bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.03.2018 | Vārda dienas: Tamāra, Dziedra
LatviaLatvija

Ērglis: Ir jāveido universitāšu likums, nevis apvienība, veicinot vienas universitātes monopolu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+9 vērtējums, 9 balsojumi)

Kardiologs Andrejs Ērglis

Kardiologs Andrejs Ērglis

Iecere veidot ārstniecisko resursu apvienību, ignorējot un izslēdzot no tās liela mēroga universitāti – Latvijas Universitāti – , kas rada būtisku pienesumu medicīnā, veicinot tieši bāzes zinātņu – ķīmijas, bioloģijas, fizikas – attīstību, ir drauds Latvijas medicīnas attīstībai. Tā, komentējot medijos pausto Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētāja Dina Šmita apņemšanos apvienot vienā struktūrā Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcu un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu, intervijā BNN sacīja Latvijas galvenais speciālists kardioloģijā Andrejs Ērglis.

«Es ļoti ilgi pazīstu Šmita kungu, es viņu ļoti cienu un mēs esam labi draugi, bet šis ir jautājums, kas mūs absolūti nevieno,» norāda kardiologs, piebilstot, ka jautājums un iecere definēt universitātes slimnīcas nav jauns, un tā ir svarīga diskusija, kurā būtu jāpiedalās ar pieredzi bagātiem nozares speciālistiem.

«Ir nepieciešams definēt universitātes slimnīcas, par to nav šaubu, bet es kategoriski iebilstu pret vienas universitātes – šajā gadījumā Rīgas Stradiņa universitātes – monopolu! Manam viedoklim ir tūkstošiem iemeslu.»

Andrejs Ērglis uzsver, ka izveidojusies ļoti neglīta situācija. «Lai arī es pārstāvu Latvijas Universitāti (LU) un tas varētu izklausīties ieinteresēti, neviens nevar noliegt, ka šīs universitātes loma ir nenovērtējama valsts medicīnas attīstībā. Medicīna nav tikai ārstēšana, tā ir arī bāzes zinātņu ienākšana nākotnes vai modernajā medicīnā. Tāpēc slimnīcas nedrīkst nodalīt no Latvijas Universitātes.»

Demagoģija par to, ka citām universitātēm netiks aizliegts sadarboties ar slimnīcām, nav korekta, jo pēc Ērgļa pārliecības nekādi solījumi šādās reizēs neder. Vienošanās ir jāfiksē likumā.

Universitāšu loma un konkurence

Andrejs Ērglis uzskata, ka ir jāpalielina abu universitāšu loma. Vienlaikus ārsts uzsver, ka Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, ko vēlas pievienot šai apvienībai un ko pārstāv arī Ērglis, jau iepriekš suverēni pildījusi mācību un zinātnes centra funkciju.

«Izskatās, ka Rīgas Stradiņa universitāte mēģina aizpildīt tukšās vietas, kas saistās tieši ar zinātnes darbu. Ja mēs paskatāmies uz starptautisko atzinību, tad slimnīcas zinātnes darbs tika novērtēts ar visaugstāko vērtējumu. Un medicīnā tas bieži saistās ar praktisko darbu – klīnisko zinātni, kur, protams, lomu spēlē arī universitātes ar savām pamatzinātnēm.»

Ārsts izsaka nožēlu, ka līdz šim pietrūcis kooperācijas starp Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti. Tā, piemēram, Latvijas Universitāte lepojas ar bāzes zinātņu fakultātēm.

«Es uzskatu, ka ļoti svarīgi Latvijas medicīnā iepludināt tieši bāzes zinātnes – īstu bioloģiju, īstu ķīmiju, īstu fiziku, kur ir cilvēki, kas nodarbojas ar pētniecību, nevis tikai māca. Manī rada izbrīnu tas, ka cilvēki neizprot, kāpēc Kardioloģijas centrā vajag biologu. Bet mēs strādājam ar šūnām! Kāpēc Kardioloģijas centrā vajag visaugstākā līmeņa inženierus? Tāpēc, ka mēs strādājam ar visaugstākā līmeņa inženiertehniskām ierīcēm, kur nepieciešamas specifiskas zināšanas. Visas bāzes zinātnes nosaka mūsdienu medicīnu! Cilvēki, kuri to neizprot, runā par pirmā līmeņa jeb studentu apmācību, kamēr mums vajadzētu fokusēties uz pēcdiploma un doktorantu apmācību.»

Šobrīd RSU, Ērgļa vērtējumā, daudz koncentrējas tieši uz ārzemju studentu apmācību, kas, viņaprāt, arī izskaidro steidzīgo vēlmi veicināt augstāk minēto apvienību. «Rīgas Stradiņa universitātes izvēlētais ceļš ir viņu izvēle. Var koncentrēties uz Āzijas studentu mācīšanu. Varbūt, tas ir vajadzīgs – es par to nevaru spriest. Tomēr šis ceļš nedrīkst pastāvēt uz Latvijas cilvēku ārstēšanas rēķina.»

Ērglis uzsver, ka Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca pati par sevi ir ievērojama kapacitāte un pati par sevi ir augsti vērtējama. «Šī medicīnā ir viena no pēdējām instancēm, uz kurieni no citām slimnīcām tiek novirzīti slimnieki ar vissarežģītākajām diagnozēm, tāpēc tā nedrīkst tikt atdota nekādām apvienībām. Šajā slimnīcā ir jāsakoncentrē vislabākie spēki no visām universitātēm,» tā kardiologs.

Mērķi un motīvi

Lai arī apvienības veidošanas plānā ir daudz neskaidrību, Ērglis saskata tajā RSU vēlmi izņemt slimnīcu no zinātnes institūciju saraksta, kas savukārt pilnībā izjauc līdzšinējo ideju par starpinstitucionālu un starpdisciplināru integrāciju, veidojot vispārējo inovācijas sistēmu Latvijas medicīnā.

Tāpat motivāciju lielā mērā ietekmē vairāki aktuālie projektu pieteikumi, kas garantē zināmas naudas summas, kuras savukārt ir iespējams iegūt, veidojot šādas apvienības, spriež Ērglis.

«Neskatoties uz to, apvienību veidošana nevar būt margināls un unipolārs lēmums. Šadam lēmumam es kategoriski nepiekrītu! Un arī Latvijas Universitāte nepiekrīt! Vēl vairāk – pat abstrahējoties no abām universitātēm, es nepiekrītu, ka slimnīca tiek izslēgta no zinātnes institūciju saraksta, jo slimnīca ir viena no visaugstāk novērtētajām zinātniskajām institūcijām. Tā ir mūsu lielā laime un lepnums, un tā mums ir jāsaglabā un jāstiprina, nevis jāsagrauj.»

Sistēmas trūkumi un aizēnotie jautājumi

Iecere izveidot apvienību šobrīd tiekot risināta steidzīgi, neveidojot diskusijas. «Tas nedrīkstētu būt tāpēc, ka Dins Šmits un [Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja] Anda Čakša ir ļoti saistīti ar Rīgas Stradiņa universitāti. Sanāk, ka viņi paši ar sevi veido apvienību. Tā, protams, nav tieši viņu vaina, tā ir arī sistēmas vaina. Nedrīkstētu būt tā, ka tik lielās sistēmās tikai viens cilvēks, piemēram, valsts sekretārs vai ministrs, var noteikt to, kurš vadīs slimnīcu.»

Pēc Ērgļa pārliecības, nākamais solis būtu izveidot universitāšu slimnīcu likumu, kas paredzētu arī to, ka slimnīcas vadība tiktu iecelta pēc līdzīga principa kā rektori.

«Man šķiet, ka daudz svarīgāks par apvienības veidošanu ir jautājums par to, cik tālu mēs esam ar jaunās slimnīcas celtniecību! Vajadzētu uzzināt, kas ir noticis ar šo lielo projektu, cik daudz ir darīts Eiropas līmenī. Tas, kas tagad tiek celts – administrācijas ēka un poliklīnikas daļa – ir tikai viena ceturtā daļa no visas slimnīcas.»

Pēc Ērgļa uzskatiem, apvienība var apdraudēt gan kopējo medicīnas attīstības praksi, gan jaunās slimnīcas celtniecību – zaudējot enerģiju, būs jāvelta uzmanību dažādām juridiskām izmaiņām, jo, piemēram, valsts galvotais kredīts ir piešķirts slimnīcai nevis apvienībai.

Viņaprāt, arī kardioloģijas vieta apvienībā nav skaidra. Šādi kopumā tiek sašķeltas un sarīdītas daudzas nozares, kas ir zināms apdraudējums visai sistēmai. Kardiologs atsaucas arī uz britu žurnālista un Austrumeiropas jautājumu eksperta Edvarda Lūkasa viedokli, ka ir jāpievērš uzmanība mazām lietām, ar kurām tiek vājināta valsts.

«Nedrīkst sagraut sistēmu, sagraut tāda mēroga slimnīcas, pat, ja pamatā ir vislabākie nodomi – mācīt vairāk ārzemju studentus. Jāatceras arī, ka mēs viņus nemācīsim sev, jo studiju laiks – tie seši gadi – nenosaka ārstu. Ārstus māca slimnīcās, kur ir visjaunākās tehnoloģijas un vislielākie zinātniskie sasniegumi. Neviens negribēs doties uz operāciju pie ārsta, kurš nomācījies sešus gadus un viss. Ja runājam par medicīnas tūrismu, tad mēs nevaram to veicināt lielā mērogā tieši tādēļ, ka mums nav šīs lielās slimnīcas. Un tāpēc mums būtu jākoncentrējas uz to, nevis uz šādas unipolāras apvienības veidošanu, kas tikai prasa savstarpēju cīņu,» uzsver Ērglis.

Diskusijas un iespējamās šķelšanās

Jautāts, kas ir iemesli, kāpēc LU netiek ņemta vērā apvienības veidošanā, Ērglis pauž neizpratni. «To mēs nesaprotam! Mārcis Auziņš, universitātes rektors, ir vairākkārt ticies ar valdību. Mēs esam uzrakstījuši vairākas vēstules. Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis uzrakstījis vēstuli. Un profesors Jānis Stradiņš mutiski man ir teicis, ka viņš noteikti atbalsta slimnīcas palikšanu kā suverēnu zinātnisku institūciju. Tāpēc nerēķināšanās ar LU man nav skaidra.»

Viņaprāt, vajadzētu vairāk uzklausīt tos cilvēkus, kuri ir strādājuši zinātnē, kuri zina, kas notiek zinātnē un kuri strādājuši arī pedagoģijā.

«Atšķirībā no citām disciplīnām, kardioloģija Latvijā ir pasaules līmenī – pie mums brauc mācīties un mēs mācām, un nekādus speciālus uzlabojumus šī apvienība mums nedotu. Tas, ka izglītība ir svarīga, par to nav runa. Man gan Dins Šmits ir simpātisks, gan ideja kā tāda, tikai šī ideja šoreiz ir vienpusēja un nedemokrātiska. Man nav saprotams, kā RSU var pateikt: «Jā, mēs veidosim apvienību, tikai bez jums!”. Tas nav pamatoti! To nav iespējams pamatot!»

«Skaidrs, ka par to visu ir jādiskutē. Biju domājis, ka to var darīt ne caur presi, ne caur sabiedrību. Bet, iespējams, tā ir manas domāšanas kļūda. Piemērs tam ir dzemdību nodaļa. Manuprāt, tādas lietas būtu jāizdiskutē vispirms slimnīcā, nevis jānāk ar paziņojumiem un pēc tam jāuzklausa tie, kuri slimnīcā ir strādājuši ļoti daudzus gadus.»

Ērglis atzīst, ka menedžments ir ļoti svarīgs, tomēr slimnīcā galvenais ir ārstniecības darbs. «Protams, ka ārstniecība nevar būt bez zinātnes un savā ziņā bez pedagoģijas, bet es nedomāju, ka mums slimnīca ir jāvirza uz ārzemju studentu apmācību bāzi. Mums ir jātiek galā ar savām problēmām, un pēc tam mēs varam audzināt visus pārējos arī pasaulē. Labāk mēs tomēr audzinām doktorantus, nevis koncentrējamies uz pirmo līmeni.»

Viena no bažām, kas valda starp ārstniecisko personālu, ir tā, ka ēkām vairs nebūs nozīmes, jo slimnīca zaudēs cilvēkus. «Šis ir reāls drauds pazaudēt vienu daļu no kardioloģijas, iespējams arī citus,» spriež Ērglis, uzskatot, ka, ja nekas netiks mainīts, apvienības veidošana varētu beigties ar diezgan nopietnām konsekvencēm. «Tas var kļūt arī par politiskas nestabilitātes iemeslu. Latvijas Universitāte tam nepiekritīs un daļa ārstu arī nē.»

Risinājumi un piemēri

Ērglis uzskata, ka diskusija ir jāsāk ar ārstniecības likumu, kurā ir vieta universitātes slimnīcām. «Nav vajadzības veidot nekādu apvienību, bet gan nodefinēt universitātes slimnīcas likumu kopā ar ārstniecības likumu, kurā piedalās obligāti abas augstskolas, atstājot slimnīcai ļoti lielu suverenitāti – tā pieder Latvijas valstij nevis kādai no universitātēm.»

«Mani ļoti aizvaino šis kara sākums, jo tas mums Latvijā ir vismazāk vajadzīgs. Mums īstenībā ir jāļauj vienkārši brīvi konkurēt. Un tas ir tas, ko viņi negrib darīt. Tā ir absolūti politiska iejaukšanās šajā brīvajā gan medicīnas, gan zinātniskajā konkurencē. Kā lietas tiks turpmāk risinātas, tas skar arī jaunāko paaudzi. Ir jābūt brīvai atmosfērai. Ja ieliek pamatus nepareizi, tad viss arī attīstās nepareizi,» uzskata Ērglis.

Viņaprāt, kamēr ierēdņi noteiks, kas zinātniekiem ir jāpēta, kādā veidā ir jādara viena vai otra lieta, noteiks idejas, neveidosies nozaru attīstība. «Tas nav ierēdņu līmenis! Stratēģija nav ierēdņu uzdevums! Slimnīcai ir jābūt suverēnai!»

Attiecībā uz stratēģiju, Ērglis ieteiktu koncentrēties vairāk uz visaugstākā līmeņa medicīnas pakalpojumu sniegšanu.

«Ir atšķirība starp ideju par kvalitāti un kvantitāti. Manuprāt, Latvijai nav jākopē Ķīna, ASV un Krievija un jākoncentrējas uz kvantitāti. Tas tāpat kā ar pārtikas produktiem. Mums ir jāizvēlas kvalitātes niša. Izmēra un infrastruktūras dēļ. Mums nevajag ekstensīvi, mums vajag intensīvi,» teic ārsts, piebilstot, ka «iesnas tiešām pie mums nebrauks ārstēt».

Kā piemēru Ērglis min Šveici: «Visi domā, ka Šveices ekonomiku nosaka banku sektors, taču banku sektors Šveices ekonomikā iekšzemes kopproduktā ienes ne vairāk ne mazāk kā 9 līdz 11%. Visvairāk ekonomikā pienesums nāk no smalkajām tehnoloģijām ar visaugstāko pievienoto vērtību, kas ir gan fizikā, gan pulksteņos, gan iekārtās un daudzās citās lietās.

Lūk, arī Latvijai jākļūst par šādu piemēru. Un tāpēc mums ir jārīkojas pretēji – nevis maksimāli jāpiesaista ārzemju studentus, bet maksimāli labi jāapmāca savējos, lai pie mums brauc daudz lielāki speciālisti ieguldīt savu naudu. Un tad mēs faktiski varēsim diktēt Latvijai izdevīgus noteikumus.»

Ref:103.000.103.6176


Pievienot komentāru

  1. ĒRGLIM teica:

    ĒRGLIM šoreiz taisnība. Tikai, taisnības labad, nosuksim visas trīs universitātes slimnīcas Latvijā (secībā pēc ārstniecsiskā darba apjoma) : Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, P.Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca. Var izņemt jebkuru vienu no 3 slimnīcām – un abas universitātes medicīnas izglītībā paliek bezcerīgos “jaņos” (kā zolītē)!

    +1 0 -1 0

Franču veikaliem nepārdotā pārtika jau 2 gadus jāziedo labdarībai

Lai samazinātu nepārdotās pārtikas izmešanu, Francijā kopš 2016.gada sākuma veikaliem ir aizliegts nodot akritumos patēriņam vēl derīgu pārtiku. Tā vietā veikaliem nerealizētie produkti ir jāziedo vai arī jārēķinās ar 3 600 eiro naudassodu par katru izmešanas reizi.

Latvijā realizētās degvielas apmērs janvārī pieaudzis par 1%

Šī gada janvārī kopumā Latvijā realizēja 101 130 tonnas naftas produktu, kas ir par 1037 tonnām jeb 1% vairāk nekā attiecīgajā laikā 2017.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Konceptuāli atbalsta ES un Armēnijas partnerības nolīguma ratificēšanu

Saeima konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

Vēlas biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot ES finansējumu

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām, kas paredz iespēju invalīdu biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot Eiropas Savienība finansējumu.

Atkal noraida pieprasījumus Ašeradenam par EM rīcību OIK sistēmas jautājumos

Saeima kārtējo reizi noraidīja opozīcijas trīs pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tajā skaitā par Ekonomikas ministrijas rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām, sabiedrības interesēm un valdības noteiktajam «OIK moratorijam».

Lauksaimnieki neapmierināti ar elektroenerģijas problēmjautājumu risināšanu

Kopš lauksaimnieki saņēma neadekvāti augstos elektroenerģijas rēķinus, ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā ir notikušas neskaitāmas tikšanās un diskusijas, tomēr joprojām nav pieņemts lēmums par problēmas risinājumu. Lauksaimnieki ir neizpratnē par lēmumpieņēmēju neizlēmību tautsaimniecībai tik būtiskā jautājumā, norāda biedrībā Zemnieku saeima.

Latvijā par teju 90% iespējams samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu

Līdz pat 87% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu iespējams nodot pārstrādei, tādējādi gan samazinot mājsaimniecības izdevumus, gan rūpējoties par apkārtējo vidi, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Pēc pusotra gada mazākumtautību skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusksolās

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Dzīve pēc 25.maija. Vai pasākumu foto galerijas vairs nevarēs brīvi publicēt?

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk klikšķināt fotogrāfiju galerijas portālos un sociālajos tīklos, lai apskatītu pasākuma viesus. No šā gada 25.maija, kad spēkā stāsies Vispārējā datu aizsardzības regula, situācija vairs nebūs tik viennozīmīga - proti, ja persona nebūs piekritusi, tad tās foto vairs nebūs tik vienkārši publicēt. Tomēr attēlu publicēšanu žurnālistikas vajadzībām jaunajam regulējumam nevajadzētu ietekmēt.

Par LDDK prezidentu vienbalsīgi ievēlēts Vitālijs Gavrilovs

Latvijas Darba devēju konfederācijas ikgadējā biedru sapulcē par LDDK prezidentu uz trīs gadiem atkārtoti ievēlēts Vitālijs Gavrilovs.

Nostiprinās tiesisko regulējumu Baltijas sadarbībai katastrofu novēršanas jomā

Saeima ceturtdien, 22.martā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēs Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valdību nolīgumu par sadarbību katastrofu novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā ar mērķi aizsargāt cilvēkus, vidi un īpašumu, tostarp kultūras mantojumu.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms palielinājies par 18,2%

Šā gada janvārī patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms ir palielinājies par 18,2% salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri.

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Igauņu komponisti nopelna rekordlielu autoratlīdzību naudu

Igaunijas Autoru biedrība, kas Igaunijā iekasē autoratlīdzības gan par vietējās, gan ārzemju mūzikas atskaņošanu, autoratlīdzībās par 2017.gadu ir saņēmusi kopumā 6,27 miljonus eiro, kas ir līdz šim nebijusi summa.