bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 11.12.2017 | Vārda dienas: Valdis, Voldemārs, Valdemārs

Eksperti: Ukrainas krīze ir iepriekš izplānots Krievijas hibrīdkarš

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUUkrainas krīze ir iepriekš izplānots Krievijas hibrīdkarš, kurā karadarbība apvienota ar intensīvu informācijas kampaņu un kiberkaru, teikts NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (NATO StratCom COE) jaunākajā ziņojumā.

Ziņojumā analizēta Krievijas informācijas kampaņa pret Ukrainu laika posmā no 3.Austrumu partnerības samita Viļņā, kas notika 2013.gada 28.-29.novembrī, līdz Krimas aneksijai 2014.gada 16.martā.

Gadu gaitā Krievija ir izdarījusi secinājumus no dažādām sabiedroto operācijām un ir aktīvi strādājusi, lai pielāgotu tās militāro plānošanu mūsdienu konflikta realitātei. Šos secinājumus Krievija pārbaudīja 2008.gada karā ar Gruziju, kur līdzās konvencionālai militārai operācijai tika pielietota kiberkara un informācijas operācijas.

Krievijas lietotais ārvalstīs dzīvojošo «tautiešu» jēdziens prasa īpašu uzmanību, jo to Krievija izmanto, lai leģitimizētu valsts «pienākumu aizstāvēt savus tautiešus pret jebkādiem draudiem viņu tiesībām vai fiziskai labklājībai». No šī jēdziena arī izriet «Krievu pasaules» apzīmējums – vienota krievvalodīga informācijas sfēra ārpus Krievijas Federācijas robežām.

Svarīgs faktors informācijas kampaņas izvēršanai pret Ukrainu bijusi masu mediju pārņemšana Krievijas valdības kontrolē.

Jau no paša krīzes sākuma vadošie Krievijas televīzijas kanāli aktīvi izmantoti viedokļu veidošanā par situāciju Ukrainā.

Informācijas kampaņu kontrolē tieši Krievijas prezidenta administrācija, un šajā kampaņā ietilpst arī valdības kontrolēts «trollings» internetā, kas ir pieaugoša un maz pētīta parādība un kas aktīvi tiek izmantota Krievijas propagandas stiprināšanā. Šīs mediju kontroles dēļ neatkarīgajai presei ir grūti konkurēt ar Krievijas valdības spēcīgo, sinhronizēto propagandu.

Krievijas propagandā iezīmējas vairākas dominējošas tēmas: krievu pareizticīgās civilizācijas pretnostatīšana izlaidīgajai Eiropai, Ukrainas kā Eirāzijas lielvaras ideoloģijas sastāvdaļas pozicionēšana, Krievu pasaule, kurā tiktu apvienoti austrumuslāvi, Krievijai dabiski pienākošais lielvaras statuss, ukraiņu atainošana kā pseidonācija, kas nespēj vadīt paši savu valsti un to saglabāt, atsaukšanās uz Lielo Tēvijas karu, tādā veidā uzkurinot naidu pret nacismu un Eiromaidana protestētāju dēvēšana par nacionālistiem, nacistiem un fašistiem, kas rada draudus Ukrainas krieviem.

Krimas aneksiju varētu uzskatīt par izmēģinājumu Krievijas jaunā veida hibrīdkaram, kurā apvienota asimetriska karadarbība ar intensīvu informācijas kampaņu, kiberkaru un apmācītu īpašo uzdevumu vienību karavīru pielietošanu.

Ziņojuma autori secina, ka Krievija bijusi labi sagatavojusies šī jaunā veida karadarbības izvēršanai Ukrainā. Krimā realizētā scenārija pamatprincipi gandrīz gadu pirms Ukrainas krīzes izklāstīti Krievijas ģenerālštāba komandiera ģenerāļa Valērija Gerasimova ziņojumā. Ukrainas konflikts apliecina, ka NATO un ES ir jāpielāgojas jaunajai realitātei, kur aizvien svarīgāka loma ir informācijas pārākumam, nevis militāram spēkam.

Krievijas propaganda lielā mērā ir balstīta uz vēsturisko atmiņu. Krievija pilnībā izprot pati savu auditoriju, tostarp tautiešus ārvalstīs, kas tai ļauj iedarboties uz vēsturisko atmiņu: Krievijas impēriju, Otro pasaules karu un nacistu zvērībām un PSRS varu un sabrukumu, secināts ziņojumā.

Ukrainas krīze ir Krievijas ilgtermiņa stratēģijas rezultāts. Ņemot vērā Krievijas informācijas kampaņu Ukrainā, ir skaidrs, ka kritiski svarīga ir savlaicīga šādu elementu atklāšana un analizēšana Krievijas propagandā. StratCom arī norāda, ka šādas pazīmes satur arī Krievijas valsts politikas dokumenti.

Kritiski svarīga ir arī Krievijas «ārvalstīs dzīvojošo tautiešu» politika, un to nākotnē rūpīgi jāvērtē. Īpaši nopietnas drošības situācijas izmaiņas tā var izraisīt Krievijas kaimiņvalstīs. Ukrainā izmantotā Krievijas stratēģija vislabāk darbosies teritorijās, kur ir lielas krievu kopienas.

Latvijas un Lietuvas pieredze Ukrainas krīzes kontekstā apliecina, ka cīņa ar Krievijas naidīgās propagandas kanāliem un alternatīvu kvalitatīvu informācijas avotu nodrošināšana vietējai krievvalodīgo kopienai ir sarežģīta.

Kaut arī Krievijas informācijas kampaņa veiksmīgi ir ietekmējusi savas mērķauditorijas viedokli, tā arī zināmā mērā izraisījusi pretreakciju, radikalizējot un atsvešinot citu auditoriju – Rietumukrainā, Kijevā, NATO, ES un ASV.

Krievija aktīvi pielieto maldināšanas taktiku, lai novērstu uzmanību un aizkavētu reakciju. Krievija ātri un lielā klāstā izplata nepatiesu informāciju, notikumu dažādas versijas un pat konspirācijas teorijas, kuru atspēkošana starptautiskām organizācijām, Ukrainas valdībai, neatkarīgajiem medijiem, ekspertiem un parastajiem pilsoņiem prasa daudz laika, pūļu un resursu.

StratCom norāda, ka jāturpina Ukrainas krīzes analizēšana no informācijas kara skatījuma, jo notikumu attīstība Austrumukrainā atšķiras no Krimas scenārija.

Ref: 102.000.102.8670


Pievienot komentāru

Barometrs: Latvieši Ziemassvētku svinēšanai procentuāli tērē vairāk nekā ziemeļvalstīs, Nīderlandē un Vācijā

Latvijas iedzīvotāji svētku svinēšanai plāno tērēt vidēji 171,97 eiro, kas ir 17% no mājsaimniecību ikmēneša ienākumiem. Latvijas valstī dzīvojošie joprojām gatavi atvēlēt svētku tēriņiem lielāku daļu no saviem ikmēneša ienākumiem nekā teju visās ziemeļvalstīs, Nīderlandē, Vācijā un Horvātijā aptaujātie cilvēki, liecina šī gada Ferratum Ziemassvētku barometra rezultāti.

Lielākā daļa valsts budžeta līdzekļu nākamajam gadam atvēlēta sociālajai aizsardzībai

Veselībai nākamajā gadā novirzīti 11,1% no nākamā gada budžeta, kas kopā ar veselību saistīto izglītību kopumā ir 1 018, 2 miljoni eiro. Savukārt aizsardzībai paredzēts novirzīt 6,4% jeb 574,8 miljonus eiro budžeta līdzekļu, kā arī sabiedriskajai kārtībai – 6,4% jeb 571,2 miljonus eiro, teikts Finanšu ministrijas ziņojumā par nākamā gada valsts budžeta prioritātēm.

Reirs no amata atbrīvo sociālās aprūpes centra Rīga filiāles vadītāju

Labklājības ministrs Jānis Reirs parakstījis rīkojumu par valsts sociālās aprūpes centra Rīga filiāles Rīga vadītājas Marijas Ziņinas atbrīvošanu no amata, norāda Labklājības ministrijā.

NVA: Bezdarba līmenis Latvijā novembrī pieaudzis līdz 6,7%

Novembrī reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā pieaudzis līdz 6,7%, kas ir par 0,1 procentpunktu vairāk nekā oktobrī, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotā informācija.

Loskutovs: Tuvākajiem cilvēkiem ir tiesības slimības gadījumā būt līdzās pacientam

«Cilvēkiem, kas nav reģistrējuši savas attiecības, ir liegtas tiesības vairākās dzīves jomās, tostarp kritiskās situācijās.Šobrīd, ja pacients veselības dēļ pats nespēj pieņemt lēmumu par ārstniecību, to darīt viņa vietā var tikai laulātais vai radinieks, kas ne vienmēr nozīmē viņa interešu pārstāvēšanu un no tā var būt atkarīga pat cilvēka dzīvība,» uzskata Kustības Par! biedrs un Saeimas deputāts Aleksejs Loskutovs.

Slepkavība Mālpilī: Policija aiztur par plānotu slepkavību aizdomās turētu vīrieti

Aizvadītās nedēļas Mālpilī pie kāda uzņēmuma tika atrasts 28 gadus vecs miris vīrietis ar vairākām durtām brūcēm. Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka noziegumu izdarījis vīrieša paziņa, ar kuru viņam bijis konflikts saistībā ar narkotisko vielu nelikumīgu apriti, informē Valsts policija.

Mamikins pieļauj savas partijas dibināšanu

«Partija Saskaņa ir novērsusies no Latvijas krievu kopienas,» pauž Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins, kuram Saskaņas vadība ir izteikusi neuzticību. Mamikins tagad dibinās savu sabiedrisko organizāciju, uz kuras bāzes varētu izveidoties arī partija, bet par savu tuvošanos EP deputātes Tatjanas Ždanokas vadītājai Latvijas Krievu savienībai politiķis joprojām runā aplinkus.

Novembrī dzīvokļu piedāvājumu skaits Rīgā kopumā samazinājās par 3,8%

Šā gada novembrī dzīvokļu piedāvājums Rīgā kopumā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, samazinājās par 3,8% bet piedāvājumu skaits Arco Real Estate analizētajos lielākajos Rīgas mikrorajonos novembrī samazinājās par 7,9%, teikts Arco Real Estate jaunākajā sērijveida dzīvokļu tirgus pārskatā.

Astoņās SEB bankas filiāles tiek mainīti darba laiki

No 2018.gada 2.janvāra SEB bankas filiāles Talsos, Alūksnē, Jelgavā, Siguldā, Madonā un Smiltenē, kā ar finanšu konsultāciju centrs Kuldīgā pāries uz klientiem ērtāku darba laiku.

Ameriks neatdzīst, ka Šlesers viņam bijis «rīkotājs un uzdevumu devējs»

Rīgas vicemērs un Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē noliedza, ka bijušais politiķis Ainārs Šlesers viņam bijis «rīkotājs un uzdevumu devējs».

Pētījums: Liekā daļa skolēnu labprāt padziļināti apgūtu programmēšanu

Katrs devītais datorikas skolotājs vēlētos piedalīties kursos/semināros, kur būtu iespēja apgūt programmēšanas prasmes. Savukārt 79% skolotāju ir pārliecināti, ka papildu mācību materiāli skolēniem radītu vēlmi padziļināti apgūt programmēšanu.

Oktobrī preču ārējās tirdzniecības apgrozījums par 10,3% lielāks nekā pērn

Šī gada oktobrī Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums veidoja 2,31 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 10,3% vairāk nekā 2016. gada oktobrī, tai skaitā preču eksporta vērtība – par 9,7% un importa vērtība – par 10,9% lielāka, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.

Igaunija turpinās piecu skolas brīvlaiku kārtību, izziņo datumus līdz 2021.gadam

Igaunijas Izglītības un pētniecības ministrija ir izplānojusi un darījusi zināmus skolas brīvlaiku datumus trim mācību gadiem uz priekšu, nolemts arī turpināt jaunieviesto piecu skolas brīvlaiku kārtību.

Veselības dienests: E-veselības līgumu noslēguši jau 83% ģimenes ārstu

Nepilnu mēnesi līdz obligātajam e-veselības sistēmas lietošanas uzsākšanas termiņam - 2018.gada 1.janvārim - jau 83% ģimenes ārstu ir noslēguši līgumu par e-veselības lietošanu. Visaktīvāk līgumi tiek slēgti Vidzemē, šobrīd sasniedzot 96%, vēsta Nacionālais veselības dienests.

KP pieņem lēmumu ļaut Maximai nomāt Irbis A piederošās telpas

Konkurences padome pieņēma lēmumu atļaut SIA Maxima Latvija iegūt tiesības izmantot mazumtirdzniecības telpas SIA Irbis A piederošajā īpašumā Grostonas ielā 1, Rīgā. Pēc ekonomiskās analīzes veikšanas KP paredz, ka plānotais darījums nenodarīs kaitējumu konkurencei.

Tiesībsargs: Jaunā veselības aprūpes saņemšanas kārtība neko būtiski nemainīs

Jaunā veselības aprūpes saņemšanas kārtība neko būtiski nemainīs, tik kritiski par šobrīd Saeimā izskatīšanā esošo Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu intervijā LNT raidījumā 900 sekundes izsakās tiesībsargs Juris Jansons.

Uzņēmēji: Jau tagad trūkst darbaspēka, aicina darba tirgū integrēt ārvalstu studentus

Lielākā daļa jeb 61,2% uzņēmēju jau izjūt problēmas ar kvalificēta darbaspēka atrašanu, bet vairāk nekā piektdaļa paredz, ka tādas drīzumā gaidāmas. No aptaujātajiem komersantiem 79,7% pauž ka atbalsta ārvalstu studentu integrēšanu Latvijas darba tirgū, liecina iegūtie dati no Latvijas lielākā uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, aptaujājot 225 uzņēmumu vadītājus.

Atsauc Lactalis zīdaiņu piena pulveri saistībā ar salmonellas uzliesmojumu Francijā

Francijas zīdaiņu piena pulvera ražotājs Lactalis licis daudzviet pasaulē atsaukt tā produkciju saistībā ar bažām par iespējumu salmonellas baktēriju klātbūtni piena pulvera produktos, kuri tiek pārdoti ar zīmoliem Milumel, Picot un Celi.

Dombrovskis: EK piedāvā papildu atbalstu ES dalībvalstīm, kas vēlas iesaistīties eirozonā

Eiropas Komisija piedāvā papildu atbalstu tām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kas vēlas iesaistīties eirozonā, atzīst EK priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis

Cik Latvijai izmaksā vardarbība pret sievietēm?

Ar partneru vardarbību pret sievietēm saistītās izmaksas Latvijā varētu sasniegt 442 miljonus eiro gadā, atsaucoties uz Eiropas dzimumu līdztiesības institūta datiem, norāda Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākā eksperte Viktorija Boļšakova.

Rinkēvičs: Jāveicina mazo komersantu iesaiste starptautiskajā tirdzniecībā

«Ir jāturpina atbalstīt daudzpusējā tirdzniecības sistēma, saglabājot Pasaules Tirdzniecības organizācijas centrālo lomu starptautisko tirdzniecības noteikumu izstrādē un īstenošanā,» uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

«Eiropas Oskaru» ceremonijā dominē satīriskā drāma «Kvadrāts»

Berlīnē aizvadīta Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšana, kur sešās nominācijās par labāko atzīta Zviedrijas, Dānijas un Vācijas kopražojums «Kvadrāts» par kādu mākslas muzeja darbinieku, kurš piedzīvo grūtības izskaidrot laikmetīgās mākslas darba būtību.

Nekā personīga: OIK saņēmēju vidū lieli Vienotības un ZZS ziedotāji

Pērn Latvenergo iepirka elektrību par paaugstinātu cenu no vairāk nekā 100 atjauno resursu uzņēmumiem, kas elektroenerģiju ražo no biogāzes un biomasas. Uzņēmumu reģistra dati liecina, ka liela daļa šo firmu īpašnieku un pārvaldnieku reizē ir arī valdošo partiju Vienotības, Zaļo un zemnieku savienības un Nacionālās apvienības sponsori, uzsvērts raidījumā Nekā personīga.

LTV: Par Rail Baltica projektu atbildīgā Linuža uzņēmums figurē krāpšanas lietā

Jaunajam Eiropas Dzelzceļa līniju vadītājam Andrim Linužam piederošs uzņēmums iesaistīts kriminālprocesā par krāpšanu un dokumentu viltošanu, saņemot valsts naudu vēja enerģijas iekārtu iegādei. Nominācijas komisijai, kas viņu izraudzījās augstajam amatam, šis fakts neesot bijis zināms.

Ušakovs: Darījumu kvartāls New Hanza veicinās pilsētas attīstību

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs, apmeklējot jaunattīstāmo darījumu un dzīvojamo kvartālu New Hanza, uzsvēris, ka katrs šāds projekts paaugstina dzīves līmeni pilsētā, gan radot jaunas telpas dzīvokļiem un ofisiem, gan veidojot jaunas darbavietas, gan sabiedriski nozīmīgas būves, turklāt arī «pavelk» uz augšu apkārtējās teritorijas.