bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 18.10.2017 | Vārda dienas: Rolanda, Rolands, Ronalds, Erlends

Eksperts: Pensiju 2.līmeņa ienesīgums Baltijā līdzīgs, plānu piedāvājums atšķirīgs

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Pensiju 2.līmeņa uzbūve kopumā ir ļoti līdzīga Baltijas valstīs. Neraugoties uz atsevišķām atšķirībām, ir iespējams veikt vispārējo ienesīguma rezultātu salīdzinājumu Baltijā, pauž Nordea Pensions Latvia valdes loceklis Iļja Arefjevs.

Arefejs saka arī to, ka pēdējā laikā arvien biežāk tiek diskutēts, cik patiesībā Latvijas pensiju 2.līmenis ir ienesīgs un kā to ienesīgumu var uzlabot. Jau šobrīd Latvijā darbojas divdesmit pensiju 2.līmeņa plāni un to skaits tuvākajā laikā tikai pieaugs, pateicoties trīs jaunajiem pārvaldītājiem. Taču dažreiz ir ļoti noderīgi paskatīties, kā lietas notiek pie mūsu kaimiņiem Igaunijā un Lietuvā.

Vairāk ar to, kas ir tradicionālie konservatīvie, sabalansētie un aktīvie plāni, skaidro eksperts:

«Kā redzams tabulā zemāk, konservatīvo plānu (ieguldījumi uzņēmumu akcijās nav atļauti) kategorijā visienesīgākie ir bijuši Latvijas plāni gan trīs, gan piecu, gan arī desmit gadu griezumā. To vidējais ienesīgums attiecīgi veidoja 2,1, 2,74 un 3,95 procentus gadā salīdzinājumā ar 1,53, 2,01 un 3,11 procentiem Igaunijā un 1,83, 2,57 un 3,32 procentiem Lietuvā.»

Sabalansētajiem plāniem (ieguldījumi uzņēmumi akcijās var veidot līdz 25 līdz 30% no kopējiem ieguldījumiem) līderos ir Lietuva ar sniegumu 4,75, 5,03 un 4,08 procentiem gadā trīs, piecos un desmit gados attiecīgi, kas ievērojami pārsniedz ienesīguma rezultātus Latvijā un Igaunijā, skaidro Arefjevs.

Turpinot, eksperts norāda, ka aktīvo plānu kategorijā (ieguldījumi uzņēmumu akcijās var veidot līdz 50% no kopējiem ieguldījumiem), kurā ir pārstāvēti Latvijas un Igaunijas pensiju plāni (Lietuvā tādu nav) rezultātu var uzskatīt par neizšķirtu jo trīs un piecos gados igauņu pensiju 2.līmenim ir nedaudz labāks rezultāts, taču desmit gadu griezumā Latvijas plāni ir uzrādījuši gan krietni labāku vidējo rezultātu, gan arī ienesīguma diapazons (t.i. no 2,54 līdz 4,22% gadā) ir daudz labvēlīgāks klientiem nekā Igaunijas pensiju 2.līmeņa snieguma intervāls (t.i. no 0,55 līdz 3,91% gadā).

Savukārt par agresīvajiem plāniem Arefejs saka, ka salīdzinot Baltijas pensiju 2.līmeņa ienesīguma rezultātus, kļūst acīmredzamas galvenās atšķirības pensiju 2.līmeņa plānu piedāvājumā. «Proti, Latvijā maksimālie atļautie ieguldījumi uzņēmumu akcijās veido 50% no plāna aktīviem, kamēr Igaunijā tas ir 75% un Lietuvā pat 100%. Tie ir tā saucamie agresīvie pensiju plāni, kas ir domāti gados jaunākiem dalībniekiem.»

Pēdējos trīs un piecos gados agresīvie plāni uzrādījuši daudz augstāku sniegumu nekā aktīvie, sabalansētie vai konservatīvie plāni, to ienesīgumam dažreiz pārsniedzot pat 10% gadā, min eksperts.

Turpinot, viņš pauž: «Ievērības vērts ir fakts, ka šo plānu desmit gadu ienesīgums ir samērā vājš un dažreiz atpaliek no pārējo plānu snieguma. Tas kopumā ir izskaidrojams ar to, ka desmit gadi ir pārāk īss periods, lai vērtētu šo plānu sniegumu. Tieši pirms desmit gadiem finanšu tirgi sasniedza augstāko punktu pirms sākās lielā finanšu krīze. Neizbēgami, tas atstāja negatīvu ietekmi uz šo plānu sniegumu.»

Vienlaikus atbildot uz jautājumu – Vai Latvijas klientiem ir vajadzīgi agresīvie plāni -, Arefejs paskaidro: «Kaut arī līdzšinējais ienesīgums negarantē līdzvērtīgu ienesīgumu nākotnē, balstoties uz datiem par notikumu attīstību finanšu tirgos pagātnē, var izdarīt secinājumu, ka agresīvie plāni var radīt pievienoto vērtību divdesmit gadu garumā un ilgāk. Starpperiodos ir iespējamas ļoti straujas negatīvas kapitāla vērtības izmaiņas, kas, pensiju pārvaldītājam, neveicot risku mazināšanas darbības, var sasniegt pat 50% no kopējā kapitāla.»

Tāpat tiek lēsts, ka daudzi pētījumi rāda, ka klienti mēdz izvēlēties riskantas ieguldījumu stratēģijas, redzot vilinošus pagātnes rezultātus. «Taču iestājoties korekcijai vai krīzei finanšu tirgos, lielākai daļai klientu psiholoģiski ir grūti pieņemt negatīvas kapitāla vērtības izmaiņas un tādēļ izvēle bieži vien tiek izdarīta par labu ieguldījumu stratēģijas maiņai pašā neizdevīgākā brīdī, faktiski radot lielus zaudējumus. Tādēļ pensiju 2.līmeņa plānu ieviešana ar šādu ieguldījumu stratēģiju prasa daudz nopietnāku pensiju pārvaldītāju, klientu un uzraudzības iestāžu iesaisti procesā,» komentē eksperts.

Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, Latvijas pensiju 2.līmenī ir vairāk nekā astoņi simti tūkstoši dalībnieku, kuriem līdz pensionēšanās vecumam ir vismaz divdesmit gadu. Daļai no šiem klientiem agresīvie plāni, kas var ieguldīt uzņēmumu akcijās līdz 75 vai pat 100 procentiem no kopējiem ieguldījumiem, potenciāli varētu nodrošināt labāku sniegumu nekā esošie aktīvie plāni.

Ref: 225.000.103.1187


Pievienot komentāru

Igaunijas ostām par 29% lielāki janvāra-septembra ieņēmumi

Igaunijas valsts ostu uzņēmums Tallina Sadam 2017.gada pirmajos deviņos mēnešos guvis 99,1 miljona eiro lielus ieņēmumus, kas ir par 29% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn.

Dažiem ārstiem atalgojums nākamgad pieaugšot pat par 80%

Nākamgad stacionārajā veselības aprūpē strādājošo ārstu un funkcionālo speciālistu darba samaksa pieaugs no aptuveni 80% - no 859 eiro līdz 1 547 eiro, liecina Veselības ministrijas apkopotā informācija.

MTG Baltijas biznesa pārdošana Providence noslēgusies

Trešdien, 18.oktobrī, noslēgusies Zviedrijas mediju koncerna Modern Times Group Baltijas biznesa pārdošana starptautiskajai aktīvu pārvaldīšanas kompānijai Providence Equity Partners.

Novērojums: Latvijas iedzīvotāji turpina riskantu un nedrošu uzvedību internetā

Lai arī masu medijos regulāri izskan informācija par krāpšanas gadījumiem internetā, Latvijas iedzīvotāji turpina riskanto uzvedību interneta vidē. Lielākā problēma - interneta lietotāji ir lētticīgi un nepārbauda informāciju par pārdevēju vai pakalpojuma sniedzēju, pauž Drošāka interneta centra pārstāvis.

Atkārtoti izskatīs aizliegumu ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti atkārtoti aktualizējuši jautājumu par dzimumšūnu donoru reģistru, kā ietvaros neizvērtēts palicis arī aizliegums ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm.

Piecu gadu laikā Rīgā slēgs 42 azartspēļu zāles

Rīgas dome trešdien, 18.oktobrī, atbalstījusi vēl 33 spēļu zāļu slēgšanu, līdz ar to kopumā paredzot turpmāko piecu gadu laikā Rīgā likvidēt 42 spēļu zāles.

Latvijā ir visaugstākais sieviešu - vadītāju rādītājs ES dalībvalstu vidū

Visaugstākais sieviešu – vadītāju rādītājs Eiropas Savienības dalībvalstu vidū ir tieši Latvijā – 47%. Kopumā ES pērn tikai trešā daļa vadītāju bija sievietes, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētie dati.

Aptauja: Aizvien vairāk cilvēku pārliecināti par ieguvumiem no dalības ES

Teju divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka valsts dalība Eiropas Savienībā kopumā ir nesusi ieguvumus. Līdzīgu viedokli Eiropas Parlamenta rudens Eirobarometra aptaujā pauduši 64% visu ES dalībvalstu iedzīvotāju.

Uz Latviju no Turcijas pārmitinātas 17 personas, kurām nepieciešama palīdzība

Eiropas Savienības pārvietošanas programmas ietvaros otrdien, 17.oktobrī, uz Latviju no Turcijas pārmitinātas 17 personas, kurām nepieciešama starptautiskā aizsardzība, tai skaitā deviņi nepilngadīgi bērni, vēsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.

BATL: Laiki, kad nozares atbildīgās amatpersonas saka «tranzītā viss kārtībā», ir beigušies

Ministru prezidenta Māra Kučinska vadītā Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padome arī atbalsta Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas lēmumu par nepieciešamību par nozari atbildīgajai Satiksmes ministrijai izstrādāt nozares attīstības ilgtermiņa redzējumu.

Klaipēdā biļešu kontroles sistēmu uzstādīs igauņu uzņēmums

Lietuvas ostas pilsētas sabiedriskajā transportā biļešu kontroles sistēmu uzstādīs Igaunijas jaunuzņēmums Ridango.

Eksperts par traģēdiju Saulkrastos: Viņš bija profesionālis, zināja, ar ko riskē

Traģēdiju Saulkrastos, kur sprāgstot pirotehnikai gāja bojā pieci cilvēki, izraisīja pirotehniķa Ilmāra Āboliņa bezatbildība un rupji drošības pārkāpumi, piemēram, glabājot pirotehniku privātmājas apkures telpās, šādu viedokli Latvijas Avīzē pauž Valsts policijas kriminālistikas pārvaldes sprādzienbīstamu priekšmetu eksperts Jānis Jakušs-Kreituss.

Psiholoģe: Sešgadnieki nav gatavi skolai

«Ir aplami domāt, ka, agrāk sūtot bērnus skolā, viņi mācīsies labāk. Reformas tiek ieviestas stihiski, agresīvi, nerēķinoties ar pedagogu un citu speciālistu profesionālo redzējumu, līdzīgi kā ideoloģija. Trūkst vispusīgas esošās situācijas analīzes, kas balstīta pētījumos, nevis starptautiskos reitingos,» uzskata klīniskā psiholoģe un psihoterapeite Jolanta Lamstere.

Atstādina policistu par maltiešu žurnālistes slepkavības uzteikšanu

Maltā, kur šonedēļ noslepkavota analītiskā žurnāliste - korupcijas pretiniece, kāds policists paudis prieku par viņas nonāvēšanu un dienu vēlāk ticis atstādināts no amata. Jau vēstīts, ka 16.oktobrī 53 gadus vecā Dafne Karuana Galicija izbraukusi no savām mājām Maltā ar īrētu automašīnu un tajā sprādzis spridzeklis, nonāvējot viņu. Šobrīd notiek izmeklēšana.

Ukrainā korupcijas pretinieki iesaistās sadursmēs ar policiju

Trīs protestētāji un viens policists cietis, kad Ukrainas galvaspilsētā Kijevā notikusi demonstrācija, kur pieprasītas reformas korupcijas mazināšanai.

ASV biržu indeksi vairākkārt sasnieguši jaunus rekordus, arī naftas cenas pieaugušas

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi Dow Jones Industrial Average un Standard & Poor's 500 otrdien, 17.oktobrī, sasniedza jaunus rekordus, reaģējot uz labiem kompāniju darbības rezultātiem, bet dolāra vērtība pret eiro un jenu pieauga.

Ādažos militāro karjeru sāk vairāk nekā 30 dienestā pieņemto karavīru

Vairāk nekā 30 karavīru, kuri sekmīgi pabeiguši Rekrutēšanas un atlases centra veikto atlasi, trešdien, 18.oktobrī, sāks dienestu bruņotajos spēkos, apgūstot profesijas pamatiemaņas Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē Ādažos.

«Islāma valsts» galvaspilsēta krīt sīriešu kaujinieku rokās

Sīriešu kaujinieku apvienība, ko atbalsta Amerikas Savienotās Valstis, paziņojusi, ka ir ieņēmusi Rakas pilsētu Sīrijā, kur pēdējos trīs gadus valdījis teroristiskais grupējums «Islāma valsts».

Polija cer, ka Turcija iestāsies ES

Polija cer, ka Turcija ar laiku pievienosies Eiropas Savienībai, tā norādījis Polijas prezidents Andžejs Duda (Andrzej Duda), tiekoties ar savu Turcijas kolēģi īsi pirms ES-Turcijas galotņu sanāksmes.

Austrijas prezidents valdības veidošanā pastāvēs uz eiropeiskām vērtībām

Austrijas prezidents brīdinājis parlamenta vēlēšanu uzvarētājus, konservatīvo Austrijas Tautas partiju, kura apsver galēji labējas partijas iesaistīšanu valdībā, ka nākamās Austrijas valdības pamatā jābūt eiropeiskām vērtībām.

E-Igaunijā, saskaroties ar politisku kritiku, aizstāv elektroniskās balsošanas uzticamību

Atsaucoties uz Igaunijas politiķa pausto, ka valstī pastāvošai elektroniskās balsošanas sistēmai trūkst caurskatāmības, Igaunijas e-Pārvaldības akadēmijas speciāliste skaidrojusi, ka pastāv iespēja, ka vienas partijas atbalstītāji e-balsošanā ir aktīvāki nekā citu partiju vēlētāji.

Nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju skaits Baltijas valstīs augstāks par ES vidējo

Nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvars Baltijas valstīs ir augstāks par Eiropas Savienībā (ES) vidējo, liecina ES statistikas biroja Eurostat dati, kas apkopoti par 2016.gadu un aptver 26 no 28 bloka valstīm.

VID grib līdz 2021.gadam dzēst nepiedzenamos parādus miljarda apmērā

Valsts ieņēmumu dienesta mērķis ir līdz 2021.gadam dzēst reāli nepiedzenamos parādus aptuveni viena miljarda eiro apmērā, Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē sacīja VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktore Santa Garanča.

Baltijas valstīs septembrī reģistrēta lielākā gada inflācija ES

Baltijas valstīs šogad septembrī bijusi lielākā gada inflācija to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejama informācija, liecina otrdien, 17.oktobrī, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Iedzīvotāju noskaņojums pasliktinājies, kritiski vērtē materiālo stāvokli

Mēneša laikā iedzīvotāju kopējais noskaņojums ir ievērojami pasliktinājies - kritumu piedzīvojušas visas pētījumā analizētās jomas. Viskritiskāk tiek vērtēta ģimenes materiālā stāvokļa attīstība, indeksam nokrītoties no -9 līdz -11 indeksa punktiem, liecina jaunākais Baltic International Bank Latvijas barometrs.