bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 25.11.2017 | Vārda dienas: Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne
LatviaLatvija

Eksperts: Apstrādes rūpniecībā turpinās labo ziņu periods

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Aktivizējoties starptautiskajai tirdzniecībai, ārējā pieprasījuma kāpumu izjūt arī Latvijas apstrādes rūpnieki. Tā rezultātā apstrādes rūpniecības uzņēmumu saražotās produkcijas apjoms šā gada aprīlī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu ir kāpis par 6,2%, liecina Latvijas Bankas publicētā informācija.

Tāpat bankas informācija norāda, ka nozarē turpinās pozitīvo ziņu periods, jo arī rūpnieku noskaņojuma rādītāji ir nokļuvuši jau sen nebijušos augstumos. To uzlabojumu nosaka uzņēmēju redzējums par pasūtījumu apjomu pieaugumu, kā arī gatavās produkcijas krājumu mazināšanās.

«Lielākā intriga, gaidot aprīļa datus, bija par to, vai pēc divu mēnešu krituma perioda ir atjaunojusies izaugsme kokrūpniecībā. Un šī ir vienīgā sliktā ziņa – nē, izaugsme kokrūpniecība nav atjaunojusies tajā joprojām vērojams kritums (par 1,4% salīdzinājumā ar 2016.gada aprīli),» datus komentē Latvijas Bankas ekonomists Igors Kasjanovs.

Eksperts norāda arī to, ka tomēr to kompensē virkne labu rādītāju citās nozarēs – pārtikas rūpniecībā (+6,6%), ķīmisko vielu (+27,8%), datoru, elektronisko un optisko iekārtu (+29,2%), elektrisko iekārtu (+31,9%), kā arī būvmateriālu ražošanā (+8,6%).

Turklāt papildu tam ir izcili rezultāti arī enerģētikā (+18.8%) un ieguves rūpniecībā (+20.7%). Ja enerģētikai bija vērā ņemami rezultāti jau iepriekšējos mēnešos, tad uzrāviens ieguves rūpniecībā, visticamāk, saistāms ar būvniecības nozares atdzīvošanos, viņš piebilst.

Pēc ilgāka klusuma perioda 2015. un 2016.gada pirmajā pusē arvien turpina ienākt ziņas par jaunu rūpnīcu atvēršanas vai būvniecības plāniem, saka eksperts.

«Jūtams, ka, mazinoties nenoteiktībai ārējā vidē un pieaugot ārējam pieprasījumam, arī rūpnieku riska apetīte pamazām pieaug, un tas izpaužas kā jaunu projektu uzsākšana. To atbalsta arī komercbanku aktivitātes kāpums kreditēšanas kontekstā,» komentē Kasjanovs.

Sakot arī to, ka tas, kā joprojām rūpniecības nozarei trūkst, ir lielāks rūpniecības uzņēmumu aktivitātes kāpums. Iemesli ir tie paši vecie – nesakārtotā tiesu vide, augstie energotarifi, nodokļu politikas mainība un daļēji arī – ģeopolitiskie riski.

Tāpat Latvijas Bankas ekonomists vēsta to, ka maijā ir sagaidīta vēl viena laba ziņa. Eiropas Komisija pēc ilgām pārdomām beidzot apstiprinājusi Latvijas puses pieteikto elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) atlaižu shēmu energointensīvajiem rūpniecības uzņēmumiem. «Jāuzsver gan, ka atlaide 85% apmērā pienāksies tikai par to elektroenerģijas daļu, kas saražota no atjaunojamajiem energoresursiem,» saka Kasjanovs.

Vienlaikus eksperts atzīst, ka ir vēl viena ziņa saistībā ar OIK – Ekonomikas ministrija savā ziņojumā Kompleksi pasākumi elektroenerģijas tirgus attīstībai izstrādājusi trīs scenārijus OIK pieauguma ierobežošanai vai pat samazināšanai.

Ekonomikas ministrija atbalsta risinājumu, kura ietvaros pieci lielākie elektroenerģijas ražotāji brīvprātīgi atteiktos no garantētās maksas pretī saņems vienreizēju maksājumu, kas tiktu finansēts no AS Latvenergo uzkrātā pamatkapitāla samazināšanas.

Tas ļautu jau ar 2019.gadu pakāpeniski mazināt OIK, kas būtu visnotaļ pozitīva ziņa un signāls investoriem. Tomēr pagaidām ir pāragri spriest, vai šāds risinājums ir reāls un cik ļoti to atbalstītu visas iesaistītās puses, spriež eksperts.

«Tagad rūpnieku fokuss, visticamāk, pievērsīsies gaidāmās nodokļu reformas virzienā. Nevarētu teikt, ka pēdējā laikā uzrunātie rūpnieki tikai un vienīgi slavētu iecerēto, tomēr lielākā daļa reformu atbalsta. Kā galveno ieguvumu uzņēmēji min darbinieku augstāku neto atalgojumu, kas veicinātu pirktspējas kāpumu,» min Kasjanovs.

Paredzētās izmaiņas uzņēmumu ienākuma nodokļa maksāšanas režīmā (tā sauktās reinvestētās peļņas neaplikšana ar nodokli), visticamāk, radītu pozitīvu efektu vidējā un ilgtermiņā. Tas ļautu uzņēmumiem sakārtot savas bilances un padarītu tos pievilcīgākus komercbanku acīs iespējamās kreditēšanas kontekstā, prognozē eksperts.

Tāpat viņš norāda to, ka tomēr galvenais Latvijas uzņēmēju attīstību kavējošais faktors joprojām ir nodokļu sistēmas neprognozējamība un administratīvo procesu sarežģītība. Uzņēmējiem jau laicīgi jābūt skaidrībai par plānotajām izmaiņām un to ietekmi un uz uzņēmumu ikdienu, bet tas pagaidām izpaliek.

Ref: 225.000.103.1093


Pievienot komentāru

Aizdomās turēto pusaudzi par policista piekaušanu tiesa neapcietina

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 24.novembrī, nolēma neapcietināt 15 gadus veco puisi, kurš ceturtdien, 23.novembrī, Rīgas Sanatorijas internātpamatskolā dzērumā kāvies ar pašvaldības policistu.

Neapdomība ir viens no galvenajiem iemesliem cilvēku bojāejai ugunsgrēkos

Šogad ugunsgrēkos dzīvību zaudējis 71 cilvēks, bet no oktobra sākuma ugunsgrēkos gāja bojā 16 cilvēki. Kā iespējamos ugunsnelaimju izcelšanās iemeslus var minēt neuzmanīgu smēķēšanu, apkures ierīču nepareizu ekspluatāciju.

Kaimiņš Saeimas debatēs mudina beidzot apcietināt Lembergu

Debatējot par priekšlikumiem nākamā gada budžetam, deputāts Artuss Kaimiņš mudināja apcietināt smagos noziegumos apsūdzēto Ventspils mēru Aivaru Lembergu.

Absolūts aizliegums strādāt pedagoģijā par smagiem noziegumiem sodītai personai neatbilst Satversmei

Satversmes tiesa secinājusi, ka absolūts aizliegums strādāt par pedagogu personai, kura tikusi sodīta par tīšu smagu vai sevišķi smagu noziegumu, neatbilst Satversmei.

Lietuvā slavenu kinorežisoru vaino par seksuālu uzmākšanos

Kaut arī Lietuvā šoruden seksuālas uzmākšanās gadījumu nav atklājies tik daudz kā Amerikas Savienotajās Valstīs, divas sievietes vainojušas godalgotu lietuviešu kinorežisoru Šarūnu Bartu, ka no viņa puses cietušas ar dzimumattiecībām saistītā rīcībā, kādu viņas nav vēlējušās.

Prostatas vēzis - otrā visbiežāk sastopamā onkoloģiskā saslimšana vīriešiem Latvijā

Palielinoties vecumam, iespējamība saslimt ar prostatas vēzi pieaug. Vīriešiem vecuma grupā no 55 līdz 60 gadiem varbūtība atklāt prostatas vēzi ir līdz 15%, savukārt pēc 60 gadiem - 20%, pēc 70 gadiem - 30% un turpina līdzvērtīgi pieaugt, uzsver uroloģe Natālija Bozotova.

Mežaparka estrāde pēc koristu zonas amfiteātra rekonstrukcijas būs skaļāka

Mežaparka estrāde pēc koristu zonas amfiteātra rekonstrukcijas būs skaļāka, jo, palielinoties amfiteātra leņķim, dzirdamība kļūst labāka, estrādes maketa prezentācijas pasākumā stāsta akustikas eksperts.

Pērn izdevumi sociālajai aizsardzībai pieauga par 4,2%

Aizvadītajā gadā izdevumi sociālajai aizsardzībai Latvijā bija 3 783,6 milj. eiro, kas ir par 151 milj. eiro jeb 4,2% vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati.

KNAB atgādina par Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktajām prasībām

Saskaņā ar Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktajām prasībām elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, preses izdevumiem, reklāmas pakalpojumu sniedzējiem internetā vai publiskās vietās ir pienākums noteikt priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanas izcenojumus un nosūtīt tos publiskošanai līdz 2018.gada 9.maijam.

Beļģijā deg vafeļu rūpnīca

Liels ugunsgrēks izcēlies vafeļu rūpnīcā Briselē, radot melnu dūmu mākoni virs Beļģijas galvaspilsētas.

Sola autoceļu jomā uzlabot valsts galvenos un reģionālos ceļus 

Nākamgad papildu piešķirtie 25,6 miljoni eiro garantēs iespēju par 300 km vairāk sakārtot un veikt dažādus uzturēšanas darbus uz valsts vietējiem grants ceļiem, kas pēdējo 25 gadu laikā būs lielākais ieguldījums.

Dārzeņu pārstrādātājs: Pavasarī var veidoties deficīts pēc atsevišķiem dārzeņiem

Vēsie un mitrie laika apstākļi, kas negatīvi iespaidojuši dārzeņu ražu Latvijā, ietekmēs arī dārzeņu pārstrādes sektoru, jo pēc atsevišķām dārzeņu kultūrām pavasarī var veidoties deficīts, stāsta dārzeņu un augļu pārstrādātāja Kronis valdes loceklis Aivars Svarenieks.

Saskaņa un ZZS Lāčplēša dienā piedalījās Žirinovska organizētās sporta spēlēs

Atsevišķi Saeimas deputāti no Saskaņas un Zaļo un zemnieku savienības frakcijām Lāčplēša dienā piedalījušies Krievijas parlamenta atbalstītās biedrības Jaunā līga rīkotajās sporta spēlēs, kuru iniciators ir Krievijas Valsts domes deputāts no Vladimira Žirinovska vadītās Krievijas liberāldemokrātiskās partijas Dmitrijs Sviščevs, raksta Latvijas Avīze.

LDDK: Būtiski panākt efektīvu valsts budžeta līdzekļu investēšanu

Svarīgi, lai valsts budžets 2018.gadam palīdzētu sasniegt kopīgi izvirzītos Nacionālajā attīstības plānā ietvertos mērķus nevis meklēt attaisnojumus, kāpēc kaut kas nav izdevies, uzsver Latvijas Darba devēju konfederācija, vērtējot nākamā gada budžetu.

Par VAS Latvijas autoceļu uzturētājs valdes priekšsēdētāju iecelts Nešpors

Par VAS Latvijas autoceļu uzturētājs valdes priekšsēdētāju iecelts Raitis Nešpors, informē kompānijas padomes priekšsēdētājs Uldis Reimanis. Apstiprināts arī jauns valdes loceklis - Vilnis Vitkovskis.

Jaunas normas: Kas jāzina autoratlīdzību saņēmējiem un izmaksātājiem?

Viens no vissvarīgākajiem jaunievedumiem, par kuru autoratlīdzības līguma slēdzējiem noteikti jāatceras, ir izmaiņas līdzšinējā kārtībā, kādā tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Latvijas barometrs: Par dzīvošanu Latvijā visvairāk lepojas Zemgales iemītnieki

Noskaidroti Latvijas iedzīvotāju uzskati par valsts simtgades svinībām, kā arī Latvijas sasniegumiem un faktoriem, kas valsti varētu pilnveidot. Jautājumā par «sapņu zemes» ideāla sasniegšanu starp dažādām vecuma grupām krasākās atšķirības vērojamas uzskatā, ka tieši laba, starptautiski atzīta izglītība ir galvenais šķērslis ceļā uz ideālu valsti.

Tiesa apmierina Bauskas Dzīves prasību aizliegt pašvaldības laikrakstā reklāmēt

Administratīvā rajona tiesa ir apmierinājusi SIA Bauskas Dzīve prasību pret Iecavas novada domi par reklāmu publicēšanas aizliegumu pašvaldības finansētajā laikraksta Iecavas Ziņas.

Izglītības un zinātnes ministrija apmierinātā ar 2018.gada budžetu

Nākamā gada Izglītības un zinātnes ministrijas budžets vērtējams kā stabils un labs - nemainīgā līmenī tiks nodrošināts finansējums visu ministrijas pārziņā esošo funkciju veikšanai, kā arī ir panākts finansējuma pieaugums augstskolām, zinātnei, sportam, jaunatnei, kā arī lielāks atbalsts latviskajai izglītībai diasporā un latviešu valodas apguvei.

Eiropas biržu indeksi maz mainās vai pieaug, Volstrītā brīvdiena

Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 23.novembrī, maz mainījās vai pieauga, savukārt Amerikas Savienoto Valstu fondu tirgi bija slēgti, jo ASV bija brīvdiena – Pateicības diena.

Facebook ASV rādīs lietotājiem, kuras to atbalstītās politiskās lapas maldinoši veidotas Krievijā

Populārais sociālais tīkls Amerikas Savienotajās Valstīs apņēmies darīt lietotājiem zināmu, ka tie ar «patīk» atzīmējuši Facebook lapas, kuras laikā ap ASV prezidenta vēlēšanām izveidojušas ārvalstu organizācijas ar mērķi izplatīt propagandu.

Ašeradens: Valsts budžetam jāsekmē pārmaiņas tautsaimniecībā

Valsts budžetam jāsekmē pārmaiņas Latvijas tautsaimniecībā,. tāpēc nākamo trīs gadu valsts budžeta veidošanā Ekonomikas ministrijas prioritātes ir tautsaimniecības produktivitātes paaugstināšana, eksporta veicināšana, investīciju piesaiste, inovācijas veicināšana un uzņēmējdarbības vides uzlabošana, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Deputāti: Latvijai svarīga droša Eiropa

Latvijai svarīga droša un spēcīga Eiropa. Drošība ir viena no svarīgākajām prioritātēm, turklāt, raugoties uz mūsdienu izaicinājumiem un tehnoloģisko attīstību, īpaši svarīga arī efektīva kiberdrošība, pēc sēdes uzsvērusi Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne, paužot atzinīgus vārdus ārlietu ministra ikgadējā ziņojuma projektā uzsvērtajam jautājumam par drošību.

Spēlmaņu naktī triumfē aktieri Briķe un Jakovels, režisors Zemļanskis

Spēlmaņu nakts galveno balvu jeb Gada izrādes titulu saņēmusi režisora Sergeja Zemļanska izrāde Precības Liepājas teātrī, par Gada aktrisi atzīta Indra Briķe, par Gada aktieri - Rihards Jakovels, bet Gada režisora gods ticis Zemļanskim.

Saglabāsies nepastāvīgs laiks, nākamnedēļ atkal kļūs vēsāks

Tuvākajās dienās nav gaidāmas būtiskas laika apstākļu izmaiņas un saglabāsies rudenīgs laiks. Piektdien, 24.novembrī, būs lielākoties mākoņains laiks, daudzviet pa laikam līs un gaisa temperatūra būs +2…+7 grādu robežās pēc Celsija.

Jaunākie komentāri