bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 26.02.2018 | Vārda dienas: Mētra, Evelīna, Aurēlija
LatviaLatvija

Eksperts: ekonomikas sniegums otrajā ceturksnī bijis izcils

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

 

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU, Pēteris Strautiņš

DnB NORD bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš

Gan rūpniecības, gan mazumtirdzniecības, transporta pakalpojumu, nodokļu ieņēmumu un jebkādi citi patlaban pieejamie dati rada tādu ainu par Latvijas ekonomikā notiekošo, kas pat nerada vēlmi pēc pārmērīga optimisma. Mūsu ekonomikas sniegums otrajā ceturksnī ir bijis izcils, uzskata DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Vienlaikus viņš atzīmē, ka spēcīgajai izaugsmei Latvijā ir nepatīkams globālais konteksts.

«Nav šaubu, ka pozitīvā inerce patlaban ir pietiekami spēcīga, lai nodrošinātu labu izaugsmi arī trešajā ceturksnī, taču par gada beigām jau ir nelielas bažas. Patlaban vēl no eksportējošo nozaru pārstāvjiem nav saņemti signāli par pasaules izaugsmes straujās vājināšanās ietekmi, taču šāds brīdis nenoliedzami var pienākt. Notikumi finanšu tirgos rada iespaidu, ka ekonomikas lielvalstu līderi zaudē kontroli pār notikumu gaitu. Arī dati no reālās ekonomikas – rūpniecības, pakalpojumu sektoriem – pēdējā mēneša laikā ir ļoti nepatīkami,» tā Strautiņš.

Viņš uzsver, ka apstrādes rūpniecībā ir notikusi gandrīz perfekta V veida izeja no krīzes, straujam kritumam ir sekojis gandrīz tikpat straujš kāpums. Straujais pieaugums jūnijā nav panākts, pateicoties asam „pīķim» kādā no tradicionāli svārstīgajām nozarēm (piemēram, citu transportlīdzekļu ražošana), tā ka šis panākums šķiet pietiekami «robusts».

«Šie procesi kārtējo reizi apliecina, ka bažas par jaudas limitu izsmelšanu bijušas nedaudz pārspīlētas. Iemesls varētu būt tas, ka uzņēmēji, atbildot uz pētnieku jautājumiem, šo jēdzienu interpretē brīvi. Dažs ar to domā darba apjomu no vienas maiņas maksimālās slodzes, cits — no maksimāli paveicamā darba trīs vai pat četru slodžu režīmā. Sīkāka iepazīšanās ar uzņēmumos un nozarēs notiekošo atklāj, ka vēl ir ļoti lielas iespējas palielināt ražošanu uz darba organizācijas uzlabošanas rēķina. Ja vien spēcīgs ārējais pieprasījums turpināsies, tad nav šaubu, ka šīs iespējas agri vai vēlu tiks izmantotas. Diemžēl tāpat nav šaubu, ka ārējā vide pasliktinās, taču ir pamats cerēt, ka tas tikai piebremzēs mūsu rūpniecības izaugsmi, nevis iegrūdīs to atkārtotā recesijā. Optimismam pamatu radījis krīzes laikā paveiktais milzu darbs ražošanas kvalitātes, apjoma un daudzveidības celšanā,” teic eksperts.

Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna piekrīt, ka šī gada otrā ceturkšņa rūpniecības dati vieš zināmu optimismu arī par eksporta apjomiem.

«Eksportu veicināja arī ļoti straujš kāpums ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē, gandrīz par 29% (piem., kūdras ieguve). Nozaru griezumā visstraujākais ražošanas apjomu kāpums ir metālapstrādē un mašīnbūvē – metālizstrādājumiem, automobiļiem un citiem transporta līdzekļiem, mašīnām un iekārtām (t.sk. elektriskām iekārtām). Labs pieaugums ir arī ķīmisko vielu, datoru un elektronisko iekārtu ražošanā. Savukārt kokrūpniecības izlaide pēc negaidīti strauja kāpuma šī gada pirmajā ceturksnī vairs neaug, un tās apjomi ir diezgan stabili jau 3 mēnešus pēc kārtas. Arī pārtikas rūpniecība turpina stagnēt,» komentē Strašuna.

Viņa atzīmē,lLai gan gada pieauguma tempi apstrādes rūpniecībā nākamajos mēnešos mazināsies, visticamāk, tie joprojām būs mērāmi ar divciparu skaitli. Šogad Latvijas apstrādes rūpniecības izaugsmi, iespējams, lielā mērā veicināja pozitīva attīstība reģionā. Piemēram, Igaunijas, Lietuvas, Vācijas, Zviedrijas un Krievijas ekonomiskā izaugsme šī gada pirmajā pusgada bija straujāka, nekā gaidīts, tādējādi radot arī lielāku pieprasījumu pēc mūsu eksporta, skaidro eksperte.

Viņa gan piebilst, ka sagaidāms, ka nākamajos gados pasaules ekonomikas izaugsme bremzēsies. Tādējādi, lai nezaudētu tirgus daļu un turpinātu kāpināt eksporta apjomus, ir nepieciešams pastāvīgi palielināt konkurētspēju (īpaši, ņemot vērā, ka ražotāju izmaksas atkal aug), investēt ražošanas jaudās un jaunu produktu izstrādē, meklēt jaunus noieta tirgus.

Līdz ar jūnija datiem, skaidrāk iezīmējas otrā ceturkšņa nozares rādītāji, kas uzrāda 5,3% kāpumu salīdzinājumā ar šā gada pirmo ceturksni, un 13% pieaugumu salīdzinot ar iepriekšējā gada otro ceturksni, norāda SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

«Tas ļauj prognozēt, ka otrā ceturkšņa IKP dati būs pozitīvāki par pirmajā sasniegtajiem un apstrādes rūpniecība un orientēšanās uz eksportu būs saglabājusi nozīmīgu lomu ekonomikas izaugsmes nodrošināšanā. Papildus aktivitātes pieaugumam arī cenu dinamika nozarei ir bijusi veiksmīga un ļāvis būtiski kāpināt apgrozījumu,» teic ekonomists.

Viņš uzsver, ka jau astoņpadsmito mēnesi pēc kārtās turpinās rūpniecības izaugsme, kam ir pamats turpināties arī otrajā pusgadā. Tomēr ziņas par vājo apstrādes rūpniecības attīstību ASV, Lielbritānijā un eirozonā, liek piesardzīgi izvērtēt nākotnes perspektīvas. Arī jauno pasūtījumu statistika vairs neuzrāda neapstrīdamu pieaugumu visās nozarēs. Tādēļ nevar izslēgt arī pieaugumu tempu samazinājumu, tomēr to lielā mērā noteiks uzņēmēju izveicība meklējot jaunus preču noņēmējus.

Pēc ekonomista domām, turpmāk attīstība starp nozarēm varētu iezīmēt lielākas atšķirības. Tāpat jārēķinās, ka jautājums par investīcijām un konkurētspēju turpinās būt aktuāls, jo neskatoties uz valdošo nenoteiktību, panākumus noteiks spēja attīstīties un palielināt savu daļu ārējos tirgos.


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Banku drāma. Pārmetumi valdības rīcībspējai. Bronzas medaļa Latvijai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Nākotne; Draudi; Bažas; Panākumi.

ECB: ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem

ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem, jo tās glābšana nav sabiedrības interesēs, sestdien, 24.februārī, paziņojusi Eiropas Centrālā banka.

Maxima: 27% iedzīvotāju par pirkumiem norēķinās pašapkalpošanās kasēs

Aptuveni 27% iedzīvotāju izvēlas par saviem pirkumiem norēķināties pašapkalpošanās kasēs tajos Maxima Latvija veikalos, kuros šīs kases ir pieejamas, BNN vēsta uzņēmumā.

Rīgā iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu

Lai cīnītos ar ilgstošu un ļaunprātīgu nemaksāšanu par Rīgas pašvaldības autostāvvietu izmantošanu, iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu. To gan plānots pielietot tikai kā galējo līdzekli gadījumā, ja sods par iepriekšējiem pārkāpumiem nebūs samaksāts jau divas reizes.

Latvijā janvārī bijusi augstāka inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada janvārī bijusi augstāka inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ārvalstu investoru padome pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai

Ārvalstu investoru padome Latvijā pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai, ko izraisa apgalvojumi par Latvijas Bankas vadītāja iesaistīšanos korupcijā un apsūdzības naudas atmazgāšanā trešajai lielākajai bankai Latvijā.

Pabriks: Valsts naidnieka mērķis ir parādīt Latviju kā neveiksmīgu valsti

Ir jārēķinās, ka jebkuras Latvijas iekšpolitikas problēmas vēlēšanu gadā, valsts ārējie naidnieki var pastiprināt un izmantot kā iemeslu uzbrukumam informācijas telpā. Mērķis ir diskreditēt valsti, sagraut tai ticību un izplatīt vēstījumu, ka esam tā sauktā failed state jeb neizdevusies valsts, pauž bijušais aizsardzības un ārlietu ministra un tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Uzsākts kriminālprocess par Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim

Pēc Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas deputāta Viestura Zepa iesnieguma Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde uzsākusi kriminālprocesu saistībā ar Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim.

Straujuma: Pedagogu izglītība jāpielāgo laikmeta prasībām

«Ļoti svarīga loma izglītības reformā ir augstskolām, jo to īstenotās izglītības programmas pedagogiem ir jāpielāgo laikmeta prasībām,» uzsver Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētāja Laimdota Straujuma.

VK: VID uzlabojis pārmaksāto nodokļu atmaksas sistēmu nodokļu maksātāju interesēs

Pēc Valsts kontroles ieteikuma Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests ir uzlabojis pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa atmaksas kārtību. Tāpēc nodokļu maksātājiem ir pamats sagaidīt, ka VID pārmaksāto PVN un IIN atmaksās laikus un samaksās arī nokavējuma naudu, ja nebūs ievērojis noteikto atmaksas termiņu.

Lielā Talka aicina ziņot par piesārņotām teritorijām dabā

Lai arī laikapstākļi šonedēļ īpaši nelutina, pavasaris lēniem soļiem tuvojas, tāpēc Lielās Talkas organizatori aicina iedzīvotājus ziņot par piegružotām un piesārņotām teritorijām dabā, lai Lielās Talkas desmitgadē - 28.aprīlī - tās kopīgiem spēkiem sakoptu.

Grausta statuss ēkai, kurā dzīvo bijušie Valsts prezidenti

Ēka Rīgā, Brīvības ielā 38, kurā diviem bijušajiem Latvijas Valsts prezidentiem piešķirti dzīvokļi, klasificēta par B kategorijas graustu un tai piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme 3% apmērā.

Baltijas valstis EK prasa saglabāt finansiāli spēcīgu ES Kohēzijas politiku

Baltijas valstu finanšu ministri ir apvienojušies kopīgā aicinājumā Eiropas Komisijai saglabāt finansiāli spēcīgu Eiropas Savienības Kohēzijas politiku, veidot to stratēģisku un orientētu uz rezultātiem, BNN vēsta Finanšu ministrijā. 

Policija sākusi pārbaudi par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank

Valsts policija sākusi resorisko pārbaudi par ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla paziņojumā minēto par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank.

Latkovskis: Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu Maizīša nepārvēlēšanu SAB vadītāja amatā

Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu, ja Saeima nepārvēlētu amatā Satversmes aizsardzības biroja vadītāju Jāni Maizīti, šādu viedokli telekanālā LNT pauda Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis.

S&P Global apstiprinājusi Latvijas kredītreitingu līdzšinējā «A-» līmenī

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra S&P Globalpārapstiprināja Latvijas kredītreitingu esošā «A-» līmenī, saglabājot pozitīvu nākotnes novērtējuma, BNN vēsta Valsts kasē.

Kristovskis: Valsts amatpersonām jābūt vienlīdz stingrām kā pret Rimšēviču, tā pret Lembergu

«Konsekvences trūkums - tāds pārsteidzošs vērtējums rodas, vērojot valsts augstāko amatpersonu pēdējo dienu uzstājīguma uzplaiksnījumu, prasot Latvijas bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča nekavējošu atkāpšanos,» izbrīnu pauž Ventspils domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.

Valmieras stikla šķiedra: OIK reformai izšķiroša loma apstrādes rūpniecības attīstībā

Obligātās iepirkumu komponentes diferencētā maksājuma ieviešana ir pozitīvs signāls visam rūpniecības sektoram, kas ļauj drošāk raudzīties nākotnē un plānot uzņēmuma ilgtermiņa darbību Latvijā, paziņo viens no vadošajiem Eiropas stikla šķiedras produktu ražotājiem AS Valmieras stikla šķiedra.

Nacionālie bruņotie spēki Ukrainā nogādās devīto labdarības sūtījumu

Šīs nedēļas nogalē Nacionālo bruņoto spēku karavīri un virskapelāns Elmārs Pļaviņš dosies ceļā uz Ukrainu, lai nogādātu devīto humānās palīdzības kravu Ukrainas bruņoto spēku karavīriem, viņu ģimenēm un Austrumukrainā cietušajiem civiliedzīvotājiem.

LVRTC: Zaķusalas TV torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro

Zaķusalas televīzijas torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro, stāsta Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

Uztraucas, ka pedagogiem pietrūks laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu

Pedagogiem var pietrūkt laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu, bažas pauž Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga. Vanaga pauda viedokli, ka, pārejot uz jauno mācību standartu, pedagogiem vajag dot vairāk laika individuālam darbam, lai sagatavotos stundām, bet tas prasot papildus finanses un līdz ar to par šo aspektu «neviens negrib dzirdēt».

Judins, Loskutovs, Čigāne un Dālderis arī turpmāk strādās Vienotības frakcijā

Saeimas deputāti Andrejs Judins, Aleksejs Loskutovs,  Lolita Čigāne un Ints Dālderis turpinās darbu politiskās partijas Vienotība frakcijā un valdošajā koalīcijā.

No jauna jāvērtē noteiktā summa, kas Dinamo Rīga jāieskaita valsts budžetā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments, 22.februārī, atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru apmierināts pieteicējas AS Dinamo Rīga pieteikums un atcelts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lēmums.

Pagarināts pieteikšanās termiņš uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu

Konkursa nominācijas komisija lēmusi pagarināt pieteikšanās termiņu uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu - pretendenti pieteikumus aicināti iesniegt līdz šī gada 23. martam.

Atbalsta Dāldera ierosinājumu publiskot Latvijas Bankas darbinieku atlīdzību

Saeima atbalsta vairākus Inta Dāldera priekšlikumus, kas paredz publiskot arī Latvijas Bankas, izglītības iestāžu, kā arī valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrību darbinieku un amatpersonu atlīdzību.