bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 21.11.2017 | Vārda dienas: Andis, Zeltīte
LatviaLatvija

Eksperts: ekonomikas sniegums otrajā ceturksnī bijis izcils

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

 

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU, Pēteris Strautiņš

DnB NORD bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš

Gan rūpniecības, gan mazumtirdzniecības, transporta pakalpojumu, nodokļu ieņēmumu un jebkādi citi patlaban pieejamie dati rada tādu ainu par Latvijas ekonomikā notiekošo, kas pat nerada vēlmi pēc pārmērīga optimisma. Mūsu ekonomikas sniegums otrajā ceturksnī ir bijis izcils, uzskata DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Vienlaikus viņš atzīmē, ka spēcīgajai izaugsmei Latvijā ir nepatīkams globālais konteksts.

«Nav šaubu, ka pozitīvā inerce patlaban ir pietiekami spēcīga, lai nodrošinātu labu izaugsmi arī trešajā ceturksnī, taču par gada beigām jau ir nelielas bažas. Patlaban vēl no eksportējošo nozaru pārstāvjiem nav saņemti signāli par pasaules izaugsmes straujās vājināšanās ietekmi, taču šāds brīdis nenoliedzami var pienākt. Notikumi finanšu tirgos rada iespaidu, ka ekonomikas lielvalstu līderi zaudē kontroli pār notikumu gaitu. Arī dati no reālās ekonomikas – rūpniecības, pakalpojumu sektoriem – pēdējā mēneša laikā ir ļoti nepatīkami,» tā Strautiņš.

Viņš uzsver, ka apstrādes rūpniecībā ir notikusi gandrīz perfekta V veida izeja no krīzes, straujam kritumam ir sekojis gandrīz tikpat straujš kāpums. Straujais pieaugums jūnijā nav panākts, pateicoties asam „pīķim» kādā no tradicionāli svārstīgajām nozarēm (piemēram, citu transportlīdzekļu ražošana), tā ka šis panākums šķiet pietiekami «robusts».

«Šie procesi kārtējo reizi apliecina, ka bažas par jaudas limitu izsmelšanu bijušas nedaudz pārspīlētas. Iemesls varētu būt tas, ka uzņēmēji, atbildot uz pētnieku jautājumiem, šo jēdzienu interpretē brīvi. Dažs ar to domā darba apjomu no vienas maiņas maksimālās slodzes, cits — no maksimāli paveicamā darba trīs vai pat četru slodžu režīmā. Sīkāka iepazīšanās ar uzņēmumos un nozarēs notiekošo atklāj, ka vēl ir ļoti lielas iespējas palielināt ražošanu uz darba organizācijas uzlabošanas rēķina. Ja vien spēcīgs ārējais pieprasījums turpināsies, tad nav šaubu, ka šīs iespējas agri vai vēlu tiks izmantotas. Diemžēl tāpat nav šaubu, ka ārējā vide pasliktinās, taču ir pamats cerēt, ka tas tikai piebremzēs mūsu rūpniecības izaugsmi, nevis iegrūdīs to atkārtotā recesijā. Optimismam pamatu radījis krīzes laikā paveiktais milzu darbs ražošanas kvalitātes, apjoma un daudzveidības celšanā,” teic eksperts.

Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna piekrīt, ka šī gada otrā ceturkšņa rūpniecības dati vieš zināmu optimismu arī par eksporta apjomiem.

«Eksportu veicināja arī ļoti straujš kāpums ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē, gandrīz par 29% (piem., kūdras ieguve). Nozaru griezumā visstraujākais ražošanas apjomu kāpums ir metālapstrādē un mašīnbūvē – metālizstrādājumiem, automobiļiem un citiem transporta līdzekļiem, mašīnām un iekārtām (t.sk. elektriskām iekārtām). Labs pieaugums ir arī ķīmisko vielu, datoru un elektronisko iekārtu ražošanā. Savukārt kokrūpniecības izlaide pēc negaidīti strauja kāpuma šī gada pirmajā ceturksnī vairs neaug, un tās apjomi ir diezgan stabili jau 3 mēnešus pēc kārtas. Arī pārtikas rūpniecība turpina stagnēt,» komentē Strašuna.

Viņa atzīmē,lLai gan gada pieauguma tempi apstrādes rūpniecībā nākamajos mēnešos mazināsies, visticamāk, tie joprojām būs mērāmi ar divciparu skaitli. Šogad Latvijas apstrādes rūpniecības izaugsmi, iespējams, lielā mērā veicināja pozitīva attīstība reģionā. Piemēram, Igaunijas, Lietuvas, Vācijas, Zviedrijas un Krievijas ekonomiskā izaugsme šī gada pirmajā pusgada bija straujāka, nekā gaidīts, tādējādi radot arī lielāku pieprasījumu pēc mūsu eksporta, skaidro eksperte.

Viņa gan piebilst, ka sagaidāms, ka nākamajos gados pasaules ekonomikas izaugsme bremzēsies. Tādējādi, lai nezaudētu tirgus daļu un turpinātu kāpināt eksporta apjomus, ir nepieciešams pastāvīgi palielināt konkurētspēju (īpaši, ņemot vērā, ka ražotāju izmaksas atkal aug), investēt ražošanas jaudās un jaunu produktu izstrādē, meklēt jaunus noieta tirgus.

Līdz ar jūnija datiem, skaidrāk iezīmējas otrā ceturkšņa nozares rādītāji, kas uzrāda 5,3% kāpumu salīdzinājumā ar šā gada pirmo ceturksni, un 13% pieaugumu salīdzinot ar iepriekšējā gada otro ceturksni, norāda SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

«Tas ļauj prognozēt, ka otrā ceturkšņa IKP dati būs pozitīvāki par pirmajā sasniegtajiem un apstrādes rūpniecība un orientēšanās uz eksportu būs saglabājusi nozīmīgu lomu ekonomikas izaugsmes nodrošināšanā. Papildus aktivitātes pieaugumam arī cenu dinamika nozarei ir bijusi veiksmīga un ļāvis būtiski kāpināt apgrozījumu,» teic ekonomists.

Viņš uzsver, ka jau astoņpadsmito mēnesi pēc kārtās turpinās rūpniecības izaugsme, kam ir pamats turpināties arī otrajā pusgadā. Tomēr ziņas par vājo apstrādes rūpniecības attīstību ASV, Lielbritānijā un eirozonā, liek piesardzīgi izvērtēt nākotnes perspektīvas. Arī jauno pasūtījumu statistika vairs neuzrāda neapstrīdamu pieaugumu visās nozarēs. Tādēļ nevar izslēgt arī pieaugumu tempu samazinājumu, tomēr to lielā mērā noteiks uzņēmēju izveicība meklējot jaunus preču noņēmējus.

Pēc ekonomista domām, turpmāk attīstība starp nozarēm varētu iezīmēt lielākas atšķirības. Tāpat jārēķinās, ka jautājums par investīcijām un konkurētspēju turpinās būt aktuāls, jo neskatoties uz valdošo nenoteiktību, panākumus noteiks spēja attīstīties un palielināt savu daļu ārējos tirgos.


Pievienot komentāru

Pārslimota ērču encefalīta sekas - depresija, miega traucējumi un uzvedības izmaiņas

Slikts miegs, uzvedības un garastāvokļu maiņa, produktivitātes kritums darbā un depresija ir dažas no pazīmēm, kas var liecināt par savulaik pārslimotu ērču encefalītu.

Autovadītājus biedē intensīva pilsētas satiksme un apgrūtinoši laikapstākļi

Visbiežāk autovadītājus no sēšanās pie stūres attur bailes no dalības intensīvā pilsētas satiksmē un bailes no apgrūtinošiem laikapstākļiem. Dienas tumšais laiks autovadītājus neietekmē - tikai 3% no aptaujātajiem jūtas droši tikai dienas gaišajā laikā, liecina Circle K un Drošas Braukšanas skolas  aptaujas dati. 

Nedēļa Lietuvā. Seims pieņem «Magņitska likumu»

Lietuvas Seims ceturtdien, 16.novembrī, pieņēmis tiesību normas, ar kurām valstī tiks ieviests tā sauktais «Magņitska likuma» princips, kas paredz liegt valstī ieceļot ārvalstniekiem, kuri iesaistīti liela apmēra korupcijā, naudas atmazgāšanā vai cilvēktiesību pārkāpšanā.

BNN nedēļas apkopojums: Medicīniskā marihuāna Lietuvā. Kravu pārvadājumu antirekordi. Lemberga ietekme ZSS

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne

Kopš neatkarības atgūšanas vērienīgākā militārā parāde godinās Latvijas izveidošanu

18.novembrī Rīgā, 11.novembra krastmalā, plkst.13:30 notiks Latvijas Republikas proklamēšanas 99.gadadienai veltīta Latvijas un tās sabiedroto bruņoto spēku, Iekšlietu ministrijas pakļautības iestāžu un Jaunsardzes vienību militārā parāde.

19.novembris - Ceļu satiksmē bojāgājušo piemiņas diena

Jau svētdien, 19.novembrī, visā pasaulē atzīmēs atceres dienu, kurā pieminēs ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušos cilvēkus.

Dalībai nodokļu atbalsta pasākumā saņemti 6 194 iesniegumi

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti 6 194 pieteikumi. Uz šī gada 16.novembri pieņemti 4 416 lēmumi par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 46 047 157,81 eiro.

Ventspilī joprojām neatklāj, kāpēc pēc kataraktas operācijas cieta desmit cilvēki

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas vadība joprojām klusē saistībā ar Ventspils slimnīcā veiktajiem bakteoroloģiskajiem izmeklējumiem pēc tam, kad pēc katarakta operācijas dažādas nopietnības pakāpes komplikācijas skāra desmit pacientus, kuriem šī operācija tika veikta Ventspilī.

«Oligarhu lietas» izmeklēšanas komisijā izvaicāšanā kārta pienākusi Lembergam

No Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pildīšanas atstādinātais Aivars Lembergs aicināts 27.novembrī ierasties un atbildēt uz deputātu jautājumiem tā dēvētās «oligarhu lietas» Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē. Viņš kļūs par otro oligarhu, kurš klātienē tiks izvaicāts saistībā ar iepriekš žurnālā Ir publiskotajām tā dēvētajām «Rīdzenes sarunām».

CSDD teorijas eksāmenos iekļaus arī video jautājumus

Ceļu satiksmes drošības direkcija teorētiskajā eksāmenā ieviesīs nebijušu jaunumu – video jautājumus, kas būs pietuvināti reālām dzīves situācijām uz ceļa.

NBS: Krievijas demonstrētā attieksme diemžēl joprojām nav draudzīga Latvijai

Krievijas demonstrētā attieksme diemžēl joprojām nav draudzīga Latvijai, telekanālā LNT pauž Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš.

Aicina pārdomātāk izvēlēties atbilstošas riepas ziemas sezonai

Ņemot vērā faktu, ka šajā gadalaikā būtiski pagarinās bremzēšanas ceļa garums, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs aicina patērētājus atbildīgi izvēlēties atbilstošas ziemas riepas. Tāpat eksperti uzsver, ka ceļu satiksmes dalībniekiem ir jāatceras, ka neatkarīgi no riepu klases, bremzēšanas ceļa garums uz sausa seguma un uz slidena ceļa var atšķirties pat vairākas reizes.

Eksperti iesaka nelietot antibiotikas nepamatoti; baktērijas var kļūt rezistentas

Pēdējo gadu laikā par vienu no nopietnākajiem sabiedrības veselības apdraudējumiem visā pasaulē tiek uzskatīta antimikrobā rezistence, kad baktēriju izraisītu slimību ārstēšanā antibiotikas vairs nepalīdz, jo baktērijas ir kļuvušas rezistentas jeb nejūtīgas pret antibiotikām.

Eiroparlaments iekustina Polijas sodīšanas procedūru

Eiropas Parlaments pieņēmis rezolūciju, aicinot piemērot tā saucamo «atomiespēju» jeb «Līguma par Eiropas Savienību» 7.panta pieļauto sodīšanas procedūru pret Poliju saistībā ar plaši izskanējušām bažām, ka Austrumeiropas lielākajā valstī ir apdraudēta likuma vara.

Kredītu reģistrā ziņas par 724 200 personu ar spēkā esošām saistībām

Kredītu reģistrā šogad septembra beigās bija ziņas par 724 200 personu ar spēkā esošām saistībām, kas ir par 1,1% vairāk nekā pagājušā gada beigās.

Kā Latvijas valsts svētkus svinēs dažādas latviešu kopienas pasaulē

Latvijas Republikas neatkarības svētki allaž ir bijusi būtiska tradīcija, kas latviešu diasporai visos laikos ir ļāvusi saglabāt saikni ar dzimteni - šogad šis notikums ir vēl gaišāks, jo vienlaikus notiek dažādi valsts simtgadi ieskandinoši pasākumi teju visā pasaulē.

Mazākumtautību skolās nav vienotas latviešu valodas mācību programmas

Krievu skolās šobrīd trūkst latviešu valodas skolotāju, stāsta Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības eksperte Irina Avdejeva.

Čekas maisu saturs ar nolūku ir izrevidēts, uzsver Vīķe-Freiberga

Tā dēvēto «čekas maisu» saturs ar nolūku ir izrevidēts, Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma teica bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Tas esot darīts ar nolūku «ne jau mums labu darīt», uzskata bijusī prezidente. Viņasprāt, «čekas maisos» ir apslēptas dažādas «dziļbumbas».

LLKC: Ziemāju lauki Latvijā pašlaik ir kā raibs lupatdeķis; izdzīvošana sarežģīta

Ziemāju lauki visā Latvijā pašlaik ir kā raibs lupatdeķis, - pakalni zaļi, ielejas izmirkušas, lielā mitruma dēļ daudzviet, kas sākuši dīgt, nosmakuši un sapuvuši - tos nāksies pārsēt ar vasarājiem.

Igaunija ar 700 000 eiro atbalsta Somijas-Igaunijas Kultūras fondu

Igaunijas valdība ir nolēmusi piešķirt 700 000 eiro Somijas-Igaunijas Kultūras Fondam, kas kopš 2015.gada veicina abu tautu sadarbību kultūras, radošas ekonomikas un izglītības jomā.

Darba samaksas noteikumu pārkāpšana visbiežāk saistīta ar «aplokšņu» algām

Lai veicinātu sabiedrības informētību, kā arī komercdarbības vides drošību, godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, Valsts ieņēmumu dienests papildinās VID publiskojamo datu bāzi ar jaunu informāciju par nodokļu maksātājiem.

Vienotības Saeimas frakcijas vadība mainīsies 21.decembrī

«Ir noslēgušās politiskās konsultācijas ar visām Vienotības sadarbības partijām, kas pārstāvētas Saeimas frakcijā, un panākta vienošanās, ka frakcijas vadības maiņa notiks līdz ar Saeimas rudens sesijas beigām 21.decembrī,» norāda partijas Vienotība valdes priekšsēdētājs Arvils Ašeradens.

Krievija ANO bloķē Sīrijas ķīmiskā uzbrukuma izmeklēšanas turpināšanu

ANO Drošības padomē Krievija ir izmantojusi veto tiesības, lai bloķētu rezolūciju, ar ko tiktu ļauts turpināt izmeklēt Sīrijā šopavasar notikušo uzbrukumu ar aizliegtiem ķīmiskiem ieročiem, kas tolaik pamudināja Amerikas Savienotās Valstis ar raķetēm apšaudīt Sīrijas militārās aviācijas bāzi.

EM prognozēto reemigrācijas dinamiku nosauc par utopisku

Ekonomikas ministrijas prognozētā reemigrācijas dinamika ir utopiska, turklāt ar Latvijas pilsoņu atgriešanos dzimtenē ir saistīti dažādi izaicinājumi, ko līdz šim neviens nav uzņēmies risināt, norāda domnīcas PROVIDUS pētniece Agnese Lāce.

Privātās ārstniecības iestādes sašutušas par ierobežojumiem valsts naudas sadalē

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija vienbalsīgi ir atbalstījusi ierobežojumus valsts naudas piešķiršanai privātajām ārstniecības iestādēm, kas radījis lielu sašutumu privāto ārstniecības iestāžu īpašnieku vidū.