirmā ceturkšņa nepārliecinošo sniegumu, kuru uz leju pavilka nodokļu pārmaksas atgriešana.

Trešajā ceturksnī varam sagaidīt līdzvērtīgu aktivitātes kāpumu, kurā lielu lomu saglabās orientēšanās uz eksportu, ko balstīs lēna iekšējā patēriņa kāpums. Tomēr ceturtā ceturkšņa veikumu vēl, iespējams, koriģēs iesākušās pasaules viļņošanās tālākā evolūcija, kā arī notikumi pašmāju politiskajā arēnā.

Tomēr varam sagaidīt, ka šā gada izaugsme varētu arī pārsniegt pašreizējās prognozes. SEB bankas prognoze šim gadam ir 4% pieaugums. Arī tālāka termiņa attīstības vērtējumi lielā mērā balstās pasaules ekonomikas iespējamās attīstības scenārijos. Prasmīgi apgūstot ES fondus, stiprinot konkurētspēju un īstenojot reformas, uzņemtais pieauguma temps varētu arī nedaudz pieaugt. Lai arī ekonomika saglabā izaugsmi, būtiski būs noregulēt nodokļu sistēmu, kas veicinātu iesākušās tendences saglabāšanos un izpaustos tālākā nodarbinātības pieaugumā. Tāpat IKP pieaugums nav garants vispārējai labklājības augšupejai. Valdības uzdevums ir pievērsties nevienlīdzības mazināšanai, kā arī, lai IKP izaugsme balstītos kvalitatīvā ekonomikas attīstībā.


Pievienot komentāru

Turcijā žurnālistam cietumsods par Twitter ierakstu

Tiesa Turcijā žurnālistam no opozīcijas laikraksta piespriesti trīs gadi cietumā par teroristiskas propagandas izplatīšanu saistībā ar ierakstu mikroemuāru vietnē Twitter, kas uz brīdi bijis internetā.

Latvijas pilsonībā uzņem vēl 60 personas

Ministru kabinets izdevis rīkojumu otrdien, 21.novembrī, uzņemt Latvijas pilsonībā naturalizācijas kārtībā 60 personas, tajā skaitā divus nepilngadīgos, kuri naturalizējušies kopā ar vecākiem, vēsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

Apšauba Ogres novada domes ieceri ieviest maksu par iebraukšanu Ogrē

Latvijas valsts ceļi apšauba Ogres novada domes ieceri citu teritoriju iedzīvotājiem piemērot nodevu par iebraukšanu Ogres pilsētā un Ogresgala pagastā, norāda LVC pārstāve Anna Kononova.

Pētījums: Latvijā nodokļi uzņēmumiem - pievilcīgākie Baltijas valstīs

Latvijā nodokļu sistēma ir pievilcīgākā Baltijas valstu vidū, bet kopumā 190 pasaules valstu vidū tā ir 13.pievilcīgākā, liecina jaunākais Pasaules Bankas un audita kompānijas PricewaterhouseCoopers ziņojums par nodokļu sistēmām pasaulē. Igaunija reitingā Paying Taxes 2018 ierindojas 14.vietā, bet Lietuva - 18.vietā.

Būvniecībā varēs izmantot EEZ valstu standartiem atbilstošu stiegrojuma tēraudu

Ministru kabinets otrdien, 21.novembra sēdē, apstiprināja grozījumus būvizstrādājumu tirgus uzraudzības kārtībā, ar kuriem turpmāk Latvijā būvdarbos tiek atļauts izmantot tādu stiegrojuma tēraudu, kurš ir ieguvis atbilstības novērtējumu ikvienam Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstu standartam, kā arī atbilst noteikumos izvirzītajām minimālajām prasībām.

Decembrī uz «oligarhu lietas» izmeklēšanu aicinās Šķēli, Dūklavu un Ameriku

Decembrī uz «oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdi aicināts ekspolitiķis Andris Šķēle, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks.

Lai samazinātu OIK izmaksas, mazina atbalstu AS Latvenergo TEC stacijām

Valdība, otrdien, 21.novembra sēdē, nolēma par 75% samazināt atbalstu AS Latvenergo TEC stacijām, nodrošinot elektroenerģijas obligātā iepirkuma izmaksu samazināšanu gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām.

Militāro karjeru sāks vairāk nekā 30 profesionālajā dienestā pieņemto karavīru

Vairāk nekā 30 karavīru, kuri sekmīgi pabeiguši Rekrutēšanas un atlases centra veikto atlasi, trešdien, 22.novembrī, sāks dienestu bruņotajos spēkos, vispirms apgūstot profesijas pamatiemaņas Kājnieku skolā Alūksnē.

FM: Nodokļu reforma nodrošinās atvieglojumus ziedojumiem

Nākamgad spēkā stāsies vērienīga nodokļu reforma, kuras ietvaros tostarp tiks īpaši atbalstīti tie uzņēmumi, kuri labprāt ziedo līdzekļus sabiedriskā labuma organizācijām, pauž Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Latvija 35.vietā pasaulē informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstībā

Latvija šogad sasniegusi 35.vietu pasaulē informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomas attīstībā, liecina publiskotais jaunākais ANO Starptautiskās Telekomunikāciju savienības pētījums.

Veselības ministrijas valsts sekretāra amatā apstiprināts Aivars Lapiņš

Valdība otrdien, 21.novembri, Veselības ministrijas valsts sekretāra amatā pārcēla bijušo Zemkopības ministrijas valsts sekretāra vietnieku Aivaru Lapiņu, informē ministrijā.

Lietuvā atrod miljona vērtu hašišu, kuru caur Latviju bijis plānots vest uz Krieviju

Lietuvas policisti, pārbaudot kādu vieglo automašīnu, atraduši 100 kilogramus hašiša ar «melnā tirgus» vērtību ap miljonu eiro, kuru caur Latviju bijis plānots vest uz Krieviju, paziņojusi Lietuvas policija.

Zibmaksājumu infrastruktūra ieviesta Eiropas mērogā

Otrdien, 21.novembrī, zibmaksājumu infrastruktūra tiek ieviesta Eiropas mērogā, darbību sākot Eiropas banku dibinātā uzņēmuma EBA Clearing ātro maksājumu sistēmai RT1. Eiropas līmeņa risinājums ir saslēgts ar Latvijas Bankas Latvijā 2017.augustā ieviesto zibmaksājumu infrastruktūru.

Konstatē atšķirības Latvijā un citās valstīs pieejamos ārvalstu izcelsmes produktos

Atšķirības starp Latvijā pieejamiem ārvalstu izcelsmes pārtikas produktiem un citās valstīs iegādātiem pārtikas produktiem ir, taču tās nav būtiskas, secina Pārtikas un veterinārā dienesta, salīdzinot pārtikas produktu marķējumus un laboratoriski pārbaudot to sastāvu.

Igaunijā valdošā Centra partija izslēdz 31 deputātu par startēšanu no cita saraksta

Centra partija, kuras rokās pašlaik ir gan Igaunijas valdības, gan Tallinas domes groži, pieņēmusi apakšnodaļu priekšlikums par biedriem, kuri 2017.gada pašvaldību vēlēšanās startējuši no atsevišķa saraksta, un izslēgusi no politiskā spēka rindām 31 šādu biedru.

Pārtrauc grupējuma darbību, kas valstij nodarījis zaudējumus 7 miljonu eiro apmērā

Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvalde, veicot 34 kratīšanas, par aizdomās turētām atzīstot divas personas, šī gada novembrī apturēja noziedzīga grupējuma darbību.

BVKB šogad Latvijā par nedrošām atzinis 39 sabiedriski nozīmīgas ēkas

Būvniecības valsts kontroles birojs šogad Latvijā par nedrošām atzinis 39 sabiedriski nozīmīgas ēkas, vēst biroja pārstāvji.

Biržu indeksi kāpj, naftas cenas krītas

Biržu indeksi Amerikas Savienotajās Valstīs un Eiropā pirmdien, 21.novembrī, kāpa, bet eiro kritās, valdot bažām par politisko krīzi Vācijā. Spēcīgi rezultāti Volstrītā palīdzējuši stiprināt arī biržu rezultātus Eiropā. Tikmēr eiro vērtība pret dolāru jūtami saruka, un daži analītiķi prognozē turpmāku kritumu.

Reaģējot uz e-tirdzniecības izaugsmi, Omniva steidz Baltijā izvērst pakomātu tīklu

Igaunijas valsts pasta uzņēmums Eesti Post, kas darbojas ar zīmolu Omniva, pavēstījis, ka paplašinās savu pasta paciņu skapīšu tīklu Baltijā un līdz Ziemassvētkiem paplašinās 100 esošos pakomātus.

Zariņš: Deputāti, balsojot par budžetu bez grozījumiem, pārkāps tautai doto zvērestu

Nav pieļaujams, ka Saeimas koalīcija iet Ministru kabineta pavadā un neievēro likumus budžeta pieņemšanas procesā, norāda Saeimas deputāts Ivars Zariņš, piebilstot, ka deputātiem, balsojot par budžetu bez grozījumiem, nāksies pārkāpt Latvijas tautai doto zvērestu.

Eiropā joprojām jāskaidro, ka sieviešu tiesības ir cilvēktiesības

Diemžēl arī Eiropas Savienībā joprojām nākas skaidrot, ka sieviešu tiesības ir cilvēktiesības, Briselē notiekošajā ikgadējā konferencē Sieviešu tiesības trauksmainajos laikos atzīst ES Pamattiesību aģentūras direktors Maikls O'Flahertijs.

Pabriks: Valsts intereses ir jātur augstāk par partiju interesēm

Latvija nedrīkst atļauties iestigt provinciālismā, un tās interesēs ir saglabāt Eiropas un NATO vērtību kursu. Situācijā, kad centriski un eiropeiski orientēto partiju skaits ir liels, to izdarīt paliek aizvien grūtāk, jo notiek politiskā fragmentācija, kurā galvenais pašmērķis ir 5% vēlēšanu barjeras pārvarēšana, nevis Latvijas izaugsme un attīstība, pauž Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Uber un Volvo vienojas par 24 000 pašgājēju automašīnu iegādi

Amerikāņu neformālo taksometru pakalpojumu platformas uzturētājs Uber ir vienojies ar ķīniešu uzņēmējiem piederošo autoražotāju Volvo par 24 000 tādu automašīnu iegādi, kuras sevi vada pašas.

SEB: Vidējais uzkrājums pensiju 2. līmenī vienam dalībniekam pieaudzis par 18%

Ekonomiskās situācijas uzlabošanās, algu pieaugums, kā arī investīcijas stratēģijas pareiza izvēle palīdzējuši šī gada desmit mēnešos kāpināt SEB pārvaldīto pensiju 2. līmeņa plānu dalībnieku kapitālu par 97 miljoniem eiro.

Vācijā izjūk ilgstošas koalīcijas sarunas

Vācijas federālajā parlamentā septembrī iekļuvušās politiskās partijas joprojām nespēj vienoties par koalīcijas un vairākuma valdības izveidi, bet Vācijas kanclere Angela Merkele norādījusi, ka labākas par mazākuma valdību būtu jaunas vēlēšanas.