bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 22.08.2017 | Vārda dienas: Rudīte, Everts
LatviaLatvija

Eksperts: Apstrādes rūpniecībā turpinās labo ziņu periods

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Aktivizējoties starptautiskajai tirdzniecībai, ārējā pieprasījuma kāpumu izjūt arī Latvijas apstrādes rūpnieki. Tā rezultātā apstrādes rūpniecības uzņēmumu saražotās produkcijas apjoms šā gada aprīlī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu ir kāpis par 6,2%, liecina Latvijas Bankas publicētā informācija.

Tāpat bankas informācija norāda, ka nozarē turpinās pozitīvo ziņu periods, jo arī rūpnieku noskaņojuma rādītāji ir nokļuvuši jau sen nebijušos augstumos. To uzlabojumu nosaka uzņēmēju redzējums par pasūtījumu apjomu pieaugumu, kā arī gatavās produkcijas krājumu mazināšanās.

«Lielākā intriga, gaidot aprīļa datus, bija par to, vai pēc divu mēnešu krituma perioda ir atjaunojusies izaugsme kokrūpniecībā. Un šī ir vienīgā sliktā ziņa – nē, izaugsme kokrūpniecība nav atjaunojusies tajā joprojām vērojams kritums (par 1,4% salīdzinājumā ar 2016.gada aprīli),» datus komentē Latvijas Bankas ekonomists Igors Kasjanovs.

Eksperts norāda arī to, ka tomēr to kompensē virkne labu rādītāju citās nozarēs – pārtikas rūpniecībā (+6,6%), ķīmisko vielu (+27,8%), datoru, elektronisko un optisko iekārtu (+29,2%), elektrisko iekārtu (+31,9%), kā arī būvmateriālu ražošanā (+8,6%).

Turklāt papildu tam ir izcili rezultāti arī enerģētikā (+18.8%) un ieguves rūpniecībā (+20.7%). Ja enerģētikai bija vērā ņemami rezultāti jau iepriekšējos mēnešos, tad uzrāviens ieguves rūpniecībā, visticamāk, saistāms ar būvniecības nozares atdzīvošanos, viņš piebilst.

Pēc ilgāka klusuma perioda 2015. un 2016.gada pirmajā pusē arvien turpina ienākt ziņas par jaunu rūpnīcu atvēršanas vai būvniecības plāniem, saka eksperts.

«Jūtams, ka, mazinoties nenoteiktībai ārējā vidē un pieaugot ārējam pieprasījumam, arī rūpnieku riska apetīte pamazām pieaug, un tas izpaužas kā jaunu projektu uzsākšana. To atbalsta arī komercbanku aktivitātes kāpums kreditēšanas kontekstā,» komentē Kasjanovs.

Sakot arī to, ka tas, kā joprojām rūpniecības nozarei trūkst, ir lielāks rūpniecības uzņēmumu aktivitātes kāpums. Iemesli ir tie paši vecie – nesakārtotā tiesu vide, augstie energotarifi, nodokļu politikas mainība un daļēji arī – ģeopolitiskie riski.

Tāpat Latvijas Bankas ekonomists vēsta to, ka maijā ir sagaidīta vēl viena laba ziņa. Eiropas Komisija pēc ilgām pārdomām beidzot apstiprinājusi Latvijas puses pieteikto elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) atlaižu shēmu energointensīvajiem rūpniecības uzņēmumiem. «Jāuzsver gan, ka atlaide 85% apmērā pienāksies tikai par to elektroenerģijas daļu, kas saražota no atjaunojamajiem energoresursiem,» saka Kasjanovs.

Vienlaikus eksperts atzīst, ka ir vēl viena ziņa saistībā ar OIK – Ekonomikas ministrija savā ziņojumā Kompleksi pasākumi elektroenerģijas tirgus attīstībai izstrādājusi trīs scenārijus OIK pieauguma ierobežošanai vai pat samazināšanai.

Ekonomikas ministrija atbalsta risinājumu, kura ietvaros pieci lielākie elektroenerģijas ražotāji brīvprātīgi atteiktos no garantētās maksas pretī saņems vienreizēju maksājumu, kas tiktu finansēts no AS Latvenergo uzkrātā pamatkapitāla samazināšanas.

Tas ļautu jau ar 2019.gadu pakāpeniski mazināt OIK, kas būtu visnotaļ pozitīva ziņa un signāls investoriem. Tomēr pagaidām ir pāragri spriest, vai šāds risinājums ir reāls un cik ļoti to atbalstītu visas iesaistītās puses, spriež eksperts.

«Tagad rūpnieku fokuss, visticamāk, pievērsīsies gaidāmās nodokļu reformas virzienā. Nevarētu teikt, ka pēdējā laikā uzrunātie rūpnieki tikai un vienīgi slavētu iecerēto, tomēr lielākā daļa reformu atbalsta. Kā galveno ieguvumu uzņēmēji min darbinieku augstāku neto atalgojumu, kas veicinātu pirktspējas kāpumu,» min Kasjanovs.

Paredzētās izmaiņas uzņēmumu ienākuma nodokļa maksāšanas režīmā (tā sauktās reinvestētās peļņas neaplikšana ar nodokli), visticamāk, radītu pozitīvu efektu vidējā un ilgtermiņā. Tas ļautu uzņēmumiem sakārtot savas bilances un padarītu tos pievilcīgākus komercbanku acīs iespējamās kreditēšanas kontekstā, prognozē eksperts.

Tāpat viņš norāda to, ka tomēr galvenais Latvijas uzņēmēju attīstību kavējošais faktors joprojām ir nodokļu sistēmas neprognozējamība un administratīvo procesu sarežģītība. Uzņēmējiem jau laicīgi jābūt skaidrībai par plānotajām izmaiņām un to ietekmi un uz uzņēmumu ikdienu, bet tas pagaidām izpaliek.

Ref: 225.000.103.1093


Pievienot komentāru

Daugavpilī dzēsts paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks

Pirmdien, 21.augustā, plkst. 8.50 ugunsdzēsēji glābēji saņēmuši izsaukumu uz Marijas ielu Daugavpilī, kur ugunsgrēks izcēlies noliktavā. Vienstāvu noliktavas ēkā bijis spēcīgs piedūmojums un deguši gumijas izstrādājumi 10 m2 platībā. No piedūmotajām telpām tika evakuēti 25 cilvēki. Plkst. 10.21 šis paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks tika likvidēts.

Latvija iegādāsies pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmas Stinger

Parakstīts divpusējs līgums starp Latvijas Aizsardzības ministriju un Dānijas Aizsardzības ministriju par Dānijas bruņoto spēku rīcībā esošo pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmu iegādi, vēsta Latvijas Aizsardzības ministrija.

Sarūk naftas cenas un biržu indeksi Eiropā

Naftas cenas pirmdien, 21.augustā, kritās, biržu indeksi ASV lielākoties nedaudz pieauga, kamēr Eiropā samazinājās, valdot bažām par ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas politiku.

Pētījums: Trešdaļa iedzīvotāju uzskata, ka ir jāmaina studiju programmu saturs

Liela daļa aptaujāto iedzīvotāju (40%) pēdējo gadu laikā Latvijas izglītībā nav manījuši ne būtiskus uzlabojumus, ne krasu kvalitātes pasliktināšanos, tomēr katrs ceturtais (28%) uzskata, ka drīzāk vērojama izglītības kvalitātes pasliktināšanās, liecina jaunākais Baltic International Bank Latvijas barometrs.

Latvijas darba devēji vērtē potenciālos praktikantus vai darbiniekus sociālajos tīklos

Lielākā daļa (60%) Latvijas aptaujāto darba devēju atlases procesā ņem vērā potenciālā praktikanta vai darbinieka sociālajos tīklos izvietoto informāciju, liecina Samsung Skola nākotnei iniciatīvas Skolēna digitālais IQ ietvaros realizētā darba devēju aptauja.

Par teju miljonu pārbūvēs Liepājas ostas dzelzceļa pārmiju un izbūvēs sliežu ceļu

Sākot Liepājas ostas dzelzceļa infrastruktūras pilnveidošanu, projekta pirmajā posmā plānots pārbūvēt dzelzceļa pārmiju un izbūvēt jaunu sliežu ceļu. Šie darbi izmaksās 978 299 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, informē Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldē.

Teroristi Barselonā bija plānojuši sarīkot trīs sprādzienus

Katalonijā aizvadītajā nedēļā divus teroraktus sarīkojušie teroristi sākotnēji plānojuši uzspridzināt trīs furgonus cilvēku pārpildītās vietās Barselonā, vēsta izdevums El Espano.

Advokāts: Maxima cenšas nopelnīt, samazinot traģēdijā izmaksājamo kompensāciju apmērus

SIA Maxima Latvija piekritusi izmaksāt kompensācijas tām personām, kuras Zolitūdes traģēdijā guva dažādas traumas, apstiprina biedrības Zolitude 21.11. vadītāja Regīna Ločmele-Luņova. Savukārt advokāts uzskata, ka tā ir iespēja veikalam tikai nopelnīt.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūlijā pieaudzis par 0,4%

Šī gada jūlijā salīdzinājumā ar jūniju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,4 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 0,5 %, savukārt eksportētajai produkcijai pieauga par 0,3%.

Ober-Haus: Otrajā ceturksnī bija zems pieprasījums pēc noliktavu nomas

Noliktavu un ražošanas telpu segmentā šā gada otrais ceturksnis bija ar vidēju aktivitāti, tostarp pieprasījums noliktavu telpu nomai bija zems, teikts nekustamo īpašumu kompānijas Ober-Haus jaunākajā komercplatību tirgus pārskatā.

Uzmanību! Brīvības ielā piecas naktis pēc kārtas notiks ūdensvada remontdarbi

Sākot no pirmdienas, 21.augusta, līdz pat darba nedēļas beigām notiks plānotie ūdensvada remontdarbi Brīvības ielas posmā no Brīvības ielas 154 līdz Pērnavas ielai. Iedzīvotājiem var nākties saskartiem ar paaugstinātu trokšņu līmeni remontdarbu laikā.

Enefit: Latvija samazina elektroenerģijas cenu starpību ar kaimiņvalstīm

Pēdējā gada laikā Latvijai ir izdevies būtiski samazināt elektroenerģijas cenu atšķirības starp Baltijas kaimiņvalstīm, paziņo SIA Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers.

Augulis: Vietējos autoceļos plānots ieguldīt lielāko finansējumu pēdējo 25 gadu laikā

Grants ceļi visur valstī daudzus gadu ir bijuši pabērna lomā, līdzekļu to uzturēšanai tika atvēlēts ļoti maz, tāpēc vietējās un reģionālās nozīmes ceļu stāvokli nevar nosaukt par labu. Nākamgad ir plānots stipri palielināt finansējumu tieši vietējiem grants ceļiem, novirzot tiem 25 miljonus eiro, paziņo satiksmes ministrs Uldis Augulis.

Zemnieku saeima: Sviesta cena ilgstoši tik augstā līmenī nesaglabāsies

Latvijā sviesta cena ilgstoši tik augstā līmenī nesaglabāsies, pirmdien, 21.augustā, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes prognozēja biedrības Zemnieku saeima priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

Par Vienotības priekšsēdētāju ievēlēts Arvils Ašeradens, domi vadīs Krišjānis Kariņš

Partijas Vienotība kārtējā kongresā par valdes priekšsēdētāju ievēlēts Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, savukārt par partijas domes priekšsēdētāju kļuvis Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš, viņa vietniece būs Santa Zarāne.

Autotransporta direkcija apgalvo, ka izdevies mazināt pasažieru skaita kritumu

2017.gada pirmajā pusgadā reģionālo maršrutu autobusos tika pārvadāti vairāk nekā 14,5 miljoni pasažieru, un tas ir par 3% mazāk, salīdzinot ar analogu periodu pērn, informē SIA Autotransporta direkcija.

LPS vadītājs: Veidojot budžetu, jāgarantē līdzekļu nesamazināšana pašvaldībām

Nākamā gada valsts budžeta veidošanas procesā ir jāgarantē līdzekļu nesamazināšana pašvaldībām, intervijā Latvijas Radio uzsver jaunievēlētais Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis.

Policija rīkos pārbaudes tirdzniecības vietās, vecāki aicināti uzmanīt savas atvases

Sākoties jaunajam mācību gadam, Rīgas pašvaldības policija no pirmdienas, 21.augusta līdz 31.augustam, kā arī pirmajās septembra dienās rīkos plašas pārbaudes veikalos, bāros un kafejnīcās, lai pārliecinātos, ka nepilngadīgajiem netiek tirgots alkohols un tabakas izstrādājumi.

Šonedēļ Latvijā ieplūdīs aizvien vēsāks gaiss, biežāk līs

Šajā nedēļā laika apstākļus noteiks ciklonu darbība virs Ziemeļeiropas, virs Latvijas ieplūdīs vēsāks gaiss. Šonedēļ valsts lielākajā teritorijā gaidāms lietus, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteroloģijas centrs. 

BNN nedēļas apkopojums: Sarucis bezdarbnieku skaits, satiksmes drošības Rīgas ielās pielīdzināma «haosam»

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne.

Apķīlātas Bank M2M Europe lielākajam īpašniekam Vdovinam piederošās akcijas

Apķīlātas Latvijas Bank M2M Europe lielākajam īpašniekam Andrejam Vdovinam piederošās bankas akcijas, liecina aģentūras LETA rīcībā esošais tiesu izpildītāja rīkojums.

Krievu teātra direktors: Divkopienu valsts ir problēma un pret to ir jācīnās

Divkopienu sabiedrības un divu informācijas telpu problēma Latvijā patiešām pastāv. Taču tāpat kā teātris cīnās par skatītājiem, tā arī plašsaziņas līdzekļiem ir jācīnās par savu auditoriju, intervijā uzsver Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktors Eduards Cehovals.

Krītas ASV biržu indeksi

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 17.augustā, kritās, ko veicināja uzņēmēju satraukums par ASV prezidenta Donalda Trampa politiku un ziņa par teroraktu Barselonā.

Ķirsis lūdzis policiju izvērtēt iespējamu Rīgas domes balsojuma viltošanu

Rīgas domes Vienotības frakcijas priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis vērsies Valsts policijā, lūdzot izvērtēt domes elektroniskās balsošanas sistēmas iespējamu izmantošanu cita domes deputāta vārdā, stāsta politiķis.

Eksperts: Spānijas terorakti apliecina teroristu loģiku pāriet uz vieglāk sasniedzamiem mērķiem

Spānijā šonedēļ notikušie terorakti apliecina teroristu loģiku pāriet uz vieglāk sasniedzamiem mērķiem, kur drošības prasības nav stingras, saka Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētnieks Mārtiņš Hiršs.

Jaunākie komentāri