bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.03.2018 | Vārda dienas: Una, Unigunde, Dzelme, Benedikts

Eksperti: Ukrainas krīze ir iepriekš izplānots Krievijas hibrīdkarš

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUUkrainas krīze ir iepriekš izplānots Krievijas hibrīdkarš, kurā karadarbība apvienota ar intensīvu informācijas kampaņu un kiberkaru, teikts NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (NATO StratCom COE) jaunākajā ziņojumā.

Ziņojumā analizēta Krievijas informācijas kampaņa pret Ukrainu laika posmā no 3.Austrumu partnerības samita Viļņā, kas notika 2013.gada 28.-29.novembrī, līdz Krimas aneksijai 2014.gada 16.martā.

Gadu gaitā Krievija ir izdarījusi secinājumus no dažādām sabiedroto operācijām un ir aktīvi strādājusi, lai pielāgotu tās militāro plānošanu mūsdienu konflikta realitātei. Šos secinājumus Krievija pārbaudīja 2008.gada karā ar Gruziju, kur līdzās konvencionālai militārai operācijai tika pielietota kiberkara un informācijas operācijas.

Krievijas lietotais ārvalstīs dzīvojošo «tautiešu» jēdziens prasa īpašu uzmanību, jo to Krievija izmanto, lai leģitimizētu valsts «pienākumu aizstāvēt savus tautiešus pret jebkādiem draudiem viņu tiesībām vai fiziskai labklājībai». No šī jēdziena arī izriet «Krievu pasaules» apzīmējums – vienota krievvalodīga informācijas sfēra ārpus Krievijas Federācijas robežām.

Svarīgs faktors informācijas kampaņas izvēršanai pret Ukrainu bijusi masu mediju pārņemšana Krievijas valdības kontrolē.

Jau no paša krīzes sākuma vadošie Krievijas televīzijas kanāli aktīvi izmantoti viedokļu veidošanā par situāciju Ukrainā.

Informācijas kampaņu kontrolē tieši Krievijas prezidenta administrācija, un šajā kampaņā ietilpst arī valdības kontrolēts «trollings» internetā, kas ir pieaugoša un maz pētīta parādība un kas aktīvi tiek izmantota Krievijas propagandas stiprināšanā. Šīs mediju kontroles dēļ neatkarīgajai presei ir grūti konkurēt ar Krievijas valdības spēcīgo, sinhronizēto propagandu.

Krievijas propagandā iezīmējas vairākas dominējošas tēmas: krievu pareizticīgās civilizācijas pretnostatīšana izlaidīgajai Eiropai, Ukrainas kā Eirāzijas lielvaras ideoloģijas sastāvdaļas pozicionēšana, Krievu pasaule, kurā tiktu apvienoti austrumuslāvi, Krievijai dabiski pienākošais lielvaras statuss, ukraiņu atainošana kā pseidonācija, kas nespēj vadīt paši savu valsti un to saglabāt, atsaukšanās uz Lielo Tēvijas karu, tādā veidā uzkurinot naidu pret nacismu un Eiromaidana protestētāju dēvēšana par nacionālistiem, nacistiem un fašistiem, kas rada draudus Ukrainas krieviem.

Krimas aneksiju varētu uzskatīt par izmēģinājumu Krievijas jaunā veida hibrīdkaram, kurā apvienota asimetriska karadarbība ar intensīvu informācijas kampaņu, kiberkaru un apmācītu īpašo uzdevumu vienību karavīru pielietošanu.

Ziņojuma autori secina, ka Krievija bijusi labi sagatavojusies šī jaunā veida karadarbības izvēršanai Ukrainā. Krimā realizētā scenārija pamatprincipi gandrīz gadu pirms Ukrainas krīzes izklāstīti Krievijas ģenerālštāba komandiera ģenerāļa Valērija Gerasimova ziņojumā. Ukrainas konflikts apliecina, ka NATO un ES ir jāpielāgojas jaunajai realitātei, kur aizvien svarīgāka loma ir informācijas pārākumam, nevis militāram spēkam.

Krievijas propaganda lielā mērā ir balstīta uz vēsturisko atmiņu. Krievija pilnībā izprot pati savu auditoriju, tostarp tautiešus ārvalstīs, kas tai ļauj iedarboties uz vēsturisko atmiņu: Krievijas impēriju, Otro pasaules karu un nacistu zvērībām un PSRS varu un sabrukumu, secināts ziņojumā.

Ukrainas krīze ir Krievijas ilgtermiņa stratēģijas rezultāts. Ņemot vērā Krievijas informācijas kampaņu Ukrainā, ir skaidrs, ka kritiski svarīga ir savlaicīga šādu elementu atklāšana un analizēšana Krievijas propagandā. StratCom arī norāda, ka šādas pazīmes satur arī Krievijas valsts politikas dokumenti.

Kritiski svarīga ir arī Krievijas «ārvalstīs dzīvojošo tautiešu» politika, un to nākotnē rūpīgi jāvērtē. Īpaši nopietnas drošības situācijas izmaiņas tā var izraisīt Krievijas kaimiņvalstīs. Ukrainā izmantotā Krievijas stratēģija vislabāk darbosies teritorijās, kur ir lielas krievu kopienas.

Latvijas un Lietuvas pieredze Ukrainas krīzes kontekstā apliecina, ka cīņa ar Krievijas naidīgās propagandas kanāliem un alternatīvu kvalitatīvu informācijas avotu nodrošināšana vietējai krievvalodīgo kopienai ir sarežģīta.

Kaut arī Krievijas informācijas kampaņa veiksmīgi ir ietekmējusi savas mērķauditorijas viedokli, tā arī zināmā mērā izraisījusi pretreakciju, radikalizējot un atsvešinot citu auditoriju – Rietumukrainā, Kijevā, NATO, ES un ASV.

Krievija aktīvi pielieto maldināšanas taktiku, lai novērstu uzmanību un aizkavētu reakciju. Krievija ātri un lielā klāstā izplata nepatiesu informāciju, notikumu dažādas versijas un pat konspirācijas teorijas, kuru atspēkošana starptautiskām organizācijām, Ukrainas valdībai, neatkarīgajiem medijiem, ekspertiem un parastajiem pilsoņiem prasa daudz laika, pūļu un resursu.

StratCom norāda, ka jāturpina Ukrainas krīzes analizēšana no informācijas kara skatījuma, jo notikumu attīstība Austrumukrainā atšķiras no Krimas scenārija.

Ref: 102.000.102.8670


Pievienot komentāru

LLKA: Latvijas piena lopkopji zemo iepirkuma cenu dēļ var tikai izdzīvot, bet ne attīstīties

Latvijas piena lopkopības saimniecības ar pašreizējām piena iepirkuma cenām, kas ir krietni zemākas nekā vidēji Eiropas Savienībā, var tikai izdzīvot, taču ne attīstīties, vēstīja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas Piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane.

Francijā aizturēts eksprezidents Sarkozī par sakariem ar Lībiju

Francijas eksprezidents Nikolā Sarkozī otrdien, 20.martā, aizturēts, lai izmeklētāji varētu viņu nopratināt par iespējamu finansējuma saņemšanu 2007.gada vēlēšanu kampaņai no toreizējā Lībijas vadītāja Muamara Kadāfi.

Latvijā bijis ES sestais mazākais patvēruma lūgumu skaits pret iedzīvotāju skaitu

Latvijā pērn saņemti 182 pirmreizējie patvēruma lūgumi, rēķinot uz miljonu valsts iedzīvotāju, kas ir sestais mazākais rādītājs Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, liecina publicētie ES statistikas departamenta Eurostat dati.

Samazinās traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 20.martā, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz samazināt un tādējādi vienkāršot traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas.

Strautiņš: Investīcijas mājokļos ir neizmantota iespēja

«Investīcijas mājokļos ir neizmantota iespēja, kas pavisam drīz kļūs par nepieciešamību,» iepazīstinot ar Luminor Baltijas ekonomikas jaunāko prognozi, uzsvēra bankas ekonomists Pēteris Strautiņš. «Šobrīd iespējas kreditēšanas kāpumam ir milzīgas. Un tieši mājsaimniecības ar banku starpniecību būs tās, kas galvenokārt nodrošinās finansējumu ieguldījumiem mājokļos.»

LTRK padomes priekšsēdētāja amatā atkārtoti ievēlēts Rostovskis

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes priekšsēdētāja amatā uz nākamo trīs gadu termiņu ievēlēts līdzšinējais LTRK prezidents Aigars Rostovskis.

No 1.novembra Latvijā varēs reģistrēt automašīnas ar stūri labajā pusē

No šī gada 1.novembra Latvijā būs atļauts reģistrēt automašīnas, kurām stūre atrodas labajā pusē. Tāpat kā līdz šim šādām automašīnām būs jāīsteno virkne tehnisko prasību, taču stūres atrašanās puse nebūs jāmaina.

ES piešķir papildu finansējumu izglītības reformu ieviešanai

Izglītības un zinātnes ministrija izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos par kompetenču pieejā balstīta vispārējās izglītības satura aprobāciju un ieviešanu, palielinot jaunā satura izstrādei un ieviešanai paredzēto finansējumu.

KVV Liepājas metalurga velmētavas kustamo mantu iegādājies Austrijas uzņēmums Smart Stahl

Maksātnespējīgās AS KVV Liepājas metalurgs velmētavas kustamās mantas izsolē uzvarējis Austrijas uzņēmums Smart Stahl GmbH, norāda uzņēmuma administrators Guntars Koris.

Valdība apstiprina Attīstības sadarbības politikas plānu 2018.gadam

Ministru kabinets otrdien, 20.martā, apstiprināja Ārlietu ministrijas sagatavoto Attīstības sadarbības politikas plānu 2018.gadam. Plāns nosaka konkrētus pasākumus Latvijas Attīstības sadarbības politikas pamatnostādņu 2016.-2020.gadam praktiskai ieviešanai.

Pilnveidos likumu, lai jaunuzņēmumiem atvieglotu valsts atbalsta saņemšanu

Lai uz valsts atbalstu varētu pretendēt arvien vairāk jaunuzņēmumu jeb startup, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 20.martā, noslēdza darbu pie grozījumiem Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā .

Izvērtēs nepieciešamību palielināt gāzes pārvades jaudas starp Latviju un Lietuvu

Biznesa konsultāciju un audita kompānija Ernst & Young Baltic izvērtēs nepieciešamību palielināt gāzes pārvades jaudas starp Latviju un Lietuvu.

Aiztur divus vīriešus ar 140'000 kontrabandas cigarešu

Daugavpilī par tabakas izstrādājumu nelikumīgu pārvietošanu aizturēti divi Latvijas pilsoņi un izņemts 140 000 kontrabandas cigarešu, vēsta Kristīne Pētersone, Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Stratēģiskās attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas galvenā inspektore.

Norvēģijas valdību paglābj tieslietu ministres atkāpšanās

Norvēģijā, cenšoties novērst valdības krišanu, otrdien, 20.martā, no amata atkāpusies tieslietu ministre, kura izsaukusi asu kritiku par izteikumiem, ka opozīcijas partija ir pārāk maiga tās attieksmē pret iespējamiem teroristiem.

Rail Baltica stacijas būvprojekta izstrāde lidostā Rīga izmaksās 4,5 miljonus eiro

Starptautiskajā lidostā Rīga veidojamās Rail Baltica dzelzceļa stacijas, saistītās infrastruktūras un estakādes būvprojekta izstrāde izmaksās 4,5 miljonus eiro, teic Rail Baltica ieviesēja Latvijā Eiropas dzelzceļa līniju valdes loceklis Andris Linužs.

VARAM uzsāk latviešu remigrācijas atbalsta pilotprojektu

Lai uzsāktu mērķtiecīgu darbu latviešu remigrācijas veicināšanai, 2018.gadā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija izveidojusi piecu reģionālo remigrācijas koordinatoru tīklu, ziņo Santa Vaļuma, Ministra padomniece VARAM.

Igaunijas uzņemtam sīrietim patur spēkā cietumsodu par vardarbību pret sievu

Igaunijas krimināllietā, kur Sīrijas pilsonis notiesāts uz desmit gadiem cietumā par miesas bojājumu nodarīšanu savai sievai, Igaunijas Augstākā tiesa noraidījusi viņa sūdzību trešajā tiesas instancē. Jaunietis aizturēšanā atrodas jau vairāk nekā gadu.

Entomologs: Latvijā pēdējos gados aptuveni 5% visu ērču ir inficētas ar encefalītu

Šogad ērces periodiski bijušas aktīvas arī ziemas periodā. Gaisa temperatūrai nedaudz iesilstot, tās kļūst sastopamas aizvien biežāk un tas nozīmē, ka laikus jādomā par ērču encefalīta profilaksi, lai izvairītos no inficēšanās ar bīstamo slimību, atzīmē entomologi.

Latvijas ļaudis ar Putinu sirdī

Krievijas prezidenta vēlēšanās 95% no Latvijā mītošajiem Krievijas pilsoņiem, svētdien, 18.martā, balsoja par Vladimiru Putinu. Vēl lielāks atbalsts Putinam ārzemēs fiksēts vienīgi Krievijas kara bāzē Tadžikistānā – 99%. Kopš 2012.gada Putina atbalstītāju rindas mūsu valstī ievērojami augušas, savus novērojumus izsaka Saeimas deputāts Edvīns Šnore.

Vidējā izmaksātā atlīdzība par Latvijā notikušu CSNg pieaugusi par teju 30%

Pēdējos piecos gados vidējā apdrošināšanas atlīdzība par Latvijā notikušu ceļu satiksmes negadījumu pieaugusi par teju 30%. Tikmēr vidējā atlīdzība par ārvalstīs notikušu CSNg, kurā iesaistīts Latvijā reģistrēts transportlīdzeklis, pēdējo piecu gadu laikā mainījusies nedaudz, liecina Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja apkopotā statistika.

SEB: Latvijā mājokļa kredīta ikmēneša maksājumi – vidēji 260 eiro

Pērn SEB banka piešķīrusi iedzīvotājiem mājokļa iegādei vairāk nekā 2 600 aizdevumus par kopējo summu ap 133 miljoniem eiro. Piešķirtā finansējuma apjoms ir par 23% lielāks nekā 2016.gadā. Ņemot vērā rekordzemās procentu likmes, vidējais ikmēneša maksājums pērn piešķirtajiem kredītiem šobrīd ir ap 260 eiro.

Afrinu Sīrijā pametuši 220 000 iedzīvotāji, sācies marodierisms

No Afrinas pilsētas Sīrijas ziemeļos īsi pirms sīriešu kaujinieku ienākšanas tajā bēgļu gaitās devušies ap 220 000 cilvēku. Turcijas atbalstītie kaujinieki, kuri ieņēmuši pilsētu, savukārt sākuši Afrinā nodarboties ar izlaupīšanu.

«Iesālītajai Rīgai» rosina meklēt steidzamu risinājumu

Partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas deputāts Ansis Ansbergs rosinājis Rīgas domei rast steidzamu risinājumu sāls pārmērīgajam lietojumam ziemas sezonā, kas negatīvi ietekmē gan cilvēku un dzīvnieku veselību, gan ēku, transportlīdzekļu, apstādījumu dzīves ilgumu, vēsta politiskais spēks. 

Kalniete: Visiem ES zemniekiem jānodrošina taisnīga konkurence

Sešpadsmit Eiropas Parlamenta deputāti no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas pirmdien, 19.martā, kopīgi iesniedza priekšlikumus EP rezolūcijai par kopējās lauksaimniecības politikas nākotni – Parlamenta ziņojumā iekļaut prasību no 2021.gada vienādot tiešmaksājumu līmenī visā Eiropā.

Teju 50% Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad ir jau parādījušās sāpes

Lai gan cilvēki ļoti labi apzinās, ka mutes veselība ietekmē katra vispārējo veselības stāvokli, tomēr 44% Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad ir jau parādījušās sāpes, liecina uzņēmuma Philips veiktā Starptautiskās mutes veselības dienas aptauja.

Mēs iesakām